Agenda taflRf BERMPETS ££M f-lOED /N 'T WATÉf?.... n. IN D£ PIJP Aanbieding Stad m Om ÏI-txieA Uker&ecicht JUoauiciaat TUeuws 25 jaar journalistiek. COLBERT COSTUUMS NAAR MAAT "vraagtstalen- HEILOO LIHHEN GROOTSCHERMER ZUtOSCHARWOUDE Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain: In den Maalstroom der Wereldstad (hoofdrollen Jacqueline Francell en Roger Tréville); romantisch. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T.: I. Terwille van haar zoon (hoofdrollen Donald Cooh en Richard Crom- well); rom. II. De orkaan-express (le deel); (hoofdrollen John Wayne en Schirley Oray); sens. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie: Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Maart; De Moord in de Follies (hoofdrollen Carl Brisson, Victor Maclag len en Duke Ellington); sens. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater: Viva Villa (hoofdrol Wallace Beery); rom. Toegang boven 18 jaar. Maandag 4 Maart. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. 8.30 uur, 't Gulden Vlies, bal-masqué N. R V. Voorts bestrijdt hij, dat hij in bijzondere relatie stond met den Duitschen gezant te Rome. Dan komt zijn omging met een stu dent, zekere Spitzy, ter sprake. Dr. Rinte- len zegt, dat hij nooit heeft geweten, dat deze man nationaal-socialist was. Hij was hem indertijd door zijn vader, een beroemd arts te Weenen, aanbevolen. Verd. heeft nooit eenige neiging gevoeld, met het jong- mensch politieke gesprekken op te zetten Uitvoerig wijdt verd. dan uit over dr. Frie berger perschef van het Oostenrijksche zantschap te Rome en een der voornaan getuigen a charge. Tamelijk opgewonden stelt dr. Rintelen vast, dat dr. Frieberger blijkbaar een zekere animositeit tegen hem koesterde en dat bovendien diens verklaring op een belangrijk punt niet overeenkomstig de waarheid is. Verdachte geeft toe, tegen over dr. Dollfuss den plicht van loyaliteit te hebben gehad. Betreffende het nat. socia lisme merkte hij op, dat men diende te trach ten, een compromis te vinden onder volledige handhaving van het Oostenrijksche stand punt. Uitvoerig wordt dan de verhouding tusschen verd. en dr. Dollfuss besproken. Met klem verklaart verdachte, dat er nooit een tegenstelling heeft bestaan tus schen hem en den Bondskanselier. Die weken vóór diens dood heeft Dollfuss hem nog ge vraagd, of hij bereid was de post van gezant te Berlijn op zich te nemen. De president brengt dan een verklaring tei sprake van dr. Funder, hoofdredacteur van de „Reichspost", die verklaart, dat verd eens tegen hem zou hebben gezegd, dat hij niets tegen dr. Dollfuss zou ondernemen; zou deze echter weigeren, dan zou hij verd. in de bres springen. Verd. ontkent met klem deze uitlating. De president kondigt dan een confrontatie aan tusschen dezen getuige en verdachte. De zitting wordt tot Maandag geschorst. partijdigheid in den slechten zin van het woord. In den loop der jaren hebben tal van per sonen en vereenigingen den heer Adema lee- ren kennen als een man, die steeds bereid was met zijn talenten een goede zaak te die nen. Velen hebben ons hun verwondering er over uitgesproken hoe hij 't klaar speelde om een vaak droog onderwerp toch zoo te be schrijven, dat het lezen ervan een zeker ge noegen gaf. Bij dit algemeen journalistiek jubileum wenschen wij van harte, dat het den jubilaris gegeven mag zijn nog tal van jaren zijn krachten in dienst van de Alkmaarsche Cou rant te stellen. Ons zal het een voldoening zijn hem daarbij in zijn verantwoordelijk, doch mooi werk, te kunnen steunen. Op uitdrukkelijk verzoek van den heer Adema hebben wij afgezien van elke officieele huldiging. Dit korte openbare woord