Notaris h 1. de Boei r jubileert Txauuuiaal TÜeums HOORN ZUtDSCHARWOUDf WIERINGEN BERGEN STOMPETOREN BEVERWIJK SCHAGEN NOORDSCHARWOUDE ST. MAARTENSBRUG SINT PANCRAS (Februari). Een hoog geacht vertrouwensman in West-Friesland. Veertig jaar notaris te Hoogwoud. oÏÏÏ" N-r'arls F-"n °n Teekens voor snelheidsvermindering De raad stelde een nieuwe verordening yast. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeenterekening voor 1933. Conform het verzoek van Ged. Staten van Noordholland van 13 Febr. 1935 stelden B. en W. voor de rekening over 1933 te wijzigen en opnieuw voorloopig vast te stellen. De voorzitter merkte op, dat van Ged. Sta ten bij dit verzoek een nota van opmerkin gen is ontvangen behelzende m hoofdzaak net volgende: Verschillende administratieve wijzigingen moesten worden aangebracht. Enkele posten dienden te worden gewijzigd. Dit is geschied. Op enkele ingeleverde bevelschiften tot beta ling ontbraken handteekeningen. Hierin is door het stellen daarvan voorzien. Ged. Staten merkten tevens op, dat het overbrengen van het nadeelig saldo van 1931 naar 1933 niet meer noodig is. De rekening is in verband daarmede ge wijzigd. Bij een aan een bevelschrift gehech te nota was een fout in de optelling ontdekt van 10 cent. Het daardoor teveel betaalde dubbeltje is inmiddels teruggevorderd. Tevens was opgemerkt, dat de vergoeding aan een andere gemeente ing. art. 104 van de lager onderwijswet niet eerder mocht worden betaald dan nadat de betreffende gemeenterekening gesloten is. Door de aangebrachte wijzigingen is het uitgavencijfer met 158.95 verlaagd. De re kening werd daarna opnieuw voorloopig vastgesteld. De rondvraag leverde niets noemenswaar digs op. De voorzitter sloot hierna de vergadering. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag avond onder leiding van burgemeester mr. Leemhorst. Aanwezig alle leden. Aangenomen werd de begrooting voor het r.-k. Wees- en Armenhuis voor 1934. Genoemde begrooting wijst aan: Betreffende den gewonen dienst: aan ont vangsten f 32.266,41; uitgaven 26.020,42; vermoedelijk saldo f 6.245.99. Wat den kapitaaldienst betreft: aan ontvangsten 29.487,66; uitgaven 27.037,66; vermoe delijk saldo 2.450. Aangenomen werden voorstellen tot toe kenning van een vergoeding aan de besturen van bijzondere lagere scholen voor boven tallige leerkrachten over 1933 en het ver kenen van een voorschot op de vergoeding aan de besturen dier scholen voor het in standhouden dier scholen en voor het geven van vakonderwijs voor het jaar 1935. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het verkenen van een subsidie van 10.000 ten behoeve van de restauratie der Noorder kerk. Genoemd bedrag wordt ver strekt uit het Leeningsfonds met terugbe taling van het bedrag in 50 jaar. Besloten werd aan de woningvereeniging „Mr. Jan Dirckszoon Binneblijf" een voor schot voor verbouwing te verkenen ten be drage van 2140,61 tegen een rente van 4Vi pet. Aan B. en W. werd een crediet verleend van 4200 voor het aanbrengen van een gesloten wegdek op het bestemde terrein voor vrachtwagens aan de Vak Hen. Voorts werd aan B en W. machtiging verieend tot verkoop van de houten loods op de Varkens- markt, met verplichting tot afbraak. Aangenomen werd voorts een voorstel tot verlaging van het aantal drankverloven A, hetwelk van 41 werd terug gebracht tot 37. Aangenomen werd een prae-advies van B en Wwaarbij afwijzend werd beschikt op een .verzoekschrift van de afd. Hoorn der Soc.