DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Britsche Witboek heeft Duitschland teleurgesteld. Regeeringstroepen openen het groote offensief. Rebellen trokken zich in uitstekend verdedigbare stellingen terug. No. 59 Dit nummei bestaat nit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag II Maart 1935 137e Jaargang DxujeUiktxh Overzicht „Hitler's ziekte niet ernstig en ook niet van diplomatkken aard". ONDERHOUD V0N RIBBENTRuB—WARD PRICE. De opstand in Griekenland De Stroema gepasseerd. Waf vandaag de aandacht frclif De opstand in Griekenland. (Bui tenland). De oorlog fn den Chaco; 8000 doo- den aan de zijde van Paraguay. (Buitenland). Duitschland teleurgesteld over het Britsche Witboek. (Dag. Overzicht). Felle kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland). Moordaanslag op den Paus ver ijdeld. (Buitenland). Schoenfabriek te Loon op Zand uitgebrand. (Binnenland). Guus Weitzel terug voor de A.V.R.O.- microfoon. (Binnenland). Het conflict bij Jansen en Tilanus. (Binnenland). Rotterdamsche politie doet goede vangst (Binnenland). 100 Bouwvakarbeiders te Rotter dam in staking. (Binnenland). De Koningin en Prinses Juliana uit Zwitserland teruggekeerd. (Bin nenland). Moord te Rumpt bij Geldermalsen. (Binnenland). De roofmoord te Oyen. (Rechts zaken). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re««e1 m*er f contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven lianco aau de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Teief. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De gevolmachtigde der Duitsche regeering voor ontwapeningskwes ties heeft den Engelschen journalist Ward Price een onderhoud toege staan inzake de uitwerking der publicatie van het Britsche Wit boek op het Duitsche volk. Engeland, aldus Price, heeft met leedwe zen kennis genomen van de ongesteldheid van den Führer. Is zij van ernstigen aard of is er iets waar van het gerucht, dat zij een diplomatiek karakter heeft? Beide vragen beantwoordde von Ribben- trop ontkennend. De leider kwam met een ernstige heeschhtid uit het Saargebied terug, op geneeskundig advies moest hij alle af spraken afzeggen en om uitstel van het Britsche bezoek verzoeken. Het is dus niet waar, dat het uitstel in verband staat met de publicatie van het Wit boek? Witboeken, aldus von Ribbentrop, schijnen in zooverre pech te hebben, dat zij, wanneer zij ook verschijnen, onrust en alle mogelijke combinaties veroorzaken. Dit moet ik u echter zeggen: niemand in Duitschland begrijpt dat gedeelte van het geschrift, dat zich met Duitschland bezig houdt, en in het bijzonder begrijpt niemand het tijdstin der publicatie aan den vooravond van een Britsch bezoek aan Berlijn. Het is dus juist, dat het Witboek in Duitschland verontwaardiging heeft veroor zaakt? Hierop antwoordde R'bbentrop zeer ern stig: Verontwaardiging? Neen, veeleer een bittere teleurstelling. Want wat is er gebeurd? Als antwoord op den verzoeningsgezinden geest van het Britsch-Fransche communiqué heeft Duitsch land op 15 Februari tot Engeland een vriendelijke uitnoodiging gericht tot 'n vrije bespreking der Europeesche problemen Doordat de uitnoodiging door Londen werd aanvaard, scheen een nieuwe geest van ver trouwelijke beraadslagingen en vrije over eenkomsten tusschen souvereine staten te zijn ontstaan. Slechts zulk een nieuwe koers beloofde practische resultaten en ik ben van meening, dat Engeland moet hebben ge voeld, hoe hartelijk de nieuwe koers in Duitschland werd begroet. Het Britsche Witboek nu heeft ongeveer dezelfde afkoelende uitwerking gehad op de ze hoopvolle stemming als de op dit oogen- blik heerschende Siberische koude op onze vroege lente. Dat deze overigens ook niet bijzonder bevorderlijk voor de gezondheid is, behoef ik niet te zeggen. Je?en we"te gedeelten van het Wit boek heeft de Duitsche openbare meening bezwaren? vroeg Price verder. Het staat niet aan ons, zoo luidde het antwoord, eenigirlei meening te uiten over de behoeften der Britsche verdediging. Wel licht begrijpt