MODE-TIPS n 11b .NIEUWIGHEIDJES". OM ZELF TE MAKEN. Garnituur. KOUDE SCHOTELS. HANDSCHOENEN. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. VAN EEN OUDERWETSCHE JURK. HET PROBLEEM VAN ENGELSCHE HEEREN. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. PI Jjrjxjx# i Veel nieuwe dingen heeft de voorjaarsmode nog niet gebracht; maar sr njjn toch verschillende aardige vondsten, die de moeite van het weerge ven waard zijn. De voor- j aar «compléts hebben veelal cape's in plaats van mantels. Ook ziet men opgeknoopte schou derstukken, die de in druk geven van een cape Plissée zal men veel zien voor garneering; vooral langs de zoom. Bijzonder aardig zijn echter de kleinigheden, die de „note gaie" aan het toilet moeten bren gen. Deze kleinigheden, die echter in de winkel vrij duur zijn, kunnen met een weinig moeite en handigheid zelf ver vaardigd worden. Welke hulpmiddelen men daar door noodig heeft, wijst de illustratie duidelijk uit. Ook dit voorjaarssei- zoen zal men veel de grove wolien stoffen zien, die doorweven zijn met een metaaldraad. Met het voorjaar ver schijnen ook de ,bretons' weer; dat zijn de kleine ronde hoedjes met opge- geslagen rand, die voorai jeugdige kinderlijke ge zichtjes buitengewoon goed kleeden. Ook de knoopengar- neering blijft gehand haafd dat wil zeggen de goede knoopengarnee- ring. Niet die knoopen, die zonder doel op een jurk genaaid worden en nergens toe dienen; maar die knoopen, die er voor zijn iets vast te maken. Er bestaat oneindige variatie en op iedere stof en voor ieder modei zijn passende knoopen te vinden. JEANNE DE FL. Het hierbedoelde garnituur bestaat uit een das en een paar handschoenen. De ver siering wordt in kruissteken uitgevoerd. Men heeft noodig: honderd gram witte zefirwol; 25 gram zeegroene en 5 gram zwarte zefirwol. Voor naalden heeft men noodig: een stel van 3 millimeter middellijn en een stel van 2 millimeter middellijn. We beginnen met de das. Deze wordt dubbel gebreid, op drie pennen. Men neemt daarvoor de dikke naalden en zet op ieder 45 steken op. Men breit steeds recht tot men een lengte van 70 centimeter heeft. Daarna kant men af en perst de shawl plat. Aan een van de uiteinden neemt men dan de helft van het aantal steken op en breit telkens twee toeren groen en twee toeren wit; tot het rondje een hooge heeft van tien centimeter. Hetzelfde doet men aan het andere einde van de das. Dan wordt het geheel goed geperst. We beginnen met de dikke naalden en zetten over drie pennen 62 steken op (dat i« 21 steken op op de derde naald), breien dan met dubbele draad witte wol, steeds recht heen en ave recht terug. Men wisselt aftwee toeren wit en twee toeren groen, tien centimeter hoog. Met de dubbele witte wol, breit men dan acht cen timeter hoog de ribbel: twee recht, twee averecht Voor de hand nemen we de dunne pennen en breien steeds recht. In de eerste toer minderen we op Iedere pen, zoo dat we 52 steken overhouden. Ver volgens breien we 15 toeren, meer deren dan aan het einde van de toer en doen hetzelfde aan het einde van de 19de, 24ste, 28ste, 32ste, 33ste en 35ste toer. Doorgaan tot we in het geheel 40 toeren recht hebben ge breid. Dan nemen we 17 steken voor de meer dering op een naald en breien 8 joeren recht heen en averecht terug. Aan iedere kant een steek bijmaken en de 19 steken over drie naalden verdeelen. We gaan dan In het rond breien voor de duim. We breien weer recht, 25 toeren lang. Dan gaan we minderen. Om de vijf steken breien we twee steken samen; dan breien we twee steken samen om de vier steken, net zoo lang tot we nog slechts 5 steken over heb ben. Daar halen we een draad door die stevig vastgenkoopt wordt en de duim is klaar. We gaan nu weer terug naar de hand; we nemen vier steken op aan de rand van de 8 heen en weer gebreide toeren, twee op de twee bij gemaakte steken van de duim en weer vier aan de andere rand van de 8 toeren; in het geheel zijn er dus 10 steken opgenomen. Op deze steken en die, die reeds op de pen stonden breien we 22 toeren. Dan beginnen we aan de vingers, die alle apart, met vier naalden gebreid worden. Voor de wijsvin ger nemen we acht steken op aan de voorkant, maken er vier bij voor de ruimte tusschen wijs- en middelvinger en zes steken aan de achterkant. Men breit dan