^Binnenland Spoet £ucfd0atut LISTERINE TANDPASTA ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 26 MAART 1935 Langs de N.H.V.B.-velden. Parelwitte, prachtig glanzende tanden rajo de troefkaart der jeugd DE FXXXVI IN GEBRUIK GENOMEN. Amsterdam—Berlijn in ruim 2 uur. Groote belangstelling op het Tempelhofer vliegveld. OPEN BRIEF VAN MR. C. W. DE VRIES AAN IR. MUSSERT. Staat en individu. Prof. mr. C. W. de Vries heeft den volgenden open brief gezon den aan ir. Mussert, leider van de N.S.B. Ik moet beginnen met U mijn verontschul diging te maken. Niet lang geleden heb ik Uw beweging genoemd de Beweging der „voltrekte autoritairen", zulks als tegenstel ling tot de „volstrekte democratie". Maar nu blijkt mij, dat Gij reeds U zelf hebt herzien, vóórdat ik Uw beweging aldus qualificeerde. Gij hebt het Staatsabsolutisme in beginsel verworpen. In Uw brochure IV wordt eigen lijk teruggenomen wat in brochure III als een aanhangen van Staatssouvereinitcit en Staatsabsolutisme moest worden beschouwd. Ik neem van Uw veranderd inzicht gaarne acte, omdat het mij niet lust Uw beweging anders voor te stellen dan Gij haar wilt doen zijn. Gij weet zelf hoe licht door U of namens U wordt „vastgesteld", dat de libe ralen in den Staat niet meer dan „een soort particuliere vereeniging" zouden zijn (Brochure IV) en dat deze liberalen den Staat achten te zijn gelijk aan „de som van een aantal individuen". Gij weet zelf te zeer naar ik hoop hoe dwaas deze voorstelling der liberale gedachte is, om te verwachten, dat wij ons aan Uw uiteenzet ting zouden ergeren Op dezelfde wijze heb ik te lichtvaardig aangenomen, dat Uw be weging aan de Staatsmacht geen grenzen stelde. Ik zie nu mij te hebben vergist. En gij zijt nog wel in zeer goed gezelschap. Carl Schmitt onderscheidt, evenals Gij; Staat, Beweging, Volk. De geheele politieke een heid wordt gevormd in deze drie „Ordnugs- reihen". Maar is nu niet de publieke vraag gewet tigd, hoe dan uw beweging de grenzen van de staatsmacht afbakent? Was niet in Ne derland een groote beweging gaande om, in onderling overleg, de middelen aan te geven welke de Staatsmacht indijkten? Organi seerden dan niet Gneist en Lorenz von Stein maar ook Stahl en De Savornin Lohman en de Nederlandsche liberalen dat tegenwicht tegen Staatsoppermacht. hetwelk gij voor liberaal moet houden. Want immers, wie de Staatsoppermacht verlaat, moet zich over die grenzen der Staatsmacht bezinnen, zon der de Staatsmacht zelf te vernietigen. Het was immers een liberale gedachte naar een woord van den liberaal Gneist welke aan de gemeenschap tot taak stelde de tegen stelling der belangen „meester te worden" door het organisme van den Staat, zonder naar het theoretisch zoo gemakkelijke mid del te grijpen van den eenvoudigen opper- machtigen Staatswil. Nu gij die Staatssouvereiniteit verlaat, zoude ik gaarne willen weten of gij ook, juist als wij, tegengewichten u denkt. Deze tegengewichten mogen nooit als machten worden gedacht, die ten slotte den staat overheerschen. Daarover zijn wij het toch ook eens? Wij, liberalen, vinden die tegenwichten in het geestelijk leven van ons volk zelf. En gij? ZWERVERSDRAMA. Spiritusdrinker dood gevonden. In een der bergplaatsen van de pannen- fabriek van den heer S. te Belfeld bij Roer mond is gistermorgen tegen elf uur het lijk gevonden van den 58-jarigen zwerver M. H Huys, die bleek eerst korten tijd