8 HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Gemeentecadett JUxuMiclaai lUeums Jiadiopmqcamma feuilleton. TEXEL LIMMEN WARMENHUIZEN HEERHUGOWAARD HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. K. Prins. 11.— Ensemble v. d. Horsten gr.pl. 1.30 Gr.pl. 2.— Orgelspel S P. Visser 3 Chr. Lectuur. 3.30—3 45 Gr.pl. 4.— Pianorecital C. Stienstra. 5.— Kin deruur. 6.— Landbouwpr 6.30 Af gestaan. 7.— Ned Chr. Persbureau 7.15 Gr pl. 7.30 Lezing R. Caze- mier. 8.— Vaz Dias. 8.05 Bach's „Johannespassion" doo de Orat Vereen. „Harderwijk" ol.v. M. v. Ree, Di Moorlag. sopraan, S. Lu- ger, alt, L. v. Tuldei. tenor, W Ra- velli, bas, S. Jongsma, bas, Mr P. J M. Hoogenbergh cembalo, Dr J. G. v. d. Putten, orgel en het Ned. Kamer-orkest olv. Otto Glastra van Loon. 10.25 Vaz Dias. 10 30— 11.30 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.35 1050 Morgenwijding. 11.20 Grpl. 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Orgelconcert G. Eldridge. 2.35 Grpl. 3.10 Piano-recital D Grin- stead. 3.35 Sted. orkest Bourne- mouth olv. R. Austin mmv. Bratza, viool 5.05 Western Studio-orkest o 1. v. Thomas. 5.35 Het Sharpe* Sextet 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Le zing. 7.25 Bach-koralen. 7.50 Con cert-inleiding. 8.05 BBC-symphonie- ROME, 421 M. 8-20 Opera-uitz. OUDKARSPEL De-raad vergaderde Zaterdag, n.ra. 3 uur. De voorzitter deelde mede, dat 't rijk af wijzend heeft beschikt op een aanvrage voor een arbeidersplaatsje, waartoe de raad in een vorige vergadering medewerking toe zegde. De aanvrager, (Ellen), had echter reeds eerder zijn aanvrage teruggetrokken. Nog was ingekomen een schrijven, onder teekend door leden van het ziekenfonds, met verzoek om voor wegens werkloos heid niet tot betalen in staat zijnde leden de contributie te betalen. Het gemeentebe stuur verwees naar het armbestuur. De besturen van de ziekenfondsen kunnen be middelend optreden. De rekening en begrooting van de alg* wijkverpleging een voorstel tot heffing van hondenbelasting werden goedgekeurd. Be sloten werd achter Eierland, inplaats van 50 M., 100 M. strand van het rijk te huren voor het plaatsen van tenten, enz. Het rijk vraagt alleen de kosten voor de huuracte. Besloten werd twee aanvragen voor land arbeidersplaatsjes te ondersteunen, voor D. Maas, die een bedrag van 2850, en voor J. Biersteker, die 2950 vraagt. De voorgestelde wijziging winkelslui tingswet werd goedgekeurd met 10 stem men. De heeren Kikkert (ch. hist.) en weth. Vlaming (anti rev.) konden zich niet ver eenigen met het openstellen van winkels op Zondag gedurende het badseizoen De, raad besloot tot een regeling inzake bestemming van staatsgronden en met par ticulieren omtrent wegaanleg te de Koog. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om in overeenstemming met het bouw plan Koog en aldaar een brink met water partij en een, weg aan te leggen. De totaal kosten zijn begroot op 13250, waarvan 11000 voor arbeid, dat door werkloozen kan worden uitgevoerd. De gemeentebegrooting 1934 moet eenigs- zins gewijzigd worden, naar aanleiding van het aanleggen van een vliegveld op Texel Hiertoe werd besloten. De heer De Graaf wees bij de rondvraag op het groote gevaar, ontstaan door het af slaan van de duinen aan de N O.-zijde van Texel. Er heerscht daar een ware noodtoe stand, waar tot heden nog geen enkele ver betering gebracht wordt. Nog steeds word getalmd hier maatregelen te treffen en het afslaan van de duinen gaat maar steeds voort. De voorzitter deelde mede, dat er van gemeentewege reeds meermalen met kracht is gewezen op den crititkeh toestand, doch dat nog niets is gedaan, reeds twee polder- tjes zijn ondergeloopen. Nadat de heer Kikkert nog de aandacht vestigde op het gevaar, ontstaan door het té hoog opladen van vrachtauto's, sloot de voorzitter de vergadering. ï>o raad kwajn Vrijdagavond voor dé..ftor.sto rnap.1 in 1935 bijeen. Bij deü'aanvang der zitting wenden de burgemeester zich tot wethouder Valke- rng en. fejiciteerde hem met zijn benoe ming, als ridder in de Oranje-Nassau- o.