UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS DANK Zli KLOOSÏERBAISEM SeuitHeim Zóó vallen ze, de oude, 6toere boomen in het bosch van Neerlands staatkunde. AKERSLOOT Pijn om razend t« wordtn bij 't bewegen van den arm AKKER'S „Geen goud zoo goed" van den staat als van particulieren, geen moeilijkheden in den weg zal. leggen. Tegenover het overwegende aanbod op de obligatiemarkt heeft een vrijwel aanhoudende vraag naar aandeeien gestaan, waardoor de meeste fondsen in koers konden stijgen. Ook ditmaal was de koersstijging het omvang rijkst voor de aandeeien, die ook op verscha lend! buitenlandsche beurzen wordtn ver handeld. Hieruit kan men afleiden, dat het nie zoo zeer het Nederlandsche publiek is, dat uit vrees voor devaluatie zijn heil op dc aandeelenmarkt zoekt, als wel buitenland sche kringen, die zich voor mogelijke valuta- verliezen trachten te dekken door aankoopen van goede Nederlandsche aandeeien, Aan deeien Koninklijke zijn dientengevolge weer boven de 140 pCt. gestegen; ook voor Phi lips' bestond een vaste stemming, terwij! Handelsver. „Amsterdam" eveneens van de koersstijging profiteerde. Een verdere ver hooging van de verkoopprijzen der N.I.V.A.S, voor levering van suiker naar China en Br.- Indië droeg tot de betere houding der suiker- afdeeling het hare bij. Zeer vast waren rubberaandeelen, dank zij het besluit van het Internationale Rubber- Comité, om het restrictie-percentage voor het tweede kwartaal vast te stellen op 30 pCt. en voor de rest van het jaar op 35 pCt. Hierme de is het Rubber-Comité teruggekomen op zijn beslissing van vier weken geleden, toen de restrictie was bepaald op 25 pCt. voor het tweede en 30 pCt. voor het derde kwar taal. Het Comité heeft aldus gebruik ge maakt van zijn bevoegdheid, om tusschen- tijds nieuwe percentages voor den export vast te stellen, wanneer de positie van de markt daartoe aanleiding geeft. De vermin dering van het rubberverbruik in de Ver. Staten, waaraan een recente prijsdaling van rubber voornamelijk schijnt te moeten wor den toegeschreven, had de aandrang naar een verscherping der productiebeperking uit rubberkringen doen toenemen. Het besluit van het Rubber-Comié heeff dan ook groote bevrediging gewekt, omdat men hieruit ziet, dat het wapen der restrictie, zoo noodig, wel degelijk wordt gehanteerd. Op de rubber- markt te Londen is eenige prijsverbetering in getreden, die, tezamen met den hoogeren koers van het Pond, de vooruitzichten voor de Ned.-Indische rubberproducenten weer wat gunstiger maakt. Van industrieele waarden waren, behalve Philips', ook Unilever hooger. Voor een deel had men hierbij te doen met de uitwerking van de publicatie van bevredigende finan cieel resulaten van verschillende Engelsche dochtermaatschappijen. Zoo heeft de British Oil Cake Mills in 1934 een netto-winst ge boekt van 476.421 tegen 323.050 vorig jaar. De United Africa zag haar winst van 636.047 tot X' 885.521 stijgen, de Niger Co van X' 241.407 tot 475.692. Daarentegen geven de Engelsche distributie-maatschap- p'jen een daling van de winst te zien, voor de Home Colonial Stores sinds 1932 zelf met 53 pCt. Amerikaansche aandeeien zijn in de afge- loopen week nog verder in koers afgebrok keld, in aansluiting "op de meerendeels ge drukte stemming te New-York, waar eerst tegen het einde der week een geringe verbe tering intrad. Het ongunstige prijsverloop der productenmarkten, tezamen met de ver mindering der economische bedrijvigheid en de onzekerheid op politiek gebied vormen on gunstige factoren voor de New-Yorksche beurs. De mogelijkheid, dat het binnenkort in de Ver. Staten tot een daadwerkelijke infla tie zal komen, tengevolge van de uitkeering van een bedrag van twee milliard dollars aan de oudstrijders, heeft niet tot een opleving van zaken er beurze kunnen leiden. Blijkbaar houdt men er toch nog rekening mede, dat het wetsontwerp in den Senaat niet de twee derde meerderheid zal vinden, noodig om een eventueel veto van President Roosevelt ongedaan te maken. