DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De rebellen moeten wijken voor de regeeringstroepen. Belangrijke dag in het Engelsche Lagerhuis. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GFWONE ADVERTENTIENr Van 15 regels 1 25, elke re*e1 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven hanen a»u de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'b HFRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dinsdag 12 Maart 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang flxtQelij&sch Baldwin verdedigt het Witboek en Attlee valt de regeering aan, ATTLEE's VERKLARING. Een tegenvoorstel. De opstand in Griekenland De aanvoerders der rebellen nemen de vlucht naar Bulgarije. Vele dooden en gewonden. Wat vandaag de aandacht trekt Oorlogsschepen „loopen over". SBJuUeutand HET COMMUNISTENPROCES TE HAMBURG. LAWINE OVERVALT SKI-LOOPERS. Negen dooden. ACHT SPEELHOLEN TE BERLIJN ONTDEKT. SNELTREIN RIJDT OP LAWINE IN. ALKMAARSCHE COURANT. Ho. 60 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directenr: C. KRAK. Het was gisteren een ongewoon drukke dag in het Engelsche Lager huis, waar Baldwin het befaamde witboek zou verdedigen en waar majoor Attlee namens de oppositie een motie van wantrouwen jegens de regeering zou indienen en bespre ken. Vandaar ook, dat er op de dicht bezette tribunes een koorts achtige spanning heerscht; vandaar ook, dat het corps diplomatique geheel vertegenwoordigd was; van daar ook, dat de aanwezigheid van den Duitschen attaché, Freiherr von Schweppenburg sterk de aan dacht trok. Het begon natuurlijk met het indienen van een motie van wantrouwen door majoor Attlee. Hij motiveerde de door hem inge diende motie van wantrouwen met te zeggen, dat het Witboek een even opmerkelijk als betreurenswaardig document vormde. Er is gezegd, aldus Attlee, dat groote inspannin gen zouden worden gedaan, om een lucht- pact tusschen Engeland, Frankrijk, België en Duitschland tot stand te brengen. Het is op het oogenblik r.iet zeker, of de in het Witboek vervatte verwijzing naar de Duitsche herwapening en den oorlogszuch- tigen geest in Duitschland gerechtvaardigd is of niet, maar het is merkwaardig, dat de minister van buitenlandsche zaken vriend schappelijke besprekingen wil voeren in Duitschland en dat tegelijkertijd een docu ment van dezen aard gepubliceerd is, waar mede noodzakelijkerwijze in Duitschland aanstoot moest worden gewekt. In het eerste deel van het Witboek, dat practisch den Volkenbondsgedachte opgeeft, wórdt in geen opzicht gerefereerd aan arbi trage en afzien van oorlog als middel der politiek. Er wordt verklaard, dat in geval van ernst de aanwezige internationale ma chinerie geen bescherming zou kunnen geven tegen een aanvaller. In dit verband bracht Attlee de Geneef- sche besluiten naar voren betreffende het uit treden van Japan uit den Volkenbond en ver klaarde vervolgens, dat noch de Britsche regeering noch eenige andere regeering haar plicht gedaan had, toen vastgesteld was, dat Japan aanvaller was. Spr. ging vervolgens in op de van de meest verschillende kanten tijdens de ont wapeningsonderhandelingen ingediende voorstellen in, die misschien steeds princi- Pëel aangenomen, doch nooit uitgewerkt zijn. In het Witboek wordt het geheele droeve hoofdstuk van het mislukken der ontwape ningsconferentie voorbijgegaan. Wat het op Duitschland betrekking heb bende deel van het Witboek betreft, zeide majoor Attlee, dat de Labourpartij tegen het tegenwoordige systeem in Duitschland was, doch het is slechts fair te zeggen, dat er ook andere landen zijn, waar de jeugd volgens militaire principes wordt opgevoed Ontwapening moet een aangelegenheid zijn, die alle landen tegelijkertijd aangaat. Wat de Engelsche bewapeningen betreft, zeide Attlee, dat men den duivel niet met Belzebub kan uitdrijven. Spr gaf uiting aan zijn overtuiging, dat er tegen luehtaanval'en geen verdedigingsmiddel bestaat. Het Wit boek vormt een volkomen verandering van politiek. Het werpt Engeiand in de atmos feer van voor