-de. Van de Burgerwacht was een ver zoek ingekomen om een subsidie 50. De heer Dekker vond de subsidie over bodig, doch wiide als overgangsmaat regel 25 geven. De hoeren Kuije en Valkering waren voor een instituut voor orde en vrede. De heer Dekker: „Ik ook, doch ze zullen evengoed hun werk doen." De subsidie bleef gehandhaafd. De wijziging der begrooting 1934 werd vastgesteld zooals Ged. Staten dat wenschten. De verzameling van den heer Boschman, betrekking op de bloembol le:: cultuur wenschen B. en W. mede op verzoek van den heer Boschman een of ficieel cachet te geven. B. en W. ste'den voor een instructie en bonoeming eener commissie van 5 personen. Nadat de heer Kuij6 de geruststellende mededee- ling had ontvangen dat het geen geld kostte, werd alzoo vastgesteld. Van het Nationaal Comité tegen drankmisbruik was een verzoek inge komen om het aantal vergunningen en vei 'oven te beperken. De Bond vun Bier brouwers e. d. wenschen contra. Afge scheiden hiervan zeggen B. en W. wen schen wij voor te stellen om aan H. M. de Koningin te verzoeken het aantal vergunningen voor den verkoop sterken dank te bepalen op 4 (thans 6) en het aantal verlovenA op 10, ingaande 1 Jan. 1936. De raad keurde dat, zonder een woord er aan te wijden, goed. Het kohier hondenbelasting werd eveneens goedge keurd. Gemeentebegrooting 1935. De gemeentebegrooting, zeggen B. en W is naar de eischen van Ged. Staten ingericht. Het was buitengewoon moeilijk om de begrooting sluitend te maken. We hebben gedaan wat we konden en nog is 1350 ongedekt. Vrijwel alle subsidies zijn geschrapt, terwijl voor werkver schaffing niets is uitgetrokken De bron van inkomstenbelasting is beduidend lagei en we gaan steeds naar beneden. Hot sombere geluid werd door den raad (en de geheel bezette Dublieke tribune) onder doodsche stilte aangehoord. De raad maakte dan ook op de posten, die hoofdstuk na hoofdstuk werden behan deld, weinig bemerking. De heeren Dek- keiKuijs en Bakkum maakten nog be zwaar tegen periodieke verhooging van een gemeenteambtenaar en de heer Dek ker tegen een post van 20 voor vergoe ding rijwiel gemeenteveldwachter doch dai.r bleef het bij. Volgens art. 101 oer 1. o.-wet werd de vergoeding de- leerlin g-u bijz. school, die gelijk moet zijn met die der O. L. school, besproken. De minis ter had bepaald ddt men een norm moet zoeken voor de uitkeering. Men nam als voorbeeld Akersloot en Leimuiden en stelde de vergoeding vast op 8 per leer ling. De schoolbesturen zullen uit dat besluit met een 3000 minder de scho len moeten beheeren De subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur werd bepaald op 3000. De belasting werd begroot op slechts 25125 tegen 31249 in 1934. De gemeente zal dan ook een beroep moeten doen op de regeering. om het ongedekte tekort té overbruggen. De eindcijfers der begrooting werden niet genoemd Bij do rondvraag had de heer Dekker een ïoole serie vragen. We teekenen er uit aan dat de heer Dekker meermalen wil vergaderen. Klachten over werkver schaffing van „St. Deus Dedit" die niet zijn behandeld. Werkverschaffing en nen adres De burgemeester ant woordde dat we geen werkverschaffing hebben. Het uitschrijven van vergade ringen is de taak van den voorzitter, het aares werd in comité behandeld. De heer Valkering dankte voor de vriendelijke woorden welke de voorzitter aan hem had gewijd. Daarna