dagblad voor alkmaar en omstreken. Begrooting Economische zaken. .58uUettiand De strijd in Griekenland. Het Engelsche Witboek. De gebeurtenissen in Europa. Qegetijhsch O veezicht No. 55 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 Maart 1935 137e Jaargang Minister Steenberghe aan 't woord. Het Erigelsche Witboek en het aangekondigde bezoek aan Duitschland. De opstand in Griekenland; de regeering meester op het vaste'and, de opstandelingen machtig op de eilanden. DE ZIEKTE VAN HITLER. Hoe andere landen er op reageeren. Wat vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer o contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Zitting Eersle Kamer. DEN HAAO, 5 Maart 1935. Minister Steenberghe, die de vorige week in de Tweede Kamer de aanneming van zijn wetsontwerp betreffende verbindend of on verbindend verklaren van ondernemersover eenkomsten erdoor heeft gekregen, moest heden alweer in de Eerste Kamer zijn voor de behandeling van zijn begrooting. Bij den aanvang der vergadering kregen wij de min of meer benauwende mededeeling, dat er een dozijn sprekers was ingeschreven. Maar dit beteekende niet, dat er veel nieuws in het midden werd gebracht. De heer Danz (s.d.) heeft den minister verweten, lang niet genoeg te doen- aan steun voor industrie en scheepsbouw, vooral niet in vergelijking met den landbouwsteun. Hij drong er op aan, dat het werkfonds zou worden gebruikt om de verouderde handels vloot te vernieuwen, zoodat zij weer zou kunnen concurreeren. En hij bepleitte in stelling van een centrale industriebank in het belang der industrialisatie. Mr. Drooglever Fortuyn (lib.) uitte den wensch, dat geleidelijk met landbouwsteun zou worden opgehouden. Hij merkte op, dat Rotterdam van welke stad hij burgemees ter is een maal van groote beteekenis als graan- en fruitmarkt, als zoodanig vernie tigd dreigt te worden door het achteruitgaan van graan- en fruithandel ten gevolge van de steunpolitiek. De heer Ter Haar (c.h.) vond het uitne mend, dat de minister, om den invoer te be perken, niét zijn toevlucht neemt tot ver hoogde invoerrechten, maar liever tot het soepeler middel der contingenteering. Maar hij bewondert niet de manier, waarop Z Exc de contingenteering toepast, omdat z.i de importhandel er veel te. veel door wordt' ge schaad. Daarvan weet Amsterdam mee te spreken, waarvan de heer Ter Haar oud wethouder is. Ook hij vond voorts den steun aan de scheepvaart veel te beperkt. Voor het laatste verdrag met Duitschland betreffende het betalingsverkeer voelt hij geen bewonde ring. En tenslotte drong hii er op aan, dat de evenredige vrachtverdeeling met spoeJ ook op de Rijnvaart zou worden toegepast. De heer Blomjous (r.k.) brak weer een lans voor beschermende rechten. Hij wees erop, dat de werkloosheid in ons land het meest was toegenomen, nadat in September 1931 Engeland den gouden standaard had verlaten en hooge beschermende rechten was gaan invoeren. Z.i. had de regeering hierna geen week moeten wachfen met de indiening van een wetsontwerp inzake heffing van hooge invoerrechten in het belang der in dustrie. Contingenteering vindt hij op dit stuk lang niet voldoende. De heer Gelderman (lib.) zong daarna mede in het koor dergenen, die geleidelijk vereenvoudiging van de landbouwcrisiswet geving en vermindering van den landbouw steun wenschen. Hij werd gevolgd door den heer de Jong (r.k.), die een verbod van machines in de sigarenindustrie wenscht; een beperking van den graaninvoer uit Landen, die onze pro ducten niet voldoende afnemen; en een betere regeling van de evenredige vrachtver deeling voor de binnenvaart. Daarna pochten wij naar huis. De Eerste Kamer vervult volgens velen een nuttige rol in ons staatsbestel, maar o, wat is zulk een begrootingsdebat een herkauwen! Er zijn twee gebeurtenissen, die vandaag de aandacht trekken: de commentaren op het Engelsche wit boek en de gebeurtenissen in Grie kenland. En hoewel het