-Dem. Vrouwenclub inzake den school- artsendienst, welke momenteel in zeer beperk ten vorm functionneert. B. en W. waren van oordeel, dat de zorge lijke toestand der gemeente-financiën het niet mogelijk maakte op de begrooting 1935 gelden uit te trekken voor inschakeling van een degelijken schoolartsendienst. Zoodra de toestanden het mogelijk maken, zullen B. en W. met een ontwerp-regeling komen. Aan de orde kwam voorts een voorstel tot vaststelling /an een verordening als bedoeld in artikel 16, lid 3 van het motór- en rijwiel- reglement, waarbij B. en W. voorstellen, dat het voortaan niet meer noodig is, dat motor rijtuigen op meer dan twee wielen, die zich voor 's avonds 11 uur op een weg bevinden in de kom der gemeente, die openbaar ver licht wordt, hun lichten behoeven te branden. De heer Dorhout diende een voorstel in. waarbij het geheele betreffende wettelijk voorschrift komt te vervallen, m. a. w dat verlichting van stilstaande auto's in de kom der gemeente niet meer noodig is. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Aan mevr. S. Laan—Zeilstra werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon. Nadat de benoeming van leden voor de onderscheidene stemdistricten had plaats géhad, volgde sluiting. Samenwerking? In café „De Schelvisch" van den heer Th. Rijper werd een gecombineerde vergade ring gehouden van de besturen der Langen- dijker afdeeling van de Ned. tuindersbond en de r.k. L. T. B. De aanleiding van deze vergadering was de eenige weken geleden gevoerde actie in Koedijk, waarbij werd aangedrongen dat de uitkeering over de jaren 1932 tot en met 1934 tot de volle honderd procent zou ge schieden, terwijl over 1936 directe uitbeta ling werd gevraagd. In den kring Langendijk was dit besproken en was de wenschelijkheid naar voren ge komen, om samen te werken met de L. T. B. Deze vergadering was hiervan het gevolg. Na ampele besprekingen bleek, dat de L. T. B. zich wel met het program van ac tie kon vereenigen, de eischen waren wel naar hun zin, maar demonstreeren wilden ze niet. De Ned. tuindersbond stond dus voor de keus, samen te werken met de L. T. B. zon der demonstratie of wel een demonstratie te houden zonder samenwerking met de L T B De Ned. tuindersbonds-afgevaardigden konden hierover geen besluit nemen en be sloten de beslissing aan de leden der aiaee- lingen over te laten. Op deze vergadering kwam ook nog naar voren het onderhoud dat de standsorgani saties a.s. Woensdag zullen hebben met de reg. commissarissen. Daarin zal op_de ver hooging der steun worden aangedrongen. Mocht men resultaten bereiken, dan wil men de verhooging doen verdeelen over de ja ren 1932 en 1933. Ook werd nog besproken, de mogelijkheid, dat de gemeentebesturen zich tot de regee ring wenden om verhooging van het bedrag voor armenzorg te krijgen, om daaruit voor schotten te kunnen verstrekken aan de tuin ders, opdat ze hun bedrijf kunnen voortzet ten tot de oogst 1935. In een andere ge meente is dit ook toegestaan. Aan de zeer vele aanvragen ingekomen bij het plaatselijk crisis-comité alhier, kon Maandagavond slechts in geringe mate en dan nog wel gedeeltelijk worden voldaan. Zelfs moesten eenige aanvragen terzijde worden gelegd, daar het comité zoowel fi nancieel als in natura momenteel slechts over weinig middelen beschikt. Vermoedelijk kan nog éénmaal aan even- tueele aanvragen en dan nog zeer gering, tegemoet worden gekomen. De ijsclub „Ons Genoegen" hield Dins dagavond een alg. jaarvergadering ten huize van den heer C. Kuilman, alhier. De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., had wel meer bezoek verwacht, doch het was volgens den voorzitter wel verklaarbaar, om dat er geen ijs was geweest en het al laat in den tijd is. De