Volksdag-verkiezing in Danzig. flxtgjeliiksch Ojvevucht ^Buitenland JladioflCOQtÜlfiMil feuMletwi EVAARLIJK SPEL Nazi's behalen 42 van de 72 zetels. Rustig verloop. Protesten uit Polen. Rauschnigg uitgeweken. DE ITALIAANSCHE STRIJD KRACHTEN. In Oost-Afrika, SPOORWEGRAMP IN DENEMARKEN. Treinbestuurder gedood. SPOORWEGONGELUK IN MANDS J OERI JE. Dertig dooden. TURKSCHE GIDSEN. Tien geboden. RACE-AUTO MAAKT DOODEN. Rijdt tijdens auto-rennen bij Parijs op de menigte in en doodt 5 persoden. EEN VEELZIJDIGE VROUW. Omdat zij ter dood veroor deelden hadden vrij gelaten. Hallam gevoelde zich beslist onbehage V De gisteren gehouden verkiezing voor den Volksdag der Vrije stad Danzig, waarvan de nationaal-so cialisten hadden gehoopt en ver wacht, dat zij hun een twee-derde meerderheid zou bezorgen, waar- - door zij in staat zouden zijn de grondwet te wijzigen, heeft voor hen niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Het eindresultaat der stemming luidt n.1. als volgt Uitgebracht zijn 232.279 stemmen. Hiervan verkregen de Nat.-Soc. Soc.-Dem. Communisten Centrum Nat Front Lijst Pietsch 139.200 (109.029) stemmen 37.530 (37.882) stemmen 6.880 (14.566) stemmen 30.059 (31.336) stemmen 9.760 (13.596) stemmen 750 stemmen (6.743) stemmen Poolsche mindh. 8.100 De cijfers tusschen haakjes geplaatst geven het aantal stemmen weer, dat de partijen be haalden tijdens de verkiezingen van den 28en Mei 1933. De zetelverdeeling is in den nieuwen Volks dag thans vermoedelijk de volgende: Nationaal-Socialisten 42 (38) Sociaal-Democraten 12 (13 Centrum 9 a .10 (10, Communisten 2 (5 Nationaal Front 3 (4 Pietsch (0, Polen 3 (2 Over het geheel genomen heeft de verkie zing een rustig verloop gehad. Zij werd be gunstigd door betrekkelijk goed weer. Om negen uur in den morgen gingen de stemlo kalen open en onmiddellijk werd druk ge stemd. Naar schatting hadden om twee uur reeds 70 pCt. der kiezers hun stemmen uitge bracht. De kiezersopkomst is vermoedelijk" nog grooter geweest dan in 1933. Men raamt haar thans op 93 pCt. van het totaal aantal stemgerechtigden. Nog den geheelen dag werd ijverig pro paganda gemaakt. Met vrachtauto's trokken de nationaal-socialisten door de stadspreek koren lieten luide hun verkiezingsleuzen hoo- ren en de verkiezingsactie der andere partijen kwam danig in de verdrukking, met uitzon dering van de Poolsche minderheid, die men meer vrijheid liet. Op het platteland trokken irationaal-söcialistische optochten rond, dik wijls met poppen, die den leider der socialis ten, Brill, voorstelden, hangende aan de galg. De ruiten van de villa van den c&ndi- daat der nationale eenheidslijst Steinbruck werden besmeerd met het woord: „verrader''. Om zes uur 's avonds werden de stemloka len. gesloten. Er verdrong zich toen een dich te menschenmenigte in Danzig's straten, die allen wachtten op het bekend worden der cijfers en op den feestelijken fakkeloptocht, die de nationaal-socialisten ter viering van hun overwinning wilden houden. Incidenten hebben zich vrijwel niet voor gedaan. Slechts zouden in de vroege morgen uren twee Poolsche beambten van het ge bouw van den Poolschen hooge commissaris, zijn aangevallen en mishandeld. De Poolsche hooge commissaris, Papee, heeft bij de auto riteiten te Danzig een protest ingediend en een schadevergoeding voor hen gevraagd. Voorts hebben onbekende daders 's middags de ruiten ingegooid van het Portugeesche en korten tijd daarna ook van het Letlandsche consulaat. Van officieele zijde worden deze daden toegeschreven aan provocaties der op positie. Verder heeft de Poolsche vertegenwoordi ger een protest ingediend, waarin geklaagd wordt over terrorisme gedurende de verkie zingen en waarin de stemmingen onwettig worden genoemd. De Poolsche autoriteiten beweren, dat hier en daar de stemming niet geheim was. Zoo maakt Papee den Senaat opmerkzaam op gevallen, waarin „dubbele stemmen" zijn uitgebracht en andere onregelmatigheden ten gunste van de nationaal-socialisten