4 Stad en Omgeving. Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vredebond. 5 x-»# III allo ft «1 til###! :fl«f x>..-' Vv' V-U. t Hier Is een goed vriend met goed nieuws 1 Lampe, Nieuwendijk Amsterdam, voorjaars-seizoen geopend. tuurliik niet over hun zelve) in hartelijke woorden deden uitkomen wie er veel werk had gedaan. We noemen dan naast den schrijver de componiste, mevr. Jeanne van der Haar—Böttger, de leidster van de 'bal- Iets, mej. Tine van Gulik, de drie dames wel ke de costumes hadden verzórgd, den heer Molenaar (décors), den heer Cor Hoogvorst (regie) en den heer Jonker als muzikaal lei der. Doch vergeten we niet (ze was er door ziekte thans niet bij) mevr. van den Burg. die avond aan avond de repetities bezocht en gerust kan genoemd worden: de moeder van het koor. Misschien slaan we nog wel iemand over, doch er waren ook zoovele medewerkenden. De huldiging ging gepaard met vele bloemen. Ons compliment aan al die kinderen! Aan rinsen en prinsessen, en vooral aan Ali aba! Zij allen hebben gezorgd voor een aardigen en gezelligen avond. TEXEL De afd. Texel van „Bloembollencul tuur" vergaderde Donderdag in „De Oranjeboom". De heer Limburg, de nieuwe directeur van „De Narcis" was bij deze vergadering tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, den heer H. Leber, deed de penningmeester, de heer S. Flens rekening van zijn financieel beheer. De rekening sloot met een batig slot van 16.89. De secretaris, de heer Bruijn, gaf een uitvoerig verslag over 1934, en sloot met den wensch, dat de opheffing van 't embargo voor Ame rika, de Holl. bloembollencultuur weer tot grooten bloei zal brengen. Tot bestuurslid werd gekozen inplaats van den heer S. Flens, die niet herkies baar was, de heer van Leeuwentot af gevaardigden naar de alg. vergadering de heeren S. Flens en J. Parlevliet. Over een ingekomen motie van de afd. Hillegom, die aandringt op devaluatie, ontspon zich een langdurige discussie, 't Bleek dat men 't hier, evenals te Hille gom, lang niet eens was met de afwij zende houding van 't hoofdbestuur in zake het hooghouden van de gulden, daar men van oordeel is, dat de bloem bollencultuur veel nadeel ondervindt van de lage valuta in andere landen. De geheele vergadering, uitgezonderd de heer Parlevliet, die tot voorzichtigheid aanmaande, bleek voor devaluatie te zijn, zoodat de afgevaardigden opdracht kregen om tegen 't bestuursvoorstel en voor de motie „Hillegom" te stemmen. Bij behandeling van de motie „Benne- broek" enz. om bij de regeering aan te dringen om ontheffing van roe-belas ting, verklaarde de vergadering zich hier eenparig voor. De houding van 't hoofdbestuur, dat verklaard had dat de toestand in 't bollenbedrijf nog zoo kwaad niet is, werd algemeen afge keurd. Besproken werd nog een gemeenschap pelijk bezoek aan de tentoonstelling Flora, dat pl.m. 2.50 per persoon zal kosten. De directeur van „de Narcis" voerde nog eenigen tijd 't woord. Spr. besprak de narcisteelt op Texel, en roemde de bestrijding van ziekten van de Narcissen, zooals deze hier wordt toegepast en drong aan hiermede nog voort te gaan. Hierna sluiting. WIERINGEN Waar worden de arbeiders aange slagen. In de dagbladen der laatste dagen kwam een bericht voor over een koninklijk besluit, waarbij een beslissing was genomen over de emeente betreffende een aanslag voor de ijksinkomsten- en gemeentefondsbelasting van arbeiders bij de Zuiderzeewerken. In ver band met het groote aantal arbeiders, dat hier werkzaam is geweest, zijn wij bij het gemeentebestuur van Wieringen eens gaan informeeren of dit