DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Daoelijksch Omczicht Eden te Warschau. ^Buitenland Ho. 78 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 2 April 1935 137e Jaargang Vooruitzichten op een resultaat van zijn bezoek zijn gunstig. POLEN EN HET OOSTPACT. Het bezuiriigingsontwerp. Totale bezuiniging van 70 millioen, waarvan 20 millioen op onderwijs. Wat vandaag de aandacht trekt Kindermoord op de Veluwe. Vrouw doodde haar pas geboren kind. ALKMAARSCHE COURANT. f— Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Britsche lord-grootzegelbewaarder An- thony Eden is gisteravond om 9.10 uur (Poolsche tijd) te Warschau aangekomen. Aan het station waren te zijner begroeting aanwezig de Poolsche minister van buiten- landsche zaken, Beek en verschillende be ambten van het ministerie van buitenlandsche zaken en verder de Poolsche ambassadeur te Londen, graaf Raczynski. Na de officieele ontvangst begaf Eden zich onmiddellijk naar zijn hotel. Aan het Poolsche grensstation Stolpce. waar Eden op zijn doorreis naar de hoofd stad om een uur gistermiddag arriveerde, was de Britsche staatsman ontvangen door den leider van de Engelsche afdeel ing van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken, vorst Lubomirsky. De besprekingen tusschen Eden en de Poolsche staatslieden beginnen morgenoch tend. Na de officieele ontvangst door minis ter-president Slawek vindt het eerste onder houd met minister Meck plaats. Na een lunch bij Moscicki worden de be sprekingen met minister Beek voortgezet, ter wijl des avonds ten huize van Beek een diner met officieele receptie wordt gehouden. Woensdagmorgen wordt op de Britsche ambassade een ontbijt gegeven, terwijl Eden des avonds naar Praag vertrekt. Wanneer het onderhoud tusschen Eden en Pilsoedski zal plaats vinden, is op het oogen- blik nog niet vastgesteld. De vooruitzichten worden hier gunstig ge acht, omdat Eden zich bij de Poolsche open bare meening in een groote sympathie mag verheugen. In welingelichte kringen acht men het even wel onwaarschijnlijk, dat Eden een wijziging zal kunnen brengen in de houding van Po len ten opzichte van het Oostpact. Eden zal zoowel van Beek als van Pilsoedski verne men, dat Polen geen territoriale aspiraties koestert en dat de veronderstel'ingen van de Moskousche en Parijsche pers over het be staan van een Poo'sch-Duitsch geheim ver drag onjuist zijn Polen heeft met Duitsch land een niet-aanvalspact gesloten zooals drie jaar geleden met Rusland is geschied De Poolsche staats'ieden zullen Eden ver klaren, dat Polen duizend jaren lang een slagveld is geweest en dat het in geen geval zal toestaan, dat dit weder geschieden zal, hetgeen bij het sluiten van een Oostpact in zijn huldigen vorm wel het geval zou zijn. Duitsche bezwaren tegen vei ligheidssysteem. Naar aanleiding van het bezoek van den Engelschen lord-grootzegelbewaarder, An- thany Eden, aan Moskou, schrijft de „Diplo matische Korrespondenz'' Men weet thans -ook in Moskou, wat Duitschland wil en daartoe behoort niet in het minst de bij de Duitsch-Britsche bespre kingen uitdrukkelijk vermelde Duitsche vre deswil. Engeland heeft ook in Moskou zijn ideaal, de collectieve veiligheid, naar voren gebracht en het heeft daarbij, tenminste in zooverre het een formeel principe betreft, zeker geen tegenspraak ondervonden. Ook Duitschland is voor de organisatie der veiligheid voor allen, doch men weet hier dat vele wegen naar Rome leiden. De Duit sche bezwaren tegen het voorgestelde sy steem zijn bekend. Aan dit systeem ontbreekt namelijk nog steeds de practische garantie. De ervaringen, welke de Duitsche Memeilan ders met de vier mogendhedengarantie heb ben opgedaan, tot hun eigen ongeluk, zijn hiervoor een bewijs. Zulke ervaringen doen in Duitschland steeds weer opnieuw den twij fel opkomen, of de uitwerking der pacten te genover alle deelnemers onder dezelfde voor waarden wel steeds dezelfde zal zijn. Het gaat niet aan, dat deze pacten dienen tot cou lissen voor feitelijke allianties en militaire overeenkomsten van afzonderlijke staten en dat bovendien de een