moest ons echter uit de pen. Een zeer intieme huldiging. Het spreekt echter welhaast vanzelf, dat een kleine huldiging op het bureau zelf niet achterwege mocht blijven. Collega Klomp sprak namens het redactie-kringetje eenige zeer hartelijke woorden, welke vergezeld gin gen van een eenvoudige bloemenhulde, onze collega's van het N.H. Dagblad kwamen „even binnen loopen" en de heer F. Otten sprak namens hen een paar sympathieke woorden, welke eveneens door een bloemetje gevolgd werden. De administratie van onze krant voegde er ook nog een keurige plant aan toe, terwijl de heer Krak die tot op het laatste moment onkundig was gebleven van dit jubileum tenslotte den jubilaris zeer hartelijk heeft toegesproken. Daarmee was de huldiging voorbij. Wij schreven hierboven reeds, dat de heer Adema geen officieele huldiging wenschte. Wij heb ben getracht dien wensch te eerbiedigen, maar meenden toch als collega's dezen dag niet geheel en al ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. Douwt Egberrs Echte fnesche Meeren - Baai tn Baai-Tabak Melange van rijpe tabaKMn. die belangeloos meewerkt) is bij uitstek voor een dergel ijken avond geschikt, terwijl ook Orpheus' zang die waardee ring zal vinden, die hij verdient. EEN NIEUWE SCHOENWINKEL IN DE LANGESTRAAT. Men deelt ons mede, dat de heer Simon Trijbetz zijn winkelpad Langestraat 77, door tusschenkomst van de firma Appel en Matthijsen, verhuurd heeft aan de N.V. van Haren schoenfabrieken te Waalwijk, waarin zij eind April haar 34ste filiaal in Neder land zal openen. DOODELIJK ONGELUK. een wiel- half vier onder St. met Cl VfeRrw-j Gister was het 25 jaar geleden, dat onze hoofdredacteur, de heer Tj. N. Adema, zijn journalistiek werk begon als verslaggever aan de Middelburgsche Courant. Twee jaar is hij daar als zoodanig werkzaam geweest, waarna hij als redacteur-verslaggever be noemd werd aan de Goesche Courant, waar van spoedig de redactioneele leiding in zijn handen werd gelegd. In 1918 werd de heer Adema als opvolger van wijlen den heer E. Ch. Christiaan Bruins tot hoofdredacteur van óe Alkmaarsche Cou rant benoemd. Bij het bereiken van deze 25-jarige journalistieke mijlpaal is het ons een voldoe ning te kunnen verklaren, dat de belangstel ling voor de Alkmaarsche Courant, in Alk maar en omgeving, onder het hoofdredacteur schap van den heer Adema in hooge mate is toegenomen. In den loop van de jaren heb ben verschillende volksgroepen zijn penne- vruchten leeren waardeeren. De taak van den hoofdredacteur van een neutraal dagblad is geen gemakkelijke en dit te meer niet als zooals dit bij de Alkmaarsche Courant het geval is de neutraliteit wordt opgevat in den zin van vrij staan tegenover elke politieke partij, met voorbehoud van het recht om ge paste critiek uit te oefenen. Natuurlijk is het hierbij voorgekomen, dat verschillende groepen zich wel eens gegriefd hebben gevoeld, maar ook dan bleek ons, dat men erkende, dat er geen sprake was van Te St. Maartensbrug rijder verongelukt. Hedenmorgen omstreeks heeft op den Helderscheweg Maartenvlotbrug een aanrijding doodelijken afloop plaats gehad. De heer A. Homan ie St. Maartens- vlotbrug, zoon van een caféhouder al daar, kwam met zijn auto uit de richting den Helder. Juist in den bocht van den weg moest hij zijn lichten dooven voor een tegenligger. Daardoor merkte de heer H. niet, dat er voor hem twee wielrijders re len juist, toen de twee auto's elkaar pas seerden, volgde er de aanrijding. De slag was hevig, glasscherven vlogen rond en de fietsers sloegen tegen den weg. Een der wielrijders, de heer T. Koordes uit St. Maarten, kwam met een slag boven op de auto terecht. Daarna viel