zes cen timeter hoog en sluit de vinger als de duim. Voor de middel vinger neemt men aan de binnenzijde van de handschoen zes steken op, maakt er drie bij voor de ruimte tusschen middel en ringvinger, neemt er zeven aan de achterkant op en vier steken van de zijkant der wtlsvinger. Dan breit men zeven centimeter en naakt de minde-1 ring zooals voor de duim. Voor het maken van de ringvinger neemt men aan de binnenzijde zes steken op maakt er drie bij aan de kant van de pink neemt er aan de achterzijde zes op en drie aan de kant van de middelvinger. Men breit dan zes centimeter recht, maakt de mindering en sluit de vinger. Voor de pink neemt men drie steken op aan de kant van de ringvingtr en breit verder op de steken, die overgebleven zijn. De pink wordt vijf centimeter hoog; men werkt hem af ais de andere vingers. Dit is de beschrijving van de rechter werkt men natuurlijk tegengesteld. De kruisjeslijnen maakt men met groen en zwart op de das en de bovenzijde van de handschoen. De kap van de handschoen wordt naar beneden geslagen over het nb- öelgedeelte; daar moet men bij het bor duren rekening mee houden. Rest ons nog te vermelden, dat het bo vengenoemde aantal steken bedoeld is voor handgrootte 6 h 614. Wil men de hand schoen grooter hebben, dan moet men de vingers langer breien. M. B. Als we onverwacht gasten krijgen of op een of andere manier voor het feit komen te staan, dat we niet genoeg „eten" hebben, dan kan een koud schoteltje of een slaatje de oplossing brengen. Daar hoeven we niet veel voor in huis te hebben: een potje zuur, eieren en tomaten, kaas, is in iedere pro visiekast, als is deze nog zoo bescheiden, wel .e vinden. Met een beetje handigheid worden daar van in een ommezien de smakelijkste scho oltjes getooverd. Daarvoor heeft men in de eerste plaats mayonnaise noodig. Deze wordt van 1 ei, wat mosterd en peper, olie en eer. scheutje azijn gemaakt. Een aardig schoteltje kan men maken, door wat groote agurken in de lengte door te snijden; ze een weinig uit te hollen en op te vullen met stukjes kaas, stukjes ei, en schijfjes tomaat. Daarover komt dan wat mayonnaise en het geheel legt men op een maken zult, wees dan zoo verstandig ze niet in de kast te laten hangen; maar geef ze weg, hetzij aan een instelling, hetzij aan kennissen of familieleden, die het gebruiken kunnen. R. van B. Van de Engelsche kon'ngin Anna Boleyn de tweede der acht gemalinnen van Hendrik VIII, weten we dat ze graag roode gebreide handschoenen droeg. Katharina de Medici gebruikte een paar handschoenen voor een schandelijke daad: ze stuurde de koningin van Navarre, de moeder van den lateren koDing Hendrik IV een paar kostbare ge parfumeerde handschoenen, die echter ver giftigd waren, zoodat de ongelukkige vorst'n na een paar uren stierf. De mode van geparfumeerde handschoenen was ingevoerd door koningin Elisabeth van Engeland. Onder Lodewjjk XIV verscheen de lang verwaarloosde leeren handschoen weer ten tooneele. In de 19de eeuw was bet de empirestijl en vooral de Bledermeler- frisch. slablaadje of op een sneetje geroos- mode d1e de handschoetli in aUe vormen .erd brood 1 mogelijkheid gaf. In het begin der 20ste Het verdient ook aanbeveling om altg eeuw kwam ]angzaam maar zeker de zln Zondag: groentesoep; eieren, spinazie, gebakken aardappelen; appelmoes met beschuit. Maandag: pannekoeken met spek; rijst met pruimen. Dinsdag: carbonaden, savoye kool, gekookte aard appelen; havermout. Woensdag: kalfslappen, bloemkool met saus, gekookt# aardappelen; vruchtenpudding. Donderdag: gehakt, worteltjes, gekookte aardappelen; perencompóte. V r ij d a g: gekookte schol, gewelde boter, dopper» gekookte aardappelen; moccapudding. Saterdag: stampot van boerenkool met aardappelen versche worst; eierpannekoek. een blikje zalm of andere visch, sardines of haring, in huis te hebben. De prijs kan geen bezwaar zijn; voor vijftien cents heeft men al een blik zalm. Als men daar dunne boter hammetjes mee bestrijkt, daarover wat mayonnaise doet en daarop weer een plakje" augurk en ei legt, heeft men smakelijke voorgerechtjes. Bereidt men bovendien van bouillonblokjes dan nog een kop dampende bouillon en pre- enteert men daar stukjes geroosterd brood of beschuitjes bij, dan zal niemand merken. dat u eigenlijk