den oorlog, in een systeem van bondgenootschappen en rivaliteiten en in een bewapeningswedloop terug. Maar de La bourpartij is niet van zins de oude methodes tnee te maken en gelooft, dat de jonge gene ratie der geheele wereld deze politiek der oude mannen zal afwijzen. Baldwin aan het woord. Na bovengenoemde uiteenzettingen van majoor Attlee begon Baldwin namens de re geering in een lange rede het standpunt van net kabinet uiteen te zetten. Taldwin begon met vast te stellen, dat het Witboek een document van historisch belang zou worden. Hij verklaarde, dat in het Witboek een lemocratische regeering gezegd had, wat zij ge loofde te zijn de waarheid van de democratie, aldus Baldwin, dat van alle partijen Baldwin. Ik ben van meening, de Britsche staatslieden sedert de oprichting van den Volkenbond veel hebben gedaan om de organisatie van Genève te behoeden tegen de oppositie van de landen, die den Volkenbond thans hebben verlaten. Engeland is nog steeds bereid door den Volkenbond voor de toekomst te werken. Twee groote mogendheden hebben ver klaard uit den Volkenbond te treden. Zij hebben daarmede het collectieve systeem een zwaren slag toegebracht. Wij wenschen van ganscher harte de universaliteit van den Vol kenbond. Daarom hebben wij ook het toetre den van de Sowjet-Unie toegejuicht. En daarom ook, hebben wij zelve, nooit opge houden te trachten Duitschland ertoe over te halen het uittreden uit den Volkenbond onge daan te maken. Wat betreft die passagies van het Witboek, die gaan over den omvang van onze bewa peningen, de voorstellen van dit document gaan niet verder dan waartoe verleden zo mer met betrekking tot de versterking van de luchtstrijdkrachten besloten is. Voortgaande noemde Baldwin het voorstel tot afsluiten van een luchtconventi tusschen de Locarnomogendheden, dat ten doel heeft het misbruik maken van de moderne techniek- in de lucht te verhinderen. Volgens opvat ting van de Fransche en Britsche regeering was het refereeren aan directe en effectieve samenwerking met Duitschland een bijzon der belang en daarop werden voorberei dingen gemaakt voor een Engelsch minis- trieel bezoek aan Berlijn. Het bezoek zal over veertien dagen plaats vinden. In sommige kringen is gezegd, dat Duitsch land het eenige land was, waarop in het witboek toespelingen werden gemaakt. Dat is verre van waar. Bovendien zegt het wit boek in wezen niets, dat spreker niet zelf gezegd heeft: met algemeene goedkeuring in November j.1. De bewoordingen zijn opgesteld in anderen dan een vriendschappelijken en in het geloof, dat een openhartig pen het beste is en in feite de eenige werkelijke inleiding tot eenigerlei onderhan delingen. Zonder openhartigheid zou nie mand ooit geraken tot het begin en nog veel minder tot aan het einde van eenige effectie ve overeenkomst. Spr. hoopte, dat men thans tot de zaak zelve zou kunnen komen. Er is geen reden waarom de onderhandelingen, die in Parijs en Rome begonnen zijn, en die men hoopt in andere hoofdsteden te zullen voortzetten, niet zullen leiden tot een nieuw tijdperk in Europa. De regeering wenscht dat dit het geval zal zijn, en is bereid haar deel daartoe bij te dragen. Maar de wensch denkbeeldige incidenten in het leven te roe ipen of op te blazen of een onvermogen om de feiten onder oogen te zien, dragen daar toe in het geheel niet bij. In antwoord op de gedachte, die is uitgesproken, dat de Brit sche defensie-voorstellen leiden tot herwa pening van anderen, noemde Baldwin open lijk feiten en cijfers betreffende groote uit breidingen van strijdkrachten bij andere vol keren met inbegrip van de Vereenigde Sta ten, Japan en Rusland. Ook maakte hij er melding van, dat in vele landen en vooral in de autoritair geregeerde landen, alom vattende plannen gemaakt waren voor de mobilisatie van het geheele volk in tijd van oorlog. Engeland heeft nooit de leiding ge nomen bij de herwapening. Zijn luchtmacht stond nog s'echts op de vijfde plaats. In het verdere beloop van zijn redevoering behandelde Baldwin de behoeften van