voorzitter wees nog op de verzekering, welke de IJ. H. N. had afgesloten voor onge vallen op het ijs. In het jaarverslag van den secretaris werd gewezen op het dubbele belang van het ijs voor de leden. Ten eerste het economisch belang in ver band met de koolcuiture. Dat er geen ijs is geweest, is voor de leden wel nadeelig ge weest. Medegedeeld werd, dat dit jaar géén contributie zal worden geheven. De rekening van den penningmeester over 1933 en 1934 gaf aan, dat de ontvangsten f 476,57 K waren geweest, de uitgaven f 249,7034, batig saldo 226,87. Het beginsalao was 330,85 J4. De heeren A. Kist en J. Schoenmaker Pz. adviseerden tot goedkeuring, waartoe men besloot. Aan de orde was hierna bestuursverkie zing, aftredend de heeren C. de Boer Cz., A Kist en J. Kramer Gz. Alle aftredenden werden herkozen. De voorzitter sprak zijn verheugenis uit, dat allen herkozen waren. Het speet hem echter, dat men het 25-jarig jubileum van den penningmeester vergeten had. De heer C. de Boer heeft deze functie dezen winter 25 jaren bekleed. De voorzitter wees op het nut der ver eeniging en stelde voor, het jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Aldus besloten. Er zijn 25 leden tot de verzekering toege treden. Daarna sluiting. Vanwege de plaatselijke Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen een huis eigenaar te De Haukes, die nalatig was om de hem toebehoorende woning bij de water leiding aan te sluiten. Tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente secretaris alhier is door B. en W. benoemd de heer Mr. Q. Rovers te 's-Gravenhage. Dinsdagavond waren de leden van het Nutsgezelschap „Nieuw Leven" in café Renses ter jaarvergadering opgeroepen. Ofschoon de voorzitter, de heer P. Leeg water, eenigszins teleurgesteld was over de slechte opkomst, kon hij toch met blijdschap constateeren dat het afgeloopen jaar goed was geweest voor de vereeniging. Dat bleek uit het jaarverslag van den secretaris, den heer S. Pomper, het ledental is grooter ge worden. De heeren F. van Leyen en L. Schuuring hadden niet de minste onregel matigheid in de boeken van den penning meester, de heer Jan Meester, ontdekt. En deze deelde mede, dat het batig saldo 63.86 bedroeg. De voorzitter gaf den heer Debets op diens opmerking over de z. i. verkeerde manier van loten-verkoop, een uit voerig antwoord. Ook vond datzelfde lid de aangekochte prijzen te duur, in verhouding tot de opbrengst der loten. De heer L. Schuuring verklaarde zich pertinent tegen het bij acclamatie herstemmen van bestuurs leden. Men was het met hem eens, en bij een vrije stemming werden de zittende leden: P. Leegwater en G. Weder herkozen. Een langdurige bespreking werd gewijd aan het vullen der uitvoeringen, besloten werd één met eigen leden te werken, en één avond een gezelschap te vragen. Algemeen werd het voorstel van den heer L. Schuuring onder steund, om met iets goeds voor den dag te komen, daar te groote zuinigheid soms de wijsheid bedriegt, hetgeen men vroeger on dervonden had. De heer W. Tromp ver klaarde zich, op het verzoek van het bestuur, bereid, de leiding van het tooneel te aan vaarden. Het dankwoord van den voorzit ter, na deze uitgebreide, en toch zoo genoe- gelijke discussie was welverdiend. Holl. Bloemb. Kw. Genootsch. Jaarvergadering. Onder presidium van den heer A. P. Koxc kwamen Vrijdagavond de leden van dit genootschap bijeen. Het finan cieel verslag kon de goedkeuring Ier aanwezigen verwerven. Tegelijkertijd werd do penningmeester de heer Jac. Meijer Gz. gehuldigd naar aanleiding van het feit dat hij een kwart eeuw deze functie op de meest nauwge zette wijze'had vervuld. Het periodiek aftr. bestuurslid, de heer W. P- de Wildt, zag zijn mandaat bij- acclamatie hernieuwd. Ook deze functionaris kreeg een pluimpje omdat hij de voorzittershamer dezer afd. sinas de oprichting had gehanteerd. De beschrijvingsbrief leverde geen stof tot besprekingen op. Tot afgevaardigden naar de as. ie houden algem. vergadering werden be noemd de leden Jac. Meijer Gz. en W. i de Wildt wlen nog verzocht werd de motie-Hillegom te steunen. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „In Eigen Kring" een harer jaarlijksche too- neelvoorstellingen. Ditmaal was het De spaak in het wiel, comedie in drie bedrijven van Jo Ammers-Küller, dat ons werd ge bracht. Ons verslag dienaangaande kan niet we zen in majeur-stemming. Het vlotte niet. Wa ren er wel is waar momenten, die er mee door konden, over het algemeen miste dit opvoe ren het fijne, welbedoelde spel. De warmte welke de begaafde schrijfster wist te leggen in haar werk ontbrak en daardoor kon liet gebodene ons niet bevredigen. Laten we het hierbij laten. In Eigen Kring deed een keuze, boven haar krachten gaande. Men brenge ons eenvoudiger, luchtiger stukken, waarbij het er niet zoo op aan komt. De talrijke aan wezigen zullen zeker niet voor de volle 100 pCt. hebben genoten. Onze plaatsgenoot de heer Jan Rogge veen Hzn. slaagde een dezer dagen te Den Helder voor het examen van leerling-vlieg tuigmaker bij de marine. Voor leerling-stoker bij de marine slaagde o.m. Cor. Tump, even eens te Schagen. De werkzaamheden aan het kanaal Stol penKolhorn vorderen snel. Onder Schagen zijn de werkzaamheden voor den zijarm naar deze gemeente in een vergevorderd stadium. Hier en daar ziet men reeds de groote beton nen bruggen gebouwd, terwijl graafwerk door vele arbeiders wordt uitgevoerd. Als ge volg van deze werken vestigen te Schagen zich steeds meer opzichters en uitvoerders. Vele woningen, die langen tijd onbewoond waren, worden nu weer betrokken. De Parochiale Jeugdraad aan den Langendijk hield Maandagavond 'n Vasten avond-uitvoering in hotel ,.De Burg". Na den ernst van de Kerstuitvoering, had de Jeugdraad gemeend, bij deze uitvoering aan de toehoorders den gezonden lach te moeten brengen. En in dit opzicht mag de uitvoering zeer zeker geslaagd heeten. Nadat het r.-k. 'anfare-corps „Genot door Kunst" een viertal nummers ten genoore had gebracht, waarbij bleek, dat de jubilee- rende zang-directeur, de heer Jac N. Al uil Alkmaar ook de capaciteiten bezit om iets te presterren met een fanfarecorps, werd door de dames-tooneelvereeniging van de Graal ,De Violiers" de klucht ,,'n Gezellige betrekking" van Jo van Duin opgevoerd. De clou van dezen avond bestond echter in de door de r.-k. gemengde tooneelvereeni ging Elck wat wils" opgevoerde klucht „Henkie" van Jac. Braun, wat 'n volkomen lachsucces werd 'n Gezellig bal besloot dezen avond In café Kassen alhier, werd een alge- meene vergadering gehouden van de veree niging voor ziekenhuisverpleging voor Zuid- Zijpe, onder voorzitterschap van den heer J. Keuris. Na de opening werd medegedeeld, dat in plaats van het aan de beurt van aftreden zijnde lid van de financieele-commissie was benoemd de heer J. Zeeman te Schagerbrug en tot plaatsvervanger de heer A. G. de Haan te St. Maartensbrug. Verder werd aangetoond, dat de uitkee- ringen door de mij. „Gouda" aanmerkelijk hooger waren dan bij „O. O. K." (Onder linge Operatiekas), waarom in de a.s. ver gadering van „O. O. K." door den heer Brouwer op deze kwestie zou worden gewe zen. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat het ledental van de vereeniging iets toegenomen was. Negenmaal was een omslag van 0.20 per betalend lid geheven, terwijl in het verslagjaar 30 patiënten voor rekening van de vereeniging waren opgenomen met totaal 613 ligdagen. Aan het verslag van de financieele-com missie ontleenen wij het volgende: Ontvang sten 2254.27; namelijk aan inleggelden 43.05; omslag 2198.80; diversen 12.42; uitgaven 2230.13; namelijk van ligkosten 1724; vervoerkosten 134.12; bodeloon 174; diversen 197.16. De ligkosten bedroegen ruim 700 meer dan het vorig jaar. Tot bestuursleden werden vervolgens her kozen de heeren M. Swarthof en W Zeeman, die hun benoeming aannamen. Nu volgden drie voorstellen tot regle mentswijziging, welke alle werden verwor pen. Tenslotte gaf de heer G. van der Sluys in overweging den omslag eenigszins te ver- hoogen teneinde de reserve te versterken. Na de rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. CASTRICUM. Geboren: Nicolaas Adrianus z. van J. C. de Graaf en M. M. Koppes. Getrouwd: Cdrnelis Korver en Wilhel- mina Alida Schermer. Overleden: Jacoba van der Molen, 32 jaar, echtg. van C. Baltus. Trijntje Mak- kinga, 67 jaar, won. te Amsterdam. OUDE NIEDORP (Februari) Geboren: Cornelis Adrianus, z. van Nicolaas Johannes Terra en van Elisabeth de Boer. Aafke, d. van Jacob van der Kooi en Anneke van Dijk. Johannes Hen- drikus, z. van Johannes Petrus Jaspers en van Anna Kramer. Geboren: Jacob, z. v. Jacob Wijn en Hillegonda Blom. Pieternella, d. v. Jan Kooy en Anna Catharina Bruin. Trijntje, d v Abram Olas en Groetje Wever. Neeitje Geertuida, d. v. Bastiaan den Har- tigh en Aaltje Schuur. Overleden: Cornelis Bobeldijk, 70 jaren, echtg. v. P. van Rinsum. Levenloos aangegeven kind van Jacob Groen en Lena Kouwen. Morgen herdenkt notaris De Boer te hoogwoud het feit, waarop hij vóór 40 jaar als opvolger van zijn broer, aldaar tot notaris werd benoemd. Notaris De Boer heeft zich in den loop der jaren terecht het vertrouwen van de bevolking in het Noorderkwartier van WestFriesland veroverd en wij vonden dit jubileum belangrijk genoeg om met hem eens een praatje te gaan maken. Op zichzelf is Hoogwoud slechts een gemeente met 2000 zielen en tot deze gemeente behooren nog de dorpen Lam- merschaag, De Weere en De Gouwe, zoodat Hoogwoud als dorp tot de kleine dorpen in Noordholland behoort. Wij bevinden ons hier in het hart van West- Friesland en uit onze schooljaren is ons altijd bijgebleven, hoe in het jaar 1256 bij Hoogwoud de Roomsche koning Wil lem II, die aan Alkmaar verschillende privilegiën schonk, in een strijd tegen de West-Friezen, met zijn geharnast paard door het ijs zakte en door de West-Friezen werd afgemaakt, zonder dat één der zijnen iete merkte, zoodat zijn graf en zijn lijk pas vele jaren later door zijn zoon Floris V werd gevonden en naar Middelburg kon worden overge bracht. Telkens, wanneer wij zoo door West- Friesland toeren, denken wij aan de store Friezen, die in voorbijë tijden zoo fel voor hun vrijheid hebben gestreden, en eeuwen lang is er iets van de verwij dering tusschen de Kennemers en de West-Friezen blijven voortleven. Alk maar, dat op het grensgebied lag, heeft daarvan lang de nadeelen ondervonden en tot het begin van onze eeuw hebben de West-Friezen, Hoorn als hun cen trumstad beschouwd. Het moderne ver keer, de auto, heeft hierin verandering gebracht. Toch heeft het wijde land van W.