niet op gasten gerekend had. En, wat voor de gastvrouwe van nog groo ter belang is: de extra'tjes kosten haast niets. RITA. In de kast hing een jurk, die ik niet meer dargen wilde, omdat ik die nooit goed uit had kunnen staan. Bovendien was het ding uit de mode geraakt. Maar de stof was nog heel goed en het ging me toch ook aan mijn hart om de japon daar maar zonder meer te 'aten hangen. Het doorsnuffelen van een mode-journaal bracht me op een idee. Ik liet de japon don kerblauw verven en kocht er stof bij. Daar van zette ik een volant onder aan de japon, /oodat deze de lengte van een middagjapon kreeg. Verder tornde ik er de mouwen uit, knipte het bovenstuk af en zette daarvoor in de plaats een ronde pas, zooals de teekenlng laat zien. Aan deze pas zette ik de mouwen, waarvan ik echter de strakke ondereinden had afgelaten. Een kleine uitsnijding aan de hals, een aardige stikselgarneering voor in de taille en mijn nieuwe middagjurk hangt gereed om aangetrokken te worden. Zoo ziet u, dat met een beetje goede wil en, natuurlijk, ook met wat handigheid, van heel wat dingen nog wel iets te maken valt. Weet u echter zeker, dat u de japonnen en, andere kleeren toch nooit veranderen of ver voor het sportieve door, die de handschoen rijn meer mannelijke vormen gaf De avond- hcndschoen werd radicaal afgeschaft. Nu is hij teruggekeerd en het is eigenlijk niet meer dan rechtvaardig, dat men thans na een zoo lange verwaarloozing de handschoen weer wat meer eer bewijst. DINA VAN Z. Een groot Londensche krant heeft onlangs een enquête in gesteld over het voor Engel sche gentlemen altijd actueele probleem: hoe groet ik op straat een dame, als ik geen hoed op heb? Hoe onbelangrijk deze vraag voor ons ook lijkt, voor En gelsche heeren is het een zeer belangrijk vraagstuk; want een Engelschman zou het zich zelf n'et vergeven, wanneer hij ook maar het minste ver grijp tegen de beleefdheid te genover een dame beging. En als hij, bij gebrek aan een hoed, niet groeten kan. zondigt hij dus zwaar tegen de goede manieren. Men kan dan ook begrijpen, dat een groote krant zich met dit probleem be zig houdt. De binnengekomen antwoorden tooner. duideljjk aan, dat men in alle kringen der bevo.king interesse heeft voor het onder werp. Iemand stelt voor, dat men als ant woord op de groet van een dame (in Enge land groet in tegenstelling met ons de dame het eerst) een glimlachend gezicht moet toonen, om zoodoende de vreugde over de ontmoeting uit te drukken. Een ander daarentegen ia van meening, dat de groet van een dame in ieder geval door een zwie rig groeten met de hoed beantwoord dient te worden en indien men zelf geen hoed op heeft, is het geoorloofd voor dat doel er een van een toevallig passeerend heer te leenen De inzender doet zijn schrijven vergezellen van een verhaal over een zonderling, die 150 jaar ge'eden op eenzelfde wijze gehan deld zou hebben. Deze inzending wekte een storm van ver ontwaardiging bij de hoeden-dragende-hee- ren, die zich er ten sterkste tegen verklaar den dat hun leder oogenblik de hoed van het hoofd gerukt zou kunnen worden, wanneer emand anders een dame ontmoette. Jt0r het probIeem n°g altijd niét opge- E. W. Blouses verheugen zich nog steeds in de algemeene gunst. Vooral voor vrouwen, die buitenshuis werkzaam zijn is het een ideale dracht. Correct en toch aardig kleeden ze. Nr. 546: leuke blouse van geruite stof. Het model heeft veel weg van de bekende overhemdblouse. Benoodigd materiaal: 2 me ter stof van 90 centimeter breedte. De gar- satijnnS 0681431 uit en stekje van gelakt andere Mrdi£e blouse van Schotsch geruite wollen stof en effen don- Het model is dat van een korte kazak, dus over de rok vallend. Benoodigd materiaal: 1.50 meter Schotsch geruite stof en 75 centimeter effen stof. De patronen van deze blouses zfln in alk maten tegen de prijs van 0.38 cents per stuk te verkrijgen by de „Afdeellng Knippatro nen" van de Uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per post giro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat, d.w.z boven-, taille-, heup wijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres volledig te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging 1» de opsturing. j

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12