tevoren overleden te zijn. De heer S. waarschuwde den burgemeester, die het parket te Roer mond met de zaak in kennis stelde. Twee andere zwervers, die ook in de berg plaats hadden geslapen, werden aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld, om dat men dacht, dat de man, die op het mo ment dat de heer S. hem vond uit den neus bloedde, door misdrijf om het leven was ge bracht. Bij nader onderzoek kwam echter vast te staan, dat Huys eerst sedert enkele weken uit de rijkswerkinrichting te Veenhui- zen was ontslagen en thans het spiritusver- bruik niet kon verdragen, zoodat men, te meer daar er geen enkel teeken van geweld was te bespeuren, aanneemt, dat H. daaraan gestorven is. De beide verdachten, die wel gezien had den, dat H. was gestorven, worden thans wegens landloooerij naar Roermond op transport gesteld. WETH. MUURLING UIT DEN RAAD VAN WOLVEGA. Verband met zaak-Wardenier? Wethouder W. J. Muurling, wiens naam den laatsten tijd herhaaldelijk werd genoemd in verband met de zaak Wardenier heeft het voornemen te kennen gegeven geen nieuwe candidatuur als lid van den gemeenteraad te zullen aanvaarden. De heer Muurling ver tegenwoordigde in den raad der gemeente Weststellingwerf sedert 1919 de Christelijk Historische Partij, waarvan twaalf jaren als wethouder. (Tel.) NIET UITSTAPPEN VOOR DE TREIN STIL STAAT. Opdracht aan stationschefs om proces-verbaal op te maken tegen overtreders. Naar de „Tel." vernomen heeft, is door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan alle stationschefs opdracht gegeven met ingang van gisteren proces-verbaal te doen opmaken tegen de reizigers, die op een in beweging zijnden trein springen, of wel een nog niet geheel stilstaanden trein verlaten. Reizigers, die wenschen uit te stappen mogen de portiers niet openen, voor de trein geheel stilstaat. De opdracht aan de stationschefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat des noods politiehulp moet worden ingeroepen Naar het blad verneemt zijn gisteren op verschillende stations reeds processen-verbaal opgemaakt. EEN AUTO VOOR 7.50. Geslipt, kapot, verkocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den hoek van de Saftlevenstraat en den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een per sonenauto geslipt. In den wagen zat alleen de eigenaar, de chauffeur T. M., uit de Eerste Diergaardestraat. De wagen maakte een grooten schuiver en botste tegen een paal waarbij de auto zwaar werd beschadigd. Uit dc wrakhoop klom M. ongedeerd te voor- schijn. Er kwamen dadelijk een paar belang stellenden toesnellen. Een hunner heeft het wrak terstond voor 7.50 gekocht. De chauf feur is naar huis gaan loopen. De nieuwe eigenaar heeft zijn aanwinst met een takel wagen laten wegsleepen. BOERDERIJBRAND TE HOOGE ZWALUWE. Veel vee in de vlammen omgekomen. Gistermiddag te ongeveer vijf uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer P. Reniers te Hooge Zwaluwe In min der dan geen tijd stond het met riet gedekte woonhuis in lichterlaaie, waarna het vuur oversloeg naar de stallen en schuren. De brandweer, die, door de afgelegen ligging der boerderij, eerst na geruimen tijd ter plaatse kon zijn, stond voor een hopelooze taak, want het vernielende vuur was niet te stuiten. Boerderij zoowel als woonhuis gingen ge heel verloren. Tevergeefs had men nog ge tracht, een deel van het vee, dat groot ge vaar liep, te redden. Niet