[Binnenland Qxtqelijksch Oveczicht PUROL De nieuwe Belgische Regeering [Buitenland Premier Zeeland verklaart de regeerings politiek nader in de Kamer. Economische vernieuwing van België ANTI-JAPANSCHE ACTIE OP DE PHILIPPIJNEN. De ontvoering van Jacob. Nieuwe bijzonderheden over de rol van Wesemann. Een Allerlei verhalen duiken op. DE VERKEERSBRUG BIJ DEN MOERDIJK. Vandaad zou een nieuwe poging worden ondernomen. DE „MORRO CASTLE"-RAMP. Tweede marconist doet poging tot zelfmoord. DE VERMISTE SLAGER UIT UDEN. Verdronken. 100 JAAR. AUTOBOTSING OP DEN VELSERWEG. Twee lichtgewonden. DE ONTAARDE MOEDER. EDEN BI J STALIN. Het Verre Oosten Wederzijdsch vertrouwen. Glimlachje HITLERS EISCHEN. Dr. Halleman van het instituut voor gerechtelijke geneeskunde was met de recherche meegegaan. Hij zei dat hij het meisje Ingeborg van 4 maanden dood in de vvaschmand had gevonden en dat ook he jongetje Wolfgang van een jaar en negen maanden al dood was geweest. Het meisje woog 3-3 K G., het jongetje ongeveer 7 K.G. Nog ellendiger zag Ber- nard, het jongetje van 3'A jaar, er uit, dat toen nog leefde. Bij een lengte van 94 c.M. woog het kind nog geen 10 K G. Het lichamelijke verval was al zoo erg, dat organen geen voedsel meer tot zich konden nemen of verwerken kon den, zoodat alle pogingen van de genees- heeren om tenminste het leven van dit kind nog te redden, vergeefs bleken. Bij het microscopisch onderzoek na den dood bleek duidelijk, dat de kinde ren van honger en dorst waren omge komen. Voedselresten waren niet meer te vinden. Bovendien was de tempera tuur in het huis zoo laag, dat ook daar van de kinderen nadeelige gevolgen had den moeten ondervinden. Hierna werd nog „Karli's" vriend T. R. gohoord, die verklaarde, dat Karli hem gezegd had, dat hij de ware liefde voor de beklaagde niet koesteren kon, maar dat zij huiselijk en vlijtig was en hij wel aan haar wennen zou. Toen het treur spel van de kinderen ontdekt was. moet Karli gezegd hebben: „Zoo kan men er onschuldig inloopen." Ten slotte werd de rechter van In structie gehoord, die meedeelde, dat de beklaagde er langzaam aan en geleide lijk toe is overgegaan Karli te bezwaren. Deze had van der» beginne af stellige en duidelijke verklaringen afgelegd. Vandaag wofden nog twee geneeshee- ren aL deskundigen gehoord. Of er van daag ook reeds vonnis geveld zal worden is nof niet bekend. hi] over een en ander besprekingen op de Duitsche amoassade gevoerd hebben Uit Bazel wordt gemeld, da' in December j.l. de bekende moordenaar van het veem gericht Schulz met Wesemann in hetzelfde hotel te Bazel gelogeerd heeft. In diit hotel zou de laatste naderhand voor de verdwij ning van Schuiz afstappen. Volgens een telegram uit Berlijn aan het Prager Tageblatt zou Jacob na zijn gevangenneming naar Berlijn zijn vervoerd, waar hij eerst in een concentratie gevangenis en na een pro test van den Zwitserschen gezant in de ge vangenis van Moabit is overgebracht. Jacob moet uit eigen wil den Duitschen bodem hebben betreden. De Zwitsersche politie zou thans het formeele bewijs moeten leveren dat hij met geweld over de grens is gevoerd. Op het oogenblik kan mr. Moro, de advocaat van mevr. Jacob, te Bazel aangekomen zijn Te Parijs heeft hij met den Zwitserschen rechter van instructie overlegd. Het wachten is nu op de confrontatie van mevr. Jacob met Wesemann. Zij heeft hem uit de verte op de binnenplaats van de gevangenis kunnen gadeslaan en het scheelde toer. niet veel of zij viel flauw. Wesemann te Kopenhagen. Bij het onderzoek, dat de Kopenhaagsche politie heeft ingesteld naar aanleiding van mededeelingen van Duitsche uitgewekenen, dat een vroegere bestuurder van een Duit sche vakvereeniging, die als politiek vluchte ling in Denemarken verblijf hield, eenige weken geleden door toedoen van dr. Wese mann naar Duitschland teruggekeerd is, waar hij nu in een concentratiekamp zou zitten, is vastgesteld kunnen worden, dat deze dr. Wesemann identiek is met den te Bazel gearresteerde en dat hij inderdaad de vorige