laatste nog vrijwel beperkt blijft binnen de Grieksche grenzen (al volgen de om ringende landen met groote belang stelling de ontwikkeling van de re volutie) is de publicatie van het En- gelsche witboek misschien voor ons van nog meer beteekenis, omdat hier de politiek van meer dan een land in 1 aangeroerd wordt. De inhoud van het Engelsche witboek mag bekend worden verondersteld en het spreekt haar vanzelf, dat vooral in Duitschland uit voerige commentaren daarop geleverd zijn, commentaren, welke men hier naast vermeld vindt. Echter, hoe interessant die perscom mentaren ook zijn, nog meer trekt een Reuter- bericht uit Londen de aandacht. Immers, dat Reuter-bericht maakt melding van de mededeeling, dat de Duitsche regee ring verzocht heeft, om uitstel van het En- jjelsche bezoek aan Berlijn, zulks naar aan- eiding van de lichte ongesteldheid van Hitier. De Engelsche bladen publiceeren het be richt in groote opmaak en met dikgedrukte koppen. De liberale „Star'' meldt, dat de mededee ling uit Berlijn groote verrassing gewekt heeft in Londen. De „Press Association" meldt, dat de Duitsche regeering naar het schijnt niet heeft aangegeven hoe Tang de Duitsch-Engelsche besprekingen moeten worden uitgesteld, 't Is waarschijnlijk dat de ziekte van Hiller niet het eenige motief is voor het uitstellen der besprekingen. Dergelijke vermoedens worden in diploma tieke kringen niet gedeeld. Eenige critische waarnemers zijn geneigd te veronderstellen, dat het uitstellen der onderhandelingen in verband staan met de publicatie van 't wit boek. In regeéringskringen is men echter van meening, dat de verwijzing in het witboek naar de Duitsche herbewapening geen nieuw tje is voor de Duitsche regeering, aangezien Baldwin reeds eenigen tijd geleden in het La gerhuis op dergelijke wijze over hetzelfde thema heeft gesproken. Het is nog niet bekend, aldus gaat de „Press Assoc'ation" voort, we'ke uitwerk'ng het uitstellen van het bezoek van Simon aan Berlijn zal hebben op de voorgenomen reis naar Moskou en Warschau. De toestand zal vandaag op de kabinets zitting ter bespreking worden gebracht. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft aan minister von Neurath een boodschap van zijn regeering overhandigd, waarin deze haar leedwezen over de ongesteldheid van den kanselier en haar wenschen voor een spoedig herstel uitspreekt. De toestand in Griekenland. De revolutionnaire beweging in Grieken land duurt nog steeds voort en noch de op standelingen, noch de regeering hebben gis teren tastbare vorderingen gemaakt. Natuur lijk is het met geen mogelijkheid te zeggen, hoe deze actie zich verder zal ontwikkelen, maar het ziet er naar uit, dat de regeering zich zal kunnen handhaven. De Grieksche regeering heeft het vanzelf sprekend niet gemakkelijk, want als de rebel len zich niet zonder tegenstand overgeven, zal deze revolutie een bloedig, waarschijnlijk een zeer bloedig verloop hebben. En een oor log tusschen twee landen mogen al verschrik kelijk genoeg zijn, een bloedige opstand in eigen land is nog menschonteerender, omdat hier dan steeds twee groepen tegenover el kaar staan, die behooren tot één land, één natie, één vo'k. Venizelos. De Grieksche minister van oorlog heeft gis teren een laatste waarschuwing tot de rebel len gericht en geëischt, de wapenen over te geven en zichzelf over te geven aan de recht matig regeering, aangezien anders de ver schrikkingen van een oorlog in Oost Mace donië door bombardementsvliegtuigen, caval- lerie, artillerie en infanterie nog vergroot zouden worden. De minister hoopte, dat een einde zal komen aan het vergieten van broe derbloed, dat zou vloeien door den schuld van Venizelos. Intusschen is de strijd tusschen de regee- ringstroepen en de opstandelingen aangevan gen. De regeringstroepen hebben de door de opstandelingen vernielde bruggen her steld, een groot aantal vliegtuigen heeft op standige rebellen met bommen bestookt, kort om, er