8 Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Onze Textielindustrie verzet de bakens. HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Naast katoen thans ook kunstzijde. Drang der economische omstandigheden. Samenwerking op de Jaarbeurs. JlxidwpfOQcaimta Alkmaarsche Politierechter RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en ROME, 421 M. 8.05 Poolsche muziek olv. Mazurkiewicz. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Diana", hoorspel van GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum- Lijn 2: Huizen. 2euiCCetw (Van onzen reisredacteur.) Er wordt den laatsten tijd veel gesproken en geschreven over de noodzakelijkheid van aanpassing aan de gewijzigde economische omstandigheden. De Nederlandsche textiel industrie heeft dat reeds lang ingezien. Se dert eenige jaren is men zich daar, naast de vervaardiging van de van oudsher bekende wollen en katoenen goederen, gaan toeleg gen op de fabricatie van kunstzijden stoffen. Na langdurige proefnemingen is daarin thans een perfectie bereikt, die het mogelijk maakt het nationale product op één lijn te stellen met wat uit het buitenland hier op dt markt wordt gebracht. Meerendeels is dit al les in stilte gebeurd. Men heeft niet aan den weg willen timmeren, voordat men de zeker heid had, dat men met iets goeds te voor schijn kon komen Nu is echter de tijd van proefnemingen voorbij en treedt men ermede voor het voetlicht. Als het getij verloopt, verzet men de ba kens. De Nederlandsche textielindustrie heeft dat reeds lang verstaan en meer dan eens is er dit spreekwoord in toepassing gt-bracht. Men begon er met de vervaardiging van wollen stoffen, een fabricatie, die zich in den loop der tijden heeft kunnen handhaven, om dat in ons wisselvallig klimaat de w<-l een onontbeerlijk beschuttingsmiddel is geble ven. Daarnaast evenwel begon men zich toe te leggen op de vervaardiging van zijden stoffen; langzamerhand werd de zijde dooi het linnen verdrongen en het linnen maakte op den duur weer plaats voor het katoen Dezen ontwikkelingsgang volgende, is men zich thans gaan bezig houden met de proauc tie van kunstzijden stoffen. Van een afgebeele omzetting van het bedrijf is hier geen spra ke: de katoenindustrie blijft hoofdzaak, doch in Twenthe bijvoorbeeld is de textielindustrie momenteel voor de helft bezig met het weven van kunstzijde. Ook in ander opzicht hebben sommige tex tielfabrieken wijzigingen in dï productie ge bracht, die het mogelijk hebben gemaakt in ae plaat? van verloren afzetgefc'oden er weer nieuwe te scheppen. Zoo worden hier in Ne derland sedert eenigen tijd teddy-beren ge maakt, het bekende kinderspeelgoed, dat vroe ger meerendeels uit het buitenland geïmpor teerd moest worden en nog steeds bij de kleu ters een grooten opgang maakt. Afzetmoeilijkheden. Verschillende factoren nebben tot de nood zakelijkheid van zulk een productie-wiiz'giug aanleiding gegeven. In de eerste plaats wel de steeds nijpender wordende vermindering van het afzetgebied in het buitenland en overzee. Handelsbelemmeringen stapelden zich op en blijven zich nog steeds opstape len, alsof het niet al lang vast stond, dat de Wereldhuishouding er steeds dieper door in den put komt. Daarnaast werken sommige landen met exportpremies, waardoor de markt wordt bedorven, en doen zich velerlei verschijnselen voor, die