Officiëele ingebruikneming van het nieuwe Zenuwpaviljoen. HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Stad en Omgeving. Openingsrede van burgemeester v. Kinschot. Veel autoriteiten en genoodigden, JladiopzoQtaimta ÜeuMSetw Zaterdagmiddag om half drie had in een eetzaal van de verpleeg sters in het Centraal Neutraal Zie kenhuis alhier de officieele opening plaats van het nieuwe zenuwpavil joen, waarvan we in ons nummer van Zaterdag reeds een technische uiteenzetting gaven. Een groot aantal genoodigden en autoritei ten zoowel uit Alkmaar als uit de gansche omgeving was bijeen gekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Als voorzitter van het college van regenten van het Centraal Ziekenhuis presideerde de burgemeester, mr. F. H. van Kinschot, deze plechtige bijeenkomst. Spr. hield de openings rede, waaraan wij het volgende ontkenen Namens het College van Regenten van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar heet ik, als voorzitter, u allen hartelijk welkom. Onwillekeurig zullen de gedachten van de meesten onder u terug gaan naar den groot- schen dag van 30 Mei 1929, toen onder zoo ruime belangstelling van. velen tot officieele opening van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar werd overgegaan. Daarbij zijn toen door talrijke personen redevoeringen gehou den, wlke aan den eenen kant een overzicht gaven van de langdurige werkzaamheden, verbonden aan de stichting van dit zieken huis, en aan den anderen kant een blik wier pen op de toekomst en daaraan hun beste wenschen toevoegden. Natuurlijk heb ik met veel belangstelling daaruit nagelezen de ge- heele voorgeschiedenis van deze belangrijke ziekeninrichting, de bemoeiingen van den Raad en de van zijnentwege aangewezen Commissies, de plannen en de uitvoering van den verbouw van de bestaande Cadetten school tot modern ziekenhuis, en vooral niet te vergeten de ijverige bemoeiingen van het hoofdcomité voor de inzameling van gelden tèrï bate van het Centraal Neutraal Zieken huis met al zijn subcomité's, maar ik wil wel eerlijk bekennen dat mij het meest geïnteres seerd heeft, hoe de uitslag zou zijn geweest van alle hoopvolle verwachtingen, welke des tijds werden uitgesproken. Daarbij komt nog, dat aan deze plaats voor mij persoonlijk een bijzondere herinne ring is verbonden, aangezien nu ruim 20 jaar geleden mijn eerste kennismaking met Alkmaar dit gebouw heeft gegolden waar mijn broer als cadet verblijf hield. Gij zu't u kunnert indenken, dat één mijner eerste ge dachten bij de benoeming tot burgemeester dezer stad naar deze plek is uitgegaan en hoeveel genoegen het mij heeft gedaan, dat aan mij thans als voorzitter van regenten en als burgemeester de zorgen van dit mij be kende gebouw, nu voor een ander doel be stemd, speciaal zijn toevertrouwd. Het is wel duidelijk gebleken, dat het Cen traal Ziekenhuis in die achterliggende perio de van ruim 5 jaar beantwoord heeft aan de verwachtingen, welke bij de opening zijn uit gesproken en ik mag wel zeggen, dat deze zeker nog zijn overtroffen. De regelmatige bezetting, waarbij zelfs begin Januari van dit jaar het cijfer van 160 patiënten werd be reikt, hebben aangetoond, dat het Centraal Ziekenhuis in een behoefte van deze streek voorziet en met het St. Elizabeth-gesticht te zamen geheel kan voorzien in de ziekenver pleging van Noordelijk Noordholland. Zeker past hier een woord van hulde aan den di recteur en de directrice en al het overige ver plegend en niet-verplegend personeel die al len tezamen, ieder op zijn gebied, tot dit suc ces hebben medegewerkt. Kort na de ingebruikneming van het zie kenhuis bleek reeds, dat er moeilijkheden zouden komen met de huisvesting der ver pleegsters. In verband met de uitbreiding