zijn ge pleegd. Hij verklaarde tal van gevallen te kunnen opgeven, waarin Duitsche staatsbur gers en vooral in de plattelandsdistricten, tweemaal en zelfs driemaal hadden gestemd. Bovendien had hij gehoord, dat niet-natio- naal-socialisten in de uitoefening van hun stemrecht waren gehinder d en hij wees er op, dat een en ander wellicht ernstige politieke gevolgen zou kunnen hebben. De Senaat wees zijn protest echter van de hand en noemde de beschuldigingen geheel overdreven; de volledige handhaving van het stembusgeheim en de vrijheid van stemmen was overal gewaarborgd. In verband met deze protesten wordt nog vernomen, dat de oppositiepartijen voorne mens zijn, morgen in den Senaat te protestee ren tegen het bedrog, dat bij de stemming zou zijn gepleegd. In nazi-kringen ontstond gisteren groote beroering door een schrijven, dat Rausch- nigg, de voormalige president van Danzigs Senaat, in veile exemplaren in Danzigs stra ten had laten verdeelen. In dezen open brief beschuldigt Rauschnigg, die wegens misbruik van vertrouwen uit de partij is gezet en in den afgeloopen nacht naar Polen is gevlucht, er den gouwleider Forster van te streven naar de onbeperkte macht. Hij wekt de kiezers op hun stemmen uit te brengen op de nationale eenheidslijst. De nationaal-socialisten willen, zoo zegt hij in zijn open brief, door deze ver kiezing-niets anders dan Forster verheffen tot dictator. Forster volgt, aldus Rauschnigg, een politiek van avonturen; als hij de macht overneemt zullen stellig binnen niet al te lan gen tijd ernstige conflicten uitbreken en zal de nationaal-socialistische bestuurspolitiek de internationale positie van Danzig in ge vaar brengen. EDEN ONGESTELD. Vier weken rust. De Engelsche Lord Privy Seal, Eden, is Zondagmiddag te Londen door een specialist onderzocht. De artsen hebben het noodig geoor deeld Eden vier weken volkomen rust voor te schrijven. Een bizondere correspondent van de Parijsche „Paris Soir" heeft te Massaoea (Britrea) een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Italiaansche strijd krachten, generaal de Bono. De generaal wees de beweringen en geruchten over een voor de deur staand gewapend conflict met Abessynië van de hand. Er zijn zeer zeker nog eenigc vliegtuigen en ook vele officieren ter plaatse. De officieren zullen een sterk Italië waardig leger van inheemschen africhten. Bovendien zal een wegennet worden aangelegd. Voorts verklaarde de Bono: De onrust van Abessynië is ons onverschillig. Zeer spoedig zal men overeenkomsten moeten treffen om onze verhouding van nabuur- staten te regelen. Wij willen graag een gemeenschappelijke grens met een nauwkeurig afgebakend door een ver antwoordelijke regeering bestuurd on afhankelijk land. Maar wij kunnen geen buren hebben met barbaarsche streken, waarin prac- tisch onafhankelijke opperhoofden vol ken tyranniseeren, die aanspraak heb ben op de vrucht van hun arbeid. In deze richting gaat een groote en schoone humanitaire missie, die even edel is als indertijd de strijd tegen de slavernij is geweest. Ik spreek thans niet van slavernij in Abessynië. De Abessyniërs behandelen hun siaven beter dan de ongelukkige volken, die zij tot dienstbaarheid dwin gen. Aan deze denk ik. De wereld kent hun toestand nog niet. Tien millioen zielen zijn er toe ge doemd het leven te leiden van arme dui vels, want de Abessynische opvatting ontneemt hun bijna alles. Indien Italië er ooit toe geroepen zal worden dit werk ten uitvoer te leggen, zal het zijn vollen plicht doen. Doch voorloopig is er geen sprake van oorlog. Zondagochtend tegen zeven uur zijn twee motortreinen resp. uit Odense en Svendborg op het station Ringe in De nemarken door een misverstand tegen elkander opgereden. De bestuurder van den trein uit Svendborg werd op slag gedood. Ongeveer 20 reizigers moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Vijf hunner verkeeren in levensgevaar. Verder zijn nog 30 personen licht ge wond. De nalatige beambte