DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Op doorreis naar Hitier. No. 71 BxtqeÜiksch Ov eczicht Eden kwam van Parijs, Simon van Londen, en beiden gingen naar Berlijn. Dat was alles wat de Brifsche staatslieden op Schiphol vertelden. EEN PAUZE OP SCHIPHOL. Op Schiphol Maandag 25 Maart 1935 137e Jaargang Te Berlijn buitenland. PAUL VAN ZEELAND KABINETS FORMATEUR. Belgisch kabinet van nationale eenheid? De vermoedelijke samenstelling IV ai vandaag de aandacht trekt.., JAPAN UIT DEN VOLKENBOND. De vrijgekomen gelden bestemd voor propaganda. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zoa- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2 50. Losse nummers 5 cents. Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Om twaalf uur zestien Zon dagmiddag landde eerst het toe stel van sir John Simon, den Engelschen minister van buiten- landsche zaken op Schiphol, komend van Londen. Wellicht 2 minuten later raakten de wie len van het toestel van den Engelschen minister Eden, de lord-geheim zegelbewaarder, den grond. Minister Eden kwam uit Parijs, zooals men weet. Om zeven minuten voor twee vertrok ken de hooge gasten naar Berlijn, thans in één toestel, de „Delia", een „de Ha- villand 86" van de Imperial Airways. Het andere toestel vertrok onmiddellijk daarna naar Croydon. Uit het geheele bezoek treedt wellicht één moment naar voren dat een stempel op alles drukte. Dat was even vóór het gezelschap zich begaf aar boord van de „Delia", op weg naar Berlijn. De gramo- foon-muziek van het stationsrestaurant had aldoor EngeJsche militaire muziek „gebroadcast" het deed onwillekeurig denken aan het gestap van militairen, de herbewapening van Duitschland, de pas gemelde troepen'vérplaatsingeu in Sir John Simon. Frankrijk en Italië. Dan, plotseling klinkt de Engelsche hymne van William Henry Monk (1823—1889) over het veld. Een hymne die voor Engeland is wat voor ons is „Wilt heden nu treden". De woorden toepasselijk alsof ze geschre ven waren voor de gelegenheid: „Abide with me: fast falls the eventide; Tho darkness deepens, Lord, with me abide. When other helpers fail and comforts flee, Help of the helpless all abide with me". Daarna klinkt plechtig het „God save oor gracious King', door allen bloots hoofd aangehoord, de vier motoren be ginnen te ronken, het hooge gezelschap stapt in. Iemand roept: „Good luck Sir John" even taxiet de machine en dan.... de lucht in, op weg naar Berlijn en Hitier. Tijdens hun kort verblijf gebruikten de hooge Engelsche gasten de lunch op Schiphol, in een daarvoor afgeschut ge deelte van het stationsgebouw-restau rant. De begroeting. Bij hun aankomst op Schiphol werden zij begroet door sir Huber^ Montgomery, den Engelschen gezant te den Haag, door den heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, inspecteur bij den Luchtvaart dienst, namens de regeering, en door den heer V. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol voor de Burger Luchtvaart. Omstuwd door journalisten, fotografen er film-operateurs verzocht Sir John nog buiten allen een kring te vormen waarop hij zei: „Ik wensch namens mijzelf en namens mijn collega Eden te zeggen, dat wij ons gelukkig voelen elkaar te mogen ont moeten op de „friendly soil" van Neder land. De heer Eden komt van Pa-ijs. ik kom van Londen, we gaan naar Berlijn, maar eerst zullen we hier de lunch gebruiken. Er werd van verschillende kanten ge vraagd om iets meer te zeggen, maar Sir John weigerde eiken vorm van pers- gesprek, toen en nog eenige malen daar na. „U begrijpt dat wij onder de gegeven omstandigheden niets kunnen zeg gen". De lunch was eenvoudig: bouillon, kreeft, kip, groentesalade, kaas en vruchten. Er werd slechts bier en tafel water bij gebruikt. Men had het Engelsche gezelschap alleen gelaten geen Nederlanders na men aan de lunch deel zoodat zij al vast eens wat vertrouwelijk met elkaar konden praten een attentie die zeer gewaardeerd werd. De ministers waren vergezeld van de heeren H. Sey- mour, W. Strang, R. Hankey en Edgar Granville Tijdens de lunch werd een telegram ontvangen van ministe- Colijn, waarin hij de hooge gasten welkom heette in Nederland en goede reis wensrhte, welk telegram Sir John Simon mede namens den heer Eden telegrafisch met eenige vriendelijke woorden van dank beant woordde. Na de lunch begaven Sir John Simon en de heer Eden zich onopgemerkt naar buiten en liepen in het grasveld tus- s-hen het stationsgebouw en de mili taire hangars gedurend> een kwartiertje samen op en neer, waarbij zij zich in druk, ernstig gesprek met elkaar on derhielden. 