DE UNIE TIJDELIJKE AANBIEDING De groote nood onder de boeren. ïBituiettland Hifdsdtcifiett 'fól^fuWcUu&UMAS -UCtfl- 4 TOT EN MET 23 MAART GOUDSCHE KAAS VOLVET JONG, ALLERFIJNSTE 28 cent GOUDSCHE KAAS VOLVET JONG23 cent PILCHARDS16 cent DUBBELE SPERCIEBOONEN 21 cent ANDIJVIE20 cent FILIAAL: ALKMAAR LANGESTRAAT 13 Bij executie van landelijk eigendom kan de minister bepalen, dat toekomstige gebruikers niet tot crisisorganisaiies zullen worden toe gelaten. Min. Steenberghe over de vaste lasten. Minister Steenberghe. verschillende restricties Mr. Dr, J. Donner, De samenstelling van de hypo theekcommissie GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Bestuurder van motor ernstig gewond. TWIST MET MES BESLECHT. Landbouwer ernstig gekwetst. EEN VEELBELOVENDE ZOON. Stal sleutels der gasten brak in. STUDENT OPGELICHT. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. De inrichting van het arbeids kamp in het fort Honswijk. DE LOONSVERLAGING BIJ JANSEN EN TILANUS. Conferentie met den rijks bemiddelaar. WIJZIGING WET STAATSLOTERIJ. Zal ongeveer 1 Nov. in werking treden. DE STAKING DER BOUWVAK ARBEIDERS. Te Rotterdam. MENSCHENLEVEN MET MOEITE GERED. Goudsmidswinkel te Weesp uitgebrand. FELLE BRAND TE BEMMEL. Boerderij een prooi der vlammen. GEWEIFELD BIJ HET OVERSTEKEN. Oude man door vrachtauto gedood. RUMOER OP HET BLAUWE ZAND. Tusschen N S.B.-ers en anti fascisten. OUDE HEER OVERREDEN. De huisknecht van den Bisschop van Haarlem. Glimlachje per pond per blik t) Un ie (ywcikpop.! HEILOO De geitenfokvereeniging Heiloo hield Maandagavond vergadering in café Admi raal onder presidium van den heer A. v. Hul zen. De voorzitter stelde aan de orde den beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering te Amsterdam. De geheele opzet van het hoofdbestuur is om alle kosten, ook voor de feestviering van het 25-jarig bestaan op 10 Augustus te Zaandam, op de afdeelingen af te wentelen. Zeer krachtig werd geageerd te gen een maandelijksche bijdrage (per afdee- ling en per geit) voor de herdenking van het 25-jarig bestaan. De secretaris begreep niet waarom het zooveel moet kosten. Als men er wil komen moet je zelf betalen, zelfs de lunch en vertering. Spr. gevoelde er niets voor om de heeren uit Zaandam en omgeving aan een genoeglijken dag te helpen, ten koste van de arme geitenhouders. Besloten werd geen bijdrage te geven. Bij den post 100 voor hetzelfde doel stelde de heer Spaans voor om dien post te schrappen, we kunnen ons geld wel beter gebruiken. De secretaris was voor handhaving. Ongetwijfeld zijn er kosten aan verbonden, ook de prijzen voor de daaraan verbonden tentoonstelling kosten geld. Spr. wilde daarmede accoord gaan. Al dus besloten. De post propaganda, reis- en verblijfkos ten, alsmede kosten inspecteur en secretaris, vond men hoog genoeg. De vergadering be sloot om de posten te combineeren en te brengen op 300. De overige pesten werden aan 't oordeel van den te benoemen afgevaar digde overgelaten. Als afgevaardigde werd gekozen de heer G. Smits, plaatsvervanger de heer A. v. Hulzen. Bij de bespreking der melkcontrole betreurde men het dat er zoo weinig medewerking is en ook dat de consu lent, de heer de Vries, zoo buitengewoon nauwgezet is. De secretaris vond de eisch niet overdreven. Door verwaarloozing van het archief konden we niet volledig invullen. Ook dit jaar zal er nog wel wat aan mankee- ren, doch in 1936 hopen we klaar te zijn. Als de leden maar medewerken zijn we waar we willen zijn. Besloten werd om aan de melk controle deel te nemen. Contributie en dek- geld werd voor 1935 bepaald op 0.50 en 0.50, de contributie betaalt men eenmaal per jaar. Daarna sluiting. De minister van economische zaken, de heer Steenberghe, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, gelijk eldiers in dit nummer vermeld, een verklaring afgelegd betreffende de vaste lasten en de niet noodzake lijke executies. De minister deelde mede, dat het reeds aangekondigde algem. bezuinigingsontwerp voor stellen zal bevatten ter verminde ring van de vaste lasten van het landelijk eigendom. Omtrent de beide door den minister in zijn verklaring vermelde Kon. besluiten, welke zijn afgekondigd, vernemen wij het voi- gende: In het eerste besluit worden de artikelen 5 en 