minder dan twin tig stuks hoornvee, twee paarden en een varken kwamen in de vlammen om. De scha de, die aanzienlijk is, wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Het is niet bekend, hoe het vuur optstaan is. DRIE KLEINE KINDEREN MET MOEITE GERED. Bij een brand te Enschedé. In het perceel Voortsweg 2 A 53 te En schedé, bewoond door het gezin van G. T., brak brand uit, vermoedelijk tengevolge van een fout in den schoorsteen. Drie kleine kin deren, die reeds te bed lagen, konden met groote moeite worden gered. De kleertjes, welke naast de bedjes lagen, hadden reeds vlam gevat. Het perceel brandde grooten- deels uit, terwijl het aangrenzende perceel veel waterschade bekwam. VOOR EEN PENNING RETOUR UTRECHT—AMSTERDAM. Plaatskaarten-automaat met mun ten in plaats van guldens bewerkt. Op het Centraal Station te Utrecht is ge- ruimen tijd geleden geconstateerd, dat er voor het verkrijgen van een retour naar Am sterdam een penning ter grootte en dikte van een gulden was ingeworpen. En dit had tot resultaat gehad, dat de automaat ook wel degelijk gewerkt had. Tenslotte heeft de controle den schuldige kunnen achterhalen. Men constateerde het vrijwel onmiddellijk na het plegen van het misdrijf, maar toen was de dader al afge reisd naar de hoofdstad. Daar werd hij echter door de politie aangehouden. Hij be kende, dit reeds verschillende keeren te heb ben gedaan, om op deze wijze aan werk te kunnen komen. Hij is ter beschikking van de politie te Utrecht gesteld. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag te omstreeks 4 uur reed op het Schouw onder Landsmeer een auto, ko mende uit de richting Purmerend. Een 10- jarig meisje, dat plotseling den weg over stak, werd door de auto, welke met zeer groote snelheid reed, gegrepen. Het kind werd bij omwonenden binnengebracht, waar het spoedig overleed. Voetbal. Van het waterrijke Zaansche front weer eens weinig nieuws De groote verrassing van M. L. D. De milde gave van Pluvius op Zaterdag middag was weer eens oorzaak dat van het Zaansche front weinig nieuws te noteeren viel. Wanneer hier eindelijk eens de beslis sing tusschen K.V.V. II en Z.F.C. IV te no teeren valt, durven we nu met geen zekerheid te zeggen, alleen hopen we, dat er in de ver dere afwerking van net programma wat min der stagnatie komt. In het Noorden werden we verrast door de plotselinge eerste overwinning van M. L D. tegen de Heldersche Boys en zeer jammer is het voor de „Iuchtvaarders", dat de com petitie juist ten einde is. Mogelijk geeft dit succes hoop voor de toekomst. In de overige afdeelingen had de afwer king van het programma en de behaalde re sultaten een normaal verloop en zeer jammer was het dat de ontmoeting Oudorp I—Eg- mondsche Boys III geen doorgang kon vin den, wellicht hadden de Oudorpers hun aan- vankelijken voorsprong weten te behouden. In de eerste klasse D konden zoowel Wieringerwaard als Succes II het beide in eigen omgeving tegen hun respectievelijke tegenstanders tot een over winning brengen, dat M. L. D. het in eigen huis tegen de pittige Heldersche Boys tot de volle winst zou brengen, hadden we werke lijk niet verwacht. De „Iuchtvaarders'' beslo ten hun competitie met de eerste en 63 zege, een resultaat, wat ons van de hekken sluiters geducht meevalt. Wieringerwaard klopte van zelfsprekend J. V. C. en wel met de cijfers van 52, zoo dat de poldersche voorloopig beslag heeft kunnen leggen op de tweede plaats. Succes II had met het bezoekende Petten iets meer moeite, doch de Wieringers bleven met een 42, baas in eigen huis. Behoudt Hese kaart in Uw tpel door Uw tanden te venorgen met Tweemaal per dag Litterine gebruiken i< een gewaarborgde verzorging Groote te In SO eenta Kleine tnbe 25 eenta IMMAin De stand is thans: B.R.C. III 18 10 5 3 45—23 25 W.