Duitschland beter dan eenig ander land, dat Engeland voor zijn veilig heid moet zorgen en in deze wereld der be wapeningen sterk moet zijn. Ook zal nie mand in Duitschland Engeland verantwoor delijk stellen voor de algemeene bewapening Maar des te minder begrijpen wij dan ook twee punten in het Witboek, die noch zake- hjk gemotiveerd waren. .Ten eerste tracht het Witboek Duitschland 111 de oogen van het Britsche volk verant woordelijk te stellen voor Engelands uit breiding der bewapening. Dat Duitschland zelf volkomen had ontwapend is een feit, dat door de intergeallieerde controle-com missie (waarin ook Engeland zitting had) uitdrukkelijk is geconstateerd. Dat wil dus zeggen, dat Duitschland zijn bij het vredes verdrag aanvaarde verplichting tot ontwa pening ook naar Engelands opvatting was nagekomen. En nu heeft het ontwapende Duitschland jaar op jaar gewacht op de vervulling der ontwapenings-verplichtingen der andere sta ten. Toen deze echter niet tot stand kwam en er zelfs geen stilstand in de bewapening kwam, maar integendeel de bewapening der overige staten steeds nieuwe vorderingen maakte, was Duitschland niettemin nog be reid voorstellen, die de Britsche regeering zelf had uitgewerkt, te accepteeren en de lei der ging zelfs zoo ver te verklaren dat Duitschland bereid was ook het laatste ma chinegeweer af te schaffen, wanneer de an dere landen hetzelfde deden. En pas toen alles vergeefsch bleef, nam de leider de noodige maatregelen tot herstel der noodzakelijke defensieve macht des rijks. Is het dan echter billijk wederom een po ging te doen Duitschland als de zondebok voor te stellen, waarin het Engelsche volk stellig tegen zijn eigen innerlijken wensch zijn toekomstigen vijand moet zien? En in de tweede plaats als iets onmoge lijks om tusschen den wil en de bedoeling van den leider en de openbare meening on derscheid te maken. Wat moeten de resultaten zijn van een be spreking, als men bij voorbaat den staats man, die de onderhandelingen voert, voor stelt als in zijn handelingen en uitlatingen in tegenstelling te staan met de openbare meening van zijn volk? Men gelooft den leider, of men gelooft hem niet. Het is niet waar dat de jeugd in militai ren geest wordt opgevoed, wel wordt zij sportief en gedisciplineerd opgevoed. Ward Price: En de rijksweer? Is de oude militairistisch-agressieve geest, dien de we reld vroeger aan de jonkerkaste toedichtte, niet nog in het Duitsche leger aanwezig? Ribbentrop: Dat is altijd 't laatste schrik beeld als alle andere middelen niet meer trekken. In de -erste plaats, geloof mij, is er thans in Duitschland geen kaste meer, noch een jonkerkaste noch eenige andere. Wij zijn een volksstaat en ik geloof, dat het denk beeld van de volksgemeenschap van Hitier ook in de samenstelling van de rijksweer on dubbelzinnig tot uiting is gekomen. Ons leger is een uitstekend werktuig voor de landsverdediging en bestaat uit een uit nemende gemeenschap van officieren en sol daten die van den eersten generaal tot den laatsten man vervuld zijn van een waarlijk modernen geest, niet van een of ander agressief imperialisme, maar van harde zelf opofferende plichtsvervulling voor hun land en van liefde en bewondering voor hun leider. Als andere legers evenzoo denken, kunnen wij duizend taar vrede hebben. Overigens is een sterk leger het natuurlijke bestanddeel van iedere groote natie en neeft het in het geheel nieis te maken met oorlogszuchtige oogmerken. Engeland meent bijvoorbeeld ter verdedi ging van zijn rijk een zeer sterke vloot noo- dig te hebben. Wij Duitschers hebben daar- begrip van ons in Engeland deswege oorlogszuch voor een volledig en het valt niemand tige bedoelingen toe te dichten Ward Price vervolgde. Ik geef toe dat het geval met het Witboek, dat over Duiisch- 'and handelt, een ongelukkige geschiedenis is. maar mag ik zeggen dat o'e reactie in Duitschland hierop in Engelsche oogen wat overdreven schijnt? Von Ribbentrop antwoordde hierop: Het is mogelijk dat wij misschien wat gevoelig zijn. Dit hlleen reeds