DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Venizelos politiek vluchteling. 1Buitenland Debatten over het Landbouw-crisisfonds. Door Italië geïnterneerd. No. 61 Dit nummei bestant uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 13 Maart 1935 137e Jaargang Zitting Tweede Kamer. Min. Steeriberghe pleit voor verlaging van vaste lasten. DE MISLUKTE REVOLUTIE. Wat vandaag de aandacht trekt.», ALKMAARSCHE COURANT, Deze Contant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENr Van 15 regels 1.25, elke rerfe! m^r ff»** contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HFRMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 12 Maart. Bij den aanvang der vergadering bleek, dat er nog elf afgevaardigden zich op het sprekerslijstje voor de landbouw- crisisbegrooting hadden laten inschrij ven. Toen die het woord hadden gevoerd, waren er in totaal zeven-en-twintig sprekers geweest! Wij behoeven hier niet allen te noemen, gelukkig De heer Droesen (r.k.) nam het op voor de kleine boeren, wien moest worden toegestaan, voldoende varkens en kip pen te houden ,en die z. i moesten wor de: geholpen doc-r een verlaging in de prijzen der landbouwproducten, door werkverschaffing bij hen in de buurt en door credietverleening. De heer Snee vliet (r s.) waarschuwde de kleine boe ren, zich niet door de nationaal-socialis- ten op sleeptouw te laten nemen, maar beschuldigde anderzijds de regeering, den laatsten wind in de zeilen te blazen. Mr. Vervoorn (platteland) herinnerde nog eens aan het rapport betreffende O.erijsel, blijkens hetwelk de kleine boe ren daar 2 cent per dag inkomen hebben, dus minder dan de landarbeiders, wier loon ook volgens mr. Vervoorn zeker niet te hoog is. En ds. Lingbeek (h.g.) merkte op, dat de kleine boeren, die kip pen houden, den gerststeun moeten be talen en hun eieren slechts kunnen ver- koopen „voor een appel en een ei!' Sprak de heer Droesen zich uit voor een stelsel van verhoogde monopoliehef fingen, zonder zich te binden aan de uitwerking van dit beginsel, zooals „Landbouw en Maatschappij" ze voor staat, mr. Vervoorn verklaarde, veel te gevoelen voor de wijzigingen in de land bouwpolitiek, door deze organisatie ge propageerd. En mr. Westerman (n.h.) achtte, wat „Landbouw en Maatschap pij" voorstaat, zeer aannemelijk Hij be toogde, dat, juist omdat wij niet genoeg land hebben om alle granen te verbou- w die wij behoeven, wij niet bang be hoeven te zijn da1, de invoerrechten op geïmporteerde voedergranen niet genoeg zullen opbrengen om daaruit de con- peisaties te bekostigen voor de vleesch- en zuivelproducenten. Minister Steenberge, ten leste aan het woord komende, zeide in verband met een pleidooi van den heer Van Kem pen (lib.) voor de Indische suiker, dat hij niet bereid was, onze beetwortelsuiker productie nog verder in te krimpen. De heer Ebels (v.d.) had geklaagd, dat er zoo weinig persoonlijk contact bestaat mjt den minister en de hoofdambtenaren der crisisdiensien Z. Exc. zeide, dat zij overdag niets anders doen dan menschen ontvangen. Het andere werk verrichten zii 's avonds en 's nachts! Met iedereen kunnen zij niet spreken, maar allen, die het wenschen, worden op het departe ment te woord gestaan. De heer Kersten (s.g.) heeft in woord en geschrift beschuldigingen geuit in zake de uitvoering v>« de steunmaatre gelen en o.m. beweerd dat kalveren in do weide zouden worden doodgetrapt. Eenige afgevaardigden hadden gevraagd wat daarvan waar was Z. Exc. zeide, dat de runderen, bij de teeltbeperking betrokken, niet in de wei zijn geweest en dat de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren geen klachten