Enge land op het gebied der bewapening. Van militair-technisch oogpunt bezien be sprak hij de verschillende wapens. Hij noemde de mechaniseering van het leger en de uitbreiding van de kustverdediging een der eerste eischen voor de bescherming van de Britsche scheepvaart en de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Wanneer het Engelsche volk de voorstel len van het Witboek laat uitvoeren, aldus besloot Baldwin; zal het niet alleen niet tegen den vrede werken, doch den vrede in de toekomst verzekeren. Een land dat niet bereid is de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen voor zijn eigen verdediging, zal nimmer macht in de wereld hebben, noch moreele, noch materiee- le macht. Laat ons daarom thans, zoo mogelijk unaniem, stemmen voor het voorstel en laat ons wenschen, dat onze vertegenwoordiger, die in de volgen twee of drie weken naar de Europeesche hoofdsteden zullen vertrekken, bij hun werk zullen worden begunstigd en door het geluk worden begeleid en dat zij ons nader zullen brengen tot de veiligheid, waarvoor wij zoo lang hebben gestreden. Sir Herbert Samuel aan het woord Vervolgens sprak Sir Herbert Samuel na mens de liberale oppositie. Hij verweet dat de Engelsche regeering, dat zij de bewapening uitbreidt en herinner de aan een uitlating van Neville Chamber- lain, dat Engeland, wanneer het den bij stand wil hebben van een of andere conti nentale luchtmacht, zelf in staat moet zijn overeenkomstige hulp te verleenen. Sir Herbert noemde het Witboek een be treurenswaardig document, waar Duitsch land veel op zou kunnen antwoordde. Nadat Sir Herbert Samuel het woord had gevoerd, diende Sir Austin Chamberlain een wijzigingsvoorstel in op de motie van wan trouwen der Labourpartij. Chamberlain be handelde uitvoerig de argumenten der op positie. Niemand mag aannemen, dat door een hoeveelheid pacten, door een opeenho ping van documenten of door een definiee- ring van 't begrip aanvallen 'n oorlog zou kunnen worden verhinderd indien een of an dere natie goede kans op succes meent te hebben. Er is slechts één middel op een dergelij- ken oorlog te verhinderen, namelijk het een vermoedelijken aanvaller duidelijk te maken, dat zij tegenover een strijdmacht zal komen te staan, welke zoo overweldigend is, dat van tevoren ieder vooruitzicht op een over winning wordt benomen. Indien Engeland zijn strijdkrachten niet brengt op een niveau dat voldoende is om de eventueel dreigende gevaren te verbannen, zullen de Britsche garanties volgens het Locarno-pact waarde loos zijn. In het verdere verloop van de debatten, verklaarde brigade-generaal Spears (Con servatief) dat Duitschland maandelijks drie honderd stuks veldgeschutvervaardigt, on langs zelfs 500, waartegenover de groote Engelsche wapenfabrikanten per jaar slechts 400 stuks kunnen stellen. Het standpunt der Labouroppositie werd samengevat door Sir Stafford Cripps, die gispte, dat de rechtsgelijkheid wordt door gevoerd op de basis van de herbewapening en niet op de basis van ontwapening. Het witboek noemde spr. het resultaat van een strijd in de regeering, in welken strijd de vertegenwoordigers van de meening, dat Engeland zich moet verlaten op zijn eigen kracht en niet op een collectieve overeen komst, hebben ondervonden. Iedere natie moet een deel van zijn nationale bewape ning opofferen aldus besloot spr. en daarmee bijdragen aan de algemeene veilig heid. Regeering handhaaft zich. Aan het slot van het debat is de motie van afkeuring, welke door de Labourpartij was ingediend, verworpen met 424 tegen 79 stemmen. De geheele grnerale staf van de Grieksche opstandelingen in Thracië en Macedonië met generaal Kame- nos aan het hoofd heeft zich gister middag half drie nabij de stad Mastanlij aan de Bulgaarsche grensautoriteiten overgegeven. Met generaal Kamen os gaven zich over twee majoors, vier luitenant-majoors, zes kapiteins, zes luitenants en de gouverneur van Grieksch Thracië. Om drie uur seinde generaal Yalistras, dat hij den toestand in Thracië meester was. Generaal