-Waard 17 10 2 5 58-32 22 Watervogels 17 8 5 4 35—34 21 Schoorl 16 9 2 5 41—36 20 Petten 16 7 4 5 43—39 18 Held. Boys 18 7 4 7 45—42 18 Succes II 16 7 2 7 4148 16 Helder III 17 6 2 9 44—57 14 J.V.C. 17 3 6 8 29-42 12 M.L.D. 18 1 2 15 28—56 4 In de tweede klasse D kregen we de laatste competitie-ontmoeting enwel Alkmaarsche Boys III—Alcmaria IV. De withemden deden nog geducht hun best, de Boys-reserves van de tweede plaats te ver dringen, doch dit is hun niet gelukt. Het zoo noodige gelijke spel kwam juist nog in den vorm van 11, zoodat de rood wit-geblokten zich konden handhaven, doch de alcma- rianen toch nog een plaatsje stegen. De eindstand is hier nu; Alkm. B. II 14 9 3 2 80—29 21 Alkm. B. III 14 7 4 3 47-37 18 Alcmaria IV 14 6 5 3 3931 17 Koedijk 14 7 3 4 44—45 17 Alkmaar II 14 6 2 6 46-38 14 Egm. Boys 14 6 2 6 40—37 14 A.S.V. 14 3 1 10 3353 7 D.T.S. II 14 1 2 11 23-64 4 De derde klasse D bracht slechts twee resultaten. De leiders Alkmaarsche Boys IV, kregen een nogal las tige trip te verwerken, daar een bezoek ge bracht moest worden aan Akersloot. De Kaasmenschen hadden nog meerdere moei lijkheden te overwinnen dan den tegenpartij alleen. Aan de leiding bleek wel iets te man- keeren en de verstandhouding werd er niet beter op. De bezoekers speelden gedurende de tweede helft met tien man, doch kon deson danks een achterstand omzetten in een gelijk spel (2—2). Wel ging een kostbaar punt ver loren, doch de voorsprong is nog voldoende. Ursem I bracht een bezoek aan Egmond- sche Boys II, doch beleefde van dit Egmond- sche reisje niet veel pleizier, daar een 5—1 nederlaag haar deel werd. De stand is hier nu: Alk. Boys IV 15 12 2 1 45—21 26 Bergen II 16 11 2 3 41—31 24 Schoorl II 17 8 2 7 38-29 18 Alcmaria V 18 8 2 8 6344 18 Egm. Boys II 17 7 4 6 4544 18 C.S.V. II 18 7 2 9 46-45 16 Akersloot I 17 16 2 9 4644 14 Alkmaar III 17 6 2 9 39—58 14 Ursem I 16 5 3 8 4341 13 Vrone II 17 2 3 12 31—78 7 In de vierde klasse E kwamen de leiders Oudorp I niet in actie wegens terreinafkeuring en konden dus geduldig toezien wat de concurrenten deden. Koedijk II, dat bezoek van Alkm. Boys V had, wist haar kans te behouden, door de kaasmenschen met een 4—2-nederlaag naar huis te zenden, terwijl A.S.V. II het eveneens tot een overwinning bracht aan den Wester- weg bij Alkmaarsche Boys VI. Aanvankelijk boden de rood-wit-geblokten goeden tegen stand en bleef de stand lang 1—1, doch het einde bracht de A S.V.-reserves nog een groo te 7—1-zege. Koedijk III zond Ursem II met een 4-2- nederlag naar huis, terwijl de strijd tusschen de beide onderste ploegen Oterleek I— Oudorp II een kleine 2—3-zege voor de Oudorpers bracht, zoodat de Oterleekers ook nu nog niet het eerste winstpunt konden incasseeren. D>e stand Oudorp I Koedijk II A.SW. II Alk. Boys Ursem II Egm. Boys Koedijk Hl Akersloot I Oudorp II Oterleek Wielrennen. SUCCESSEN VAN O. G- Onderling Genoegen te Noordscharwoude heeft revanche genomen op D.O.K. van den Helder. Te Schagen werden nl. wedstrijden gehouden op hometrainers, over afstanden van 1 en 3 K.M. De O.G.