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 4 pCt. Nederland G4 100 3/4, 99J4, 100y,; 3 pCt. Nederl. Grootb. 92 3/4, 90 1/8; 2i/., pCt. N.W.S. 80 5/16, 77 3/4; 4'pCt. Ned.-lndië 100%, 99 3/8, 99 15/16; 4pCt. België (gld.) 82 1/4, 75, 75 K 6 'A pCt. België (afg 81, 67 J4; 5 pCt. België (frs.) 75, 68% 4% pCt. Frankrijk 88 9/16, 85; 4 pCt. Amsterdam 99 3/4, 97, 98; 3J4 pCt. Amsterdam 9714, 961/4; 4 pCt. Kopenhagen 84, 77 !4 Calvé-Delft 58 1/8, 62, 61 Ford Automobielfabr. 243Vè, 242 1/4, 244, 241 ex div. Philips' 220%, 23014, 22814; Unilever 84 1/4, 87 5/8; Kon. Petroleum 13414, 14314, 14114; Handelsver. „Amsterdam" 167 1/4, 17214; Amsterdam Rubber 91 3/4, 90 3/4, 98; Bandar Rubber 93%, 107, 106; Serbadjadi 5314, 57 7/8; Oost-Java Rubber 110, 119 3/4; Deli Batavia Tabak 142, 141, 14714; Deli Mij. 135%,, 139; XXXVII. LOHMAN, i) Vele stormen hebben ze doorstaan. De krachtige adem des wlnds deed hun kruinen vaak sidderen, bracht hevige beroering in het breede, trotsche gebla derte, maar hun wortels knakten niet, en na iederen storm stonden ze trotscher en statiger. Totdat Totdat de Groote Windvlaag komt, als de adem vaa de Almacht. Dan wordt hun wortel uit den grond gerukt. Dan vallen ze. Dan staan ze éllen, allen even stil, vol diepen eerbied, devoot, en met de wetenschap, dat hier iets grootsch gebeurd is. De boom viel. En het dreunde Lohman behoorde destijds tot de drie musketiers": Van Karnebeek—Van Hou ten—Lohman. (Ze zijn nu allen dood). Drie 87-jarigen. De .jongste" muske tier is het eerst gevallen. Eigenlijk was er nóg iemand uit hun tijd over. Ruys de Beerenbrouck, de vader. Niet zoo oud als die drie, maar toch viel z'n minister schap gelijk met dat van Lohman. Ze zaten in hetzelfde kabinet. Naar leeftijd was dus, van de drie musketiers, Lohman de jong6te. Maar naar z'n ministerstijd geoordeeld stond hij tusschen de twee andere in. Van Kirnebeek was uit het laatste kabinet- Heemskerk Azn. en droeg de portefeuil le van '85—'88. Lohman had zitting in het kabinet-Mackay, waar hij gedurende anderhalf jaar minister van Binnen- landsche Zaken was (24 Febr. '90—21 x) Schets, geschreven bij Lohmans dood. Aug. '91) als opvolger van den premier, die overging naar Koloniën. Van Houten wae weer later bewindsman: '94—'97. Lohman's ministerschap was niet het hoogtepunt van z'n leven, al moet het h< m een bijzondere voldoening zijn ge weest, zitting te hebben in het eer6te rechtsche kabinet, het ministerie dat de eerste subsidie-wet voor het bijzonder onderwijs tot stand bracht. En hier heb ben we meteen Lohman's levensarbeid aangestipt. Het bijzonder onderwijs. Dit is het brandende middelpunt geworden van heel z'n krachtigen, mooien, rijken parlementairen arbeid gedurende bijna reertig jaar. Zijn leven was een strijd voor de bijzondere school, allereerst na tuurlijk voor de protestantsch-bijzondere school, en vraagt men naar de motie ven, die Lohman daarbij bewogen, dan vonden ze éllen hun oorsprong in wat de basis, het uitgangspunt en het doel van heel z'n openbare actie was: het Recht. Lohman was onder hen, die, aange voerd door Elout van Soeterwoude, lei ders waren van de volksbeweging tegen de wet-Kappeyne en die in '79 op Het Loo den Koning het smeekschrift gingen aanbieden, om die wet niet met z'n naam te