DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de revolutie in Griekenland. HET LANDBOUW-CRISISFONDS ONDER DE LOUPE GENOMEN. Begrooting van Justitie goedgekeurd. 2)xtgeliikscft Nog enkele gevechten aan de Bulgaarsche grens. Buitenland Deze Coutant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voot uitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke re*el moer ft»*** contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven hanco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 62 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directenr: C. KRAK. Donderdag 14 Maart 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Drie communistische moties verworpen. B langen van landbouw en veeteer, melk en zuivel ter sprake gebracht. EXPORT VAN VEE NAAR RUSLAND OOK MOGELIJK. Den Haag, 13 Maart De communist Schalker had drie moties in fjediend. Eén ter uitkeering van honderd mil joen uit het landbouwcrisisfonds om den boeren ten minste 20 inkomen per week per gezin te waarborgen. De Kamer verwierp ze met 74 tegen 3 stemmen. Alleen de commu nisten stemden voor. De heer Sneevliet (r s had de motie mede-onderteekend om de be handeling ervan mogelijk te maken, maar hij had later gezegd, dit niet weer te zullen doen, als ae communisten niet eerst met hem over den inhoud ervan overleg pleegden. En hij stemde tegen. In de tweede motie zou de Kamer zich hebben uitgesproken voor een onverwijld verbod van executie wegens hypo theek-, pacht-, belasting- of andere schulden (dus wegens alle schulden en niet alleen voor de crisisslachtoffers!) en voor een ver bod van woninguitzetting. Deze motie ver wierp de Kamer met 75 tegen 4 stemmen; behalve de communisten stemde alleen de heer Sneevliet voor. Volgens de derde motie moest ten spoedigste een nieuwe pachtwet worden ingediend. (De regeering heeft ze reeds aangekondigd.) Met 60 tegen 19 stem men werd zij verworpen. Ook de sociaal democraten stemden hiervoor. De meerder heid der Kamer vond de motie blijkbaar overbodig. Minister Steenberghe had ver klaard, de drie moties aan het gezond ver stand van de Kamer ter beoordeeling over te laten De heeren Drop (s den IJsselmuiden (r.k.) hebben de belangen der crisisambtena-, ren bepleit. Minister Steenberghe zal een betere regeling hunner positie overwegen, voor zoover het personen betreft, voor wie het ambt de hoofdbezigheid is. De heer Van der Sluis (s.d.) wenschte ver betering van de landbouwstatistiek; de zaak wordt juist onderzocht. Volgens baron van Voorst tot Voorst (r k moet en kan de organisatie voor den bacon- export veel eenvoudiger. De minister vertel de, dat de regeeringscommissarissen de mo gelijkheid van vereenvoud:ging der crisis regelingen onderzoeken en juist met die voor de varkens bezig zijn. De heeren Ebels (v.d.) en Lovink (c.h.) be spraken de mocilükheden van den landbouw door de betalingsmisère met Duitschland. Z.Exc. verklaarde, de landbouw-, de in- dustriëele en de Indische producten in de zelfde verhouding te zullen laten, als waar in zij stonden vóór de betalingsmoeilijkheden Hij merkte op, dat ook de industrie onder die moeilijkheden zucht De heer Van den Heuvel (a r.) verlangde een zoodanigen tarwesteun, dat bij een groo- ten oogst minder, bij een kleinen oogst meer steun zou worden uitgekeerd, maar de be windsman wil geen oogstrisico's in de bepa ling van de bedragen betrekken. Wij vernamen voorts, dat de minister zal trachten, behoorlijke aardappelprijzen te handhaven, maar niet, zooals sommige afge vaardigden wilden, door vaststelling van mi nimumprijzen, maar door teeltregeling en denaturatietoeslag. De Kamer heeft bij deze begrooting met een een wetje goedgekeurd tegen aardappel ziekten Z.Exc. beloofde, bij de uitvoering ervan geen beslissing te zullen nemen, al vorens met de organisaties van belangheb benden overleg te hebben gepleegd. De heeren Van Rappard (lib.) en Vervoorn (platteland) betoogden, dat de invoer van Eaarden uit Polen en Lithauen moet worden eperkt, ten