O Meer stilte. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 30 MAART 10M TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. HÉERHUGOWAARD OUDE NIEDORP BERGEN HENSBROEK De A, N, W. B, trelt voorbereidselen ioor de „Stilte Maand" te Breda, DE RIJP EGMOND AAN ZEI JUdÜcaties BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop van de a.s. zomervacantie hunne kinde ren een der openbare scholen voor ge woon lager onderwijs wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte kunnen doen ter gemeentesecretarie, afdeellng onder wijs, onder overlegging van het geboor tebewijs van het kind (of het trouwboek je der ouders), en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan, van het vaccinebewijs. De aandacht wordt er op gevestigd, det de Tesselschadeschool aan de Laat en de Bosboom-Toussaintschool aan de Brillesteeg in het bijzonder bestemd zijn voor opleiding van leerlingen, die na het af'oopen der school waarschijnlijk gymnasiaal-, middelbaar-, handels- of uitgebreid lager onderwijs zullen ge nieten. De kinderen moeten voor toelating op de genoemde scholen vóór 1 September a.>. den leeftijd van zes jaar hebben be reikt (derhalve geboren zijn vóór of op 31 Agnstns 1299). De gelegenheid tot het doen van aan gifte is opengesteld voor hen, wier ge slachtsnamen aanvangen met de letters: A. t/m. F. bij voorkeur op MAANDAG 1 APRIL e.k., G. t/m. K. bij voorkeur op DTNSDAG 2 APRIL e.k., L. t/m. S. bij voorkeur op WOENSDAG 3 APRIL e.k., T. t/m. Z. bij voorkeur op DONDERDAG 4 APRIL e.k., telkens des namiddags van 2 X5 uur. De ouders of verzorgers van leerlin gen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvragen tot toelating te richten tot de gemeentebesturen van hun woon plaats. Alkmaar, 30 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. 'JUoouiciaal 'flieuws Kath. Dem. Partij. Woensdagavond hield de katholieke ronocratische partij een propagandaverga- dcring in het lokaal van den heer Portegys. Als spreker trad op de heer Hendriks, lid van het partijbestuur der K. D. P. Deze zeide, dat hij een verzoek heeft ge kregen van de afdeeling Alkmaar der K. D. P., om hier een spreekbeurt te komen vervullen, met het doel zoo mogelijk een af deeling te kunnen oprichten. Maar die afdeeling is niet het werkelijk doel. Onze leider, prof. Veraart, wil niet een massa organisatie van kwartjeskiezers, maar wil een partij, die één en al kern is. De leuzen van onze partij ziin hulp te geven aan de economisch zwakken en te voorzien in de redelijke behoeften van allen. Om voor onze idealen te strijden hebben wij noodig kennis van de feiten en als voor naamste punt inzicht in de oorzaken dier feiten. De meeste feiten zijn voor iedereen zichtbaar. We kennen allen de crisis, die de boerenstand ruïneert en groote werkloosheid met zich brengt, met als gevolg een groote armoede niet alleen op stoffelijk, maar ook op geestelijk en zedelijk gebied. Maar er zijn ook feiten, die niet door iedereen wor den waargenomen, b.v. de onrechtmatige be voorrechting in het belastingstelsel, het loondrukken van de werkverschaffing in zijn huidigen vorm, de verkiezingsbeloften van de staatspartij voor en de nuchtere werke lijkheid na de verkiezingen. Als spreker het punt „inzicht" in de oorzaken der feiten behandelt, wil hij 2 za ken voorop stellen: le de wanverhouding, die in onze maatschappij bestaat door de bevoorrechting van enkelen is niet ontstaan door de crisis en 2e de crisis kan slechts in ternationaal tot een volledige oplossing worden gebracht. Maar dan stelde spreker hier onmiddellijk tegenover, dat nationaal veel meer kan worden gedaan en dat de jasten billijker kunnen worden verdeeld. De jasten drukken nu voor het grootste