DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BELGA 30°|o LAGER? DxiqeÜiksch De regeeringsperiode van Roosevelt. Belgische regeeringsverklaring. QjuUentaiuL Het nieuwe Belgische kabinet. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 75 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Vrijdag 29 Maart 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargong (Van onzen New Yorkschen correspondent.) Nu Franklin D. Roosevelt twee jaar president van Vereenigde Staten is. Beschouwing over zijn bewind. Den 4den Maart was het twee jaar gele den, dat Franklin D. Roosevelt in handen van Chef Justice Hughes van den Hoogen Raad den eed als President der Vereenigde Staten van Amerika aflegde. En volgens de ■wet is hij dus precies op de helft van zijn zittingstijd gekomen; tegenwoordig klinken er van alle kanten stemmen, dat vier jaar eigenlijk te kort is en de periode beter op zes of zeven jaar gebracht zou kunnen worden. In Amerika zijn President. Kabinet en alle verdere hooge en minder hooge regeerings ambtenaren zoo goed als zonder uitzonde ring lid van de overwinnende partij, d.w.z. de Republikeinsche of Democratische; de overige partijen zijn te zwak om vooralsnog zelfs maar één zetel in het Huis van Afge vaardigden te veroveren. Wanneer dus als in 1933 in Washington of in 1934 in New- York City de zitting hebbende partij over het heele front verslagen wordt, komen de noodige bureaux leeg te staan, tot en met secretaressen toe, om den dag van de inau guratie weer gevuld te worden met nieuwe krachten, die totaal zonder ervaring van het werk zijn, dat voor hen ligt. Niet alleen wordt aldus een einde gemaakt aan het goe de werk van de voorgangers, maar er vol gen weken, ja maanden van een aanpassings periode, waarin de nieuwe ambtenaren zich op de hoogte van hun werkzaamheden moe ten stellen, hun gedragslijn moeten bepalen en na verloop van tijd draait de machine wéér als van ouds. Politieke deskundigen beweren, dat het wel een jaar vordert aleer de nieuwe President en zijn ministers met hun directe medewerkers zich met hun nieu we taak vertrouwd hebben gemaakt Met an dere woorden, het eerste van de vier jaren js niet zoo effectvol als het zou kunnen zijn en als het tweede jaar is. Maar daarmede is men er nog niet, want tegen de helft van het derde jaar begint de partij, die nu in den zadel zit, zich de lendenen te gorden jvoor den verkiezingsstrijd een jaar later, gedreven door den wensch een nieuwe perio de van vier jaar van de kiezers te zullen be machtigen om haar ideeën en principes in de practijk te zetten. Op die manier lijdt het laatste van de vier jaar even hard als het eerste en zoodoende blijven er maar twee van het totaal over, waarin de regee ring van het land in Washington of het ge meentelijke beleid van een stad als New- York zich geheel aan het algemeen belang kunnen wijden en hun eigen tijdelijk op den achtergrond schuiven. Vandaar het ver langen om de periodes langer te maken. Wat voor- en tegenstanders zeggen. tr bestaat dus geen beter moment om Koosevelt's bewind te beschouwen dan juist nu en zijn voor- en tegenstanders hebben die gelegenheid niet ongebruikt voorbij laten &aa"- Daar de eerste beweren, dat het land zonder hem nu minstens onder een dictator zou zuchten na een bloedige revolutie te zijn doorgegaan, beweren de anderen, dat de revolutie in de strikte beteekenis van het woord wel uibleef, maar dat er maar wei- n'? aan het dictatorschap mankeert. De vrienden van de tegenwoordige politek be- dat de toestand verbeterd is en de vijanden geven dit wel toe, maar zeggen, °at het nog veel beter had kunnen zijn, wanneer dit en dat gedaan en zus en zoo nagelaten was. Kortom, het is het oude ge- vai van de beste stuurlui, zooals altijd P'eegt te gebeuren, maar nu in omgekeer- 'i zin van de laatste veertien jaar, waarin Republikeinen het heft in handen hadden m door de Democraten becritiseerd te wor- .Jjnj'terwijl nu de Republikeinen op de zij- nkjes zitten toe te kijken in plaats van in ?e fauteuils en dus hun