gunste onzer paardenfokkers Thans komen vele oaarden als slachtpaarden de grens over om hier als werkpaarden weei te worden verkocht De bewindsman zal onderzoeken, of hij direct vervoer van slachtpaarden naar het abattoir kan voorschrijven. Bevordering van de griend- en rietcultuur is in studie en met maiïsverbouw hier te lan de werden nroeven genomen In sommige bladen is sterk verzet tot uiting gekomen tegen de beperking van den veestapel, maar in de Kamer heeft dit verzet geen weerklank gevonden. Verscheidene af gevaardigden uitten hun instemming met de voornemens der regeering in dit verband, al hadden zij op bepaalde punten wenschen. Minister Steenberghe beloofde, dat bii de dif ferentiatie van den melkstcun, naar gelang van den aard der bedrijven, billijkheid zou worden betracht. De gemiddelde beperking van den melksteun is 1214 Het percen tage is in Overijsel 10 8. in Utrecht 10.9, in Noordholland 10.8. enz Er moeten 250 000 bedrijven worden onderzocht ten opzichte van de opbrengst hunner melkproductie! De heer Ebels (v.d verzocht, den ontginnings boerderijen wat extra vee te laten, omdat die veel mest noodig hebben. De bewindsman antwoordde, dat met het oog hierop een reserve van 0.45 pet. was gemaakt. De heeren Louwes (lib.), Weitkamp (c.h e.a. meenden, dat in 't belang van onzen zui vel de margarineproductie sterk moest wor den beperkt, maar de minister wees erop, dat bij deze productie groote belangen zijn be trokken van onze overzeesche gebiedsdeelen, van onze scheepvaart, enz. De heer Weitkamp interrumpeerde, dat de margarinefabrikanten kapitalen verdienen maar dit noemde Z.Exc. geheel en al onjuist Hun productie, zeide hij, was al sterk be perkt. De heer Schalker bepleitte export van vee en vleesch naar Rusland en de bewindsman antwoordde, overal heen te willen exportee ren, mits men behoorlijk betale. Dat de regee ring zelve niet streeft naar een verlevendi ging van de handelsbetrekkingen met Rus land, is wel erg jammer. Maar dit zal wel moeilijk kunnen, zoo lang zij Rusland niet heeft erkend. Eerste Kamer Rechteloosheid van vreemdelingen? Uitbreiding administratieve rechtspraak. Bij de behandeling van de Justitiebegroo- ting, welke de senaa' zonder stemming heeft aangenomen, heeft de heer Hermans (s.d.) kritiek geoefend op het Buma, het bureau tot bescherming van muziekauteursrechten, dat zijn partijgenoot mr. Mendels echter in be scherming nam. Minister Van Schaik was 't met den laatste eens. Inzake een conflict tus schen Buma en de radio heeft Z.Ekc. een arbitragecommissie benoemd. De heeren Mendels en Van Embden (v d hebben geklaagd over de rechteloosheid van vreemdelingen. Mr. Janssen (r.kwees er echter op, dat zij van hun positie geen mis bruik mogen maken. Minister Van Schaik ontkende, dat er willekeur zou bestaan. Hij overweegt instelling van een commissie van advies bij de uitzetting van vreemdelingen. Twijfelachtige gevallen onderzoekt de be windsman nu zelf De heeren Michiels van Kessenich (r.k Kranenburg (v.d.) e.a. hebben op uitbreiding van de administratieve rechtspraak aange drongen. Z.Exc. wil indiening van een we's ontwerp overwegen, maar noemde de kosten als een bezwaar. Hij verklaarde, dat ook hij zal moeten bezuinigen en dat hij met zijn maatregelen op dit punt nog maar in een be ginstadium is. De positie van den verdachte bii de procedure zal hij zooveel mogelijk on: zien. Maar tegen het doelloos-veelvuldige in beroep gaan zullen wettelijke maatregelen worden voorgesteld. DANKBAARHEID. Griekenland is dankbaar! De revolutie is voorbij; het land heeft een korten, maar gelukkig niet al te bloedigen opstand gehad en nu kan de rust geleidelijk weer hersteld worden. Griekenland is dankbaar! En daarom zijn er gistermorgen in alle kerken in het land dankdiensten ge houden voor de onderdrukking van den opstand. In de kathedraal te Athene vooral nam een enorme menigte aan dezen dankdienst deel die de leden van de regeering bij hun verschijnen ontving met luide toejuichingen