besluit nog nadeelige financieele gevolgen voor deze gemeente met zich brengt. Dit is ongetwijfeld het geval, was het ant woord, want het ging hier niet om die drie arbeiders, in het koninklijk besluit genoemd, maar juist over een groot aantal. Echter kon hieraan worden toegevoegd, dat bij de sa menstelling van de begrooting er niet op ge rekend was, dat de aanslagen te Wieringen zouden worden opgelegd, zoodat de beslis sing hierop niet van invloed is. Het gemeentebestuur wees er verder op, dat uit het krantenbericht zou kunnen wor den opgmaakt, dat dit een principieele be slissing is. Dit is echter niet juist. Principieele beslissingen zijn reeds eerder gevallen. Reeds over het belastingjaar 1931—'32 had het ge- meentebetuur bezwaar gemaakt tegen de ge meente van aanslag van eenige arbeiders bij de Zuiderzeewerken, van elders afkomstig, die aan boord van baggerwerktuigen verble ven, en juist met de bedoeling om een prin cipieele beslissing voor de toekomst te krij gen. Deze beslissingen waren voor Wierin gen steeds gunstig. De vraag, in welke ge meente betrokkenen moesten worden aange slagen, werd steeds beoordeeld naar het cri terium, waar zij bij den aanvang van het be lastingjaar, dus op 1 Mei, werkzaam en ge huisvest waren, dat was dus Wieringen. Na dat deze beslissingen waren afgekomen en het dus voor het gemeentebestuur vast stond, dat alle arbeiders, die op 1 Mei 1932 werk zaam waren bij de Zuiderzeewerken en hier verblijf hielden (en dat waren er vele) over het belastingjaar 1392*33 te Wieringen aangeslagen moesten worden, zond liet ïopr al deze personen (ruim 1100) bezwaarschrif ten aan de Kroon. De Raad van State advi seerde ook thans ten gunste van Wieringen, doch mogelijk heeft het groote pakket den minister afgeschrikt, want thans werd ineens anders beslist en werd als gemeente van aan slag aangewezen de gemeente, van waar be trokkenen, voordat zij te Wieringen werkten, zijn gekomen. En het eigenaardige is, dat de zelfde motieven, welke vroeger door de an dere gemeentebesturen zooals Dordrecht, wa ren aangevoerd en niet mochten baten, thans zijn overgenomen om tot deze laatste beslis singen te komen. Met dit al, besloot men, is het voor Wie ringen, dat tegenwoordig, dank zij dezelfde Zuiderzeewerken, voor eenige honderden werkloozen mag zorgen, een leelijke tegen valler. Causerie van mevr. P. J. Smit Schuckink Kool. De belangstelling voor deze als voordracht aangekondigde spreekbeurt is ons niet mee gevallen. Wij hadden verwacht, dat de zaal van De Unie overvol zou worden, maar zoo ver kwam het niet. Mevr. K r u i m e 1-S t a k m a n, van Stom- petoren, sprak een kort welkomstwoord en leidde de spreekster van den avond bij het publiek in. Vioolmuziek van mevr. Elte, op de piano begeleid door mevr. Kruimel, en zang van mej. Blom, zorgde voor een juiste sfeer, in de zaal. De vrouw en het oorlogsvraagstuk. Daarna was het woord aan mevr. Smit Schuckink Kool uit Amsterdam, een der vooraanstaande figuren in den Vrouwen- Vredesbond, wier naam men zich herinnert, als we even memoreeren, dat zij het was, die haar zoon op grond van minderjarigheid ver bood deel te nemen aan de loting voor de nationale militie, voor welk optreden zij de consequentie aanvaardde, door de haar op gelegde gevangenisstraf uit te zitten. De spreekster begon met op te merken, dat de vrouwen zich voorheen slechts heel wei nig om oorlog of oorlogsgevaar bekommer den. Dat is nu wel anders, want er gaat geen dag voorbij, dat niet op den komenden oorlog wordt gewezen en ae vrouwen zul len daarin worden meegesleept