sterk aan dumping doen denken. De handel op Indië in katoenen stoffen eens de voornaamste reden van bestaan van vele textielfabrieken is lam geslagen door de zware buitenlandsche con currentie en door het feit, dat ook de Indische maatschappij door de slechte djdsomstandig- heden sterk is aangegrepen. Nu moet men zich meer specialiseeren op de binnenlandsche markt, die echter geens zins kan vergoeden wat in het buitenland is verloren gegaan Daarvoo- was dit laatste afzetgebied te groot in verhouding tot wat nog in het binnenland aan katoenen goede ren geplaatst kan worden. Dus heeft men, als van ouds, nieuwe wegen ingeslagen om aan de gewijzigde omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Daarnaast heeft men ook van sommige politieke tijdsomstandigheden partij kunnen trekken. De fabricatie van teddy-beren bij voorbeeld is een gevolg yan de aanwezigheid hier te lande van Duitsche Joden, die uit hun land zijn verdreven of gevlucht en nu in Ne derland hun deskundigheid en ervaring in dienst van de textielindustrie hebben gesteld, door als bedrijfsleider zulk een nieuwe al- deeling „manufacturen en confectie" te be sturen. Ook in ander opzicht heeft onze tex tielnijverheid soms partij kunnen trekken van deze buitenlandsche krachten, waardoor weer aan vele landgenooten werk kon worden ge geven of voor hen werkgelegenheid kon wor den behouden. Het zijn even zoo vele voor beelden, dat men alles aanpakt om het be drijf niet te behoeven stil te zetten. Veelzijdigheid. Men heeft meer pijlen op zijn boog. Som mige katoenindustrieën zijn den laatsten tijd meer wol gaan weven; sedert eenige jaren is men zich ook op kunstzijden stoffen gaan toeleggen. De ontwikkeling van de chemische industrie heeft er aanleiding toe gegeven, dat dit nieuwe product het katoen concurrentie kwam aandoen. Men heeft zich nu den vijand tot vriend gemaakt, door den concur rent in eigen bedrijf te halen en zelf te gaan vervaardigen wat de oude industrie dreigde te belagen. Het woord kunstzijde is eigenlijk geen ge lukkige benaming. Het wekt gedachten op aan imitatie, aan ordinaire nabootsing. Ver moedelijk was men bij de eerste resultaten van de kunstzijde-productie maar al te trotsch, iets gemaakt te hebben, dat heel veel leek op het prachtige materiaal der natuur zijde. Maar aan dien trots is de techniek al lang ontgroeid. 'Evenmin als iemand op het oogenblik kunstlicht zal beschouwen als een inferieure nabootsing van daglicht, zal iemand nog in kunstzijde een namaak zijde zien. Kunstlicht en kunstzijde zijn het sta dium van imitatie al lang voorbijze hebben hun eigen bestaansrecht gekregen naast en soms zelfs boven hetgeen waaraan ze hun naam ontleenen. Met de intrede van de kunstzijde-industrie in onze textiel-nijverheid is het niet plotse ling gegaan. Toen men begreep en dat was al heel vroeg dat de verwerking van kunstzijde gunstige perspectieven bood, is men langzamerhand tot de invoering daar van overgegaan. Eerst werden kunstzijden inslagdraden in katoenen goederen verwerkt. Dat is nu al weer tien jaar geleden en het gelukte al spoedig half katoenen, half kunst zijden stoffen te vervaardigen. Maar men ging verder: niet alleen de inslagdraad, maar ook de kettingdraad werd van kunst zijde genomen, om aldus geheel kunstzijden weefsels te maken. Daarbii deden zich echter groote technische