heeft. De heer Kersten had ook ver- k'aard, dat millioenen blikken vleesch zouden zijn vernietigd, maar er zijn niet meer dan 12000 bussen ongeschikt voor consumptie verklaard. Volgens ds. Kersten zijn er voorts duizenden bussen verbrand. Onder vroolijkheid der Kamer gaf Z.Exc. toe, dat er 1600 bussen ver brand zijnbij een brand in een pak huis te Rotterdam. Op een parlementai re manier rafelde de bewindsman ds. Kersten's beschuldigingen dermate uit een, dat er niets van overbleef. De regeering, verklaarde Z. Exc. voorts, acht den landbouwsteun abso luut noodzakelijk. Dit brengt prijsrege ling met zich, maar gaat volgens den minister niet in tegen de aanpassings politiek, daar deze niet gericht is op het laagst mogelijke prijspeil, maar op her stel -van gezonde verhoudingen. Z. Exc. verklaarde als eerlijk man, dat hij voor de boeren zal doen, wat moge lijk is, maar dat hij dit slechts kan doen in het kader van het algemeen Lelang. De minister legde vervolgens de vol gende verklaring af betreffende het vraagstuk van de vaste lasten en de niet noodzakelijke executies. „Het buitengewoon groote verband, dat bestaat tusschen den landbouwsteun en de waarde van het landelijk eigen dom, is voor de regeering aanleiding ge weest maatregelen te treffen tegen niet noodzakelijke executies van landelijk eigendom, terwijl in het reeds aange kondigde a'gemeene bezuigingsontwerp van wet, aan de Staten-Generaal voor stellen zullen "- orden gedaan ter ver mindering van de vaste lasten van dat eigendom. Tegen de niet noodzakelijke executies van landelijk eigendom zijn heden af gekondigd twee kon. besluiten, welke beide steunen op het crisis-organisatie besluit 1933. Daarbij wordt oa bepaald, dat een hypothecaire schuldenaar wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd, of wiens faillissement is aan gevraagd, zich tot mij kan wenden met verzoek te beslissen, dat de toekomstige geb'.uikers van dat eigendom niet zullen worden toegelaten als georganiseerden L/t crisisorganisaties, of wanneer zij reeds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wanneer mijnerzijds een dusdanige beslissing genomen is, het land nagenoeg onverkoopbaar zal zijn, aangezien daarop geen landbouw producten meer geteeld mogen worden, noch vee mag worden gehouden, terwijl natuurlijk evenmin landbouwsteun voor die bedrijven zal worden gegeven Het spreekt vanzelf dat de noodige waarbor gen tegen een minder juiste toepassing van dit ingrijpend middel zijn genomen. Voor ieder geval zal ik mij doen advi- seeren door een hypotheekcommissie, bestaande uit juristen en landbouwdes kundigen,* welke een onderzoek zal in stellen en belanghebbenden zal hooren. Tevens is de mogelijkheid geopend, dat deze commissie een onderlinge vrij- j willige uitstel- of betalingsregeling tot stand brengt tusschen den hypothecai- ren schuldenaar en zijn crediteuren. Na drukkelijk i6 hierbij echter bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geld- leeningen in geen geval mogen worden aangetast. Het lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, de oud-minister van justitie mr. dr. J. Donner heeft zich be reid verklaard de leiding van deze commissie op zich te nemen." Z. Exc. gaf met vele cijfers een weer legging van het stelsel door „Landbouw en Maatschappij" gepropageerd, zich verontschuldigende voor zijn talrijk cij fermateriaal en voor de dorheid van dit deel van zijn betoog. De minister concludeerde uit zijn be rekeningen, dat het systeem van „Land bouw en Nijverheid" een tekort van der tig mil'ioen zou laten, den boeren min der baat zou geven, dan het tegenwoor dige stelsel, en niet minder