van het aantal zusters, niet alleen wegens het grootere aantal patiënten als ook door de wijziging van het verplegingsbesluit, bleek er op dit onderdeel veel ruimte te kort te schieten. Regenten waren dan ook ten volle over tuigd, dat aan de tot stand gekomen provi- sioneele huisvesting een eind moest komen De eenvoudigste oplossing was natuurlijk de bouw van een geheel nieuw zusterhuis, waar door een afdoende verbetering zou kunnen worden verkregen Een voorloopige kosten raming voor een zoodanig gebouw met 40 zusterkamers werd echter te hoog geacht al leen voor dit doel, zoodat daarvan werd af gezien. Een commissie, bestaande uit de hee- ren Dun, v. d. Horst en v. d Weyst, werd uit hun midden door regenten aangewezen, ten einde deze belangrijke zaak van verschillende kanten te bestudeeren. Daarbij kwam n.1. een tweede kwestie naar vorenen wel het gebrek aan ruimte in de zenuwafdeeling. Een doelmatige verple ging van de zieken in deze afdeeling gaf ver schillende moeilijkheden. De bovengenoemde commissie begon de be langrijkste vraagstukken ruimere huisves ting der verpleegsters en verbetering der ze nuwafdeeling onder oogen te zien en trachtte doorvoor één oplossing te vinden, welke de bezwaren van beide punten zou kunnen opheffen. En daarmede zijn wij gekomen tot het eind resultaat in deze moeilijke kwesties, waarvan de uitvoering van een onderdeel heden tot stand is gekomen. De oplossing werd n.1. ge vonden aan den eenen kant in het bouwen van een nieuw zenuwpaviljoen en aan den an deren kant in het verbouwen van de vrijgeko men zenuwafdeeling tot een behoorlijk nieuw zusterhuis. Daarbij werd eerst overleg gepleegd met den directeur van gemeentewerken voor het opmaken van de noodige bouwplannen, daarna met den particulieren architect den heer Saai te Alkmaar. Tevoren was nog overleg gepleegd met dr. J. H. Pameijer, inspecteur van het krankzin nigenwezen, die zich met de plannen voor- loopig accoord verk'aarde. De betaling van de rente en aflossing van de leening voor deze bouwplannen zou geen verhooging van gemeentelijk subsidie noodig maken, aangezien deels door een meer inten siever ziekenhuisexploitatie de uitgaven zou den verminderen, deels door de meerdere be schikbare ruimte een verhoogde opbrengst van verpleeggelden kon worden tegemoet ge zien. De bouwkosten werden geschat op 113.000 gulden, terwijl voor inrichting van de nieu we zijn. huis. Op 21 Maart 1933 kon een voorstel aan den raad worden gedaan tot machtiging aan ré genten tot verbouw van de zenuwafdeeling van het Centraal Ziekenhuis tot zusterhuis en tot bouw van een nieuw zenuwpaviljoen en om ter bestrijding der kosten een geldlee- ning onder garantie der gemeente aan te gaan. In de raadsvergadering van 13 April werd het voorstel ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. De bouw zou geschieden onder tweehoof dige leiding van de heeren Saai en Marga- dant. Allereerst werd natuurlijk overgegaan tot bouw van het nieuwe zenuwpaviljoen, waar van de aanbesteding oo 9 April 1934 plaats vond. Het bouwwerk werd opgedragen aan den aannemer P. Scheepbouwer te Castricum, het schilder-, glas- en behangwerk aan de firma Nijman Zn. te Alkmaar; de centrale verwarming en de warmwatervoorziening zijn uitgevoerd door de firma W. Slotboom Zn. te 's-Gravenhage, de aanleg der elec- trische licht- en lichtsignaalinstallatie door de fa. Bakkenhoven en Meinders te Haarlem. De uitvoering, waarbij als opzichter de heer M. Deutekom werd aangewezen, had een vlot verloop. Op 14 Juli was het werk zoover gevor derd. dat kon worden overgegaan tot een kleine plechtigheid, n.1. de eerste steenleg ging, welke door mijn oudsten zoon Hans cuiuuij iti wij» y uvi van uv un-u we zenuwafdeeling plm. 10.000 