hij met een hevige klap op den grond en was direct dood. De andere wielrijder kieeg eenige kneuzingen. De heer Koordes was gehuwd en vader van twee kinderen. Als bizonderheid jkan nog worden ge meld, dat de twee wielrijders muzikan ten waren, die den geheelen avond en nacht in een café dansmuziek gespeeld hadden. DE INZAMELING VAN HET BROKKENHUIS. Men verzoekt ons nog even de aandacht te willen vestigen op de inzameling welke Za terdag a.s. voor het Brokkenhuis. wordt ge houden. Men zal goed doen nu reeds een en ander j dat men te missen heeft, bij elkaar te zoeken. BAL-MASQUE DANSINSTITUUT WILLEMS. Zaterdagavond had in de dancing van de Harmonie een bal-masqué plaats van het dansinstituut Willems. De stemming was zeer geanimeerd en bij de uitstekende mu ziek van Siem Spruit hebben leerlingen en introducees een buitengewoon genoeglijk bal- masqué gevierd. Onder de bekwame leiding van den dansleeraar, den heer Willems, had het feest een prettig verloop. De diverse verrassingen werden steeds met gejuich begroet. Van de costumes was veel werk gemaakt en dit werkte mee om de stem ming tot het hoogste op te voeren. De heer Willems kan met tevredenheid op dit feest terug zien. Hieronder volgt nog de prijs-beoordeeling: le prijs dame, confetti dame, mej. D. Bar- telds2e pr. dame, Colombine, mej. N. Sweers; 3e pr. dame, j^ransche boerin, mej. A. de Jong. le pr. heer, Hongaar, H. Klein; 2e pr. heer, gitaar-speler, H. Holsmuller; 3e pr. heer, commandant schutterij, C. Rike. UITSLUITEND STOFfEN VOORJAAR 1935 Stationsweg en de Westerweg zuidwaarts te verhoogen en in conditie tt brengen voor het snelverkeer in beide richtingen. Tegenover ae smederij van den heer Velzeboer is een vluchtheuvel geprojecteerd. Toch blijft het daar op dien hoek een gevaarlijk punt en zal uitkijken de boodschap zijn. Het tienjarig bestaan der pluim- veevereeniging. 'De pluimveevereeniging „Heiloo" hield Vrijdagavond jaarvergadering in café Roozing. Voor d'ezen avond waar- oop 'n feestelijke bijeenkomst volgde waren ook de dames uitgenoodigd. De heer A. N. K. Hopman heette allen welkom, ook de dames. Het is wel goed dat de dames eens hooren wat er alzoo op een vergadering plaats heeft De voorgenomen tentoonstelling kon niet doorgaan omdat er te weinig deelname is. Het jaarverslag van den heer P. J. Schotvanger was, als altijd, uitvoerig samengesteld. Het ledental ging terug van 63 op 51. Dat is zeker een gevolg doordat meerdere kleine pluimveehou ders door de slechte resultaten er genoeg van krijgen. Dank werd gebracht aan den heer J. P. Groot, die de verkoop van voeders bijna verdubbelde, ook al door naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 776,4 m.M. te Sarna. Laagste barometerstand 750,6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van 5 Maart: Zwakke tot matige veranderlijke wind; later opklarend; waarschijnlijk eenige neer- voeciers Dijna verdubbelde, ook ai aoor slag; aanvankelijk zelfde temperatuur; later den verkoop va.i graan. Uit het verslag mogelijk iets zachter, van de voederafdeeling bleek, dat er de laatste 3 maanden in 1934 een omzet De V. V. V. had Vrijdagavond aan de dames en heeren, die meewerkten aan de revue, een gezelligen avond aangeboden in café „De Onderneming". Bijna allen waren present. De zaal was in carnaval-sfeer, ter wijl het orkest, dat medewerkte aan de revue, present was. De eereplaatsen waren gere serveerd voor den heer en mevrouw van Zeist. De voorzitter van V. V. V., de heer J. Th van Diepen, was verheugd, dat bijna allen aanwezig waren. Spr. gewaagde van de spntane medewerking en bracht allen dank Nog enkele moeilijkheden, ))Stormpje" aan het zuidelijk