DE INTERNATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING „FLORA 1935" TE HEEMSTEDE. Jjiqe<KmdeH Stukken AUTO TEGEN LICHTPAAL GEREDEN. Vijf militairen gewond. VISSCHERSVAARTUIG GEZONKEN. Op het IJselmeer. DE TEELTVERGUNNINGEN EN DE AMBTENAREN DER CRISIS-ORGANISATIE. NIMMER GEËVENAARD SCHOUWSPEL. ALOM VERRUKKING VOOR HET OOG. DE MOORD TE RUMPT. Een andere lezing. In ons nummer van gisteren is gemeld, dat een 60-jarige man gisterochtend te Rumpi, gemeente Deil, bij Geldermalsen, een bejaar de vrouw heeft doodgeslagen. Wij kunnen hierover thans nog het volgende melden: De 74-jarige vrouw W. O. van Wijk kwam omstreeks 10 uur uit de kerk en passeerde op weg naar haar woning als gewoonlijk het huis van den landbouwer H. B., die aan de koffie zat. B. die, naar hij later verklaarde, „al drie jaar lang op de vrouw had geloerd", liep met een bijl naar buiten, viel de vrouw van achteren aan en sloeg haar neer. De vrouw moet zeer spoedig overleden zijn. B. heeft daarop de bijl in de Linge gewor pen, waaruit zij later is opgehaald. Vervol gens heeft de man zich bij den rijksveldwach ter van Bergen aangemeld Hij werd op het gemeentehuis opgesloten en is gisteravond met het lijk van de verslagene geconfron teerd. Daarna zou hij naar Utrecht worden overgebracht. B. woonde alleen. Hij vervulde in de ge meente ook de functie .vap school-schoonma- ker en hij leefde heel rustig. Men had nooit gemerkt, dat hij een veete tegen vrouw van Wijk had, en men staat wat de aanleiding tot den moord betreft dan ook nog voor een raadsel. Men heeft hem voorgehouden, dat de vrouw bijna dagelijks naar de kerk ging en langs zijn huis kwam, maar B. heeft daar op geantwoord, dat zij altijd vroeger ging dan gisteren en dat hij haar daardoor niet zag. Van een woordenwisseling schijnt geen sprake te zijn geweest; de man moet, zooals gezegd, gewapend met de bijl de vrouw ach terna zijn geloopen en haar pardoes hebben neergeslagen. KINDJE VERBAND. De moeder wilde het redden. In het pand no. 23 aan de Lijnmarkt te Utrecht is gisteren een petroleumtoestel in brand geraakt. De kleeren van de vrouw des huizes vatten vlam. De vrouw trachtte niet temin een jongetje van 1 jaar, dat in de wieg lag, te redden, doch met het gevolg dat ook de kleeren van dit kindje door het vuur wer den aangetast. Een buurman heeft bij de vrouw met een deken de vlammen gedoofd. Zij had enkele brandwonden, doch het kindje was reeds overleden. „TRIANON" WORDT HEROPEND. Het bekende café-restaurant Trianon op het Leidsche Plein te Amsterdam, dat eeni- gen tijd geleden gesloten werd, zal de volgen de week heropend worden. WANORDELIJKHEDEN TE AMSTERDAM. Fascisten en anti-fascisten slaags geraakt. De Bosch en Lommerweg, loopende van den Admiraal de Ruyterweg naar den Haar lemmerweg te Amsterdam, heeft gisteravond om ongeveer half tien, ondanks zijn aan de rustieke natuur gewijden naam, tooneelen van vrij hevigen strijd te zien gegeven tus- schen N.S.B.-ers, die hun verkiezingsactie voerden door het deponeeren in brievenbus sen van propagandalectuur, en anti-fascisten. De politie moest eenige malen met de gum mistok optreden om aan de wanordelijkheden een einde te maken. Tot half elf hadden zich overigens nergens in de stad incidenten van beteekenis voorge daan. Gistermiddag omstreeks half drie heeft op den Rijksstraatweg te Ermelo een auto-onge luk plaats gehad, waarbij vijf militairen wer den gewond. Door het springen van een der banden van een personenauto, waarin vijf militairen waren gezeten, is de wagen tegen een licht- paal gereden. Het ongeluk vond plaats even buiten de kom van Ermelo. Bij de botsing werden de inzittenden allen aan het gelaat gewond. Nadat zij door di