Agenda ^Buitenland jBifwmland 'fxooinciaal 'Memos BRAND TE AMERSFOORT. Padvindershuis aff rand. OVERTREDING VLEESCH- KEURINGSWET. EEN VERDIENDE ONDERSCHEIDING „Es war einmal ein treu Husar". Wat vandaag de aandacht trekt OPOE TJADEN 106 JAAR. Voor de V.A.R.A.-microfoon geïnterviewd. HET VLIEGVELD OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. HEILOO GEDEELTELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN IN NOORDHOLLAND. CASTRICUM CALLANTSOOG Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot l-uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer De zwarte kat (sens.); hoofdrol Boris Karloff. Toe gang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie, Zondag t/m Dinsdag, half 8, hoofdnummer Les nuits Moscovites (rom.); hoofdrollen Harry Baur, Anna Bel la Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Noodlottige begeerten (rom.);hoofdrol Joan Crawford. Leeftijd boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De mysterieuze gravin (rom.); hoofdrollen mlle. Spinelly, Jean Murat. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 30 Maart. 2.30-5 en 7.30—12 uur, gebouw Heul 3, bazar vrijz.-herv. oud-catechisantenclub. 4 uur, geref. Kerk, verg. a.r.-Kamerkies- kring den Helder. 9 uur, De rustende Jager te Bergen, ge- costumeerd bal. Zondag 31 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Film maniakken door Het Alkm. Tooneel. bekend iets is. Er verluidt, dat sporen van goud zijn gevonden op Tabar en dat der- ïalve een goed aanbod is gedaan aan den zeeman voor overname van zijn rijk. L)e coning en koningin zijn voornemens zich in Frankrijk te vestigen, zoodra zij over den verkoop van het eiland zekerheid hebben ge- cregen HET SPAANSCHE KABINET AFGETREDEN. Minister-president Lerroux heeft gister middag den Spaanschen staatspresident het aftreden van het geheele kabinet ter kennis gebracht. Waarschijnlijk zal de nieuwe regeering in partijpolitiek opzicht in min of meer dezelf de samenstelling terugkeeren. Reeds daarom alleen wordt in uitgebreide kringen de crisis overbodig en voor Spanje schadelijk ge noemd. Een dieperen zin zou zij pas kunnen hebben, wanneer Gil Robles, de leider de Ac- cion Popular, zou besluiten de regeering zelf te formeeren en de meerderheid van de mi nisters voor het nieuwe kabinet zou aanwij zen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten echter schijnt Gil Robles het moment nog niet gekomen te achten. HET GESCHIL TUSSCHEN ITALIË EN ABESSINIE. Abessinië heeft de directe onderhandelin gen met Italië over het grensgeschil opgege ven, terwijl het ministerie van oorlog tege lijkertijd bekend maakt, dat de families der officieren voor Oost-Afrika gevraagd zal worden in geval van noodzaak het land te verlaten. 120 AUSTRALISCHE PAREL- VISSCHERS VERMIST. 20 Parelvisscherschepen me een beman ning van in totaal 120 koppen worden sedert verscheidene dagen vermist. Men vreest, dat de booten het slachtoffer geworden zijn van den zwaren storm, die de Westkust van Australië heeft geteisterd. ROTSBLOK NEERGESTORT. Woensdagavond is tengevolge van den zwaren storm en krachtigen regenval van den Schneidkogel bij Hallstatt (Opper-Oos- tenrijk) van een steilen rotswand een rots blok met een inhoud van 108 M3. losgeraakt en naar beneden gestort. Onderweg spabe het rotsblok in kleinere stukken uiteen, ver dere steenmassa's werden meegesleurd en een steenlawine ontstond, waardoor 4 in den grond gebouwde zoutwaterbuizen kapotge slagen werden, zoodat in den nacht van Donderdag 3000 H.L. wegliep. De weg van Gosau-Muehl naar Halstatt werd gedeelte