is uit den dienst ontslagen. Uit Hsingking wordt gemeld, dat in Mandsjoerije een ernstige boting heeft plaats gehad. Op een der baanvakken van den Zuid-Mandsjoerijschen spoor weg zijn een Japansche militaire trein en een personentrein, waarin in hoofd zaak Mandsjoerijsche militairen had den plaats genomen, met elkander in botsing gekomen. Een munitiewagen van de Japanners is in de lucht gevlo gen. Ongeveer dertig soldaten zijn de- dood. Er zijn veel gewonden. Opdat de buitenlandsche toeristen geen reden tot klachten zullen hebben, heeft de gemeenteraad van Istanboel be paald, dat alle gidsen een streng examen moeten afleggen, en tevens een verklaring moeten teekenen, waarin de „tien geboden" voor gidsen zijn vastge steld. De gidsen moeten zich o.a. verbinden, om zich eiken morgen te scheren, en zich netjes en zindelijk te kleeden. Zij mogen zich nooit bedrinken en de toe risten niet bedriegen. Ook moeten zij zich verplichten alles na te laten, wat de eer en de waardig heid van Turkije zou ktinnen schaden. Gidsen, die zich niet aan de voor schriften houden, zal het insigne wor den ontnamen. Bij de autorennen,; die gisteren in de heu vels bij Chateau-Thierry (departement Aisne- in Frankrijk zijn gehouden, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De bekende Italiaan sche coureur Cattanieo is namelijk met zijn wagen in de menigte gereden, een groote bres slaande in de massa der omstanders, waarbij dertig personen werden getroffen. Driehunnerwaren opslagdood. Zestien zijn zwaar, ten deele levensgevaar lijk gewond. De overigen hebben lichte kwetsuren bekomen. Cattanieo zelf bleef on gedeerd. Even voor vier uur gistermiddag startte de Italiaan voor zijn tweede course in deze ren nen. Na ongeveer 950 meter te hebben afge legd zette hij de remmen aan, daar bij dezen wedstrijd een stilstaande finish was voorge schreven. Daarbij moet een remveer zijn af gebroken. De wagen raakte in ieder geval uit den koers en vloog tegen de wegglooiing op, waardoor zich een paniek van het publiek meester maakte. Het volgend oogenblik steeg een gejammer uit de massa op. Een vrouw, een meisje en een zeventienjarige knaap ble ken op slag gedood te zijn. Onmiddellijk, zoo schrijft de Tel., werden de verdere wedstrij den afgelast en een hulpdienst georganiseerd. Particuliere auto's werden in allerijl gere- quireerd om de gewonden naar het zieken huis te Chateau-Thierry over te brengen. Vol gens de laatste berichten is de toestand van minstens vijf der zwaargewonden als hope loos te beschouwen. Dinsdag 9 April. HILVERSUM. 301 M. (AVRO- uitz 8.Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Lismonde. 11. Causerie O. van Tussenbroek. 11.30 Ensemble Lismonde. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.30 Kampeer en trekkersliedjcs (gr.pl.) 2.— Om roeporkest olv. N. Treep. 3.4.— Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5. Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugd- halfuur v. d. VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6.Fred Hartley's Novelty kwintet. 6.30 RVU. Dr. Jan Ro mein: Grondstoffen en Politiek (II) Petroleum. 7.Discoiieuws. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Concert door P. Palla, orgel en Bob Schol te, zang. 8.30 G. de Josselin de Jongh: Mensch apen. 8.55 Fred Hartley's Novelty kwintet. 9.25 Gr.pl. 9.45 Moderne zangdeclamatie door Mariette Serlé. 10.05 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.— Vaz Dias. 11.1012.Uit „Central", den Haag: a. Het En semble Sarközy. b. Chas Dassy en zijn orkest mmv. Hans Grünhut, zang. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11 30 12 Godsd. halfuur. 12.15 Schla- germuziek en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.4.— Modecursus. 4.15 Zang en pianorecital. 4.35 Orkest concert. 5.15 Zang en piano. 5.35 Orkestconcert. 6.10 Lezing. 6.25 Orkestconcert. 6.40 Cursus. 7.15 Lijdensmeditatie. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Viool en piano. 