opmerkingen ten esm kunnen geven. en precies als in de jaren 1914'18 geen neufraliteit bestond of alleen maar pro cn contra, zoo vindt men nu maar weinigen in Amerika, die een open oog hebben voor goed fn kwaad van het Roosevelt-regiem. Het kan niet anders of een massa fouten en ver gissingen zijn op den duur begaan in een experiment, zooals Roosevelt en de zijnen act van stonde af aan eerlijk genoemd héb- den, dat op zulk een reusachtige schaal plaats vond Om eerst met de debetzijde te deginnea; de nieuwe methode om zuivere tneoretici, die heelemaal geen ondervin- oing van politiek en maar weinig van de practijk hadden, executieve macht in handen Je geven is vrijwel een mislukking geble ken. Hetgeen op papier klopt als een bus rrlaan harde werkelijkheid getoetst, a'ikant verkeerd uitkomen. Daarbij kwam nog, dat de nieuwe ambtenaren, van wie er e'e professor waren geweest en die bekend zijn geworden als de „Brain Trust", een soort dronkenschap van machtsgevoel heb ben doorgemaakt en de vertegenwoordigers van de zaken- en handelswereld als verhar de zondaren beschouwden, die nu maar moesten zwijgen en voortaan hun leven verbeteren. Er is een tijd geweest, dat bankiers en di recteuren van kolossale maatschappijen als boetelingen door Washington liepen en te verstaan kregen, dat er over hen, zonder hen en met hen gedelibereerd zou worden om 's lands toestand te verbeteren. En al hadden de heeren veel, zéér veel op hun kerfstok, toch bleek het later een groote fout, dat men hen genegeerd had, want op het ambtenaarlijke papier klopte het alweer als een bus, maar in het nuchtere leven bleek het verkeerd. Waarop de eertijds ver guisden nu een triomfantelijk koor kunnen aanheffen van: Zie je nu wel? Een menigte dingen zijn anders uitgekomen dan in Was hington verwacht werd. De devaluatie van den dollar heeft niet de prijzen in die ver houding en in dat tempo doen stijgen als verwacht werd door den professoralen voor steller. De werkloosheid is niet afgenomen, niettegenstaande het aan het werk zetten van millioenen door middel van enormen rijkssteun en de NRA, die ook als een tijde lijk instrument bedoeld was, is eerder in zijn glorie gestrand dan verwacht was. Goede maatregelen. Tegenover dit alles staat echter, dat op den 4den Maart 1933 gevolgd zijn jaren van inertie en dat is misschien als psycholo gische factor nog de grootste waarde van alles geweest. Het banksysteem dat vol fou ten en achterdeurtjes zat, is grondig hei zien en schoongemaakt, met het gevolg, dat het vertrouwen in de banken langzaam maar zeker teruggekeerd is. Wie de schok heeft meegemaakt van al die gesloten en door fraude in elkaar geplofte banken, weet wat dit beteekent in een 'and als Amerika, waar een bank-het middelpunt van alle zakelijke en voor een groot deel particuliere leven is. NRA en AAA hebben de industrie en het boerenbedrijf er weer bovenop geholpen en vooral het succes van de AAA voor de far mers is zoo glansrijk geweest, dat die op het oogenblik niet meer te klagen hebben en wanneer het zoo doorgaat op hun oude niveau van 1929 terugkomen. Dat wel niet zoo fantastisch was als in de jaren vlak na den oorlog, maar toen was het bestaan van landbouw en veeteelt in elk geval behoorlijk. Het geven van puren en simpelen steun aan millioenen, oie geen cent en geen werk hadden is pas na Maart 1933 werkelijkheid geworden op een door de overheid georgani seerde basis. Daarvoor trad de liefdadigheid min of meer doeltreffend op, maar in elk ge val ver beneden het vereischte. Was deze steun langer uitgebleven, dan zou vast en stellig een revolutie hebben piaats gehad. Door deze en andere maatregelen is de pu blieke opinie om'rent een betere verdeeling van rijkdom zich gaan wijzigen en terwijl in den beginne geklaagd werd, dat Roosevelt er communistische neigingen op na hield, komen nu in alle deelen van het land nieuwe profeten naar voren, die vinden, dat hij lang niet ver genoeg gegaan is en die wat nog teekenender 's een grooten en steeds groeienden aanhang hebben; Upton