JUovinciaai ilieuws fBUutmland Jiecfk éi School JSucgedifke Stand BERGEN STOMPETOREN ST. MAARTENSBRUG EGMOND BINNEN LANGENDIJK. BROEK OP LANGENDIJK EGMOND AAN ZEE KOEDIJK BRAND TE LOON OP ZAND HET HENGELEN IN HET AMSTELMEER. Fnuikend kon. besluit. Geneeskundige brieven Ses1' tSS^JKï0?1*» j». Hoewel de burgemeester reeds op den terugweg was van zijn vacantiereis naar Italië cn thans in Züiich vertoeft, zijn her stel nog niet zoo ver gevorderd, dat hij reeds aan het einde van de maandi zijn werk zaamheden zal hervatten. Naai wij vernemen ligt het in de bedoeling van den burge meester, om zich te Zürich onder behande ling van een specialist te stellen, zoodat zijn verlof zeker nog wel een maand verlengd zal worden. Onder voorzitterschap van den heer P. Leegwater kwamen Woensdagavond afge vaardigden van de diverse vereenigingen in café Renses bijeen. Het doel was, onder ling een band te vormen, :oodat de uitvoe ringen op de door een comité geregelde data kunnen plaats hebben, waardoor men, inplaats van elkaar te beconcurreeren, elkan der bevoorrecht door onderlinge samen werking Tevens besprak men het plan, om aan het einde van het seizoen, een feestavond te organiseer en, waaraan alle vereenigingen hunne krachten willen geven. In Avenhorn heeft men van deze merhcde gunstige resul taten gezien. Ook wil men trachten de muzi kale krachten voor al de vereenigingen voor een seizoen te engageeren, tegen een vooraf overeengekomen tarief. De heer Blauw wees op den z. 1. ver keerden maatregei, om jongelui laat in den avond tegen den halven prijs toegang tot de balzaal te verleenen, en stelde voor, den vollen prijs tot het sluitingsuur te hand haven. Ook wees hij op het feit, dat men verzuimd had, het bestuur van de Flora'.ia- vereeniging kennis van deze bijeenkomst te geven. De heer Leegwater wees op het bekende halfuurtje", voor den aanvang, waar men naar zijn meening, mee op moet houden. De heer L. Schuuring stelde voor de ge voerde besprekingen in de vereenigingen zoo spoedig mogelijk aanhangig te maken, en den secretaris van het Nu'sgezelschap den heer S. Pomper voor einde Maart te laten weten, wie men in de commissie wenscht te benoemen. Men hoopte vroeger dan in vorige jaren, de uitvoeringen te beginnen, om den sluit- avond niet midzomer te doen plaats hebben. De heer Leegwater zou zich met het be stuur van „Floralia" in verbinding stellen. In het lokaal van den heer Kossen alhier werd een algemeene vergadering gehouden van de begrafenisverecniging „De laatste eer". In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer P. Breed, dat tot zijn ge noegen o.m. aanwezig was de heer G. van der Sluijs, voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur van Zijpe. Aan het Burgerlijk Arm bestuur werd dank gebracht voor de onder vonden medewerking Het jaarverslag gaf o.m. aan, dat in het afgeloopen jaar 40 diensten waren uitge voerd tegen 34 in 1933. Hiervan waren 24 diensten bewezen aan leden en 16 aan niet-leden. Het financieel verslag meldde, dat in 1934 was ontvangen f 4291,41 en uitgegeven 4208,41, nadeelig saldo alzoo 16. De financieele toesta na der vereeniging kon gun stig worden genoemd; de bestaande reserve van 1200 behoefde namelijk niet aange sproken te worden, terwijl er op 1 Januari 1935 bovendien een kassaldo was van 128,52. De rekening over 1934 werd vervolgens goedgekeurd. De heer Nannis, die moest aftreden als lid van de financieeie commissie, werden woor den van dank gebracht. De aftredende bestuursleden W. Zeeman en W. Brouwer werden beiden herkozen en namen hun benoeming aan. Tot plaatsvervangend lid van de finan cieele commissie werd gekozen de heer C. Kok