lijk bedolven. Ook de licht- en telefoonleidin gen werden vernield, zoodat Hallstatt tot Donderdag zonder licht en telefoonverbin dingen was. AFSCHUWELIJK MISDAAD. Vijf kinderen vermoord. In de omgeving van Tarnow (Polen) is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een vader van 9 kinderen sneed, terwijl de moeder met 4 kinderen afwezig was, den overigen 5 kin deren het hoofd af. Na de kinderen volgens leeftijd op een rij te hebben gelegd, gaf de man zich bij de politie aan, waar vastgestelc werd, dat de man bezeten was door de angst zijn bestaansmiddelen te verliezen. VAN ZEEMAN TOT KONING. Hij wil zijn koninkrijk van de hand doen. In de Zweedsche dagbladen wordt gemeld, dat Karl Pettersson, de Zweedsche zeeman, die tegen het einde van de vorige eeuw zich zelf heeft uitgeroepen tot koning over het eiland Tabar in de Bismarck Archipel thans tracht zijn koninkrijk van de hand te doen Hij ging in 1898 naar Nieuw Guinea, van waar hij later naar Tabar vertrok. Na eeni gen tijd benoemden de inboorlingen hem tot koning, waarna hij zich voor goed op het eiland vestigde. Bij een kort bezoek aan Zwe den trad hij in het huwelijk met een negerin die in Engeland geboren was en wier vader, toen zij nog een kind was, naar Zweden trok! Het klimaat van het eiland heeft echter op den langen duur op den koning en de donkere konigin zijn invloed doen gelden. Beiden lij den aan malaria. De koningin is zelfs kort geleden naar Zweden gegaan, teneinde een speciale medische behandeling te ondergaan Zij willen thans hun koninkrijk verlaten en naar een land trekken, waar malaria een on Gisteravond ongeveer 9 uur is brand uitgebroken in het padvinders-huis aan de Daan Fockemalaan te 'nersfoort. Er was niemand in het tivephuis en hoewel de oorzaak niet vast staat, kan vrij zeker worden aangenomen, dat de brand ontstaan is door een lichtkogel, welke uit een vliegtuig was geschoten. Het troephuis is verzekerd. De brand weer trachtte met twee stralen te blus- schen met water van de stichting Huis ter Eem, maar er was niet voldoende druk. Het bosch bleef gespaard. De brand, die een fantastisch schouwspel opleverde, trok veel belangstelling. Men schrijft uit Amersfoort aan de N. R. Crt.: De marechaussee te Leusden heeft een ernstige overtreding der vleeschkeu- ringswet geconstateerd. Bij den land bouwer H., op de grens der gemeenten Leusden en Woudenberg werd achter een hooiberg een aantal kadavers van ve3 gevonden, waarvan noch het dood gaan, noch het slachten was opgegeven, zooals de vleeschkeuringswet dat voor schrijft. Er lagen vier graskalveren, veertien nuchtere kalveren, een paard, twee koeien en een schaap. Het paard was bij een landbouwer in Woudenberg gekocht voor 6 en een der koeien had 4 gekost. De huid van de koe en de schapenvacht lagen bij den vleeschvoor- raad om verkocht te worden. Het geval kwam uit, doordat een land bouwer te Woudenberg, wens paard dood ging, daarvan geen aangifte deed. De behandelende dierenarts gaf hiervan kennis aan de marechaussee en de bri gadecommandant, opperwachtmeester Van Oosten mocht het gelukken, na een langdurig ernstig onderzoek, deze lugu bere vondst te doen. Het vleesch werd door H. gekookt en dan aan de kippen gevoerd. Hij kreeg een proces-verbaal wegens het overtreden der vleeschkeu ringswet, terwijl twee handlangers, die de kadavers vervoerden, eveneens ver- baliseerd zijn. Ook de landbouwer, die geen kennis gaf van het sterven van zijn zieke paard, werd bekeurd. De gemeen tereiniging van Amersfoort heeft per vuilnis-auto de cadavers weggehaald en daarna verbrand. Onlangs