DE IN DE PI JP. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Om «ten landstitel. SUmeHtand in (*IGAU£N... ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 8 APRIL 1935 NOODLOTTIGE BRAND TE MONNIKENDAM. Twee ton verduisterd. Door een „vertrouwd" boek houder te Oud-Beijerland. lichtpunt in de duistenis DE LOONSVERLAGING TE BEDUM. DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Radio-programma naar Indië. MAAQ....T' \W ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN LIMBURG. Drie ernstig gewonden. ERNSTIG ONGEVAL TE LEEUWARDEN. aanrijding te delft. MR. TRIP OVER DEN GULDEN. Aanval goed afgeslagen. JAN BERUCHTE INBREKERS GEVAT. Uit Rotterdam te Delft gear resteerd. Waf vandaag de aandacht trekt,.. V oetbal Ajax en Go ahead winnen. De promotiewedstrijden. H.Y.Y. kampioen der tweede klerssers in of- deeling II; Hercules moet degradatiewedstrijden spelen. Alcmaria uitgebekerd. YELOCITAS' GOEDE START. Promotie-degradatie. 4-» «H 5> a f Blauw-Wit O 3—0 Overmaas 0—1 O Z, V. V. O Oude blinde man in de vlammen omgekomen. Gistermorgen heeft een felle brand gewoed in een perceel aan het Zarken te Monnikendam, be woond door de gebroeders J. en T. Scherpenhuizen, bejaarde lieden van omstreeks zeventig jarigen leeftijd. De heer J. S. was, toen de brand ontstond, alleen thuis, terwijl zijn broer naar de kerk was. Een jongetje, die aan den overkant woont, zag om kwart over tienen plotseling vlammen in het kleinen steenen huisje. Hij snelde onmiddellijk naar binnen om den ouden man, die blind is, te waarschu wen. Hij nam den man mee, naar buiten en fing vervolgens de brandweer alarmeeren. ntusschen is J. S. zijn brandende woning weer binnen gegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde in veilig heid te stellen. Dit werd hem evenwel noodlottig, want het vuur greep zoo snel om zich heen, dat den man den weg naar de straat werd afgesneden. De vrijwillige brandweer, die weldra met den motorspuit aanwezig was, en met vier stralen water gaf, slaagde er niet in den man te bevrijden, zoodat hij jammerlijk is omgekomen. Later heeft men het nagenoeg geheel verkoolde tijk geborgen. De geheele woning brandde uit. Vermoedelijk is de brand in een zijkamer, waar een kachel staat, ontstaan De schade wordt door verzekering gedekt. De omlig gende huisjes hebben geen gevaar opgeloo- pen. Van een pand aan de overzijde werd de gevel geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte zijn gesprongen. Zooals te begrijpen is, verwekte deze noodlottige brand veel opschudding in het stille stadje. Zaterdag is te Oud-Beijerland naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht de 37-jarige boekhouder P. v. B., ver dacht van oplichting en verduistering. Van B., die voor verschillende menschen boeken bijhield, en als zoodanig de vertrouwens man van vele landbouwers was, wordt er van verdacht het in hem gestelde vertrouwen te hebben misbruikt, en onder allerlei mooie voorspiegelingen effecten en geldswaardige papieren, die hij van zijn cliënten wist los te krijgen, te gelde gemaakt te hebben, en de opbrengst daarvan te eigen bate te hebben aangewend. Voor zoover bekend loopt het op het oogenblik reeds over een bedrag van on geveer 200.000 gulden. Hoe groot het vertrouwen was, dat zijn cliënten in hem stelden bfijkt wel uit het feit, dat hij van één enkelen cliënt reeds 100.000 gulden moet hebben losgekregen. Tot zijn arrestatie leidde het feit, dat een in gezetene van Oud-Beijerland ietwat lang moest wachten