is overal actie. En het behoeft geen betoog, dat de algemeene toestand nog steeds zeer verward en gevaarlijk is. Intusschen heeft de Grieksche regeering weer vijf lichtingen opgeroepen, die waar schijnlijk naar de Grieksche eilanden zullen worden gedirigeerd, omdat zij daar het meest noodig zijn. Want als de berichten waar zijn, moet het op het vasteland tamelijk rustig zijn, maar zouden de opstandelingen op de eilanden de macht vrijwel in handen heb ben. Vrijwel vast schijnt te staan, dat de vloot voor het overgroote deel in handen der opstandelingen is, waardoor het voor de re geering zeer moeilijk zal worden, om op de eilanden krachtdadig op te treden. Zulks in tegenstelling met de situatie op het vaste land. Want in Saloniki bijvoorbeeld zouden de ojostandelingen na een hevig en bloedig gevecht teruggeslagen zijn. Daarentegen zou den de opstandelingen op de vloot zeer kras se maatregelen hebben genomen. Zij zouden 25 manschappen, die niet aan de revolutie wenschten deel te nemen, hebben gefusileerd; verder zou de prefect van Kreta en de voor malige prefect van dit eiland zijn gefusileerd, terwijl tenslotte wordt gemeld, dat Venizelos het voornemen zou koesteren om over te gaan tot een aanval op Athene. In het kort kunnen wij dus aldus zeggen: de regeering schijnt meester te zijn op het vasteland, de opstandelingen schijnen de macht op de eilanden te bezitten. En de kwes tie is nu maar: wie zal de machtigste zijn? En een tweede vraag, die thans moet wor den gesteld, is: hoe zullen de andere Balkan- landen op dezen opstand reageeren? Het spreekt welhaast vanzelf, dat de op stand in Griekenland door de naburige regeeringen met groote aandacht gevolgd wordt en dat in de bladen uitvoerig over de ontwikkeling van den Griekschen burger oorlog geschreven wordt. Verschillende re geeringen hebben haar maatregelen geno men om eventueele grensversterking. President Zainis van Griekenland. Bulgaarsche veiligheidsmaatregelen. De Bulgaarsche minister van buitenland- sche zaken, Batoloff, heeft gistermiddag de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers bij zich ontvangen en hun verklaard, dat de gebeurtenissen in Griekenland, waar van het strijdperk klaarblijkelijk steeds meer verschuift naar de aan Bulgarije grenzende deelen van Macedonië en Thracie, de Bul gaarsche regeering in zoo verre interessee ren als zij den vrede op den Balkan in ge vaar zouden kunnen brengen. Bulgarije houdt onwrikbaar vast aan den vrede en aan de goede betrekkingen met zijn naburen en heeft niet het voornemen hun moeilijkhe den uit te buiten of zelfs ook maar te ver- grooten. Dit feit maakt Bulgarije echter niet vrij van de verplichting zijn waakzaamheid aan de grenzen te vergrooten en zijn grensbe scherming door uit het binnenland der waarts gezonden troepenafdeelingen te ver sterken. Deze maatregelen zijn uitsluitend van voorbehoedenden aard en ter bescherming van het land genomen. Zij zijn volkomen in overeenstemming met het volkenrecht. De Bulgaarsche gezant heeft instructie gekre gen de Grieksche regeering een verklaring in dien zin te overhandigen. De vraag van een journalist of het juist was, dat Turkije de laatste dagen zijn troe pen in Oost-Thracie buitengewoon versterkt heeft en aan de Bulgaarsche grens veel oorlogsmateriaal ophoopt, beantwoordde de minister van buitenlandsche zaken bevesti gend. In dit verband verklaarde hij nog, dat Bulgarije, gelijk ook premier Lateff in zijn programredevoering heeft gezegd, zich streng houdt aan het tusschen Bulgarije en Turkije bestaande vriendschapsverdrag. Bul garije wil ook verder met Turkije, evenals met zijn overige naburen in vrede en vriend schap blijven leven. Onverklaarbaar is het dan ook, waarom de Turksche regeering de ze maatregelen in Oost-Thracie en aan de Bulgaarsche grens neemt. Spr. hoopt, dat deze maatregelen niet ge richt zijn tegen Bulgarije, aangezien de Bul gaarsche regeering daartoe noch aanlei