De ongeveer honderd officieren en onder officieren, die Dinsdag tezamen met Venize- los op het eiland Kasos in de Dodekanesos waren geland, zijn naar het eiland Scarpan- to geleid, terwijl de heer en mevrouw Venizt los alsmede een drietal leden van het parle ment zich naar het eiland Rhodos begeven hebben. Vast staat thans, dat zij als politieke vluchtelingen zullen worden beschouwd. Volgens een bericht uit Stamboel tracht een deel van de verslagen opstandelingen van het vierde legercorps zich in Thracië op Turksch grondgebied te redden. De regee- ringstroepen rukken op in het gebied ten oosten en ten noorden van Dedegagatsj. Tus schen het Turksche grensstation Oesoen- kupru en het Grieksc-he grensstation Pythion staat op de Grieksche vertakking van den Orient-spoorweg een uit vijf wagens bestaan de militaire trein, die met officieren en man schappen van de opstandelingen bezet is. De opstandelingen waren van plan den trein op Turksch gebied te brengen, zij werden echter aan de grens tegengehouden en op het oogen- blik wordt er met de Turksche autoriteiten ondéHiandeld. Kleinere groepen rebellen achtervolgd door de regeeringstroepen, zijn de grens rivier de Maritza overgetrokken. Ook zij hebben zich bii den Turkschen grenspost ge meld. Zij werden onmiddellijk ontwapend. De Roemeensche grensposten hebben ech ter bevel gekregen het binnenkomen van rebellen te land of over zee te verhinderen In politieke kringen verwacht men, dat generaal Metaxas waarschijnlijk weer uit de regeering zal treden, nu de opstand onder drukt is en zijn taak in de regeering dus ten einde is. Afschaffing van den senaat. De minister van oorlog, generaal Kondylis, heeft verklaard, dat de senaat bij volksstem ming zal worden afgeschaft. E»e senaat bestaat voor drie vierde gedeel ten uit Venizelisten. Gisteren is nog een medewerker van Venizelos, een van de geld schieters voor den opstand, Pistolakis, gear resteerd, evenals de burgemeester van Dra ma, die actief aan den opstand heeft deelge nomen. Nog gevechten Naar uit Petritsj aan de Grieksch-Bul gaarsche grens wordt gemeld, is daar gister middag van drie uur af tot aan het vallen van den avond aanhoudend sterk geschut- en machinegeweervuur gehoord. Volgens mede- deelingen van Grieksche grensposten betref! het hier een hevig gevecht tusschen regee ringstroepen en opstandelingen van het vier de legercorps, die tot dusver geweigerd heb ben zich over te geven. Over den afloop van het gevecht, dat in de buurt van Drama zou hebben plaats gevonden, zijn geen nadere be richten Op Samos is de vroegere minister-presi dent Sofulis, die onder Venizelos jaren lang voorzitter van de Kamer geweest is, gevan gen genomen onder verdenking van deel neming aan de revolutie. Hij zal met een tor pedoboot naai Athene gebracht worden. Avontuur van de „Katzonis". Woensdagmiddag is de „Aweroff" te Sala- mis aangekomen. Thans zijn alle schepe- die zich hadden aangesloten bij de opstan dige beweging, behalve de „Katzonis", al daar teruggekeerd De „Katzonis" bevindt zich, zooals is ge meld, nog steeds bij Patmos. Het schip is niet naar Piraeus vertrokken ten gevolge van oneenigheid tusschen de officieren, die op het eiland aan land zijn gegaan en thans zijn geïnterneerd en de manschappen, die niet in staat zijn de onderzeeboot zelf te besturen. De commandant van de „Katzonis Perdisa, heeft gepoogd een einde aan zijn leven te maken Per vliegtuig werd hij in ernstigen toestand naar een ziekenhuis op Rhodos ver voerd. De Italiaansche regeering heeft aan ürie kenland verzocht marine-officieren naar Patmos te sturen om de „Katzonis" naar Griekenland terug te brengen. Verslagen rebellen vluchten naar Turkije. Een deel van het verslagen vierde leger corps, dat de zijde der opstandelingen had gekozen, is naar de Turksche grens gevlucht waar onderhandelingen zijn geopend met de Turksche autoriteiten om tot Turkije te wor den toegelaten Tal van kleine groepen vluchtelingen overschreden de grensrivier de Maritza en werden