'n Paar vragen. Toen ze zich weer naar het stationsge bouw begaven hadden wij even de ge legenheid een paar vragen te stellen. Na het aanloopje hoe de H dlandsche lucht hun beviel, zeiden wij: „Uwe excellen ties zullen zich hier wel thuis voelen in Nederland, na de verklaring van den heer Baldwin, dat de grenzen van Enge land thans aan den Rijn liggen?" Beiden lachten hartelijk. Sir John Simon zeide: „Probeert u toch alstublieft niet ons uit te vragen. Wij houden van Holland, maar u begrijpt, we kunnen niets zeggen!" Onderwijl wilden de heeren 'n ver keerd vertrek van het stationsgebouw binnen gaan, maar wij wezen hen te- r^fht, zeggend: „Volgt u ons maar wij zullen onderweg niet probeeren u uit te hooren!" Voor het stationsgebouw van Schip hol waaiden de Nederlandsche en En gelsche vlaggen. Waren de ministers ge arriveerd in grijzige nevel het rond cirkelende vlaggeschik F. 36 van de K. L M. was er soms af en toe in verdwe nen bij hun vertrek brak de zon door en de Havilland lichtgrijs van kleur en slank van lijn, ondanks zijn twee „dekken" was nog een flink eind te volgen, terwijl het toestel zich in ooste lijke richting wegspoedde. Het toestel werd bestuurd door den gezagvoerder captain H. H. Perry. Het ligt in de bedoeling, dat Sir John Simon Woensdag a.s. per vliegtuig we der via Amsterdam naar Londen terug keert, terwijl minister Eden op lateren datum per trein, waarschijnlijk ook weer via Nederland zal terug komen. Minister Eden gaat, zooals men weet, nog naar Moskou en andere hoofdste ien van Oost-Europa. Vóór zijn vertrek gaf Sir John Simon nog namens allen zijn tevredenhei 1 te kennen over de ontvangst op Schiphol. Hij deelde dit mede aan Sir Hubert Montgomery, die het aan de vertegen woordigers van de dagbladen doorgaf. Inderdaad was de ontvangst op Schip hol dan ook wel aardig misschien wel een beetje intiem, zooals de heeren wenschten, maar prettig en ongedwon gen. Zoowel Sir John als minister Eden zagen er beiden opgewekt en vief uit en voelden zich blijkbaar erg op hun gemak op Schiphol. Een speciale verslaggever meldt ons. Een klein gezelschap met sir John Simon aan het hoofd is zoo juist uit de twee Im- tigen tred, de parapluie in de hand komt sir John nader. De pers wil iets hooren zeggen we, wij zend op de vele toesnellende journalisten. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re«*el meer ft contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Vraagt hen n een kring te gaan staan, egt de Engel- che gezant en :oo geschiedt et. Sir John in t midden van en kring van journalisten zegt, dat hij niets zeggen zal. Met 'n glim lach gaat men lunchen. Tegen het einde van de lunch staan •Heen de twee !eiders sir John Simon en de teer Eden van .afel op, stap pen kalm naar buiten en zijn terstond in Eden ernstig gesprek gewikkeld. Twee groote mannen wandelden voor den ingang van Schiphol. Wel een kwartier lang, onopgemerkt, door niemand lastig gevallen. Is dit kwartier geen wereldgeschiedenis? De een, uit Parijs komend, met de meening van Frankrijk en Italië, de ander uit Lon den, den wil van de Engelsche regeering kennend. Bij hun terugkomst hadden we nog een kort onderhoud met sir John. We stellen een vraag en in goeden luim krijgen we reeds een half antwoord, maar tegelijk zegt sir John vragend: Is het wellicht niet beter geen enkele ver klaring in de krant te zetten in dit stadium? Zeg echter aan de collega's, voegt hij er aan toe, dat we een £eei aangenaam lunch- uurtje hebben doorgebracht en vergeef me, dat ik geen mededeelingen kan en mag doen. Zichtbaar in goede stemming, mede door de rustige ongehinderde wandeling van zoo even, begeeft men zich naar het Dalia-vlieg- tuig en stapt in. We krijgen een \riendelijken groet en met uiterst korten aankoop, zooals de F 36 hem een uur tevoren had gedemonstreerd, gaat het Engelsche vliegtuig de lucht in. Uit Berlijn meldde men ons Zondagavond: Sir John Simon en Lord Anthony zijn hedennamiddag te Berlijn aan gekomen. Het was een Zondag vol Maarsche buien, maar ondanks het onbestendige weder waren honder den belangstellenden naar het vlieg veld van Tempelhof getrokken om getuige te zijn van de landing