bekrachtigen. Wat voorzien kon worden, gebeurde: de Koning willigde het verzoek niet in. Sindsdien werd Lohman sterker, scherper, feller dan ooit een strijder voor de wettelijke er kenning van het bijzonder onderwijs, een strijder voor het Recht. Hij was dit veel meer dan Kuyper Bij Kuyper was de schoolstrijd onderdeel van zijn algemeene calvinistisch-poli- tieke actie, bij Lohman was de strijd voor de bijzondere school in den meest eigenlijken zin levensarbeid, levensdoel. Dit doel heeft hij bereikt. Hij heeft, wat hij het hoogste Recht vond, door de tegenstanders zien erkennen, en met behulp van die tegenstanders zien ver wezenlijken. De pacificatie was de vol- tooïng en de bekroning van zijn levens arbeid. Zeker, hij heeft nimmer de oogen gesloten voor de schoonheid, die in den strijd zélf gelegen was en in z'n boeken en redevoeringen van later kunt ge bij herhaling een zekeren toon van weemoed beluisteren, wanneer hij her- im ert aan de dagen, toen de vootstan ders der bijzondere school nog ,ver- d;ukt" werden en spontaan allerlei ma- tjrieele offers brachten. Hij voelde het als een ideëel gemis, dat die offers te genwoordig niet meer noodig zijn. Maar: het Recht had gezegevierd, zijn 6chool werd erkend en gelijkgesteld zijn levensarbeid was geslaagd. Ik noemde zooeven Kuyper's naam. Kuyper en Lohman hebben den strijd voor de bijzondere school eamen ge- v^erd. Zijn samen in coalitie gegaan. Hebben samen het groote verbond met Rome gesloten. Maar dit laatste was voor Kuyper bovenal middel om aan de macht te komen. Aan het roer. Op het regeer-kasteel. Om macht heefl Lohman altijd bitter weinig gegeven. Hij gaf om Recht. En om Vrijheid. Met dit laatste woord ie een var. Loh man's meest karakteristieke eigen s/nappen aangeduid. Hij werd doortin teld van een vrijheidszin en van een zucht naar onafhankelijkheid, die hem, hoe vaak en hoe scherp hij anderen ook bestreed, de warme genegenheid van velen uit hun kring hebben doen win nen. Leider, stond hij in zijn partij meermalen alleen. Hij was vaak een in dividualist, die het recht en de kracht der persoonlijkheid boven alles deed gaan. Dan durfde hij te velde te trekken tegen iedereen, dan ontzag hij z'n naaste v lenden niet, dan hield hij stand naar Groen's woord, dat in iso'ement kracht ligt. Zeker, hij heeft offers gebracht. Omdat hij, van huis uit gouvernementeel te genover elk bewind (de Overheid, haar gezag ontleenend aan God, en daardoor recht hebbend op steun), natuurlijk ver ral de rechtsche ministeries wenech- te te steunen en dan dikwijls eigen in zicht ondergeschikt moest maken, en of ositie nalaten of eindigen. Maar wanneer het hem te machtig werd, dan barstte hij los. Als een vul kaan echier. Dan durfde hij, leider van z'n partij en z'n fractie, alleen te staan. Is het wonder, dat deze nobele, ideëele, fijn-besnaarde figuur met Kuyper vaak in botsing komen moest? Met Kuyper, die anders van aanleg en van middelen was, doch genialer en veel meer univer seel dan Lohman? Kuyper wist boven dien de massa te boeien en te bezielen, veel meer dan Lohman, en werd zoo doende veel meer volksman. Ik zie hem weer voor me. Prachtig was z'n kop. Toegespitst-echerpzinnig, nobel-aristocratiscb.In zijn laatste jaren scheen z'n gelaat meer en meer te ver- geeetel ijken. Prachtig vooral als hij in z'n veront waardiging. Als z'n rechtsgevoe' ge krenkt werd, ooorgloeide hem z'n tot op hoogen ouderdom sterke temperament en zweepte het z'n welsprekendheid op als de stormwind de golven der zee. Dan zette de vrij-zwakke stem zich uit, dan fonkelden de oogen, dan kon hij trillen van boosheid, dan kwam er over heel die figuur zóó Iets