deel der m. h. o. op de naderende vasten moeten gemeente was spoedig geluwd en ook in uit den weg geruimd worden, maar r^adhuis had men weinig commentaar op men ons berichtte zijn deze moei- i. u-, -- K. V. K. V. GAAT EEN WERKLOOZEN- ONTSPANNINGSAVOND GEVEN. Men schrijft ons: Het stemt tot groote voldoening dat nu reeds blijkt, dat weer een vereeniging in Alkmaar het plan heeft opgevat het kra nige vverkloozen-comité een avond aan te bieden, n.1. de korfbalvereeniging K. V. K. V. Deze vereeniging heeft met haar blij spel „Willy's trouwdag" tot twee maal toe een groot succes behaald, en heeft al de stappen reeds gedaan, die noodig zijn, om een werkloozen-avond mogelijk te maken. naar men ons Dericntte zijn lijkheden van dien aard, dat in ieder ge val daardoor de avond niet zou komen te vervallen. Op den jaarlijkschen grooten feest avond van Orpheus' mannenkoor heeft Maandag de voorzitter van K. V. K. V. zich op origineele wijze kunnen verze keren van den steun van vele Orpheus- aanhangers en spontaan zegde toen reeds deze zangvereeniging toe haar medewerking te zullen verleenen door het zingen van enkele nummers, iets wat natuurlijk door den voorzitter van K. V. K. V. met beide handen werd ge accepteerd. Ook heeft men zich reeds kunnen verzekeren van den steun van vele par ticulieren hier in Alkmaar, zoodat zeer zeker eenige verrassingen op dezen avond niet zullen ontbreken. Het belooft een prachtige avond te zullen worden, het stuk (regie Eli Prins, het werk. Het is met Uw aller medewer king een succes voor V. V. V. geworden en uiteindelijk voor ons mooie dorpj waar voor de V. V. V. is. De heer van Gemeren bracht namens de dames en heeren dank aan mevr. van Diepen, die zich bijzonder voor den kaartenverkoop had geïnteresseerd en bood haar een mooie bloeiende clivia aan. De aanwezigen reageerden daarop met een spontaan applaus. De heer Sleeper, in wiens café men geheel belangeloos had gerepeteerd, moch ook een spontaan applaus oogsten. Genoemde heer bracht dan ook de dames en heeren harte lijk dank. Dank zij de goede muziek, de gezellige zaal en bediening waarvoor niets dan lof was cle stemming er spoedig in. Tot ongeveer half drie bleef men bijeen. Nu de Zeeweg behalve dan de fiets paden gereed is. heeft het gemeentebestuur opdracht gegeven om de straten tot den was van 2895.94. De rekening over 1934 sloot in ontvangsten en uitgaven op 520. De bezittingen der vereeniging be staan uit 2 aandeelen N. V. Eierveiling elk 100, 7 aandeelen badhuis en ruim 150 kasgeld. Hieruit blijkt wel den foei der vereeniging. De heeren Hop man, Swakman en van Tricht werden herkozen als bestuurslid en de heer Nierop in de financieele commissie en commissie van toezicht voederverkoop Na gehouden rondvraag werd een verloting gehouden fan pluimveearti.'ce- len. Daarna sluiting van het officieele gedeelte waarna men in gezellige stem ming bijeen bleef. In café Groot werd de jaarvergadering gehouden van de Bijz. Vrijwillige Land storm, welke druk was bezocht. De voorzitter, burgemeester Nieuwen- huysen, opende, heette allen welkom, inzon derheid den voorzitter van het Gewestelijk Verband, burgemeester Middelhof van Hoog- karspel, den commandant-overste van Houten van Heiloo en den heer Oolders. De voorzitter memoreerde de droeve ge beurtenissen in het afgeloopen jaar, wat be treft het overlijden van de leden van het koninklijke huis en plaatselijk het overlijden van overste de Groot. Het laatste was voor de afdteling een groot verlies. Daarna werd overgegaan tot de instal latie van een nieuwen plaatselijken leider. n.1. den heer K. Mooij Gzn. De heer Middelhof hoopte, dat de nieuwe eider de voetsporen van