HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragouty QwieentwuLm HET VAN NAGAS AKI. Bedrijven. SCHOORL Vaststelling begrootingen. Vleeschkeuringsdienst. -I zal verder gaande bezuiniging noodzakelijk zijn. Zij willen den poet schrijfloonen laten ver vallen. B. en W. willen het bedrag overbrengen naar den post voor onvoorziene uitgaven. De bedragen, die ten behoeve van den con ciërge voor het schoonhouden, de zorg voor de centrale verwarming enz. en aan gemeen tewerken voor onderhoud en schoonhouden zijn uitgetrokken, worden belangrijk geacht. Men zou gaarne zien dat deze ramingen na der werden overwogen. B en W. gaan de kosten 650) nog eens na en hebben niet den indruk, dat voor een lager bedrag het stadhuis behoorlijk zinde lijk is te houden. Het bedrag voor onderhoud van den stad- huistuin komt weer aan den plantsoendienst ten goede. Gevraagd werd of de vergoeding ad 350 aan den conciërge voor het betalen van hulp bij het verzorgen van de centrale verwarming voor vermindering in aanmerking komt. De conciërge zeggen B. en W. be taalt het bedrag geheel uit aan een voor dit werk aangenomen werkman. Zij achten de vergoeding niet te hoog. Kunnen de ramingen van 300 voor on derhoud en aanschaffing van meubilair en van 800 voor bureaubehoeften, druk- en bindwerk voor het archief niet worden ver minderd? Het bedrijf van gemeentewerken zeggen B. en W. acht het niet verantwoord de raming van 300 te verlagen. Ook is het bedrag voor bureaubehoeften en inzonderheid dat voor bindwerk bezwaar lijk te verminderen. De hoofden van takken van dienst hebben herhaaldelijk aansporingen tot het betrach ten van zuinigheid ontvangen. Desgevraagd achten B. en W. de bezoldi ging van ambtenaren van den Burgerlijken Stand niet te hoog. Gaarne zou worden vernomen, of nog pogingen tot opheffing van de onaflosbaar- neid der leening van 1921 worden aange wend. Wellicht zouden hieromtrent inlichtin gen zijn in te winnen bij de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Het is ons bekend, zeggen B. en W., dat een commissie uit de belanghebbende ge meenten ter zake diligent is en dat ook bo vengenoemde vereeniging herhaaldelijk po gingen aanwendt om wijziging der leenings contracten te verkrijgen. Wat de kosten van uitbreidingsplan be treft, zeggen B. en Wdat voortaan zal Wor den getracht de werkzaamheden zooveel mogelijk door het vaste personeel van het be drijf te doen verrichten. Ten aanzien van de mogelijkheid, of met minder kosten een goed raadsverslag is te verkrijgen zag men gaarne een onderzoek ingesteld. Een meer beknopte weergave van het ver handelde, zeggen B. en W., zou naar wij vrcezen aan het verslag een groot deel aan zijn waarde ontnemen. Men betwijfelde, of 1500 voor onder houd én aanschaffing van rijwielen in dezen tijd nog noodig is. Vermindering van deze raming zou men gaarne in overweging zien genomen. Uit dezen post, zeggen B. en W., wordt be taald het onderhoud en vernieuwing van de rijwielen en motorrijwielen, olie, benzine eitz. Aangezien ook aan dit deel der uitrusting van de politie niets mag ontbreken, kan met geen lager bedrag worden volstaan. Gevraagd werd, of de raming van 3000 voor extra-diensten voor verlaging vat baar is. De uitgaven bedroegen totaal 3332.14. De sedert 1931 ingetreden verhooging, zeggen B. en W., houdt verband met het raadsbesluit van 1932, waarbij, te rekenen van 1 Januari 1932 af, de wekelijksche diensttijd, welke tevoren 47 uur bedroeg, op 48 uur werd gebracht, terwijl de verplich ting tot het vervullen van 40 onbetaalde overuren verviel. Hieruit blijkt, dat de bestaande regeling geen verlaging van de geraamde som