Holtrop ter plaatse verbonden waren, zijn zij met een militairen ziekenwagen naar Amersfoort overgebracht De auto is totaal vernield. DE „WILDE" BUSDIENST. Onder lemer door Amsterdam- schen kantonrechter vrijge sproken D© verkeerspolitie te Amsterdam maakte onlangs proces-verbaal op tegen den ondernemer van touringcars, C. ten H. te Rotterdam, die zonder concessie een dienst zou hebben onderhouden tus- schen Amsterdam en Rotterdam v.v. Gisteren had ten H. zich voor den kantonrechter, mr. Höffelt, te verant woorden. Een chauffeur verklaarde, dat er slechts bij voldoende deelname werd ge reden. Enkele passagiers vertelden, dat zij over de bussen zeer tevreden waren en bij hun apprecitatie speelde ook de prijs een rol van beteekenis. Volgens één der getuigen was hier geen sprake van een gewonen dienst, doch van gezel- schapsreizen. Er werd slechts gereden, als er voldoende deelnemers bijeen waren. Het O. M. requireerde 150 boete subs. 50 dagen hechtenis De kanton rechter sprak verdachte echter vrij van het ten laste gelegde. Spreker overwoog, dat niet was bewezen, dat ook van Am sterdam terug naar Rotterdam een regelmatige dienst werd onderhouden. Gisteren te ongeveer half zeven waren de visscher Jacob Hannessen en zijn 19-jarige zoon uit Harderwijk ter vischvangst gegaan met de HK 90, eigenaar B. van Meer, on danks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging het kuilnet overboord en gingen de visschers sleepende weer op de haven aan. Plotseling kwamen groote schollen drijfijs opzetten, zoo scherp, dat in het houten vaartuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon onmid dellijk te zinken. Ze waren toen ongeveer 300 meter van den havenmond. E>e visschers heschen in allerijl de fouragemand waaraan ze roode zakdoeken hadden gebonden in den mast, hetgeen gelukkig in de haven werd op gemerkt. Voor echter hulp kwam opdagen, maakten de visschers angstige oogenblikken door.Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den steven boven water, waarop beide man nen zaten. Het gelukt de H.K. 17 van de ge broeders Petersen, die in de buurt vischten, de schipbreukelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van het vaartuig af, of het verdween geheel in de diete, waarna nog- slechts de mast boven water uitstak. De visschersboot is met behulp van tjalk schepen bezig de HK 90 te lichten. Mijnheer de redacteur. Gaarne had ik nog eens een plaatsje in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Zooals bekend leven wij al voor het vijfde jaar in de economische crisis en niet het minst de land- en tuinbouwers, Deze crisis heeft tot gevolg gehad, dat er \andbouw-Ci saties zijn ingesteld. door de regeering Landbouw-Crisis-Organi- In 1933 moesten de tuinders opgeven hoe veel en wat zij beteelden, ook waar zij hun producten wilden veilen, daarvoor moesten zij hun naam zetten, dit was voor het z.g.n teeltrecht of teeltvergunning. Nu zoudt gij meenen, dat alles voor elkan der is. Wie dat meent, heeft het mis. Deze week zouden de befaamde vergunningen worden uitgereikt, n.1. Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur te Broek op Langenaijk voor 260 tuinders en Donderdagmorgen te St. Pan- cras van 8 tot 9 uur voor 240 tuinders. Deze bekendmaking kwam zoo laat bij het bestuur der tuinbouwvereenigingen, dat deze over haast het 's avonds van te voren bij bekken slag nog moesten laten omroepen. Wat bleek nu, toen de menschen om hun vergunning kwamen? Dat de meeste teelt vergunningen er niet eens waren en de opge- komenen onverrichterzake weer naar huis konden gaan. Nu vraag ik me toch af; wat doet men op de L. C. O., gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar? Als