De Bloemententoonstelling „Flora" geopend. Een wandeling op de „Flora" te Heemstede. Rede von Z.Excellentie min. Steenberghe. De crocustuin en het bloemenpaleis. ALKMAARSCHE COURANT van VRj.JDAG 15 MAART 1935 „Wat op deze expositie ie zien is, is in Nederland nog nooit getoond. Enorme belangstelling. Rede van den minister. Binnenland Practische wenken. POLITIEKE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Tusschen N. S. B.-er en anti fascist. GEESTELIJKE ONWEL GEWORDEN. Op het perron overleden. RIJWIELPLAATJESDIEVEN GEARRESTEERD. H. M. DE KONINGIN NAAR 'T LOO. DOOR INSTORTENDEN MUUR GEDOOD. Ongeluk bij aanleg van een waterleiding. KRANTENVERKOOPSTER SPRONG TE WATER. Om brandende kleeren te blusschen. Onder enorme belangstelling is hedenmorgen de bloemententoonstel ling „Flora" te Heemstede door Z. Exc. minister Steenberghe geopend. Onder de vele aanwezigen zagen wij de Zweedsche gezant A. J. P. de Adlercreutz, de commissaris der ko ningin in de provincie Noordhol land, jhr. mr. dr. A. Roëll, namens de commissaris der koningin in de provincie Zuidholland jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, de griffier der provincie Noordholland mr. S. H. Vening Meinesz, verschillende leden der Gedeputeerde en Provinciale Staten van Noordholland, de burge meesters van Haarlem, Heemstede en omliggende gemeenten, jhr. G. T. van Tets, voorzitter van den Ko ninklijke Maatschappij voor tuin bouw en plantbouwkunde en de voorzitter van den tuinbouwraad. Toen het gezelschap op het groote bordes tegenover den hoog spuitenden fontein was aangekomen, richtte de heer Th. van Wa- veren, voorzitter van het Uitvoerende Co mité zich tot de aanwezigen en heette hen allen hartelijk welkom. In de eerste plaats sprak de heer van Waveren den Zweedschen gezant Z.Exc. de Adlercreutz toe, waarna hij zich wendde tot Z.Exc. minister Steen berghe. Wij stellen het op hoogen prijs zeide spr., dat u niettegenstaande uw zeer bezette tijd, dit oogenblik heeft weten vrij te maken om persoonlijk onze tentoonstelling te openen. Het moet voor u een vreemd contrast zijn Excellentie, deze tentoonstelling met uwe an dere bemoeiingen bij het bloembollen vak, cri sisbemoeiingen. Eerlijk gezegd, is dat ook 1 zoo voor ons bloembollenmenschen, die 1 eenerzijds met zorg de toekomst tegemoet zien, afwachten hoe de verdere sanerings maatregelen zullen uitvallen, en anderzijds hier staan voor de opening van een tentoon- stelling, die nog nooit in zulk een groote stijl in Nederland is opgezet. En toch is er een nauw verband tusschen de crisis in ons bedrijf en deze tentoonstel- 1 ling. De „Flora'' is niet een uiting van luxe, een liefhebberij om eens een mooie tentoon stelling te maken. Integendeel, toen de leden vergadering van de Algemeene Vereeniging, den durf had te besluiten tot het organisee- ren der „Flora", waren het juist de crisis omstandigheden die den doorslag gaven. 'r De typische Hollandsche eigenschap ge trouw, om zich in tijden van tegenspoed aan een te scharen en zich dan schrap te ^etten, deed het vak besluiten om deze tentoonstel ling op te zetten als middel tegen de crisis, om de aandacht van de wereld op ons natio naal product te vestigen, een reclame om af zetgebieden te vergrooten; het gezondste middel voor ons om de crisis te bestrijden. Het zij mij veroorloofd op deze plaats een woord van warmen dank namens het vak uit te spreken aan de deelnemers in ons „garan tiefonds", dat ruim 100.000 bedraagt. Bij de uitvoering van onze plannen hebben wij ten eerste de meest mogelijke daadwerkelijke steun genoten van de gemeente Heemstede. Wederom stelde de gemeente ons belang loos een gedeelte van haar kostbaar bezit „Groenendaal" ter beschikking; nu een nog grooter terrein dan in 1925. Het is niet al leen daarvoor dat ik u een woord van dank toeroep, doch in het bijzonder voor de groote welwillendheid waarmede u burgemeester en wethouders en de heeren van het ambtena rencorps met ons heeft samengewerkt en me degewerkt en voor de enthousiaste wijze waarop u met ons medegeleefd heeft en onze taak hebt verlicht. Het ligt niet in mijn bedoeling hier alle medewerkers te memoreeren, dat zou zeer veel