doordat het een lucht- en gasoorlog wordt. In vroegere oorlogen zijn (enkele gevallen uitgezonderd) de vrouwen buiten den strijd gebleven, later werd dit anders (b.v. door deelneming aan de verpleging van gewonden en door het verrichten van landwerk. Op dit moment echter zijn de vrouwen wel degelijk reeds ingeschakeld in het oorlogsgevaar: als er hier een gasaanval wordt verondersteld, zal de burgemeester verordenen, dat de ramen en gordijnen moeten worden gesloten. Hoe ook, spreekster zou aan dergelijk bevel niet voldoen. Zij meende, dat alle denkende vrouwen desgelijks moesten handelen. De volgende oorlog zal een einde maken aan de cultuur. Dit bevestigen ook de soc.- dem., maar op het congres van Zondag j.1. werd door vooraanstaanden onder hen ge- I zegd, dat wij niet kunnen meedoen aan ont wapening. Spr. vond dit bedroevend. Zij vertelde van net idee der soc.-dem., dat de komende vijand van Nederland zal zijn onze Oostelijke nabuur Duitschland, waar het fascisme den boventoon voert. Over het goede of minder goede van het tascisme wilde spr. niet uitweiden, alleen constateer de zij, dat „de wind daar terug gaat", maar, zei zij, is dat in ons land niet het geval? Is b.v. ons onderwijs in den laatsten tijd niet veel verslechterd? Spr. herinnerde aan het optreden van ge neraal Seijffert voor het Nat. Jongeren Ver bond, waar het ook ging over oorlog en noodzaak van verdediging van het vaderland. Het bestaan van vaderlandsliefde wilde spr. niet ontkennen, integendeel, maar kan men wel de grenzen van het vaderland bescher men? Neen, met geen mogelijkheid, en toch durft generaal Seijffert de jongens daartoe op te wekken Wat zullen zij aan de grens doen? Een vliegtuig is er in een minimum van tijd overheen en in plaats van huis en haard te beschermen, zooals dat heet, laten zij die juist in den steek. Er is een militairist ge weest, die aanried bij een eventueelen oorlog de aanvallen te richten op de bevolkings centra, waardoor het leger gedemoraliseerd zou worden. Het geweld van de overheid dwingt mee te dioen in een oorlog, maar toch zal zij niet te veel op de vrouw mogen rekenen, meende spr. In dit verband citeerde zij een brochure van een Franschen generaal, waarin wordt gezegd, hoe meisjes en vrouwen moeten worden opgevoed met het oog op de moge lijkheden van een luchtoorlog. Spr. vond het monsterachtig, dat men in ernst die mogelijk heid aanvaardt maar, vroeg zij, zouden de vrouwen en meisjes wel doen wat er in die brochure van haar verlangd wordt? En» zij antwoordde: neen, want wij mogen de mogelijkheid van een gasoorlog niet aan vaarden. Wij moeten vrouw d.w.z. bestemd tot bescherming van het leven zijn en blijven, ondanks alle militairistische voorbereiding van de overzijde. Uit geweld zal nooit iets goeds voort komen, zei spreekster, het doodt altijd zich zelf; zoolang de mensch het geweld aan vaardt als middel tot beslechting van ge schillen, zal er echter oorlog blijven. Maar als wij dan geen geweld aanvaarden, zullen wij geweldloos moeten zijn en niet meer mogen willen dat die heerlijke uitvindingen op net gebied van de techniek worden gesteld in dienst van de vernietiging en het verderf. Na een pauze, gedurende welke propagan da gemaakt werd voor den vrouwen-vredes gang naar Den Haag (op Zaterdag 18 Mei), en ook weder gemusiceerd werd, las mevr. Smit een ingekomen briefje voor, waarin ge vraagd werd of de spreekster geloofde in de mogelijkheid van een ontwapend, weerloos Nederland. Spreekster antwoordde dat ieder land weerloos is tegen een buitenlandschen vijand, die met vliegtuigen