-ers bleken de meerderen van de Helderschen te zijn. Er werd tweemaal over een zekeren afstand gereden, waarbij de renners van rollen ver wisselden, zoodat men gelijke kansen had, wanneer soms de rollen mochten verschillen in snelheid. Bij de onderstaande uitslagen hier thans: 15 13 1 1 109-27 27 14 11 2 1 64—20 24 17 12 0 5 94—45 24 13 10 1 2 71—15 21 16 8 1 7 62—63 17 16 6 1 9 51—84 13 14 5 2 7 42-38 12 13 6 0 7 50-49 12 18 3 2 13 31-96 8 9 2 0 7 19-67 4 14 0 0 14 17—104 0 zijn de beide tijden bij elkaar opgeteld, zoo dat men over een afstand door twee moet deelen. 1 K.M. D.O.K.1. Kossen 80.1 sec.; 2. Jac. Snijders 80.2; 3. Braak 84.1: 4. Bus man 90.1; 5. Zoons 90.4 en 6. Huurman 97 sec. Onderling Genoegen: 1. G Zee man 78.4 sec.; 2. A. Willemse 85,2; 3. J. Wittebol 88.1; 4. W. Dekker 89.2; 5. Drui ven 92.1 en 6. M. Schagen 97.1 sec. 3 K.M. D.O.K. 1. jan Snijders 4 min 36.2 sec.; 2. Dienaar 4 m. 54.2 sec.; 3. F. Zoons 5 min. 1.4 sec.; 4. Zeegers 5 min. 2 sec.; 5. Tichelaar 5 min. 9.3 sec.; 6. de Boer 5 min. 16 sec. Onderling Genoegen: 1. H. Plomp 4 min. 24 sec.; 2. M. Strijbis 4 m. 33.4 sec.; 3. H. Quant 4 min. 50,3 s.; 4. J. van Zijl 5 m. 1.1 s.; 5. Van Wonderen 5 m. 12,2 s.; 6. J. Langedijk, 5 m. 12.3 sec. H. Plomp, de jongste deelnemer (hij werd juist dien dag 16 jaar) heeft zich op de 3 K.M. kranig gehouden. De totaaltijd van O. G. was 32 min. 46 sec., waarmee de overwinning werd behaald. D.O.K. had een tijd gemaakt van 33 min. 24.1 sec. HET CONFLICT IN DE WIELER- WERELD. Naar overeenstemming? De comm., belast met de voorbereiding uit den Nederlandschen Bond van Wielerclubs deelt ons het volgende mede; Na afloop der jaarvergadering heeft een bespreking plaats gehad tusschen den Unie voorzitter en de heeren Gerritsen en Vlottes, van de commissie. Gezien de vergadering de uitspraak van het hoofdbestuur om den heer Gerritsen niet tot de Unie toe te laten heeft vernietigd, zal het hoofdbestuur ook de weigering tot aansluiten van De Ger maan in haar eerstvolgende vergadering dienen te herzien, omdat gebleken is, dat die vereeniging op dezelfde gronden geweigerd is. De voorzitter heeft de toezegging gedaan, in de binnenkort te houden bestuursvergade ring deze kwestie weer aan de orde te stel len en persoonlijk te verdedigen. Gezien de voorzitter er zeer veel prijs op stelt tot besprekingen met de commissie te komen, heeft het dagelijksch bestuur der commissie besloten, de vergadering van 7 April korten tijd uit te stellen, omdat dan de mogelijkheid bestaat dat de wenschen van de vergadering van 17 Februari ingewilligd worden. De besprekingen zullen binnen zeer kor ten tijd plaats vinden. Zwemmen. DE WAARDE VAN HET ZWEMMEN, Uit een hygiënisch oogpunt be schouwd door A. J, Meyerink. II. Zooals wij in ons vorig artikel aan toonden heeft het zwemen een gunstigen invloed op onze ademhalingsorganen, eveneens is dit het geval met den bloeds omloop. We gaan te water met een dun bekleed lichaam, liefst in zwembroek of kort badpak. Geen riemen, geen kouseban den, geen jarretelles, geen bretels, geen zware kleedingstukken veroorzaken af sluiting of druk od de bloedvaten. Het bloed wordt in zijn baan niet belem merd; het lijkt mij-overbodig toe dieper op dit onderdeel in te gaan. Dat de bloedsomloop door de krachtige alzijdige spierwerking, nog verhoogd door den tegenstand van het