tijd vorderen en ik hoop daartoe later ruimschoots gelegenheid te krijgen, maar gaarne wil ik hier toespreken de scheppers van dit schoon geheel. Dat zijn ten eerste de heer Voors, tuinar chitect en tevens lid van het uitvoerend co mité, ten tweede de heer Brand, onze bouw- architect en ten derde de heer Duchateau, de licht-architect. Aan het hoofdbestuur mijn dank voor het groote vertrouwen in mij gesteld en in het bijzonder aan u, mijnheer Krelage, voor de plezierige en royale wijze, waarop u mii, bij het voeren van de leiding gesteund hebt. Wij mochten ons bij het opbouwen van de tentoonstelling verheugen in de moreeie steun van de hoogste in den lande. Wij zijn een woord van eerbiedige dank verschuldigd aan H.M. de koningin, die ons vereerd heeft met de zeldzame onderscheiding, het be schermvrouweschap aan de Flora te willen verleenen. Zoo ook aan de heeren Exc. Adler creutz, van Steenberghe, jhr. de Graaff, jhr. van Karnebeek en jhr. Roëll, die het voor zitterschap van ons comité wilden aanvaar den. En tenslotte aan u mijnheer de burgemees ter van Heemstede, die zich heeft willen be lasten met het voorzitterschap van ons eere comité. Wij danken ook de vele leden voor hun welwillendheid om in ons eere-comité zitting te willen nemen en ons daardoor hun directe of indirecte steun te verleenen. Excellentie, zoo eindigde spreker, weest u ervan overtuigd, dat deze dag voor het bloembollenvak een belangrijken dag is, niet alleen omdat zijn groote tentoonstelling ge opend wordt, maar ook, omdat het bij zijn pogingen om door deze tentoonstelling ver betering in het bedrijf te brengen, een guns tig voorteeken ziet in het feit, dat juist u het zijt, die zoo nauw bij onze saneeringsmaat- regelen betrokken is, die haar opent. Het hoopt te mogen rekenen naast zijn eigen po gingen, op uw medewerking, om dit, levens vatbaar en economisch belangrijk bedrijf voor Nederland, na de geweldige saneering, die het ondergaan heeft, nu nog door de moeilijk heden niet slechter worden, zeer spoedig, niettegenstaande de moeilijke tijden, weer op eigea beenen kunnen staan. Ofschoon het oogenblik, waarop de ten toonstelling is vastgesteld, midden in mijn arbeid valt in de Tweede Kamer der Staten- Generaal waardoor het moeilijk is, een langen tijd hier te blijven heb ik toch de eenmaal gedane toezegging, om haar te ope nen, gestand willen doen. En zulks om twee redenen. Voor eerst om de zaak zelf. Het bloemen- een bollenbedrijf neemt in ons nationale be drijfsleven een geheel eigen plaats in, een plaats, die door de eeuwen heen, werd be houden, en steeds meer werd bevestigd. Dui zenden vinden in dit bedrijf een bestaan en de streek, waar het wordt uitgeoefend, ken merkte zich steeds, door een bijzondere wel vaart, die zich op verschillende wijzen open baarde. Uit den aard der zaak hebben de conjunctureele verhoudingen zoowel in het buitenland, als in het binnenland ook op dit bedrijf hun invloed uitgeoefend. Dank zij evenwel de energie der leiders; dank zij de sterke basis van de wetenschappelijke voor lichting, dank zij den ijver, de toewijding en vakbekwaamheid der arbeiders dank ook de overheidsmaatregelen op het gebied der saneering hield het bedrijf zich staande. Alle moeilijkheden zijn niet overwonnen, nog loopt niet elk onderdeel in het ingewikkelde bedrijfsleven volkomen geruischloos, toch behoeven we nog niet ontevreden te zijn. Op de tweede plaats ben ik gaarne geko men, omdat het voor een minister van eco nomische zaken een groote voldoening is, wanneer hij mag constateeren, dat ondanks de druk der tijden, ondanks alle tegenslagen, toch nog in ons Nederlandsch bedrijfsleven voldoende energie aanwezig is, om terwille van het bedrijf een arbeid te ondernemen, waarvan de resultaten hier ten toon worden gesteld. Die arbeid brengt inderdaad zoowel in1 letterlijken als figuurlijken zin bloemen in dezen donkeren tijd. Vanaf de oprichting der vereeniging zijn onder haar medewer king periodiek tentoonstellingen gehouden. De schrifturen op dit gebied toonen mij dui delijk aan, dat er steeds een climax valt waar te nemen. Zijn mijn inlichtingen juist, dan belooft deze tentoonstelling een der beste