of andere dee'nemer aan het pact zich tegenover een mogendheid, welke er buiten str.at, door dergelijke allian ties gebonden heeft. Deze toestand zou betee- kenen, dat niet alle verdragsluiters in staat z!jn, loyale leden van het regionale pact te zijn. Op zichzelf is dit systeem niet nieuw, 't Heeft reeds het instituut van den volkenbond zijn waarde ontnomen en in discrediet ge bracht. Eenzelfde gevaar van onzekerheid en onoprechtheid dreigt van de regionale pac ten, indien een poging gedaan wordt, bijzon dere belangen van afzonderlijke staten als voorwaarden der „collectieve veiligheid" te doen optreden. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat eindelijk eens theoretisch, zoowel van En gelsche als van Russische zijde, de hypothese werd gesteld, dat de isoleering van Duitsch land van de hand moet worden gewezen Voorloopig evenwel bestaat tusschen theorie en practijk nog een afstand, welken vooral de naaste buur van Rusland, Eolen, het beste kent. LERROUX' POGINGEN ZIJN MISLUKT. Martinez de Velasco kabinets formateur. De Spaansche minister-president Lerroux heeft een onderhoud gehad met president Al- cala Zamora. Na afloop van dit gesprek deelde hij mede, dat hij den president gesproken had over ze kere moeilijkheden, waarmede hij bij zijn po ging tot kabinetsformatie te kampen had en hem den raad had gegeven, nieuwe politici te consulteeren. Zamora heeft daarop Martinez de Velasco, leider der agrariërs, ontboden. De reden, waarop Lerroux van de kabinets formatie heeft afgezien, moet gelegen zijn in het feit, da agrariërs en liberaal-democraten zich bij het standpunt van den leider der sterkste partij, de katholieke volksactie, Gil Robles, hebben aangesloten en dus geen re geering willen, welke met leden van links wordt uitgebreid. De staatspresident heeft Martinez de Ve lasco belast met de vorming eener regeering op'„zoo breed mogelijke basis" en in den zin eener nationale republikeinsche verzoening''. DE DUITSCHE IEUGD EN HET LEGER. Nationaal opvoedingsinstituut een voorwaarde voor den vrede. De Duitsche rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, heeft zich in het leidersorgaan van de Hitlerjeugd „Ziele und Macht" uit gelaten over de houding der Hitlerjeugd ten opzichte van de invoering van den algemee- nen dienstplicht. De jeugdleider betoogt, dat de geheele in de „Hitlerjeugd" vereenigde Duitsche jeugd de invoering van den algemeènen dienst plicht heeft begroet als een voorwaarde voor een duurzamen vrede. Daarenboven ziet de Duitsche jeugd in het leger een groot nationaal opvoedingsinstituut voor het leiderschap en het socialisme Dit be sluit van de rijksregeering, aldus von Schi rach, beteekeif! voor het jonge Duitschland het sluitstuk van de weerlooze en daardoor eerlooze periode van Weimar. GEPRAAT OVER OORLOG IS EEN MISDAAD. Oordeel van Göbbels. Minister Göbbels heeft in een toespraak Zondag te Kansruhe gehouden, ter eere van het tienjarig bestaan van de gouw-Baden, o.a. ook over de buitenlandsche politiek ge sproken en daarover het volgende gezegd: Duitschland voelt zich thans weer een souvereinen staat Wij zijn thans weer een groote mogendheid, welke meetelt in het spel der politieke machten. De wereld zou eigenlijk heel tevreden over ons nieuwe leger mceten zijn, want de schatting daarvan, b.v. in de Fransche pers, was veel hooger. „Duitschland denkt niet aan een oorlog Wij beschouwen integendeel dat voortdu- reride gepraat ovev oorlog als een misdaad. Het is niet waar, dat Duitschland den Corri dor, deelen van fsjecI'.o-Slowakije, Oostenrijk en Elzas Loiharingen of ander gebied heeft geëischt Wij dreigen niemand maar laten ons ">ok niet dreigen. Wij zijn overtuigd, dat de we reld tneer gediend zou zijn van minder ge praat en meer verstand". SCHRIJVEN VAN MEVROUW JACOB. Verzoek tot beroeD op het Permanente Hof van Interna tionale Justitie. De echtgenooe van Berthold Jacob heeft een ontroerend schrijven gericht tot den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken, waarin zij hem met den meesten aan drang verzoekt, al zijn krachten aan te wen