tóe- laat. P^08^11 van straatlichting zijn ruim 5000 hooger geraamd dan voor 1934. In verband hiermede zou gaarne worden verno men, of door beperking van de verlichting vermindering van het uitgetrokken bedrag mogelijk is. Tegenover een goede verlichting in de nieuwere stadsgedeelten staat een sobere verlichting in andere zeggen B. en W. De uitbreiding der stad gaat uiteraard met al lerlei kosten gepaard, waaronder de boven bedoelde. Men verlieze overigens niet uit oog, dat inkrimping van de straatver lichting ook consequenties medebrengt ten aanzien van de openbare orde en zedelijk heid. Desgevraagd, zeggen B. en W., dat ophef fing van de bioscoopcommissie niet kan Plaats hebben. Zij zullen overwegen, of de bezoldiging voor het secretariaat moet worden gehand haafd. De belasting wegens gebouwde eigen dommen zal bij nota van wijziging 250Q hooger worden gesteld. Ten aanzien van diverse schoolgeldposten wordt betwijfeld, of zij aan den veiligén kant zijn. Verzocht werd deze posten in nadere overweging te nemen. Deze posten, zeggen B. en W., zijn lager geraamd dan de opbrengst volgens de laatst opgemaakte kohieren. B. en W. zijn dus uitgegaan van een rede lijke basis. Hoewel met het voornemen van het Col lege, om ontslag aan boventallige onderwij zers te bevorderen, werd ingestemd, werd de aanstelling van meer kweekelingen met akte minder ernstig ontvangen. Liever zag men opheffing van een der scholen. De verwachte besparing zou niet ten volle worden verkregen, daar de bijzondere school besturen eveneens kweekelingen zullen aan stellen, wier belooning uit de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 mag worden be taald, en dus langs een omweg toch weer ten laste der gemeente zou komen. Onze bedoeling, zeggen B. en W., is, de boventallige onderwijzers bij wijze van over gangsmaairegel door kweekelingen te doen vervangen. De klapstoelen, zeggen B. en W., op een desbetreffende vraag, welke tot nu toe voor de ouderavonden werden gebruikt, zijn totaal versleten. Of op andere wijze dan door aankoop In de behoefte kan worden voorzien, zal worden onderzocht. Gevraagd werd, of het mogelijk is de be dragen van 3, 5 en 8 per leerlingen voor leermiddelen eenigszins te verlagen Naar de bedragen, welke elders beschik baar worden gesteld, wordt onderzoek ge daan. Men vroeg, of de vakonderwijzers niet kun nen vervallen. Evenals bij het lager onder wijs zou het onderwijs in lichamelijke oefe ning zonder bezwaar aan het gewone perso neel kunnen worden opgedragen. B. en W. zullen onderzoeken, of een rege ling is te treffen, waardoor bedoelde kosten geheel of gedeeltelijk kunnen vervallen. Inzake de vergoeding art. 1 l.o.-wet-1920 werd de vraag gesteld, of de gemeentelijke marge nog langer moet worden uitgekeerd. Vermindering van de gemeentelijke marge, zeggen B. en W„ heeft voor de belangheb benden het karakter van een extra-salaris verlaging. Wij zouden dien maatregel, om dat dit personeel daardoor in een uitzonde ringspositie zou worden gebracht, liever niet toepassen. Wel gevoelen B. en W er voor aan nieuw te stellen personeel de marge niet meer uit te keeren. Desgevraagd stellen B. en W. voor de verordening, regelende het toekennen van een belooning aan onderwijzers, die zijn aan gewezen tot plaatsvervangers van hoofden van scholen, met ingang van 1 April a.s. in te trekken. De commissie acht de percentages, waar naar de uitkeering voor de geschatte waarde van bijzondere scholen geschiedt in dezen tijd veel te hoog. Gevraagd werd, of B. en W. bereid zijn met de schoolbesturen overleg te plegen, om zoo door minnelijke schikking tot lagere percentages te komen. Verzocht wordt ook de bemiddeling van de ver. van Ned- Gemeenten in te roepen voor het verkrijgen van een billijker regeling op dit punt. De wet, zoo zeggen B. en W., schrijft be taling van de uitgetrokken vergoeding ge biedend voor Er zal wel weinig uitzicht be staan, dat de bijzondere schoolbesturen van deze aanspraak vrijwillig afstand zullen doen. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft daarop eveneens bij herha ling de aandacht gevestigd. Verzocht werd intrekking van het subsidie voor bewaarschoölonderwijs in overweging te némen. Omtrent deze aangelegenheid zeggen B. en W. bestaat iri ons College geen een stemmigheid. Wij komen op dit onderwerp terug. De vraag werd gedaan, of een 4-jarige handelsschool wel van veel nut is. Gaarne zou worden vernomen, welk bedrag is te be zuinigen, wanneer de handelsschool een 3- jarige wordt, dje zuiver op de praktijk is in gesteld. Indien men reorganisatie wenscht, zal deze tijdig vóór den nieuwen cursus tot stand moeten komen. Een verandering zeggen B. en W. als boven bedoeld zou slechts een besparing van. ongeveer 2000 opleveren. De vraag, of de handelsschool kan wor den gereorganiseerd, zonder dat haar be staansrecht in het gedrang komt, zullen B. en W. tijdig onder de oogen zien. Omtrent de noodzakelijkheid der uitgaaf van 500 voor deskundige adviezen zou de commissie gaarne inlichtingen zien verstrekt. Men vroeg zich af, of die uitgaaf niet is te voorkomen, wanneer bouwplannen uitslui tend door plaatselijke deskundigen zouden worden beoordeeld. Beoordeeling door een schoonheidscom missie op den bestaanden voet achten B. en W. het meest in het belang der gemeente. In verband met het subsidie voor het Bur gerweeshuis werd de meening uitgesproken, dat aan gezinsopvoeding de voorkeur moet worden gegeven. Bovendien zou dit systeem minder kostbaar zijn. Dit onderwerp zeggen B. en W. is van zoo ingrijpende beteekenis, dat wij ons daarover op korten termijn geen oordeel kun nen vormen. Zij verklaren zich bereid later deze aangelegenheid in beraad te nemen. De meening werd uitgesproken, dat ook de subsidie voor den stadsautobusdienst, root 4000, voor vermindering in aanmer ing komt. Het in de begrooting voor 1935 uitgetrok ken bedrag zeggen B. en W. dient tot dekking van het eploitatieverlies over 1934. Het lijkt ons tégenover de ondernemers niet geheel correct achteraf het maximumbedrag lager te stellen. Wel kan thans worden uit gesproken, dat de in de begrooting 1936 op te nemen bijdrage over 1935 niet hooger zal worden gesteld dan 3000. yerzocht werd te onderzoeken, of de pro visie der boden van den ophaaldienst kan worden verminderd. In verband met de algemeene salarisher ziening zeggen B. en W. wordt de pro visie van de boden verminderd. Een grootere reserve als tegenwicht tegen mogelijke tegenvallers werd zeer gewenscht geacht. In overweging wordt daarom gege ven de raming van den post onvoorziene uit gaven zoo mogelijk op te voeren. De post voor onvoorzien bedraagt thans 24.219.76 (1934 16.817.84) zeggen B. en W. De commissie verzocht, met het oog op het groote belang van dit ingewikkelde vraag stuk, een afschrift van het ten aanzien van het grondbedrijf ontvangen deskundig rap port ter bestudeering aan de leden van den raad te zenden. Een spoedige beslissing werd noodig ge acht, daar inzonderheid de kwestie van de rentebijschrijving ten nauwste met de be grooting samenhangt. Aan dit verzoek zullen B. en W. voldoen. Een nader voorstel inzake deze aangele genheid is in voorbereiding. De meening werd geuit, dat in deze ge meente, zooals ook elders wel geschiedt, het huisvuil tweemaal in plaats van driemaa' in de