Yalistras heeft Dedeagatsj (Alexandropel) en Komotini ingenomen en achtervolgt thans de vluchtende opstande lingen. Generaal Kondylis werd gister in den loop van den avond te Kawalia verwacht. In de stad is het rustig. Generaal Kondylis zou er overnachten en per vliegtuig naar Athene terugkeeren. Men kan de militaire operaties over het algemeen als geëindigd beschouwen Er zijn thans waarschijnlijk nog slechts plaatselijke maatregelen noodig tot definitief nerstel van de orde. Piastiras kiest de zijde der regeering. Te Milaan, waar hij uit Cannes aankwam, heeft generaal Piastiras, die in 1933 de leider van de opstandelingen is geweest, vóór zijn vertrek naar de Cote d'Azur tegenover een aantal journalisten een verklaring afge legd, waarin hij zeide, dat hij van plan was geweest een boodschap te richten tot zijn landgenooten, waarin hij hen wilde aanspo ren tot orde en rust. Hij heeft er zich echter van onthouden, daar hij wel begreep, dat ziin boodschap toch niet zou worden gepu bliceerd. De gebeurtenissen van de laatste dagen, voegde hij er bij, hebben den toestand zoo danig veranderd, dat ik zelf niet kan zeggen hoe de leider van den opstand over mijn per soon oorueelt. Piastiras besloot met zijn vertrouwen ui* te spreken in de actie, die de regeering voert tot herstel van de orde. De opstandige kruiser „Helli", die zich in de haven van Kawala aan de regeering heeft overgegeven, is te Saloniki binnengeloopen Roept Venizelos weder een vreem de mogendheid te hulp? Het is de opzet van Venizelos van Oost-Macedonië uit op te rukken naar Saloniki en vandaar naar Athene. Wanneer echter de opstan delingen in Oost- Macedonië en Thracië worden overwonnen, wat meer dan zeker is te achten, zal bij met de hulp van de muitende vloot Vepizelor een aantal eilan den bezetten om de regeering van Athene op deze wijze te dwingen toe te geven. In Athene gelooft men met stelligheid dat Venizelos, die in den oorlog het werktuig van de geallieer den was, nu een werktuig is van Italië. Het schijnt, dat deze mogendheid de revolutie van Venizelos steunt om op deze wijze de po litiek van Tsaldaris te bestrijden, die zich koel toont jegens Italië en den Balkan vriendschappelijk gezind is. De steun van Italië geeft den opstandelingen het vertrou wen, dat zij toch nog zullen overwinnen. Venizelos, zoo hoort men te Athene zeggen (officieel weet men niets) haalt er op zijn ouden dag hij is 72 weer vreemdelingen bij, die zich met de binnenlandsche politiek van Griekènland bemoeien, en dezen keer zelfs een mogendheid, die vijf en twintig jaar lang de vitale belangen van Grieken land heeft tegengewerkt. Alle Italiaansche bladen zijn thans in Griekenland verboden. Te Alexandrië loopt het gerucht, dat vice- admiraal Kolialexis, de gezagvoerder van de „Aweroff", zich aan boord van de kanonneer boot Kerkyra bevindt in matrozen-uniform. De „Kerkyra" is van Kreta naar Alexandrië gekomen en wordt scherp bewaakt door de Egyptische politie. Minister-president Tsaldaris heeft gisteren de gezanten van Engeland en Frankrijk en eenige vertegenwoordigers der Balkanstaten ontvangen. Hij had hun aanbod om in den strijd tusschen regeering en opstandelingen een bemiddelende rol te spelen beslist van de hand gewezen en verklaarde het met de rebellen alleen te kunnen klaarspelen. Hij verwachtte, dat het met den opstand weldra uit zou zijn. De minister van oorlog, generaal Kon dylis, liet in Athene bekend maken, dat hij er niet aan dacht een dictatuur in te stellen, maar dat hij ook na de onderwerping der op standelingen zou vasthouden aan een demo cratiseren regeeringsvorm. Alle Grieksche havens zijn nu van een mijnenveld voorzien om de muitende schepen het binnenloopen te beletten. Regeering stelt eischen. De Grieksche regeering heeft den Griekschen consul-generaal te Philippo- pe' bevolen zich naar de Buigaarsch- Grieksche grens te begeven en de 60 millioen drachmen, die de opstandige generaal Kamenos heeft meegenomen, in beslag te nemen. Tegelijkertijd moet de consul arrestatie van generaal