DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flxtqelijksch De devaluatie van de Belga. ^Buitenland No. 80 Dit nummet bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 4 April 1935 137e Jaargang Eerste Kamer De wijziging der onteigeningswet goedgekeurd. Twee docenten in staatsrecht hebben tegenover stelde meeningen. VEREENVOUDIGING DER ONTEIGENINGS-PROCEDURE. Achter de schermen der devaluatie. Historische gebeurtenissen. HET INFLATIE-SPOOK. Het bezoek van Eden aan Warschau. Wat vandaag de aandacht trekt... Fransche persstemmen. Eunten tegenwerkt. Voordat de vraag van et Oost-pact aan de orde komt moet aller eerst de kwestie opgelost worden, hoever de werkingssfeer strekt van het Poolsch-Fransch bondgenootschap. Italiaansche persstemmen. Eden naar Praag doorgereisd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 3 April. De onteigeningswet is in 1930 aange vuld met een nieuw artikel 72a, waar door vereenvoudigd en bespoedigd wordt de onteigening voor aanleg en verbete ring van wegen en bruggen. Krachtens dit nieuwe artikel kan, zonder voorat- gaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut de onteigening eischt, in gevolge een koninklijk nesluit, den raad van state gehoord, onteigening van en voor wegen, enz. worden bevorderd. Zoo vervalt ook de eerste ter-visie-leg- i ging en wordt de tijd gewonnen, daar mede gemoeid. Door dit nieuwe artikel heeft de aanleg en verbetering van we gen, ondernomen door Rijk, provincies o gemeenten,, veel minder vertraging, zonder dat, volgens de regeering, de be langen zijn geschaad van wien onteigend wordt De senaat heeft nu een wetsontwerp aangenomen om deze regeling uit te breiden tot onteigening voor spoorweg- werken, kanalen, havenwerken, vlieg- terreinen en verbetering van rivieren. Echter hebben de heeren De Savornin Lohman (c.h.) en Van Citters (a.r.) het wetsvoorstel bestreden. Zij beriepen zich op Buys, den gEooten staatsrechtgeleerde, die te kennen heeft gegeven, dat onteigening, zonder vooraf gaande verklaring bij de wet van het al- B»meen nut, uitzondering moet blijven. aar minister Van Lidth de Jende stelde hiertegenover, dat Buys zelf erkent, dat do grondwet aan den wetgever ruimte geeft om zooveel uitzonderingen te ma ken, als hij wenschelijk acht. Jhr. Van Citters evenwel merkte op, dat er lang zamerhand zoovele uitzonderingen komen, dat zij het karakter van uit- zondering verliezen De regeering had zich beroepen op het zestig millioenplan voor de werkver ruiming, ter uitvoering waarvan werken worden ondernomen, welke geen ver traging mogen ondervinden. Prof. Loh man echter meende, dat, indien een re geling gelijk de voorgestelde hiervoor gerechtvaardigd is, zij dan toch tot de uitvoering van dit plan beperkt moest blijven. Voorts had de regeering verklaard, dat dezelfde omstandigheden, welke be- «poediging van onteigening voor aanleg van wegen en bruggen wenschelijk heb ben gemaakt, ook gelden voor de ande re, thans in de wet op te nemen, werken. Maar volgens de opponeerende senato ren was de kritiek, indertijd op de wet van 1930 geoefend, gerechtvaardigd cn moest het nu aanhangige wetsontwerp om dezelfde reden worden afgekeurd. Zij wf.ren bang, dat het eigendomsrecht te veel in het gedrang zou geraken, en spraken van uitholling van dit recht Prof. Kranenburg (v.d.), die staats- re"ht te Leiden doceert, was het ge lijk méér voorkomt! niet met zijn Utrechtschen collega eens. Prof. Lohman had den minister-president Heemskerk geciteerd, die bij de grondwetsherzie ning van 1887 had verklaard, dat men niet bang behoefde te zijn, dat de mo gelijkheid van onteigening zonder voor afgaande nutswet zou worden toegepast voor spoorwegen, wegen en kanalen, juist de objecten, in de wet van 1930 en ir. dit wetsontwerp genoemd! Hierdoor was prof. Kranenburg echter niet uit het veld geslagen. Z. i. behoeven wij ons niet ts veel aan te trekken van woorden, een halve eeuw geleden gesproken, omdat zich daarna andere opvattingen van het e:rendomsrecht baan hebben gebroken. Dit recht, verklaarde hij, heeft