door de Turksche grenswachten ontwapend. Dank aan Zuid-Slavië. Kondylis heeft den correspondent vau het nieuwsagentschap Avala te Athene verzocht zijn dank aan de bevolking van Zuid-Slavië over te brengen voor de gevoelens van sym pathie jegens Griekenland, waarvan gedu rende den opstand, is blijk gegeven. Gelden teruggevonden. De 80 millioen drachmen, die door opstan delingen uit de filialen van de Bank van Griekenland te Serres en Drama waren ont vreemd, zijn teruggevonden. Woensdagmiddag is Pistolakis, een advo caat van Venizelos, die geldelijken steun aan de opstandelingen had verleend, gear resteerd. Monarchisten in actie. Nieuwe moeilijkheden aanstaande? Wij hebben de vorige week reeds terloops gewag gemaakt van een der redenen, waar om de opstand in Griekenland werd begon nen: Venizelos en de zijnen meender n 1., dat de huidige regeering te royalistisch gezind was en dat de tijd niet verre meer was, of de vroegere monarchie zou worden hersteld. Thans verneemt het Hbld. uit Athene, dat men daar in goed ingelichte politieke kringen betwijfelt, of met de voorloopige demping van den opstand de rust in Griekenland zal zijn weergekeerd. Veelal hoort men de mee ning uitspreken, dat men aan den vooravond van nieuwe ernstige verwikkelingen staat met betrekking tot de kwestie van herstel dei monarchie. Breede kringen der bevolking zijn sterk voor restauratie van den troon, doch over den persoon van den koning loopen de meeningen uiteen. Een groep wil den vroege- ren koning George zoo gauw mogelijk weer terug halen; men bepleit echter ook, vooral in de kringen van den groothandel, het aan bieden van den troon aan den hertog van Kent, die zooals bekend, kort geleden met de Grieksche prinses Marina gehuwd is. In den fakkeloptocht die gisteravond van wege de overwinninor van de regeeringstroe pen op de opstandelingen werd gehouden zag men olakkaten met de beeltenis van Ko ning George meedragen en vlaggen van blauw en wit (dit zijn de kleuren van het Grieksche koningshuis). In een aantal ven sters prijkten portretten van den vroegeren Griekschen koning met guirlandes omwon den Bovendien is de monarchistische be weging na den putsch van Venizelos een koortsachtige propaganda begonnen. Veel waarde hecht men aan het feit, dat Zaimis zelf vóór zijn benoeming tot presiden: overtuigd aanhanger van de monarchistische staatsgedachte is geweest; de belangrijkste bureaucratische posten zouden door hem naar het zeggen der royalisten ook stelsel matig met monarchisten zijn bezet. Venizelos wil zijn schuld terug betalen. Bij de stad Molibos op het eiland Lesbos arriveerde gisteren een van Kreta komend s.s. Aan boord bevonden zich opstandige of ficieren en soldaten, die nog geen bericht hadden ontvangen van de overwinning der regeering. Zij werden onmiddellijk gevangen genomen. Venizelos heeft de regeering telegrafisch meegedeeld, dat hij de uit de staatskas van Kre'a meegenomen gelden (een bedrag van ongeveer 10 millicen drachmen) wil terug storten Hij beschouwt deze som als zijn per soonliike schuld. Heden wordt met de demobilisatie begon nen der in verband met den oostand opge roepen reserves Zes generaals, die met de revolutionnairen hebben gesvmpathiseerd, zijn door de regeering ontslagen. Aldeheele zuivering. De procureur-generaal is thans begonnen met het confisceeren van Je bezittingen der opstandelingen. Het vermogen van Venizelos zijn zoon eri familieleden voorzoover het zich in Griekenland bevindt wordt geschat op een half miliiard drachmen, ongeveer 7 millioen gulden. Bovendien is de regeering begonnen met dt zuivering van liet officiers- en ambte narencorps van aanhangers van \enizelos Vier generaals worden gepensionneerd. EEN OPKN ERÏEF VAN MACDONALD. Antwoord cd duizenden particu liere brieven naar aanleiding van de publicatie van het wilbrek. De premier blijkt eenige duizenden parti culiere brieven te hebben ontvangen naar aan eiding van de publicatie van het witboek en de debatten in het Lagerhuis. In