water, gunstig be ïnvloed wordt, is van algemeene bekend heid. Het zwemmen leidt tot een krachtige alzijdige lichaamsbeweging. Nagenoeg al onze spieren en spiergroepen kunnen wij in actie brengen, want wij kunnen zwemmen op de borst, op den rug, op de zijde, desnoods een tijdlang met het hoofd naar beneden en de beenen om hoog. Lichaamsbeweging in alle moge lijke richting en houding. En laat ons dan even afdwalen van de zwemkunst en het oog richten op den schoonspringer. Moed, durf, tegenwoor digheid van geest, berekening, totale be- heersching van spieren, zenuwen en ademhaling, ziedaar in enkele woorden geschetst wat van den schoonspringer wordt gevergd. Schoonspringen is gym nastiek in haar volmaakten vorm. Het zwemmen heeft een gunstigen in vloed op onze nuid, dat voorname or gaan, dat zoo dikwijls stiefmoederlijk bedeeld wordt. Mogelijk waart hier in Nederland nog de geest van Vader Cats rond: „Maar wast zelden Uw voet, Doch, wat immer geschiet, Wast Uw hoofd zijn leven niet." De huid is een belangrijk ademhalings- en uitscheidingsorgaan; verzorging der huid is een der meest dringende hygië nische voorschriften en hoe is het ge steld met de dagelijksche verzorging bij velen? Laten wij maar drie vraagteekens plaatsen! Het zwemwater spoelt de huid schoon en opent de porieën; als de zon en het licht inwerken op onze huid ondergaan we daarvan den weldadigen invloed. Het is echter geraden maat te houden bij zonnebaden, voorzichtigheidsmaat regelen moeten in acht genomen wor den, overdrijving schaadt altijd ook hierbij. Dat het zwemmen de stofwisseling be vordert, den eetlust verhoogt, is vau al gemeene bekendheid. Zie maar eens in de zweminrichtin gen, vooral in de open inrichtingen, zoo tusschen 12 en 2 uur, met welk een graagte en smaak de jongens en meisjes happen in hun boterham. Met genoegen heb ik vaak dien heerlijken eet'ust be wonderd. Ook op het zenuwstelsel heeft baden en zwemmen vaak een kalmeerenden gunstigen invloed. Voor het zwemmen door zenuwzieken heeft natuurlijk de arts een beslissende stem. Het zwemmen kan men tot op zeer boogen leeftijd blijven beoefenen. Een voorbeeld geeft ons mevrouw Esther de Boervan Rijk in ons land algemeen be kend als „Kniertje". Zij zwemt nu nog bijna dagelijks, niettegenstaande haar bijna 80-jarigen leeftijd. Mevrouw de Boer is de verpersoonlijking van den gaven mensch, naar ziel en lichaam, de eeuwig jeugdige. De zwemkunst, met mate beoefend, na onderzoek en goedkeuring van den arts, is van onschatbare beteekenis voor den mensch; zij verhoogt de levenskan den levensduur en de levensvreugde. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ijsvogel is op de thuisreis Maandag te Cairo geland. De Pelikaan is op uitreis Maandag van Bagdad in Karachi aangekomen. Gistermorgen werd de F. XXXVI officieel door de K. L. M. in ge bruik genomen en maakte zij haar eerste reis naar Berlijn. Dit feit gebeurde zonder extra feestelijkheden, rustig en zake lijk, alsof „De Adelaar" reeds jarenlang de route Amster dam—Berlijn heeft gevlogen. Dank zij de goede zorgen van de K. L. M. directie mochten wij deze eerste reis medemaken. Het toestel werd bestuurd door de piloten Scholte en Meineke. Het vertrok om half tien des morgens van Schiphol en arri veerde ruim twee uur later te Berlijn. Van Schiphol naar Tempelhof. Er hangt een grijze mist over Schip- hoi. De reusachtige Fokker staat rustig op het