te Burgerbiug. Op een daarmede verband houdende vraag van den heer D. Eriks antwoordde de voor zitter, dat de boden geen enkele pressie moch ten uitoefenen bij bestelling van kisten. Nadat de heer Nannis den voorzitter dank gebracht had voor zijn uitstekende en aange name leiding volgde sluiting. W erk verschaffing. Van de minister van sociale zaken werd toestemming verkregen met het uitdiepen der vaarten bij wijze van werkverschaffing voort te gaan voorloopig tot 1 Juni a.s. Op het oogenblik moest net werk wegens de vorst worden stopgezet. Over het al of niet slagen van de proef neming met de plaatsing van werklooze landarbeiders in het vrije bedrijf wordt ver schillend geoordeeld. Vast staat echter, dat slechts weinigen door de tuinders in dienst worden genomen. Te Oudkarspel waren er verleden week niet meer dan vijf in de proef aan het werk. De oorzaak hiervan ligt wel in het feit, dat de werkgevers niet in staat zijn de arbei ders te betalen, al wordt door de Overheid een derde deel betaald. Tot en met 9 Maart was het altijd nog een bedrag van 11 per week. Het is wel uitgekomen, dat dit niet meer betaald kan worden. Of de verlaging van het loon, dat thans op 15 per week wordt gebracht, waardoor de tuinder 10 per week heeft te betalen, verbetering zal brengen in de tewerkstelling, betwijfelen wij. Zij, die geen 11 per week voor een arbeider kunnen missen, kunnen ook geen 10 betalen. Buslichting. De directeur van het postkantoor te Broek op Langendijk maakt bekend, dat in gaande Maandag 18 Maart de eerste 3 af zonderlijke lichtingen van de bijbrievenbus sen te Broek op Langendijk vervallen. De lichting geschiedt dan tijdens de oei- de bestellingen en bovendien afzonderlijk in aansluiting op de laatste postzending. Door de Kroon is, ter uitvoering van artikel 1 der jachtwet, bepaald dat fazanten in deze gemeente niet als wild zullen wor den beschouwd. Kermisverpachting. Op 12 Maart is door B. en W. verpach ting gehouden van standplaatsen voor de aanstaande Pinksterkermis op 9, 10 en 11 Juni. De totale opbrengst van de verpachting is 580.76 (vorig jaar 688.77). insdagavond werd weer door de Coöp. aan- en verkoopvereeniging een filmavond gehouden in het lokaal van den heer Jb Groot. De leiding was bij den heer P. Zwets- man. De voorzitter opende met een woord van welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Hij wees op de nut tige werking van de Coöperatieve vereeni ging en gaf het woord aan Ir. K. Poll, verte genwoordiger van het Inlichtingenbureau voor de Chilisalpeter te Rotterdam, die vooraf eenige verklaringen gaf over de chilisalpeter aan de verschillende gewassen in het tuin bouwbedrijf en den landbouw. Ook de beta lingsmoeilijkheden in het buitenland werden behandeld. In deze chili was door bemidde ling van de Nederlandsche regeering eenige verbetering gebracht. Hierna volgde een op name uit de koolstreek Bovenkarspel en N.- Scharwoude, wat voor de aanwezigen zeer bekend was. Het veilen en verpakken der bloemkool en de bewaarkool aan veilingen en het bewaren in de koolschuren. Deze film is in 1934 vervaardigd. Hierna volgde een komische film „Het groeiende spoor", wat een reclame was voor de chili. De heer Poll dankte de aanwezigen, inzonderheid den tuin- bouwonderwijzer, den heer Stuffers en zijn leerlingen. De voorzitter dankte den heer Poll voor het gebodene. Het was een mooie en leerzame avond. De coöperatie had hiermede succes. Ingekomen personen. J. Bos. van Noordwijk. M. Pschick, van Rotterdam. E. M. Kunst, van Wervers- hoof. G. Paarlberg, van Alkmaar. C. Bakker, van Eg mondt aan Zee. C. J. Groot en gezin, van Heerhugowaard. E. M. Bos, van Heerhugowaard. Vertrokken personen. C. N. Kossen, naar Beemster. N. Zent- veld en gezin, naar Heiloo. G. Klanker, naar Alkmaar. J. Visser en echtgenoote, naar Purmeiend. M. Hes, naar Bergen (N.