administra tie met zich brengen zou. Voorts verdedigde hij de centralisatie der crisisdiensten. Wat het vraagstuk „coöperatie en particulier bedrijf" be treft, merkte hij op, dat ieder op eigen terrein moet blijven en dat hij beide ob jectief bejegende .De hooge distributie- kosten der levensbenoodigdheden, waar over was geklaagd, weet hij aan den consument, die alles thuis bezorgd wenscht. Hij voegde erbij, dat overigens do middenstand meer en meer verschil in prijs maakt tusschen verkoopen in den winkel en thuis laten bezorgen. Met betrekking tot de kleine boeren ver klaarde Z. Exc., dat hun toestand onder ling nog sterk verschilt. Die in Drenthe plachten niet alleen te leven van hun bedrijfjes, maar gingen ook elders wer ken. Bij andere boerderijtjes vin It een intensieve cultuur plaats en daar zijn andere middelen noodig. Ook de kleine boeren zouden, zeide de bewindsman, kunnen profiteeren van de maatregelen tegen executies en tot verlichting van vaste lasten. Hij zou nog eens in be schouwing nemen het vraagstuk van de loonen der landarbeiders, waaromtrent veicn een voorwaarde voor de steunver leening aan de boeren wenschen. Ook den wensch, om als voorwaarde te stel len, dat een zeker aantal landarbeiders zou worden te werk gesteld, naar gelang van de oppervlakte van den grond, zou Z. Exc. nog eens overwegen, maar hij s> Leen de economische en administra tieve mogelijkheid van een en ander niet heel groot te achten Ten slotte waarschuwde de minister, dat men niet op afgunst moet speculeeren en niet de et re volksgroep tegen de andere moet opjagen, waardoor men angels zou drij ven in het vleesch der volksgemeen schap. De revolutionnaire poging van Venizelos is mislukt, grondig mis lukt En dat, terwijl de berichten van Zaterdag en Zondag wezen op winst voor de rebellen! Hoe de revolutie precies verloo- pen is, weten wij nog niet, maar dat is zeker, dat dr regeeringstroepen na een benauwde week zich uitste kend hebben verdedigd en tenslotte de opstandelingen tot overgave ge dwongen hebben. Voor alles, mr.ar vooral voor de rust in geheel Europa, schijnt het ons zeer gelukkig, dat de Grieksche regeering meester gebleven is van het terrein. Ware de revolutie anders verloopen, een Balkan-oorlog was zeer waar schijnlijk geweest. En men kan zoo ongeveer nagaan, wat een Balkan oorlog zou hebben beteekend: Tur.Hje, dat Oriekenland zou steunen; Bulgarije, dat niets van Turkije moest hebben; Italië als belanghebbende derde en Zuid-Slavië als sterk-geinteresseer- de, zouden vrij zeker ook Biet doodkalm heb ben afgewacht, hoe de gebeurtenissen zich zouden afspelen en uit den Balkan-oorlog zou een groot Europeesch conflict zijn kun nen ontstaan. Dat allemaal is nu gelukkig voorbij. De Grieksche regeering heeft zich gehandhaafd en zal voorloopig wel krachtig genoeg blij ven, om de rust in het land geheel te doen wederkeeren. Nogmaals, Europa mag de Grieksche re geering wel dankbaar zijn! Griekenland verheugd. Het spreekt vanzelf, dat de geheele Griek sche bevolking voor zoover die aan den kant der regeering stond feest viert naar aanleiding van het feit, dat de opstand mis lukt is. Want daardoor is een bloedbad, dat toch heel erg dreigde te ontstaan, voorko men. Overal zijn dan ook luidsprekers opge steld, welke de overwinningsfeesten aankon digen. En in de straten van Athene hebben duizenden Grieken een feest gevierd, zoo spontaan, zoo enthousiast, als maar zelden gebeurt. Men voerde portretten mee van Tsaldaris, Kondylis en Metaksas, terwijl generaal Kondylis, die juist weer in Athene was teruggekeerd van het terrein van den opstand, door een ontzaglijke menigte beju beld