den om de vrij'ating van haar echtgenoot te bewerkstelligen en een beroep te doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie. Gister is de officieele Zwitsersche nota aan den Duitschen rijksmin. van buitenl. zaken, Freiherr von Neurath overhandigd. In wel ingelichte kringen wordt de mogelijkheid van een beroep op den volkenbond niet uitgeslo ten geacht. DE ORKAAN BOVEN ITALIË. De ernstige gevolgen. Het aantal slachtoffers van den orkaan, die boven de Adriatische Zee en Noord- Italië heeft gewoed, bedraagt volgens de laatste berichten alleen reeds aan de kust tusschen Rimini en Ortona 20 dooden Gis termorgen werden nog 20 visschersbooten met 60 opvarenden vermist, waaronder dt 13 opvarenden van vijf kort voor den storm uit de haven van Gioig.o uitgevaren vis scherssehepen. Eenige torpedobooten en stoomschepen zoeken systematisch de nog steeds woeste zee af. Ook van de Zuid-Italiaansche kust komen zoowel uit het gebied van de Jonische als van de Tyrrheensche Zee berichten over ernstige stormschade. In de Golf van Saler- na is het zeilschip Nunziata vergaan. De acht koppen bestaande bemanning werd door een Italiaansch stoomschip opgepikt en te Napels aan land gebracht. EENHEIDSPRIJSWINKELS IN FRANKRIJK. Een drastisch wetsontwerp in gediend. Eenheidsprijswinkels zijn ook in de meeste Fransche steden in grooten getale opgericht. Zij verkoopen artikelen van allerlei aard ge woonlijk tegen prijzen, die niet hooger zijn dan 10 tot 12 francs. De gezamenlijke kleine winkeliers hebben evenwel geprotesteerd tegen deze eenheids prijswinkels, die een groote concurrentie vor men, en het resultaat is, dat thans een wets ontwerp is ingediend, dat, indien het mocht worden aangenomen, tengevolge zal hebben, dat de eenheidsprijswinkels binnen drie maanden zullen moeten sluiten. 1000 BOETE VOOR GRAVIN. Wegens smokkelarij. Een Fransche gravin, comtesse de Rouge, is Zaterdag veroordeeld tot een boete van 1000, waarvan zij een vierde direct moest storten, de rest binnen twee maanden. Zij had den douane-ambtenaren op de mouw ge speld, dat een kist met kleeren bestemu was voor haar eigen gebruik gedurende haar verblijf te Londen. Naderhand was gebleken, dat zij de kleeren te Londen verkocht in op dracht van een Russische finna te Parijs tegen een commissie van 5 pet. De gravin, van goeden huize, was aan lager wal ge raakt en kwam daardoor tot de practijk, waarvoor zij werd beboet. Afgescheiden van de boete, eischte de douane dat de gravin drie keer de waaide van de ingevoerde goe deren zou betalen 3406). NOODWEER BOVEN MAROKKO. Boven Marokko heeft gedurende de afge- loopen 24 uren een hevig noodweer gewoed, dat gepaard ging met wolkenbreuken, welke groote overstroomingen tengevolge hadden en ontzaglijke schade aanrichten. Bij Fez zijn verscheide huizen van inboor lingen door het water onderspoeld en inge stort. INTERNATIONALE HOTELRAT GEARRESTEERD. In een hotel bij het station te Anhalt is Zaterdag een. internationale hoteldief gear resteerd. Hij was door zijn zonderling op treden bij het hotelpersoneel opgevallen, die daarop de politie waarschuwde welke tot arrestatie overging. Het bleek hier te gaan om den 30-jarigen Rus Apollo K., die, na een uitvoerig kruisverhoor tot dusverre be kend heeft ongeveer 50 hotel-diefstallen te hebben gepleegd in Duitschland, Zwitser land, Warschau en Parijs. Hij was vroeger Russisch officier en heeft later verscheidene jaren gediend in het Fransche vreemde lingenlegioen. Zijn optreden is perfect en hij ging altiid e'egant gekleed, hetgeen hem in staat ste'de in de verschillende luxe hotels onopgemerkt te blijven en zijn slag te slaan. In den loop der jaren heeft hij enorme be dragen buitgemaakt met behulp waarvan hij een weelderig leven leidde. PAUS PIUS Y\ T1GF.N HET OORLOOSGEVAAR. Het Geheime Consistorie in het Vaticaan. In een toespraak tot het Geheime Consis torie heeft de Paus gesproken over de vree- selijke economische politiek en vooral moree le crisis, waardoor de menschheid geteis terd wordt en over de noodlottige gevolgen, die vcor de toekomst gevreesd moeten wor