7 van het crisis-organisahebesluit 1933 gewijzigd. Daarbij wordt gelijk in de re- geeringsverklaring is medegedeeld, aan een hypothecairen schuldenaar, wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd of wiens faillissement is aangevraagd, de be voegdheid gegeven zich te wenden tot den minister van economische zaken en dezen te verzoeken te beslissen, dat die toekomstige gebruikers van dat landelijk eigendom als georganiseerden tot crisisorganisaties niet zullen worden toegelaten, of wanneer zij reeds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. De minister zal, alvorens zijn beslissing te nemen, eerst het advies moeten inwinnen van een in te stellen hypotheekcommissie. Het tweede besluit steunt op de hiervoren- genoemde artikelen 5 en 7 van het crisis- prganisatiebeslüit 1933 en bevat de uitvoe- ringsregelen. Het bevat allereerst de ter mijnen, binnen welke het verzoekschrift moet worden ingediend, alsmede de gegevens welke daarbij moeten worden overgelegd. Nadat de minister de stukken in handen heeft gesteld van de hypotheekcommissie worden de daarvoor in aanmerking komende crediteuren hiermede in kennis gesteld en hun de bevoegdheid gegeven daarop te ant woorden. Deze antwoorden worden den schuldenaar medegedeeld, waarna een mon delinge behandeling voor de hypotheek commissie, in tegenwoordigheid van belang hebbenden, volgt. Deze commissie kan voorts trachten een betalingsregeling en/of een uitstelregeling tusschen den hypothe- cairen schuldenaar en zijn verschillende schuldeischers tot stand te brengen. Hierbij zijn echter gemaakt. In de eerste plaats moet de schul denaar aannemelijk maken, dat hij in ver band met de heerschende buitengewone tijds omstandigheden niet in staat is aan zijn verplichtingen geheel te voldoen. In de tweede plaats mag de schuldeischer door de tot standkoming van de betalings- en/of uit- stelregeline in zijn belangen niet méér wor den benadeeld, dan de schuldenaar bij niet tot standkoming daarvan of mogen er geen andere omstandigheden ziin, die het voor stellen van een betalings- en/of uitstelrege ling onredelijk zouden maken. Ten slotte is nadrukkelijk bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleeningen in geen geval door de betalingsregeling mogen worden aangetast. Indien een betaling of uitstel- regeling wordt aanvaard, dan is de zaak daarmede afgedaan. Geschiedt, dit niet, dan doet de hypotheek commissie den minister haar advies in den vorm van een ontwerp-schikking toekomen. Bij een gunstig advies kunnen alle moge lijke voorwaarden aan den schuldenaar worden opgelegd. De minister is niet aan het advies ge bonden. Hij is eveneens bevoegd zijn een maal genomen beslissing te wijzigen of in te trekken, alsook in de voorwaarden wijziging te brengen. Dit kan plaats hebben of wel op grond van, zoowel voor den schuldeischer als voor den schuldenaar, gewijzigde om standigheden, of wel, indien de schuldenaar de hem opgelegde voorwaarden niet nakomt. Ten slotte is nog bepaald, dat verzoek schriften, welke zullen worden ingediend naar aanleiding van thans aanhangige exe cuties, door de commissie vóór alle andere zullen worden behandeld. zal als volgt zijn: Voorzitter: mr. dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-minister van justitie. Onder-voorzitter: mr. Th. R. J. Wyers, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Leden: mr. Th. L. van Berckel, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; F. M. Ronants te Tilburg; prof. mr. dr. S. van Brakel, hoogleeraar te Utrecht; prof. rnr.T. B. Cohen, hoogleeraar te Groningen; jhr. mr. G. W. v. d Does, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage; F. E H. Ebels, lid van de Tweede Kamer te Niëuw-Beerta; mr. B. de Gaay Fortman, rechter in de rechtbank te AmsterdamChr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Het secretariaat van de hypotheekcommis sie zal worden waargenomen door het land- bouw-crisisbureau van het departement van economische zaken,- Lange Voorhout 1 te 's-Gravenhage. Op den Hoofdweg bij den Postjesweg te Amsterdam is gistermiddag een ge compliceerde aanrijding geschied, waar bij betrokken waren een bakkerskar, een auto en een motor met zijspan. De man, die de bakkerskar duwde, wilde, van df bakkerij