-H.) A. Koning, naar Schoorl. A. de Jong, geb. Bron, naar Schagen. F. de Jong, naar Oudorp (N.-H.) P. Schuur, naar Alkmaar. Hedenmorgen is een boerderij met twee schure nvan den landbouwer A. v. Rooy te Loon op Zand tot den grond too afgebrand. Vijf stuks vee Kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel werd mede een prooi der vlammen Al les was laag verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in een defect aan den schoorsteen. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Zadelhoff heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de gevolgen van het kon. besluit van 8 Februari 1935 (no. 43), waarbij het Amstelmeer en de daarmede in open verbinding staande wateren voor het beoefenen der hengel sport verboden worden, met name voor eenige café's en tal van neringdoenden en zakenmenschen te Wieringen, van Ewijcksluis, Anna Paulowna enz.? 2. Is het den minister bekend, dat sedert de hengelsport op het Amstel meer kon beoefend worden, tal van menschen, die door de afsluiting van de Zuiderzee gedupeerd zijn, zich een nieuw bestaan hebben kunnen vormen, waarvoor zij zich hooge uitgaven heb ben moeten getroosten, o.a. wat de café houders betreft voor den aankoop van bootjes en voor het eventueel logeeren vrn hengelaars? 3. Weet de minister dat door het be oefenen der hengelsport daar ter plaatse bes taan s mogelijk voor zeer velen is ge- kjmen, welke mogelijkheid door het hengelverboi totaal zal vernietigd wor den? Indien zou blijken, dat door dit hen- gelverbod, waarop door slechts enkele beroepsvisschers is aangedrongen, die met dit verbod toch niet gebaat zijn, aan zeer vele anderen groote schade zal worden toegebracht en bovendien aan do hengelaars onnoodig rechten worden ontnomen, is dan de minister bereid te bevorderen, dat bovengenoemd kon. be sluit wordt ingotrokken? 5. Is de minister tevens bereid te be vorderen, dat hangende het onderzoek de inwerkingtreding van dit kon. be sluit wordt opgeschort? ren der groote bioscoopmaatschappijen en meerdere groote en bekende filmsterren zijn uitgenoodigd aan dit filmbal door hun aan wezigheid luister bij te zetten. De zalen van het Carlton hotel zullen door middel van aantrekkelijke décors in een miniatuur filmstad herschapen worden. Nachtvergunning tot 4 uur 's nachts is aangevraagd. Behoudens het entree-geld, dat zooals ge zegd geheel voor het Bio-Vacantieoord be stemd is, zal geen beroep gedaan worden op de liefdadigheidszin der bezoekers. KORTE BERICHTEN. De marinestaf heeft bericht ontvangen, dat de groep watervliegtuigen van de Kon Marine onder bevel van den luit. ter Zee le klasse Q W. H. Tetenburg, heden van 3uerto Princesa is vertrokken en te Tarakan is aangekomen. Dezer dagen is de 250000ste postreke ning geopend. Tien jaar gelden bedroeg dit aantal nog slechts 113000. EEN ADRES VAN VOLKSONDERWIJS. Aan de Regeering en Tweede Kamer der Staten Generaal is een adres gezonden van iet H.B. van de Vereeniging „Volksonder wijs", dat het met groote belangstelling heeft tennis genomen van het Ontwerp van Wet tot regeling van de opleiding van onderwij zeressen) voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid verbonden aan de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onder wijs en het verslag van het onderzoek van dit ontwerp door de Commissie van Voorberei ding, benevens het schriftelijk antwoord der Regeering op dit verslag en van de inhoud van het daarop gevolgde mondelinge overleg