strijdt. Wij moeten aan sturen op ontwapening, dus eervol weerloos zijn, wijl wij dan niet doen alsof wij een vijand zouden kunnen afweren. En als wij weerloos zijn, zullen zeker niet anderen ons land uitkiezen voor oorlogs terrein. Mogen wij onze kinderen kalm laten ver gassen? vroeg de vragensteller nog. Spr. antwoordde hierop, dat wij ons alleen laten vergassen, als wij probeeren ons te ver weren tegen een buitenlandschen vijand. Laten wij dan zoo verstandig zijn daaraan niet mee te doen. Afweergeschut, dat aan redelijke eischen voldoet, bestaat niet een luchtvloot van een eenigszins talrijk aanta! vliegtuigen kan niet worden tegengehouden Als wij ons bewapenen, worden wij stellig vergast; als wij ontwapenen, hebben wij Sroote kans daaraan te ontkomen. Spr. beval e lezing aan van de brochures over het in ternationale wapenkapitaal, waarin verteld wordt van wat er verdiend werd aan eiken doode in den oorlog. Dapperder dan op bewapening aansturen is het te pleiten voor weerloosheid, althans in onzen tijd nog. Waar oorlog dreigt of optreedt, is hei met de redelijkheid afge- loopen. Op een vraag uit het publiek vertelde spr. van haar tweeden zoon en de nationale mili tie. De jongen wilde zich niet laten in schrijven, de vader had geschreven aan den minister en ofschoon deze zelf niets ant woordde, is het nu al zeker, dat de jongeman niet behoeft te dienen, want men zal hem be schouwen als hebbende broederdienst, of schoon zijn oudere broeder nog geen militair is. Het helpt dus wel, als men iets doet, meende spreekster. Vervolgens deelde zij op verzoek uit de vergadering een en ander mede over het door haar bijgewoonde anti-oorlogscongres van vrouwen te Parijs. Zij was over het re sultaat niet voldaan, omdat de aangenomen resolutie niet inging tegen het geweld. Het gevolg was, dat de Vrouwen-vredebond af zijdig staat. Op een vraag van een der aanwezigen ant woordde mevr. Smit, dat het nog niet wette lijk is voorgeschreven, dat de gordijnen moe ten worden gesloten bij luchtbeschermings oefeningen, maar het zal zeker zóó ver komen: de wet is in voorbereiding. Spr wekte op, ondanks strafbedreiging, de gor dijnen geopend te houden. Dat zou een waar dig protest zijn tegen oorlogsvoorbereiding. Enthousiast vertelde spr. van den vrou wen-vredesgang van verleden jaar. Mevr. Kruimel zegde haar aan het slot dank voor haar bezielend betoog. BROKKENHUIS EN PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Wij waren de vorige week aanwezig bij een uitdeeling van het brokkenhuis. Voldaan en met grooten eerbied voor het werk, dat door de bestuursleden, geholpen door vele dames, werd gedaan, gingen wij naar huis. De laatst gehouden inzameling heeft veel opgeleverd, dat bruikbaar was en dat op de uitdeelingsavonden een nuttige bestemming kan vinden. Den gevers zij daarvoor har- telijken dank gebracht. Rustig werden de klanten geholpen. Men waande zich in een groot warenhuis, al is de outillage gebrek kig. Een der heeren trok zelf een jasje aan om den klant te laten zien hoe keurig het zat. Van alles werd gekocht, stoelen, ma trassen, petroleumlampen, schoenen, heeren- costuums, overjassen, damesjassen, onder- kleeding, hoedjes, enz. In de damesafdeeling hielpen een achttal dames; de klanten koopen niet wat hun wordt voorgehouden, men zij laten zich verschillende modellen en kleuren voorhou den om daarna hun keus te doen en de ver koopsters, die dit werk uit pure naastenliefde doen, blijven steeds met een vriendelijk ge zicht helpen. Twee avonden per week om te koopen en eenige middagen om alies te