maand te Kopenhagen geweest is. Hij heeft daar contact gezocht met uitgeweken Duitschers onder voorwendsel, dat hij zelf ook politiek vluchteling was. Bij sommigen zou net argwaan gewekt heboen, dat hij blijkbaar over ruime geldmiddelen beschikte, maar anderen moet hij ooor zijn hartelijk optreden voor zich ingenomen nebben, met het resultaat, dat een hunner, de vakver- eenigingsman, zich er toe liet bewegen naar Duitschland terug te keeren. Op het oogen blik weet men althans niet anders, dan dat de man vrijwillig de grens gepasseerd is, waarna hij onmiddellijk is gearresteerd. Volgens iemand, die dr. Wesemann vroe ger te Berlijn gekend heeft, zou hij daar los medewerker aan verschillende sociaal democratische bladen geweest zijn, al was hij dan geen bijzondere capaciteit. Men ver moedt, dat hij in 1933 inderdaad om politieke redenen uitgeweken is, maar door geldgebrek en ontberingen er toe gekomen is zijn lotge- nooten te verraden. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Het Rijk" wëigértde onveranderlijk heid van zijn oostelijke grenzen te er kennen. Men is van méening, dat de in lichtingen omtrent het vernietigen van den Poolschen corridor en de wijziging van de Tsjecho-Slowaaksche grens het uiteindelijke doel van Duitschland is. Het pact ter waarborging van de Oosten- rijksche onafhankelijkheid zou volgens Hitier dan den invloed van Rome moe ten breidelen en rekeiiing houden met den wil van de Oostenrijksche bevolking om zich bij het Duitsche Rijk te voegen als deze wil duidelijk tot uiting wordt gebracht. Hitier weigert een stelsel van weder- zij.ischen bijstand in Oost-Europa. Ten slotte eischt het Rijk teruggave der kolonies. Als aan deze eischen 's vol daan zal het Rijk den terugkeer naar Genève kunnen overwegen. Bovendien staat vast, dat Hitier het denkbeeld van een Britsch-Duitsche „Entente" heeft geopperd, dat door de Engelschen van de hand ie gewezen. Wij hebben gisteren reeds een gedeelte van de regeeringsverklaring van den Belgi schen premier opgenomen, n.1. dat deel, waar in over de waardevermindering van de Bel gische valuta werd gesproken. (Wij zouden in verband hiermee onze lezers wel willen verwijzen naar ons financieel weekoverzicht). In het tweede gedeelte van de regeerings verklaring verklaarde premier van Zeeland, dat de nieuwe regeering de volkomen econo mische vernieuwing van België als doel ge steld heeft. Het program bepaalt o.m.: invoering van een bankcontrole; verlaging van de produc tiekosten door verlichting van openbare las ten, belastingen en alle bijdragen, die het be drijfsleven drukken; reorganisatie van de rentemarkt; uitvoering van een groot pro gram van openbare werken en andere maat regelen ter bestrijding der werkeloosheid, in het bijzonder voor het aan het werk zetten der jeugdige werkloozen; beveiliging van het werkelijke loon, waarbij met een aanpassing van de loonen aan een mogelijke stijging van de detailprijzen rekening wordt gehouden; stapsgewijze organisatie van het bedrijfsle ven volgens het principe der beroepsgroepen liquideering van ongezonde economische on dernemingen en bevordering van de in dustrieën, die zich wijden aan de voortbren ging van die producten, die België, tengevol ge van zijn uitsluiting van de buitenlandsche markten in het vervolg niet meer uit het bui tenland wil betrekken. Wat de buitenlandsche handelspolitiek be treft wordt er in de regeeringsverklaring op gewezen, dat België niet dralen zal zich het systeem eigen te maken van preferentieele overeenkomsten, wanneer dit in overeenstem ming is met de Belgische belangen, zonder dat België daarmede echter zou afzien van 'zijn volslagen economische onafhankelijkheid. België zal zijn steunpunten zoeken in het groote economische systeem der wereld. Aan het slot van het economisch politieke gedeelte van de regeeringsverklaring wordt dan aan gekondigd, dat de regeering vastbesloten is Sovjet-Rusland te erkennen, teneinde te ko men tot een versterking van de wederzijdsche handelsbetrekkingen. Bijzonderheden