-Friesland, met hier en daar een oude karakteristike, groen geschilderd boer derij, zijn eigenaardige bekoring behou den. Men voelt aan dit land, dat hier de vereerders van Wodan hebben gewerkt Het stugge, gereserveerde is den West- Fries eigen gebleven. Zij ontvangen den stedeling wel beleefd, doch als zij hem niet kennen, dan is het heel moeilijk om hen aan het praten te krijgen. Slaagt men er in om in een gesprek hun be langstelling te wekken, doordat men be wijst, hun volksaard te begrijpen, dan ontpoppen diezelfde West-Friezen zich als hartelijke, gezellige menschen, die onomwonden hun meening zeggen. Voor ons, die zelf van W. Friesche af komst zijn, is het niet moeilijk om hen te begrijpen en wij vonden het dan ook in het geheel niet vreemd, toen wij heden op het kantoor van notaris De Boer aan zijn zoons mededeelden, voor welk doel wij hun vader wenschten te spreken, de opmerking te hooren, dat zij niet wisten, of dit wel gaan zou. Wij antwoordden heel eenvoudig, dat wij niet voor niets uit Alkmaar waren gekomen en er zeker op rekenden, dat het interview kon plaats hebben. Dit had tengevolge, dat een oogenblik later de notaris op het kantoor verscheen om aanvankelijk met dezelfde gereserveerdheid ons aan te hooren. Het duurde echter niet hee' lang of wij zaten in een apart kantoortje ge zellig tegenover den aanstaanden jubila ris in °en genoegelijk gesprek. De 70-jarige vertelde ons, dat hij in 1865 te Medemblik ,waar zijn vader ont vanger was, werd geboren en aldaar de Muloschool had bezocht. Op 16-jarigen leeftijd kwam hij op een kantoor en toen hij 19 jaar was, begon zijn broer, die in Hoogwoud notaris was, hem voor het notariaat op te leiden, met het gevolg, dat hij reeds op 22-jarigen leeftijd voor zijn candidaat-examen slaagde. W ij konden niet nalaten op te mer ken, dat zijn broer dan toch wel bizonder begaafd moet zijn geweest. Met een tin teling in het cwg vertelde notaris De Boer ons, dat dit inderdaad het geval was. Mijn broer, zoo zeide hij, was 6 jaar ouder dan ik en een bekend leerling van Mr. Zeegers Veeckens. Toen ik examen deed, was de eerste vraag van den voor zitter der examen-commissie, van wien ik mijn opleidi ïg had gehad en toen ik antwoordde: „van mijn broer", luidde de daarop volgende vraag: „Was dat W. C. de Boer" Na ook deze vraag be- vestigend beantwoord te hebben kreeg ik het verhaal, dat mijn broer een der eersten was geweest, die in 1881 volgens de nieuwe wet op ef>n schitterende wiize examen had gedaan. 10ot, 111 1895 benoemd. ln 1895, zoo vervolgde notaris De Boer, werd ik als opvolger van mijn broer, die om gezondheidsredenen ont slag had genomen, alhier tot notaris be- inTt4 ?"S "Jn d"e ZOOnS Van miJ op h t kantoor en twee van hen ziin al Oude Niedorp, een ander bijna in genieur terwijl een zesde zoon vür me dicus studeert. Bovendien hebben wij drie dochters en mijn vrouw en ik voe- en ons in ons familieleven gelukkig. Op onze vraag, of de notaris er no* met aan dacht, om de praktijk neer te leggen, antwoordde hij ons dat hTdan! voor nog niets gevoeU, akSgezten h^i ^rs%?emnle? weÏÏ T kwaVlEt 'Weinig aankeiijkm voor kwam. Het is nog altijd een druk kan toor, al is het mooie er wel een beetje af onder de tegenwoordige tijdsomstandig heden. Wij merkten op, dat de oorlogs- en de eorste na-oorlogsjaren voor velen en vooral voor de notarissen tijden van veel geld verdienen zijn geweest, waarvan men redelijk moest kunnen begrijpen, dat die niet konden voortduren en dat een mensch zich reeds gelukkig mag achten, wanneer hij voldoening in zijn werk schept en zich daarbij een behoor lijk bestaan kan verzekeren. Notaris De Boer deelde deze zienswijze en verklaarde ons, dat het hem vaak vol doening had geschonken, wanneer hij bij het geven van zijn adviezen eigen belang bij dat van zijn cliënten