op aan van B. toevertrouwde ■waarden en daarop de politie heeft gewaar schuwd. Dit had tot gevolg, dat de chef veldwachter Kool en de rijksveldwachter Mastrigt hier en daar eens onderzoekingen gingen doen en al spoedig reeds het vermoe den, dat v. B. zich inderdaad aan strafbare handelingen had schuldigg emaakt. Naar verluidt zou de ontrouwe boekhouder ook een woningbouwvereniging te Rotter dam, waarvan hij directeur is, hebben bena deeld, en in verband daarmede moet hij als directeur geschorst zijn. De vraag rijst nu, waar de verduisterde gelden zijn gebleven; v. B. zelf wendt voof, dat hij groote verliezen heeft geleden, o.m. bij woningbouw-exploitatie in den Haag, doch er bestaat een vermoeden, dat een deel van het geld zich in het buitenland zou be- f t Verleneine van arbeidstijd bij Kon. Lederfabriek „Oisterwijk n v." Door de tijdsomstandigheden genood- Makt, besloot de directie van de Koninklijke Leerfabriek „Oisterwijk N.V." te Oisterwijk (N.Br.) anderhalf jaar geleden, een 40-uri- ge werkweek van haar fabriekspersoneel iij te voeren, waardoor ontslag aan arbeiders vermeden kon worden. Het mag thans zeker gelukkig vers<h\isel genoemd worden, dat met ingang van heden, in verband met de vele ontvangen orders, Nederlands Ketste lederfabriek, haar uit circa 800 man taand personeel weer 4714 uur per week kan laten werken. JONOEREN IN HET BEDRIJFS LEVEN. Contact met vereenigingen. Ecnfge dagen geleden heeft de minister van Sociale Zaken met een enkel woord reeds medegedeeld, dat het in zijn voorne men lag over te gaan tot de instelling van een commissie, waarin zooveel mogelijk zul len zijn vertegenwoordigd alle organisaties, die op het terrein van de jeugdwerkloosheid' van haar bijzondere belangstelling hebben doen blijken. Zoo zal o.m. de Landelijke Commissie tot bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid in haar geheel in de nieuwe commissie worden opgenomen. Naar het Corr. Bureau thans ver neemt, heeft de minister van Soc. Zaken aan een belangrijk aantal corporaties en personen een uitnoodi-, ging gericht, om in de nieuw in tg stellen rijkkommissie zitting te nemen. De taak van de nieuwe rijkscommissie zal o m. zijn het bestudeeren van het vraagstuk der opneming van de jongeren in het be drijfleven; het bevorderen van centrale werkverschaffingen voor jeugdige werkloo- zen en daarbij het noodige te doen voor het kampwerk. De commissie zal een dagelijk- sche leiding hebben met als voorzitter den minister persoonlijk. Van 21 tot 14.... De directie van de N.V. Sprenger's Steen fabrieken te Bedum (Gron.) heeft het loon voor de komende zomercampagne, dat het vorig jaar 21 per week bedroeg, met 33 pet. verminderd en op 14 gebracht. Het personeel heeft deze radicale loons verlaging prompt met staking beantwoord. VASTOEHOUDEN ANTI-FASCISTEN. Vragen van den heer Wijnkoop aan den minister. Door den voorzitter zijn heden aan de regeering medegedeeld de volgende ingevol ge art. 112 van het Reglement van Orde ingediende vragen: Het Tweede Kamerlid, Wijnkoop heeft aan den minister van justitie den volgende vragen gesteld: Is de regeering bereid om aan de te Am sterdam sinds begin Februari vastgehouden 28 antifascistische Duitschers de legitimatie papieren te verstrekken als bedoeld in de laatst genomen maatregelen der regeering ter zake? Kan de regeering mededeelen hoe lang zij bedoelt de in de vorige vraag bedoelde per sonen, van wie niet is gebleken dat zij zich hier te lande aan eenig misdrijf hebben