sluiting. Openbare vergadering S.D.A.P. De openbare vergadering van de s.d.a.p., afd. Warmenhuizen, werd gehouden in de zaal van den heer Slikker. De opkomst was zeer gering. De heer A. van Buuren opende. Hierna verkreeg de heer D Lopez Dias, wethouder van Hilversum, het woord met het onderwerp „Uit het donker n4ar het licht". Spreker schetste den toestand van he den, het armoede lijden, terwijl er toch van alles te veel is. De oorzaak van deze ellende is de kapitalistische samenleving tot verderf van de menschheid. Ook de nieuwe partij, n.1. de N.S.B., werd door spreker besproken. De leider Mussert en zijn onderdanen, aldus spr., zijn de knechtjes van Hitier. Het werk programma van Hitier werd uitgestippeld, mooie beloften aan middenstanders en arbei ders. Wat is er van die beloften terecht geko men? Niets, totaal niets, alles is kapot. Vak bewegingen enz., alles is weg en de arbei ders hebben niets meer. Let op, zeide spr., wanneer we Hitier zien gefotografeerd, ziet men hem nooit met een groepje arme menschen doch altijd met gene raals enz. Spreker wist niet of er N.S.B.-ers onder de aanwezigen waren, maar stelde vervolgens deze vraag: is het ridderlijk om in het blaadje „De Zweep", een uittreksel van Volk en Vaderland, leiders van andersdenkende partijen voor alles uit te ma ken en te zeggen, dat het „kerels" zijn die niet weten enz.? Is het ridderlijk om zooals in Duitschland gebeurt, andersdenkenden op te sluiten of te verbannen naar een concen tratiekamp? Gelukkig zijn wij in Nederland nog zoo ver niet. De tegenwoordige regeering zoekt haar steun bij de r.k. staatspartij en waar bezui nigd wordt op de loonen, volksgezondheid en ook op het openbaar onderwijs, maar niet op de weermacht. In ons land is het evengoed mogelijk als in andere landen om wat meer welvaart te brengen als men maar niet schroomt met de middelen. Heffing op de hooge inkomens en 1 j>Ct heffing op den goudvoorraad zou in Neder land een stap in de goede richting wezen. Spreker wees vervolgens op de belangrijke taak die voor de arbeiders is v'<°rn'e wel de a.s. verkiezing van gemeenteraad en staten. Met klem wees spreker er op wat ons dan te doen staat om uit dezen kapitalisti- schen chaos te geraken. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Mevrouw Vogelaar stelde eenige vragen, t.w. waarom stemden vóór den oorlog de soc.-dem. in Duitschland voor de oorlogs- begrooting? Waarom is Severing destijds een krachtig soc.-dem., nu nat.-soc. geworden? Zweden met zijn socialistische regeering maakte de aangekondigde staking onmoge lijk en voert op groote schaal oor'ogsmate^ riaal uit. Neem Denemarken waar 40 tot 58 procent stemgerechtigd zijn, omdat degene die geen belasting betaalt geen stemrecht heeft. Op duidelijke, soms wel heftige wijze, heeft spreker de vragen beantwoord. De heer van Buuren dankte de aanwezigen voor de opkomst en wekte hen op om lid van de partij te worden. Zal ook hier de tram verdwijnen? Naar wij van bevoegde zijde hebben ver nomen schijnt ook de tramlijn Warmenhuizen Alkmaar bij de Ned. Spoorwegen, evenals vele andere lijntjes het noodlot hebben on- dergaan, op het program te staan om te wor den opgeheven. Welk een ramp dit voor ons dorp zou be- teekenen is niet te beschrijven. Verscheidene malen is deze kwestie op vergaderingen al besproken, doch daar blijft het bij. In de j.1. gehouden gemeenteraadsver en de vergadering van den T. B. van verleden week is er op het gevaar gewezen en verzocht om toch zoo mogelijk de voorkeur aan de tram te ge ven. Meermalen is op de vergaderingen van de tuinbouwvereeniging „De Noord" dit punt ter tafel gekomen. Door vele ingezetenen wordt het echter niet goed ingezien, hetgeen onbegrijpelijk