tusschen de Commissie en de Regeering: dat het zijn groote ingenomenheid betuigt met de hoofdstrekking van dit ontwerp: de driejarige opleiding te wijzigen in een vijf jarige, terwijl als eisch van toelating tot de vijfjarige kweekschool in het algemeen ge steld wordt het doorloopen zijn van een school voor uitgebreid lager onderwijs of daarmee gelijk te stellen onderwijsinrichting. VOOR HET BIO-VACANTIE-OORD De Stichting Bio-Vacantieoord, dat zich een comité gevormd heeft, ten doel hebbend het organiseeren van het Eerste Nederland sche Filmbal, hetwelk gehouden zal worden in alle zalen van het Carlton hotel op Za- terdam, 23 Maart a.s., aanvang des avonds 9 uur. Alle entree-gelden 2.— per persoon) zullen in hun geheel worden afgedragen aan het Bio-Vacantieoord. De medewerking is gevraagd van alle Nederlandsche kanto HEERHUGOWAARD (Februari 1935). Geboren: Catharina Maria, d. v. J. Tamis en D. Boots. Maria Theresia, d. v. S. W. v. d. Berg en M. C. Smit. Pe trus Johannes, z. v. J. v. Diepen en C. R. Wit. Pietertje Elzina, d. v. J. Klaver en H. Konporal. Hendrikus Simon, z. v. H. Rood en C. Wester. Klaartje Trijntje, d. v. H. W. A. E. Bouma en A. F. Mienis. Nicolaas Johannes, z. v. P. Molenaar en A. E. Oudhuis. Theodorus Adrianus, z. v. G. Stet en H. Epskamp. Cornelia An na, d. v. R. Venema en C. W. Kruse Gehuwd: B Mastenbroek en M. J. Brouwer. C. Mak en A. Groen. J. G. Keus en J. F. W. Schagen. Overleden: Nicolaas de Wit, 2 jaar, z. van K. de Wit en M. Ruijter. CASTRICUM (Februari.) Geboren Hendrika Anna Maria. d. van S. Glorie en II. Hopman. Louren- tius Franciscue, z. van F. J. Bartels en S. M. Jonker. Maria Johanna Anna, d. van Th. J. Kaandorp en J. Zonneveld, Johannes Engclbertus Wilhelmus, z. van Th. J. Kaandorp en J. Zonnevel I. Petronella Anna Josephina Maria, d. van G. Klaasse en M. C. Greuter. Grietje, d. van J. Pool en A. P. Lodder. Nico laas Adrianus, z. van J. C. de Graaf en M. M Koppes. Gehuwd H. J. Heideman en A. A. Twisk. J. Hi nnekink en A. J. Aberson. J. Zonneveld en M G. Smakman. J. v .d. Berg en M. Dekker. C. C. Ha- geman en J. v. d. Brink. C. Korver en V. A. Schermer. Overleden: Hendrika Anna Maria Glorie, oud 2 dagen, d. van S. Glorie en H. Hopman. Maartje Levering, oud 84 jaar, wed. v. P. Zonneveld. N. NIEDORP (Februari). Geboren: Antoinne Josephus Ber- nardus Leon, 7 van Leon Joseph Maria van Waesberghe en Celina Maria de Pauw. Floris Jacob, z. van Jan Ja- cob Zwaag en Dina Wilhelmina Köele- meij. Akke, d. van Theunis Woudwijk en Grietje Wit. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Hogervorst te Schagen en Jantje Doorn. Overleden: Klaas Brugman, oud 63 jaren, echtgenoot van Grietje Kooij. Pieter van Tvvuiver, oud 58 jaren echt genoot van Aaltje Appel. Pieter Kop per, oud 53 jaren, echtgenoot van Neei- tje Groet. Aldert Broers, oud 73 ja' ren, echtgenoot van Maartje de Leeuw (overleden te Alkmaar). BERGEN. (Februari). Geboren: Barend, z. van Klaas Boltjes en Johanna Hermina Meijer. Johannes Matthias, z. van Johannes Jacobus Cornelis Otten en Wilhelmina Johanna Zaadnoor dijk. Petrus Adrianus, z. van Adrianus van Wonderen en Maria Elisabeth Hom- mert. Petronella Adriana Maria, d. v. Johannes Jacobus Leijen en Catharina An- tonia Olfcers. Johannes Frederik, z. van Johannes Everaraus Nicolaas van Stralen en Catharina Maria Wagendrever. - Anna Maria Catharina, d. v. Nicolas Schot en en Oeertruida Maria Jongenelen Louisc Emma, d. van Hermanus Hendriks en Luise Emma Heine. - JacobusJohan^,'m^" Wilhelmus Abbo en Anna Wilhelmina Polle. Jacob, z. van Pieter Meijer en Hendrika Maat. Getrouwd: Simon Kleverlaan en Berta Alfonsa Ma ria Probst. Nicolaas Wilhelmus Bouman en Margaretha Maria van der Steen. Overleden: Jannetje Rijmersce, echt genoote van Gerrit Spruit, 62 jaar. or nelia Anna Filmer, echtgenoote van Pe nis Hof, 73 jaar. - Maartje Zeeman, echtge noote van Pieter Breed, 74 jaar - Maria Anna Catharina Elisabeth Rahder. 