schuldig gemaakt, alsnog vast te houden? DE NEDERLANDSCHE FOLKLORE- DAG. Gisteren werd door het Nederlandsch Nationaal Bureau voor Antropologie in het Koloniaal Instituut de vierde Nederland- sche Folklore-dag te Amsterdam gehouden. De bijeenkomst werd geopend door den heer D. J. van der Ven te Oosterbeek, met een korte retrospectieve beschouwing over een reeks, in vorige jaren gehouden, folklore-da- gen. Op Maandagmiddag 29 April, zal de P. H. O. I. een extra-programma naar Indië uitzen den ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana. De heer D. Hans (onze medewerker van „Uit het parlementaire leven") zal een toe spraak tot de Indische luisteraars houden over het onderwerp: „Van Juliana van Stol berg tot Juliana van Oranje". HOTEL TE WOUBRUGGE AFGEBRAND. „Het oude Raadhuis" in vlam men omgekomen. Zaterdagmorgen omstreeks één uur is een fv-lle brand uitgebroken in het, bij water sportliefhebbers welgekende hotel „Het Oude Raedthuys" te Woubrugge (Z.H.). De brand is ontstaan in de keuken van het hotel, waar een petroleumstel omviel. Wel trachtte het personeel het begin van brand, dat daördoor ontstond met emmers water te blussch'en, maar in de algemeene conster- patje liet men daarbij de deur openstaan, met het .gevolg, dat de krachtige wind het vuur aanwakkerde en de keuken in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Hoewel de plaatselijke brandweer met twee motorspuiten spoedig ter plaatse was, dreig de er aanhankelijk ernstig gevaar voor de het aan de overzijde van de smalle straat ge legen gemeentehuis, dat tevens als museum van. oudheden is ingericht. De felle Westenwind deed de vlammen hoog oplaaien, zoodat ook de bovenverdie ping van het hotel zelf al spoedig één groofe vuurgloed was. Men achtte het daarom raad zaam dé brandweer van Alphen a. d. Rijn en die van Hoogmade ter assistentie te roe pen, doch toep deze .met twee motorspuiten ter plaatse verschenen, bleek met het vuur reeds vrijwel meester te zijn. Het hotel en de aangrenzende keuken, als mede een daarnaast gelegen arbeiderswo ning, alles in eigendom toebehoorende aan den heet Swama, zijn vrijwel geheel afge brand. Het Ijotel zelf is nog van historische be- teekenis, Het ontleend zijn naam aan het Kanton gerecht, dat hierin in vroeger eeuwen was ondergebracht. Thans nog bevatte het eenige middeleeuwsche cellen, welke nu ook wel zui len moeten worden afgebroken. Voorts was het archief van' de pojder Vierambacht nog ip het hptel ondergebracht, doch men is er in geslaagd dit tijdig in veiligheid te brengen Van den inboedel kon overigens slechts zeer weinig worden gered. De heer Swama was tegen brandschade verzekerd. De burge meester de heer H. B. N. Mumsen, die juist Donderdag als' zobdahig is geinstalleerd, was mede op het terrein van den brand, welk? tot uit den verren omtrek nieuwsgieri gen trok, aanwezig. NATIONALE VROUWENRAAD. Congres te Ascsen. Op den derden enlaatsten congresdag van den Nationalen Vrouwenraad te Assen hiel den mevr. Wijnaendts Francken—Dijserinck en dé heer J. Schouten, lid der Tweede Ka mer, een referaat over; „De resultaten der Vrouwenbeweging". De heer Schouten verdedigde een tiental stellingen, waarin hij o.m. betoogde, dat het onjuist is te spreken over de vrouwenbewe ging, omdat ae vrouwenbeweging, zoowel principieel, als historisch bezien, niet een eenheid vertoont, noch in uitgangspunt, noch in doelstelling, npch in de middelen, welke ter bereiking van.het doel zijn gebezigd. De resultaten