is, daar het toch nop voordeed ligste reizen is ook naar Alkmaar. Zou het niet gewenscht zijn, dat de bestu ren van verschillende organisaties hier ter plaatse gezamenlijk voorstelden propaganda te maken door middel van biljetten te olak- ken in diverse openbare gebouwen om het op die manier het publiek duidelijk te maken? Toen de tram kwam werd dit door de ge- heele bevolking toegejuicht, laten wij nu trachten haar te behouden. v: Vergadering vereeniging Helpt Elkander, Vrijdagavond vergaderde de protestante vereeniging voor ziekenverpleging „Helpt Elkander" in het-lokaal yan den heer C. Liefhebber, onder voorzitterschap van den heer A. Kooy. Blijkens het jaarverslag zijn in het afge- loopen jaar 26 leden in een ziekenhuis ver pleegd met in totaal 908 ligdagen. Hét aantal leden bedroeg aan het einde van het afgeloopen jaar 822, waaronder 49 niet-betalenden (aan het einde van 1933 wa ren er gedaald tot 857, waaronder 51 niet- betalenden). De totale ontvangsten waren 1307,38, waarvan 1290,60 contributie. De totale uitgaven bedroegen 1321,40, waarvan voor verpleging 1097. Aldus een nadeelig saldo van 14.02, waardoor de reserve teruggeloopen is van f 143,09 tot 127,07. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Vervolgens bracht het bestuur een kwestie ter sprake, die het heeft met een der leden De echtgenoote van dit lid is op dokters ad vies naar een ziekenhuis gegaan voor een be valling. Volgens het reglement behoeft de vereeniging hier slechts de helft van de ver- plegingskosten te vergoeden, de andere helft komt voor rekening van de betrokkene, Be doeld lid heeft echter te kennen gegeven, zijn gedeelte niet te willen betalen. Het be stuur vraagt nu vrijheid aan de vergadering, om, indien dit lid bij de aanbieding van de rekening bij zijn weigering blijft volharden, dit lid te royeeren. Met algemeene stemmen werd die vrijheid gegeven. Bij de rondvraag deelde de oenningmees- ter nog mede, dat in tegenstelling met vele andere zustervereenigingen, geen enkel lid Woensdag 3 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.— Morgen wijding. 10.15 Voor Arb. in de Con- tinubedr.: Orvitropia olv. J. v. d. Horst, De Flierefluiters olv. E. Wa lis, A. de Booy, zang, J. v. Oogen, deel. en W. Drees, lezing. 12. Grpl. 12.30 E. Walis en zijn orkest. 1,15 De Notenkrakers o.l.v D. Wins. 2.— Gr.pl. 2.15 Kniples. 3— Voor de kinderen. 5.30 B. Blez, hobo en W. Ciere, piano 5.45 Gr pl 6.30 Orgelspel C. Steijn 7— Sportuitz. 7.15 Viool-recital Viola Mitchell. 7-45 Gr.pl. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Joodsche uitz. mmv. het A'damsche Joodsche koor olv. S. H. Englander. VARA-orkest olv. H. de Groot en solisten. 9.40 Vaz Dias. 9.45 VARA-orkest o 1. v. H de Groot. 10.15 2de deel v. d. revue „Van Lach tot Lach" van Meijer Hamel. 1130—12.De Flierefluiters olv. E. Walis. orkest olv. A. Boult. (9.10 Ber.) 1020 Roland, drama van E. A Harding. 11.20—12.20 Jack Jack- son en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 cn 8 20 Gr pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 8.20 Kwartet, zang en deel 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit rest. Ritz 2 50 —4.50 Omroeporkest olv. Mahler. 7 20 Oude Engelsche muziek. 8.20 120 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Blaas- concert. 12.35 Gr.pl. 1.35 Piano duetten. 3.20 Zang. 4.20 Concert uit Frankfort olv. Hess- Hierna dansmuziek. 6.20 Grml. 7.35 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 9 40— 11 20 Werag-Kamerorkest olv. Ha- gestedt, vocaal sextet en conféren cier. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 1.30-2.20 M. Alexys' orkest 5.20 Het Pro Arte kwartet. 6.50 Zang en piano. 7.35 Gr.pl 8,20 Omroeporkest. 