werd. Proclamatie van Zaimis. De president der Grieksche republiek, Zai mis, heeft zich gisteren tot het Grieksche volk gericht met de volgende boodschap: Hellenen! Na de onderdrukking van den opstand, die Griekenland volkomen dreigde te vernietigen en waartegen niet alleen het Grieksche volk, maar de publieke opinie der gebee'e wereld zich heeft prW'-d. wensch ik President Zaimis van Griekenland. de regeering den dank der natie te betuigen, dat zij door haar krachtige houding, haar voorzichtige maatregelen en haar snel in grijpen den burgeroorlog en het bloedvergie ten heeft bezworen, waardoor Griekenland is gespaard gebleven voor verbrokkeling Ais leider der strijdkrachten te land, in de lucht en ter zpe wensch ik, dat de minis ters van binnenlandsche zaken, van oorlog, marine en luchtwezen zich tot tolk van de nationale dankbaarheid maken en mijn ge- lukwenschen aan alle officieren en man schappen van leger, vloot en luchtmacht, van gendarmerie en politie doen toekomen, die zoowel door hun aanhankelijkheid aan de wettige regeering als door hun dapper aandeel aan dezen gemeenschappelijken strijd tegen de opstandelingen bloedvergieten heb' ben voorkomen. Hellenen! Mijn kwaliteit als eerste dienaar van den staat en het feit, dat ik gedurende mijn lange politieke loopbaan van een groot aantal historische gebeurtenissen in Grie kenland getuige ben geweest, geven mij hei recht op het Grieksche volk een beroep te doen om de orde te bewaren, de regeering te gehoorzamen en vast te blijven in het ver trouwen op het vaderland en zijn toekomst. Venizelos op het eiland Kasos. De kruiser „Averoff" heeft Venizelos en de overige opstandelingenleiders, die zich aan boord bevonden, op het eiland der Dodekanesos, Kasos, aan land gezet. De ge vluchte revolutionnairen bevinden zich thans dus op Italiaansch territoir. Ze zijn door Italië geïnterneerd en worden als politieke vluchtelingen beschouwd, die niet zullen worden uitgeleverd. De kruiser „Averoff' zal naar het arse naal van Salamis terugkeeren en zich ter be schikking stellen van de regeering-Tsaldaris. Voor hun vertrek van Kreta hebben de opstandelingenleiders de staatskassen, ban ken en douanebureaux geplunderd. Incident op Kreta. In den nacht op Dinsdag is het in het hoofdkwartier van de opstandelingen te Ka- nea op Kreta nog tot een plotseling incident gekomen. Er verscheen n.1. onverwacht een vliegtuig dat door de opstandelingen voor een regeeringstoestel werd gehouden en derhalve hevig beschoten werd. Het vlieg tuig landde daarop en toen bleek, dat zich aan boord eenige Fransche journalisten be vonden, die Venizelos om een onderhoud ver zochten. Venizelos ontving de journalisten en verklaarde hun, dat hij zich na het mis lukken van den opstand definitief uit de po litiek zou terugtrekken. Op de eilanden Chios, Samos en Mytilene zijn in den loop van den dag de door de op standelingen verdreven regeeringsautoritei- ten weer in hun functies hersteld. Generaal Kamenos over den opstand Generaal Kamenos, die met zijn begelei der vandaag in Karlowo (Bulgarije) zal worden geinterneerd, heeft tegenover een journalist een beschrijving gegeven van den strijd der laatste dagen en de ineenstorting der revolutionnaire beweging in Macedonië en Thracië. De overmacht der regeeringstroepen aldus verklaarde.hij was te groot geweest. Hij zelf had troepen gerequireerd uit de burgerbevolking, maar uitrustingsmateriaal had ontbroken. De revolutionnairen zagen zich tenslotte gedwongen in verband met de viervoudige overmacht der tegenstanders over de Struma terug te trekken naar de Bulgaarsche grens, waarbij zij veel te lijden hebben gehad