is het natuurlijke ge volg van onzen strijd van vijftien jaar voor zelfbehoud tegen den geest van vernietiging van Versailles. Onlangs schenen de gebeur tenissen er op te wijzen, dat deze geest ver dreven was. Maar neen, plotseling versccijnt hij weer en zijn woordvoerder is Groot- Brittannit Het tegenwoordige Duitschland, en in het bijzonder de Leider, wenschen met de groot ste oprechtheid goede betrekkingen tot Gioot Brittannië. Kan men dan van groote gevoeligheid spreken als men uitlatingen uit het land van een mei vreugde verwachten en hooggeschat ten gast twee dagen vóór zijn bezoek ernstig opvat? Ward Price:'Wetteen loop gelooft u, dat de dingen in de toekomst zullen nemen? Ribbentrop: Duitschland heeft in zijn nota van 15 Febiuari zijn wensch naar een viiendschappelijk overleg te kennen ge geven. Duitschland is thans een aaneen gesloten land. Achter den leider staat de geheele natie, één van zin. Duitschland zal steeds bereid ziji met de andere vólken samen te werken, maar dan moet ook de geest van discriminatie, zooals die in het Vredesverdrag tot uiting komt, verdwijnen. Slechts een volkomen gelijkge rechtigde en vrije staat kan werkelijk een deelgenoot bij vertrouwengevende beraad slagingen zijn en tot vrije overeenkomsten met andere souvereine staten komen Dit is een voorwaarde voor elke soort van onder handelen. pe wereld moet begrijpen, dat onderhan delingen, waarbij de eene partij onder den een of anoeten dwang staat steeds in strijd zullen zijn met de beginselen van vrije be sprekingen Kort na zonsopgang is gistermor gen het groote offensief van de Grieksche regeeringstroepen tegen de opstandelingen in Macedonië dan toch begonnen, zoowel van de land- als van de zeezijde. Uit de officieele berichten springen twee feiten naar vorep. Vooreerst kan men eruit afleiden, dat de regeering rekening houdt met een langeren duur van de operaties. De opstandelingen retireeren in het bergachtig terrein, zoo wordt gezegd. De omstandigheid echter, dat er tegelijk op gewezen wordt, dat dit gebied belangrijke strategische voordeelen biedt, is zeer veelzeg gend. Inderdaad is dit terrein, waarin de zuidelijke uitloopers van Belasjitsa en Perim- gebergte uitstralen, buitengewoon onover zichtelijk en de opstandelingen vinden in de talrijke onderstanden en versterkingen uit den wereldoorlog moeilijk-inneembare, na tuurlijke steunpunten. Deze bevinden zich bovendien meerendeels nog in zeer goeden staat. Ten tweede hoort men voor de eerste maal nu ook van regeeringszijde, dat het de mui tende vloot dan toch gelukt is vanuit Kreta troepen naar den vasten wal te brengen. Dit immers valt te lezen uit de mededeeling, dat de muitende kruiser Henni in de haven van Ca val la Ijgt. Om 6 uur 's morgens zijn de regeerings troepen onder genpraal Kondylis op verschil lende punten de Stroema overgetrokken, na dat de aanval door een sterk artillerie-vuur en bombardements-vliegtuigen was voorbe reid. Deze operatie wordt in regeeringskrin- gen een geweldige militaire daad genoemd. Bij het oprukken tegen den oostelijken oever boden de rebellen weinig tegenstand. Volgens mededeel ingen van de regeering waren zij door het voorafgaande vuur gedemorali seerd. Tegelijk begon een beschieting van de haven van Cavalla door de torpedobooten, welke de regeering trouw zijn gebleven. Het vuur werd op de kazerne en op den muiten den kruiser Henni geconcentreerd. Dit bom bardement duurde een uur. Daarna werd het afgebroken, naar wordt verzekerd, om de stad en de bevolking niet in gevaar te bren- en. Daar ditzelfde gevaar echter ook bij het egin der beschieting bestond, schijnt deze toelichting niet volkomen plausibel. Kondylis naar het front Reuter meldt uit Athene, dat generaal Kon dylis Zondagochtend 5 uur naar het front is vertrokken. Een uur later startte wederom een vliegtuigeskader oin nieuwe luchtaanval len op de stellingen der opstandelingen te doen. Over het offensief der regeeringstroepen aan de Stroema meldt Reuter, dat bij den overtocht gebruik is gemaakt van een