werd des avonds op een van de wegen in de Schevenirigsche Bosch- jes te Den Haa,r een vrouw door een wielrijder aangevallen, die haar van een tauchje beroofde en toen snel wegreed Op haar hulpgeroep was echter een huzaar afgekomen, die op zijn fiets den vluchteling achterna reed en in een snelle race dezen zoodanig wist voor te komen, dat hij, na zijn rijwiel voor dat van den roover te hebben geworpen, de zen kon grijpen en aan de politic- over leveren. De huzaar, W. Post geheeten, achtte daarmee zijn taak volbracht, doch zijn optreden kwam ter kennis van zijn regiment en hij werd voorgedragen voor een koninklijke onderscheiding. Bij besluit van 19 Maart jl. heeft H. M. de Koningin den huzaar le. kl. W. Post, van het Ile regiment, de eere-medaille nivi de zwaarden, in brons, toegekend. Eergisteren is deze onderscheiding hem met eenige plechtigheid op de bin nenplaats van de Alexander-kazerne uitgereikt. Het 5e eskadron, waartoe Post be hoort, was daartoe aangetreden en na dat de ban was geopeni, heeft de com mandant, majoor M Brevet, voorlezing gedaan van het koninklijk besluit en vcor het front van den troep hem de eere-medaille op ds borst gespeld. Majoor Brevet heeft bij deze uitrei king een korte toespraak tot Post en tot het eskadron gehouden en daarin er op gevezen, dat Post, toen hij het hulpge roep van een vrouw hoorde, zich geen oogenblik had bedacht, doch ijlings den vluchteling was nagerend, aldus blijk gevend van moed, besluitvaardigheid en doorzettingsvermogen, drie eigenschap pen, welke den huzier sieren en welke spr. aan anderen ten voorbeeld stelde. Post heeft getoond een waar huzaar eerste klasse te zijn, aldus spr., die hem met de onderscheiding van harte ge- lukwenschte. Tenslotte heeft het eskadron voor den nieuwen drager van de eere-medaii'e gedefileerd. De Belgische premier Zeeland over het werkplan van het nieuwe kabinet. (Dag. Overzicht). Het bezoek van Eden aan Rus land. (Buitenland). In de meubel-industrie is overeen stemming bereikt tusschen werkne mers en werkgevers. (Binnenland). Te Amersfoort brandde een pad vindershuis af. (Binnenland). Jhr. v. Beek en Donk, oud-gouver neur van Cura^ao overleden. (Bin nenland). Vermiste man uit Uden gevonden (Binnenland). NederlandBelgië in het Olym pisch Stadion. (Sport en Wedstrij den). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). (Zie verder evenfueel laatste berichten.) Van een Groningsch dichter herinne ren wij ons nog: k Mocht mien olske geern' heuren Van vrougtiediger gebeuren Dat is gisteravond, toen de heer Over diep opoe Tjaden uit Groningen, de 106- jarige en tevens oudste vrouw van Ne derland, voor de V.A.R.A.-microfoon in terviewde, wel een beetje een teleurstel ling geweest, want heel veel heeft ze niet losgelaten. Opoe Tjaden is een be kende figuur te Groningen en gisteren is zij 106 jaar oud geworden. De commis saris van de Koningin en de burgemees ter waren haar komen opzoeken en had den haar hartelijk gefeliciteerd. Vriendelijk verduidelijkend zei de heer Overdiep tot opoe, dat heel Nederland naar haar zat te luisteren. Maar ach, de moderne techniek ging haar te hoog en schijnbaar vatte zij niet, wat er precies aan de hand was. Maar zoover kreeg de heer Overdiep haar toch wel, dat zij met een ferme stem een van haar zoons Berend in Am sterdam groette. Opoe Tjaden is in Duitschland geboren en kwam op 23-jarigen leeftijd in ons land, waar zij op woonschepen met de mannen mee trok. Een gemakkelijk leven heeft zij dus niet gehad. Op een vraag, hoe het komt, dat zij zulk een hoogen ouderdom bereikt