te zijn, die op dit gebied werden gehouden. Ik verheug mij daarin, en met hen, die den moed hadden, om deze arbeid te verrichten, hoop ik, dat zij zich in veler belangstelling moge verheugen, dat zij moge bijdragen tot een ruimere kennis van hetgeen in deze stre ken wordt gepresteerd. Aldus zal deze tentoonstelling niet alleen de economische weerkracht van het bedrijfs leven, wier leiders deze arbeid aandurfden, versterken en daarmede het geheele econo misch leven ten goede komen, maar zal ook in menig gezin, zoowel in binnen- en buiten land de liefde voor het schoone, dat de na tuur ons geeft, of dat de natuur gedwongen wordt ons te geven, en dat in de bloemen wereld zoo rijk tot uitdrukking komt, wor den aangewakkerd. Zoo zal ook deze tentoonstelling, in cultu reel opzicht den menschen ten zegen zijn. In deze verwachting verklaar ik de inter nationale Bloemententoonstelling te Heem stede voor geopend. (Van onzen specialen verslaggever). Vrijdag 15 Maart. Hedenmorgen brachten wij een be zoek aan de thans volledig voltooide bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. Ondanks het koude voorjaar waren reeds vele crocus- bedden in bloei; terwijl binnen zeer korten tijd de crocustuin volledig in bloei zal staan. Deze tuin wordt gevormd door golvende gazons op het weideterrein terzijde van den hoofdverbindingsweg van den hoofdingang met het hofterrein. De gazons zijn onder broken met groepen coniferen, heesters en boomen, welke voorzoover zij groenblijvend zijn, gekozen zijn uit de variëteiten, die in kleur bij de zeer aparte tinten die de crocus- sen te zien geven, passen. Als gordels van purper, violet, zachtblauw, geel en wit lig gen de crocusveldjes gegroepeerd om de boschages van donkergroene hulster, staal blauwe ceders en sparren en de tinten con trasteeren of harmoniseeren wondergoed de kleurengloed die uit de tienduizenden bloem kolken oprijst. De groepeering wordt „los" gehouden, de grenzen der vakken zijn vervaagd door de los in het gras uitgestrooide exemplaren Men overziet 200.000 crocussen in meer dan 50 verschillende soorten. Het nieuwe crocus-sortiment dat te danken is aan den Nederlandschen kweeker Elde- ring, heeft in de laatste 10 jaar vasten voet gekregen in de kweekerijen; geleidelijk wor den de oudere variëteiten verdrongen, al thans in de witte en blauwe kleuren. Langs de Vaartzoom zet zich de crocusbe- planting voort. Hier vindt men de later uit de zaailingen van Eldering nagelezen varië teiten en ook de bonte met de bijzondere stel- tinten. Elke overgang van licht tot donker paars vindt men in deze collectie, die wel ge heel volledig is en het gansche kleurengam ma der crocussen omvat. Hier is ook de naar prinses Juliana genoemde groote violette schoonheid. De zon speelt met al die tinten en kleuren en onze blijdschap over de komende lente wordt volledig weerkaatst in die naar het zonlicht uitgespreide harten. De crocustuin zal de eerste week, mis schien tien dagen, de blikken van de bezoe kers vangen en vasthouden tot haar tooi verwelkt zal zijn omdat het voorjaar nieuwe schatten zal hebben gebracht. De hoofdschotel echter wordt thans ge vormd door de inzendingen, die een plaats vonden in het hoofdgebouw. Toen wij deze hall bezichtigden waren r.og enkele tuinlie den bezig met de laatste werkzaamheden Een mild en gedempt zonlicht viel door de ruiten en verlichtte de fonkelende bloemen, de tallooze hyacinten, tulpen en andere soor ten. Pas nu kan men zien hoe juist de bouw, de inrichting, de kleur van het bloemenpaleis is gekozen. Hoe harmonisch alles is opge lost en hoe hier de bloem tot haar volle pracht komt. Met het oog op de groote belangstelling van de zijde van het pub'ick kunnen wij hieronder nog eenige practische mededeelin- gen doen. Het verkeer. Bij de vastgestelde verkeersregeling is het beginsel gevolgd dat het voetgangersverkeer zooveel mogelijk gescheiden blijft van het verkeer per as. Daarom worden het Valkenburgerplein en omgeving zooveel mogelijk alleen benut voor voetgangers en is de avondingang voor voet gangers door de Lentelaan (met geel aan gegeven) en verder over een voetbrug over de Zandvaart. De trams, komende