komende, zijn wagen van de onevenzijde naar de evenzijde van den weg brengen. Toen bij 'op de trambaan was, naderde uit de richting Postjesweg een auto, waarvan de bestuurder, een Utrechte naar, met een boog om de bakkerskar heenreed om dit vehikel te ontwijken. Op hetzelfde oogenbuk naderde uit de richting van het Mercatorplein een mo tor met zijspan. Dit voertuig en de auto botsten met een hevigen slag op elkaar, met het gevolg, dat de bestuurder van de motor van het zadel werd geslin- geid. De motor met zijspan reed op eigen kracht verder en kwam, 'gelukkig zon der ongelukken te veroorzaken, in een voortuintje tot stilstand. De bestuurder, een 31-jarige Amsterdammer, bleek een bloedende hoofdwonde en een armbreuk te hebben opgeloopen. Hij is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De ma te rieele schade is niet groot. Te St. Michielsgestel is tusschen twee landbouwers, die beiden onder invloed van sterken drank verkeerden, een hevige vecht partij ontstaan Een van de beide mannen greep naar zijn mes en bracht zijn tegen stander een steek in de borst, een in den schouder en een in het hoofd toe. De getrof fene is naar zijn woning gebracht. Zijn toe stand is niet zonder gevaar. De daaer is gearresteerd. aan hot bureau Spaarndammerstraat, waar de veelbelovende knaap wei d ge hoord en spoedig door de mand viel. Dit was niet het eenig misdrijf, dat hij ge pleegd had. Hij moet zich nog schuldig hebben gemaakt aan verschillende dief stallen uit tuinhuisjes, in samenwerking met eenige vrienden. Tegen den jongen is procesverbaal opgemaakt. Hij zal ter beschikking van de kinderpolitie wor den gesteld. Een 21-jarige jongeman te Leiden heeft een student aldaar vooreen bedrag van 123 opgelicht, door valschelijk voor te geven, dat zijn moeder overleden was en hem het geld voor de begrafenis ontbrak. Het jongmensch is door de po litie gearresteerd. Naar wij vernemen, zal het arbeidskamp, dat ingevolge artikel 22 van het Vreemde lingenreglement zal worden ingericht voor ongewenschte vreemdelingen, die niet kun nen worden uitgewezen, gevestigd worden in het Fort Honswijk onder de gemeente Tuil en 't Waal (provincie Utrecht). Met de leiding van het kamp zal worden belast de heer B. G. A. Smeets, directeur van de tuchtschool te Nijmegen. De heer Smeets zal deze laatste functie blijven vervullen. Gistermiddag heeft te Almelo een confe rentie plaats gehad tusschen den rijksbemid delaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta, de directie van de fa. Jansen en Tilanus te Frie zenveen en de hoofdbesturen van de werk nemersorganisaties Unitas Eendracht en St. Lambertus inzake het dreigend loonconflict. Na besprekingen heet de rijksbemiddelaar een voorstel geformuleerd dat eenige tege moetkoming van de zijde der directie bevat. De organisaties zullen zoo spoedig mogelijk deze nadere voorstellen met hun leden be spreken om daarna hun definitief standpunt te bepalen. Deze kwestie betreft het loon van ruim 60 spoelsters van 14 tot 18 jaar. Naar wij vernemen is het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de staats loterij, volgens hetwelk het verboden zou zijn gebruik te maken van de betrekkingen van de staatsloterij door de koningin be krachtigd en ligt het in het voornemen van dén minister van financiën te bevorderen, dat de wijziging in werking treedt na afloop van de 469e staatsloterij, dus ongeveer 1 Novem ber 1935- De rijksbemiddeiaar prof. mr. A. C. Jo sephus Jitta houdt Donderdagmiddag op het raadhuis te Rotterdam een bespreking met de moderne, de R.K. en de Christelijke Bouwvakarbeidersbonden en de bonden van werkgevers in de bouwvakken, afdeeling Rot terdam. Ongeveer 90 arbeiders zijn op het oogenblik bij de staking betrokken. bisteren omstreeks halt elf- ontdekte te Weesp de echtgenoote van den hor logemaker Luyer, dat de werkplaats in lichte laaie stond. Zij waarschuwde haar man, die op dat oogenblik in het magazijn was en onmiddellijk naar de bovenverdieping snelde om zijn reeds maanden te bed liggende schoonmoeder te redden. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat hem de gewone terugweg werd afgesneden. Gelukkig hadden buren hei gevaar bemerkt en een hunner reed met zijn personenauto voor het achterhuis, waar de horloge maker met zijn schoonmoeder voor een venster wa6 verschenen. De autokap werd met bedden belegd, waarop de schoonmoeder door het venster kon wor- deigered. De horlogemaker zelf moest Bij apothekers »n droglrton verkrijgbaar. uit het raam springen en kwam vrij goed terecht. Zijn echtgenoote ontkwam langs een inmiddels opgezette ladder. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat w rkplaats, winkel en magazijn geheel uitbrandden. De schade is groot, maar huis en inventaris waren verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Gistermiddag is te Bemmel brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. v. d. Kemp. Door den sterken wind, stond de geheele behuizing, welke een rieten dak had spoedig in lichte laaie, zoodat het niet mogelijk was den inboedel in veiligheid te brengen. Eenige varkens konden door de buren nog bij tijds worden gered. Het perceel brandde geheel uit. De nabijstaande woning van den heer Koenders, welke eveneens door het vuur werd aangetast, kon gedeeltelijk worden behouden, terwijl de brandweer die spoedig aanwezig was, door doortastend optreden in deze dichtbevolkte buurt verder onheil wist te voorkomen. Lage assurantie dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbe kend. Gisteren had in Nieuwolda-Oo6t een ernstige aanrijding plaats. De ruim 79- jarige W. uit Termunsten, die te voet in de richting van Nieuwolda ging, werd doordat hij bij het oversteken weifelde, aangereden door een vrachtauto van de f*. R. te Delfzijl. De heer W. werd ern stig gewond en toen dr. Gerritsma ter plaatse kwam, moest deze den dood con- stateeren. Den chauffeur, B. genaamd, treft geen schuld. Gisteravond is het tusschen half ben en tien uur wederom de Overkant van het Y en met name het Blauwe Zand geweest, dat tooneelen te zien heeft gegeven van hand tastelijkheden tusschen colporteerende N. S. B.-ers en anti-fascisten. De politie, die in flinken getale aanwezig was, heeft echter ernstige incidenten weten te vermijden. Op het Kennemerplein te Haarlem is de 79-jarige heer Hoogeveen, huisknecht van Z. D. H. den bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, tegen een auto opgeloo- Een. Hij kreeg een gecompliceerde onder eenfractuur en brak eenige ribben. Een toevallig passeerende dokter uit Heemstede verleende de eerste hulp, waarna de man naar de Maria-inrichting werd overge bracht. De auto is door de politie in beslag geno men, daar de remmen onvoldoende werkten. Het Maartnummer van Beauty opent met een interessant ariikel van Lou Wilthagen— Kila „Hoe blijf ik iong bekoorlijk". E. K. beschrijft in „De vrouw achter het stuur" de kalmeerende uitwerking, die er voor som mige vrouwen van chauffeeren uitgaat, ter wijl dr. I. H. J. Vos hygiënische wenken voor de moderne (huis)vrouw geeft. Een uit gebreide rubriek „Modeflitsen" geeft de nieuwste snufjes aan voor het komende sei zoen. Een merkwaardig artikel onthult merk waardige zaken uit de Hollywoodsche schoonheidssalon „Villa Sex-Appeal Een interview met mevrouw Boissevain van Lennep over schoonheidsinstituten, voorts een rubriek lenigheHsoefeningen, vragen en antwoorden en een vroolijk ver haal van Margot Warnsinck compieteeren dit buitengewoon goed verzorgde nummer van Beauty. en Maandagavond legde een fami'ie visite af bij familieleden, wonende in de 2de Nass&ustraat te Amsterdam. Na eenig gekout schaarde men zich om de tafel en weldra was men verdiept in het brid gespel, zoo zelfs, dat men niet opmerkte, dat de 16-jarige boon des huizes, de gar derobe der gasten onderzocht. De. knaap vond een bos huissleutels en begaf zich daarmede naar het huis van zijn oom. Daar haalde hij alles ondersteboven, doch hij vond niets van zijn gading. Tenslotte maakte hij den inhoud van de meters buit en verdween daarmede als de wind naar huis, waar men zijn af wezigheid niet had opgemerkL Toen oom en tante weer thuis kwa men, vonden zij hun woning in wanor delijken tostand en daar het veiligheids slot niet verbroken was, kregen zij ver moeden tegen hun neef. Aangifte volgde „Zeg er Is, wat de aw 'f uln orde hoor' baas. We zijn de plaatselijke noot S .A' e? we hadden van het jaar geen geld om naar Zwitserland te gaan." (Passing Show).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8