gedeel te op hen, die het minste kunnen dragen. De regeering heeft nu weer een bezumingsont- wero aangekondigd, wii weten nog rif t wie de lasten hiervan zal 'moeten dragen, doch wj vrezen er voor. Het is wel teekenend, dat een regeeringsgetrouw blad, als „De Nieu we Dag" is, te kennen geeft, dat 't misschien maar het beste is dit ontwerp te laten lig gen tot de verkiezingen achter de rug zijn. nier is een groote gelijkenis met de tijd voor de kamerverkiezingen van 1933, toen wezen wij er ook op, dat de plar.nen voor vermindering van de werklcozemhun reeds klaar lagen, men schold ons toen voor leu genaars, maar de feiten hebben wel aange toond, dat wij gelijk hadflen. Spr. behan delde vervolgens het door Prof veraart nog 111 de staatspartij aan de orde gestelde conjectuur plan, dat hij later heeft vastge legd in zijn crisisprogrammi. In dit werk komt prof Veraart tot de conclusie, dat daar voor ons land de export sterk belemmerd is, doch wij een groote economische reserve hebben, wij onze productie moeten omscha kelen op nationaal terrein en daarvoor die reserve moeten aanwenden. De staatspartij beweert, dat er geen geld vdor is, maar men geeft ons daarover geen zekerheid, het bankgeheim blijft bestaan. Dat er nog veel geld zit, is wel gebleken bij de generale absolutie van den minister van financiën. In de financieele bladen leest men, dat de banken groote geldbedragen niet kun nen plaatsen en omdat er geen winst gemaakt kan worden, blijft 't geld dus liggen. Hier moet de staat ingrijpen. Er wordt tegen woordig veel geschermd met nationaal ge voel, maar dat houdt blijkbaar op, als men aan de portemonnaie komt. Spr. wees er vervolgens op, hoe er ge- Poets met wat goeds, met I VOROL. de ivoor tandpasta Per tube 40 en 60 ct., dooi 20 ct Tijdelijk een tube Amilda mat eream gratis ter kennismaking. Wot Mijnhardt maakt is goed treuzeld wordt met het 60 millioen-plan. Hier werken geheime machten tegen. Dit plan is aangenomen in het begin van 1934, aan het eind van 1934 was er slechts 5 millioen be steed en maar 14 millioen aanbesteed. Verder gebruikt men dit plan ook nog om 'e loonen te drukken. Dit alles behoort bij de aanpas singspolitiek der regeering, die nog altijd door de katholieke staatspartij gesteund wordt. Wij protesteeren echter tegen een houding, die aangenomen wordt tegenover een ramu, als de werkloosheid voor ons be- teekent. Vervolgens wees spr. op het groote on recht der indirecte belastingen. Dat men steun wil geven aan degenen, die het noodig heb ben, is goed, hoewel men ook deze steun zeer onbillijk verdeelt. Maar de bedragen, die hiervoor noodig zijn, haalt men uit de indi recte belastingen, die geheven worden op de allereerste levensmiddelen als boter, aard appelen enz. Hierdoor treft men vooral weer de economische zwakken. Het principe is goed, maar de uitvoering deugt niet. Men moet de bedragen halen uit sterk progres sieve directe belastingen Wij moeten tegenwoordig telkens aanpas sen zegt men maar waarom worden de huren, de pachten, de hypotheken enz. dan niet aangepast Met alle aanpassing stijgt het aantal werkloozen nog voortdurend, het is nu al ongeveer 500.000. Als gevolgen zien we dat het noodzake lijkste begint te ontbreken en dat ondervoe ding dreigt. Maar de staatspartij heeft mee geholpen de motie-Kupers te verwerpen, onze verteegenwoordiger in de kamer heeft echter voorgestemd. Dan wees spr. op het streven om de ge meentelijke autonomie uit te schakelen en be- critiseert daarbij de houding van de staats partij 'ook in de provinciale staten. Spr. zeide, hiermee voldoende te hebben aangetoond, dat de regeeringspolitiek een zijdig is. in strijd met de gerechtvaardigde wenschen van het overgroote