DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Belgische regeering afgetreden. Scherpe critiek op de nieuwe kieswet. De Duitsche militaire dienstplicht. No. 67 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 20 Maart 1935 137e Jaargang Zitting Tweede Kamer Vele tegenstanders. flagelijksch 0veezicht Een verklaring van minister-president Theunis. - Ministers voor de radio. Een plotseling bericht. DE VERKLARING VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Theunis. !Buiteutand Wat vandaag de aandacht trekt,,. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aau de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 19 Maart. De Kamer heeft met 65 tegen 5 stem men de motie-Wijnkoop (c.p.) verwor pen, waarin zij zich zou hebben ver klaard voor intrekking van de aange kondigde verslechteringen in de arbeids voorwaarden bij de particuliere mijnen en voor het tegengaan van verdere ont slagen alsmede voor invoering van zes- en zeven-urige werkdagen in het mijnbe drijf in Limburg. Men weet, dat de Rijks bemiddelaar aan het werk is. Voor de motie stemden alleen de communisten en de heer Sneevliet (r.s.). Ter gelegenheid van de stemming over deze motie was minister Van Lid tb de Joude voor het eerst in de Kamer. Hij maakte met de leden kennis en scheen een vlot en vriendelijk man, die van een lach houdt. De Kamer houdt zich nu bezig met de voorgestelde kieswetswijziging, waar door de regeering het euvel van de vele kleine partijtjes en groepen wil tegen gaan. Volgens het wetsontwerp wordt bij in diening van de candidatenlijst storting van een waarborgsom van 250 ge- eischt De som zal verbeurd zijn, als de gioep den kiesdeeler niet haait. Belangrijk is een andere bepaling in het wetsontwerp, nl. dat een partij geen vertegenwoordiging in de Kamer kan krijgen, als zij niet ten minste driemaal den kiesdeeler haalt. Er zullen dan dus geen partijen meer in de Kamer zijn met minder dan drie zetels. Daarnaast wil het wetsontwerp ook de bestuurders van organisaties van over heidspersoneel uitsluiten van het lid maatschap van Provinciale Staten en Gemeenteraden. Voor uitsluiting van het Kamerlidmaatschap zou grondwets herziening noodig zijn. Dat de vertegenwoordigers der kleine partijen in de Kamer het wetsontwerp krachtig bestreden, spreekt vanzelf. De heeren Arts (r.k.v.p.), Lingbeek (h.g.) en Westerman (n.h.) traden er tegen in het geweer. Maar ook bij andere grootere, groepen is verzet tegen het regeeringsvuorstel gerezen Dit bleek heden uit redevoerin gen der heeren Boon (lib.) en Vliegen (s.d.) Men acht den eisch van drie maal den kiesdeeler, voordat men een vertegen woordiging in de Kamer kan krijgen, niet in overeenstemming met het begin sel der evenredige vertegenwoordiging. Minder bezwaar, o.a. ook niet bij mr. Westerman, vindt de eisch van een waarborgsom als middel ter voorkoming van al te lichtvaardige candidaatsteB ling. De uitsluiting van vakvereenigingsbe- stuurder van overheidspersoneel van het lidmaatschap van Staten en raad vmdt bij sommigen steun, bij anderen bestrijding. Mr. Westerman wenschte, dat men verder zou gaan en ook zou uit sluiten hen, die een levenstaak vinden in de behartiging der belangen van par ticuliere werkgevers- en werknemers organisaties. Het staat vrijwel vast, dat minister De Wilde zijn wetsontwerp niet onge wijzigd zal aangenomen krijgen. Met name zal hij den eisch van driemaal den kiesdeeler wel moeten prijs geven. Wel zal misschien de geldende eisch van drie kwart van den kiesdeeler voor ee eersten zetel kunnen worden ver scherpt tot den geheelen kiesdeeler. Een krachtig bestrijder van den eisch van drie maal den kiesdeeler was prof. Vi6scher (a.r.), die dezen eisch ongrond wettig acht, wijl de grondwet evenredige vertegenwoordiging eischt Wel kras is. dat prof. Visscher den eisch ook in strijd noemde met het antirevolutionnair be- ginse', dat ook voor kleine partijen de mogelijkheid van vertegenwoordiging eischt. Minister De Wilde is zijn partij genoot! Ir. Bongaerts (r.k.) heeft voorgesteld, dat de kieskringen zullen worden ver- eenigd tot vier groepen, waarvan twee 26 en twee 24 Kamerleden zullen moeten kiezen, al naar gelang der bevolkings- sterkte in de groep. Dan wordt het den kleinen partijen wat moeilijker gemaakt in de Kamer te komen. En tevens hoopt do voorsteller, op deze wijze een band te zien gelegd tusschen kiezers en gekoze nen. Blijken's heeren Vliegen's rede is een minderheid der sociaal-demo cratische fractie