den Terwijl de door den laatsten Europee- schen oorlog veroorzaakte schade nog niet overwonnen is, verduisteren ^et^s n'euwe onweerswolken den horizon. Onwillekeurig kwamen hem de woorden van Christus in de herinnering over oorlogsrumoer en rampen, over pestilenties en schaarschte. Sprekende over het krijgsrumoer, dat overal opklinkt en zorg wekt, noemde de Paus een'nieuwen oorlog een vreese ij^e misdaad, aangezien de volken opnieuw de wapens tegen elkaar zouden opnemen en broeders opnieuw eikaars bloed zouden ver gieten. Dat te water zoowel als te land en in de lucht vernieling en ellende wederom hun vrijen loop zouden hebben achtte hij een zoo waanzinnig schrikbeeld, dat hij het absoluut voor onmogelijk hield. Hij kon niet gelooven, dat iemand, wien het geluk en de welvaart der volken ter harte moest gaan, niet slechts zijn eigen natie doch een groot deel der menschheid in een bloedbad zou drijven en aan de vernieling en ellende zou prijsgeven. Wanneer echter iemand het zou wagen, deze roekelooze misdaad te be gaan, zou de Paus slechts met het Psalm woord tot God kunnen bidden: „Verdelg de volkeren, die den oorlog willen". Dit alles verklaarde de Paus slechts over de moreele onmogelijkheid van een nieuwen oorlog te willen zeggen. Bovendien was hij echter met vele anderen van meening. dat in de tegenwoordige buitengewone moeilijk tij den ook materieel en physiek een oorlog onmogelijk moest schijnen. Met het oog op de nooden van het heden, die doen vreezen voor een nog treuriger toekomst, wilde de Paus de hoop niet opgeven, dat door de be middeling van de Moeder Gods eindelijk ook de gekwelde wereld den regenboog van den verlangden vrede zou zien schijnen. Verplichte concentratie van scholen. Naar de „Standaard" verneemt, is te ver wachten, dat het bezuinigingsontwerp, dat thans nog bij den Raad van State in behan deling is, weldra ter nadere voorbereiding zal worden teruggezonden naar den mi nisterraad. Daarna is een spoedige indiening te ver wachten, omdat het in de bedoeling van de regeering ligt in elk geval dit bezuinigings ontwerp voor het zomerrécès door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt toepassing van een bezui niging op den Staatsdienst van in totaal plus minus 70.000.000, waarvan 20.000.000 gevonden moet worden op „Onderwijs" en pl.m 20.000.000 betrek king heeft op stortingen in verschillende fendsen. Is het blad wel ingelicht, dan zal ten aan zien van het Bijzonder Lager- en u.I.-onder wijs de eisch van het leerlingental zoodanig worden doorgevoerd, dat dit practisch leidt tot verplichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen de leerlin- genscnaal voor kleine scho'en nog te verhoo- gen. Het spreekt vanzelf, dat een aantal over gangsmaatregelen in het ontwerp zijn opge nomen. OPENBAAR DEBAT SNEEVLIET-MUSSERT 7 Uitnoodiging van een comité van verweer. Het Comité van Verweer in Noord- Holland, bestaande uit 70 Noordhoiland- sche Revolutionnair-socialistische, anti militaristische, syndicalistische en anar chistische organisaties, heeft een ex press-schrijven gezonden aan den alge- meenen leider der nationaal-socialisti- sche beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, aanwezig in den gisteravond gehouden landdag in het R. A. I. gebouw te Amsterdam, waarin hij wordt uitge- noodigd tot een openbaar debat op na der overeen te komen voorwaarden, waarvoor het comité van verweer bereid heeft gevonden het lid der Tweede Ka mer, den heer H. Sneevliet. VERHUIZING N. C. R. V.-OMROEP. Verplaatsing naar Utrecht. Naar Wij in de „Standaard" lezen, worden sinds eenige maanden door het hoofdbestuur der Ned. Chr. Radio Ver- eeniging onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Utrecht over aankoop van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht De leiding der N C R. V is n.1. voor nemens om den geheelen omroep- en su diedienst van Hilversum naar Utrecht te verplaatsen.- I)e onderhandelingen met het ge meentebestuur van Utrecht zijn nog niet beëindigd, doch er is reden om aan te nemen, dat de plannen inzake de over plaatsing van den omroepdienst der N C R. V. zullen worden verwezenlijkt. DE TWEEDE N.S.B.