8.45 Gr.pl. 9.— Causerie. 9.15 Symphoniecon- eert en gr.pl. 11.0512.Popu lair concert. DROITWICH, 1500 M. 10-35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Gr.pl. 12.20 L. Voselli's Hongaarsch orkest. 1.20 J. Muscant en zijn orkest. 2.20 Schotsch Studio-orkest, mmv. D. Badger, piano. 3.35 Gr.pl. 4.20 Le zing. 4.40 Kwartetconcert mmv W. Barrand, bariton. 5.35 BBC-dans orkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Cembalo-recital B. Ord. 7.10 Fran- sche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „The Guest Chamber", spel van B. Walker. 9.20 Koorconcert o I. v. L. Woodgate. 9.50 Ber. 10.10 en 10.20 Lezing. 10.40 Het Bridge- water kwintet mmv. D. Cowen, alt II.35—12.20 Lew Stone en zijn Band RADIO PARIS, 1648 M. 6 20 en 7 20 Gr.pl. 11-35 Orkestconcert o. 1 v. Krettly. 8.05 „Réconstitution d'une soiree au Lapin Agile", pro gramma olv. Clerouc. 9.50 Dans muziek. KALUNDBORG, 126! M. 11.20 —1.20 Concert, uit rest. Wivex. 2 20 4.20 Omroeporkest olv Mahler. 7 20 Hoorspel. 9.35 Omroeporkest olv. Reesen. 1020—11.50 Dansmu ziek. KEULEN, 456 M- 5.20 Gr.pl. 6 35 Concert uit Breslau olv. Swi- ting. 11.20 Gr.pl. 12.35 Blaascon- cert. 3.20 Pianoduetten. 4.20 Om roeporkest olv. O. J. Kühn. 7.30 Oskar Joost en zijn orkest. 8.20 Gevar. progr. 9.20 en 10 20 Ber. en lezingen. ROME, 421 M. 8.05 Kamermu ziek. 8.30 Radiotooneel. 9.05 Ka mermuziek. 9.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 ör.pl. 1130 Max Alexys' orkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Sa lonorkest. 5.50 en 635 Gr.pl. 7 20 Operetteconcert. 8.35 Salonorkest. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 1120 Gr.pl. 11.50 Salonorkest 12.50— I.20 Gr.pl. 4.20 Bach-concert. 5.35 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl. 7.20 Symph.-concert. 9 3010.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Oskar Joost en zijn or kest. 8.20 „Goodewan der Trau- mer" spel van H. Schmodde. Mu ziek van K. Knaner. 9 20 en 10.05 Ber. 1020—11.20 Concert uit Lon den (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 9.20—12.20, Brussel VI. 12.20—13.20, D.sender 13.20—14.20, Kalundborg 14.20— 15.35, Droitwich 15.3516.20, Brussel VI. 16.2018.20, Leipzig 18.20—19.—, Parijs P. Par. 19. 19.30, Leipzig 19.30—21.20, Rome 21.20—22.20, Kalundborg 22.20— 24.—. Lijn 4: D.sender 9.2010-35, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg II.05—11 -20, Droitwich 11.20 14.20, Lond. Reg. 14.2017.35, Droitwich 17.35—18.20, Keulen 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 21.20, Droitwich 21.2021.50, Weenen 21.50—22.20, Lond. Reg. 22.20—24.—. Qp een congres van schoonheidsspecialis ten te New-York kondén de aanwezigen een vrouw aanschouwen, wier gezicht, voor de. helft was behandeld. Het haar op de eene helft van haar hoofd was gegolfd, terwijl het op de andere zijde stijl naar beneden hing. Aan een zijde was de vrouw sjiek ge kleed en aan de andere zijde droeg zij een goedkoope katoenen japon. Met den eenen kant naar het publiek gekeerd, leek het of de vrouw van middelbaren leeftijd was, haar gezicht was vol lijnen en rimpels. Draaide zij zich echter een halven slag om, dan zag het publiek een jonge, bekoorlijke vrouw met frissche gelaatstrekken. Het eenige wat volgens den promotor on mogelijk was gebleken, was de vrouw aan de eene zijde op dieet te laten leven, en haar aan de andere zijde dikker te laten worden. ALS ER OORLOG UITBREEKT! Uitgebreide bevoegdheden van den Amerikaanschen president. Het congres te Washington heeft met alge- meene stemmen een wetsontwerp aangeno men, dat den president machtigt in geval van oorlog alle finarcieele en monetaire hulpmiddelen der natie te mobiliseeren. De president is verder gemachtigd die lichtingen onder de wapenen te roepen. De mannen, die worden opgeroepen, zullen een soldij ont vangen, die minstens e^en hoog zal zijn als de salarissen van de ongeschoolde arbeiders. De president zal alle industrieën behalve de dagbladen en de