de dagtaak van de ambtenaressen en ambtenaren is afgeloopen, dan ziet men een groote schare uit de deuren komen. Perso neel genoeg. De tuinbouw-instanties hebben alle gegevens verstrekt, dus de lijsten met de namen en de nummers zijn in orde. Deze lijsten liggen bij de L. C. O. Zelfs een schoolkind kan het begrijpen hoe gemakke lijk het is om deze kaarten in te vullen. Maar nu, het moet lang duren, de boerties die moeten immers toch betalen en zij die net geld opstrijken, die zitten warm. En kom maar niet als pottenkijker op de L. C. O. of als vrager. Er is kans, dat gij net zoo veel aan de weet komt als toen gij ging. Ik vind dat er verbetering moet komen en kunnen de tegenwoordige baantjesgasten het niet, dan de laan maar uit, want om de tuinders voor mal te laten loopen, dat wordt niet langer geduld. We kunnen deze ambtenaren best missen. Veel beter en goedkooper zou het wezen, als de plaatselijke tuinbouwvereenigingen dit werk deden, want als gevolg van alle tekort komingen en plaatselijke en persoonlijke toe standen niet kennende, krijgén toch de be sturen het werk nog op te knappen. Maar denk u nu eens in, als een tuinder het eens niet goed doet door onwetendheid, dan is er nog kans, dat hij voor dén crisis- tuchtrechter moet verschijnen, hij moet de wet toch kennen. Ik raad de ambtenaren der L. C. O. aan beter uit te kijken, want er zijn nog men schen genoeg, die ook wel wat willen ver dienen. Er loopen helaas werkiooze kantoor bedienden genoeg. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Jb DE VRIES Jr. St. Pancras, 9 Maart 1935. „DORPSTOESTANDEN." Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. onder bovenstaand hoofd een kort antwoord te mogen geven op het laatste ingezonden stukje van het raadslid Keesman, opgenomen in uw blad van 9 dezer. Een zeer wijs en vooraanstaand Ne- derlandsch regeerings-autoriteit ver maande onlangs een stoutmoedig Ka merlid met de volgende woorden denkt er aan, wie A zegt dient ook B te zeggenwaarop het betreffende Kamerlid zijn woorden ruiterlijk introk. Dit gebeurde in een betrekkelijk be sloten bijeenkomst. Hoe staat het echter met den heer Keesman? Hij durft in het openbaar op een zeer onverantwoordelijke manier een burger te beschuldigen ingez.- stuk van 5 Maart terwijl een drietal tegen- epistels afkomstig van drie verschillen* d personen onomwonden de onjuistheid van zijn betoog boekstaven, en wat doet hij nu? Instede van ook ruiterlijk zijn vergis sing te gaan erkennen, tracht hij e. e. a. op zeer onridderlijke wijze te verbloe men in dusdanige bewoordingen die ten eenenmale een raadslid onwaardig zijn. Als beleedigde partij en als burger van een gemeente waar de heer Kees man als raadslid medebestuurder is meen ik er recht op te hebben, dat hij mij ook in het openbaar antwoordt. Het woord is aan het raadslid Kees man, doch in het openbaar! Met dank voor de plaatoing. C. TEN BRUGGENCATE. Heiloo, ll-3-'35. PLATTEGROND DER INTERNATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING „FLORA 1935" TE HEEMSTEDE. 1. Gebouw der tijdelijke tentoonstellingen. 2. Vijver met, des avonds verlichte, fontein. 3. Restaurant. 4. Directiege bouw. 5. Weideterr in. 6. Narcissen-beplanting in sparrebosch. 7. Hoogvlakte roet ronden vijver. 8. Serie model- voor jaars-sradstuinen. 9. Warenhuis. 10. Bierhal. We hadden ons in den beginne voorge steld in dit derde artikel onze medeueelingen over deze onvergelijkelijk mooie en uitge strekte tentoonstelling een geweldige arbeid van meer dan een jaar is noodig ge weest om een en ander ter plaatse op te bouwen en dat voor slechts een negen weken! doch ons is gebleken, dat eigen aardige bezwaren verbonden zijn aan het verstrekken van een leiddraad voor den bezoeker. 