fejdsdkciften feuilleton „U kondt hem niet beletten u te-helften", zei ik haar. „Ik kan u verzekeren, dat Mark geen vrede ial hebben voor hij al het moge lijke gedaan heeft u uit al uw moeilijkheden te helpen". (Wordt vervol gd3 Zeer veel zorg gaf het om de noodige inkomsten te vinaen; noodgedwongen is het werk dan ook 2 maanden stopgezet moe ten worden. Door bedanken, vertrek en overlijden vielen 55 leden af, 25 nieuwe leden traden toe, zoodat een achteruitgang ontstond van 30 leden en het aantal in 1934 bedroeg 583. Wegens bedanken van mevrouw Mulder Klazener en het vertrek van mevrouw Oer- rltsen—Rink, die tevens aan de beurt van aftreden was, werden als nieuwe bestuurs leden gekozen mevrouw Paleari—van Nieuwkuijk en mevrouw Smit—Mulder. Het jaarverslag werd onder applaus der vergadering vastgesteld. Rekening en verantwoording penningmeester. De heer D e L a n g e, die tevens penning meester is, deed hierna rekening en verant woording van zijn financieel beheer. Zij sloot met een bedrag van 10012.60 aan las ten en baten. Van de cijfers noemen wijon derhoud verplegingmateriaal 28708, sala rissen personeel 2660, provisie nieuwe le den 18.21, afschrijving op gebouw, mate riaal, meubilair en gereedschap samen 2838.69; naar de reserve wordt overge schreven 7.43; aan contributies werd ont vangen 102.052 25 (inbegrepen de door eenige leden betaalde achterstallige contribu tie); voor schadevergoeding voor gebroken verplegingsartikelen 7 69.05. Namens de commissie tot nazien der reke ning enz. deelde de heer N o u w e n mede, dat alle bescheiden zijn nagegaan en in orde bevonden. De administratie munt uit door overzichtelijkheid, het beheer word. uitste kend gevoerd, de afschrijving op het gebouw enz. was zeer ruim genomen. De commissie adviseerde tot goedkeuring der rekening en verantwoording. De vergadering ging hiermee accoord, waarna de penningmeester werd gedechar geerd voor zijn beheer. De voorzitter bracht een woord van dank aan de commissie. Verslag magazijn. Devoorzitterlas hierna het door hem en dr. Frederikse als commissie van beheer opgestelde verslag over den toestand van het magazijn. Geconstateerd werd, dat alle arti kelen in uitstekenden staat van onderhoud verkeeren. Voortgang is gemaakt met het ver nieuwen der bedden en het aanschaffen van matras-overtrekken, welke dienen tot behoud der bedden. Dit kost 22 per stel. Er kwa men weinig of geen klachten over de artike len; aan gegronde aanmerkingen wordt steeds voldaan. Den magazijnmeester werd dank gebracht voor zijn goede zorgen. De voorzitter gaf nog eenige toelich tingen over de aanschaffing van nieuwe arti kelen, het buiten gebruik stellen van sommi ge voorwerpen, enz. Het verslag werd goedgekeurd. Rapport'afgevaardigde algemeene vergadering te Amsterdam. Het verslag van deze vergadering werd uitgebracht door den heer D. S a a 1. Het vrij uitvoerige rapport werd goedgekeurd, met een woord vau dank van den voorzitter. Bestuursverkiezing uitgesteld. Aan de orde was hierna de verkiezing van twee bestuursleden, ter voorziening in de va catures, ontstaan door het aftreden van de heeren Verkade en Venneker. Er waren ech ter geen candidaten, omdat van r.k zijde zich niemand beschikbaar had willen stellen. De voorzitter noemde dit een gevolg van de ter plaatse gevoerde actie en verklaar de, dat de beide bestuurszetels beschikbaar blijven voor de r.k. leden. Hij hoopte, dat te gen de Scptember-vergadering de actie zal zijn geluwd en dat dan in de vacatures kan worden voorzien en de goede samenwerking wordt hersteld, die toch in het belang is van dë heele gemeente. De heer I. Prins Az. vroeg of het be stuur niet moet bestaan uit negen leden, zoodat het onjuist zou zijn de vacatures niet te vervullen. De secretaris bevestigde het eerste deel der vraag, maar voegde eraan toe, dat het reglement zegt, dat het bestuur moet be staan uit zes protestanten