-VERGADERING. Bii charges van de politie zijn personen door revolverscho ten gewond, van wie een vrij ernstig. Gisteravond heeft de N S.B., in het R A.I -gebouw te Amsterdam, haar vergade ring voortgezet, thans voor de Amsterdam- sche leden. De politie had ook een groote macht om z:ch verzameld Om ongeveer tien uur gisteravond be gonnen de N.S.B. vijandig gezinde elementen zich te roeren, zoodat de politie genoodzaakt was. herhaaldelijk charges uit te voeren Eenige keeren moest daarbij gebruik van de vuurwapenen worden gemaakt. Op ae Hobbemakade is een meisje door een verdwaalden kogel in het hoofd getrof Eden te Warschau. (Dag. Over zicht). Waarom de arbeid voor werk- looze intellectueelen geen doorgang kon vinden. (Binnenland). Vrijdag a s. zullen de eerste ge- interneerden op 't fort Honswijk aankomen. (Binnenland). Kindermoord op de Veluwe. (Bin nenland). Moeder en kind bij een brand te Utrecht om 't leven gekomen. (Bin nenland). Koningin en Prinses op de Flora. (Binnenland). Het vervoer van aardappelen is nog niet vrij. (Land- en Tuinbouw). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Kn. Zij zakte bewusteloos ineen en is naar het Tesseischadeziekenhuis overgebracht, waar haar toestand zeer ernstig bleek. In de Ferdinand Bolstraat bij de Jan v. d. Heydenstraat is een wielrijder, die vermoede lijk eveneens niets met de relletjes te maken had, ook door een verdwaalden kogel getrof fen, en wel in den nek. Ook hij is naar het Tesseischadeziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. Eerst na twaalf uur was de vergadering van de N.S.B. afgeloopen. De politie was daar nog met een sterke macht aanwezig, om zoo noodig op te treden. De deelnemers ter vergadering, afkomstig vit Ameterdatr-Ncord en West, werden door de stormbrigade van de politie per rijwiel ge ëscorteerd, die naar Zuid en Oost verlieten het gebouw aan de achterzijde. Nader wordt gemeld, dat de toestand van het gewonde meisje gisteravond laat levensgevaarlijk was. Nadere bijzonderheden. De toestand van mej. F. v. d. Burg, die gisteravond bij de relletjes in de omgeving van de Ferdinand Bolstraat door een kogel werd getroffen, is nog zorgwekkend. Met den toestand van den 38-jarige man van Oeveren geheeten, is het beter gesteld. Hij maakt het redelijk wel. Uit het onderzoek van de politie is geble ken, dat beide gewonden lid zijn van de communistische partij. Zij wonen in geheel andere stadsgedeelten, waaruit de politie meent te mogen aannemen, dat beide getrof fenen niet toevallig naar de omgeving van de Ferdinand Bolstraat zijn gekomen. MOOIE OPDRACHT VOOR LIPS. De firttia Lips te Dordrecht heeft door bemiddeling van de N V. Industrie- en Handel Maatschappij Nederland-Ma- rol ko een belangrijke opdracht voor sluitwerk gekregen voor de inrichting van een groot administratiegebouw te Casablanca. DE REIS VAN DE K. 18. De commandant van de K 18 seint: Ware plaats 31 Maart 32 gr. 57 min. Zuid. 13 gr. 21 min. Oost. Hinderlijke korte dooreenloopende deining op den kop. Alles wel. (Teen bijzonderheden. En vertelde dat aan de buur vrouw Terzake van vermoedelijke kindermoord en het onbevoegd begraven van een lijkje, zijn gisteren op last van den officier van justitie naar het huis van bewaring te Zwolle overgebracht de te Oosterwolde onder de gemeente Doornspijk (Geld.) wo nende wed. D., moeder van 6 kinderen en zekere Th., gehuwd en vader van 2 kinde ren, met wie de vrouw betrekkingen onder hield. Zij worden ervan verdacht hun bei der kind, dat in September j.1. was geboren en dat na de geboorte vermoedelijk nog heeft geleefd, bij 't huis van de vrouw ach ter het kippenhok te hebben begraven. Hun arrestatie is Donderdag j.1. geschied naar aanleiding van het feit, dat de vrouw de geheele toedracht van het gebeurde heeft vefeld aan een buurvrouw, die toen onmid dellijk de politie heeft gewaarschuwd. Hoe kan een goede zaak vandaag den dag floreeren Vs d'eigenaar niet kent de kracht van 't adverteeren?

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1