hiervoor. Mr. Joekes (v.d.) achtte den eisch van drie maal den kiesdeeler onaannemelijk (Het debat is nog lans? niet geëindigd!) Het Belgische kabinet afgetreden! Dat was gistermiddag wel 't meest sensationeele bericht, dat binnen kwam oip de redactie-bureaux der dagbladen. Want hoewel de regeering verre van sterk stond en men reeds eeni- ge dagen een regeerings-crisis vreesde, had niemand kunnen den ken, dat die crisis reeds zoo spoedig een feit zou zijn. Insiders wisten alleen, dat de Belgische regeering gistermiddag in de Kamer een korte verklaring zou afleggen en ieder ver wachtte, dat die verklaring betrekking zou hebben op de reis van de Belgische ministers naar Parijs, en op de maatregelen, die de regeering airect na die reis nam, om de huidige goudwaarde van den franc te hand haven. Maar een „coup de théatre" in den vorm van een kabinetscrisis verwachtte men allerminst, althans niet op dit oogenblik. Het was zoo schrijft de Brusselsche N. R. C.-correspondent natuurlijk bekend, dat sommige leden van de katholieke en li berale fracties in het parlement het gezag van de regeering zochten te ondermijnen, dat sommige voorstanders van devaluatie de deflatiepolitiek van de regeering op vinnige wijze bekampten; het was ook bekend, dat ten minste een van de leden van de regee ring voorstander was van de tot standko- ming binnen afzienbaren tijd van een drie- partijdig kabinet, waarin dus ook de sociaal democraten zouden zijn vertegenwoordigd, maar na de geruststellende verklaringen Maandag nog door sommige ministers aan de pers gedaan, meende men, dat het kabi net-Theunis den strijd voor de handhaving van de goudwaarde van den franc niet zou opgeven en zijn saneerend werk nog eenigen tijd zou willen voortzetten. Het was dan ook met de grootste verba zing, dat de Kamerleden de verklaring van minister-president Theunis, onmiddellijk na de opening van de Kamervergadering, aan hoorden. Zelfs de Kamerpresident was, naar wij later vernamen, geheel onkundig gelaten van het ontslag van de regeering. De vergadering van de Kamer duurde niet langer dan een kwartier. Minister-president Theunis begon met te verklaren, dat de door hem voorgezeten regeering samengesteld werd, om het werk van het economische herstel en de stabili teit van den franc, door de vorige regee ringen ondernomen, voort te zetten. Her haaldelijk heeft 't kabinet de aandacht van het parlement op den ernst van den toestand gevestigd en heeft het aangedrongen op hel behoud van een geest van vertrouwen en of fervaardigheid, zonder welke het in zijn po gingen niet zou kunnen slagen. Deze mede werking heeft de regeering niet in voldoen de mate ondervonden. Een deel van de meer derheid verleende meer dan eens zijn ver trouwen slechts met tegenzin aan de regee ring. Bovendien voerde de oppositie tegen de regeering een onrechtvaardigen en systema- tischen strijd en aarzelde zij niet, tot allerlei verdachtmakingen aan het adres van de mi nisters over te gaan. Na een aanhoudenden strijd, die vier maanden heeft geduurd, heb ben de gemeenschappelijke pogingen van de leden der regeering niet kunnen beletten, dat de bedreiging, die op den franc woog, scher per vormen ging aannemen, fn deze omstan digheden bleef er aan de regeering niets an ders over, dan den Koning te vragen, de op dracht, welke zij van hem had ontvangen, te willen terugnemen. Met den wensch, dat de opvolgers van het huidige kabinet in den eensgezinden steun van de natie de noodige kracht zullen mogen vinden, om de overwin ning te behalen, sloot Theunis zijn ontstel lende verklaring. De leden van de regeering verlieten daar op allen de vergaderzaal, terwijl vele katho lieke en liberale Kamerleden luidkeels rie pen: Leve Theunis. De kamer ging vervolgens uiteen. Fractie-vergaderingen. Terwijl de grootste opschudding in het parlementsgebouw heerschte, kwamen de katholieke en socialistische fracties van de Kamer en de liberale fractie van den Se naat ieder afzonderlijk bijeen. In de bijeen komst van de katholieke fractie werd door haar voorzitter, den oud-premier Poullet, be roep gedaan op den zin vóór eendracht en tucht, die thans meer dan ooit de rechterzij de moeten bezielen. Een van de gezaghebbende leden, prof. Brusselmans, verklaarde den val van het kabinet-Theunis te moeten toeschrijven aan de mislukking van de besprekingen tusschen de Belgische en Fransche ministers te Pa rijs. De Belgische ministers zouden ontgoo cheld zijn teruggekeerd. Oud-minister Sap was van oordeel, dat