moeilijkheden voor, die eerst na jarenlang exoerimenteeren konden worden overwonnen. Thans is het in onze textielnijverheid met de kunstzijde „schering en inslag", waarbij men het geluk heeft te kunnen beschikken over goede kunstzijden garens van Hollandsche fabrieken. Samenwerking. Vijf jaren lang heeft men nu met dezen nieuwen tak van de oude industrie ondervin ding opgedaan en thans komt men er met een grootscheepsche demonstratie op'de twee eh dertigste Nederlandsche Jaarbeurs mee voor den dag. Mèn beeft daarmede gewacht, totdat men de zekerheid had, iets goeds te kunnen toohen, want de Nederlandsche we verijen hadden een reputatie te verliezen. Treffend is deze expositie door een smaakvol- len opzet en indrukwekkend door haar veel zijdigheid. Er is maar eer greep gedaan, doch er zijn te zien effen, bedrukte en bont- geweven stoffen, crêpes, craquelés, cloqués, flamisols, tricots, réversibles, charmeuses, mille fleurs en wat niet al. Dit alles is daar zoo gedemonstreerd kunnen worden door 'n gelukkige samenwerking van de Nederlandsche textielindustrie in haar ge heel. Voor het eerst werken de textielfabri kanten hier op dit gebied samen. De Twent- sche industrieelen zijn altijd zeer indivudalis- tisch geweest, de Brabantsche minder, doch thans hebben de betrokkenen de handen ineen geslagen om te komen tot één gezamenlijke, machtige demonstratie van vaderlandsche energie en vaderlandsche voortvarendheid. Het is geen verkoopstentoonstelling en mer ken zijn er niet te vinden. Alleen de organi satoren weten van wie al deze fraaie stoffen afkomstig zijn, de bezoeker ziet s'echts de re sultaten van een eendrachtige samenwerking Wat er hangt, zijn alle nieuwe patronen, doch onze kunstzijde-textiel maakt nog veel meer dan hier te zien is. Tegelijk doet deze demonstratie evenwel een beroep op den bezoeker. Zij wil iedereen doen beseffen, dat eigen welvaart afhankelijk is van die van het land, waartoe men be hoort. Niet alleen de industrieelen onderling, ook de afnemers moeten hier met de in dustrieelen samenwerken. .'Want om eenigszins in den 'stijl van deze textielnijver heid te blijven: het hemd is nog steeds na der dan de rok! De fabrikanten hebben ge toond wat zij kunnen; het woord is nu aan de gebruikers. Behandeling van gewone straf- en belastingzaken. Maandag 11 Maarf. DE POLITIERECHTER HIELD LIEVER EEN OOGJE OP HEM. Alvorens de 87 wegen- en rijwielbelasting zaken te verwerken, werd nog 'n tweetal vermogensdelicten afgedaan. In de eerste plaats stond nog eens terecht de losarbeider Fred. St. uit N. Niedorp, die reeds de vorige week was veroordeeld tot 2 maanden wegens diefstal van een polshorloge, het eigendom van de zuster van zijn verloofde te Alkmaar, die het simpele diefstalletje echter niet ern stig genoeg achtte om haar amoureuze rela tie te verbreken. Hij had thans nog te verantwoorden wegens diefstal van 7 thee lepeltjes, door hem ontvreemdt bij den bakker C. Krom te N. Niedorp, op een moment dat deze zich even uit de kamer had ver wijderd. Ook nu erkende de dwaze knaap het feit. De officier vorderde thans 3 maanden, waarop mr. Thomas de magere motieven tot clementie nog zoo goed mogelijk uitbuitte en de politierechter rekening houdende met de omstandigheid, dat verdachte reeds was ver oordeeld tot'2 maanden en bovendien nog 3 maanden voorwaardelijk zal