indrukwekkends dat het parlement als geslagen van eerbied luisterde. Ja, met diepen, innigen eerbied hebben allen naar hem opgezien, ook z'n folste bestrijders. Niemand, die niet de onge repte eerlijkheid, de volstrekte onbaat- •o- -htieheid van dezen sterken strijder erkende Hij was een groote en edele. En als hij sprak, viel er stilte, schaarde de heele vergadering zich om hem heen, was er sterke, geboeide aandacht voor z'n woord, dat vaak vol oorspronkelijk heid was en verrassing. En wat ook zoo in hem aantrok was. dat hij nooit met z'n geloof, z'n gods dienst te koop liep. Hij was een vrome van diep-innige overtuiging, en hij kon gaarne ook theologische beschouwingen houden. Maar nooit heeft hij, staande op de hoeken der straten, zich op de borst geslagen, en Anderen verketterd. Daarvoor had hij te veel eerbied voor z'n eigen geloofsleven. Toen is de Oude Boom gevallen. Ont worteld. Na langen levensstrijd. Maar met eerbied zullen velen de plaats blijven beschouwen waar hij gestaan heeft, en vrucht gaf, en scha duw. D. HANS. Donderdag vergaderde de raad. In het verslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden eenige wen- schen naar voren gebracht, wat betreft de schoolpleinen, dorp en r.k. school, alsmede het schoonhouden school, dorp en afwatering kraan. Verzoek van diverse r.k. vak- en standor ganisaties om aan arbeiders te werk gesteld aan te wegen, het loon te brengen op 18 pe rweek of 3 per dag en het uurloon voor goed af te schaffen. De voorzitter zeide, dat B. en W. het rouleersysteem, zooals dat heden wordt toe gepast, niet bevalt. De een ziet zich al gauw benadeeld bij den ander, maar men bedenke, dat lang niet alle arbeiders voor het werk op den weg geschikt zijn. Daarom zouden B. en W. liever zien, dat de raad overging tot het benoemen van een tijdelijke kracht en zoo noodig in het drukst van den tijd een man er bij. Den heer Schouten en Blokker kan ook de tegenwoordige werkwijze niet bevredigen en besloten werd bij wijze van proef voor een jaar een tijdelijken werkman op arbeidscon tract aan te stellen op een uurloon van 18 per week en een hulp op 0.30 per uur. De circulaire was ingekomen van Ged. Staten om in het ambtenarenreglement op te nemen, dat de ambtenaresse bij huwelijk of in concubinaat levende ontslag moet moet wor- denij verleend. Alzoo besloten. Benoeming lid commissie van toezicht op het, aftredend mej A. Sernee. Voordracht mej. A. Sernee en mej. C. Putter. Benoemd mej. A. Sernee. Mej. E Olij—Mienis vroeg met ingang van 1 April a.s. ontslag als schoolschoon- maakster aan de school Kogerpolder. Dit ontslag werd verleend. Met April is nog geen andere schoolschoon- maakster beschikbaar, maar daarin wordt volgens de voorzitter zoo spoedig mogelijk voorzien. Vaststelling volgde van de gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 101 L.O.-wet 1920 over 1933. De kosten per leerling bedroegen voor de O.L. school over 1933 7.89. Alsnu kwam aan de orde het jachthaven plan in de vorige vergadering aangehouden De voorzitter zeide, dat deze zaak in het prae-advies van de vorige vergadering op duidelijke wijze is uiteengezet. In verband met deze aangelegenheid deelde de voorzr ter mede, dat van den minister van sociale zaken bericht is ontvangen, dat Z Exc. be reid is voor het jachthavenplan subsidie te verleenen in de loonen. De loonen worden vastgesteld op 25 cent per uur, zooals dit bij de werkverschaffing is vastgesteld. Een ver goeding van 3 cent per uur voor het gebruik van gereedschappen enkel voor timmerlieden en metselaars en 50 cent per week voor ge bruik van laarzen Een en ander geschiedt onder toezicht van de