en drie r.k. De heer Prins vroeg nog of het juist is, dat aan de katholieken door de geestelijkheid is verboden bestuurslid van het Witte Kruis te zijn. De heer Venneker zei, dat hem bij zijn bedanken daarvan niets bekend was. Hij had het nu in de kranten gelezen, maar wist niet of het officieel juist was. Spr- deelde mede. dat hij in onaangename \oorvallen in bestuursvergaderingen aanlei ding had gevonden te bedanken. Hij wilde daarop niet diep ingaan, omdat dit thans niet wenschelijk is. Spr. memoreerde nog de wijze van het „wippen' van dr. Bromberg als bestuurslid, waarbij dr Pameiier geen enkel woord van protest had laten hooren, hoewel hij even te voren lof had gesproken van het Wit-Gele kiuis, waarvan dr. Bromberg voorzitter is. Spr. geloofde niet, dat men er voorloopig 'n zal slagen een r.k. bereid te vinden een bestuursfunctie te vervullen, zoodat het open houden van de zetels eigenlijk geen zin 5 j J?r' vond het nog afkeurenswaardig, ti ^rg door de jongste reglements wijziging is uitgesloten van het bestuurslid maatschap, terwijl ieder ander r.k. het wel zou mogen bekleeden. Mr. d e L a n g e zei, dat de verkiezing van den heer Huting volkomen reglementair is geschied en een verrassing was voor het be stuur, dat hem niet kende. Hij zond evenwel bericht van aanneming zijner benoeming In deze verkiezing hebben de heeren Ven neker en Verkade aanleiding gevonden te be danken. Spr. noemde dr. Bromberg als bestuurslid een bijzondere figuur, die buiten zijn mede bestuursleden om als voorzitter der afd. van het Wit-Gele Kruis en als hoofdbestuurslid dezer vereeniging pogingen deed tot wijzi ging van het contract tusschen het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Daar kwamen nog bij de kwestie van de circulaire en klei nere dingen, die de animo tot samenwerking met dr. Bromberg niet verhoogden. Dat dr. Pameijer de canaidatuur van dr. Bromberg niet enthousiast verdedigde, is dus volkomen verklaarbaar. De heer Venneker voerde hiertegen aan, dat men van den lieer Huting niet wist of hij geschikt was voor een bestuursfunctie, terwijl dat van dr. Bromberg, die toch reeds lid was van het hoofdbestuur van het Wit- Gele Kruis en voorzitter der afd. Alkmaar dezer vereeniging, wel bekend was. De secretaris merkte op, dat het be stuur geen discussie over de candidaten had willen uitlokken. De heer H. Jansen stelde voorop, dat verondersteld mag worden, dat ieder be stuurslid van het Witte Kruis de belangen der vereeniging naar behooren behartigt. Als dr. Bromberg dit naar de meening van het bestuur niet deed, had men hem tot royement moeten voordragen. De heer W i e p j e s betoogde, dat niemand een goed bestuurslid kan zijn van twee ver- eenigingen, die eenzelfde doel nastreven. Dr. Bromberg is bestuurslid van het Witte Kruis Seweest en heeft daarmee gezondigd, daar het oor de geestelijkheid niet is toegestaan. Spr. betreurde den strijd tusschen het Wit- Gele Kruis en het Witte Kruis. De secretaris zei, dat er in het be stuur met dr. Bromberg een geschil is ont staan over de behartiging van de belangen der afdeeling Witte Kruis en dit kan toch nog geen reden zijn tot het voordragen voor royement. Aan den heer Wiepjes vroeg spr. om geen geloofsdebatten te ontketenen, die voor de vereeniging niet wenschelijk zijn. De heer N o u w e n vroeg of de bestuurs zetels beschikbaar zullen moeten blijven zoo lang de verhouding tusschen protestantsche en roomsche leden blijft zooals nu, dan wel óf then door het verbod der geestelijkheid aan r.k. om bestuurslid te zijn den toestand zoodanig gewijzigd kan achten, dat de sa menstelling van het bestuur anders kan wor den dan op het oogenblik is voorgeschreven. De secretaris zei, dat het bestuur dit nog zal moeten overwegen. Het bestuur heeft reeds nagegaan of het verbod alleen geldt voor A'kmaar en zal tegen September nadere voorstellen doen. Het bestuursvoorstel