van den arbeid van vele stroomin gen in de vrouwenbeweging hebben teleur gesteld, omdat zij haar uitgangspunt hebben gezocht in' de gelijkheid van man en vrouw en/of in een vrijheidsopvatting, welke hel ytiia <Jer yrijheid prijs geeft Douwt Egberti Echte frietche Hoeren - Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. De positie der vrouw zal alleen dan het meest in overeenstemming zijn met haar wezen en hare roeping, wanneer het streven, zoowel van de vrouw als van den man ge richt is op het gehoorzamen aan de schep pingsordonnantie, in natuur en Schriftuur geopenbaard. Mevr. Wynaendts FranckenDyserinck zeide, dat de vrouw het in ieder opzicht heeft gewonnen, al blijft er nog veel te wenschen over. Deze winst is niet verkregen ten koste van den man, maar is aan het geheel ten goede gekomen. Wanneer er slechts alle ge legenheid is om onder medewerking der vrou wen de nieuwe richtlijnen te zoeken en bij de toenemende differentiatie geen enkelen weg af te sluiten, zal tenslotte het einddoel be reikt worden, met die onbeteekenende wijzi gingen, welke door de tijdsomstandigheden gemaakt zullen worden. Gistermorgen om tien uur is op den Rijksweg Nijmegen—Venlo te Wellerlooi onder deze gemeente, een gesloten personenauto op de tram rails komen te slippen en tegen een boom gereden. De wagen werd ge heel vernield. In de auto zaten vier personen, waarvan drie ernstig zijn gewond. De slachtoffers zijn pastoor J. F. M. Schiphorst, kerkmeester F. Kuiper, beiden van de St. Bonifaciusparochie, aan het Kas tanjeplein te Amsterdam en mei. Busch, even eens uit Amsterdam. De vierde inzittende, de heer A. Nooy, eveneens kerkmeester van ge noemde parochie, bleef nagenoeg ongedeerd. Het gezelschap was op weg naar Wiesba- den, waar de vader van mej. Busch, de be kende medicus dr. P. W. C. Busch, onder directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam, momenteel wordt ver pleegd. Dr. Tielen uit Arcen, bijgestaan door de plaatselijke hulppost van het Roode Kruis, heeft de eerste hulp verleend. Tevens zijn de gewonden voorzien van de Heilige Sacramen ten der Stervenden. Per ziekenauto zijn de slachtoffers naar het St. Jozef ziekenhuis te Venlo overgebracht. Na de botsing tegen den boom is de wagen gekanteld. De pastoor werd op den weg geslingerd. Hij werd opge nomen met een ribfractuur en vermoedelijk heeft hij een long gescheurd. Mej. Busch had een ernstige hoofdwonde bekomen. Zij ver keerde in bewusteloozen toestand. De heer Kuiper, die den wagen bestuurde, had een wonde boven het oog. De toestand van de gewonden, die zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, was Zondagmiddag redelijk wel. Zondagavond laat vernamen wij, dat de toestand van de slachtoffers naar omstan digheden goed te noemen was. Mej. Busch was tot het bewustzijn teruggekeerd. Het stond nog niet vast, dat pastoor Schiphorst een rib had gebroken. Dit zal een later on derzoek moeten uitwijzen. Gistermorgen vond in de Voorstreek te Leeuwarden een aanrijding plaats tusschen de auto van den heer T. en den 56-jarigen typograaf Jorna, die toen de heer T. met zijn wagen achteruitreed, juist op de fiets pas seerde. J. werd ernstig gewond in een der ziekenhuizen opgenomen, waar hij in den loop van den middag aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Een onderzoek wordt ingesteld. Met doodelijken afloop. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf heeft te Delft een doodelijke aanrijding plaats gehad. Op dat oogenblik reed op den Oost singel een zekere van Vliet, vergezeld van zijn 13-jarige zoon, met een handwagen. Hij werd achterop gereden door een vrachtauto, die plotseling moest stoppen en daarbij slipte, met het gevolg, dat hij den hand wagen aanreed. De twee personen werden gegrepen, waarbij de jongen bekneld ge raakte tusschen de auto en een transforma torhuisje. De knaap was bijna op slag dood De man bekwam slechts lichte verwon dingen In den zetel van de Bank voor Internationale Betalingen heb ben de gouverneurs en presi denten der circulatiebanken gis teren geconfereerd. De president van de Neder- landsche Bank, mr. L. J. A. Trip, prof. Bachman van de Zwitsersche Nationale Bank en de gouverneur van de Banque de France, Tannery, namen aan de bijeenkomst deel. Mr. Trip deelde mede, dat de aanval op den Nederlandschen gulden is afgeslagen, zonder dat de Nederlandsche Bank haar gouddekking in belangrijke mate heeft zien verminderen. MUSCH VERLAAT „HET MASKER". De heer Jan Musch deelt ons mede, dat hij met ingang van het volgend seizoen geen deel meer zal uitmaken van de tooneelgroep „Het Masker". BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag heeft op het Keizer Karei- plein te Nijmegen een botsing plaats gevon^ den tusschen een autobus van de „Maas- buurt-spoorweg" en een electrische tram van de gemeente. Bij de botsing zijn een paar ruiten van de tram ingedrukt, terwijl de linkerzijde van de autobus zwaar geha vend werd. Het tram-verkeer is omgelegd. Omtrent de juiste ooi zaak van de botsing tast men in bet duister. De Delftsche politie heeft gisteravond twee beruchte Rotterdamscho inbrekers gearresteerd, de 46-jarige S., bijgenaamd „Amsterdamsch Bulletje" en de 42-jarige K., die reed6 ettelijke malen wegens in- Lord Eden ongesteld. (Buitenland). Spoorwegongeluk in Denemarken treinbestuurder gedoodi (Buiten land). De Volkedag-verkiezing fn Don zig; nazi's behalen 42 van de 72 zetels. (Buitenland). Race-auto rijdt nabij Parijs op de menigte in en doodt 5 personen. (Buitenland). Staatsvijand no. 1 gevangen. (Bui tenland). Hotel „Het Oude Raedthuys" te Woubrugge afgebrand. (Binnenland) Aanval op Nederlandschen gulden goed afgeslagen, volgens Mr. Trip. (Binnenland). Oude, blinde man bij noodlottigen brand te Monnikendam omgekomen. (Binnenland). „Vertrouwd" boekhouder te Oud- ;Beyerland verduistert twee ton. (Bin nenland). Opneming van jongeren In het be- drijsfleven. (Binnenland). Jongetje verdronken. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) braak zijn gevonnist. De mannen had den ia een sigarenwinkel aan de Hertog Govertkade te Delft ingebroken en wa ren bij het verlaten van het pand ge volgd door een buurman, die verdacht gestommel had gehoord. De buurman wees een hoofdagent van politie het tweetal aan, waarna deze beide mannen aanhield. De mannen bleken in het be zit te zijn van achtig gulden benevens veal klein geld, een breekijzer, gummi handschoenen en een dertigtal valsche sleutels. Het meest opvallende in de kleine competitie om den landstitel is wel de uitstekende start van Velocitas, dat slechts met 1—0 van Ajax ver loor en dat gedurende den wedstrijd zelf zeker tegen Ajax was opgewas sen en zeker een gelijk spel verdiend had. Go ahead won van D.W.S. met 1—0 en heeft thans de leiding ge nomen. Velocitas—Ajax 0—1. Velocitas begon tegen het sterke Ajax met een invaller voor haar spil, maar dat was voor de Groningers heelemaai geen aanlei ding, om bij de pakken neer te zitten. In tegendeel, ze