der Engelsche staatslieden. De nieuws gierigen vulden het platte dak van het restaurant, alom stonden ze op stoelen en tafels. Kort na vijf uur verschenen ook de offi- cieele personen op het terrein. Men bemerkte staatssecretaris Meissner, als vertegenwoor diger van den leider, baron von Neurath, den rijksminister en van Bülow, den staatssecre taris van buitenlandsche zaken, graaf Basse- witz, chef van het protocol, verscheidene andere hooge ambtenaren van de Wilhelm- strasse alsook admiraal von Levetzow, de Berlijnsche hoofd-commissaris van politie. Van Engelsche zijde was de ambassadeur sir Eric Phipps met een aantal zijner mede werkers op het vliegveld aanwezig. Daar stond ook de eere-compagnie van den lijf standaard van Hitier. Er waren natuurlijk ook ontelbare Duitsche en buiteniandsche journalisten, persfotografen en filmopera teurs voor de gelegenheid naar Tempelhof getrokken. Twintig minuten over vijf werd de nade ring van het Engelsche vliegtuig door sire nen aangekondigd. Stipt om half zes landde het. Met een sierlijke bocht reed het nog over het veld om vlak voor den uitgang te blijven staan. Sir John Simon stapte het eerst uit, begroet door graaf Bassewitz die de Duitsche autoriteiten aan de Engelsche gasten voor stelde. Von Neurath vroeg zijn Engelsche collega of deze een goede reis had gehad, waarop sir John bevestigend antwoordde Eden, die reeds herhaaldelijk te Berlijn is ge weest drukte zijn Duitsche kennissen harte lijk de hand en vertelde, dat hij erg vroeg was moeten opstaan om het vliegtuig te halen waarmede hij de reis tot Amsterdam had gemaakt. Na de eerste begroeting trad de leider van de eere-compagnie met getrokken degen op sir John Simon toe om nem de aanwezig heid van de lijfstandaard van Adolf Hitier tè melden De mannen met sialen helmen op het hoofd presenteerden het geweer. In de auto van von Neurath reed Simon nu in gezelschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken naar de Engelsche ambassade. In een tweede auto zaten sir Erich Phipps en lord Anthony Eden. De overige Engelschen begaven zich recht streeks naar hotel Adlon. In de vestibule van het bekende hotel heerschte natuurlijk een drukte van belang. Talrijke journalisten en leden van de Engel sche kolonie waren daar vereenigd om de Engelsche gasten te begroeten Zij hebben lang moeten wachten. De eerste bespreking op de Engelsche ambassade duurde langer dan men algemeen had vermoed. Eerst tien minuten over acht kwamen Simon en Eden in het hofel aan. Zij verdwenen spoedig in de lift daar zij zich gereed moesten maken voor het diner, hetwelk tegen negen uur op de Engelsche ambassade zou beginnen. Den ganschen avond stonden dichte drom men kijklustigen voor hotel Adlon. unter den Linden en in de Wilhelmstrasse. Veel te zien was er echter niet. Paul van Zeeland, voormalig par lementslid en vice-gouverneur van de Nationale Bank is hedenavond door den koning belast met de vorming van het nieuwe kabinet. Van Zeeland verklaarde, dat hij een kabinet wilde samenstellen van nationale eenheid onder de leuze: „Economische vernieuwing van het land". De heer van Zeeland is vroeger reeds mi nister zonder portefeuille geweest in het derde kabinet-de Brocqueville in 1934. Hij is in Zinnik geboren op 11 November 1893, promoveerde tot docter in de rechten en in de politieke en diplomatieke wetenschappen en is professor in de faculteit der rechten aan de hoogeschool te Leuven. Men verwacht thans een spoedige oplos sing van de regeeringscrisis. van zijn ministerie. De heer van Zeeland heeft Zondagochtend zijn besprekingen voortgezet en hij is nu zoo ver gevorderd, dat voor het oogenblik sprake is van de mogelijke samenstelling van zijn kabinet, dat als volgt zou zijn gegroe peerd Minister-president en minister van Finan ciën Van Zeeland (r.-k.) Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw Economische Zaken Koloniën Buitenlandsche Zaken Landsverdediging Justitie Openbare Werken Openbaar Onderwijs Arbeid en Soc. Voorzorg Wauters P. T. T. (Waarschijnlijk) Spaak hoewel mogelijk Du Bus de Warnaffe in aan merking komt voor deze portefeuille Pierlot (r.-k. De Schrijver (r.-k Van Isacker (r.-k. Koelman (r.-k. Forthomme Devèze Bovesse Merlot Bouchery (lib. (lib. (lib (lib.) (s.