zijn voorganger zou drukken. Bij de prijsuitreiking werden prijzen uitge reikt (in volgorde naar het aantal behaalde punten) aan N. Mooij, N Bakkum, W. Glo rie, G. Valkering Jzn., N. Zomerdijk. Jac. Huijsman. G. Mooij. A. Dijkman en I. Baltus De door de burgemeester uitgeloofde wissel- prijs, een zilveren lauwerkrans, beschikbaar gesteld als corpsprijs, werd door de burger wacht gewonnen en uitgereikt. De heer Oolders deed mededeeling over den in Mei te houden Landdag te Alkmaar en wekte op tot groote deelname. Aan het slot sprak de burgemeester een ernstig woord tot de landstormers. Gij weet, aldus de burgemeester, dat ook in onze ge meente het communisme is doorgedrongen Wij hebben dezer dagen moeten constatee- ren hoe de menschen zich ook hier laten ver lokken om aan hun roepstem gehoor te geven. Ook leden van de B. v. L. hebben zich laten verleiden en zijn medegesleept. Wees op Uw hoede en waarschuwt hen. Helpt de overheid, ook de plaatselijke, om de moei lijke taak te verlichten en steunt deze in alle omstand-'gheden. De overheid rekent op U. Hierna sluiting Weeroverzicht. Zoowel over de omgeving van de Oostzee en de Botnisce Golf als de Golf van Biscaye stegen de barometers, zoodat zich aldaar twee belangrijke hooge drukkernen vormen, waarvan de Scandinavische de hoogste stan den vertoont. Ons land bevindt zich dicht nabij de scheiding van beider windsystemen, nl. de Oostenwinu, welke thans nog over bij na ons geheele land vorst uit Duitschland aanvoert, en het Westenwindsysteem, dat reeds te Calais is doorgedrongen en warmere lucht aanvoert. Hier en daar vrjt langs dit front eenige sneeuw of lichte regen Over IJsland en om geving blijft de luchtdruk nog laag, sedert Zaterdag is de depressiekern aldaar een weinig noord-noordoostw aarts verplaatst, een uitlooper bracht over de Britsdie Eilan den matigen regen. Over Scandinavië blijft de vorst streng, al nam zi; hier en daar wat af. in Duitschland vriest het matig, terwijl ook over IJsland de temperatuur beneden nul was. De vooruitzichten voor het weer ten onzent zijn eenigszins onzeker. Het meest waar schijnlijk lijkt het, dat het bovengenoemde front langzaam schuift, waardoor men eenige neerslag met westelijken wind 01 op klaring kan verwachten. stand van "geestelijke afhankelijkheid. De blindenzorg dient afgescheiden van armenzorg, en behoort thuis onder de sociale overheidsvoorzieningen. Gaf spreker in zijn causerie een dui delijke beschrijving van de bestaansmo gelijkheid der blinden in dienst bij an deren, ook het 'even dezer lotgenooten Ir, de inrichting werd door hem belicht. Alles gaat hier welluidend en prettig. Hot was voor de toehoorders eveneens prettig te vernemen, dat op deze wijze de blinden hun leven konden leven. De film liet ons dat leven zien en de expli catie die de heer van den Berg daarbij gaf was niet van humor ontbloot Den toeschouwer leek het wel of het men s-hen waren met heldere kijkers. Natuurlijk deod de spreker een beroep om per donatie of anderszins de Nederl. Blindenbond te steunen. Volgaarne vermelden wij ook dat de zeer te waardeeren medewerking van de dames hierboven genoemd, door di aan wezigen met een dankbaar applaus be kend werd. Een belooning die echter ook aan den heer van den Berg in ruime mate ten deel viel De samenkomst werd met een dankbaar woord gesloten. Uitgaande van de vereeniging „Wijk verpleging Zuid- en Noord-Schermer -n Omgeving" werd te Zuid- en Noord- Schermer een collecte gehouden voor de stichting van een Nat. Koningin-Moeder Herdenkingsfonds tot steun aan on- en minvermogende tuberculoselijders. In totaal bedroeg de opbrengst 19,27. 