van Haarlem, zullen vanaf 5 uur (tijd van openstelling der avond ingang) dan ook stoppen bij de Lentelaan. De aanvoer per as vanuit Haarlem zal zoo veel mogelijk geschieden langs de Heem- steedsche Dreef. Voor automobilisten uit de richting Alkmaar en Amsterdam is het van belang te weten, dat wanneer zij het Hout plein te Haarlem zijn gepasseerd, niet de Wagenweg maar de Dreeg te Haarlem ge reden moet worden. Borden met het opschrift „Flora" wijzen de weg. Daarna steeds maar rechtuit rijden en ge komen over de Blauwe brug wijzen de oranje tulpen, die op den weg zijn geschilderd, van zelf de richting naar het Parkeerterrein. De bestuurders van autobussen volgen de ranje tulpen tot waar deze met een scherpe bochi naar rechts afslaan. Zij rijden dan rechtuit en passeeren eerst links de taxi's die aan het laatste eind van de Heemsteedsche Dreef rechts zijn opge steld en volgen de witten tulpen tot aan het Parkeerterrein in Groenendaal. De automobilisten, die het parkeerterrein verlaten en terug moeten naar Haarlem, Hoofddorp, Amsterdam, worden verzocht om ook terug de van Merlenlaan te rijden (oranje tulpen) en verder langs de Heem steedsche Dreef. Er dient op gewezen, dat het parkeeren op straten en wegen rond het tentoonstellings terrein ook met het oog op het te verwachten drukke verkeer wordt verboden. Venters met welke koopwaren ook werden niet toegelaten. De automobilisten, motor rijders, en wielrijders, die parkeeren op het parkeerterrein, behoorenae bij „Flora" heb ben den geheelen dag door de aldaar aangebrachte tourniquets toegang tot het tentoonstellingsterrein. Personen, die elders hun motorrijtuig of rijwiel stallen, hebben daar geen toegang. Er wordt door de Noord- en Zuidholland- sche Tramweg Mij. een geregelde busdienst onderhouden tusschen het station Heem stede—Aerdenhout en „Flora". Flcra is vanaf het station Haarlem te be reiken met de trams van de N. Z. H. T- Mij en per taxi, standplaats Stationsplein. De taxis zijn te Heemstede opgesteld aan de Heemsteedsche Dreef met de kop aan het Valkenburgerplein (letter B). Gedurende den tijd dat de dagingang ge opend is, staan de bussen van Kon Lucht- va.rt Mij op de Groenendaalkade bij het Moientje, des avonds op de Groenendaal kade bij de Lentelaan. Ook bij het station Aerdenhout—Heem stede zijn geregeld taxi's aanwezig voor het vervoer naar de terreinen van Flora. En ten slotte zij nog opgemerkt, dat de dagingang bij het Molentje één half uur voor zonsondergang wordt gesloten, terwijl de avondingang om 5 uur namiddag openstaat voor het publiek. Voor diegenen, die per rijwiel de tentoon stelling bezoeken is ten eerste een rijwielstal ling op het autoparkeerterrein. De fietsers, die over de Rijksstraatweg komen, hetzij uit de ichting Haarlem of Den Haag, maken gebruik van dezelfde ingang als de luxe auto's en motorfietsen. Voor hen die per fie's komer. via de Heem steedsche Dreef, of uit de richting Haarlem mermeer is een rijwielstalling aan het Val kenburgerplein bij den hoofdingang. Des avonds maken fietsers, uit welke ricn- ting ze ook komen, uitsluitend gebruik van de eerstgenoemde rijwielstalling. Wat men moet weten. De internationale bloemententoonstelling Flora, is en nabij het Wandelbosch Groe nendaal te Heemstede onafgebroken eiken dag geopend zijn van 's morgens negen tot 't avonds 12 uur. Zij wordt dus niet gesloten tegen donker, ZooaH in 1925; slechts wordt dan het niet verlichte gedeelte ontruimd en den bezoe kers verzocht zich over de bruggen te bege ven naar het hofterrein, waar, tegen sche mer, eiken dag verlichting wordt ontstoken. Heeft men net terrein overdag b.v. door den hoofdingang betreden en wenscht men te blijven om de verlichting te zien, dan ver laat men na zijn bezoek de tentoonstelling door den ingang aan de tegenovergestelde zijde als van waar men binnengekomen is. Men komt dan dichter bij de tramhalte of de geparkeerde autocar uit, die na donker oprijden tot bij dien (avond) ingang, gele gen aan de Van Merlenlaan. Zij die per auto of rijwiel komen, kunnen niet het terrein verlaten langs den ingang waardoor zij waren binnengekomen De in gang Heerenweg gelegen aan het parkeer en