10.30—11 20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gr.pl 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pl. 6.50 Zang 8 50 Mozart-concert m m. v. solisten, koor en orkest. 10.55— 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Stunde der jungen Na- tion": Preuszentum. 8.05 Blaascon- eert olv. Wappaus. 9.20 en 10.05 Ber. 10 20—11.50 Oskar Joost en zijn orkest. OEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE- Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl s 8.0510.35, Keulen 10.35-13.55, Lond. Reg. 13.55—14.50, Kalundborg 14.50- 16.20, Keulen 16.20—17 50, Brus sel VI. 17.50—18 20, Leipzig 18.20 —19.20, Weenen 19.20-20.55, Brussel Fr. 20.5522.20, D.sender 22.20-24.—. Lijn 4: Parijs 8.00—8-50, Droitwich 10.35—11.05, Lond Reg, 11.05—12.05, Droitwich 12.05— 18.20, Keulen 18.20—18 50, Lond. Reg. 18.50—19.50, Droitwich 19.50 —22 20, Boedapest 22.20-22.50, Lond. Reg. 22.50-24.— contributieschuld heeft. Vervolgens zeide de heer Smak, dat het bij vele leden onbeken dis, dat als men verhuist en naar een andere vereeniging wil worden overgeschreven, men hiervoor een verhuis- biljet noodig heeft van den secretaris. Vergadering Vrienden Sovjet-Unie. Zaterdag vergaderde de Vereeniging van Sovjet-Vrienden te Oudkarspel ten lokale van den heer Vis. De voorzitter, de heer C. Borst, moest be ginnen met een teleurstellende mededeeling. Van den spreker, den heer Zwertbroek, was n.1. een telegram van verhindering gekomen. Allereerst gaf de heer Borst een uiteenzet ting over de verkiezing van candidaat-gede- iegeerden voor de Mei-delegatie naar Rus land. Spreker zeide, dat 75 hiervan zal be slaan uit sociaal-democraten, Hij hoop'e, dat het mogelijk zal zijn iemand uit onze streek naar Rusland te krijgen. De tooneelgroep „Komsomol'' uit Amster dam kwam hierna voor het voetlicht met „Solidariteitsscènes". Deze scènes speelden zich af in Duitschland en lieten zien geheime samenkomst van communistische arbeiders, het verraad van dezen en hoe zij hierna wer den behandeld, Hierna kreeg mevr Ham uit Zaandam het woord, die verleden jaar de Sovjet-Unie bezocht. Spreekster gaf een beschrijving van de reis. Hierna kwam weer de tooneelgroep „Kom- somal" met scènes, getiteld „Museumbe- zoek". Hierin liet men den bezoeker verschil lende groepen uit den tijd vóór den sovjet staat zien Daarna enkele figuren uit den sovjet-staat. De heer Borst wees nog op het schrijven van dominéé Krop over ae Sovjet-Unie en ried aan als tegenhanger hiervan de bro chure van ds.'Snethlage te lezen. Een brief van Menno Daalder uit Bergen, die 2jaar in de Sovjet-Unie is, werd door spreker voorgelezen. De tooneelgroep bracht nog een scène „Erkönig". Deze scene gaf te zien de onder handelingen met Sovjet-Rusland om orders te krijgen en het tweeslachtige standpunt hetwelk in Nederland wordt ingenomen. Als candidaat-gedelegeerden werden de heeren D. Wonder en J. Hink voorgesteld. De heer Wonder trok zich echter terug. Jaarvergadering visschersvereeniging. De jaarvergadering van de Visschers vereeniging Geestmerambacht werd Zater dagavond gehouden ten huize van den heer K. de Hart. De voorzitter, de heer W. Kliffen, zeide, dat verleden jaar werd gesproken over een stervend bedrijf. Nu kan men zeggen, dat het gestorven is. Er zullen niet veel leden meer zijn, die alleen het visschersbedrijf beoefenen. Zij staan thans in de modderkuil of gaan naar de werkverschaffing. De afgevaardig den naar de vergadering van de Hoofdafdee- ling zijn met lange gezichten teruggekomen We moeten echter volhouden en doorgaan. In het jaarverslag schetste de secretaris, de heer P. Glas, den slechten toestand, waar in het vischersbedrijf verkeert. Er wordt wel visch gevangen, maar de prijzen zijn te laag. De enkele personen in wier handen de consenten zijn, zijn het roe rend met elkander eens, met als gevolg dat uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 56) Nu het verhaal, 't Was na een hoop heen en weer gepraat afgesproken, dat ik van avond Mulligan zou ontmoeten op de ka mers van Rossett. 