't Is waar, we hadden dit kunnen weten, doch onze aandacht had zich hoofdzakeiijk bepaald tot de tentoonstelling zelve. Toen we ons eerste bezoek aan het terrein brach ten en daarbij nagingen, dat van drie uiteen- loopende zijden toegang wordt verleend, toen bleek, dat in dit geval één leiddraad uiterst moeilijk is aari te geven. We zullen ons dus dienen te bepalen bij een rondgang, te beginnen bij den hoofd ingang in de nabijheid van het zoo schilder achtig gelegen molentje in de nabijheid van het Valkenburgerplein, waar verreweg het grootste aantal bezoekers zullen aankomen. Juist aan de tegenovergestelde zijde, zijn gelegen de voornaamste parkeerplaatsen voor auto's en autobussen, die van den Rijksstraatweg verwacht worden en oe bewaarplaatsen voor rijwielen. Wil men zooveel mogelijk zien, dan dient men vast te houden aan den onmisbaren stel regel: „Rechts houden". Van den hoofdingang dus uitgaande, b'e- warrdele men dus eerst den geheel gewijzig- den Vrijheidsdreef, waar allerlei heesters doen zien hoe ver de Boskoopsche kweekers het ten deze hebben bereikt. Links krijgt men een overzicht over het prachtige weide- terrein, evenals in 1925 aangewend als voor terrein vóór het hoofdgebouw, ontworpen in zuiver landschappejijken stijl in overeen stemming met het omliggende landschap. De indëeling van dit weide-terrein is zóó, dat de beplantingen van de vier hoofd artikelen der bloembollenteelt (crocus, hyacin'h, narcis en tulp) bijeengehouden zijn in niet al te groote perken, liggend aan breede tegelpaden. Tijdens de opeenvolgende bloeiperioden zullen de perken dus het oog blijven boeien. Het middendeel is beplant met vroege tulpen; Darwin- en andere late tulpen vor men het materiaal voor de aan de andere zijden van den breeden weg naar het hoofd gebouw. de versieringen. Narcissen in vakken komen langs den vijverzoom en in de verte tegen den boschrand zal men de perken ontwaren, waarin tulpen in kleuren borders met onderbeplanting van muurbloemen en andere gewassen zijn aangebracht. Het centrum van de weide is onbeplant, omdat daarmee gedemonstreerd wordt de waarde van groote gazons ter onderbrek'iig van de als versiering ontworpen vakbeplan tmg. Doorwandelende komt men langs de Volencamsche bierhal waar een kijkje en een biertje weldadig zullen aandoen en dan links het aardige directiegebouwtje latende liggen, vervolgt men zijn weg langs den grooten Binnenhof, waarin de strakke lijnen dei wegen vele groote en kleine vakken insluiten, al!e geheel gevuld met de meest voor perkbeplanting geschikte variëteiten der hoofdartikelen. Hier wordt aangetoond, dat de bolgewassen zich bijzonder leenen om te worden toegepast op stadspleinen, in parterres en villatuinen Een en ander wederom in opvolgenden bloei, doch zóó, dat steeds de bolgewassen getooid zullen zijn met hun kleurig ge- bloemte. Verder gaand rechts ziet men het keurig ingerichte restaurant, waarin de gemeente Heemstede de ministers of hun plaatsver vangers, de binnen- en buitenlandsche dele gaties van tuinbouwvereenigingen en ver dere officieele gasten een lunch aanbiedt, bereikt men het zoogenaamde Warenhuis, waarin de allernieuwste soorten tulpen en hyacinthen, in kleine partüen geplant, ver vroegd tot bloei komen en een overzicht geven van niet minder dan 800 aanwinsten van de laatste paar jaren van succesvolle kruisingsprot ven. Uit den aard der zaak zullen hier de ken ners, de vaklui veel van hun gading vinden, doch de bloemliefhebbers zullen hier stellig ook eenige genotvolle oogenblikken door brengen. Dan komt de allergrootste attractie, men betreedt het hoofdgebouw, terecht het Bloemenpaleis" geheeten! Daar