week wordt opgehaald. Gaarne zou wor den vernomen, of deze maatregel uitvoerbaar is en welke kostenbesparing daaruit zou kun nen voorkomen. In enkele wijken van de stad wordt reeds bij wijze van proef het vuil tweemaal per week opgehaald, zeggen B. en W In straten met veel zaken en winkels is deze regeling niet zoo gemakkelijk te treffen. Welke financieele voordeel-n hieraan zijn verbonden, kunnen B. en W. eerst later be- oordeelen. De vraag werd besproken, of door verlen ging van den termijn van afschrijving, een deel van de door het radiobedrijf gemaakte winst ten bate van de gemeentekas zou zijn te brengen. Bij de oprichting van het bedrijf zeg gen B. en W. heeft de Raau de bedoeling aanvaard, dat met de uitkeervg van winst aan de gemeente zal worden gewacht, tot de schuld geheel is afgeschreven. Verlenging van den termijn van afschrijving verzwaart het risico, dat het bedrijf oplevert len voor stel hiertoe kunnen B. en W. thans niet doen Bij den kapitaaldienst werd gevraagd, of de Schermerweg voorkomt op het aanvullend wegenplan, zoodat in de onderhoudskosten van dien weg een bijdrage zal kunnen wor den verkregen. B. en W. antwoorden bevestigend. Een bij drage in de onderhoudskosten kan eerst wor- den gedeclareerd, wanneer de uitgaaf voor het werk bekend is. Verzocht werd mededeel ingen te doen ten aanzien van de exploitatieuitkomsten van 'act Victoriebad over 193Ï. De rekening over 1934 zal ter inzage wor den gelegd. De raad kwam Dinsdagmiddag fn openbare zitting bijeen, onder leiding van den burgemeester, baron van Frijdagh die de voorjaarsvergadering, op den mooien lentedag, met een woord van welkom opende en mededeeling deed van de volgende ingekomen stuk ken: a. Schrijven dd. 13 Febr. 1935, no 100 van Ged. Staten van Noordholland te Haarlem, houdende toezending van de vastgestelde gemeenterekening over '33, alsmede van de hedrijfsrekeningen over gemeld dienstjaar. b. Schrijven dd .13 Febr. 1935, no. 104 als voren, houdende goedkeuring van hot raadsbesluit dd. 30 Jan. J.l. tot het aangaan van een kasgeldleening groot 30.000. c. Schrijven dd. 27 Februari 1935, no. 3r al6 voren, houdende toezending van een afschrift van het uittreksel uit het koninklijk besluit dd. 14 Februari 1935, no 29 waarbij wordt goedgekeurd de bij raadsbesluit van 4 December 1934 vast gestelde Verordening op de heffing van besmettelijke ziektegel den. d. Procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger d. 20 Febr 1935 tot een bedrag van 385.86, met welk bedrag de betreffende boeken overeen stemden. B. en W. stelden voor bovenstaande stukken voor kennisgeving aan te ne men. Alzoo werd besloten. Adres dd. 15 Februari j.l. van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" en de „Schoorlsche Winkeliers- vereeniging" alhier, houdende verzoek tot het vaststell jn van een ventverorde- ni.ig, ter beteugeling van het venten in de gemeente. B. en W. zijn zich niet bewu6t, dat het venten te dezer plaatse schrikbarend af metingen heeft aangenomen, gelijk door de Winkeliersvereenigingen wordt be weerd, kunnen de wenschelijkheid van re .lementeering op de aangevoerde mo tieven niet inzien. Het venten door groentenhandelaren, kruideniers e. a. uit andere gemeenten, volgens verordening te regelen en als zoodanig vorderende wederom nieuwe administratieve bemoeiing en toezicht, zou bovendien wettelijk niet te beletten zijn. De voorzitter oordeelde inwilli ging van het verzoek niet wenscHelijk. Men moet den econoraischen gang niet terug draaien. De heer Kaag wilde legesgelden heffen. De heer Duin wees er op, dat de winkeliers belasting betalen en dat de winkeliers willen dat de