zijn vastgelegd in twee wetten, die de regeering reeds heeft ingediend bij de Kamer. Kort, maar zeer beslist van toon, is het politieke gedeelte van de regeeringsverkla ring. Daarin vraagt de regeering een verlen ging van de bijzondere volmachten met een heel jaar. Het parlement wordt opgeroepen zich te verdagen tot een door de regeering nader te bepalen termijn. Voor de uitvoering van het regeeringsprogram moet de stabili teit der regeering voor minstens een jaar ver zekerd zijn. De regeering is bereid in dien tussehentijd met de groote commissies van het parlement samen te werken en ze zoo noodig raad te vragen. De regeering moet er op staan, dat het parlement zoo spoedig mogelijk de door de vorige regeering inge diende begrooting aanneemt. Dit kabinet, dat enkel en alleen gevormd is voor het weerbaar maken van de economische toestanden, zal zich niet bezig houden met eenigerlei partij politieke problemen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de tot dusverre gevolgde politiek worden voortgezet. De buitenlandsche politiek moet onder de tegenwoordige omstandigheden nog meer dan tot dusverre gericht zijn op de ver sterking van de veiligheidswaarborgen en de versterking van den vrede. Alle kwesties van de binnenlandsche po litiek, in het bijzonder op het gebied van de taal, de school en het leger zullen door een Van Japansche zijde wordt geprotesteerd tegen een nieuwe anti-Japansche beweging, die op de Philippijnen zou zijn uitgebroken, die een scherpe agitatie tegen de Japansche Pacific politiek voert en den boycot van Ja pansche waren propageerd. Bovendien heb ben talrijke Amerikaansche organisaties op de Philippijnen verdere beperking van de Japansche immigratie geëischt. De Japansche regeering zal te Washington tegen deze actie protesteeren. internationaal net van nationaal- socialistische spionnen? De N.R.Crt.-correspondent te Parijs meld. de gisteravond: De opwinding over de ontvoering van den Duitschen journalist Jacob van Basel naar Duitschland is nog volstrekt niet bedaard. Volgens de onderzoekingsrechter te Parijs begint de instructie hier pas. Men meent een internationaal net van nationaal-socialisti- sche spionnen op het spoor gekomen te zijn. De te Basel gevangen zittende Wesemann zou een soort ondernemer van ontvoeringen zijn geweest. Hij zou er zijn vak van hebben gemaakt zich in het vertrouwen van journa listen te dringen, die de geheime Duitsche be wapening uitbrachten, onder het mom hun belangrijTce gegevens te kunnen verschaffen. Daarbij beperkte hij zich niet tot Frankrijk; tot Denemarken en België moeten zich zijn werkzaamheden hebben liitgestrekt. Ook in Nederland is hij geweest en bij ons heeft hij eveneens eenige malen aan sluiting met kranten en journalisten gezocht, maar van daar kwam hij ontevreden terug. De Nederlandsche bladen zijn moeilijk, zeidc hij de laatste maal. Men verstaat daaruit, dat de Nederlandsche yakbroeders zich min der gemakkelijk door het zoet gefluit lieten verschalken. Voor het overige behoeft aan alle verhalen, die dienaangaande verspreid worden geen geloof geslagen te worden. Opeens duiken vele Duitsche uitgewekenen op wier hoofd een prijs gezet zou zijn en die Wesemann ge probeerd zom hebben naar Duitschland te sleepen. Hij beproefde hen daartoe eerst over de Zwitsersche grens te krijgen. Max Braun onder andere, de socialistische leider uit het Saargebied, maakt zich op die manier ge wichtig. Het is een sport geworden zich tot deze gevaarlijke tegenstanders van het Duit sche regeeringsstelsel te rekenen. De natio nalistische bladen hier zijn geneigd Wese mann met alle fouten van het Hitlerisme te belasten Hij zou met de groote vrouwelijke spionnen van den laatsten tijd in verbinding gestaan hebben. Deze en andere beweringen berusten voorloopig Op niets. Duitschers te Parijs. De figuur is'op zichzelf al verontrustend genoeg zonder dat men ze met verzonnen medeplichtigen behoeft te bezwaren. Een te Parijs verschijnend blad van Duitsche uitge wekenen heeft uit hetzelfde vaatje getapt. Enkele dagen geleden drukte het een lijstje af van hier wonende Duitschers, die de lei ders van nat.