ding heeft gegeven, noch geven zal. De minister van buitenlandsche zaken keerde zich vervolgens tegen de perscam pagne, die een deel der Turksche bladen sinds eenigen tijd tegen Bulgarije voert en die een voor de betrekkingen tusschen de beide landen ongunstige atmosfeer kan scheppen. Bezorgdheid in de Zuid- Slavische pers. De Zuid-Slavische pers beziet de ontwik keling van den toestand in Griekenland niet zonder zorg. Een uitvoerig commentaar pu bliceeren echter slechts de „Novisti" uit Agram die o.m. verklaren, dat de voor naamste rol bij den Griekschen opstand zon der twijfel gespeeld wordt door de buiten landsche politiek. Venizelos had immers voor ongeveer een jaar er op gewezen, dat hij niet van zins was de overeenkomst inzake het Balkanpact te erkennen. Het was hem gelukt voor zijn politiek een groote mogendheid te vinden aan de Middel landsche zee, wie de bewegingen op den Balkan niet in haar berekeningen Easte. Ook voor het geval, dat Venizelos aan et bewind zou komen zou hij het Balkan pact niet zonder meer op zijde kunnen schui ven want de stemming in Griekenland tegen de genoemde groote mogendheid is niet bij zonder vriendelijk. Het blad herinnert dan aan de demonstraties in Athene en in den Piraeus tegen Italië en aan de botsingen op de Dodekanesos, waarna het als volgt voortgaat: Griekenland zou zonder het Balkanpact niets beteekenen, doch geraken in den toestand van Albanië of een anderen kleinen staat, die speelballen zijn in de handen der groote mogendheden. De „Prawea" meldt uit Parijs, dat men ook daar de golf van den Griekschen op stand ziet uitfoopen in een wijziging van de buitenlandsche politiek. Alles zou afgestemd zijn op een vijandige houding tegenover Frankrijk. Fransche oorlogsschepen naar Griekenland. Met het oog op de gebeurtenissen in Grie kenland heeft de Fransche minister van Marine den in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gestationneerde torpe- doager Verdun bevel gegeven direct Piraeus aan te doen, om zoo noodig te zorgen voor de bescherming van Fransche onderdanen. Bovendien worden twee kruisers van het Middellandsche Zee-eskader in gereedheid gebracht om naar Griekenland te kunnen vertrekken. De beslissing binnen twee dagen? De Grieksche minister van oorlog is naar het front vertrokken. Volgens een officieele mededeeling wordt de beslissing binnen twee dagen verwacht. De golf van Saloniki- is door mijnen versperd. Duitsche commentaren. In ons Dag.-Overzicht hebben wij reeds iets van het Engelsche Witboek aangestipt, maar volledigheidshalve moeten wij hier nog even melding maken van enkele Duit sche perscommentaren. De Deutsche diplomatische Korrespon- denz schrijft er o.a. het volgende over: „Interessanter en kenteekenender dan het feit der Engelsche bewapenings-uitbreiding, die toch reeds een sedert lang vastgestelde zaak was, zijn de argumenten, waarmede de nationale regeering tegenover het bin nen- en buitenland het afzien van de tot dusver gevoerde ontwapenings-politiek tracht te rechtvaardigen. De onbevooroordeelde waarnemer moet constateeren, dat licht en schaduw hier toch zeer ongelijkmatig zijn ver deeld. Het kan een regeering niet verboden worden den toestand zoo voor te stellen, als zij het voor juist houdt; men mag echter verwachten, dat daarbij tegenover de afzon derlijke staten dezelfde maatstaven worden aangelegd. De geheele voorstelling van het Engelsche memorandum is er op afgestemd de voornaamste schuld voor den moeilijken toestand der wereld en de nieuwe bewape ningsproblemen, waarvoor Engeland zich gesteld ziet op Duitschland af te wentelen. Slechts terloops wordt vastgesteld dat ook andere mogendheden hun strijdkrachten hebben vermeerderd; zelfs aan de Russi sche bewapeningen wordt niet de aandacht gewijd, die zij zelfs volgens den wil van De gebeurtenissen in Europa; het Engelsche Witboek en de ziekte van Hitier; de toestand in Griekenland. (Dag. Overzicht). De opstand