tot aanhouding der verkiezing werd aangehouden. Een protest tegen de handelingen van het hoofdbestuur. De voorzitter deelde mede. dat het bestuur aan het hoofdbestuur wil verzoeken om op de agenda voor de najaarsvergadering van het Witte Kruis te plaatsen een voorstel Alkmaar om besprekingen uit te lokken over de behandeling der afdeeling door het hoofd bestuur. Spr. lichtte toe. dat het bestuur in het bezit is van een schrijven, waarin het hoofdbestuur verklaart niet te zullen tornen aan het con tract met het Wit-Gele Kruis. De autonome afdeeling is daarna behandeld alsof zij niet bestond; het hoofdbestuur heeft geen voor schriften te geven over het al of niet hand haven van het contract met het Wit-Gele Kruis, nu de afdeeling geen advies daarover heeft gevraagd. De heer Jansen had waardeering voor de houding van het bestuur in de Iwestie met het Wit-Gele Kruis. Maar heeft het be stuur niet met het hoofdbestuur daarover ge confereerd De heer Venneker vond het zeer juist, dat gepoogd wordt licht in de zaak te bren gen. Echter, zou het niet beter zijn om inlich tingen te vragen over de verhouding tusschen Witte Kruis en Wit-Gele Kruis? Er is tus schen die twee hoofdvereenigingen toch een overeenkomst getroffen, die het hoofdbestuur van het Witte Kruis nu wenscht doorgevoerd te zien, ook door de afdeeling Alkmaar. Er moet toch een modus kunnen worden gevon den, om jn Alkmaar weer tot goede samen werking te komen, wat in het belang van al len is. Dat het hoofdbestuur van het Witte Kruis bij de besprekingen met het Wit-Gele Kruis de afdeelingen niet raadp'eegde, vond spreker niet vreemd. Men moet de kwestie niet bekij ken van het Alkmaarsche standpunt alleen, maar als van belang voor alle afdeelingen van beide Kruis-vereenigingen. De secretaris keurde het af, dat het hoofdbestuur het afdeelingsbestuur niet ge raadpleegd heeft, nu het de structuur van net Witte Kruis door de overeenkomst met het Wit-Gele Kruis heeft gewijzigd. Het heeft nu een contract opgesteld, dat het wil zien nage leefd door alle afdeelingen, maar het stoot daarbij op de bijzondere verhoudingen in de afdeelingen. Op een bespreking te Haarlem zijn de ver tegenwoordigers der afdee'ing Alkmaar eigenlijk afgeblaft door het hoofdbestuur, dat eischte overnemjne van het contract met het hoofdbestuur Wit-Gele Kruis gesloten door het heofdbestuur Witte Kruis. De heer Saai lichtte nog toe, dat een door den heer Jansen bedoelde conferentie in Fe bruari niet is doorgegaan. Het indienen van het voorstel bij het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Rondvraag. De heer G. Koopmans zou op de algemeene najaarsvergadering van het Witte Kruis te Amsterdam inlichtingen wi'len vra gen aangaande het vergiftigingsgeval aan de Bleekerskade. Mr. de Lange zei dat de zaak nog ge rechtelijk in onderzoek is. Bovendien heeft de afd. Alkmaar niets te maken met de ontsmet ting. Den heer Koopmans was dit be kend, nrar hij vond het niet wcnschelijk, dat men niets meer van de zaak zou hooren, als het gerecht tot de conclusie zou komen, dat er neen termen bestaan voor een vervolging. Mei S c a 1 bracht het b»stuur dank voor het a'tijd narrat-zijn voor de belangen van het Witte Kruis. v Geen ondervoede kinderen in Alkmaar. De voorzitter deelde mede, dat op 3 Oct. 1.1. het bestuur aan alle huisartsen hier ter stede had medegedeeld, dat er voor onder voede kinderen nog eenige gratis plaatsen onen waren in de tehuizen van het Witte Kruis Er was geen enkele opgaaf ingeko men en nu is de aanmelding gesloten. Steun Voor het badhuis noodip. De secretaris zei nog. dat het bad huis er niet rooskletirig voorstaat, er is een nadcelig saldo. De.badluiiscomniissie zal zich nu tot de Rijksverzekeringsbank wenden om een langeren looptijd te krijgen voor de lee ning. n - Bovendien is een poging gedaan tot verbe tering van den toestand door wiiziging in de tarieven: eerste klas en do-/ baden ziin aanzienlijk verlaagd, "de andere klassen zijn reeds eerder verlaagd. Door tfe nu aange kondigde verlaging zal een mindere in komst ontstaan van ruim 200. welk bedrag het bestuur hoont terug te krijgen door ver meerderd gebruik van het badhuis. Spr. wekte op tot prooaganda daarvoor. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met den wensch. dat het loop'nde jaar een tiid zal zijn van vrede en goede samen werking tusschen leden en bestuur. EEN FILMAVOND VAN DE REISVEREENIGING. Met de Marnix naar de Rivièra. Voor de afdeeling Alkmaar van de Neder- landsche Reisvereeniging werd gister in 't Gulden Vlies een filmavond gehouden, waar op de heer de Vries, een der chefs van de af deeling passage der Maatschappij Neder land, een film vertoond heeft over een reis met de Marnix van Sint Aldegonde naar Genua. Men weet, dat de Maatschappij Nederland deze reis eerst kort geleden georganiseerd heeft, althans de reis naar Ville Franche aaii de Zuidkust van Frankrijk, vanwaar het gemakkelijk is de geheele Fransche en Ita- liaansche Rivièra te bezoeken. Vanaf Genua gaat de reis door naar Port Said en zijn dus noofdzakelijk de passagiers voor Indië aan boord. Tot Ville Franche -en tot Genua kan de tocht als toeristenreis be schouwd worden, een uitstapje voor hen, die voor een betrekkelijk gering bedrag wat van Afrika en van Europa willen zien en die bo vendien genieten willen van alle zorgen welke een Maatschappij als de Nederland aan haar passagiers besteedt. Wij hebben ongeveer twee maanden ge leden deze reis in een zestal artikelen in onze courant weergegeven. Wij zijn op 28 Novem ber van het vorige jaar te Amsterdam met de Marnix uitgevaren, waren den volgenden dag in Southampton, op 4 December in Al giers en op 5 December in Ville Franche of eigenlijk in Nice, dat slechts op zeer korten afstand van de aanlegplaats is verwijderd Voor wie nog zoo kort geleden deze reis met hetzelfde mailschip gemaakt heeft, is deze film nog interessanter dan voor de velen, die de goede zorgen van de Maat- schappij Nederland nog niet hebben leeren kennen. Wij zagen het trotsche zeekasteel weer zooals het de Amsterdamsche haven verliet, wij debarkeerden weer in Southampton en maakten de trip naar Londen, wij gleden weer of liever gezegd wij dobberden weer door de golf van Biscaje en wij legden weer in Algiers aan om er ditmaal ruim schoots gelegenheid te vinden een uitstapje door de Europeesche en door de Mohamme- daansche stad te maken Dan komt Ville Franche in 't zicht en ach tereenvolgens verschijnen de voornaamste plaatsen van de Fransche Rivièra op het coek, Nice, Menton, Cannes en dan volgt de Italiaansche met Genua, Nervi, Rortofiuo en Rapallo. Voor wie nog zoo kort geleden deze reis gemaakt heeft, is de film buitenge woon interessant. En toch heeft de samensteller daarvan ons inziens iets over het hoofd gezien. Hij heeft te weinig van het leven aan boord opgeno men. Wie bijna acht dagen op een der groot ste en modernste zeekasteelen is, wil van een dergelijk schip wel iets meer zien, dan deze film biedt Wat wij er nu van te zien kregen, was eigenlijk alleen het sportdek en het zwembad, benevens een brokstukje van de eetzaal en een fragmentje van de keuken Er is aan boord van de Marnix nog zooveel meer te bewonderen. De eetzaal zelf is een wonder van binnenhuisarchitectuur en er zijn daarnaast nog rooksaions en muziek salons, er is een kinderkamer, er zijn luxieuze zalen in de tweede klasse, er is nog zooveel meer te bewonderen in de machine-afdeeliog en in de voorraadkamers en koelcellen van een zeekasteel als de Marrfix. Van dat alles wordt ons door deze film slechts weinig ont huld, maar des te meer heeft de regisseur zich toegelegd op een weergave van de trips, zoowel in Southampton vanwaar menb.v naar Wight of Lonaen kan gaan als in A!