de minister van staat en oucl-resident van de Société Générale de Belgique, Francqui, als de groote schuldige moet worden beschouwd. Hij zou op het psychologische oogenblik de regeering hebben "losgelaten en haar defla tiepolitiek hebben afgekeurd. Ten slótte werd een motie voor handha ving van de huidige waarde van den franc aangenomen. Slechts twee leden, onder wie oud-minister van Caenegem, stemden tegen; twee anderen stemden blanco. De liberale fractie van den Senaat ver klaarde van haar kant eenstemmig geen enkele regeering te kunnen steunen, die niet vast besloten is de waaroe van den franc te handhaven. De socialisten constateerden in een motie, dat de deflatiepolitiek van het kabinet-Theunis volkomen is mislukt. De regeering is on machtig gebleken her economische en finan- cieele vraagstuk op te lossen. Verder protes teerden de sociaal-democraten tegen de po gingen door den minister-president gedaan in een verklaring, om alle schuld voor de huidige regeerings'crisis op den rug van de socialistische partij te schuiven. Over den franc lieten zij zich echter niet uit. De koning ontvangt de politieke leiders. Ir* den loop van den middag ving koning Leopold ter. paleize de gebruikelijke consulta tie van politieke leiders aan. Eerst werd ministei-piesident Theunis ontboden en ver volgens de voorzitters van de Kamer en den Senaat de leiders van de katholieke en libe rale fracties in de Kamer, Poullet en Max, de socialistische leider Vai.dervelde, de liberale oud-minister Janson, de katholiek-democra tische senator van Overbergh en om zeven uur 's avonds ook nog de socialistische mi nister van staat en gewezen president van de Kamer, Brunet. Ministers voor de radio. Gisteravond hebben de minister-president Theunis en de minister van economische zaken en openbare werken resp. voor den Franschen en Vlaamschen omroep t altreden van de Belgische regeering nader toege licht. De minister begon met de voorlezing van de verklaring, welke de regeering gister middag in de Kamer had afgelegd. Deze ver klaring vraagt een kort commentaar, ver volgde de minister. v De regeering heeft zich bij haar handelen alleen door zuivere economische doeleinden laten leiden. Politiek in ae minder goede be- teekenis van het woord verijdelde echter haar pogen. Voor een deel der medeburgers scheen het algemeen belang op sommige oogenblikken niet meer te bestaan. Crediet en vertrouwen hebben dezelfde beteekenis en zonder het noodzakelijke vertrouwen kon de regeering niet slagen. Zonder dat vertrou wen zal ook geen enkele andere regeering Kunnen slagen Waar lijot het land aan? Na- tuui lijk in ce eerste plaats aan de wereld crisis, welke de exportcontingenten zoozeer heeft gereduceerd, maar de gevolgen daar van zouden alleen te bestrijden zijn geweest door eensgezind vertrouwen, zooals de re geering bij den aanvang van haar bewind verklaarde. Dit vertrouwen is helaas onvol doende gebleken. De oppositie schuwde geen middelen tot het voeren van een noodlottige campagne tegen de regeering. Aanpassing van de productiekosten bescnouwde de re geering als het eenige middel tot redding van den franc. Het pogen der regeering is echter stelselmatig door de oppositie verijdeld. Veel tijd ging verloren om zelfs de meest nood zakelijke en urgente maatregelen in de Kamer te verdedigen. En doordat het ver trouwen ontbrak, is de campagne voor deva luatie ontstaan, waarbij de ministers recht streeks werden aangevallen. Het gevolg was, dat men goud is gaan uitvoeren en ofschoon de franc bijzonder goed gedekt is, mocht de regeering deze be weging niet laten voortduren. In dit licht moet men de maatregelen beschouwen, welke gisteren werden gepubliceerd, doch die niet het psychologische resultaat hebben bereikt, dat zij hadden kunnen Hebben, indien men vertrouwen had gehad. Zoo stonden de re geering nog slechts twee dingen te doen en wel in de eerste plaats de deur te sluiten om verderen gouduitvoer te verhinderen. De sleutel van de deur, die de regeering thans gesloten heeft, is gesteld in de vertrouwde handen van den gouverneur van de Nationale Bank, den heer Franck En in de tweede plaats diende de regeering het haar door den koning geschonken vertrouwen terug te geven. De regeering is ervan overtuigd, dat zij zich niets te verwijten heeft. Zij heeft ge arbeid in de beste verstandhouding en in volle saamhoorigheid. Wanneer wij op ons geheele werk terugblikken, zijn de fouten slechts gering geweest. „De regeering be sluit met