had ach tergesteld. Ik was, zoo vervolgde hij, in een slechten tijd begonnen, maar toen hadden de toestanden zich toch weer een klein beetje gezet. Langzamerhand ont stond er vooruitgang en het bleef mooi tot 1930, maar toen kregen wij plotse ling den val. In een praktijk als de onze leeft men mee met de menschen en ik kan u verzekeren, dat velen onder zwa- ren druk zitten. Over het algemeen hebben wij hier te doen met de veeteelt en hoewel de toe stand nijpend is, is het toch nog zoo, dat hier de boeren aan hun verplichtin gen kunnen voldoen. Boeren, die van vreemde eigenaars huren, zijn er mo menteel beter aan toe dan menige eigengeërfde boer, wiens plaats met een flinke hypotheek is bezwaard. Een eigen-geërfde boer, spreker gaf dit als voorbeeld, zat met een zoodanige schuld, dat hij een rente moest opbrengen van ongeveer 2000. Nu heeft hij zijn boer derij verkocht en huurt hij de geheele boerderij voor 2200; alle lasten, de be treffende boerderij is 20 bunder groot, komen nu voor rekening van den nieu wen eigenaar en de boer, die onder ge wone omstandigheden 2600 per jaar moest opbrengen, is er nu met een huur van 2200 af. Wij merkten op, dat dit slechts een verschil van 400 per jaar beteekent en dat die boer nu voor dit geringe bedrag de kans mist om bij een komende con- junctuurverhooging van de waardever meerdering van zijn grond te profitee- ren. Notaris De Boer antwoordde, dat dit wel juist was, doch dat wij niet mochten vergeten, dat in deze tijden 400 per jaar voor een boer een hoog bedrag is. Enkele jaren geleden kregen zij nog voor hun melk 10 12 cent per Liter en nu moeten zij met 4 cent genoegen nemen. Bij den verderen loop van het gesprek kwam wel vast te staan, dat het leven van de boeren in Noordholland thans wel zeer sober en zwaar is. Sprekende over het crediet-wezen ten plattenlande, zeide notaris De Boer, dat de boerenleenbanken in dit opzicht ze genrijk werk hebben verricht Zelf had hij dan ook in zijn gemeente aan de op richting van een boerenleenbank mede gewerkt en 25 jaar was hij daarvan Directeur geweest. Het vorige jaar had hij voor deze functie bedankt, omdat de nieuwe wet aan een notaris verbiedt om borg te zijn en de Kamer van Toezicht op het notariaat van oordeel was, dat het Directeurschap onvereenigbaar was met het notariaat. De politiek. Op onze vraag of notaris De Boer in den loop der jaren als man van liberale beginselen nog op de een of andere wijze leiding aan de politiek in zijn gemeente had gegeven, antwoordde hij, dat hij zich nooit met de politiek had bemoeid. Eenmaal had men hem buiten zijn weten candidaat gesteld, maar toen hij dat ver nam, had hij onmiddellijk verzocht, daaraan geen gevolg te geven omdat hij dit voor een gemeente met een zóó go- mengde bevolking (50 van de bevol king is katholiek) voor zijn notariaat hoog6t ongewenscht had geoordeeld. Aan de afdeeling van de Maatschappij tot nut van het algemeen, waarvan hij een reeks van jaren voorzitter was ge weest, had hij steeds zijn belangstelling geschonken, tot hij vóór een zestal J> ren, na een ziekte, op doktersadvies zich had teruggetrokken en sindsdien, zoo zeide hij lachende, houd ik mij nog een beetje kalm. Tenslotte namen wij afscheid, in de overtuiging, dat het voor de streek, waar in notaris De Boer werkt, hoogst wen* schel ijk is, dat hij nog vele jaren daar tot heil van de bevolking, werkzaam zal kunnen zijn. Verkeer, dat den agent van voren nadert, moet snel heid verminderen. Verkeer, dat den agent van achteren nadert, moet snel heid verminderen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8