zijn nim bus Terloren. De heeren De Savornin Lohman en Van Citters hadden opgemerkt, dat er bij wetsontwerpen, een verklaring van het algemeen nut eener onteigening be vattende, wel eens belangrijke Kamer debatten waren gevoerd. Zij herinnerden aan het kanaal van Almelo en aan dat door Zuid-Beveland, bij welk laatste de verhouding met België een rol speelde. P of. Kranenburg erkende het nut van zulke debatten, maar grooter achtte hij het nadeel van vertraging in de ont eigening, noodig voor werken in het al gemeen belang. Minister Van Lidth de Jeude vertelde, dat de Tweede Kamer slechte drie maal een onteigeningswetsontwerp heeft ver worpen. Twee daarvan betroffen ont eigening van grond voor bouw van een koopmansbeurs en van een postkantoor. Hiervoor is ook na goedkeuring van dit wetsontwerp nog een voorafgaande nutswet noodig. Z. Exc. merkte nog op, dat, als men de ontwikkeling der desbetreffende grondwetsartikelen sedert 1848 nagaat, een steeds grootere neiging blijkt om de onteigeningsprocedure eenvoudiger te maken. In de Tweede Kamer had dit wetsont werp algemeene instemming gevonden. De Senaat keurde het ten slotte zonder stemming goed, met aanteekening, dat de heeren De Savornin Lohman en Van Citters tegen waren. (Van onzen Brusselschen correspondent). telegrammen hebben reeds bericht, «at de nieuwe Belgische premier, van zoowel in de Kamer als in den "aat met een groote meerderheid de volmachten heift verkregen, die hem °m- de bevoegdheid verleenen de franc teet 28 pCt. te devalueeren. Men zou fenige dagen geleden niet verwacht heb- Deidat zoovele volksvertegenwoordi gers hun stem aan deze radicale, ja wel haast revolutionnaire maatregelen zou den geven. Hoe is dat allés zoo ineens gebeurd? De afgeloopen week is een les geweest op velerlei gebied, een les, die te t voor iedereen. In een vorigen brief redden wij, dat velen meenden, dat er in den schoot van de regeering-Theunis zelf personen zetelden, die de politiek van den premier bestreden. Het is maar hl te waar gebleken, want Francqui, die Jarenlang gouverneur was van de So- ciété Générale de Belgique, de grootste bank van het land, is het geweest, die de regeering heeft gekelderd, en met haar den frank. Het paard van Troje was in de regeering gesmokkeld. Want °P het oogenblik, dat Theunis de wissel controle decreteerde, op het oogenblik zdf, dat hij in zijn radio-rede en in zijn verklaring voor de Kamer aankondig Je. dat de brandkast, waarin de frank was opgesloten, goed op slot was gedaan door deze wissel controle, was de devaluatie reeds een feit geworden. Er is iets, dat bijzonder treft in alles wat er in België is gebeurd, namelijk dat geheel de pers tegen de devaiuatie was gekant en er zelfs met kracht tegen heeft geageerd. Wij kennen geen enkel onafhankelijk blad, afgezien van enkele financieele blaadjes, die steeds uit duis tere bronnen putten, dat zich tot kam pioen heeft gemaakt van een waardever mindering van den frank. En toch is de frank prijsgegeven, terwijl de gouddek king van de Belgische valuta op dit oogenblik, na al de bewogen gebeurte nissen van deze week, nog ruim 50 t. h. bedraagt en alle technische middelen aanwe. ig waren om aan alle, ook buiten- landsche manoeuvres het hoofd te bie den. De regeering-Van Zeeland, samenge steld uit liberalen, katholieken en socia listen, houdt er de redeneering op na, dat niet zij de devaluatie heeft gewild. Z'i verklaart, bij monde van den pre mier, dat de devaluatie een voldongen feit was, toen zij het bewind in handen had genomen, en dat zij tot de waarde vermindering van den frank heeft be sloten, omdat zij deze waardeverminde ring beschouwt als de achterwaartsche stelling, waarop zij zich uit weloverwo gen tactiek moet terugtrekken om nog datgene te redden, wat er te redden valt. Wat dan zou beteekenen, dat Theunis, die in 1926 een frank heeft achtergela ten, die slechts een zevende was van den goudfrank, nu weer een frank heeft cadeau gedaan aan zijn opvo'gers, die tot een vierde van dit ~evende is gedaald. Waarom de franc opgegeven? Van