ordenen, beste den deze dames en heeren aan dit mooie werk en alles con amore. Wanneer men weet, dat in de afgeloopen week een honderdtal gezinnen geholpen zijn, dan zal het duidelijk zijn, dat de voorraad snel slinkt en dat men snel door sommige artikelen heen is. Er is een groot gebrek aan nette gedragen heerenkleeding. Nu de kas van het plaatselijk Crisiscomité nagenoeg leeg is, moet dikwijls een beroep op het brokkenhuis worden gedaan. Het brokkenhuis is dan ook voor onze gemeente van onschatbare waarde; alle gezindten kunnen er terecht. Nog 250 aanvragen lig gen gereed om in de komende weken te wor den afgehandeld. Wij behoeven U niet te zeggen, dat aan dit alles zeer veel adminis tratief en ander werk vast zit, elke kooper krijgt b.v. een oproepkaart. Óm deze 250 menschen te kunnen helpen, zou, indien dit door het plaatselijk crisiscomité zou moeten geschieden een groot bedrag gemoeid zijn en het is moeilijk in dezen tijd aan geld te ko men. Het plaatselijk crisiscomité is dus dank baar voor de hulp, die het brokkenhuis ver leent. Moge het bovenstaande ertoe leiden, dat zij, voor wie het geven van financieelen hulp moeilijk is, zooveel mogelijk het brok_ kenhuis steunen. Het plaatselijk crisiscomité zal echter gaarne gaven in geld ontvangen, want niet altijd kan met hulp in natura wor den volstaan. Wie wat voor het brokkenhuis heeft, belle op telefoon no. 3894 of 2019, of schrijve aan de heeren E. Siekerman, Rip- pingstraat 12 of A. Bergsma, Westerweg 55. Wie wat voor het plaatselijk crisiscomité kan missen storte dit op girorekening no. 25163, ten name van den Gemeente-ontvanger. VOORKOMING VERVUILING BLEEKERSSLOOT. B. en W. schrijven in bijlage no. 52; Al geruimen tijd zijn bij ons plannen in overweging om de vervuiling van de Blee- kerssloot tegen te gaan. Bedoelde vervuiling vindt voornamelijk haar oorzaak in de omstandigheid, dat de Bleekerssloot bij den Heilooërdijk doodloopt. Vooral wanneer de barometerstand laag is, kunnen de gassen uit het water opstijgen, waardoor gegronde klachten over stank ont staan. Ook de windrichting is van invloed op de stankontwikkeling; bij Noordelijken en Oostelijken wind is er nog mogelijkheid van toevoer van zuurstofrijk water, hetgeen bij Westelijke en Zuidelijke winden uitgeslo ten is. Volgens de meening van den Inspecteur der Volksgezondheid, dr. E. C. M. J. Hollman, is er evenwel nog geen sprake van overbelas ting van de Bleekersloot, in verband waar mede door circulatie van het water het zelf reinigingsproces wordt bevorderd, waardoor bezwaren achterwege zullen blijven. Naar aanleiding van deze mededeeling zijn verschillende plannen onderzocht. Allereerst het plan om de Bleekerssloot in verbinding te brengen met den Molentocht. Daar even wel de aanleg van een nieuw stadskwartier ten Zuiden van de Willem de Zwijgerlaan nog wel eenige jaren op zich kan laten wach ten, is het graven van een gracht ter verbin ding van de Bleekerssloot en den Molen tocht, zooals op het plan van uitbreiding Overdie en Achtermeer is aangegeven, geen maatregel, die zich voor onmiddellijke uit voering leent. Vervolgens zijn in studie geno men eenige plannen, die de doorstrooming van de Bleekerssloot beoogen door het inla ten van water van elders, n.1. uit het Noord- hollandsch kanaal en uit den Oosterzijpolder. Het bestuur van laatstgenoemden polder wenschte daartoe niet mede te werken, om dat het daarvoor groote hoeveelheden brak kanaalwater in zijn polder zou moeten laten instroomen. Het water kan ook nog in de Bleekerssloot worden ingelaten door dit uit den grond op te