den wensch. dat haar opvolgers de kracht mogen vinden te slagen, waar zij het niet vermocht'". De regeering zegt evenwel, dat de toe komstige regeering zonder vertrouwen even min een gunstig resultaat zal vermogen te bereiken. Niet het privaat belang, maar het publiek belang dient bij de beoordeeling van haar streven op den voorgrond te staan. Artikel van generaal v. Blomberg. De rijksminister voor de Weerbaarheid, ge neraal v. Blomberg, publiceert in Voelkische Beobachter een artikel over den Duitschen algemecnen dienstplicht. Generaal v. Blomberg verklaart o.m., dat de dienstplicht weer allen zal omvatten en zal worden opgebouwd op de basis der we reldbeschouwing van den nationaal socialis- tischen staat. Hij zal geen privilegies meer kennen. Hoogere ontwikkeling geeft niet meer, zooals eens, het recht op een korteren diensttijd Slechts karakter en prestaties zul len in het vervolg den doorslag geven. Discipline en moed zijp. het hoogste goed van den staat. De jonge weerbare mannen zullen deze school medemaker. Het veitrou wen, dat de weermacht geniet zal zij zich ook verder waaidig betoonen en zij gevoelt zich in leven en dood verbonden aan den schepper en leider van het nieuwe Duitschland. Een interview met baron von Neurath. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, heeft den chef correspondent van het Reuter Office een on- Von Neurath, rijkminister van Duitschland derhoud toegestaan, waarin hij o.m. ver klaarde dat Duitschland besloten heeft zich de voor zijn verdediging noodzakelijke wa pens te verschaffen, nadat het tot de overtui- Nu de Belgische regeering is afge treden. (Dag. Overzicht). De nieuwe dienstwet in Duitsch land. (Buitenland;. Op la6t van Rijksminister Frick zijn alle in Duitschland gearresteer de dominees weer op vrije voeten gesteld. (Buitenland). Den Japanschen bewoners van Guam is aangezegd het eiland te verlaten, in verband met den bouw van militaire versterkingen. (Bui tenland). De zomertijd zal dit jaar beginnen 15 Mei en eindigen 6 October. (Bin nenland). Vergiftigingsgeval te Nederweert (L.)2 kinderen gestorven. (Binnen land). Conflict bij Jansen en Tilanus ge ëindigd. (Binnenland). De regeering zal met de mijn- directies onderhandelen. (Binnen land.) Sneltrein grijpt vrachtauto te Wagenberg (N.-Br.); bestuurder aan den dood ontsnapt. (Binnenland.) Vandaag is het een jaar geleden, dat Koningin Emma heenging; een treffende plechtigheid te Den Haag. (Binnenland.) De gemeentebegrooting van Alk maar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAAN DEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDENUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. ging is gekomen, dat al zijn bemoeiingen om een algemeeue ontwapening te bereiken, ver- geefsch zijn gebleven. Duitschland heeit zich het recht der herbe wapening genomen, omdat de andere landen hun ontwapeningsverplichtingen niet zijn na gekomen. Het is absoluut noodzakelijk een duidelijk standpunt in te nernen. Dit is thans met Duitschland het geval. Op de vraag, waarom Duitschland den algemeenen dienstplicht weer heeft inge voerd, antwoordde de minister, dat dit be sluit in overeenstemming is met de in 1932 door Herriot gestelde eischen de Duitsche weermacht met een langen diensttijd te wij zigen in een leger met korten diensttijd, zoo mede met het plan-MacDonald. Hetgeen in de nieuwe wet op de weer baarheid is vastgelegd, is de verplichting voor iederen gezonden Duitsrher voor zijn vaderland zijn plicht te doen, als dit hem roept. Op de vraag of de gisteren overhandigde Britsche nota de voorwaarden voor het be zoek van Sir John Simon wijzigt, antwoord de Neurath: Neen. Hij vervolgde: Het be zoek heeft plaats in een goeden atmosfeer De besprekingen zullen niet heel gemakkelijk zijn, maar zij waren vroeger evenmin ge makkelijk en thans is de basis in ieder geval duidelijker. Wij zullen ons onderhouden over reali teiten in plaats van over phrases. Thans, nu Duitschland zich rechtsgelijkheid heeft ver schaft en de rijkskanselier heeft verklaard, dat de Duitsche strijdmacht nimmer voor den aanval zal worden gebruikt, moet een alge meen gevoel van veiligheid veel gemakke lijker te verkrijgen zijn Het moet voor de mogendheden mogelijk zijn het eens te wor den over een gemeenschappelijke basis van overeenstemming. De minister is er zeker van, dat iedereen er van overtuigd is, dnt een nieuwe oorlog het einde van Europa zal be- teekenen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1