deel van het Nederlandsche volk. Als hoofdschuldige wijst spr. hiervoor aan de katholieke staatspartij. Maar zij kunnen het roer niet omwenden, want dan valt hun schijneenlieid onvermij delijk uit elkaar. De godsdienst en de politiek behooren niet bij elkaar. Een de Bruin en een dr. Kortenhorst kunnen evenmin lid van een zelfde partij zijn als b.v. Wendelaar -n Albarda. We moeten tegenover de schijn- ecnheid der staatspartij, de werkelijke een heid stellen van onze katholieke democrati sche partij. Spr. zeide, dat het grondbeginsel van zijn partij wel is het geloof, rf.aar dit kan niet genoeg binden om allen bij elkaar te houden Spr. zei, dat voor velen een bezwaar is, de houding der geestelijkheid op dit gebied, maar spr. ontkent dat de geestelijkheid hier zeggenschap heeft op grono van een encycliek van Leo XIII. Ten slotte zeide spr., dat men zich pas dan bij onze partij moet aansluiten, als men zich heelemaal kan geven. Maar ;s het zoo ver, dan ook ten strijde voor onze leuze. Tegen het kapitalisme, het katholicisme. Hierna sluiting. De heer Van Reeuwijk voor de V.D.J.O. In het kantoorlokaal der voormalige boe renleenbank werd door de V.D.J.O. een pro- paganda-avond belegd, waarop de heer van Reeuwijk uit Heemstede, daartoe uitgenoo- digd door het bestuur dier organisatie, in hoofdzaak sprak over de tegenwoordige maatschappelijke verhoudingen platteland stad en in verband hiermede de diverse crisis maatregelen tot onderwerp nam en in zijn verder betoog deed uitkomen de verhouding platteland-democratie. Naar het oordeel van sommigen is het tegen woordig maar het best deze twee woorden niet in één adem te noemen. Immers talrijk zijn de kringen, waar men verkondigt, dat men het platteland maar wat meer aan zijn lot moet overlaten en niet minder talrijk degenen die beweren, dat de democratie een oud, afgeleefd stokpaardje is, dat nog slechts bereden wordt door gewetenlooze baantjes jagers. Doch het opzetten van een grooten mond, ja zelfs het aantrekken van een zwart hemd, zeide spreker, behoeft nog niet te getuigen van groote belangrijkheid. We willen dan ook de waarde van onze democratische beginselen voor den tegen- woordigen tijd nagaan. In zeker opzicht wordt ons dit gemakkelijk gemaakt door de aanvallen der N.S.B. Tegenover die aanval len hebben we ons te weer te stellen. De N. S.B. ziet hierin een verschijnsel van angst onzerzijds. Wellicht is dit waar. Doch dan alleen angst, zooals men bang is voor drei gende gevaren, zonder dat die gevaren daar door iets voortreffelijks krijgen. Als de griep heerscht, spreekt men er over. Men kan dat bangheid noemen. Het gaat dan om een kwaal, waarvan men de voortwoekering wenscht tegen te gaan. Met kwalen op staat- kundig gebied is het niet anders, zelfs niet met modekwalen als het fascisme. Als we enkele der tegenwoordige aanvallen op het democratisch parlementaire stelsel be zien, moeten we voorop stellen, dat men voorzichtig zij met de tegenstelling alge meen- en partijbelang. Het algemeen belang bevordere men in die organisatie, waar men zich in staatkundig opzicht thuis gevoelt. Niet ieder ziet nu eenmaal het algemeen be lang op dezelfde wijze, tenzij men daartoe onder de dictatuur gedwongen wordt. Ook de N.S.B. ziet het algemeen belang in staat kundige opzicht op een bepaalde wijze. Zij is daardoor een doodgewone politieke partij Wat het slagwoord der „corporatieve ge dachte" betreft, de deskundigheid behoeft natuurlijk bij den wetgevenden arbeid 'n be langrijk woord mee te spieken. Doch het laatste woord behoort gesproken te worden door een college, samengesteld op den grond slag van staatkundig inzicht Het zoeken van het algemeen belang is nu eenmaal niet het maken van