Sin clair. pastoor Coughlin, Senator Huey Long, Dr. Townsend Ad. Volgens hen waren Roo sevelt's belofterrradicaler dan zijn daden Roosevelt is echter een te goed politicus om niet te weten, dat het verstandiger is zelf vijf passen naar links te doen, dan er tien door een ander geduwd te worden. Hij staat precies in tusschen de uiterste conser vatieven en de uiterste radicalen. Roosevelt voelt zich lekker. Merkwaardig is nog in dit verband op te merken, dat de invalide President onder den kolossalen last op zijn schouders er lichame lijk en geestelijk op vooruit schijnt te gaan. Al zijn voorgangers ondervonden het tegen deel. Zelfs president Coolidge, die de rustige zes voorspoedige jaren van 1923 tot 1929 in het Witte Huis doormaakte, was een gebro ken man; zijn voorgangers Harding en Wil- son verging het niet beter, ofschoon Wilson's taak tijdens zijn tweede presidentschap ver geleken kan worden met die van Roosevelt. Gisteravond had een draadlooze uitzending uit Washington plaats, waarin alle minis ters, stuk voor stuk, rekenschap aflegden van hun prestaties hun goede prestaties wel te verstaan! En hetgeen men tehooren kreeg was indrukwekkend. De minister van Justitie deelde bijv. mede hoe nieuwe wetten het mogelijk hadden gemaakt om 94 pCt. yan de federale processen tot een vonnis te [=]G—11— De Belgische minister-president heeft hedenochtend in de Kamer de aangekondigde regeeringsverklaring afgelegd. Na betoogd te hebben, dat de gouden standaard in feite reeds is opge heven, legde de minister de volgende verklaring af: Wij zullen aan het parlement vragen op grond van een overeenkomst, waarbij de andere groote mogendheden der wereld betrokken zullen zijn, terug te keeren tot een goudbasis en wel op een peü, dat NIET MEER DAN DERTIG PROCENT LAGER ZAL ZIJN, dan het tegenwoordige peil. Intusschen zal de Belga in het buitenland worden verzekerd door de Nationale Bank van België. DE NEDERLANDSCHE BANK. In verband met bovenstaande regeeringsverklaring van den Belgi schen premier, heeft de president van de Nederlandsche Bank hedenmor gen verklaard, dat geen verandering zal worden gebracht in de monetaire politiek, zooals die door de Nederlandsche Bank tot dusverre werd gevoerd. Set- De regeeringsverklaring. Het Belgische kabinet zal heden de regee ringsverklaring in de kamer en senaat voor lezen. De in beide huizen op de regeeringsver klaring volgende debatten zullen volgens den wensch der regeering hoogstens twee dagen duren. Men verwacht n.1., dat de minister-presi dent van Zeeland zich zal afkeeren van de methodes, die door de vroegere regeeringen op economisch en financieel gebied zijn toe gepast en dat hij principieel nieuwe wegen zal inslaan. De strijd tusschen deflatie en in flatie schijnt definitief beslist te zijn ten gun ste van devaluatie. Naar voorts verluidt zou de regeering voornemens zijn in de kamer drie belangrijke wetsontwerpen in te dienen, die het econo mische program zouden vormen van van Zee land, en waarbij hij de kwestie van vertrou wen zou stellen. Dat zou dan beteekenen, dat van Zeeland vastbesloten zou zijn onmiddel lijk weer af te treden, wanneer een dezer wetsvoorstellen door het parlement zou wor den verworpen. Omtrent den inhoud dezer wetten verluidt tot dusverre slechts, dat het eene ontwerp de valutapolitiek behandeld en het tweede de regeering verstrekkende vol machten verleent tot uitvoering van een plan matig regime De valutakwestie zou zoo wor den geregeld, dat de binnenlandsche notee ringen van den Belga aangepast zouden wor den aan de gedaalde buitenlandsche notee ringen. Of België zich ook losmaakt van het goud- blok en zich aansluiten zal bij het sterhng- blok, moet worden afgewacht. Omtrent het percentage der devaluatie loopen de meenin gen uiteen. Een aanpassing van 25 tot 30 pCt. aan het verlies, dat de Belga op de de viezenmarkten heeft geleden zou mogelijk zijn. De opbrengst van deze devaluatie zou de industrie en den handel ten goede komen. Over de overige plannen der regeering ver luidt, dat door