venters voor e-.n ventvergunning moeten betalen. Sfr. vindt dit toch een gevaar/Ijken i xg- De voorzitter zeide dat de adres santen naar de Amsterdamsche verorde ning verwijzen, welke verordening slechts verkapte bedelarij wil tegen gaan. De heer Dapper wil eenzelfde bepa ling als in Koedijk. Weth. B ij 1 was er tegen. Vele inwo ners uit Schoorl trekken ook naar ande re plaatsen en dit is wel goed ook. De crisis wordt juist voor een déél veroor zaakt door het optrekken van tolmuren en wij moeten in het klein dien weg niet op. De heer G u t k e r was ook niet voor een dergelijke verordening. Besloten werd het adres voor kennisgeving aan te nemen. f. Adres dd. 21 Maart 1935, van W. S. van der Noorda alhier, houdende ver zoek op de door hem ingediende bouw- aanvrage dd. 4 Febr. j.l. alsnog gunstig te willen beschikken. Bij besluit van 7 Maart j.l. hebben B. en W. afwijzend beschikt, overwegende, dat door het bouwen van een dergelijke woning de welstand ter plaatse zeer wordt geschaad. B. en W. stelden dan ook voor op dit ve-zoek afwijzend té beschikken. De voorzitter lichtte de zaak na- dei toe, aan de hand van een advies van do commissie. Adressant was van oor deel, dat de bedenkingen ongegrond waren. De heer Schermer vond het jam mer dat men zoo vaak in beroep moet komen bij den raad. Het gaat over het uiterlijk en over den smaak valt niet te twisten. Technisch voldoet het huis aan de verordening en daaraan dient de raad zich te houden. De weistandsgrens vindt spr. iets ongelukkigs. Dat de commissie de voorkeur geeft aan een steekkap op een 2 verdiepingshuis verwonderd spr. Spr. vond het huis gewoon. Het be zwaar, dat er een stadhuis in een weide- omgeving wordt geplaatst is een onjuist argument. Dit is een welvarend huis, met aan alle kanten goede gevels. Spr. wilde de aanvrage toestaan. De heer Kaag was het met den heer Schermer eens, evenals de heer Duin, die niet kon begrijpen, dat B. en W. maar aan het lijntje van de adviescommissie loopen. De resultaten met deze commis- ri zijn niet schitterend. De beroerste huizen in Schoorl kwamen door de ad viescommissie tot stand. De heer G u 11 e r speet het, dat de raad er tegen in moet gaan. Hij kan aan het hui6 ook niets leelijks zien en was het met den heer Duin eens. Weth. B ij I merkte op, dat met alle aanvragen naar de adviescommissie gaan. Dit jaar is het al vier maal ge beurd dat de commissie kleinigheden wijzigde. Hieraan mankeert te veel. De heer D u i n Zij willen het werk in handen spelen van een bevriend architect. De voorzitter: Zegt u dat nu niet van afwezigen. De heer Duin: Wij hebben niets met de Amsterdamsche mijnheoren te ma ken. Wat er met hun goedkeuring kwam is rommel. D heer Schermer oordeelde het een feit, dat verschillende aanvragen onder druk worden gewijzigd. Spr. wil het de menschel niet lastig maken Als Schoorl den naam krijgt dat men hier mceilijkheden krijgt, dan gaan ze naar eldefs en dit is voor Schoorl geen voor- deel. Spr. hoopte dat de wethouders hiermede voortaan rekening zullen hou den. Het is arrogaat van de commlesle te zeggen dat een architect in den arm moet .vorden genomen. De voorzitter was overtuigd, dat als B. en W. het plan hadden goedge keurd, in den raad stemmen van protest zouden zijn opgegaan. In het polderland schap behoort men een ander huis te bcuwen dan in het bosch. Naar wel- standseischen is dit huis niet goed. Spr. oordeelde het voor een raad moei lijk hierover uitspraak te doen en wil zich aan de commissie houden. Spr. wil waken voor de toekomst. De trek naar Schoorl is goed en angst voor vertrek mag geen motief worden om onge- wenschte huizen te laten