vliegveld. Een paar kleine men- schen loopen nieuwsgierig onder haar groote vleugels. Overigens rust, de oogenschijnlijke rust, die de vlieghaven, behalve dan op die heel bijzondere dagen, kenmerkt. In de hall een nerveu ze drukte. Toch iets bijzonders? Een heen en weer gedrentel van jour nalisten, geroep van namen, fotografen met zware toestellen, een fiimapparaat Neen, geheel zonder belangstelling, zon der eenig vertoon zal de F. XXXVI de nieuwste glorie van de K. L. M., het grootste vliegtuig van de vloot, niet vertrekken. Halftien. Wij stappen in. Wij taxiën over het veld, stijgen gelijkmatig en rustig in de lucht. Schiphol verdwijnt uit het zicht. De F. XXXVI boort haar neus in de wolken, die over Nederland hangen. Gelijktijdig ronken de motoren. Wij praten zonder moeite met elkander. De indeeling is zoo geperfectioneerd, dat het „donderen der motoren" geen in vloed meer heeft. Wij zitten rustig in de diepe kussens weggezakt, het toestel is volkomen stabiel. Soms zien we door een gat in den wolkenbank een stukje van Nederland. Hooger stijgt de Adelaar. Een licht suizen in het hoofd, de pijl van de hoogtemeter loopt op. Wij *ijn boven de wolken, die blinken in het heldere licht van de zon. Het wolkendek strekt zich voor het oog onmetelijk ver uit en gelijkt een ontzaglijk poollandschap. De motoren ronken. Wij weten dat we zullen blijven ronken tot Berlijn. De ver melding, dat de F XXXVI 4 motoren heeft zij genoeg technische beschrijving. De F. XXXVI munt vooral uit door de practische verdeeling der passagiers ruimte, in vier compartimenten, elk met acht zetels, waarvan men met enkele handgrepen bedden kan maken. De heer M itters, die het interieur ontwierp en uitvoerde, heeft iets zeer fraais gepres- teeid, het interieur is niet alleen com fortabel, het is bovendien door kleur en vorm van een uiterst voornaam cachet en doelmatig aangepast aan de hoogste eischen van comfort, die men arn een vlieg:machine stellen mag. Wij zijn aan Osnabrueck en Hannover voorbij en dalen, voordat wij het ver wachten, op het Tempelhofer vliegveld, dat bijna midden in Berlijn ligt. Ruim twee uur geleden verlieten wij Schiphol. Veel van het land onder ons zagen we niet. Hier en daar een paar meren en „zilveren linten waarmede wij rivieren bedoelen, een stad, of een dorp. Wij zijn in Berlijn en kunnen toch niet goed be grijpen dat we nu werkelijk in de hoofd stad van Duitschland zijn, dat we inder daad verwelkomd worden door den ver tegenwoordiger van de Lufthansa, dat ér werkelijk 70 Duitsche journalisten met spanning op ons te wachten staan. Dat div mannen die in een gesloten ketting den uitgang bewaakten, als moest men een enorme menschenmassa in bedwang houden, inderdaad Schupos zijn. Het ging te vlug. Wij hebben t© veel naar de mooie wolken gekeken en vergeten, dat de F XXXVI 300 K.M per uur verslindt. Geen employe op Tempelhof, die bij ('.en aankomst niet even het werk neer legt en een kort oogenblikje bewonde rend naar de „Adelaar" ziet die voor naam en sierlijk op het veld neer O-ijkt. Ter verwelkoming is ook de Hollandsche gezant Z. Exc. Graaf van Limburg Sti- rum met zijn echtgenoote aanwezig. Ia Berlijn. De Lufthansa biedt ons een lunch aan in het „Haus der deutsrhen Presse" dat i:i den Tiergarten staat. Wij worden ons langzaam aan zeer stellig bewust in Berlijn te zijn. j

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 5