een optelsom van groepsbe langen, doch steeds een afwegen daarvan, waarbij staatkundige overtuiging in laatste instantie den doorslag geeft. Overigens is in de fascistische landen van de verwerkelijking der corporatieve idee nog weinig of niets terechtgekomen. Het eenige wat men bereikt heeft, is de dictatuur. Nu is er wel niets meer on-Nederlandsch, dan de beperking der gewetensvrijheid, hetwelk het kenmerk is van de dictatuur en dus van het fascisme. In den breede werd zulks nagegaan. Voor al het platteland bedenke de voordeelen van critiek te kunnen uitoefenen op de talrijke maatregelen van overheidswege, waarmee men te maken heeft. Er dreigt op het platteland een afschuwe lijk misverstand te ontstaan, n.1. dat platte land en democratie als vijanden tegenover elkaar staan. Men wijst vaak op de wanver houding die bestaat tusschen het loonpeil in landbouw en de beschutte bedrijven. Critiek hierop is ten volle gerechtvaardigd. Doch met democratie in den goeden zin heeft dit niets te maken. Prof. Schermerhorn heeft de groote verdienste gehad erop te wijzen. Elke waarborg dat b.v. onder N.S.B.-bewind de belangen van het platteland, waar die tegen over die van de industrie staan, beter zouden worden behartigd, ontbreekt. Het eenige wat we zeker weten is dit: critiek zal dan prac- tisch niet mogen worden uitgeoefend. De taak van het platteland is het in staat kundig opzicht invloed uit oefenen door middel van de bestaande democratische par tijen. Daartoe is politieke scholing en oritwik keling vereischt. Hier ligt nu de taak van de V.D.J.O. voor het platteland. Het is een moeilijke taak, vooral in dezen tijd. Doch juist daarom is het zoo'n gelukkig verschijn sel dat die taak, ook in Heerhugowaard zoo met kracht wordt ter hand genomen. Laat ieder trachten de hooge goederen der demo cratie, de gewetensvrijheid vooral, te behou den voor het toekomstig geslacht. Wees er trotsch op, aldus spr., staatsburger te zijn, niet slechts staatsonderdaan. R. K- Staatspartij. De stemming uit de candidaten gesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezing, zal worden gehouden, Zondag 31 Maart as. voormiddags van 8 tot 12 uur ten lokale van J. Brouwer te 't Veld en 's voormid dags van 2 tot 5 uur ten lokale van G. Ligthart te Zijdewind. De volgende personen komen voor op de alphabetische groslijst: J. Bakker Sr., De Weel; W. H. Bierman, Zwarte weg; W. Goudsblom, Leijen; J. G Impink, 't Veld; W. Kolkman, Zijdewind; A. Molenaar, 't Veld; J. H. Schiebroek, 't Veld; Th. J. Stadegaard, Blokhuizen; S. Stam Sz., Slootgaard; H. Tamis, De Weel; P. C. Tesselaar, Zijdewind en P. J. Tromp, Zijdewind. Collecte voor het nat. Koningin- moeder herdenkingsfonds. Het Plaatselijk Comité tot stichting van een Nationaal Koningin-Moeder Herden- kingsfönds (Stichting tot steun van on- en minvermogende tuberculoselijders) is voor nemens oip Donderdag 4 April a.s. een geld inzameling te houden. Een groot aantal jongedames heeft zich reeds bereid verklaard met lijsten huis aan huis bijdragen van de inwoners in ont vangst te nemen. Het hier voor oogen gesteld mooie doel, steun aan on- en minvermogende tuber- culose-lijders is op zichzelf reeds van groo te sociale beteekenis, doch krijgt bijzon dere beteekenis, ornaat de stichting van dit Nationale fonds uiting geeft aan de groote dankbaarheid voor al hetgeen H. M. de Koningin-Moeder tijdens haar leven voor land en volk heeft gedaan, in het bijzonder voor de bestrijding der tuberculose, die de welvaart en de levenskracht van ons volk bedreigt. Het Comité hoopt niet tevergeefs op de steun der ingezetenen te mogen rekenen; de kleinste bijdrage zal in dankbaarheid wor den aanvaard. Voor het houden der inzameling