bouwen. De heer D u i n Do raad wil B. en W. niet tegenwerken, doch spr. begrijpt niet dat men tegen den kap bedenkin gen heeft. Wethouder van Lienen war tegen geweest, omdat de raad het huis van den h~~" p a had afgekeurd. Wat moeten B. en W. doen. De heer Schermer wilde zich aan de verordening houden. De welstands bepaling is een raar ding. De heer Duin dweept niet met het oordeel van de commissie. De heer Kaag was het met den voor zitter eens, dat het huis daar niet zal passen. De heer G u 11 e r eveneens, doch men kan maar niet eischen dat ze maar een boerenhuis zetten. De voorzitter: De heer Meden- dorp is nu door de commissie tevreden gesteld. Hier is twijfel en bij twijfel geldt: onthoudt u. Spr. is gebleken dat de commissie van de rommelige gevel van den heer Medendorp een goed ge heel heeft gemaakt. De heer Schermer: Architecten zijn het ook altijd niet eens. De heer G u 11 e r vindt het te erg dat een huis, dat voldoet, niet gebouwd mag worden. Met de stemmen van de wethouders 'egen werd besloten de vergunning toe t staan. De voorzitter zou niet in hooger beroep gaan. De toekomst moet maar uitwijzen wie geiijk heeft. g. Schrijven dd. 23 Januari j.l. van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Johannes den Dooper te Schoorl, houdende verzoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkom stig art. 101 der 1. o. wet, ten behoeve van de bijzondere lagere school te Cat- rijp. B. en W. stelden voor het voorschot, zijnde 80 pet. van 116"/* X 13 35 is 126.89 te verleenen. Conform besloten. De voorzitter deelde mede, dat in de volgende vergadering een voorstel zal komen om de kermis met het oog op do late Pinkster te verschuiven. Ook werd mededeeling gedaan van '.e verlaging van de bijdrage voor het cen- traa' ziekenhuis te Alkmaar. Aan de orde kwam de voordracht van B. en W. om het besluit tot grondruiling met den heer G Kaal in te trekken en te besluiten voor hem aan te koooen twee strooken grond aan den Damweg te Schoorldam. elk ter grootte van 35 M2. voor 100. Dit voorstel werd gedaan om dat Ged. Staten dit wenschel ijker oor deelen met het oog op een meer afdoen de wegverbreeding. Conform besloten. Voorgesteld wordt de begrooting van het Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1935 in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst vast te stellen op 6088.17 en voor den kapitaaldienst op 1000. De heer Schermer raporteerde en wees op de verhooging van de gemeente lijke subsidie van 500 op 4500 en op de wenschelijkheid om het verhaals recht toe te passen. Ike subsidie en op de wenschelkheid om het verhaalsrecht toe te paseen. Voorgesteld werd het salaris van den secretaris-penningmeester van 50 op 100 te stellen en het presentiegeld voor ieder lid op 15. De meerdere kosten van 65 kunnen gevonden worden door de begragenisrechten van 150 op 85 ts brengen, zoodat de post „onvoorzien" 199.81 kan blijven. Conform deze voorstellen werd de be grooting vastgesteld. Gewone dienst ontvangsten en uitga ven 2929.25, kapitaaldienst 300. De commissie stelde verlaging van keurgelden toe van 1 op 0.50 voor nuchtere kalveren en korting op de sa- 175. In het naastbijzljnde dorp stuurde de treinconducteur een telegram naar üen stationschef van het volgende station: „groo te vertraging... zeemonster sleept achter den trein aan... gaat zoo niet!" 176. 't Was dus begrijpelijk dat bij het volgende station Piet en Drein uit den trein werden gezet en de wagen met het zee monster weer werd afgehaakt. „Ik bemoei me er niet langer mee", zei de stationschef. „Ga maar loopen met dat beest", 'AA

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7