brug, die de opstandelingen niet hadden vernield, maar slechts met prikkeldraad hadden ver sperd. verwacht. De opstandelingen trekken terug Thans wordt spoedig de inname van Serres zonder tegenstand te bieden. Uit Belgrado meldt Reuter: Het groote Grieksche offensief door gene raal Kondylis sedert een week voorbereid, begon Zondagochtend bij Serres, waar het hoofdkwartier der rebellen is gevestigd. Ook 24 vliegtuigen bestookten de posten der rebel len met bemmen en mitrailleuses. Men gelooft dat de opstandelingen hun vooruitgeschoven stellingen ontruimden nog voordat het offensief begon en zoodoende aan het spervuur ontkwamen met slechts ge ringe verliezen. Zij bezetten thans een sterke stelling in het gebergte, waar de v'iegtuigen hen nog niet hebben kunnen bombardeeren. Tot nu toe heeft Kondylis de zege bevoch ten zonder bloedverliezen maar ten korte van een groote hoeveelheid munitie die echter in de dorre heuvels wein-g schade aanrichtte en ook aan de rebellen slechts geringe verliezen berokkende. Motaxas, de minister van buiten- lahdsche zaken, zegt een radiogram van Venizelos te hebben onder schept, waaruit blijkt, dat deze over tuigd is, dat zijn zaak verloren is Reuier meldt uit Athene dat de regeer.'ngs troepen zich op 12 K M van Serres, hel steunpunt der rebellen, bevinden. Vier regeeringsvliegluigen hebben ook den kruiser Averoff opnieuw gebombardeerd. Dit schip heeft groote schade geleden Voorts zijn luchtaanvallen ondernomen op de steden Drama en Cavalla en op de haven van Rethymno. Eenige kazernes der opstandelingen zijn ernstig beschadigd en een tankschip is in brand geschoten. De eerste gevangenen. Uit Athene wordt gemeld, dat generaal Kondylis gisteravond aan de regeering heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen 150 gevangenen hebben gemaakt en 4 stukken hebben buitgemaakt. Tal van officieren en burgers, die met de rebellen in relatie heb ben gestaan en zich daarvoor hebben laten betalen, zijn gearresteerd. Te Belgrado wordt uit Athene gemeld, dat de reserve der luchtmacht wordt gemobili seerd. De vloot der opstandelingen bedreigt Sa- loniki. Het blad Politika verneemt, dat de op standelingen sedert twee dagen meester zijn van de golf van Orfano en dat de troepen welke van Kreta zijn gekomen, op den rech teroever der Stroema geland zijn. Kondylis heeft terstond een detachement regeeringstroepen op hen afgezonden. Kondylis verklaarde tegenover de journa listen dat naar zijn meening de revolution- naire beweging niet geïnspireerd wordt door redenen van buitenlandsche politiek, maar alleen door den wensch van den leider der opstandelingen, om aan het bewind te komen. Kondylis spreekt ten stelligste tegen, ''at na het dempen van den opstand de monarchie zou worden hersteld. In Athene is een rijk industrieel gearres teerd, daar men veronderstelde, dat deze de opstandelingen van geld voorzag. Verder arresteerde de politie 5 chauffeurs, die ervan verdacht worden, marineofficieren die als leiders van den opstand worden be schouwd, naar het Arsenaal te hebben gere den. Generaal Piastiras van wien men vermoed de, dat hij wat met den opstand te maken had, is in Cannes teruggekeerd, zonder naar het schijnt, met de Grieksche opstandelingen in contact te hebben kunnen komen. In Smyrna is na een tocht van 70 mijl in een open boot, bestookt door opstandelingen, aangekomen de ontvluchte gouverneur van Mytilene. Met hem waren twee Grieksche af gevaardigden, die eveneens aan de rebellen ontsnapten. Nadert de beslissing? Men is te Athene van meening, dat spoe dig een beslissing zal worden verkregen in den strijd tusschen regeering en rebellen. Generaal Kondylis heeft met zijn generale staf overnacht in het dorp Provata in de na bijheid van Serres. Men verwacht, dat Maan dagmorgen om 4 uur een nieuwe aanval zal worden gedaan op de versterkte stellingen der rebellen. Op alle wegen naar het front wordt een druk verkeer waargenomen van munitie en proviand, colonnes en van mili tairen van alle wapens. Zondag zijn in Athe ne 50 hooge officieren aangekomen, die in Sar joniki hadden deelgenomen aan het verzet te gen de regeering. Soldaten en burgers be dreigden de officieren zoo ernstig, dat de po litie hen in bescherming moest nemen. Zij zijn gearresteerd. 