heeft het comité nog een 20-tal jongedames noo dig Degenen die zich voor dit mooie doel beschikbaar willen stellen en bereid zijn een kleine wijk voor haar rekening te nemen, worden vriendelijk verzocht ten spoedigste aan te melden bij één der navolgende comi- tè-leden- I. Apeldoorn, loco-burgemeester; J. N. de Koning; L. de Liefde; G. Taapken. Aanmelding kan ook geschieden ten raad- huize. Boerenleenbank vergadert, Algemeene vergadering van de Coöp. Boerenl eenbank „Hensbroek Obdam op Woensdag 27 Maart, s avonds half acht in café Stammes te Obdam. De voorzitter, tevens directeur der Bank, de heer D. Wit, zeide dat 1934 een jaar is geweest dat niet bevredigend is. Het was moeilijk voor degenen die aan hun verplichtingen moesten voldoen als ook voor het bestuur om in dezen slech ten tijl alles tot een goed einde te bren gen. Medegedeeld werd dat de secretaris, de heer T. de Boer, na een lange reeks van jaren voor deze functie heeft be dankt Hem werd voor het vele dat hij voor de bank heeft gedaan dank ge zegd. In zijn plaats is door het be stuur gekozen de heer Joh. Koning. Spr. bekende echter dat dit van het bestuur niet goed is gezien, daar de heer Koning reeds vice-voorzitter is en volgens de statuten geen twee functies mag bekle den. Daar de heer Koning wegens ziekte niet op de vergadering aanwezig was, zal hij er mee in kennis worden gesteld. Dan deelde de voorzitter mede dat het salaris van den kassier is verhoogd van 450 op 500. In het belang van de leden en de bank heeft het bestuur besloten dat voor de rente die na 1 Februari van het verloo- pen jaar niet is betaald, rente van de verschuldigde rente zal moeten worden betaald. Ingaande met 1936. Met het oog op den moeilijken tijd zeide de voorzitter dat zij die een voor schot van de bank hebben en met 1 Febr. nog niet aan hun verplichtingen hebben voldaan, hiermede de borgen in kennis te stellen. Tevens krijgen de bor gen bericht of de voorschotnemer wel aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Op een vraag van een der aanwezigen of dan direct de borgen moeten betalen, antwoordde de voorzitter ontkennend. Uit het jaarverslag vermelden wij, dat de bank over het algemeen genomen tevreden kan zijn. Het aantal spaarders is in het afge- loopen jaar nog vermeerderd. 1 Juli werd de rente van de Centrale Bank vc-laagd. De bank telt op 't oogenblik 130 leden. 1.. 1934 zijn 2 overleden en 1 bedankte wegens het verlaten van de gemeente. Het bestuur vergaderde 13 keer, waar van 5 keer met'den raad van toezicht. Met een woord van waardeering aan bestuur, raad van toezicht en kassier sloot het jaarverslag. De heer Zwager- nan ontving een woord van dank. Bespreking rekening en balans. Daar alle leden de geheele balans hebben thuis gestuurd gekregen, behoeven we hierop niet verder in te gaan. Enkele langdurige vragen door den heer Blaauw werden door voorzitter en kas sier naar genoegen van vrager beant woord. Verder werd de balans door de verga dering goedgekeurd. De kassier ontving een woord van dank. Het voorstel om de winst bij de reserve te storten werd algemeen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de Leeren Joh. Koning en W. Z..