-soc. cellen zouden zijn. Repor ters van het Journal hebben hen opgezocht. Bij den een werden .ij heusch, bij den ander onhebbelijk ontvangen. Allen ontkenden hier propaganda voor Hitier te iraken of op an dere wijze de Franoche gastvrijheid te mis bruiken. Het Journal concludeert niettemin, dat die menschen op zekere wijze de meening van het Duitsche blad bevest'gd hebben. Daarmede evenwijdig zouden óe 74 Duit sche arbeiders, die al jaren lang onder lei ding van een Duitsch ingenieur bezig zijn aan het verbreeden van een brug over de Seine tusschen Parijs en Rouaan, tot de Oestapo behooren. Deze ingenieur is vol gens Paris Soir een oud-officier. In 1914 heeft een Duitsche voorhoede op dit punt een overval geprobeerd, die vlak voor den slag aan de Marne verijdeld werd. Jarenlang gaven die Duitsche arbeiders geen aanlei ding tot achterdocht. De leider meet eens vergeefs geprobeerd hébben Franschen voor deze werkzaamheden te vinden, die krachtens het hoofdstuk van de leveringen in natura ondernomen werden. Af en toe richten zij onderling feestjes aan. Zij hielden samen komsten en ontvingen vrienden en kennissen De zaak heeft op eens een ernstig aanzien gekregen nu eenige dagen voor het ver dwijnen van Jacob een Duitscher daar den nacht moet hebben doorgebracht, wiens sig nalement met dat van Wesemann overeen komt. De ingenieur wilde daaromtrent niets loslaten, ja, hij heeft de Fransche journa listen heel barsch ontvangen. Vandaag moet Naar wij vernemen hebben zij, die met het transport van de eerste overspan ning voor de brug bij den Moerdijk be last zijn, in overleg met de bruggebou- wers en de ingenieurs van den water staat, naar aanleiding van de weerver- wachtingen van gisteravond laat beslo ten vandaag opnieuw 'n poging te doen, om de overspanning op haar definitieve ligplaats te brengen. Zooals men weet, heeft men gisteren het werk moeten op geven, doordat plotseling een zeer ster ke wind opstak, toen men met het transport reeds bij de pijlers was aange komen. Men is toen met de sleep naar de Dordtsche zeehaven teruggekeerd. Van daag zou dat transport om 8 uur van daar vertrekken. De tweede officier-marconist van de „Morro Castle", George Allagner, tegen wien bij het officieele onderzoek naar de oor zaken van de catastrophe van genoemd schip ernstige beschuldigingen waren geuit, heelt gepoogd zelfmoord te plegen. Hij werd be wusteloos gevonden in de met gas gevulde keuken van zijn woning. Hij is inmiddels naar het ziekenhuis vervoerd, waar men hoopt zijn leven te kunnen redden. Zoöals men weet, werd sedert 3 Maart uit zijn woonplaats Uden vermist de 36-jarige slager A. P. v. St Men ver moedde, dat hier eenig misdrijf in het si el was. Gisteren is zijn lijk uit de Sciiie te R'dam opgehaald, ter hoogte van de voormalige Melkmarkt. Vermoe rt ijk heeft men hier met een geval van zelfmoord te doen. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht. Vandaag zal de sectie op het lijk wor den verricht. Het hoofd toonde een paar wenden, maar men neemt aan, dat deze zijn veroorzaakt door de schroef van een passeerende boot. Het was bekend, dat Van Stokkum nog al eens zwaar moedig was. De heer H. Jochems te Maasniel, al gemeen bekend onder den naam „Oome Jochems" en wonende in het gehucht De Spik, is gisteren honderd jaar ge worden. Donderdagmiddag heeft een gecompli ceerd auto-ongeluk plaats gehad op het kruispunt Velserweg-Slaperdijk. Een personenauto, bestuurd door den heer Veen uit Zandvoort, reed op den Vel- serweg, terwijl achter dezen wagen een trailer met aanhangwagen naderde, welke bestuurd werd door den heer Knaap uit Heemskerk. Deze passeerde met groote snelheid defi voor hem rijdende auto, doch kwam op het kruispunt in botsing met een personenauto, bestuurd door den heer Van Galen uit Heemstede. Deze laatste auto werd in den rechterflank door de vrachtauto