64 jaar. Wilhelmina Sara Helena Looisen, 32 jaar. HENSBROEK (Februari) Geboren: Cornelis, z. van M Com mandeur en E. Bos. Agatha Maria, d van J. J. Oudejans en A. de Jong. Johan, z van J. de Wit en G. Floris. Nicolaas Jacob, z. van J van Leijen en A. Kolder. Theoaorus Johannes, z. van D. Mes en M. DOver 1 eden Trijntje Glas, echtgenoote van D. Leegwater, 51 jaar. KOEDIJK (Februari). Geboren: Hendrika Grietje, d. van Hendrik Jan Gerrits en Neeltje Visser. Cornelis, z. van Jan Vries en Jannetje Koel. Hen-iricus Johannes z. van Jan Brammer en van Catharina Pieters. oc Overleden: Jacob Hannghuizen, 3^> jaar. TEXEL (Februari). Geboren: Maria Cornelia, d. van Jan Smit en Cornelia Schraag. Henrita Augus- ta, d. van Arnold Adriaan van der Leer en Klazina Hendrika van Werven. Sijtje, d. van Jan Kersemaker en Catharina Maria Barhorst. Cornelis Jan, z. van Cornelis Asjes en Hillegonda Rezelman. Jan, z. van Sybrand van der Vis en Geertruida Anna Paulina Kikkert. Trientje, d. van Jurjen van der Bij en Trijntje Roorda. Cornelis, z. van Cornelis Eelman en Aagje Brak. Johanna Jantina, d. van Johannes Schade en Geesje Stevens. Poulus, z. van Gerardus Mozes en Alberdina Bakelaar. Maria Klazina, d van Marinus Bakker en Martje Bakker. Ondertrouwd: Ernst Wilhelm Zinn en Neeltje Eelman. Jacob Eelman en Anna Kikkert. Wijtze Nijdam en Geertje Luberta Barends. Getrouwd Ernst Wilhelm Zinn en Neeltje Eelman. Jacob Eelman en Anna Kikkert. Overleden: Jan Pieter Verberne, 87 wedn. v. Antje Zijm. Jan Pieter Riemens, 67 j., wedn. v. Janneke Overdulve. ZU1DSCHARWOUDE (Februari). Geboren: Geertruida Maria, d. van Paulus Nan en Maria Cornelia Kraakman. Jan Cornelis, z. van Jacob Peters en Grietje Schrijver. Alida Catharina, d. van Marti- nus Zijp en Martina Catharina Smit. Ondertrouwd Jurre Attema en Berber de Bruin. Dirk Dröst en Johanna Margrietta Cathelijna Tuinman. Overleden: Ariën Groen, 80 jaar, weduwnaar van Johanna Kos. Trijntje Witvliet, 79 jaar, echtgenoote van Simon de Boer. Professor Dr. C. Winkler. Nederland is welhaast in alle takken van wetenschap een bevoorrecht en gezegend land, doordat in ons land schier op elk ge bied zich een aantal van de allergrootsten onder de grootmeesters bevinden. Hun namen en werkzaamheden zijn tot ver over de grenzen wijd en zijd bekend en zij genieten een welverdiende internationale reputatie. De Nederlandeis kennen slechts een deel van onze groote voorgangers bij naam en verdere bijzonderheden zijn meestal siecnts in den kring der vakgenoofen meer algemeen bekend Het is daarom nuttig en noodzakelijk af en toe een mijlpaal aan te grijpen om een bejraalde groote figuur naar voren ie bren gen. Zulk een gelegenheid wordt mij in dezen brief geboden in verband met het feit dat professor dr C. Winkler Maandag 25 Febr. 80 jaren oud is geworden. Professor Winkier is een van mijn leer meesters van de Amsterdamsche Universiteit Hij was in dien tijd niet de eer.ige figuur van internationale bekendheid. Hij deelde toen deze welverdiende onderscheiding met zijn ambtgenooten in de faculteit der Genees kunde Bolk, Pel. Strauo, Treub, Wertheim. Sajpmonson allen reeds ten grave zijn gedaald doch waai van oe naam nog steeos in dankbare herinnering bij vrijwel alle oud leerlingen voortleeft. Ieder van deze groot- mees ers bezat zijr eigen stijl en schiep een eigen sfeer. Hun colleges werden in het alge