zullen landgenooten en vreemdelingen in ontelbare getale zich verdringen om toch ten volle te genieten van de prachtproducten van Flora, zooals onze Nederlandsche kwee kers kunnen leveien met ontzaggelijke toe wijding, met lofwaardige energie en met on uitsprekelijk geduld. Er zal één groote roep uitgaan van wat in die prachtige ruimte gedurende vijf keeren tien dagen aan oogenweelde wordt getoond. Niet dan woorden van hulde zullen worden gehoord, ook ever de wijze van opstelling, waardoor onze Nederiandsche kweekers in het buitenland immer zooveel succes ver wierven. Daar zullen goede smaak voor juiste com binatie van bloem en groen de heerlijkste teeltproducteii doen bewonderen, zoodat de heftig vreedzame strijd om de palm der over winning te behalen aan de jury niet geringe moeilijkheden zal opleveren. Al reeds de eerste dezer tiendaagsche ten toonstellingen van 15 tot 24 Maart betreFende decoratief gerangschikte, uitge breide collecties getrokken bloembollen, be nevens inzendingen bloeiende potplanten en kasplanten zullen de oogen boeien en niet dan met een zekere zelfoverwinning zal men zijn schreden verder richten. Daarbij komt, dat aan de eene zijde dezer enotme tentoonstellingshal de Afdeel1 ng Overveen Bloemendaal der Algemeene Ver- eeniging voor bloembollencultuu'- zal too- nen hoe hyacinthen zich leenen voor bloem schikkunst en aan de andere zijde de Afdee- ling Heemstede uitsluitend de hyacinth toont als geschikt voor tuinbeplanting. In dit bloemenpaleis vorden verder gehou- van 29 Maart tot 7 Apri, demonstratie van Aalsmeersche culturen (seringen cyclamen, rozen en potpewassen) en de Aalsmeerder kweekers zijn in d;t opzicht kranen; van 12 tot 22 April internationale bloemen tentoonstelling met deelneming van Neder- 'andsche en speciale buitenlandsche cul turen; van 26 April tot 5 Mei de groo'e voor jaarskeuring van de Kon. Nederl. Maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde (kasplanten, orchideeën, snijbloemen, demon stratie van Nederlandsche bloemschikkunst); en van 10 tot 19 Mei demonstratie van vervroegden bloei van zomergewassen (rozen, ir'ssen, gladiolus, diahlia's), benevens tentoonstelling van bloemschilderkunst. Een enorme verscheidenheid derhalve, wèl in staat om een herhaald bezoek te brengen aan deze „Flora 1935" waaraan dan ook trouwens duizenden gevolg zullen geven; v'eel moois, in schilderachtige omgeving, al om een prettige geesten gelegenheid te óver voor een aangenaam en gezellig zitje! Uit Amerika, Engeland, Zweden Noor wegen Denemarken, België. Zwitserland en Duitschland worden excursies vooral van tuinbouwers geregeld. Dit heerlijke Bloemenpaleis verlatend, is uf-i rïöodzakelék een wijle te toeven om den blik te laten wijden op het verrukkelijk uit zicht van he-bordes. Niet dan met moeite zal men zich los moeten maken van dat aantrekkelijke schouw spel van dien we! niet giooten, maar toch prachtig geiegen vijver van waar uit kristal helder water 15 meter hoog de lucht wordt ingespoten, den mooien weidetuin en den on volprezen achtergrond van het wandelpark „üroenendaal". v ?,e'IS z'i; d.ie wel eens meer gelegenheid hebben gehrd elders mooie natuurtafereelen te bewonderen, roemen het wondeischoone aspect vanat dit terras. Maar de tijd vordert en wil men in niet ai te snel tempo het geheele terrein rondwand*,1 dan daar„,;e «f dan 254 uur gemoeid. Vooruit dus' Te midden van opgaand geboomte ont waart men rechts een schilderachtig op trekje, imitatie Larensche boerderij, waarin Larensche schilders hun penseelvrucbten toonen. Van daar ziet men midden in het weide- terrein een gebouwtje van zeer eigenaar- d:gen vorm en met riet gedekt, dat is een muziektent, die