in Griekenland. (Bui tenland). Perscommentaren op het Engel sche Witboek. (Buitenland). Het proces-Ri"telen. (Buitenland.) De Lutinetoren in goeden 6taat. (Binnenland). Zware brand te Oss. (Binnenland). Man te Dordrecht door trein ge grepen en gedood. (Binnenland). Vechtpartij te Venlo. (Binnen land.) Inbrekers gevat te Amsterdam. (Binnenland). H. de Boer te Hoogwoud 40 jaar notaris. (Stad.) P. de Bie houdt 15 jaar. (Rechts zaken.) Nachtelijke inbraak in het kan toor van de fa. Geels, alhier. (Rechtszaken.) (Zie verder eventaeel li«Me berichten). leidende Russische politici voor zich moeten opeischen. In hun bewering betreffende de oorzaak van het mislukken der ontwapeningsconfe rentie nemen de schrijvers van het Engelsche memorandum alles over, wat niet op docu menten gegrondvest is en tot dusverre slechts in onzakelijke perspolemiek van ande re landen naar voren is gebracht De gehee- len tijd van het Duitsche lidmaatschap van den Volkenbond was slechts één enkel wach ten op de vervulling van de ontwapenings belofte. Slechts toen het in den loop der ja ren steeds duidelijker werd, dat toonaange vende mogendheden niet dachten aan het nakomen van de belofte, maar hoogstens aan een verdere verscherping van de Duit sche ontwapening onder gelijktijdige ge bruikmaking van alle nieuwere ervaringen en ontdekkingen der techniek voor de bewa pening der eigen legers, moest Duitschland inzien, dat zijn verdere medewerking in Ge- neve vruchteloos zou blijven. Het heeft echter gelijk uit algemeen toe gankelijke documenten blijkt, ook na 14 Od. 1933 steeds vastgehouden aan de gedachte der internationale samenwerking, der ver zoening en der overeenstemming. Het heeft zijn aanspraken inzake veiligheid beperkt tot het minimum van een zuiver defensieve reor ganisatie en slechts de voorbereidingen ter hand genomen, die onvermijdelijk waren, wanneer het tegenover de algemeene en koortsachtige bewapeningsuitbreiding rond om in de wereld niet met volledige onbe kwaamheid wilde staan. De onderhandelin gen over het ontwapeningsvraagstuk in April van het vorig jaar, zijn, gelijk bekend is, niet gestrand op Duitschland, maar op anderen. Ook daarvan vermeldt het Engel sche witboek helaas niet. De Britsche regeering motiveert in haar witboek ook de noodzakelijkheid van haar bewapeningsversterkingen daarmede, dat zij niet in staat zou zijn haar uit het verdrag Locarno voortvloeiende verplichtingen na te komen. Het verdrag van Locarno garandeert ook de veiligheid van Duitschland. Het kan derhalve van Engeland in een gegeven geval een ondersteuningsactie eischen en be groet het derhalve, wanneer Engeland het als zijn taak noemt allen recht te doen we dervaren. Die beteekenis mag in het Engel sche witboek niet over het hoofd worden ge zien. In de geheele wereld is het verlangen naar ontspanning naar wederopbouw en vrede nooit zoo sterk aan den dag getreden als thans en een buitenlandsch staatsman heeft dezer daoen niet ten onrechte geconstateerd, dat wii na de oolossing van het Saarpro- bleem te doen hebben met een nieuwe ont- spannincsgolf in de wereld. De resignatie waarmede Engeland tendenties in zijn wit boek over het hoofd ziet, en het gebrek aan geliikmoedigheid kunnen echter niet als een gelukkigen vooruitgang beschouwd worden. Andere commentaren. De Berlijnsche ochtendb1aden bespreken in hun hoofdartikelen uitvoerig het Engel sche Witboek. Veel nieuws brengen deze com mentaren niet, als men bovenstaande gele zen heeft. Wij volstaan dan ook met de me dedeeling, dat de bladen alle mei nadruk wijzen op het „eenzijdige karakter van deze officiëele Enge'sche uitlating, waarin Duitschland niet met dezelfde maat wordt gemeten als de andere mogendheden". De Fransche „Temps" schrijft tenslotte nog, dat het Witboek in zooverre een docu ment is van te -Her grootste beteekenis, om dat het de houding van Engeland ondubbel

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1