onder de bombardementsvlieg tuigen der regeeringstroepen. Venizelistische vluchtelingen. Na de nederlaag der opstandelingen in Griekenland zijn op verschillende plaatsen aan de Klein-Aziatisch Turksche kust Veni zelistische vluchtelingen aangekomen. Zoo arriveerde bij den ingang der Dardanellen een motorboot met een Griekschen divisie- generaal, een overste, verschillende andere officieren en 26 soldaten. Zij waren 1V, dag geleden uit Kavalla gevlucht, waren tijdens een hevigen storm de Aegeïsche zee overge stoken en waren aanvankelijk geland op het eiland Mythylene, dat zij nog in handen der opstandelingen waanden. Aangezien het eiland weer in handen van opstandelingen der regeering was, zetten zij hun vlucht voort. Bij hun aankomst op Turksch grond gebied werden zij geïnterneerd en ontwapend Venizelos door Italië geïnter neerd. (Dag. Overz;cht.) De nieuwe koning van Siam zal eind Mei gekroond worden. (Buiten land.) Treedt MacDonald af? (Buiten land.) Belangrijke regeeringsverklaring van min. Steenberghe inzake ver laging van vaste lasten. (Binnen land.) De wijziging van de wet op de Staatsloterij zal begin November in werking treden. (Binnenland.) Onze reisrcdacteur rchrijft over: De textielindustrie verzet de ba kens. (Artikelen.) Arbeidsconflict leidt tot onge regeldheden. (S.ad.) Directie Wieringermeerpolder (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten). TREEDT MACDONALD AF? De toestand van MacDonald is naar in Downingstreet wordt medegedeeld, zeer vooruit gegaan. Hij kon het bed verlaten, maar moest nog in huis blij ven. Naar verluidt heeft MacDonald ver scheidene besprekingen gevoerd met zijn kabinetscollega's over den politie- ken toestand. Het is mogelijk, dat hij reeds vandaag weer zoover zal zijn her steld, dat hij Ie gebruikelijke kabinets zitting zal kunnen presideeren, waarbij dan volgens de algemeene verwachting o.m. de plannen van Lloyd George ter sprake zullen worden gebracht. l>e ziekte van MacDonald heeft ge ruchten in omloop gebracht, omtrent de politieke toekomst van den premier. De „Evening News" verklaart, dat niet alleen onder de aanhangers der regee ring, maar <*ok onder de leden van het Mac Donald. kabinet ernstige bezorgdheid heerscht over den onmiddellijken toestand van MacDonald De geruchten over een voor de deur staand aftreden van den eersten minister zijn weer opgedoken. Onder zijn medewerkers is het een be kend feit, dat hij zeer afgemat is en den laatsten tijd geleden heeft aan slape loosheid. Politieke vrienden van Mac Donald zouden ervan overtuigd zijn aldus meldt het blad verder dat hij reeds zou hebben besloten Downing street binnenkort te verlaten, en zich te belasten met een minder inspannende functie, welke het hem mogelijk zou maken in het kabinet zitting te houden. Hij zou b.v. voorzitter kunnen worden van den staatsraad in plaats van Bald- win, die dan het minister-presidentschap op zich zou kunnen nemen. ZESTIENDE VERJAARDAG VAN HET FASCISME. Zal den 23sten Maart a.s. te Rome plechtig worden gevierd. Naar de Italiaansche bladen melden, zal de zestiende verjaardag van de stichting der „Fascio di Combattimento" den 23sten Maart a.s. te Rome met bizondere plechtigheid wor den gevierd. Om kwart voor elf uur zal de Banier van het directorium der fascistische partij door een eere-escorte, in totaal duizend man, van het Palazzo Littorio naar het Palazzo Vene zia worden gebracht, waar zij zal worden opgesteld op het middenbalcon, ten einde de Romeinen in de gelegenheid te stellen voor de Banier te defileeren. Bij deze gelegenheid zal ook de Banier van

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1