heeft, antwoordde zij in plat Groningsch: „Weit nait", hetgeen in 't Nederlandsch vertaald beteekent: Weet het niet. Maar in elk geval is die leeftijd niet te danken aan comfort, hygiëne, enz., want opoe's vertrek meet 3X3. Zij slaapt in een hooge bedstede, waar zij eiken avond nog dapper in klimt, 's Morgens om zes, zeven uur is zij op. Om een bad en der gelijk modern comfort bekommert opoe zich niet. Ter gelegenheid van haar verjaardag logeert haar dochter ook al tusschen de 60 en 70 bij haar, en gelijk dat een gastvrouw betaamt, was opoe het eerst opgestaan en had thee gezet. Met het moderne verkeer kan zij het niet eens worden. Zij gaat eiken dag met haar karretje de stad in en onlangs had zij het te kwaad met een verkeersagent. Deze had het stopteeken gegeven, maar wat had opoe daar mee te doen? Toen hij haar zeide te moeten wach ten, gaf zij hem ten antwoord: „Ach, kwajong", bemoei je met je eigen zaken". Zie, zei de heer Overdiep, dat mag opoe wel en dat mogen wij niet. Schijnbaar had het oudje pleizier in het interview, want zij zat voortdurend te lachen. Aan het slot heeft zij nog eens haar kinderen en kleinkinderen goeden dag gezegd en uit eigen beweging vertrouwde zij de microfoon toe, dat zij een mooi feest had gehad. 106 jaar 't is een heele leeftijd. (N. R. Crt.) „Een belangstellende lezer" merkt zeer terecht op, dat ons bericht over het aan te leggen vliegveld op Gocree en O /erflakkee het eerste vliegveld in Zee land zou zijn onjuist is. In dit verband merkt inzender het volgende op: le. Zeeland bezit reeds twee vliegha- vens, nl. Vlissingen op het eiland Wal cheren dat in de mobilisatie reeds als militair vliegveld was ingericht en het vliegveld bij Haamstede op het eiland Schouwen en Duiveland. Dit laatste vliegveld ligt op de lijn Schiphol—Waal havenHaamstedeVlissingen ('s zo mers door naa- België) en is een der drukste lijnen der K.' L. M. 2e. Goeree en Overflakkee behoort tot de Zuid-Hol. eilanden. Hierdoor is het dus zeker onmogelijk dat Zeeland zijn eerste vliegveld zou krijgen. JHR. J. O. DE JONG VAN BEEK EN DONK. t Oud-gouverneur van Curacao Alkmaarder van geboorte. In ruim 71-jarigen ouderdom is te 's-Gra venhage overleden jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, oud-gouverneur van Cura Qao, oud-burgemeester van Beek en Donk. Jhr. Jan Alphert de Jong van Beek en Donk werd 14 December 1863 te Alkmaar geboren. Hij begon in 1883 zijn loopbaan als zee-ofifcier, doch verliet wegens familie-om- Standigheden na een aantal jaren den dienst bij de Kon. Ned. Marine hij had intus- schen o.a. een drietal reizen naar West-Indië gemaakt en werd in 1893 benoemd tot burge meester van de gemeente Beek en Donk, een functie, welke hij in 1898 verwisselde voor die van schoolopziener in het arrondisse ment Helmond. Als burgemeester heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor den landbouw. Het was mede aan zijn beleid te danken, dat Beek en Donk een zuivelfabriek de eerste in Noord-Brabant verkreeg en dat verschillende proefvelden werden gelegd in die gemeente, waar inmiddels een land bouwcursus was gesticht. In 1901 werd hij in de vacature-mr. Barge benoemd tot gouverneur van Curacao, welke hooge functie hij tot 1909 bekleedde. Tijdens zijn gouverneurschap werd het onderwijs ge reorganiseerd, het belastingstelsel herzien, de kleine landbouw door irrigatiewerken be vorderd, terwijl mede een station voor draad- looze telegrafie werd aangelegd en een plan tot verbetering van de haven van Willemstad voorbereid. Als gouverneur werd hij in 1909 opgevolgd door mr. Th. J. A. Nuyens. Daarna