-d.) (s.d) (s-d) REDE VAN MUSSOLINL „Deze tijd is zeer belangrijk". Naar aanleiding van den zestienden verjaardag van de stichting van de fascistische strijdhonden, die in geheel Italië sinds jaren als feestdag gevierd wordt, heeft Mussolini Zaterdagmorgen voor de op de Piazza Venezia aangetre den fascistische jeugdbonden een korte toespraak gehouden. Daarin zette hij o.m. uiteen: „De dag van heden i6 een belangrijke datum in de geschiedenis van Italië en zal als zoodanig bij de toekomstige ge slachten in herinnering blijven. Bij de stichting van de fascistische strijdhon den vormden wij een zeer kleine minder heid, thans zijn wij een onafzienbare massa. Belangrijk daarbij is, dat deze massa door denzelfden geest van moed, van koelbloedigheid en hardnekkige wils kracht bezield is als de eersten dit v/aren. In het ondoorzichtige en onzekere po litieke heden biedt Italië de wereld het schouwspel van wonderlijke rust. Thans is Italië sterk Geen gebeurtenis zal ons onvoorbereid vinden. Dit feit maakt het ons mogelijk krachtig de eerstvolgende taak van een nu niet juist veraf zijnde toekomst onder oogen te zien. De toe- k /mst zal ons zijn Gr kunt in uw hart deze volledige zekerheid dragen en deze tot een wapen smeden var onbuigzamen wil. Wij zijn bereid tot iedere taak, die het lot ons zal stellen, ook wanneer het noodig mocht zijn dwars over alle hinderpalen heen, die ons in den weg zouden komen. Onze wil tot den vrede en tot de samenwerking in Europa be schikt ook over ettelijke millioenen sta- lfci. bajonetten. Morgen reeds zijn wjj be- Sir John Simon en Eden naar Hitier. (Dag. Overzicht). Zes dooden bij hotelbrand te Chi- cago. (Buitenland). Vrouw vermoord te Den Haag. (Binnenland). Paul van Zeeland zal Belgisch kabinet vormen. (Buitenland). Felle brand in het nieuwe Haag- sche Lyceum te 's-Gravenhage. (Bin nenland). De „Vrijheidsbond" ter vergade ring bijeen. (Binnenland). Nieuw misdrijf te Oss? (Binnen land). Onze reis-redacteur schrijft over het Amsterdam—Rijnkanaal. (Bin- nen'and). Hevige ontploffing in machine fabriek te Breda; 7 gewonden, waar onder 2 zeer zwaar. (Binnenland). De moordzaak de Bie, de verdach ten tot 15 en 7K jaar veroordeeld. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) reid te toonen, welke geest en welke moed het heerlijke Italië van het fascis me bezielt onder het teeken van den lictorenbundel." ITALIË NEEMT EEN „VOORZICHTIGHFIDSMAATREGEL" Lichting 1911 onder de wapenen geroepen. De leider der Italiaansche re geering heeft in zijn kwali teit van minister van defen sie bevel geven tot onder de wapenen roepen van de gehee e lichting 1911. In de officieele desbetreffende mededeeling wordt aangegeven, dat het hier een voorzichtig heidsmaatregel betreft. JAPAN S VERHOUDING TOT DUITSCHLAND. In Tokio ontkent men, dat onderhandelingen worden ge voerd over een militair ver bond. De Japansche minister van buiten landsche zaken, Hirota, heeft in het parlement verklaard, dat de Duitsche ambassadeur Dirksen hem een bezoek had gebracht en had hem ingelicht over de redenen voor het Duitsche besluit tot invoering van den algemeenen dienst plicht. Verder had de Duitsche ambas sadeur hem verzekerd, dat Duitschland nooit eenige aanspraak zal laten gelden op de Japansche tmandaatsgebieden in den Stillen Oceaan. Hirota verklaarde verder, dat naar zijn meening de Duitsche politiek wei nig invloed heeft op de situatie in het Verre Oosten. Tenslotte dementeerde de minister de geruchten, volgens welke Japan met Duitschland zou onderhan delen over een militair verbond. De vice-minister van buitenlandsche zaken heeft een onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassadeur over de uitwerking, die de Duitsche stap even tueel zou kunnen hebben op den toe stand in het Verre Oosten. In verband met het feit, dat op 27 Maart het Japansche besluit tot uittreding uit den Volkenbond, dat twee jaar geleden is geno men, van kracht zal worden, komt het Japan sche kabinet op 26 Maart bijeen. Medegedeeld wordt, dat de credieten, die vroeger bestemd waren voor de bestrijding der kosten van de Japansche delegatie bij den Volkenbond, thans ten goede zullen ko men aan de Japansche propaganda in het buitenland. EEN NIEUW MACHINEGEWEER. Vijftienhonderd kogels per minuut. l>e Engelsche soldaat Bagnall van be roep electricien, heeft te Londen een electrische mitrailleuse uitgevonden, welke tot 1500 kogels per minuut kan schieten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1