moeten uit brommen, hem tot 1 maand veroordeelde De door verdachte gevraagde onmiddellijke invrijheidstelling werd evenwel door den politierechter, die hem nog niet al te best zonder toezicht vertrouwde, geweigerd WOU HIJ AGRARISCH MUSEUM FOKKEN? Of de 26-jarige tuinder Jac, O. uit Schoorl voornemens is een landelijk museum aan te leggen, weten we niet, doqh wel stond vast, dat hij zich had schuldig gemaakt aan dief stal van een grenspaal, eigendom van den Staat en een hakbijl aan jhr. Barnaart te Schoorl toebehoorend. Reeds op 16 Juli was beklaagde veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen ter zake poging tot diefstal van 'n 6-tal boomen Dit werd hem natuurlijk ook nog verweten, alvorens Jacob heden tot 30 boete of 15 dagen werd veroordeeld. MR. ASSER HOUDT.SEIZOEN OPRUIMING. De rijksadvocaat mr. Asser Jr., gewapend met een geweldigen voorraad dossiers, had zich heden weer opgemaakt de nog resteeren- de belastingzaken af te doen. Van de 87 invité's waren thans 23 aaMWeZig. 17 wegen belastinglijders en O heeiflBt;die verzuimd hadden zich te tooien met de orde van mi nister Oudt. De eerste der'delinquenten haal de zich al direct den töörrr van den politie rechter op zijn schuldig hoofd door te zeg gen, dat hij geen geld had en wel kwam lo geeren. De politierechter bracht hem onder het oog, dat de justitie geen hotelhoudster, doch de Nemenis is van het Recht. Een fa brikant uit Den Haag vond het vreeselijk, dat hij de eerste maal, nu hij niet tijdig zijn wegenbelasting had voldaan, na zooveel ja ren trouw gecontribueerd te hebben, met 15 gulden boete werd gestraft Maar de goede man vergat, dat één onvriendelijke daad vol doende is een leven van goed gedrag uit te wisschen. En zoo had ieder wat, maar niet één was zco gelukkig zijn wenschen vervuld te zien. WEGENBELASTING. D. v. d. B., geen beroep te Winkel en P. J. de B., slager te Hoogkarspel, 15 boete of 5 dagen he htenis A. B., winkelier te Hoog karspel en H de B., koopman te Enkhuizen, aangehouden. Jb. B., carosseriemaker te Oudkarspel en G. M. v. d. B., chauffeur te Amsterdam, 5 boete of'2 dagen hechtenis; S. B., marinier te Rotterdam 2 X 10 boete of 2 X 5 dagen hechtenis; B. T., grondwerker, Alkmaar, 10 boete of 5 da- Donderdag 14 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Het Aeolian- orkest 10.— Morgenwijding. 10.15 Gr:pl. 10.20 Zang door J. Wolf, tenor, mmv. E. Veen, piano en Boris Lensky, viool. 11.Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Ensemble Rentmeester, 12.45 Gr.pl. 1.30 Om roeporkest o. 1. v. N. Gerharz. 2.— Gr.pl. 2.15 Omroeporkest olv N. Gerharz, mmv. Jac. v. d. Woude, viool. 3—3.45 Naaicursus. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gr.pl. 4.45 Hoorspel voor de jr ugd. 5.30 Cantabile-orkest olv. E. Beeckman. 6.30 Sportpr. H Hol lander. 7.— Verv. concert. 7.30 En- geische les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Concertge bouw-orkest olv. prof. dr. W. Men gelberg mmv. W. Baekhaus, piano In de pauze: Vioolspel N. Roth, m. m. v. E. Petri, piano. 10 45 Gr.pl. 11.Vaz Dias. 11.1012.Uit „La Réserve", A'dam: Het Ensem ble Louis Frank. HUIZEN, 301 M. (8--9-15 en 11 2 KRO, de NCRV van 10—11.— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.— Gr.pl. 10-15 Morgen dienst olv. ds. P. de Smit. 10.45 Grpl. 11.30—12.— Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2 Handwerkcursus. 3.3.45 Gr. pi. 4Bijbellezing ds. A. Dönszel- mann mmv. bariton en orgel. 5.— Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Chr. Liederenuurtje Joh. de Heer, mmv. W. Verver, viool. 6.30 Journ. weekoverzicht C. A. Crayé. 7.15 Causerie door A. J. Herwig. 8. Vaz Dias. 8.05 Tamboers- en Pij perscorps „Jubal" olv. C. J. Scho tel, mmv. het Dameszangkoor „Me- lodia" olv. D. Hol. 9.— Ouderuur tje. 9.30 Gr.pl. 9.45 Pianorecital H. v Dalen. 10.15 Vaz Dias. 10.20 11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.25 Gr pl 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria- orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2 25 Voor de scholen 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert T. W. North. 5.35 BBC-dansorkest o 1 v. H. Hall. 6.50 Cembalo-recital J. Ticehurst. 7.10 Duitsche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Causerie. 8.20 „Drie zusters", van A. Tchekow. 9.50 Ber. 10.20 Korte dienst. 10.35 BBC-Thea tér-orkest olv. S Robin- son, mmv. solisten en Mannenkoor. 11.35—12.20 Grorvenor House Dance Band olv. S. Lipton. "24'~" i 8 20 Grpl. 12.35 Orkestconcert olv. DÖyen. 4.20 „Lë barb'er de Se- viiip" snel van Beanmarchais. 9X/5 Nar. orfest olv. lnghelbrecM. 10.50 Dansmuziek. KAlUNDBORO, 1261 M. 11.20 —1.20 Strijkorkest olv. 2 20—4.05 Concert uit Wt Rite. 7 30 Omroeporkest mmv. solisten oiv E. Tango. 9.50-11-50 Dans- muziek. KFIJLEN 456 M- 5.20 Grpl. 6.35 Orkestconrert. 11.20 Uit Mun- chen: Omroeporkest olv. Kloss. 12.3: Omroepkwintet, Omroepkleinorkest olv. Eysolden solisten. 5.10 Septetconcert. 6.20 Grpl. 7.30 Concert mmv. solisten, Schrammelensemble, Radiokoor en Omroeporkest olv. Kneip. 9.45 Gr. pi 10.20—1 J .20 Uit Koningsber gen: Koningsb. Opera-orkest o.l.v, Seidler. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 2.— 2.20 Gr.pl. 5.20 Zang en piano 7 35 Gr.pl. 8.20 Hoorspel. 9.20 Omroeporkest m.m.v z.a.nS8°'^ 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.. 12.20 Gr.pl. 12.50 OmroeporkMt 1.50- 2.20, 5.20 en 6.35 en 7.35 Gr pl. 8.20 Cabaretprogr. 9 35 Sympho- nieconcert. 10.3011.20 Gr.pl. Geno Oehlischlager. 8.20 dansmu ziek door Hans Bund en zijn orkest 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11-20 Concert uit Koningsbergen o. 1. v. E. Seidler. Lijn 3: D.sender 8.05—9.20, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg 11.20-12.05, Parijs Radio 12-05— 14 20, kalundborg 14.20—15.20, Lond. Reg. 15.20-17.40, Leipzig 17.40—18.20, Parijs Radio 18.20— 19 20, Leipzig 19.20—20.20, D. sender 20.20—21.20 en Weenen 21.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. jl 05—12.10, Droitwich 12.10— 14 20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20-18.20, Keulen 18.20—18.50, Loni. Reg. 18.50— 22.20 en Droitwich 2220—24.- gen Hechtenis; W. H„ voeger, woonplaats onbekend, 5 boete of 2 dagen hechtenis; A. H., reiziger, Haarlemmermeer en G. B FL, garagehouder, Amsterdam, ieder 15 boete of 5 dagen hechtenis; B. K., koopman, Amsterdam, 5 boete of 2 dagen hechtenis; A. K., bakker, Nieuwe Niedorp, 10 boete of 10 dagen hechtenis; J. K., aannemer, Alkmaar, ƒ15 boete of 5 dagen; J. K., elec- tricien, Alkmaar, 7 boete of 5 dagen; H. K„ smid, Wieringen, 10 boete of 5 dagenj G L., fabrikant, den Haag, 15 boete of 5 dagen; A. L., kleermaker, den Helder, 2 X 15 boete