vestigde jhr. Van Beek en Donk zich in Den Haag, waar hij op velerlei ge bied heeft doen blijken van zijn belangstel ling en werklust. Zoo was hij voorzitter van de commissie van toezicht op de visscherij- en zeevaartschool, van het Ondersteunings- onds Curacao en van het College van Re genten voor de Gevangenissen, bestuurslid van diverse vereen igingen op het gebied van tuinbouw en plantkunde, de Maatschappij van Weldadigheid, de Tuinbouw Onderlinge, commissaris van de Prov. Hypotheekbank, gedel. comm. der Hagel-verzekering Mij. enz De regeering erkende ziin verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Ned Leeuw en tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts was hij drager van diverse buitenlandsche onder scheidingen. Op 15 December 1933 mocht hij onder vele blijken van belangstelling zijn 70sten aardag vieren. MEER DAN 40 STOFFEN GEVEN DE SMAAK AAN DE KOFFIE. Waarom smaakt een kopje koffie toch zoo lekker? Hoe komt het, dat de koffie dat heer lijke gevoel van welbehagen veroorzaakt? Deze vragen heeft menigeen zich wel eens gesteld, maar het juiste antwoord heeft vrij wel steeds ontbroken. Feitelijk is ook thans een volledige beant woording nog niet mogelijk. Wel weten wij, dat het ae aromatische oliën, de zoogenaam de caffeonen, zijn, die, door het branden der ruwe kofïieboonen tot activiteit gekomen, den smaak van de koffie veroorzaken en het ge voel van welbehagen na het genot teweeg brengen. Met het noemen der caffeonen als smaak- en aromaverwekkers rijst echter on middellijk de vraag: Wat zijn de caffeonen? Waaruit bestaan zij De beantwoording dezer vragen is minder gemakkelijk. De wetenschap is thans zoover gevorderd, dat wij weten, dat een groot aan tal chemische stoffen tezamen het smaak- en aromagevende bestanddeel vormen, maar wij kennen slechts 40 dezer stoffen, terwijl een ander gedeelte nog niet nauwkeurig kon worden bepaald. Daarom is het tot nog toe aan de chemische wetenschap ook niet mogen gelukken, koffie-aroma langs kunstmatigen weg te vervaardigen. Eén feit is echter met zekerheid vastgesteld: de coffeïne is alleen een bijkomstigheid van minder gewenschten aard. Zij heel net den pittigen smaak en het heerlijke aroma van de koffie niets uit te staan. Het bewijs hiervoor is de coffeïnevrije Koffie Hag, die alle aange name eigenschappen van de koffie bezit, ech ter zonder de nadeelige werking der coffeïne en die daarom, door geneesheeren aanbevo len en algemeen geprefereerd wordt, wanneer hart en zenuwen gespaard moeten worden. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. De moord in den Grooten IJpolder zal 2 Mei a.s. voor de Amsterdamsche rechtbank worden behandeld. Verd. S. wordt ervan be schuldigd, dat hij in den nacht van 27 op 28 September 1933 den boerenknecht G. V. heeft doodgeschoten. De aanwijzingen tegen S. zijn naar voren gekomen tijdens zijn verblijf in de Haarlem- sche strafgevangenis, waar hij ook thans nog voor een ander feit is ingesloten. Zooals men weet, is hij kort na het ge beurde ook gearresteerd, coch werd later bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. RUSLAND KOCHT IN 1934 35 SCHEPEN. Het meerendeel uit Nederland. Het totaal der door Sovjet-Rusland gedu rende dit iaar aangekochte tweedehands schepen bedraagt thans 33, metende 88,000 br. reg. ton. Het meerendeel dezer schepen was Nederlandsch, doch er zijn ook Brit- sche. Duitsche en Scandinavische schepen onder. De aankoopen gedurende het geheele jaar 1934 bedroegen 35 schepen. Enkele dezer aankoopen zijn a contant gesclred, doch in tal van gevallen