-j giers. Van het bezoek aan de laatste plaats, die verreweg voor Europeanen de interes santste is, w<erden keurige filmbeelden ge geven, een uitgebreide serie opnamen van de meest karakteristieke stadsgedeelten waar van voornamelijk de Mohammedaansche wij ken belangwekkend zijn. Van de Fransche Rivièra.gaat het naar Italië. Wij hadden niet alleen ecu opname van het casino van Monte Carlo, maar zoo mogelijk ook iets van de speelzalen zelf op het doek willen zien. Genua waar bleef een kijkje op het Campo Santo? Nervi en Rappalo met Portofino, zij werden op inte ressante wijze in beeld gebracht en het laat ste wat wij van deze bootreis zien, is het aankomen van passagiers en mail uit Hol land, die met den specialen trein naar Genua zijn overgebracht en daardoor de reis langs Frankrijk en Portugal hebben uitgewonnen. Natuurlijk kan een film als deze niet alles laten zien wat er op een dergelijke reis te be donderen en te genieten valt. Wie deze tocht gemaakt heeft, weet, dat er nog zooveel in teressants is, dat men op de film niet të zien krijgt en dat voornamelijk de accomodatie aan boord en de verzorging van de passa giers iets heel bijzonders is, iets zoo mar kants, dat het tal van Engelschen, die met vacantie naar de Rivièra gaan, genoopt heeft de booten van de Nederland te kiezen. De heer De Vries heelt deze film op duide lijke wijze toegelicht en de toeschouwers hier en daar met zijn humoristische opmerkingen het aanschouwen nog veraangenaamd. Hij heeft daarbij, op verzoek van den voorzitter, medegedeeld, dat een enkele reis van Am sterdam naar Genua in de eerste klas 150 (retour 225) en in de tweede klas waar men eveneens zeer geriefelijk reist 100 (retour 150) kost. Inderdaad, er zijn reizen THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN van kleineren omvang waar men minÏÏer ais gasten van een luxe hotel beschouwd wordt en waarvoor men heel wat meer zal moeten betalen. De Maatschappij Nederland biedt hier voor betrekkelijk weinig geld alle reisiustigen een tocht van ongeveer twee weken naar ver schillende landen, ja zelfs naar verschillende werelddeelen en wie de zorgen van deze Maatschappij voor haar gasten heeft leeren waardeeren, kan niet anders dan deze uit stapjes van harte aanbevelen. De heer Sietsma, voorzitter der Alkmaar- schè Afdeeling van de Reisvereeniging, dankte aan het slot den heer De Vries in hartelijk, woorden voor de vertooning van deze interessante film en voor zijn duidelijke en aangename explicatie. Hoe de bonbons gemaakt worden. Vervolgens werd nog een- film van de bon bon-fabriek van de firma Ringers te Rotter dam vertoond, waarbij de aanwezigen op eehige smakelijke voorbeelden van het daar vervaardigde fabrikaat onthaald werden Ringers chocolade en bonbons zijn van een wereldvermaardheid en goede wijn of in dit geval goede chocolade behoeft geen krans Het geheele prooédé wordt op de film weergegeven vanaf het oogenblik, dat de cacaoboonen de fabriek binnenkomen tot dat waarop de luxieuse bonbondoQzen deze fa briek verlaten. Een kijkje in een chocolade fabriek is altijd interessant en deze film was dat in het bijzonder, omdat het hier een be drijf betreft, waarvan de wieg in Alkmaar gestaan heeft en dat den naam draagt van een onzer verdienstelijkste burgers, een naam welke door zijn zonen tot ver buiten onze landsgrenzen bekend is geworden. Ook voor de vertooning van deze film heeft de heer Sietsma aan het slot van den avond zijn welgemeenden dank uitgesproken. Oooisch Buitenleven". De heer A, J. Herwig te Bussum, bij tuin en bloemenliefhebbers wel bekend door zijn wekelijksche radiopraatjes, is ook redacteur- uitgever van een zeer mooi en rijk geïllus treerd maandblad „Gooiscb Buitenleven". Het Maari-nummer van dit periodiek ziet er weer zeer verzorgd uit. Aan de groote internationale bloemententoonstelling te Heemstede de „Flora 1935" wordt de volle aandacht besteed. Naast een achttal mooie afbeeldingen van