Kame nos en zijn officieren eischen Ook de Grieksche gezant te Sofia heeft op dracht gekregen in dezen zin stappen bij de Bulgaarsche regeering te doen. De verliezen van de gevechten van gisteren bedragen 11 dooden en 28 ge wonden. Volgens te Athene ontvangen berich ten treft Venizelos voorbereidingen per riiegtuig van Kreta te vluchten. Waar heen hij zich denkt te hegeven is onbe kend. Venizelos naar Kreta. De leider van den Griekschen opstand Venizelos, met zijn vrouw en de overige lei dende personen, d:e bij den opstand waren betrokken, zijn mei den kruiser „Averof" van Kreta vertrokken met tot nog toe onbekende bestemming. De aanhangers der Grieksche regeering, die door de Venizelisten ais gijze laar® waren gevangen genomen weiden voor het vertrek der opstandelingenleiders in vrij- Belangrijke dag in het Engelsche Lagerhuis. (Dag. Overzicht). De Grieksche opstand; nadert het einde? (Buitenland). De Jaarbeurs geopend. (Binnen land). Visschersvaartuig op het IJsel- meer gezonken. (Binnenland). Auto met militairen te Ermelo tegen lichtpaal gereden. (Binnen land). Wardenier laat zich weer hooren. (Binnenland). De inpoldering van het IJselmeer. (Binnenland). De moord In den IJ-polder komt in Mei a.s. voor de rechtbank. (Rechtszaken). De dader van den inbraak bij de firma Geels tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld. (Stad.) Onze reis-redacteur schrijft over „Rood en Zwart in Amsterdam". (Artikelen). De „Flora 1935" te Heemstede. (Artikelen.) (Zie verder erentveel berichten). heid gesteld. Het normale regime is op het geheele eiland hersteld. De torpedojager „Leon en „Psara" en de duikboot „Nereus", die zich tot nog toe bij de opstandelingen hadden aangesloten, heb ben zich ter beschikking van de regeering gesteld. Men acht het waarschijnlijk, dat ook de kruiser „Averof' hun voorbeeld zal vol gen, nadat de opstandige officieren naar een heerscht over deze successen groote vreugde veilige plaats zullen zijn gebracht. Te Athene Vanmiddag zal voor het huis van minister president Tsladaris een groote betooging plaats vinden. In het proces tegen den communistenleider „Tiefe Schulze" is gister de eisch uitgespro ken. De procureur vroeg wegens medeplich tigheid bij vele daden van terreur en voorbe reiding tot hoogverraad benevens wegens gemeenschappelijken moord in twee gevallen tezamen met ernstige landsvredebreuk en wegens gemeenschappelijk volbrachten moord drie maal de doodstraf en levenslang ver lies van eererechten. Voorts eischte hij nog in 15 gevallen telkens 15 jaren tuchthuis straf en 10 jaar eerverlies. Tenslotte eischte hij nog wegens weer andere vergrijpen in 5 gevallen 15 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies. Het totaal van de geëischte straffen be draagt 260 jaar tuchthuis. Donderdag zullen de verdedigers het woord voeren. Gister tegen 5 uur is op de Schlagminger bij Weenen 'n ernstig ongeluk gebeurd. Onge veer 25 deelnemers aan een ski-cursus wa ren gistermiddag aan het oefenen, toen zich boven hen door een breuk in het sneeuwop- pervlak plotseling een lawine losmaakte. Dertien personen werden meegesleurd, waarvan 9 werden gedood. Nog denzelfden avond vertrok een reddings-expeditie naar de plaats van de ramip. De Berlijnsche politie is er in geslaagd in verschillende buurten van de stad in totaal 8 speelholen te ontdekken. Ruim 100 personen, voor het grootst# deel beroepsspelers, die reeds voor een deel straf fen hebben uitgezeten, zijn gearresteerd. De Oostenrijksche sneltrein D 39 is tus schen de stations Langen en Wald am Arlberg, op een plaats, waar het zicht slecht is, op een neergekomen lawine ingere den. De in volle vaart zijnde trein drong door de 20 M. breede en 3 M. hooge sneeuwmassa met de locomotief en de twee opvolgende wagens heen, voor de trein tot st'lstand kwam. Door de botsing werden drie reizigers, drie kellnners uit den restauratiewagen, de machinist en de treinconducteur gewond. De trein zelf bekwam weinig schade.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1