noodig zou zijn. Thans lagen de plannen op het stad- werd volvoerd en waarbij o.m. de voorzitter van de bouwcommissie, dé heer Arntz. en de oud-voorzitter van regenten, mr. Wendelaar, het woord voerden. Ten slotte kon op 16 Februari j.1. het g- heele gebouw als voltooid worden atgeie- verd. Gaarne wil ik namens de regenten een woord van hartelijken dank brengen aan al len, die maar op eenige wijze hebben medege werkt aan de tot stand koming van deze mooie nieuwe aanwinst van dit ziekenhuis. In de eerste plaats wel aan den gemeente raad, die ons in staat stelde deze belangrijke verbetering van ons ziekenhuis te kunnen uit voeren, in de tweede plaats aan mr. W. U Wendelaar, die zoowel in zijn kwaliteit van oud-voorzitter van regenten als die van oud burgemeester zich sterk beijverd heeft voor de verschillende beslissingen op dit terrein, en wiens afwezigheid heden door ons wordt betreurd, in de derde plaats dank ik persoon lijk die leden uit ons midden, die speciaal hetzij bij het maken van de plannen, hetzij bij de uitvoering zoo nauw betrokken zijn ge weest, dan natuurlijk onzen geneesheer-direc teur, die een zijner wenschen heden verwe- zen'ijkt ziet. Vervolgens dank aan den archi tect van het nieuwe gebouw, den heer Saai, en den directeur van gemeentewerken, den heer Margadant, die zich beiden zoozeer heb ben ingespannen bij het ontwerpen van de plannen, den heer Hoek, directeur der plant soenen voor den aanleg van de tuinomge- ving en aan allen die bij den bouw betrok ken zijn geweest. Ten slotte wil ik zeker niet onvermeld laten de directrice, zuster Koek- man, die naast haar andere bemoeiingen voor dit zenuwpaviljoen het plan heeft ge maakt, om hier in de stad weer door ver schillende dames spreien te laten vervaardi gen, waarvoor ik ook aan deze geefsters mijn aank wil betuigen De zenuwafdeeling heeft altijd een bijzon deren goeden naam gehad en dit is te danken aan de zusters, welke aldaar werkzaam wa ren, w.o. echter één de leiding had, n.1. zuster Stoffels, klein van stuk, maar dapper van aard voerde zij daar haar scepter tot tevre denheid van de geheele omgeving. In verband met de vergrooting van de ze nuwafdeeling kwam ook de wenschelijkheid naar voren, dat aan het hoofd van dit be langrijk onderdeel thans een hoofdverpleeg ster zou worden gesteld. Het College van B. en W. heeft dan ook op voorstel van regenten gemeend, dat zuster Stoffels in dit nieuwe gebouw voor die hoogere rang in aanmer king kwam en mitsdien daartoe besloten, zoo dat ik haar met deze bevordering van harte gelukwensch en de hoop uitspreek, dat zij nog jaren lang in het zenuwpalviljoen werk zaam mag zijn. (Applaus.) Ik geloof, dat binnen eenige dagen het nieuwe gebouw bevolkt zal zijn, deels met patiënten, deels met verpleegsters. Naar de eersten gaat dan een gevoel van warme deel neming uit, omdat zij aangetast zijn door een ziekte, waarvan de genezing meestal lang duurt en niet steeds herstel mogelijk is. Maar gelukkig hebben wij in j^lkmaar en omge ving uitstekende specialiste^, op dit gebied, dr. Hoeneveld en dr, Barrifroórn, die ook hier in dit nieuwe zenuwpavjljoen hunne beste krachten zullen geven, o)n zooveel mogelijk patiënten hier weer genezen te doen weg gaan. Naar de laatstgenoemden, de zusters van dit zenuwpaviljoen, gaan mijn gedachten; op hun schouders ligt een zware, maar mooie taak, om zich geheel te wijden aan deze pa tiënten, welke zoozeer hunne goede zorgen noodig hebben. Zij vinden thans een prima omgeving en huisvesting, zoodat daarmede zeker ook hun arbeid gemakkelijker te volvoe ren zal zijn. Ik zou willen eindigen met den wensch uit te spreken, dat dit nieuwe paviljoen, ge bouwd met de medewerking van zoovelen, mag strekken tot heil van de