meen zeer goed bezocht, hoewel sommigen op het voor den student niet altijd prettige uur van 8 uur s morgens al begonnen. Soms ging men naar college in verband met bedoel ngen, meestal dan in verband een naderend examen. Deze overweging van ietwat wrangen aard gold voor het bezoeken van de colleges van professor Winkler zeker niet, want hij was wel de meest gemoedelijke examinator die zich denken laat. De colleges van professor Winkler werden bezocht de prettige en tevens interessante wuze waarop de candidaat in de geneeskunde er werd ingeleid m de moeilijke vraagstukken der neurologie en psychiatrie Wel kwam professor in zijn enthousiasme wel eens op wegen waarop de leerlingen hem niet meer konden volgen, maar ook dan bleef boeiend en de aandacht gespannen, want werd men vervuld van diep ontzag voor kennis en de visie van den hoogleeraar. De patiënten hielden van hem, want zij voelden hoefc hoogleeraal intens mei ta kVmS colleges professor VtffitoS Sk« weer <1,1 hij steeds weer bij elk ziekteproces, ook op het gebied der neurologie en psychiatrie, uitgegaan moest worden van anatomische veranderingen die voor het optreden der ziekteverschijnselen verantwoordelijk gesteld n.oesten worden. Voor verschillende ziekteprocessen zijn en waren ook toen inderorad zulke verande ringen van cellen en celcomplexen bekend maar op het gebied van de hersenziekten is de kennis zelfs nu nog niet volledig. Nog slechts een deel der verschillende ziekelijke hersenprocessen is anatomisch gefundeerd. Professor Winkler was de onvermoeide vor- scher op dit gebied en :s dit, dunkt mij, jog. steeds onverzwakt gebleven Al beschouwde hij dus elk ziekteproces als een gevolg Van veranderingen in anatomische verhoudingen, toch was voor hem de zieke mensen aller, minst een anatomisch preparaat zonder meer. Daarvan zullen zijn patiënten vermoedelijk stuk voor stuk kunnen getuigen. Op 20 September 1918 was professor Winkler 25 jaar hoogletraar en toen ver scheen in het „Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" een uitvoerig artikel van de hand van professor Pekelharing over üem. Hieruit wil ik enkele gegevens halen die ik meen dat op dit oogenblik nog wel eens mogen worden opgehaald. Ze geven een in zicht in den levensgang van een waarlijk groot Nederlander en tevens in de historie van de neurologie en psychiatrie vaa de laatste 50 jaren. De krasse tachtigjarige van heden is de zoon en kleinzoon van geneeskundigen studeerde in Utrecht, waar hij o.a. college heeft geloopen bij bekende figuren uit dien, tijd als Donders en Engelmaan. Onder lei ding van Talina promoveerde hij in 1879 over het vraagstuk van de oorzaak der tu berculose. Op dat oogenblik bestond er op dit terrein nog de grootste tegenstrijdigheid en heerschte er de meest schromelijke ver warring. Hij kwam, op grond van verschil- lende experimenten, tot bepaalde conclusies. Deze opvattingen bleken enkele jaren later, door de ontdekking van Eobert Koch van ue tuberkelbacillen ais de eenige oorzaak der tuberculose, niet meer te handhaven. Des niettegenstaande behield het proefschrift waarde als uiting van een soliedc werkwijze van een krachtigen weiker. In 1881 vestigde hij zich te Utrecht en ver. schenen ook zijn eerste publicaties op medisch gebied. Al spoedig ging weer speciaal de aandacht uit naar de studie van de ziekten van het zenuwstelsel. Dit raakte bekend en Utrecht wenschte hem als lector in de psy chiatrie en neurologie aan de universiteit te verbinden. Dit was ten deele uitvloeisel van de wet op het Hooger Onderwijs van 1876 waarin was bepaald, dat althans aan één der Rijksuniversiteiten onderwijs zou worden ge geven in