aangereden, met het gevolg dat de trailer Vrijdag is het getuigenverhoor in het proces tegen vrouw Jünemann te Ber lijn, de ontaarde moeder, die haar kin deren verwaarloosde, voortgezet. De moeder van beklaagde's minnaar „Karli", verklaarde, dat den 18en Jan. de beklaagde voor de eerste maal in haar woning was verschenen en zich voorgesteld had onder haar meisjes naam. Van den 27sten Januari af had vrouw Jünemann geregeld bij haar minnaar overnacht. Als kostgeld had zij levensmiddelenkaarten en een kolen- kaart van het winterhulpwerk gegeven. De hoofdgetuige „Karli", wien de aan klacht verwijt, dat hij vrouw Jünemann tot de afschuwelijke daad heett aange zet, schilderde vervolgens, hoe hij de be klaagde had leeren kennen. Zij had zich onder haar meisjesnaam voorgedaan en gezegd dat zij slechts bij het gezin Jüne mann in den kost was. Eens had zij hem zelfs in haar woning meegenomen met de mededeeling, dat zij aan de kinderen van de menschen waar zij in luis was, te eten moest geven. Getuige had uit niets kunnen opmaken, dat zijn minna res de moeder van de kinderen was. Eerst later had hij op het politiebureau vernomen, dat zij gehuwd was en drie kinderen had. De president wees den getuige er op, dat zijn voorstelling van de zaken niet overeenstemde met die van de beklaag de. Volgens haar verklaringen toch zou getuige de beklaagde verhinderd hebben om haar kinderen naar een inrichting to brengen. In aanwezigheid van Molotow, Litwinow, den Russischen gezant te Londen, Maiski, en verscheidene Engelsche diplomaten heeft gister tusschen Eden en Stalin een bespre king plaats gevonden, die een uur duurde. Eden verklaarde tegenover vetegenwoor digers van de pers, dat de bespreking inte ressant en indrukwekkend was geweest. In aansluiting op het onderhoud bezich tigden de Engelsche gasten het Kremlin. Vandaag is Eden met zijn begeleiders cie gast van Litwinow op wiens landgoed bij Moskou in intiemen kring een déjeuner aangericht wordt. Naar uit Moskou gemeld wordt, zouden bij de besprekingen van gister de problemen in verband met het Verre Oosten een groo- ten ro! hebben gespeeld. De moeilijke toe stand aldaar en de integriteit van China zijn problemen, die de Engelsche en Russi sche staatslieden in gelijken mate interes seeren. Men vermoedt, dat bij de heden bespro ken economische problemen een van Ottawa besproken zijn, dat groot effect heeft gehad vooral op den Russischen handel in lang hout. De besprekingen van Eden met Stalin zullen waarschijnlijk op nog breeedr basis plaats vinden. Het Telegraafagentschap der Sowjet-Unie meldt: In een onderhoud, dat plaats vond tus schen Eden en Litwonow en anderhalf uur duurde, is de gedachtenwisseling over alle vroeger besproken problemen voortgezet De Britsche minister en de Russische volks commissaris wisselden ook van gedachten over de ontwikkeling van de Engelsch-Rus- sische betrekkingen en constateerden met genoegdoening, dat daarin belangrijke ver betering ontstaan was. Er werden midde len besproken, die zoowel de politieke als Hot is mogelijk thans de algemeene b\lans op te stellen van de eischen en denkbeelden, die Hitier ter kennis van Siinon en Eden neeft gebracht. Duitschland eischt gelijkheid van be wapening in de lucht met Frankrijk en Engeland, onder voorbehoud, dat deze boide landen een luchtmacht onderhou den, die ten minsite gelijk is aan die van Rusland. Op vlootgebied, zoo gaf Hitier te ken nen, zal hij zich niet beperken tot 400.000 ton, maar eischt hij absolute pariteit mOv Frankrijk. Het Duitsche leger zou worden be paald op 550.000 man. Met elke vermin dering zou een vermindering der andere westelijke legers gepaard moeten gaan. De Duitschers zouden overigens de superioriteit hebben erkend van hun luchtvloot, welke die van Engeland reeds met een derde overtreft. Vrouw (spijtig) „En daar komt nog bij, dat onze goud vissen wel nooit meer den weg naar het vijvertje in den tuin zullen kunnen terugvinden." (Passing Show)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6