'In de Ned. herv. kerk alhier werd Zaterdagavond een propaganda kunst- f)(T en filmavond gehouden, uitgaande van (Itlfl- {Zft JJJLllX&QlUV' den Nederlandschen Blindenbond. De organisatie voor dezen avond was toe vertrouwd aan een comité uit personen van Noord- en Zuidscharwoude. Het HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De,?fd- Ho<>rn en Omstr. der Holl. Mij. MVt IV»». .„ew.u,uuu«. xiei v> Landbouw hield Zaterdagmiddag een be- kc kgebouw was gevuld met een groote langrijke ledenvergadering in „De Roskam schare belangstellenden. Medewerking onc(er leiding van den heer P. Kollis van verleenden mej. H. Kliffen, leerlinge aan Berkhout, die er in zijn openingswoord op het conservatorium te Amsterdam (so- wee)1> dat de toestand voor het veehoudersbe- uraan) en mej. T. Tuijn (orgel). Als spre- dj-jjf somberder is dan ooit te voren. ker-declamator trad op de bondspropa» Naar aanleiding van een ingekomen schrij- gandist, de blinde heer Joh. van den a~ TV r» 1 üi j /iva" aeu I ven van de werktuigencommissie uit „HoL €en aanschouwe-1 iands Noorderkwartier" werd besloten deze maand in de omuevinir van Hoorn g. molborden bagger. Waar- -- ««rllOUUU lijke voorstelling op doek liet zien van maand in de omgeving van Hoorn het leven en werken der blinden. De heer demonstratie te houden met z g. molb Rouman hield ïen inleidend woord en voor verplaatsen van bagger. X»— nadat zangeres en organiste een paar schijnlijk zal deze plaats vinden op het be- üUD^erv. hadden gegeven, drijf van den heer G. Koster te Schellink- deed de heer van den Ben? zich kennon jj0uj Door den heer Eriks werd de door prof Merson aanhangig gemaakte kwestie van op heffing van het rijkslandbouwproefstation en zuivelboerderij in verband met concentratie te Wageningen ter sprake gebracht. Men oordeelde het noodig, hiertegen uit een oog* punt van landbouwbelang te ageeren en be- o1««i j- 1 Berg zich kennen als een uitstekend spreker en declama tor. Op zeer treffende wijze kenschetste hij het leven der blinden die door de 1 zorgen van den Nederlandschen Blin denbond thans een blijder leven konden deelachtig worden. Het werd den toe hoorders duidelijk dat het leven der blinden onderling een wereld apart was en dat nu ook in gemeentelijke instellin gen de arbeidskracht der blinden moge lijk gemaakt weed. In tegenstelling met RllHprva 1 oniJon «O 1 sloot deze zaak onder de aandacht te brengen zoowel van het Hoofdbestuur als van „Hol lands Noorderkwartier", opdat deze in dit Jl!« r (-vgoua veiiiu-g met opzicht diligent blijven, andere landen is het aantal blinden hier I Medegedeeld werd, d. te lande gunstig te ntemen, n.1. 4000. I n 0 mt u- VAMVU) 11.1 4000. Sober maar ook scherp klonk het woord van den spreker toen hij getuige moest dat er nog veel te weinig aandacht der regeering werd geschonken aan de rechtspositie der blinden, want dezen toch behooren beschniwd en behandeld te worden als normale menschen van geestelijke en maatschappelijke waarde als ieder ander De blindenverzorging gebaseerd op particulier initiatief en iefdadigheid. biedt den blinden geen bestaanszekerheid, maar wel een toe dat in de volgende ver- mr. P. S. Winkel te Hoorn een ezing zal houden over „Crisisrecht en crisis- rechtspraak", waarbij na afloop gelegenheid zal worden gegeven tot het stellen van vra gen. Tot secr.-penningmeester werd herbe noemd de heer P. Jz. Eriks, terwijl als be stuurslid voor de gemeente Oudendijk werd gekozen de heer K. Beets Jz. Uit het jaarverslag 1934 kan worden aan- estipt, dat het aantal leden van 237 tot 19 terugliep. De fokveetentoonselling is goed geslaagd; aan bekroningen werd 650

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2