deze en de vorige „Flora", vinden we een artikel van den secretaris van het comité den heer H. J. Voors, tevens de architect van deze exposi tie. De heer Ernst H. Krelage schreef een belangrijk artikel „Uit de geschiedenis van de Bloembollenteelt". J. H. Meijer bespreekt de minder bekende, maar zeer mooie eenjarige zaaiplant Com- melina Coelestis en W. M. van Hengelaar de zomerbolgewassen voor potcultuur, terwijl de plantendokter schrijft over het voorkomen van ziekten in onze bolgewassen. Voor liefhebbers van kamerplanten is het maandelijksche Succulentenpraatje van G. D.iDuursma en een artikeltje over het zaaien van Cactussen door een abonné. J. W. Kruimer schrijft over Maatwerk in den Qroententuin, terwijl mej. v. d. Bosch het kunstmatig broeden van eieren behan delt. Voor dë natuurliefhebbers schreef Jan P. Stpijbos: „Lente in het Land en W. H. de Wette over „Als de winfèr vlucht", beide artikelen, met unique foto's. Trouwens het geheele-maandblad is uit muntend en rijk geïllustreerd en typogra fisch zeer goed verzorgd. Een interessante vragenbus en de gewone rubriek yVan maand tot maand." volmaken tenslotte'dit aardige nummer. fanteliitpM6 ide rest voorstellen, de triom- het onmirfafnaan »de Bruine Stier", vtroleffprp J 'fformeeren naar jou, het morton nieuws dat jij dienzelfden Tn.mn ,.naar. Londen waart gevlogen uaA f» dle blijkbaar een saaien dag had ge- i n,er °ver dacht naar bed te gaan, mio aan'fwamen, had er een geweldig "Peaer'n en liet het dan ook uitkomen, hoe nv, aar misgeloopen waren. »U bent een mensch met gedachten, mijn- neer, dat kan ik zien", zei hij, nadat hij voor waf eten voor ons had gezorgd. „U jaat u niet in de war brengen door zoo iets. t Is typisch, dat is het, typisch. Alles haast, naast, haast. En waar gaan we heen? Wij veten net niet. Niemand weet het. 't Is alles als een Kally-eides-koop. Zonder plan, dat perk je, mijnheer. Wat wij noodig hebben, m een ar'st°eratie van het intellect. Als de Mensch zijn eigen lot niet kan controleeren, wie zal het dan voor hem doen? Dat is de kwestie". „Trump". Een reusachtige vrouwenstem kwam ergens van achter de toonbank van daan. »Een minuut", zei hij tegen ons, op een geheel anderen toon. „dat is mijn vrouw, die roept". En weg snelde hij. George Shepherd gaf mij een knipoogje „Hij kan je van je stoel praten", merkte hij óp, „maar hier in huis is hij niet de baas. Toch een aardig ventje, en het is een goed kwartier hier. U zult het hier best hebben". Heel gauw ging hij weer in zijn wagen, om door die stormachtige natte duisternis naar Keswick terug te keeren. Ik had geopperd, dat hij den nacht over zou blijven in „de Bruine Stier", maar hij Wou er niet van hooren. Toen moest ik hem wel meer geven dan hij vroeg, en hij was gevoelig genoeg om het aan te nemen. Ik ging naar buiten om hem te zien vertrekken. „Ik hoop, dat je een beteren tocht terug hebt", zei ik tegen hem. „Ik ben bang dat ik je er in heb laten loopen, vanavond „Dat is niets. Dat hoort er bij", antwoord de hij. „U weet, wat het is". Geloei van de ma chine en weg was hij. Toen ik terugkwam en Trump mij begon te vertellen wat de wereld noodig had, zei ik, dat wat zij werkelijk noodig had, was meer Shepheraisme. Maar ik kon het hem niet aan zijn verstand brengen. Ik was toen erg moe en nadat ik bedankt had Winwcod Reade's „Martelaarschap van den Man" te leenen, wat Trump mij wou opdringen, ging ik naar bed, en viel spoedig in slaap. Nu is het ontbijt gekorpen en gegaan, en ik rook mijn tweede pijp. 