Ned. Heidemaatschap- pen. Van het bestuur van de Alkm. roei- en zeil- vereeniging is een schrijven ontvangen waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de ver eeniging de door haar van het Rijk verkregen vergunning tot het gebruik maken van het Doode gat zal opzeggen, indien het jacht- havenplan der gemeente verwezenlijkt werdt Van de afd. Akersloot van de Hanze een verzoek om het voorstel tot den aanleg van een jachthaven aan te nemen als zijnde een groot middenstandsbelang. „De pjn begon in mijn bovenarm an zette zich zoo voort tot in m(/n nek, soms zóó hevig, dat het hullen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn (e genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwar- hing is enorm geweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zUn al m(/n pijnen verdwenen, dank zy Klooster- balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. OPiaiNllk TI* INMCI Onovertroffen bij brand en sntywonden Ook ongeëvenaard als wrlitmlddel b|J Rheumatlek, spit en pUnlffke spieren Schroefdoo» 85 ct Pottin: 6Z% et en 1.04 ^M«asw De heer Schut: De vorige keer is dit punt aangehouden om elders een jachthaven te be kijken, maar daar is niets van gekomen, maar ik heb iemand uit Warmond gesproken over de jachthaven of havens aldaar en kreeg ten antwoord, dat hier wel degelijk voordeel voor de gemeente aan verbonden is. zoodat ik voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Schouten: De subsidie is verleend tot 1 juni a.s. Kan er nu gauw mee begon nen worden? De voorzitter zeide, dat er een geldleening moet worden aangegaan, waarvoor de goed keuring van Ged, Staten en omdat de ge meente noodlijdend is, ook van den minister noodig is. Besluit den raad tot aanleg, dan is dit het eerste werk. De heer Schouten: Met het uurloon kan Ik mij niet vereenigen, maar daar is niets aan te doen. Straks komt er werk in het vrije be drijf en dan blijft er maar een paar man over. De voorzitter is daar niet bang voor. De werkloosheid is groot en er zijn weinig werk- objecten in zicht. De bedrijven zijn van dien aard wat de inkomsten betreft, dat spoediger jongens dan gehuwden genomen worden. In werkverschaffing is het loon beter als in de steunregeling althans voor de meesten. B. eu W. hebben in deze de volle medewerking ge noten van de Alkm. Roei- en Zeilvereeniging De leden werd een cliché van de ontworpen jachthaven aangeboden. De heer Schouten vroeg als de eischen van hoogerhand van dien aard zijn, dat het zeer moeilijk is uit te voeren wat er dan moet ge beuren. De voorzitter: Dan gaat het wel om de financiën en dan wordt de raad er altijd in gekend. De heer Berkhout vroeg, of het geen belas- tinTverhooging meebrengt. De voorzitter zeide, dat de belasting hier niet hooger ken. Spr. deelde nog mede, dat er bij komt tk grondaankoop van den heer M. Dekker met de kosten van overdracht, terwijl de sloot, waar het schuitenhuis van de poütieboot staat, van den polder in eigen dom dient te worden verkregen. Den heer Blokker deed het genoegen, dat de r.k. raadsfractie van zienswijze is veran derd en hoopte, dat het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aangeno men, hetwelk bij stemmen geschiedde. Besloten werd om 50 in de kosten bij te dragen, welke voor 1935 mogen worden be steed voor steunverleening B crisiswerkloo- zen. Vastgesteld werd een tariefswijziging be smettelijke ziektegelden hooger dan oor spronkelijk door den raad is vastgesteld, dit op verzoek van Ged. Staten. Een overeenkomst met naburige gemeenten voor aanvoer van lijders aan besmettelijke ziekten is nog niet tot stand gekomen, maar zal nog in overweging genomen worden. Het schoolbestuur