Zeeland heeft uitvoerig uiteenge zet, welke redenen hem er toe hebben gebracht den frank op te geven en hij heeft erkend, dat het niet de technische positie is geweest van de Nationale Bank van België, maar wel de positie van de groote particuliere banken. Uit deze banken werden de deposito's van de cliëntèle teruggevraagd, die or goud of buitenlandsche gouddeviezen of be zittingen mee kochten. De banken ge raakten in moeilijkbeden en moesten 'n beroep doen op de Nationale Bank. In een maand tijds werd daar 500 millioen goud weggehaald uit de Nationale Bank. Op 12 Maart 50 millioen, op 13 Maart 77 millioèn, op 14 Maart 180 millioen, op 15 Maart 354 millioen, op 16 Maart, in twee uren, 280 millioen. Toen bad men te kiezen: óf de banken credieten wei geren om de opgevraagde deposito's te rug te betalen, en ze dus verplichten hun loketten te sluiten; óf andere maat regelen nemen, b.v. door devaluatie van den frank de beschikking trachten te krijgen over nieuwe middelen om den strijd verder voort te zetten en om een toestand te consolideeren, die door de wisselcontrole van zelf was ontstaan. Dit alles beteekent in den grond, dat er, zooals wij in een vorigen brief schre ven en wat geen geheim is, tegen den frank een ondergrondsche actie is ont ketend geworden, die hem heeft gekel derd. Iedereen vraagt zich af wie de kostbare brochures, boeken en weekbla den heeft bekostigd, die aan alle parle mentsleden, aan vele journalisten, aan alle dagbladredacties, aan financiers en kapitaalbezitters werden gestuurd in den laatsten tijd en waarin de devalua tie als het beste en zekerste redmiddel werd aangeprezen om uit de moeilijk heden te geraken. Iedereen vraagt zich oqk af, wie het zijn die voortdurend goud of gouddeviezen hebben gekocht, en hiervoor hun deposito's uit de ban ken hebben teruggetrokken, met welke aankoopen thans in één slag tot 25 t. h. winsten worden gemaakt ten koste van de kleine lieden, de kleine spaarders, de werkenden. De Banken gered ten koste van de franc. Het is in ieder eval een feit, dat de openbare meening deze devaluatie niet heeft gewild en ook dat de voorlichting over deze buitengewoon belangrijke en ingrijpende aangelegenheid hoogst een zijdig is geweest. Een vooraanstaand man, die in de regeering-van Zeeland een portefeuille heeft geweigerd, ver klaarde mij, dat de regeering-Theunis beter een bankmoratorium had kunnen afkondigen, dan aftreden. Maar men be hoeft de samenstelling van de regeering- Tneunis maar na te gaau om te beseffen, da,t zij de voorkeur gaf aan redding van d> banken, boven redding van een fiank. En daarmede zijn wij dan ge komen tot de proefneming met bestuur de economie door van Zeeland, bewon deraar van het Rooseveltsche experi ment, dat de toekomst van België in duistere nevelen hult. Kamer en Senaat hebben zich thans achter de regeering geschaard en Van Zeeland heeft een jaar volmacht om zijn plan, dat een compromis is tusschen zijn eigen plan, hetwelk nogal sterk op Amerikaansche methodes is afgestemd, en het plan van den Arbeid, van De Man, die nu ook minister is, in toepas sing te brengen, tenzij de openbare mee ning rageert en de regeering genoopt wordt ontslag te nemen, onder invloed ven omstandigheden die men nu niet kan vermoeden. De socialisten, die moord en brand schreeuwden, toen de katholiek-liberale regeering, op grond van «en volmachtwet, zonder het parle- ment, maar toch onder controle van het parlement, regeerde, nemen nu deel aan hetzelfde regiem, dat nog wat verder gaat, n.1. tot een jaar. Het verdere program der regeering. Dit toont eens te meer aan, hoe ook in België, de wegen van de politiek on doorgrondelijk zijn. De basis van het verdere programma is de devaluat'ö met 28 percent, gevolgd door progressieve opheffing van de wisselcontrole, die wel spoedig zal gebeuren, omdat deze den handel te veel belemmerde; verlaging van de tolrechten, om de stijging van de levensduurte tegen te gaan; maatrege len tot beveiliging van de bank 'eposi- to's, die zelfs kunnen gaan tot waarbor ging, door den Staat, van