patiënten en tot meerdere bloei van het geheele ziekenhuis. (Applaus.) Gelukwenschen. Nadat dr. D ij k h u i z e n, geneesheer-di recteur, een technische uiteenzetting had ge geven van het nieuwe paviljoen, we ver wijzen hiervoor naar ons nummer van Zater dag j.1. sprak mr. A. Ledeboer als voorzitter van het bestuur der Stichting Cen traal Ziekenhuis met klassenverpleging op neutralen grondslag, die er zijn voldoening over uitsprak, dat door den voorzitter van het college van regenten ihet contact tusschen Dinsdag 5 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- ujtz.) 8Gr.pl. 9.— Voordr. Ben Royaards. 9.15 Gr.pl. 10.— Mor- Ïenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Het antabile-orkest o. 1. v. Beeckman. 11 Causerie mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.30 Verv. orkest concert. 12.30 Ensemble Francis Keth. 2.— Orgelconcert P. van Eg- mond Jr., mmv. mevr. Weenink— Wagenaar, zang. 3.-4 Knipcur sus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radiokinder- koorzang olv. J. Hamel. 5.— Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6 Gr.pl. 6.50 Kamermuziek door het Berner strijkkwartet. 7.30 Engel- sche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Selectie uit „Das Dreimaderl- haus" van Schubert—Berthé door solisten, koor olv. H. van Wielink en het Omroeporkest, leiding dr. F. Weissmann. 9.Een jeugdvriend, spel van E. Sée. Vertaling S. J. G. Premstla—den Boer. Leiding K. Kleijn. 9.40 Carnaval-progr 11 Vaz Dias. 11.1012.Lily Gye- nes en haar orkest uit „Central", den Haag. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30- 12.— Godsd. halfutu. 12.15 Or kestconcert en gr.pl. 2— Vrouwen uur. 3.4.Cursus. 4.15 Orkest concert en gr.pl. 6.40 Cursus. 7.15 Causerie. 7.45 Gr.pl. 8.Vaz Dias 8.05 Vastenavond-progr. 10.25 Vaz Dias 10.30 Revue-uitz. 11.15 12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Gr.pl 12.35 Het Emesco kwintet. 1.20 Het Troxy Grand- orkest olv. Muscant. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Voor wcrkloozen. 4.40 Het Bronkhurst Trio mmv. F. Ber- nard, sopraan. 5.35 BBC-dans- orkest olv. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Handel-concert. 7.10 Fransche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „Sel- ling the world" van L. du Garde Peach. Muziek G. Barker. 9.20 Causerie. 9.40 Piano recital C Dixon. 9.50 Ber. 10.10 Causerie. 10.20 Relais uit Amerika. 1035 't Parkington-kwintet mmv. L. Sey- mour, alt. 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Gevar. concert o 1 v. Krettly. 9.05 „Les EspagnoU en Danemarck" spe! van Menmée. Hierna „Le mort du :luc d En^ hein" van Henmque. 10.50 Dans muziek. KALUNDBORp, 1261 M. 1120 1.20 Concert uit rest. W.vex. 2.50 —4.50 Omroeporkest olv. Gron- dahl. 7.20 Balletmuziek olv. t. Reesen. 8.40 Liederö. van Orieg. 9 Reportage. 9.40 Kamermuziek, piano en blaaskwintet. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20■Or.pl. 6 35 Orkestconcert. x .20 Omroep- kleinorkest olv. Rischka 12.35 Gr. pl. 1.35 Concert. 4.20 Or.pl. 5.05 Kamermuziek mmv. koor en solis ten. 6 20 Carnavalsprogr. 7.30 Car navals-uitz. 5.40 Dansmuziek o.l.v. Hagestedt. ROME, 421 M. 8.20 Opera-uitz. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. I.50—2 20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 en 7 35 Salon-orkest. 8.20 Gr.pl. 9.20 Symph .-concert. 10.30—11.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12 50 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Gr.pl. 9.35 Omroep orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Maskentanz und Mum- menschanz", gevar. progr. m. m.v. Hans Bund en zijn orkest. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20-1150 Dansmu ziek door H. Bund en de „Goldene Sieben". GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilv .um. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8.058.20, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg 1120—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Keulen 14.20-14.50, Ka. lundborg 14.50—15.20, Keulen 15.20—17.45, Brussel VI. 17.45— 19.20, Keulen 19.20-21.30, Wee- nen 21.30—23.30, Kalundborg 23 3024. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.35-11 05, Lond. Reg. II.05—11.20, Droitwich 11.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20—17.35, Droitwich 17.3518 20, Keulen 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 23.35, Droitwich 23.3524. de burgerij en het bestuur der Stichting thans wederom is hersteld. Spr. wees voorts op den wensch, die leefde in de ziel van de bevol king van Noordholland, dat er naast de ver pleging van confessioneelen aard, ook een ge legenheid zou komen, waar een ieder geheel vrij naar inzicht van geloof verpleegd kan worden. Spr. weet heel goed, dat zulks ook kan geschieden in confessioneele inrichtin gen, maar toch wilde men een inrichting, waar men niet onder speciale geestelijke lei ding is. Voorts herinnerde spr. er aan hoe de Stichting indertijd 165.000 voor de tot standkoming van het ziekenhuis op tafel kon brengen; momenteel is er nog een klein potje over, waarmede het bestuur der Stichting zoo noodig bereid is te helpen. Veel tegenwerking is er indertijd geweest tegen de plannen tot stichting van dit zieken huis. Allerlei middelen en ik weet niet, of die middelen altijd even mooi waren zijn aangewend, om ons tegen te werken. Ontzaggelijk is er gewerkt deze inrichting tot stand te doen komen, en het kleine ver trapte plantje is geworden tot een grooten palm, zoodat hier gezegd kan worden: palma sub pondere crescit. Spr. eindigde met een gelukwensch voor de nieuwe inrichting. Dr. vanKleef uitte woorden van geluk wensch namens de afd. Alkmaar van de Mij. tot bevordering van de Geneeskunst, erop wijzende, dat dit een belangrijke stap was in de goede richting. De Alkmaarsche medici hebben het buitengewoon goed getroffen; binnen tien jaar tijd kwam Alkmaar in het bezit van twee moderne, goed-geoutilleerde ziekenhuizen, die beide een levendig en actief bestaan voeren en daar mogen de Alkmaar sche geneesheeren trotsch op zijn. Dr. J. Pameijer, inspecteur van het krankzinnigenwezen te Den Haag, uitte zijn voldoening over hetgeen hier tot stand ge bracht was. Reeds van het begin af aan had den de plannen zijn algeheele instemming gehad en spr. is ervan overtuigd, dat Alk maar thans in het bezit is gekomen van een van de beste zenuwpaviljoenen van Neder land; spr. hoopte, dat het aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. Nadat mr. van Kinschot de verschil lende sprekers dank had gebracht, verklaar de hij het nieuwe zenuwpaviljoen voor ge opend. Voorlezing werd nog gedaan van een tele gram van mr. Wendelaar, oud-burgemeester en oud-voorzitter van het regentencoTlege, dat hij tot zijn spijt verhinderd was en waarin hij den wensch uitte, dat het nieuwe pavil joen velen ten zegen zou strekken. Nadat thee was geserveerd, werd in groe pen het nieuwe gebouw bezichtigd. OPBRENGST. De collecte van het Nationaal Ko ningin Moeder Herdenkingfonds heeft hier ter stede een bedrag van 433.12*4 opgebracht. uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C S. 31) 4. Mr. Edwin Mc. Ighbro, de korte over zichten van romans schrijft voor „de Ge meenschap", heeft juist verklaard, dat hij Fielding, Scott, Dickens, Thackeray, Trollo pe niet kan lezen, en dat zulke schrijvers al leen geschikt zijn voor schooljongens. Be schrijf den geestestoestand van dezen critius wanneer hij geconfronteerd wordt met een of twee van zijn scherpe snauwende opmer kingen geven, al die er zijn. Maximum punten 50. 