pompen. Omtrent laatstbedoeld plan, het inlaten van water in de Bleekerssloot door een bronbemaling, is eveneens het gevoelen gevraagd van den Inspecteur der Volksge zondheid voornoemd. Deze is van oordeel, dat verversching van het water in de Blee kerssloot door twee bronnen elk met een ca paciteit van 120 M3. per uur, een gunstigen invloed zal uitoefenen op de waterverver- sching. Deze wijze van waterverversching heeft op het maken van een persleiding van het Noordhollandsch kanaal in den Heilooërdijk naar de Bleekerssloot voor, dat de kosten van aanleg belangrijk minder zijn. Terwijl de ex ploitatiekosten van beide voorzieningen na genoeg gelijk zijn, namelijk ruim 2300 per jaar, bedragen de kosten van aanleg van een persriool ongeveer 24300 en van twee bron nen met pompinstallaties 9000. De exploitatie van laatstgenoemde inrich ting geeft het volgende beeld Stroomverbruik 2 x 2200 uren a 6 K.W. a 6 cent 1584. annuïteit naar 4 pCt. in 20 jaar 662.22 onderhoud 10O 2346.22 Met zekerheid is niet te zeggen, of het aan tal uren, dat de installatie moet werken 2200 per jaar bedraagt, dan wel meer of minder, aangezien dit aantal uren afhankelijk is van de natuurlijke verversching door regenval. De capaciteit van de installatie is zoodanig, dat het water van de Bleekerssloot in 5 da gen geheel ververscht kan zijn. Wij meenen, dat eindelijk 'n voorziening moet worden getroffen ten aanzien van de vervuiling van de Bleekerssloot en dat het aanbrengen van twee bronnen met pompin stallaties een oplossing biedt, waarvan rede lijkerwijze verwacht mag worden, dat zij het ontwikkelen van stank, waardoor de omwo nenden reeds eenige jaren geplaagd worden, voorkomt. Omtrent deze voorziening hebben wij het advies gevraagd van de commissies van bij stand voor openbare werken en voor de financiën, wier adviezen wij hierbij ter in zage leggen. Laatstgenoemde commissie dringt aan op uitstel, totdat de beslissing van Ged. Staten ten aanzien van het uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer bekend is. Wij hebben tegen verder uitstel bezwaar Zoowel wanneer Ged. Staten het plan goed keuren als wanneer zij het niet goedkeuren zal er geruime tijd verloopen, alvorens een andere oplossing mogelijk is, omdat de ge meente daarover in elk geval met eigenaren ai polderbestuur tot overeenstemming moet komen en het verkrijgen van overeenstemming met de eigenaren weer afhangt van de vraag, of de bebouwing aan de Oostzijde van de Bleekerssloot spoedig een bepaalden omvang zal aannemen. Door dit alles zou uitstel zooal geen af stel, dan toch een belangrijke vertraging be- teekenen, waarvoor wij de verantwoordelijk heid niet op ons zouden wenschen te nemen. Wij stellen uwe vergadering daarom voor ons college te machtigen: a. twee bronnen te maken met pompinstal. laties bij het Zuidelijk einde van de Bleekers- sloot, overeenkomstig het hierbij overgelegde rapport van den directeur der gemeentewer ken d.d. 27 Febr. 1935, nr. 96; b. voor de uitvoering van dit werk aan ons college een crediet te verleenen van 9000, nader te regelen bij suppletoire begrooting. Het spreekt vanzelf, dat wij, alvorens aan dit besluit uitvoering te geven, ons ervan zul» len vergewissen of Ged. Staten tegen de uit» gave bezwaar hebben. LEGESVERORDENING. i In bijlage no. 55 schrijven B. en W.J Het heeft onze aandacht getrokken, dat da bedragen, welke in andere gemeenten aan leges verschuldigd zijn voor de afgifte van paspoorten en bewijzen van Nederlander schap te gebruiken als reispapier, de in deze gemeente geheven wordende rechten voor de ze