rijwielstation der Flora. Voor men de ingangshekken doorgaat die van tourinquets zijn voorzien, koopt men aan de verspreid op den weg geplaatste kas sahuisjes zijn entreebiljet, dat den geheelen dag geldig is, mits men 't terrein met ver laat. Daarvoor bestaat geen gelegenheid in zooverre dat op het terrein voldoende gele genheid is om iets te gebruiken. De entree prijs is uniform, ieder betalend bezoeker be taalt denzelfden toegangsprijs, 60 cents. Diensten en hulpverleening. Op het tentoonstellingsterrein ten gerieve van de bezoekers, allerlei dienstgebouwen aanwezig. Een post, telegraaf en telefoon kantoor in het secretariaatsgebouw op het Hofterrein, is dagelijks tot half zes uur ge opend. De Twentsche Bank richt er een wis selkantoor in. De Eerste Hulp bij Ongeluk ken is verzekerd door een goed ingerichte hulppost, door de afdeeling Haarlem van Het Nederlandsche Roode Kruis. Het reiswezen, het toerisme en het hotel wezen zijn op volledige wijze vertegenwoor digd in het Verkeershuis. Broederlijk vereenigd zorgen de Ned. spoorwegen met de „Zeeland", de K.N.A.C. de K.L.M. en A.N.V.V.V. er voor, dat de be zoeker op de door hem verwachte wijze grondig wordt ingelicht over de mogelijk heden om aan zijn bezoek aan de Flora nog bezoeken of uitstapjes naar elders te verbin den. De rondvluchten boven de Flora ook bij avond, zullen daaronder een attractie blijken te zijn. Gisteravond te ongeveer half tien is b'.j de Wiegbrug te Amsterdam een col- perteerende N.S B.er slaags geraakt met een anti-fascist. De laatste werd daarbij gewond en is ter onderzoek naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Op het eerste perron van het Centraal station te Amsterdam is gisteravond een geestelijke, die te Laren woonachtig is, onwel geworden. Toen de geneeskundige dienst arri veerde, was hij reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Wiihel- mina-gasthuis overgebracht. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft twee mannen aan gehouden, die zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal van rijwielbelasting- merken. Een van hen was dezer dagen op heeterdaad oetrapt, doch wist aan den agent ,die hem wilde aanhouden, te ontkomen. H. M. de Koningin is voorne mens zich Maandag a.s. van Den Haag naar het paleis 't Loo te begeven voor een kort verblijf aldaar. Gistermiddag is een ernstig ongeluk gebeurd bij het aanleggen van een wa terleiding in de Kapellelan bij de Ka pel in 't Zand te Roermond. Voor dezen aanleg wordt ee.i geud gegraven onmid dellijk langs den muur van het klooster der Eerwaarde Paters Redemptoristen. Deze muur, die ter plaatse 1,80 meter hoog en bijna een halven meter -4ik is, is gistermiddag ingestort, met het nood lottige gevolg, dat de 23-jarige onge il' wde arbeider van Borren uit Roer mond werd bedolven en op slag gedood. Hij had gewerkt aan het graven van de geul. Twee andere arbeiders, die zich bij den muur bevonden, doken onmiddellijk diep in de geul weg en wonder boven wonder zijn zij niet door het instortend gesteente geraakt. Gisterochtend gebeurde het, dat de kran tenverkoopster in de kiosk aan het eind van de Jonker Fransstraat bij de Noorderbrug te Rotterdam in de nauwe beslotenheid van haar winkeltje te dicht bij het electrische kacheltje kwam, zoodat haar rok in brand geraakte. Zonder haar tegenwoordigheid van geest te verliezen liep zij de kiosk uit, sprong in het kille water van de Rotte, en bluschte op deze wijze haar brandende kleeren. zwom teen naar den oever, wipte op den wallekant, riep 'n taxi aan en liet zich naar huis bren gen om even van kleeren te verwisselen, al dus het Hbld. Toen zij een half uur later terugkwam in haar kiosk, trof zij, daar een agent van po litie aan, die zoo lang de honneurs had waargenomen. Dankbaar voor de vervanging nam zij het werk uit zijn handen over. En zij verkocht weer kranten, alsof er niets gebeurd was SCHILDERS IN STAKING. Bij bouwwerk te Amsterdam. Wegens een loonconflid, gerezen bij den bouw van een complex woningen aan de Uiterwaardenstraat, hoek Griftstraat te Am sterdam, zijn gistermiddag 42 schilders in staking gegaan. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9