of 2 X 5 dagen; N. W v. M koopman, woonplaats onbekend, 15 boete of 15 dagen; Jb. v. O., expediteur, den Hel der, aangehouden; W. v. d. P., journalist, Amsterdam, ingetrokken, transactie betaald; H. P., metselaar, Beverwijk, 15 boete of 5 dagen; J. J. N. P., metse'aar, Beverwijk 5 boete of 2 dagen; A. V. R., garagehou der, Zaandam, 15 boete of 5 dagen; M. v. S., winkelier, den Helder, 5 boete of 5 da gen; P. S., chauffeur, R'dam, 5 boete of 2 dagen; G. C. S., chauffeur, den He'der 15 boete of 5 dagen; J. S., bakker, Winkel, 5 boete of 2 dagen- G N. S., koopman, Haar lem, A. S., zandrijder, Alkmaar, D. A. S dir. garage, Leiden en W. J. S., directeur steenkoolhandel, Alkmaar, 15 boete of 5 d. hechtenis; K. C. H., chauffeur, Alkmaar, 5 boete of 2 dagen; P. J. S., expediteur, Medemblik, G. V., melkventer, Alkmaar, G. W., winkelier, Haarlem en H. v. d. W., mon teur, Amsterdam, ieder 15 boete of 5 da gen hechtenis; P. S.. chauffeur, Amsterdam, 5 boete of 2 dagen hechtenis en KL Z, z. b„ den Helder, 15 boete of 5 dagen hechtenis. RIJWIELBELASTING. H A. B.. stc-ker, Amsterdam; G. B., ar beider, Wieringerwaard, Th. V. B., schoen maker, Hoogwoud; F. B., arbeider, Den Haag; G. B. matroos, Helder; J. B., arbeider, Uitgeest; A. B.. matroos, Helder, ingetrok ken; W. B., koopman, Egmond-Binnen; J. Bhuisknecht, Alkmaar; J. E B., arbeider, Oudorp; D. D., landbouwer, Bovenkarspel Anna D.. dienstbode. Limmen; L D., mari nier, Helder; H. B. v. D., schilder, onbekend; A. D., fabrikant, Noordscharwoude; Alida D—B., huisvrouw, Noordscharwoude; J. T., meubelmaker Uitgeest* H de G., heier, Kol- horn; J. de G.. arbeider, Castricunr A. C» slager, Amsterdam: F. P. G., journalist, St. Pancras; H H. H., koopman, Heerhugo- waard; C. H. monteur, onbekend; G. W. H-, koopman, Alkmaar; H G H., colporteur, Amsterdam; F. K, kleermaker, Alkmaar; R. K.. arbeider, onbekend: K. Klandbou wer, Venhuizen; H. K.. arbeider, Wieringen; Joh. K., chauffeur. Kelder; A. L., rijwiel handel, Zijpe; Afr M. R., huisvrouw, Schoorl; G M., tuinder, Zijpe: Max M-, ma troos, Helder; Tr. P., arbeider, Anna- Paulowna; J. S., arbeider, Wormer; J. H. S uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C S. 39) Toch houd ik aan mijn voorstelling vast. Er is iets gevaarlijks en schokkends in het leven en men trapt het, voortdurend, bijna op zijn staart bijna hoor, maar nooit heelemaal. Indien mijn avonturen ook maar eenige beteekenis hebben, dan is het deze, dat ik een ontdekking van schoonheid en angst heb gedaan door mijn liefde voor Jean en doordat ik mij bewust ben geworden, dat Rossett een bijna krankzinnige gehecht heid heeft voor den bodem, waarop zij leeft, 't Is, alsof zijn voeten geworteld zijn in de aarde en hij staat er op, dat elk ding om hem heen daarin ook geworteld zal zijn en nu kom ik, 'n vreemdeling van niets, en pro beer beiden, zijn zoon en zijn dochter er van los te maken. Hij stampt op den grond met een woede zonder zin en al de heuvels la ten goedkeurend, een echo hooren. Jouw prozaïsche verklaring van hem zal ik, met diepe bewondering voor jouw erva ren blik op de dingen en op hun werkelijk heid, bekijkenik zou het nooit zoo kunnen utleggen, daarom zijn wij, vermoed ik, vrienden. Ondertusschen heb ik den jongenman ont moet en met hem gepraat. Ik zag enkele zeer onplezierige menscheüjke wezens gis