de psychiatrie. Winkler stelde on middellijk de aanvaarding afhankelijk van de mogelijkheid om in een kliniek daarvoor in aanmerking komende patiënten te kunnen observeeren. Na veel overleg volgde op 4 Mei 1885 de benoeming tot lector. Een jaar later deed hij in opdracht der regeering samen met Pekelharing een reis naar Indië om een onderzoek in te stellen naar aard en oorzaak van de beri-beri. In 1889 richtte Winkler in het Diaconnes- senhuis een polikliniek voor neurologie op» weike zich in een snel groeiende belangstel ling mocht verheugen. Hij nam er ook pa tiënten in op en werd al spoedig getroffen door de tekortkomingen der ziekenverpleging van dien tijd. Zijn arbeidzame geest rustte niet voordat verbeteringen werden aange bracht en zoo heeft hij ook een werkzaam aandeel gehad in de opleiding der verpleeg sters en de aanstelling van vrouwelijke krachten ook in de krankzinnigenverpleging. Zoo draagt elk terrein, waarmede Winkler in aanraking kwam, een vruchtbare kiem, door hem er in gebracht. In 1893 wenschte men het lectoraat in een professoraat om te zetten en werd daarvoor ook een post op de begrooting uitgetrokken. Maar er was geen geld beschikbaar voor een eigen kliniek en slechts op voorwaarde dat hierin spoedig zou worden voorzien, liet Winkler zien een hoogleeraarsbenoeming welgevallen. 19 Juni 1896 werd den hoogleeraar op eigen verzoek eervol ontslag verleend. Hij had dit verzocht omdat het bouwen van de kliniek niet tot stand kwam Zoo werd het onderwijs in de psychiatrie weer geheel afgeschaft en liet het Rijk Winkler gaan. Gelukkig begreep Amsterdam den plicht van dien tijd en werd Winkler in Amsterdam een professoraat en een kliniek aangeboden. Op 5 October 1896 hield hij er zijn inaugu- rale rede. Negentien jaren heelt hij a zli[1 volle werkkracht op velerlei gebied ont plooid. Daarna werd hij opnieuw naar Utrecht geroepen en keerde hij. als opvo ger van Heilbronner, terug in de stad, die altijd een groote plaats in zijn hart ingenomen had. Tien jaren lang was hij daar weer de gevierde hoogleeraar en toen drong de wet telijke leeftijdsgrens hem tot aftreden. Pro fessor Winkler had op grond van gepresteer de diensten op 70-jaripen leeftijd zonder eenigen twijfel recht op een rustigen levens avond. Maar zijn gioote werkkracht, werk lust en liefde voor de geneeskunst en da" wel sneciaal de neurologie, dwongen hein aan den arbeid te blijven. De mogelijkheid om als consulent op le treden en om weten schappelijk onderzoek te Uijven verrichten bleef gelukkig voor hem en voor de ge neeskundige wetenschap bestaan en tn« jeugdig en ontembaar élan werkte de afge treden professor voort. Er verschenen b.V- nog vele publicaties na zijn aftreden. Voor enkele jarer was ik nog eens onder zijn gehoor bij een wetenschappe'i'ke voor dracht. Natuurlijk was hij een man op leef tijd geworden en vas, in dit opzicht, oe tiid ook niet ongemerkt langs hem gegaan Maar het vuur der welsprekendheid was nog onverzwakt aanwezig en sleepte ons allen weer mede naar hoogten die wij zon der dezen kundigtn gids niet bereikt zouden hebben. Professor Winkler is tachtig jaren gewor den. Een der grootste sterren van het ge neeskundig firmament is daardoor weer even in het middelpunt der algemeene belangstel ling gekomen Onverzwakt nog flonkert deze ster en zendt deze den artsenwereld nog ge regeld nieuwe lichtbundels van zeldzame helderheid toe. Moge het den arbeidzamen grooten mensch nog vele jaren gegeven blij ven tot heil der menschheid op deze vrucht dragende wijze van „den ouden dag" te ge nieten en anderen te laten genieten. P. N. M-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10