de terugbeta ling van al de deposito's; uitoefening van toezicht op de banken, door de aan stelling van bijzondere commissarissen, met oplegging van zekere directieven met het oog op het crediet; cred ietver ruiming met een rentenpolitiek, die hausse bevordert, om te komen tot vrij willige conversie; instelling van een Nationale Hypotheekkas, waarvan de werking niet bijzonder duidelijk is be paald, maar die vermoedelijk de valori satie van de hypotheken op het oog zal hebben. Verder wordt aan de arbeiders, beambten en alle loontrekkenden een verzekering geven, dat, met de stijging van de duurte, ook de loonen zullen om hoog gaan en tenslotte is besloten, dat de Sovjets zullen worden erkend door de nieuwe regeering. Elke minister heeft zich schriftelijk op dit programma ver- b >nden. Het spreekt van zelf, dat niemand weet welke ontwerpen de regeering nog verder in haar portefeuille heeft. Zij zal handelen naar omstandigheden, wat boteekent, dat in België een langdurige periode van proefnemingen is ingetre den, waarvan men slechts het beste kan hopen, maar waarover voorloopig niets anders is te zeggen, dan dat België een land is met een beperkte binnenlandsche markt, dat voor een groot gedeelte van hot buitenland leven moet en waarvan de exporthandel, met zijn in waarde verminderde frank, overal op contin- geering en compensatietarieven, die in de meeste handelsverdragen zijn voor zien, zal stuiten, waarbij nog komt de toenemende binnenlandsche duurte, waardoor men spoedig de productiekos ten weer op een peil moet brengen, dat men meent door devaluatie te hebben verlaten. Voorts vraagt men zich af, of de grondwettige rechten gehandhaafd zul.en blijven. Er is reeds een schuchter stommetje gehoord, dat vroeg of inper king van de persvrijheid niet gewenscht was Prijsverhoogingen worden thans reeds al'erwegen aangekondigd; de winkels zh de laatstp dagen bestormd, maar bet ergste is dé vertrouwenscrisis, want wie zou na 1926 en na hetgeen nu weer ge schied is, nog vertrouwen kunnen stel len ir. beloften. De lieden, die moeten le\en van een lijfrente, dc menschen die een levensverzekering hebben afgeslo ten, de hypotheekhouders, die allen toch zeker niet. En de loontrekkenden zullen d: wrange vruchten van de devaluatie zeker ook plukken. En dan komt de groote vraag, of de regeering in staat zal zijn de devaluatie te beheerschen en of det alles niet zal leiden naar de ver derfelijkste inflatie, die men zich denken kan. Inderdaad, Beigië staat voor een zeer onzekere toekomst! Officieel communiqué! Omtrent het bezoek van Eden aan War schau is het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Tijdens zijn verblijf te Warschau is Lord- grootzegelbewaarder Eden door den pre sident der republiek en door maarschalk Pil- soedski ontvangen. Bovendien heeft Eden verscheidene bespre kingen gevoerd met den minister van Buiten landsche Zaken, Beek. Eden lichtte Beek in over het verloop van de besprekingen, die óe Engelsche ministers kortgeleden in Berlijn en Moskou hebben gevoerd op den grondslag van de in het Londensche communiqué van 3 Februari vastgelegde richtlijnen. In den loop der besprekingen met Eden, die gevoerd werden in een openhartige en vriendschappelijke sfeer, heeft Beek Eden op de hoogte gesteld van de opvattingen der Poolsche regeering inzake de in het commu niqué aangeroerde problemen en over den algemeenen iniernationalen toestand. De beide ministers waren het eens over het feit, dat de gedachlenwisseling die een infor matief karakter droeg, haar aoel heeft be reikt. Zij legden den nadruk op de doelma tigheid van instandhouding van een nauw contact in verband met de verdere ontwikke ling van den politieken toestand in Europa. De besprekingen fe Warschau. Naar de te Warschau vertoevende bij zondere verslaggever van het agentschap Havas aan het einde van de Engelsch- Poolsche besprekingen meldt, zouden de laatste bespiekingen voofal betrekking heb ben gehad op directe Engelsch-Poolsche pro blemen, zooals de uitbreiding der econo mische betrekkingen op grond van het kort geleden afgesloten handelsverdrag, het meer gebruik maken van de haven van Gdingen door de Engelsche scheepvaartlijnen en de betaling van de op Engelsche werven thans in aanbouw zijnde Poolsche schepen. Devaluatie in België. (Dag. Over zicht). Eden te Warschau. (Buitenland). Oostenrijk vraagt een grooter ieger. (Buitenland). De malaria-epidemie op Ceylon. (Buitenlai dl Fort Honswijk in afwachting. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Maarschalk Pilsoedski en minister Beek hebben vooral Eden er van willen overtui gen, dat de Poolsche tegenstand tegen de clausule van wederzijdscnen bijstand in het Oostpact niet te wijten is aan eenigerlei af hankelijkheid van Berlijn, maar in tegendeel aan overwegingen, die uitsluitend in Pool sche belangen hun oorsprong vinden. „Is Polen nog Frankiijk's bondgenoot?", zoo vragen zich de Fransche bladen af. De „Journal des Debats" is van meening, dat Polen, door zonder Frankrijk er in te kennen, met Duitschland in Januari 1934 een non-agressiepact te sluiten, zijn verdrag met Frankrijk tot een vodje papier gemaakt heeft. Het heeft immers geen waarde meer, wan neer Polen zich verbindt tegenover Duitsch land neutraal te blijven, behalve in geval van een aanval, speciaal tegen Polen gericht. Het was zeer verstandig van Laval om de uitnoodiging naar Warschap te gaan aan te nemen, doch hij moet er aan denken, daar openhartig zijn meening te zeggen. De „Information" verklaart, dat niemand het Polen kwalijk kan nemen voor zijn eigen belangen op te komen, maar het kan daarin niet zogver gaan, dat het zijn bondgenoot Frankrijk vrijwel openlijk óp verschillende De Italiaansche openbare meening heeft den indruk, dat ook na de reizen van Eden naar Moskou en Warschau een opheldering van den internationalen toestand met het oog op de taken van Stresa nog niet bereikt is. De „Giornale d'Italia" spreekt de hoop uit, dat de diplomatieke reizen, al hebben zij ook geen toenadering tot stand kunnen brengen van de wederzijdsche opvattingen, ten minste geen verdere verwarring zullen veroor zaken. Bij den tegenwoordigen stand der besprekingen, waarin ook de Kleine Entente is ingeschakeld door de reis van Titoelescoe naar Parijs, kan men slechts de grootste reserve in acht nemen ten opzichte van de beoordeeling van de ontwikkeling van den toestand in Europa. De „Tribuna" spreekt zich uit tegen een plan van algemeene veiligheid. Engeland streeft daarbij er naar Duitschland er in op te nemen, Frankrijk wil Duitschland uit sluiten. Voor dergelijke algemeen gehouden vormen bestaat sinds lang de Volkenbond. In het algemeene systeem wordt slechts voor rang verleend aan de besluiteloosheid en de onverantwoordelijkheid. Wanneer men wil werken met den wil tot verantwoordelijk heid, moeten de enkele, werkelijk verant woordelijke mogendheden zich instellen op eenige bepaalde problemen. Lord grootzegelbewaarder Eden heeft gis termiddag Warschau verlaten en vertrokken naar Praag. De reeds gepubliceerde officieele mede- deeling over de besprekingen te Warschau vormt geen verrassing. Beslissingen zijn niet gevallen, besluiten niet genomen. Men heeft den indruk, dat het communiqué beschouwd kan worden als bewijs er voor, dat de af wijzende houding van Polen tegenover het Oostpact niet gewijzigd is en dat tegenover Eden de motieyen voor deze houding uit voerig uiteengezet zijn. Naar verder verluidt heeft minister Beek in een uitvoerige aaide mémoire het standpunt van de Poolsche regeering inzake de kwestie der vredesbeveiliging uiteengezet en dit me morandum aan Eden overhandigd. DE „POPOLO d'ITALIA" VERBODEN VOOR DUITSCHLAND. De Popoio d'Italia" is voor Duitschland verboaen op grond van het feit, dat in de editie van 28 Maart een bericht gepubliceerd is, waarin naar voren wordt gebracht, dat Duitschland niet alleen zijn aspiraties tegen over Littauen, Rusland en Oostenrijk niet heeft opgeheven, maar zelfs voornemens is in Ierland een oreratiebasis tegenover Enge land in te richten. A

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1