5. 't Moest beseft worden, dat de adver- tentiedeskundige van tegenwoordig een no- belen dienst in het belang van het publiek verricht". Verklaar den aard van dezen dienst, en zeg, waarom deze nobeler is dan die van een man met een zuurkraampje of van een verkooper van gebraden kastanjes. Maximum punten 75. 6. Waarom zijn jonge artisten, als ze mid dentwintig zijn, en pedante menschen van omstreeks veertig, zoo ijdel? (Let op hun correspondentie). Wat hebben ze gedaan dat hun het recht geeft zoo aanmatigend te zijn. Maximum punten 250. 7. Waar is mijn vrouw? Maximum punten 1000. Het antwoord op de laatste vraag behoeft niet yan je zelf, zonder hulp van anderen, te zijn. Maar ik heb het vlug noodig. Inder daad, ik zal waarschijnlijk naar Little Hur- liford terugkeeren, morgenmiddag, tenzij, natuurlijk, ik tijdig bericht van jou heb tus schen nu en dan. De jouwe voor ongeveer nog 48 uren meer. ROBERT. „De Bruine Stier". Garrowdale. Beste Bob, Marjorie is hier en ten huize van mrs. Masham; ik heb juist in haar gezelschap thee gedronken. Ten deele, om jou een dienst te bewijzen, en ten deele, om mijn rusteloosheid en bezorgdheid wat weg werken, huurde ik van Trump een Fordje en hobbelde vanmiddag naar mrs. Masham's huis. Het weer en het landschap pasten bij mijn stemming, 't Heeft den gehee'.en dag gegoten; er ligt modder op den grond, er is modder in de lucht, modder aan den hemel. De boomen lijken op Macbeth's heksen, en iedere trilling van hun takken is een slecht voorteeken. Echter, jij hebt geen lust om over het weer te jiooren, ik kan me jou al voorstellen, hoe je vloekt en dit stuk over slaat en wilt weten van Marjorie. Zoo klod derden en slierden we naar Lambdale en bereikte de leelijke woning, die, op passen de wijze, mrs. Masham herbergt, 't Is een van die vierkante, plompe witte huizen, met overal schoorsteenen er op, zoo kaal als 't maar kan en neergeplant midden in een hoop groene grasvelden als een roman uit 't Victoriaansche tijdvak in Bloomsbury Ik trok aan de bel en opeens stond ik midden tusschen hen allen in, toen ze aan het thee drinken waren in de hall, die er uitziet als een afgescheiden kerkje. Marjorie was de eerste, die ik in het oog kreegzij stond bij de haard, een kop thee in haar hand en zij Bloomsbury: bekende wijk in Londen. zag er uit, je zult blij zijn het te - hoo ren, alsof zij onuitsprekelijk geërgerd was. En, bij Jupiter, zij deed een sprong, toen ze mij zag, bijna liet ze de kop thee vallen en het duurde een heele halve seconden voor ze haar kalmte terug kreeg en je weet, dat dat wat zeggen wil voor Marjorie. Het zal je verheugen te hooren, dat zij er bijzonder goed uitziet en bijzonder mooi. Ik heb haar nooit in mijn leven zóó lief gezien, maar dat kan geweest zijn door de tegenstelling, omdat zij omringd was door zulk een col lectie wangedrochten als nog nooit vertoond is geweest, behalve in een modernen roman. Zij zag er niet alleen goed uit, zoodra zij haar zelfbeheersching terug had. Ik ver moed, dat zij eerst dacht, dat ik door jou aangesteld was om haar op te sporen en ik zag opeens, dat zij besloten had, zoo lang ik er was, vroolijk en opgewekt en erg ge lukkig te zijn. Vroolijk te zijn. in dien kring, was geen lichte taak. Mrs. Masham slokte ons allemaal op, zooals de walvisch Jona deed. Zij heeft de meest verbazingwekkende gave, die vrouw, om het als iets absoluut vanzelfsprekends te beschouwen, dat men schen alleen bestaan om haar; als zij er niet was, zou niemand van ons er zijn. Zelfs de thee, die wij aan het drinken waren, dron ken wij om zoo te zeggen binnen in haar. Echter was zij, geloof ik, erg blij mij te