boekdrukkerijen aan een stelsel van licenties kunnen onderwerpen. Het Congres nam vervolgens een amendement aan, dat voorziet in de confiscatie van de óorlog'swinsten door middel van een belas tingheffing. Een amendement om de dienstplichtige leeftijd te verhoogen tot 45 jaar, werd op scherpe wijze gestreden. De tegenstanders zeiden, dat aanneming er van het gepraat over oorlog in Europa zou bevorderen, dakr men can zou meenen, dat de Ver- emigde Staten zich op een oorlog voor bereiden. PIERRE RENAUDEL BEGRAVEN. Gisteren had te Toulon de begrafenis plaats van Pierre Renaudel, oud-leiaei der Fransche néo-socialisten. Ongeveer 304)00 personen volgden de lijkbaar. Ook vele poli tici waren aanwezig. RUSSISCHE AMBTENAREN TER DOOD VEROORDEELD. Vijf ambtenaren te Moskou, die werkzaam waren als rechercheurs en cipiers, zijn door de rechtbank te Krasnoder in Noora-Kauka- sië ter dood veroordeeld. De ambtenaren hadden misdadigers, die ter dood waren veroordeeld, tegen betaling in vrijheid ge steld en in de registers vermeld, dat de exe cutie had plaats gevonden. Verder hebben zij de bevolking geterroriseerd door arresta ties, het opleggen van geldboeten enz. Uit het Engelsch p vau PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL J 1) HOOFDSTUK I. „Hallam, ga je aan wal?" De vraag werd gedaan door Mark Fur» ber; die juist verscheen in den ingang van de longroom van H. M. „Drietand". Het was Zondagmiddag en de eenig andere officier, die aan boord was, de scheepsdok ter, lag rustig te slapen in een gemakkelijken stoel. ,-,Neen, ik krijg een paar gasten aan boord", antwoordde Guy Hallam kalm. Hij was een jonge luitenant met een scherp besneden gezicht, die aangewezen was voor den torpedodienst en enthousiast in zijn werk opging. Tot zijn verbazing ging Furber zitten en hield hem zijn open sigarettenko ker voor. „Hallam, ik geloof niet, dat je veel met me op hebt", zei Furber met schijnbare op rechtheid, „Ik ken je niet erg goed", zei Hallam. „Dat is je eigen schuld. Ik wil graag je vrierid zijn". „Ik maak niet zoo gemakkelijk vrien- den", - lijk. In den grond van zijn hart had hij het land aan Furber, ofschoon hij geen grondige reden voor dit gevoel kon opge ven. Het was zuiver instinctief.' Mark rur- ber, de luitenant, die de kanonnnen bedien de op de „Drietand", was een knappe kerel en zijn manieren waren altijd beleefd; toch had hij geen intiemen onder de officieren. „Mag ik vragen, wie je verwacht?" vroeg Furber vriendelijk. Mevrouw Cameron, haar dochter en een vriendin". „Ik heb vandaag niets te doen. Zou je hei goed vinden als ik me aansloot? Ik ver moed, dat je hun het schip wilt laten zien. Ze zullen zeker de kanonnen ook willen zien en dan is het goed als ik er bij ben". „Het spijt me Furber, maar „Ik ken mevrouw Cameron vrij goed en haar dochter ook. Wie is de derde?" „Een zeker juffrouw Valda Glyn". Hallam keek niet Furber's kant uit an ders zou hij gezien hebben dat deze de lip pen samen kneep bij het hooren van dezen naam. „Je doet beter met mee aan dek te gaan, de piketboot zal dadelijk langszij komen". „Ik kan nog niet. De commandant heeft me zijn hut afgestaan en ik wil eerst even gaan kijken of alles in orde is", zei Hallam en haastte zich de gang door. Hij had geen behoefte aan het verdere ge zelschap van Furber en zag toch geen kans zijn collega duidelijk te maken, dat hij te veel was. Wanneer het een vriend van hem was geweest, zou hij hem hebben kunnen uitleggen, dat hij verlangde naar een gele genheid om alleen met Stella Cameron te spreken De „Dietand" had bijna een maand te Weyport gelegen, en in dien tijd had Hal lam ontdekt, dat er nog andere belangrijke dingen in het leven waren behalve de dienst, dien hij lief had. Hij was juist 25 jaar oud en bijna de helft van dien tijd was besteed om zijn beroep te leeren. Men zegt, dat de zeelieden van de Engelsche vloot de uitmuntendste van onze mannen zijn en hij was daar een van de besten van. Oogen, die spraken van een meer