St Jacobus Major heeft genoegen genomen met 18 oude schoolbanken uit het Engelsch van Hugb Walpole en J. B. Prletsley, door H. A. C S. 54) Ik schreef deze inlichtingen op. „Brengt dit jou in moeilijkheden?" vroeg ik haar. „Geen, die van belang zijn", antwoordde zij onverschillig. „Mullligan durft mij niet aanraken en niemand anders kan iets doen. Bovendien ben ik aan het gekwetst worden voorbij". „Het is allerverschrikkelijkst goed van je", begon ik sullig. „Schei uit met die manieren", antwoord de zij. „Ik houd van jou gezicht en ik heb een soort van zwak voor dien jongen Ros- »ett. Hij is zoo verduiveld weekhartig". Zij schudde mij de hand als een hertogin- Ik ging met haar naar de deur. „Ik wou, dat ik weer echte belangstelling kreeg voor iets", zei ze. „Jij was iets, een paar weken, maar nu ik gemerkt heb, hoe jou leven is, kan ik het niet uithouden ta ta". rk zag Jean gisteren twee keer. Ik heb haar niets van mijn avonturen verteld en haar broer heeft van nature geen vertrou wen in haar. Maar zij weet, dat ik met iets bezig ben en heeft een vertrouwen in mij, dat mij beschaamd maakt. Ik ben plotseling alles voor haar geworden. Zij heefl tot nog toe nooit iemand in haar leven gehad, die, meer dan om iemand anders, om haar gaf. En ik evenmin, wanneer het er op aan komt. En 't is prachtig. De groeten aan Marjorie. Kom niet uit je bed voor het mag. Groet den ouden Ros- sett. Je toegenegen MARK. Pine House, Lambdale. Beste Mark, Veel dank voor al je wonderlijke nieuws 't Is goed te weten, dat jij en Jean samen zoo gelukkig bent. Stoor je niet aan wat zij zegt, over niet in staat zijn om te trouwen. Wij zullen daar wel voor zorgen. En ik ben er zeker van, dat jij dien jongen idioot van een broer uit de soep zult halen, uit de Mulligansoep. Maar, in welk een vreemde wereld heb jij moeten binnen duiken! 't Is alsof je een steen oiptilt, en er onder kijkt. Jij bent een geweldige held en hebt, ik twij fel er niet aan, zelf enorm pleizier er in. Zooals je ziet zijn wij nog onder mrs. Masham's dak; ik kan nu zoo'n beetje strompelen. Rossett ging eergisteren naar huis, maar komt, zoo dikwijls als de auto hem afhaalt. Marjorie, die nu diep met mi in het complot is en een veel geslepenc „Veel geschreeuw, en weinig wol" (der' daarover na) is dan ik, heeft, op erg listig manier, den ouden vent voor den gek gehou den. Hij geeft haar veel vermaak. Mrs Masham die zij, om eerlijk te zijn, erg moe is laat zij aan mij over. Wij hadden vanmorgen een langdurig babbeltje. Zij is een simpel oud menschje, heusch, en, zoo lang ik haar van profetieën en openbaringen en het oneindige en het boven-bewuste kan afhouden (en haar gehechtheid aan deze dingen is lang zoo sterk niet meer als het was), dan vind ik haar erg amusant. Zij is erg egocentrisch, maar is vriendelijk ge stemd tegenover een wereld, die zij nog niet begonnen is te begrijpen. Zij was erg in zorg vanmorgen, omdat zij juist ontdekt had, dat haar lievelingsneef (herinner je, dat ik van hem verteld heb? 'n jonge domkop, die over niets dan over de Riviera praatte) op een verschrikkelijke ma nier verstrikt is in de netten van een Rus sisch vrouwspersoon, tweemaal zijn leeftijd, te Nice. „Eenvoudig een beruchte vrouw, verzeker ik u. mr. Newlands", zei ze tegen mij. ,,'t Is alles erg onconventioneel, maar dat kan mij niet schelen; ik ben geen con- ventioneele vrouw; ik geloof, dat de machti ge kracht van Liefde nooit moest gebonden zijn door de conventies, maar ik weet, dai zij hem naar beneden zal trekken, hem tol haar prooi zal maken, hem aan-de-aarde gebonden zal houden. Het is een tragische teleurstelling voor mij, want ik