zien. Toen ik binnenkwam, was zij aan net oree ren tegen een aandachtig gehoor van vier, Marjorie en een vrouw, die op een bruilofst- taart lijkt, een man, die er uitziet als een der kleine profeten, vermomd als Henry Irving en een klein vrouwtje, net een uit- Henry Irving: beroemde tooneelspeler daar behoefte aan hebt. Overigens: ik ver wed een dozijn van mijn beste schilderijen tegen een van jouw onfcegrijpelijkste wer ken, dat zij niet in staat zal zijn het hier roepteeken. Tot het einde van mijn bezoek toe, kwam ik niet achter hun namen, dus moet je ze nemen, zooals ik ze beschreef. Mrs. Masham praatte den geheelen tijd, dat ik er was, en niemand van het gehoor zei iets, behalve het kleine vrouwtje, dat steeds er tusschen door riep: „Wel, heb ik van mijn leven!", „Wat u zegt!", „Stel je voor!" en „Is het niet vreemd?" Mrs. Mas ham was bezig ons allen te vertellen van de nieuwe leer, om je zelf te verbeelden, wan neer je ziek bent. Ik snapte niet alles, om dat ik er middenin viel, maar ik leidde er dit uit af: dat: je leelijk kiespijn hebt, en je gelooft, dat je een Oost-Indische kers bent, dan zou je pijn verdwijnen, 't Hangt er heelemaal van af blijkbaar om de bepaalde plant te kiezen, voor de bepaalde ziekte; kiespijn Oost-Indische kers, maagpijn viool tje, keelpijn zonnebloem (ik heb altijd een afkeer gehad van zonnebloemen en nu weet ik waarom), enzoovoort. Maar verder als het werkelijk erge moeilijkheden zijn, zooals bijvoorbeeld, dat je vrouw wegloopt, dan is een heele bos bloemen noodig. Een viool een klein en een groot en een geranium schijnt een van de beste kuren te zijn Ik luisterde naar dat gekwebbel, een twintig minuten en wierp ondertusschen heimelijke brikken naar Marjorie. 't Zou jouw hart ver heugd hebben den blik van verachting ge zien te hebben, dien zij inwendig had wat haar gelaat echter probeerde te verbergen. Je hebt je wraak al heelemaal, indien ie nog erg veel langer uit te houden, en dat, als ie behoefte hebt haar te vangen ie goed zult doen gauw te komen 1 Nu, om op mijn onderwerp, of liever op het jouw torug, te komen. Ik kon haar niet eerder dan heelemaal aan het eind van mijn bezoek benaderen. Na een langen tijd nra- ten moest Masham op adem komen en wij egaven ons allemaal naar een soort van kerkhof, wat, naar ik vermoed, een salon was. Ik sprak een paar woorden met haar, toen wij er binnen gingen. „Wel, dolende ridder!" zei ze, met dat mengsel van grap, spot en toegenegenheid, waarvoor ik haar, als je het mij wilt vergeven, dat ik het zoo zeg: aanbid. „Wat doe jij hier?" vroeg ik, alsof ik niets gehoord had. „O, een, beetje luiwammessen", antwoordde ze, „en mijn geest ontwikkelen", voegde zij er boosaardig bij. „Hoe maakt Bob het?" vroeg ik luchtig t,0, heel goed", antwoordde zij luchtig, „heb je niets van hem gehoord?" „Een paar re gels", zei ik, „wanneer hij in Londen is. heeft hij geen tijd veel te schrijven". Dat trof haar; zij wipte er heelemaal over heen. „Beste Bob", antwoordde ze, „hij houdt er van om. het druk te hebben, vindt je niet?" Dat waren al de woorden, die wij met elkaar wisselden, maar ik kon zien dat zij vreese- lijk ontroerd was, dat zij behoefte had mij duizend dingen te vragen, dat zij het heele gezelschap naar de Noordpool wenschte. Ik kon ook merken, dat zij veranderd is, er is iets met haar gebeurd. Ik geloof niet,, of schoon dit, natuurlijk, heelemaal gissing is, dat jij een zoo makkelijke taak zult hebben als je je verbeeldt, maar dat zij verlangt je weer te zien, daar wil ik een eed op dóén- Als je hier komt, reken dan niet op miI" mijn zaak kan alles gebeuren. Hoe ver ang ik, dat het gebeurt! Je je toegenegen MARK. (Wordt vervolgd*

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6