't Was verder afgespro ken dat Mulligan de twee vervalschte docu menten mee zou brengen. Hij was erg aan genaam op dit punt, en zei, dat 't hem niet Jiet minst kon schelen wie ze zag, zoolang het Rossett niet kon schelen, 't Was de zaak van dien jongen. Alleen, voegde hij er bij, hij zou niet gedacht hebben, dat Rossett wenschte dat meer menschen dan noodig was ze zagen. Zijn nieuwsgierigheid was geprikkeld, stel ik mij voor. Hij kon zich niet voorstellen wat voor bedoelingen ik had. Hij veronderstelde, geloof ik, dat ik een groote som gelds voor ze zou bieden en, of schoon hij tegenover mij had ontkend, dat hij geld noodig had, toch, als de geboden som groot genoeg was, nu, misschien, zou hij het in overweging nemen. En dan was voortdurend ook de gestalte van Jean op den achtergrond. Wij zouden elkaar ontmoeten op Rossett's kamer, Glebe Place, Chelsea, om 9.30 uur Nu, een beetje vroeger ging ik er heen. Je kent Glebe P! natuurlijk, een dikke, zelf voldane kleine straat, direct bij King's Road, met ateliers aan den eenen kant en kleine huizen, die happig zijn op kamer bewoners aan den anderen kant, en aan het eind een landelijk optrekje, dat er uitziet of Carlyle, smalend, zijn pijp tegen den muur er van had uitgeklopt het soort optrekje, waarvoor hij een diape verachting zou heb ben. Ik trok aan een bel, een hospita met een schaapachtig gezicht ging mij voor op een kale trap en bracht mij m Rossett's kamer. Toen deed ik een sprong van verrassing Herinner je ie, dat ik je eens vertelde in een van mijn brieven van een droom, dien ik had, hoe ik met iemand in een kamer was, de oude meubels stoffig en wanordelijk, pa pieren overal verspreid en, dit vooral, een harp, die in den hoek stond? Nu, geloof het of geloof het niet, dit was dezelfae kamer Er kon geen vergissing mogelijk zijn en ik had opeens een vreemd muf gevoel van on behaaglijkheid, een verlangen om ineens de kamer uit en weg te gaan. Ik staarde de versleten harp aan en zei tegen den jongen Rossett, die ongeduldig opstond, toen ik binnen kwam: „Wat doet dat ding daar?" Maar hij was in geen stemming om aan harpen te den ken. Hij beantwoordde mijn vraag niet eens. „Komt het alles in orde?" vroeg hij „Ben u er zeker van dat u het klaar speelt?" Ik zei hem, dat hij weggaan moest. Ik wenschte niet, dat hij er bij was tijdens het onderhoud; hij kon en zou waarschijnlijk alles bederven in den toestand, waarin hij verkeerde. Hij vertrok ineens; hij gehoor zaamde mij op dat oogenblik als een man, die gemagnetiseerd wordt. Ik was, moet je begrijpen, zijn eenige hoop. Dus bleef ik daar alleen en ik vertel je, Bob, dat ik er heelemaal geen plezier in had Alles natuurlijk verbeelding. Jij bent op Farthing Hall geweest en hebt daar en bij zijn eigenaar niets dan "Sympathieke en prettige dingen gezien. Maar, én daar, én in deze andere vuile kamer was ik mij het verleden bewust. Ik heb er geen aanleg voor; ik ben niet psychisch, niet vgtbaar voor spoken en jij zult waarschijnlijk zeg gen, dat ik een boel kostbaren tijd verspil en dat ik tot de werkelijke gebeurtenissen moest komen en je daarvan vertellen. Maar het is zoo De atmosfeer van deze twee plaatsen leek mij, otp de een of andere ma nier, van meer beteekenis voor mij dan iets anders in mijn verhaal. Het is waar, dat de kern van dit avontuur is geweest mijn liefde voor Jean, maar behalve en