teravond. De „Dolphijn"' schaamt zich zóó weinig voor zichzelf, dat zijn adres in het telefoonboek staat; ik kwam er in een taxi, een kleine donkere straat op zij van Russell Square. Ik duwde een deur open, stommelde een scheeve houten trap op, opende een an dere deur en viel regelrecht in de armen van een kleinen man met een spraakgebrek en 'n pruikje, die achter een groot gastenboek zat en in de ruimte staarde. Ik zag nooit iemand, die eenzamer was dan hij. In de ka mer achter hem scheen geen sterveling te zijn, er was nergens eenig geluid Hijzelf kon een Tussaua-wassenpop geweest zijn, een van die figuren uit de oude, nu helaas verwoeste Gruwelkamer, Crippen of Seddon of de badman, koud-geel en correct, in een avondcostuum, dat van hout leek. Ik zei, dat ik een vriend van mr. Rossett was en hij liet mij binnen, zonder zelfs te mompelen. Daarna zat ik achter een tafeltje, in de som berste kamer, die je je denken kunt; de vloer was leeggeruimd voor het dansen, de muren waren bedekt met natuurgetrouwe schilderingen naakte menschen met pur- per-roode gezichten. Maar er was aaar geen sterveling te zien. Na eenige tijd kwam er 'n magere lummelige kellner op zij van me, alsof hij mij het een of andere wal gelijke geheim in mijn oor kwam toever trouwen en vroeg mij wat ik wou drinken. Ik bestelde iets en toen mompelde hij met een wanhopend-melancholieke stem, dat het nog wat vroeg was, de dames en heeren waren er nog niet. Zij kwamen de eerste drie kwartier niet en ik zat daar, en herinnerde mij al mijn zonden en telde al mijn onvrien delijkheden op, mijn boosaardigheden en mijn stommiteiten, terwijl ik hoe langer hoe killer werd, zelfs een verraderlijk oogenblik wenschend, dat ik nooit Cumberland of een van de Rossetts had mogen zien; zelfs de gedachte aan Jean hielp mij niets. Nog vijf minuten meer en ik zou mij den hals hebben afgesneden; niet, dat het eenige sensatie ge geven zou hebben, als ik het had gedaan, de slappe kellner zou mij opgeveegd hebben en de kleine man met de pruik mij onder het kleerenrek begraven hebben. Maar mijn le ven werd gered door de lawaaiige verschij ning van een aantal jonge heeren en dames. O Bob, wat was het een gekke troep! Wan neer ik denk aan de vroolijke beschrijvingen, die ik gelezen heb in de werken van mr. Michael Arlen en anderen van het Londen- sche nachtclub-leven en dan denk aan dien ellendigen troep, de jonge vrouwen ver momd als jongens, de mannen, niet op hun gemak en somber, alsof ze verwachtten, dat zij ieder oogenblik voor dwangarbeid zullen worden weggehaald, de armzalige kleine bank twee gekleurde mannen en een meis je met oranjehaar de sombere tredmolen manier van bewegen, waarmede zij over den vloer stapten, de kille lucht en een zonder ling soort stille atmosfeer, alsof iedereen het bevel gekregen had om fluisterend te praten. Na een tijdje kwam een meisje naar mij toe en ging met mij praten. Zij moet erg jong geweest zijn. Zij was zóo mager, dat het scheen of de wind door haar heen floot en zóó moe, dat zij nauwelijks haar oogen kon open houden. Zij vroeg mij met haar te dansen en ik deed het, als., je het dansen kunt noemen. Wij Zwierven de kamer rond en al haar scherpe beenderen druktcr tegen mijn lichaam als messen. Wij zaten daarna aan mijn tafeltje, ik liet haar wat drinken en zij vroeg mij toen met haar te