heb zooveel gedaan om hem op te heffen". „Aarde-gebonden hè?" zei ik. „Laat ik «ens kijken. Noemde u Rossett niet zoo? Ik heb er over gedacht hem dat te zeggen, maar ik deed het nooit Ik kon het natuur lijk niet doen, na wat hij tegen mij zei over u". Ik keek haar in de oogen en merkte teeke uen van verlegenheid op. „Aarde-gebonden in anderen zin", protcs teerde zij. Daarna gat zij toe dat zij de term eerst misschien in verachtelijker beteekenis gebruikt had, toen zij hem nog niet zoo goed kende, en, werkelijk, het was vreemd of zou vreemd schijnen aan diegenen, die niet beneden de oppervlakte van dit leven ke ken dat zij dien term toen gebruikt had, want in zijn hoogere beteekenis was hij toch waar met het oog op hem. „Een werkeliiken minnaar van den grond", noemde zij hem niet; een van degenen, wier roeping het is de aarde zelf te beschermen en een sterke aristocratische ziel. Met andere woorden gezegd, ofschoon ik haar deze niet voor zei, was hij een fijn voorbeeld van een ouden gentleman, en nu had zij kijk op hem. Ik verstoutte mij haar te vragen of hij haar eenigszins raad had kunnen geven met het oog op het koopen van land. Ik vertelde haar, hoe bezoigd hij geweest was, blijkbaar met het oog op haar belang, toen ik het hem had meegedeeld. Ja, hij had er over gesproken, denzelfden morgen, dien vreeselijken morgen, toen wij den berg opklommen, en zij had hem ge zegd, hoe blij zij zou zijn met zijn hulp. Daarna was niets gezegd. „Heusch, wij hebben het te druk gehad", ging zij door, „met uw enkel en allerlei andere dingen. En u en Marjorie. die uw kleine verschilpunten uit den weg ruimde! O, ik heb het alles be grepen Heelemaal een romantische geschie denis!" En zij meesmuilde tegen mij en slaakte toen een diepen zucht, een van iemand, die ontdekt dat de hoogere werel den van het denken en het zijn een beetje koud of dor zijn. „Ik merk, dat u uw opinie omtrent mr Rossett gewijzigd hebt", merkte ik op „en dat u het nu eens bent met wat ik in het be gin u zei". Mijn stem vroeg om vertrouwe lijkheden. „Wel, hij liet zich gisteren iets ontvallen", zei ze, „dat mij trof, vooral omdat het van die trotsche natuur kwam. Hij liet zich ont vallen, dat hij eenzaam was. Dat trof mij". „Kunt u een geheim bewaren?" vroeg ik. Toen vertelde ik haar, dat Rossett waar schijnlijk heel spoedig nog eenzamer zou zijn, omdat zijn dochter zou gaan trouwen met een vriend van mij, dien zij hier ont moet heeft. De zoon zou waarschijnlijk ook niet ui-er terugkomen. „Hemeltje lief, hemeltje lief, hemeltje lief'", mompele zij, terwijl zij de gedaante van 'n vrouw met hooge gedachten van zich afschudde en met elk woord meer en meer veranderde in 'n nog al eenvoudige vrouw op middelbaren leeftijd! „Hij zal hier eenzaam zijn, niet? Ach, en ik weet, wat dat betee- kent. U zoudt niet gelooven, dat ik ook een zaam geweest ben, met mijn werk en al mijn vrienden en zooveel geld, maar toch ben ik het geweest. Wanneer je ouder wordt, wordt je eenzamer. En nu al jarenlang heb ik niet gehad, wat je zoudt kunnen noemen een be paald centrum, een onveranderlijke haven op deze aarde. Maar ik moest niet zoo met u praten, anders daal ik in uw achting, nietwaar, een vrouw met zulke vooruitstre vende ideeën?" Ik zei haar niet, dat zij nooit hooger in mijn achting had gestaan dan zij op dit oogenblik aeed, maar ik keek wel erg sym pathiek. Toen ploseling deed ik mij geestig en wreed voor. „U weet, als u Farthing Hall zoudt wil len hebben en het oude landgoed hier, ik ge loof, dat het morgen uw eigendom zou kun nen zijn". „Wat bedoelt u?" hijgde zij. Worat vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10