aantoont, dat ook in dit opzicht iets iraais kan worden bereikt; de architect is ook ten deze hoogst gelukkig geslaagd. In de nabijheid der schilderkunst-installatie vindt men een zestal modellen van stads tuinen. die de aandacht zullen trekken vooral van hen, die daarvoor weinig ruimte beschik baar hebben en verder wandelt men langs tal van perken en. vlakten, bepiant met aller lei soorten van gewassen, in bloei wisselend gedurende de komenoe weken en daar door kleur brengend aan dit mooie boschpark, dat waard is om ook buiten de omrastering van „Flora 1935" te worden bezichtigd. De tocht gaat langs een paar keurige op trekjes, in een omgeving als deze uitermate passend; een ervan zelfs met een miniatuur zwembassin, langs een vijver, 'die zich enkele malen verbreedt, wcardoor de fraaie beplantingen des te meer uitkomen en zoo bereikt men het punt. vanwaar de tocht is begonnen. Heel wat is te genieten voorgekomen en, heeft men lust, dan kan men nog even op de wandeling naar het Bloemenpaleis. dat men toch zeker gaarne nog eens even wil door- locpen kennis maken met een paar aardige optrekjes, waarvan we nog geen melding maakten omdat de tentoonstelling in onze oogen de voornaamste en belangrijkste is, namelijk de filmzaal, waar bloemenfilms zullen worden vertoond het Verkeershuis, ingericht ter gerieve van personen, die in lichtingen wenschen over excursies in Neder land. rondvluchten over het terrein en an dere aangelegenheden op verkeersgebied. Verder een Regeenngsgebouw. waarin zijn tentoongesteld inzenoingen van eenige rijks diensten. n.1 van den Plantenziektekundigen Dienst van het Laboratorium voor bloem- bollenonder7oek en statistieken betreffende teelt, in- en uitvoer van bloembollen, planten enz. Behalve een post-, telegraaf en telefoon kantoor, treft men aan een bankkantoor, zoo dat men het er wel over eens zal zijn, dat in alle opzichten uitnemend is ge~orgd den bezoeker zoo goed mogelijk in te lienten cn het hem zoo prettig mogelijk te maken. In een vorig artikel hebben we reeds een aanbevelend woord gewijd aan een opwek king voor een bezoek des avonds, wanneer een groot deel van het terrein en dc gebou wen verlicht zullen zijn zóó, dat een inder daad feëzier. g?heel is geschapen. Bii de voorafgaande proefvrlichtingen verdrong de menigte zich reeds buiten de omheining, genietend \an het inderdaad fantastisch schouwspel. Ruim 4 HA. met bloemen beplante tuinnen zullen door lichtzuilen en andere speciaal voor dit doe' geconstrueerde verlicntings- masten worden beschenen en midden in den vijver vóór het Bloemenpaleis spuit de fon tein haar gekleurde stralen omhoog. Behalve de Volendamsche kapel in het Volendamsch bierrestaurant zullen eiken Za terdag- en Zondagmiddag muziekcorpsen zich doer hooren en bovendien wordt er op Zondagen 28 April, 5, 12 »n 19 Mei een mu ziekconcours gehouden waaraan 40 gezel schappen uit het geheele land deelnemen. Ten slotte zij nog aanbevolen, vooral ver moedelijk tijdens de tweede of de derde tien daagsche tentoonstelling de bloemenvelden in de geheele bloembollenstreek in vollen bloei zullen staan en derhalve een tocht door de omstreken van Haarlem de geneugten van het uitstapje zullen verhoogen. In Heemstede zelf wordt alles gedaan om een goeden indruk te ggven, ook wat de ver keersregeling betreft. Alom wordt een wegbewijzering aange bracht met bloemversiering en op asfalt en straatsteenen zijn oranjekleurige tulpen ge schilderd, die gemakkelijk den weg aandui den naar het parkeerterrein. Als de weersgesteldheid meewerkt zal een algemeen succes bereikt worden. Den lezer bezoeker zij een prettig uitstapje toege- wenscht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8