achter dit illes heb ik aanraking gehad mv't een we reld een wereld van gevoelens en van ge beuren en van rampzaligheid en tele irstel- ling die vroeger nooit binnen mijn ge zichtskring is geweest Het heeft mij tot in den grond veranderd. Ik weet nu hoe gevaar lijk Temands daden kunnen zijn en dat er geen eind is aan de gevolgen ervan Deze kamer stonk van geschiedenis uit het verleden. Ik opende het knarsende raam, trachtte die lucht uit mijn neus weg te krij gen. Ik raakte de snaren van den harp aan en de droeve zwakke klank was boosaardig en werkelijk wraakzuchtig. Ik vroég mij nieuwsgierig af, waar Mulligan bleef eii verlangde naar hem, om aan mijn verlaten heid een einde te maken, toen, wie denk je, dat binnen kwam? Wie anders dan Jean in eigen persoon! Zij wist natuurlijk niet, dat ik er zou zijn. Zij gaf een kreet van verbazing, toen zij mij zag. Ik had een neiging om haar met mijn hand te waarschuwen, dat zij weg moest gaan, alsof zij bij eiken stap, dien zij deed, gevaar zou loopen Inplaats daarvan nam ik haar in mijn armen en kuste haar Daarna zei ik tegen haar: „Jt moet weg gaan". „Weggaan?" vroeg zij „Ineens". Zij keek mij c.ui met een s-erken achtfr- do, ht Ik^Jijwacht op iemand. Jij bent in gevaar. Ik vertelde haar, dat ik in geen enkel ge vaar verkeerde, Ik was hier voor de zaken van haar broer en zij moest mij alleen laten, om die af te handelen. Een oogenblik later greep zij mijn hand „Er luistert iemand buiten de deur", zei ze. Een oogenblik waren wij beiden verschrikt Het was een allerdwaast iets. Zij kon met geen mogelijkheid iets gehoord hebben, maar ik had een allerwonderlijkst gevoel, dat heel het vieze meubilair, het vuile buf fet, de wankele stoelen, de stoffige harp, op ons afkwamen, met elkaar, alsof zij probeer den ons te verhinderen om weg te gaan Toen verbrak ik de betoovering. Tk ging naar de deur en opende haar daar stond natuurlijk, aan den anderen kant, Mulligan •Hij was erg keurig gekleed, had zijn hoed een beetje scheef op Hij scheen een spet laliteit te zijn voor witte vesten en bloe men in het knoopsgat. Hij kwam, onver schillig, naar voren en zag toen Jean Zijn gelukkige verbazing was prachtig. Hij had natuurlijk niet gedroomd dat zij er zou zijn. Wat hij te voren van plan was te doen of te zeggen, was nu allemaal vergeten bij dit genot. Hij veronderstelde misschien dat ik haar hier gebiacht had om een soort van overeenkomst tot stand te brengen. In ieder geval, hij negeerde mij heelemaal en ging op haar toe terwijl hij zijn hand uitstak. Maar de blik, dien hij haar gaf, was genoeg voor haar. Geen man had haar ooit zoo aangekeken, In haar angst liep zij naar mij teiug en opeens, zonder haar aan te kijken, bracht ik haar naar de deur en naar buiten, naar de trap. Zij zei niets. Zij wist nu, dat ik dat beter kon beredderen zonder haar. Ik keerde in de kamer terug en sloot de deur achter mij. „Wel, mr. French", zei hij. Hij was woe dend over mijn handelwijze. Het leek een oogenblik of hij, langs mij heen, naar de deur zou vliegen, maar hij bedacht zich en bleef staan waar hij stond. „Ik heb niet veel tijd", zei hij. „ik heb het druk". „Dat is met mij ook het geval" antwoord de ik, wat heelemaal niet waar was. Ik trok een stoel bij de wankele tafel en hij stond, de beenen uit elkaar, zijn handen in zijn zakken, terwijl hij dreigend mij aan- staarde Wij manoeuvreerden toen eenigen tijd Ik kan mij niet alles herinneren, wflt wij zeiden; wij praatten beiden een heele hoop. Zijn punt was, dat hij weinig tijd had, dat dit allemaal vrijwel nonsens was, maar dat hij een man met een goed karakter was en graag zijn jongen vriend Rossett zo" helpen. Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6