trouwen. Zij was niet dronken, zij was alleen onbeschrijf lijk moe en gedruk. Zij vertelde mij, dat ze sympathie had voor mijn uiterlijk en dat, als ik haar trouwde (dat wil zeggen, als ik niet reeds getrouwd was), ik een maand of twee met haar kon leven en dat zij dan geen pijn lijke gevoelens zou hebben bij mijn vertrek. Ze zei, dat ze zelf van een goed soort was en erg vroolijk en amusant kon zijn wanneer ze een beetje geslapen had. Zij geloofde, dat het tijd werd, dat ze weer getrouwd was; zij was bezig iemand te zoeken en zij vertrouw de geen enkelen van de mannen, die ze ken de. Ik vroeg haar of het niet beter zou zijn als we elkaar eerst een beetje zouden leeren kennen en zij antwoordde mij in vollen ernst, dat dat juist de moeilijkheid was, als je een vent een week of twee leerde ken nen was je zeker, dat je hem niet wilde trouwen, het eenige wat je doen kon was iemand maar op goed geluk te nemen. Ik zei, dat zij, voor alles, moest inzien dat ik de wanhopendste soort misdadiger kon zijn, morgen gearresteerd kon worden voor het vervalschen van chèques of iets derge lijks en wat zou zij dan doen? Zij antwoordde, dat ik niet slechter kon zijn dan de mannen, die ze kende en ik zag er een heele boel beter uit en zij had- een vriendin die juist den naam van een man uit een hoed had getrokken en den volgen den dag was ze met hem getrouwd en het was erg goed gegaan. Ik vertelde haar toen, dat ik niet .met haar trouwen kon, omdat ik op iemand anders verliefd was, maar zij zei, dat dat niet in het minst hinderde, ik kon op zooveel meisjes verliefd zijn als ik we-rchte- het werd tijd, dat zij weer trouwde en een geheel vreemde was de eenige hoop. Ik had nogal sympathie voor haar; wij schoten in derdaad erg goed met elkaar op en toen plotseling zag ik dat de jonge Rossett in de kamer was en mij aanstaarde. Hij kwam opeens naar mij toe en was blijkbaar ver heugd mij te zien; hij was zoo vriendelijk als hij kon zijn net zoo vriendelijk als een jonge slang uit den dierentuin. Hij had zijn gewone sluwe manieren en ik kon zien, dat dé hersens, zooals hij ze heeft, hard aan het werk waren om mij gunstig te stemmen. Ik behoef je niet te vertellen, dat hij ge knipt is voor dat soort werk. Hij is bang, Bob, met een meer dan gewone vrees; je zoudt meenen, dat er iemand om den hoek hem opwacht om hem met een hamer op zijn kop te slaan. Misschien is dat zoo, maar het wonderlijkst is, dat ik bij deze gelegen heid voor 't zijn eerst verwantschap met Jean zag. Er was iets in zijn stem, in net draaien met zijn hoofd, dat mij aan haar herinner de; ik kon bijna haar stem achter hem hoorc zeggen: „hij is 'n deel van mij, of je 't pret tig vind of niet". Ik vertelde hem, vrij ruw, terwijl de beenige jonge vrouw met al haar oogen en oore keek en luisterde, dat ik 'n on derhoud met hem wenscht te hebben Ik vroeg hem mij te komen opzoeken en hij antwoord de gretig, dat hij het zou doen; hij was be reid op datzelfde oogenblik met mij weg te gaan, maar ik meende, dat wij beter zouden praten bij daglicht, met een hoop menschen bij de hand Hij bracht toen bij me, en stelde mij voor aan een van de akeligste menschen, die ik ooit gezien heb, 'n groote zware dikke man met een wit, week gezicht, een streep van een zwarte snor en een zachte zeepige stem. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6