speelden hun eigen spel en het bleek zoowaar, dat Ajax alle zeilen moest bijzetten, om onheil te voorkomen. Voor de rust was Velocitas dan ook het meest aan vallend en alleen dank zij een sterke verde diging kon Ajax den stand blanco-bank hou den! Na de thee werd Ajax sterker, maar nu bleek Velocitas-verdediging van prima ge halte en slechts een keer werd deze gepas seerd. Wel ga! Velocitas den moed niet op, maar enkele kansen bleven onbenut en de Amsterdammers mochten blij zijn, dat ze met 10 gewonnen hadden. Go ahead had bezoek van D.W.S. en de Deventer club was. in de eerste helft veel ster ker. Echter, de D.W.S.-achterhoede bleek moeilijk te passeeren, mede echter dank zij de zwakte der Go ahead-voorlinie. Deze linie miste verschillende kansen. Slechts een keer kon Go ahead in de eerste helft scoren. Kamp. van Nederl. Ajax c/5 Q Go-ahead P. S, V. Velocitas Ajax O 0—1 D. W. S. O Go-ahead 1—0 O P. S. V. 5-0 p Velocitas 0-1 0 De tweede helft bracht een iets meer aan vallend D.W.S., maar ook de Go ahead-ver- dediging bleek sterk en onpasseerbaar. Toch kroop ze in het laatste kwatrier door het oog van de naald, toen Halle uitloopend het leer kwijt raakte, maar de bal liep uit naast het doel. Go ahead won dus met 10. De stand is thans; Go ahead 2 2 0 0 2—0 4 P.S.V. 1 1 0 0 5-0 2 Ajax 2 10 1 11 2 Velocitas 10 0 10—10 D.W.S. 2 0 0 2 0—6 0 Blauw Wit deed in afdeeling I uitstekend werk door Z.V.V. met 3—0 kloppen. Het spel had eigenlijk weinig te beteekenen, omdat de zenuwen de voornaamste rol speelden. Blauw Wit was in het veld sterker, maar de Z.V.V- verdediging keerde alle aanvallen, tot in de laatste minuut voor de rust de Amsterdam mers de leiding namen. Ook daarom bleef Blauw Wit sterker en weldra was het 20. terwijl even daarna de stand tot 3—4) wera opgevoerd. Toen was de strijd beslist. Prom.-degr. Westelijke <s> 2e kl. A. PQ O N De stand is hier: Blauw Wit 2 2 0 0 4—0 4 Overmaas 10 0 1 0—1 0 Z.V.V. 10 0 1 0-3 0 In een wedstrijd, waarin wel een tiental doelpunten werden gescoord, gelukte het D.O.S. haar stadgenoote Hercules op het Velox-terrein met 46 te slaan, zoodat de Herculanen hun tweedeklasserschap tegen de beide derde-klas-kampioenen D.W.V. en Vole- wijekers, mogen verdedigen. Inmiddels heeft D.W.V. haar promotie- strijd goed ingezet, daar de Nieuwendam- mers op eigen veld kan zagen de Volewijckers met 2—0 te slaan. We zijn zeer benieuwd naar de verrichtingen van Hercules tegen het pittige D.W.V. D.W.V. 1 1 0 0 2-0 t Volewijckers 1 Q 0 1 0—2 0 Hercules In de promotie-degradatie derde-vierde klasse had het Amsterdamsche Meteoor be zoek van Succes. Daar beide ploegen in de kaasstad geen onbekenden zijn, worden hun verrichtingen met belangstelling tegemoet gezien. De Wieringers deden in Noord-Amster dammers zeer goed werk en wonnen den laa- tigen uitwedstrijd met 1—2. Zij hebben nu op eigen terrein slechts gelijk te spelen, terwijl een nederlaag hen nog een kans brengt. Succes 1 1 0 0 2—1 2 Meteoor 10 0 1 1—2 0 In de beslissings-wedstrijd van de derde klasse B, A.P.G.S.Z.R.C., moesten de Amsterdamsche politiemannen met 0—3 het onderspit delven en mogen nu hun derde klasseschap verdedigen tegen de beiden vier- de-klas-kampioenen, Amstel en Beverwijk. De beide kampioenen hadden inmiddels hun promotie-strijd reeds ingezet met een treffen te Amsterdam De Beverwijkers deden daarbij zeer goed werk en brachten Amstel in eigen huis een flinke 0—4 nederlaag toe.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9