hebben de verkoo- pers betaling op teimijn toegestaan. On danks deze transacties blijft Rusland een groot aantal buitenlandsche schepen charte ren. DRIE SCHOLEN TE OSS GESLOTEN. Te Oss heerscht in hevige mate de griep. Voornamelijk onder de jeugd draagt de ziekte, welke over het algemeen een goed aardig ve'loop heeft, een epidemisch karak ter. De scho'en zijn dan ook nagenoeg ont volkt In verband hiermede heeft men zich gisteren genoodzaakt gezien de openbare 'agere school en twee bijzondere scholen voorloopig te sluiten Wanneer de epidemie niet spoedig afneemt, zuLen ook de andere scholen moeten volgen. MISLUKTE ARFEID VOOR INTELLECTUEELEN. Waarom tot ontbinding van het comité is overgegaan. Naar aanleiding van de publicatie van uei Nationaal Comité voor arbeid aan werkloo- ze intellectueelen, waarin genoemd comité mededeelt, dat tengevolge van de tegen zijn werkzaamheid reeds geruimen tijd ingezette actie de voorzetting van zijn arbeid onmo gelijk bleek en tot ontbinding moest wor den overgegaan, heeft het Corr. Bureau zich tot den voorzitter van het Comité gewend met_ het verzoek omtrent deze tegen het co mité gevoerde actie nadere mededeelinger. te mogen onlvangen. Het comité meende, dat na de publicatie van gisteren, voor het oogenblik geen dere officiecle mededeelingen gedaan den worden. Wanneer zulks wenschelijk worden geoordeeld, zou het comité me aarzelen door verdere publicaties de publie ke opinie volledig in te lichten. Desgevraagd verklaarde men wel, dat de tegenwerking, welke het comité noodzaakte den arbeid op te geven, in hoofdzaak van mÏÏ btehjke instanties" was gekomen. Men heeft getracht, zoo werd medegedeeld het comité in den grond te boren en het co mité heeft herhaaldelijk alle pogingen in het werk gesteld dit te voorkomen Niet in het belang van het comité, doch alleen en uitsluitend in het belang van het werk en na- kon- zou niet voor de goede zaak. De houding, welke de comité-leden hebben ondervonden van de ambtelijke instanties", was echter zooda nig, dat het comité, ten hoogeste veront waardigd, tot ontbinding heeft besloten. De opgedane ervaringen zijn buitenge woon bedroevend; allen praten over steun aan de werklooze jeugd, over werk voor die eugd, doch geen enkel lichaam doet iets mor de intellectueele werkloozen. Geen en- cele „ambtelijke instantie" is bereid het werk van het comité over te nemen. Doch wel heeft men elke daad van het comité en elke handeling op een minderwaardige wij ze uitgelegd. Bij wijze van voorbeeld noem de men de colportage met het Winterboek. Men zegt dat van de opbrengst slechts een zeer klein gedeelte ten goede kwam aan het comité. Doch men vergeet, dat met de colportage van het Winterboek ongeveer 300 personen bedurende eenige maanden een weekloontje hebben verdiend. En velen waren er blij mee, ook al was colportage nu niet hun gewone werk. Op het bureau werken circa 15 man. Ook deze krijgen een weekloon en op deze wijze tracht het comité te doen wat mogelijk is. Het spreekt van zelf, dat er fouten zijn gemaakt, zoowel wat de keuze van personen betreft als wat verschillende onderdeden van het werk be treft. Maar men heeft ons nooit eenigen steun verleend, integendeel, wel steeds te gengewerkt. Tot zoover het comité. Standpunt van den armenraad. Naar aanleiding van deze klachten, wel ke het C. B. van de zijde van het comité be reikten, heeft het zich tot den secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage, mr. Sark, gewend, met het verzoek zijnerzijds de hou ding van de „ambtelijke instanties" te wil len toelichten en een verklaring