1400 reballen in arrest. De regeeringstroepen zijn Maandagmorgen vroeg tot in de nabijheid van Serres gekomen, terwijl er een strijd van man tegen man p'aats had In de beide laatste dagen zijn 1400 rebellen gevangen genomen De regee ring deelt mede, dat de weerstand der op standelingen ineenstort Generaal Chialistras heeft meegedeeld, dat hij bij de stad Drama de overwinning heeft behaa'd Hij rukt oostwaarts op om zich te vereenigen met de strijdkrachten van gene raal Kondv'is. Gemeld wordt, dat het er den schijn van heeft, dat'de rebePen aan den lin keroever van de Stroema zich wanhopig trachten te verdedigen. De Turksche pers is verontwaardigd over het feit dat Turksche schepen door muitende Grieksche schepen zijn aangehouden. Fegeenngs-communique De „Agence d'Athene" publiceert de vol gende officieele mededeeling over de militai re operaties in Macedonië, die Zondagavond om half 10 is uitgegeven: In den afgeloopen nacht zijn onze infante- rie-afdeelingen overgestoken naar den linker oever van de Stroema. Vanmiddag hadden wij onder het vuur der vijandelijke artillerie de vernielde brug van Orleianko weer her steld, onmiddellijk daarna is de overtocht be gonnen van onze cavalerie-, artillerie- en in fanterie afdeel ingen en daarmede het offen sief De opstandelingen hebben zich verde digd in versterkte met prikkeldraad omgeven (Zie verder ereataeet 1mM< Berichten). stellingen, doch zij konden geen stand hou den tegen den stormaanval onzer troepen. Wij hebben hen uit al hun stellingen gewor pen, meer dan 200 gevangenen en vijf stuk ken geschut zijn in onze handen gevallen. Wij moesten het overtrekken over de brug twee maal staken. Wij konden vanavond nog niet in Serres binnenrukken, daar de nacht ons verraste op een afstand van ongeveer 10 K.M. voor de stad, waar wij bij de Belitza- dam op tegenstand stuitten. Morgenvroeg zullen wij de stad binnenrukken en onze strijdkrachten laten voorttrekken naar Dra ma en Cavalla. Onze verliezen zijn gering, twee dooden, vier gewonden. Vele gewonde opstandelingen zijn opgenomen. De houding van de bemanning der regeeringsvliegtuigen en de moraal der regeeringstroepen is voor treffelijk. Venizelos Geïnterviewd. Het „Budapester"-ochtendblad verklaart, dat Venizelos een speciaal vertegenwoordiger van het blad in Kenia een onderhoud heeft toege staan. Het zou de eerste maal sedert het uitbreken der revolutie zijn, dat een persoonlijke verklaring van Ve nizelos publiek wordt. Volgens heeft Venizelos o.m. ge zegd, dat de Grieksche opstand een spontane uiting van den volkswil is. Hij zelf is slechts richtinggever, niet veroorzaker der revolutie. Hij heeft vaak en lang genoeg aan 't hoofd der regeering gestaan, dan dat hij thans nog zou worden gedreven door persoonlijke eerzucht. Het Grieksche volk heeft steeds voor de vrijheid gevochten. Onderdrukking leidt nooit tot een goed resultaat. Ook Venizelos zelf was niet meer in staat het opdringen der revolutie te verhinderen. Hij is vast overtuigd van de uiteinde'ijke overwinning van den opstand Het oogenblik zal ko nten, dat hei geheele Grieksche volk zich zal-vereenigen en zal beginnen aan een nieuwe vreedzame ontwik keling. VERLIEZEN DE GRIEKSCHE REBFLLEN? De kruiser „Helli" geeft zich over. Volgens berichten uit Cavalla in Grieken land hebben de opstandige officieren in den nacht van Zondag op Maandag den kruiser Helli" verlaten. Een officier der regeerings troepen heeft het commando overgenomen. Per radio heeft hij medegedeeld, dat hij na het aftrekken der opstandelingen schip en bemanning ter beschikking der regeering heeft gesteld. Hij heeft om verdere bevelen gevraagd aan de marine-autoriteiten te Athene. Hij achtte het niet raadzaam langer in de haven van Cavalla te blijven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1