een verkorting van den ar- beidstrijd en een betere verdeeling van de voorhanden werkgelegenheid een deel der werkloozen weer zouden worden ingescha keld in het productieproces. De regeering heeft zich in de eerste plaats economische taken gesteld. Van dit standpunt moeten ook de politieke beslissingen be schouwd worden, die de regeering eventueel zou nemen. Men spreekt o.a. van een diplo matieke erkenning van Sovjet-Rusland en van het aanknoopen van economische betrekkin gen met den staat Mandsjoekwo. Sir John Simon in het Lagerhuis. Zijn reis na& r Hitier alleen ter voorlichting Het Lagerhuis weet, dat het bezoek aan Berlijn een uit een reeks van verscheidene be zoeken ter informatie en inlichting is ge weest, welke bezoeken op het oogenblik in opdracht der regeering in verschillende bui tenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoo spoedig deze bezoeken beëindigd zijn, zal een bijeenkomst plaats vinden in Stresa in Noord-Italië, waar ik Mussolini en Laval hoop te ontmoeten. Onder deze omstandigheden is het niet ge- wenscht een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in eenige kringen geuit zijn, behoeven niet au sérieux te worden genomen. Intusschen zou ik willen zeggen, dat in den loop van de twee dagen geduurd hebben de besprekingen met Hitier het Europeesche probleem geheel besproken is met betrekking tot Duitschland en dat alle problemen be handeld zijn, die in het Londensche commu niqué van 3 Februari vermeld zijn. Een aan zienlijke afwijking tusschen de meeningen der beide regeeringen trad bij de besprekin gen aan den dag. Maar het resultaat van de bijeenkomst was in zoo verre zonder twijfel waardevol, dat beide zijden in staat waren hun desbetreffen de standpunten duidelijk te begrijpen, een proces dat onontbeerlijk is voor iederen ver deren vooruitgang. De radicale arbeidersvertegenwoordiger Maxton vroeg daarop naar de samenstelling van de conferentie van Stresa, waarop Sir John Simon antwoordde, dat deze bijeen komst tusschen de drie mogendheden over eengekomen was. Op een verdere vraag antwoordde Simon De bijeenkomst van.Stresa is een ontmoeting voor de drie mogendheden. Ik geloof niet, dat het voor iemand, wie ook, mogelijk is ver moedens op te vatten over de vraag, welke gebeurtenissen eventueel zouden kunnen in treden. Op nog een verdere vraag antwoordde Si mon: Ik heb niets gehoord van eenigerlei voorstel tot invoering van de algemeene dienstplicht in Oostenrijk. Ook is tot dusver re niets bekend geworden van eenigerlei me- dedeeling tusschen Volkenbond en Oostenrijk over deze aangelegenheid. Vriendschappelijke atmosfeer. Litwinof heeft gistermiddag Lordgrootze- gelbewaarder Eden, in aanwezigheid van ambassadeur Chealston en van Maiski, bene vens van den directeur der Volkenhondsaf- deeling van het Foreign Office, Strang, ont vangen voor het houden van besprekingen, die 2 uur hebben geduurd. Onderwerp van gesprek waren actueele problemen der inter nationale politiek. Vooral heeft Eden Litwi nof op de hoogte gebracht van den inhoud der Berlijnsche besprekingen. Naar in welingelichte kringen verluidt is het onderhoud in een uiterst vriendschappe lijke atmosfeer verloopen. De besprekingen zullen morgenochtend worden voortgezet. Wat vandaag de aandacht trekt RIJKSMINISTER DR. FRICK TE NEURENBERG. Hij brengt hulde aan Streicher. De strijd om de kerk. De buitenlandsche politiek. ONTPLOFFING IN EEN SPRING STOFFENFABRIEK. Twee dooden, 25 zwaar gewonden. ALKMAARSCHE COURANT. krijgen en dat 34 ontvoeringsgevallen opge lost en gestraft waren. Die van binnenland- sche zaken wees op de voltooiing van Bolder Dam in Californië, 2 V, jaar eerder dan ver wacht was en waardoor de woestijn in Cali fornië tot een vruchtbaar land zal worden herschapen een stuk werk van de PWA of werkverschaffing met rijkssteun. Die van Landbouw vertelde, dat het inkomen van de farmers in twee ja2r tijds met twee milliard dollar toegenomen is. Maar één ding naat onomstootelijk vast: de Roosevelt-regeering verheugt zich bij lange na niet meer in het groote vertrouwen en die medewerking van Senaat en Congres als in 1933 en dat zal zich nu gaan laten gevoelen. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft gister in het Lagerhuis een korte verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Berlijn, nadat de leider der opposiie, Lansbury een desbetreffende vraag had gesteld. Sir John Simon, die met luiden bijval werd begroet, zeide: EDEN IN MOSKOU. De regeeringsperiode van presi dent Roosevelt (Dag .Overzicht.) Sir John Simon in het Lagerhuis; een korte verklaring van zijn be zoek aan Berlijn. (Buitenland). Rede van rijksminister dr. Frick te Nuerenberg. (Buitenland). Devaluatie van den Belgischen franc met 30 (Buitenland). Eden in Moskou. (Buitenland). Morfine-smokkelaars in Zuid- Limburg ontmaskerd. (Binnenland.) In Oss worden nog meer arresta ties verwacht in verband met de moordzaak-v. d. Pas. (Binnenland.) De loonsverlaging bij de particu liere mijnen opgeschort. (Binnen land.) Te Santpoort werden bij een bot sing twee luxe auto's en een tractor met aanhangwagen vernield. (Bin nenland.) Na 31 Maart worden zuivelpro- ducenten verplicht van de melkleve- ranciers een zeker percentage van de door hen geleverde melk terug te leveren in den vorm van onder- melk. (Land- en Tuinbouw.) De gemeenteraad van Alkmaar. (Stad). Alkmaar krijgt vermoedelijk zijn overdekte zweminrichting. (Stad). De kaasprijzen weer 20 pet. aagd. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) De rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Frick, heeft Donderdagavond te Neuren berg een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde: Ik zou naar aanleiding van de successen op het gebied der bevol kingspolitiek de groote verdienste willen ge denken van onzen partijgenoot Julius Strei cher, die juist op dit gebied sedert meer dan tien jaren onvermoeid was steeds opnieuw te wijzen op de verwerpelijke invloeding van de rasvermenging en van het Jodendom en ik geloof, dat wij in onzen tweejarigen re- geeringstijd zijn einddoel dicht genaderd zijn. Dr. Frick gaf toe, dat er ook nog onple zierige dingen zijn. Hiertoe rekent hij den strijd in de Evangelische kerk, welke is ont brand ten gevolge van de zuiver uiterlijken organisatorischen opbouw van de Duitsche evangelische kerk. Om ook hier eens weer orde te scheppen, zal wel niets anders overblijven dan dat de rijksregeering nog eens, zooals in Juli 1933 haar standpunt nopens deze dingen uiteenzet om autoritief vast te stellen wat rechtens is en wat niet rechtens is. Dr. Frick zeide zeer wel te weten, dat ook in het belijdenisfront zeer te waardeeren volksgenooten zijn, in het bizonder ook oude partijgenooten. Doch ook noemde hij het waar, dat onder die kerkelijke vlag vele ele menten zijn geschaard die meenen van daar uit rustig hun duistere politieke zaken te kun nen bedrijven. En hier zal het principe dér neutraliteit, waarnaar de staat tot nu toe steeds heeft ge streefd tegenover dezen strijd in de kerk niet kunnen worden gehandhaafd. Wij zijn, aldus vervolgde dr. Frick, van een passieven deelnemer aan internationale conferenties weer geworden een actieve me dewerker in den raad der volken. Wij willen allen den vrede; de Fuhrer wil den vrede en het volk wil den vrede. Maar wij eischen, dat men onze eer respec teert, dat men ons onze vrijheid laat. Wij eischen rechtsgelijkheid, niet alleen op papier, doch ook in werkelijkheid. Wij zullen den strijd zegenrijk doorstaan en als volko men rechtsgelijk in den raad der volken mede beschikken, indien wij eensgezind en gesloten naar buiten optreden. In een springstoffenfabriek in de nabij heid van Solmona in de Abruzzen is gister een chloorreservoir ontploft, tengevolge waarvan 30 arbeiders verwondingen bekwa men. 25 arbeiders werden met zware brand wonden en gasvergiftigingen naar het zie kenhuis gebracht. Twee arbeiders werden dood uit de puinen te voorschijn gehaald. Men vreest, dat nog meer arbeiders het leven hebben verloren.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1