't Regent nog hard en terwijl ik uit het raam tuur (ik zie juist een glimp van jouw Farthing Hall), lijkt het Garrowdale, waarvan ik tegenover jou zoo den lof zong, een oude ijdele droom. Later. Ik liet dezen brief open en ging 'n boom opzetten met Trump (die een zeer verstan dige kerel zou zijn als hij nooit iets gelezen had), wel geloovend, dat er later op den dag misschien iets zou gebeuren, 't Is gebeurd. Na de lunch klaarde het op, dus ging ik uit om een eindje te wandelen, om iets van de berglucht op te snuiven en een blik te wer pen op Farthing Hall. Ik denk, natuurlijk, een heele boel meer over Marjorie en mijn eigen zaken, dan over de jouwe, maar ik heb toch nog voor mijzelf geen zekerheid over mijn gaan naar Lambdale. Er op uit trok ik dus, langs Farthing Hall, dat er erg grijs, naargeestig en verlaten uitzag, en den eenzamen, kronkelenden weg op, dien jij nu wel goed moet kennen. Ik ontmoette geen sterveling, tot ik omgekeerd was en onge veer een Kilometer van „de Bruine Stier af was. Toen zag ik iemand mij tegemoet ko men. Het was een meisje met twee honden. Toen wij dichter bij elkaar waren, zag ik, dat het een heel jong meisje was, donker bleek, slank. Ik kon haar gezicht heel goed zien, toen ze dicherbij kwam, omdat ze geen hoed op had. Dit kon alleen jouw Jean Ros- sett zijn. Ik had ongeveer tien seconden om te overdenken, wat ik moest doen. Ik wist, dat elke aarzeling fataal zou zijn, dus wan delde ik recht op haar af en bleef vóór haar stdcin „Vergeef me, maar bent u miss Rossett?" vroeg ik. Zij was het blijkbaar en zonder haar tijd te latei, om iets te zeggen, ging ik door: „ik kwam hier mijn vriend, Mark French, opzoeken. Hij is naar Londen te- ruggegaan blijkbaar, en ik ben benieuwd of u misschien een boodschap van hem voor mij hebt. Mijn naar is Newlands". Bij mijn eerste woorden had ze gekeken, alsof ze van een plotselinge vrees werd be vangen, waarschijnlijk omdat ze zich ver beeldde, dat ik een geldschieter was, of een detective, die haar broer zocht. Toen ik jou noemde, keek zij opeens opgelucht en verle gen. „Ja, ik heb gehoord hier aarzelde zij een oogenblik mr. French noemde u zijn grootsten vriend, 't Spijt mij zoo, dat u hem hebt misgeloopen. U moet weten 't spijt mij, dat het mijn schuld is, omdat ik hem vioeg te gaan". Toen ik iets mompelde, dat het er niet toe deed, deed zij iets fijns. Met een fikschen zwaai veegde ze alie verlegenheid, schuw heid, aarzeling, mogelijke verdenkingen yveg, trok haar kin op en keek mij strak aan, met oogen, die eerlijk en toch angstig waren. „Mr. Newlands", begon zii. ,.Ik ben er ze ker van, dat mr. French Zij aarzelde. „Ik ben er zeker van dat hij u iets verteld heeft van wat hier gebeurt. Hij is vertrok ken om te probeeren mijn broer te helpen Misschien nad ik zelf moeten gaan, maar ik voelde, dat iKmijn vader niet alleen kon laten, die den laatsten tijd niet erg wel was". „Mark zal al het mogelijke doen", zei ik vlug. „Daar kunt u zeker van zijn". „ja, dat weet ik. Ofschoon ik hem niet had mogen sturen. Ik had er geen recht toe", „Tob daar niet over. U moet begrijpen dat u alle recht'daartoe hadt". Zij keek nu zeer verdrietig. „Er was nie mand anders", zei ze somber. „Ik dacht er lang over na „Hij had nooit hier moeten komen", barst te zij uit ,,'t Was moeilijk genoeg voor hij kwam, maar het was daarna nog erger. Maar ik had behoefte o, ik weet het niet iemand, die kon begrijpen maar enkele oogenblikken in het leven, mijn dingen iets om over na te denken. Maar ik zie nu in, dat dat verkeerd was, dat ik den eersten keer had moeten weigeren met hem te spre ken, dat hij nooit had moeten komen". „Zoudt u werkelijk gelukkiger geweest zijn, indien hij nooit gekomen was?" vroeg ik, terwijl ik haar in de oogen keek. Het was een wreede vraag, maar ik voelde, dat het daarna gemakkelijker zou zijn als zij ge dwongen werd uit te spreken, wat zij wer kelijk voor jou voelde. „Ja", antwoordde zij, vlug en onwaar, juist zooals wij den geheelen dag antwoor den. Daarna kwam zij met de waarheid te voorschijn, zooals ik wist dat zij doen zou. „Neen, dat zou ik in werkelijkheid niet zijn In diepste diepte ben ik blij. 't Maakt alles anders en ik zal het nooit vergeten",

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7