stukken niet onbelangrijk overtreffen, zoo dat deze zonder overwegend bezwaar ver hooging zouden kunnen ondergaan. Voor een paspoort of een verlenging van de geldig heidsduur van een paspoort wordt tot dus ver in deze gemeente 0.50 betaald en voor een bewijs van Nederlandschap eveneens 50 cent. Het verdient naar onze meening aanbe veling deze bedragen te brengen op 1.50. Wij zouden van deze gelegenheid willen gebruik maken om u voor te stellen bovendien eenige andere wijzigingen aan te brengen. Voor het geregeld verstrekken van lijsten vermeldende hen, die zich in de gemeente ge vestigd, of haar verlaten hebben, is tot dus ver 50 per jaar verschuldigd en voor het geregeld lederen dag verstrekken van lijsten, vermeldende de in de gemeente op één dag geborenen, levenloos aangegevenen, onder trouwden, gehuwden en overledenen 25 per jaar. Deze gegevens werden tot vóór eeni gen tijd alleen verstrekt aan de plaatselijke bladen. Sedert echter kwamen ook aanvragen in van particulieren, die in het bezit wensch- ten te worden gesteld van afzonderlijke lijs ten vermeldende de geborenen, de onder trouwden of degenen, die zich in de gemeen te gevestigd hebben. Voor het verstrekken dezer gegevens is tot dusver in de legesver ordening geen bedrag vermeld. Het is der halve noodig daarvoor een bedrag vast te stellen, dat als volgt zal kunnen geschie den: voor een lijst van personen die zich in de gemeente hebben gevestigd 30 per jaar en voor lijsten van de geborenen en van de ondertrouwden, gehuwden of overledenen of bevattende gegevens omtrent een of meer van deze rubrieken, voor iedere lijst 25 per jaar. Het verdient voorts aanbeveling voor het voltrekken van huwelijken in de 3e klasse het tegenwoordige bedrag van 15 te verhoogen tot 20, wat een betere verhouding geeft tot de volgende klasse, waarvoor 40 verschul digd is. Nog zouden wij u in overweging willen geven, nu de veranderde tijdsomstandighe den het mogelijk maken ook voor bedragen beneden 1000 verbouwingen van eenige beteekenis te doen uitvoeren, de heffing van bouwleges aan te vullen met een tarief voor bouwwerken van beneden 1000, waarvoor tot duvesr hier geen leges verschuldigd is. In andere gemeenten is dat wèl het geval. Het bestaande tarief zou dan als volgt kunnen worden aangevuld: Voor bouwsommen beneden 500 0.50, van 500 tot beneden 1000 2.50; van 1000 tot 1999 5 enz., als het bestaande tarief. Ook meenen wij u te moeten voorstellen van een Hinderwetsvergunning, waarvoor tot dusver 0.50 verschuldigd is, een recht te heffen van 5, zulks in overeenstemming met wat in andere gemeenten regel is. De commissie van bijstand voor de financiën, wier advies wij ter inzage leggen, zou met 2.50 wenschen te volstaan. Naar wij mee nen maakt het door de gemeente gevorderde bedrag een zoo gering deel uit van de kosten, die de aanvrager zal hebben te maken voor oprichting of verandering der inrichting, dat er geen bezwaar tegen kan zijn, 't voorgestel de bedrag te handhaven. Ten slotte worden nog eenige noodzakelij ke wijzigingen in den tekst voorgesteld, zoo als die in net ontwerp zijn, aangegeven. De legesgelden zullen, indien dit voorstel ongewijzigd wordt aangenomen, naar schat ting ongeveer 1500 per jaar meer opbren gen. B. en W. stellen den raad voor nieuwe verordeningen vast te stellen overeenkomstig een bijgevoegd ontwerp-besluit. eqerun Een autodeur roekeloos openen beteekent soms te vens een ziekenhuis ontsluiten voor een fietser en de gevangenis voor u-zèlf I Open autodeuren voorzichtig

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10