-0aman herkozen. Tot lid van den raad Van toezicht werd de heer Jb. v. Vuure herkozen. Benoeming afgevaardigde Kring en Centrale vergadering. Hiervan werden evenals vorige jaren aangewezen de beide voorzitters en de kassier. Bespreking rentestandaard. Het be stuur stelde voor de rente voor spaar gelden voor 'n jaar vast op 3.75 pet. lo«, 3.50 pet. voorschotten, i'A pet. loopende rekeningen, 4'A pet. met 8Vi» provisie, te stellen. Dit geldt zoolang geen veran dering uit Utrecht wordt medegedeeld var verlaging. Over de rentestandaard was de verga dering het lang niet eens. De heer Aai zeide, dat de menschen met deze hooge rente onmogelijk kun nen werken, je weet niet, zeide spr., hoe het bij elkaar te krijgen. Dan zeide de heer Aai dat verscheidene banken hun rente hebben verlaagd tot 4 pet. De voorzitter antwoordde dat het be stuur ook wel gaarne tot verlaging was overgegaan, maar kan dit vanwege de groote schuld aan de Faiffeisenbank niet veranderen. Zoodra meer spaargel den inkomen zeide spr, dus wij meer met eigen kapitaal kunnen werken, zal onmiddellijk tot verlaging der rente kunnen worden overgegaan. Do heer Blaauw was het met den heer Aai eens, evenals zooveel anderen en gaf het bestuur in ernstige overwegeng om de spaargelden te verlagen tot 3.50 pet. en de voorschotten tot 4.25 pet. De voorzitter zeide dat het bestuur het toch niet aandurft de rente te ver lagen. De heer P. Groot vond het heelemaal een scheeve verhouding, daar wij, die geen geld hebben, een hooge rente moe ten betalen aan hen die wel geld h°bben. De heer Aai vond het een groot schan daal dat Utrecht 2 Vs pet. geeft en de bank hier 4 pet. moet betalen. (Op de vergadering werd door den kassier ge zegd van 4pet., bij nader onderzoek bleek dit evenwel 4 pet. te zijn. Verslag gever). De heer Blaauw was het hiermee ee .s en zeide dat de Centrale bank in dezen slechten tijd ook zulke grove insten niet behoeft te maken. De heer Jn. Bart stelde voor om van uit de vergadering een motie te zenden naar de Gantrale bank dat de leden op deze vergadering bijeen met de gestelde rente niet accoord gaan. Verscheidene instemmingen werden gehoord. De voorzitter was hier niet voor en zou dit puntje in de eerstvolgende ver gadering van het Kringbestuur verdedi gen. De heer Bart was van meening dat een motie meer helpt dan dat één man dlL moet verdedigen. Na nog eenige bespreking deelde de voorzitter mee, dat het bestur absoluut niet mee wil werken om een motie in te zenden en sloot verder de discussie over dit onderwerp. Voordat de rondvraag werd gehouden, deelde de voorzitter nog even mee, dat geen geld van de Bank kan worden ge haald vóór bericht van den kassier is ontvangen. Bij de rondvraag zeide de heer Bart dat op de vorige jaarvergadering was besloten een onderzoek in te stellen naar de rentestandaard. De voorzitter zeide, dat tot Juli 5 pet. was betaald, daarna 4 lA pet. De heer Moeyes vroeg of alleen voor schotten worden verstrekt aan land- en tuinbouwers. Het was spr. als aannemer al eens gebeurd dat hem een aanvraag was geweigerd. De kassier antwoordde dat hij het dan nu nog maar eens moet probeeren. C. Dekker zou wel eens wil len weten hoe ver het strekt met de ge heimhouding van de bankzaken, b.v. als iemand een klein bedrag op de bank heeft en in aanmerking komt voor steun. De voorzitter antwoordde dat daar absoluuut geen misbruik van ge maakt zal worden. Na nog wat kleinigheden sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Door de burgerkiesvereeniging alhier zijn de volgende personen candidaat ge steld voor verkiezing van leden van den ge meenteraad: 1 A. Eisma; 2 W. Besse; 3 C. L de Boer; 4 C. Ramkema; 5 T. Dammes; 6 C Kuiiper; en 7 W. Dijkstra. Tot wijkverpleegster-huisbezoekster van Het Witte Kruis is benoemd zuster A. J. de Grood uit Zutfen. Ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange uit Alkmaar werd Donderdagmiddag verkocht het café-restaurant „De Unie met woning, erf en afzonderlijke bovenwo ning, gelegen aan de Voorstraat en het Westeinde, groot 1 A. 98 c.A., met uitzon dering van 44 c A., die volgens het kadaster staan ten name der bouw- en exploitatie maatschappij Illustra. Bewoner H, B.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13