dan gewone intelligentie, een mond, die flink en toch niet hard was. Met zijn regelmatige trekken en de bruine huid van den zeeman was hij een toonbeeld van ster ke, bekwame mannelijkheid. Juist vier korte weken geleden had hij voor het eerst Sella Cameron ontmoet. Zon der bedenken was hij tot over zijn ooren op haar verliefd geworden, bewonderde haar schoonheid en lieftalligheid, de reinheid van haar geest en haar edelmoedig karakter. Nu wist hij, dat zijn leven zoncier haar le dig zou zijn. Tot nu toe was er geen woord van liefde over zijn lippen gekomen; niet dat hem de moed ontbrak om te spreken, maar hij had weinig meer dan zijn trakte ment en dat was niet genoeg om een vrouw te onderhouden. Hij was besloten vandaag zijn liefde te verklaren; ze waren beide jong en bovendien zou hij misschien zijn va der kunnen bewegen zijn toelage te verhoo gen. De thee stond in de hut klaar. De tafel was bedekt met allerlei soorten gebak en eetwaren en hij liep vlug naar boven naar de valreep. Naast den adelborst aan het stuur stond een meisje en zijn hart begon luid te klop pen, toen hij Stella herkende. Een echte zeemansvrouw was ze, zooals ze daar stónd, onbewogen en rustig, ofschoon er vrij veel zee stond en de boot ï.ogal slingerdé. De adelborst stuurde handig langszij en stopte een paar centimeter van de loopplank af. Mevrouw Cameron kwam ook te voor schijn, vergezeld van een meisje, dat Hal lam nog nooit had gezien. Met een vluch- tigen blik merkte hij haar groote schoon heid op, maar hij had alleen oogen voor Stella, toen ze hem op het dek volgden. Daar stond Furber, die mevrouw Came ron groette en de hand gaf. Hij was een oude kennis en had vroeger gediend op het vlaggeschip van haar overleden echtge noot, admiraal Cameron. Zij wandelden over het dek en kwamen bij een toren, met zijn twee groote kanonnen, waarbij Valda stil bleef staan om ze te bekijken. „Ik zou er wel eens in willen gaan", zei ze tegen Furber. „Het zal mij een waar genoegen zijn u alles te laten zien. Ik ben kanonnier", ant woordde hij hoffelijk. „Mag ik eerst een kop thee hebben?" vroeg mevrouw Cameron een beetje klagend „Furber, ga ie mee?" vroeg Hallam be leefd, maar koel. Hij slaagde er in de plaats naast Stella in te nemer.. Furber praatte met mevrouw Cameron en Valda, en Guy bedacht, dat achteraf beschouwd zijn ge zelschap nog wel eens een zegen kon blij ken te zijn. „Mijnheer Hallam, vergeet niet, dat u vanavond bij ons dineert", zei mevrouw Ca meron plotseling. „Ik zal het niet vergeten", antwoordde hij zoo ernstig, dat ze glimlachte. „Heeft u lust om ook te komen?" vröeg ze aan Furber. „Heel graag. Het doet me genoegen de kennismaking te hernieuwen, juffrouw Ca meron en ik waren groote vrienden. Ik her inner me u nog vóór u uw haar had opge stoken. Laat eens kijken vier jaar ge leden?" vroeg hij glimlachend aan Stellla. „We hebben elkaar sinds dien tijd nog eens ontmoet", zei Stella kalm, maar met een eigenaardigen nadruk, die Hallem ver baasde Hadden die twee elkaar zóó gekend? Er was een bewonderende blik in Fur ber's oogen als hij naar Stella keek en Guy was zich bewust van een gevoel van jaloe zie. Hij stelde al spoedig voor om het schip te gaan bezien. Eerst bezocht men zijn af- deeling en hij ging hun voor, verdieping na verdieping afdalende. Hij legde uit, hoe deze wapens werden geladen en welke mid delen men gebruikte om ze op het doel te richten. Valda scheen er zich buitengewoon voor te interesseeren en viel hem nu en dan in de reden met een vraag, waarvan de in telligentie hem verbaasde. Een lift bracht hen naar boven en nu be zochten zij de groote dynamo's, die de elec- trische kracht verschaften. Hier was de Marconikamer, waarmee Hallam belast was. „Mogen we er in gaan?" vroeg Valda spel. Maar Hallam schudde het hoofd. „Tegen de orders", zei hij lakoniek, „Kunt u ons niet eens één signaal laten hooren?" drong ze aan. Wordt vervolgd G

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6