een gis teravond aan de pers ter publicatie gegeven, en door een zijner secretarissen onderteeken den open brief beantwoordt MacDonald al zijn correspondenten: „Niemand kan erger teleurgesteld zijn over den algemeenen politieken toestand dan de Engelsche regeering zelf die alles gedaan heeft om het tegendeel te bereiken, maar een ware nationa'e regeering mag het volk niet in onkunde laten van feiten zooals die nu eenmaal waren, en het witboek behandelde eigenlijk niets ai.ders. Wal vandaag de aandacht trekt Ongetwijfeld waren sommige feiten een groote schok geweest voor velen die hun heele vertrouwen aan den Volkenbond .ver pand en in de Ontwapeningsconferentie ge steld hadden, maar het paste niet om een de mocratisch geregeerd volk als het Britsche de waarheid te onthouden of slechts ten hal ve mee te deelen. De regeering zou haar plichten verwaarloosd hebben, als zij der halve niet de maatregelen had voorgesteld die in het witboek uiteengezet en toegelicht werden, nochtans wilde de premier drie pun ten speciaal naar voren brengen: Het volk kon gerust zijn, dat de regeering een alge- meene politiek van streven naar ontwape ning en veiligheid door overeenkomsten zou blijven volgen. Ten tweede moest men niet uit het oog verliezen, dat de wrhooging van de defensie uitgaven alleen de erg ten achter gebleven luchtmacht betrof, en dat deze maatregelen reeds in Juli en November aangekondigd waren en toen algemeen begrip en waardee ring hadden ondervonden; en ten slotte dat de buitenlandsche politiek zou gevestigd blijven op verzoening en versterking van den Volkenbond en zijn instellingen van welken bond Engeland een der krachtigste steunpi laren zou blijven. Aan het einde van den brief raadt de pre mier zijn correspondenten in de pers te lezen wat de sprekers der regeeringspartijen Maan dag in het Lagerhuis gezegd hebben en te bedenken dat deze debatten ook in het ge- hee'e overige Europa maar voornamelijk in de Fransche pers op hun iuiste waarde ge schat zijn, n.l. a's een bijdrage tot bestendi ging van den vrede van Europa in de eerste plaats en vervolgens en daardoor ook in de geheele wereld. SIMON EN EDEN 24 MAART NAAR BERLIJN. Vertrek uit Berlijn 27 Maart. Gemeld wordt, dat Sir John Simon en Eden op 24 Maart naar Berlijn zullen ver trekken en daar tot 27 Maart zullen blijven. Het staat nog niet vast, of Eden in aan sluiting daarop onmiddellijk naar Moskou zal gaan, dan wel of hij eerst naar Lon den zal terugkeeren De definitieve afspraken voor het bezoek aan Moskou worden op het oogenblik nog met de Russische regeering besproken. HONGER DREEF HEN IN DEN DOOD. Te Nimes heeft een 40-jarige weduwe zich met haar drie dochters van 18, 6 en 4 jaar van het leven beroofd. Uit het politie-onder- zoek is gebleken, dat honger ae ongelukki- gen tot hun daad heeft geareven. ALKMAARSCHE COURANT. Na do revolutie in Griekenland. (Dag. Overzicht.) De reis der Engelecho ministers naar Duitschland. (Buitenland.) Open brief van MacDonald naar aanieiding van het Witboek. (Bui tenland.) Een koninklijke verloving tus schen Prinse6 Ingrid van Zweden en Prins Frederik van Denemarken te wachten. (Buitenland.) Ernstige vechtpartij in Amster- damsch café. (Binnenland). Kindje te Pijnakker overleden na het drinken uit een flesch met nico* tine-zeep. (Binnenland). Muur ingestort te Dommelen; 2 arbeiders gedood. (Binnenland). De heer Tusenius uit de N. S. B. (Binnenland). Nogmaals de „wilde busdiensten". (Binnenland). Geen massa-ontslag bij de Ned. Spoorwegen. (Binnenland). Acht Duitsche communisten door den Amsterdamschen kantonrechter tot 4 weken gevangenisstraf veroor deeld. (Rechtszaken.) De moord in de Bonairestraat; de tuinder veroordeeld tot 6 jaar. (Rechtszaken.) Mi'itair vliegtuig bij Gilze-Rijen neergestort, bestuurder ernstig ge wond. (Luchtvaart). De exploitatie van den Wieringer- polder. (Artikelen.) Het arbeidsconflict. (Stad.) (Zie verder eventueel luide berichten).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1