te geven, waarom deze instanties tegenover het comi té zulk een onwelwillende houding hadden aangenomen. Mr. Sark deelde mede, dat er inderdaad tegen de werkwijze van het comité zeer ernstige bezwaren ziin gerezen. Deze bezwa ren zijn nadrukkelijk ter kennis gebracht van het Comité. Dit heeft daarop tot ont binding besloten en het wordt ontbonden geacht. Thans spreekt het comité van een tegen zijn werkzaamheden ingezette actie, doch het heeft deze actie slechts aan eigen fouten te wijten. Indien het comité de bo venbedoelde bezwaren zou hebben kunnen en willen weerliggen, dan zou het zeker niet tot ontbinding zijn overgegaan. Het comité heeft trouwens bij herhaling de juistheid der grieven, welke tegen de werk wijze werden geopperd, erkend, aldus ver klaarde mr. Sark. Mr. Sark achtte het niet gewenscht, nu 't comité tot ontbinding heeft besloten, deze bezwaren in den breede uit te meten. Wel kon hij verklaren, dat deze eigenlijk culmi neerden in twee hoofdpunten: in de eerste plaats, dat van de giften, welke het comité alom in den lande heeft ingezameld, slechts een zeer gering gedeelte aan het door het comité gestelde doel ten goede komt en in de tweede plaats, dat door het comité door zijn grootsch opgezette reclame bij een groote groep werklooze intellectueelen verwach tingen zijn gewekt, welke het comité niet kan vervullen. In de Woensdagavond gehouden verga dering van den R.\. Volksbond was (op verzoek van een 40-tal leden) de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde gesteld. In het nieuwe bes1lur werden gekozen de heeren P. J. Kraakman, G. Dekker Mzn., J. J. de Graaff Jr., G. Schouten Pzn., S. Borst, H. Dekker Mzn. en C. Kaandorp. De heer P. J. Kraakman werd als voor zitter herkozen en nam de benoeming aan. De heer G. van Slingerland, vrijgestelde van den bond, sprak een woord van aanmoedi ging en verzocht de oude kwesties te verge ten, speciaal tot den herkozen voorzitter sprak hij een vriendelijk woord. Examen scheepswerktuigkundige. Onzo oud-plaatsgenoot de heer C. Harreveld slaagde te 's-Gravenhage voor diploma C scheepswerktuigkundige. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat blijkens bekendma king van Gedeputeerde Staten van Noordhol land gesloten is verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van de hiernagenoemde wegen, voor zoover langs die wegen een rijwielpad aanwezig is. De provinciale weg tusschen het Keern en de Nadorst, in de gemeente Hoorn de provinciale weg Limmen—Bakkum, m de gemeenten Limmen en Castricum; de provinciale weg tusschen de Ring vaart van de Schermeer bij Schermerhtrn en den Middenweg in de Beemster, in de ge meenten Schermerhom en Beemster; de provinciale weg tusschen ae halte Lage Weg in de gemeente Blokker en „de Buurt" te Venhuizen, in de gemeenten Blok ker, Schellinkhout, Westwoud, Venhuizen en Hoogkarspel. Verzwegen inkomsten. Tegen een steuntrekkend arbeider alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet volledig opgeven van de gezinsinkomsten. Winkelsluiting. Op 5 April a.s. zal de nieuwe verorde ning tot afwijking van bepalingen der win kelsluitingswet voor deze gemeente in wer king treden. Het is verboden op de eerste 5 dagen der week in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Sep- einber een winkel voor het publiek geopend te hebben voor 5 uur des voorm. en na 9.30 uur des n.m. Voorts is het verboden op de eerste vijf werkdagen der week in gemeld tijdvak te venten, te verkoopen en te koop aan te bieden voor 5 uur v.m. en na 9.30 uur n.m.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2