DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qaqdijksch OveczicfU ^Buitenland Ataturk, de „vader" van het nieuwe Turkije. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 84 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137» Jaargang Een buitenlander vertelt, hoe de Turksche vrouwen het stemrecht hebben verkregen. IETS OVER DE SCHOOLKINDEREN. HET A.S. HUWELIJK VAN GOERING. LUDENDORFF 70 JAAR. Alle openbare gebouwen vlaggen. DE AFFAIRE-JACOB. Geen vonnis, alvorens het incident met Zwitserland is bijgelegd. Wat vandaag de aandacht trekt... BALDWIN IN ACTIE. Hij spreekt over Engeland's idealen. WERVELSTORM OP DE PHILIP PIJNEN. 29 dooden. DE RAMP TE CHATEAU—THIERRY. Het aantal dooden tot acht gestegen. ALKMAARSCHE COURANT. Den laatsten tijd is héél Tur kije druk in de weer met de voorbereidende werkzaamheden voor de Parlements-verkiezin- gen. Het laatste parlement heeft vdór de ontbinding nog juist een verandering in de grondwet aangebracht, waardoor de vrou wen nu zoowel het passieve als het actieve kiesrecht bezitten. Daardoor heeft de Turksche, die eeuwenlang achter tralies en muren heeft geleefd, het hoog ste recht in het land verworven. Zij heeft, nadat zij langen tijd harts tochtelijk naar haar zelfstandigheid verlangde en over haar ten achter staan zeer ongelukkig was, deze over winning slechts aan den man te dan ken, die in korten tijd uit 'n volk, welks rol in de wereldgeschiedenis reeds uit gespeeld scheen, een gezonden en vol komen modernen staat geschapen neeft: den president van 't nieuwe Turkije, Ataturk! De Turksche vrouw had onder zijn leiding in tien jaren reeds veel bereikt. Maar dit nieuwe succes verdient de grootste aandacht, nu zijn alle ketenen, waarmede de Turksche vrouw nog aan het verleden gebonden was, gebroken zij is in het bezit van haar volle vrijheid gekomen. Dit viert men nu reeds eenige maanden door vergaderingen, redevoe ringen en duizenden telegrammen en dankbetuigingen aan den „Vader der Turken". Want de vrouwen zijn er ttotsch op, dat zij eindelijk in hur land dezelfde rechten als de mannen genie ten. Reeds achttien jaar geleden hield ik in Europa een voordracht over de Turk sche vrouw. Men heeft mij toen nog al eens gevraagd, hoe de harems er in Turkije uitzagen en hoeveel vrouwen ik zelf had. Over mijn antwoord, dat ik in Turkije nog nimmer een harem had ge zien, en dat de mannen daar evenals in andere landen er eerst nog eens goed over dachten of zij wel voor één vrouw konden zorgen, was men meestal zeer verwonderd en meer nog teleurgesteld. Stamboel, dat eeuwenlang onder de heerschappij van de sultans heeft ge staan, was reeds tien jaar geleden een stad van allerhande tegenstellingen. Eenerzijds zag men tot voor eenige ja ren nog geheel gesluierde vrouwen op de straten en anderzijds zag men Turk- 6 v die er zelfs volgens hedendaag- sche begrippen modern uitzagen. Als overblijfsel vond men de harem nog in b^t paleis van den Sultan en in de hui zen van eenige oude pascha's, die nog in den ban van den ouden tijd leefden. Doch over het algemeen leefde de Turk, die «enigermate met de moderne leef wijze vertrouwd was, ongeveer als de doorsnee-Europeaan. De vrouw was ge sluierd, niet omdat zij of haar man dit w-nschte, doch omdat de wet haar daar toe dwong. Polygamie werd echter in waarheid slechts door enkele geweten loze menschen bedreven. Oorspronke lijk was de polygamie door de religie veroorloofd: Mohammed heeft haar toe gestaan, omdat dit in Arabië dringend noodzakelijk was; in den tijd vóór Mo hammed bezaten de Arabieren oneindig veel vrouwen; daarom heeft de stichter v*n den godsdienst het voor doelmatig f?' houden in dezen toestand geen plotse linge verandering te brengen. Hij heeft het bezit van vier vrouwen toegestaan en °nder zeer strenge voorwaarden om schreven wanneer een man een tweede °f een derde vrouw mag trouwen. De hian wordt gedwongen, de vrouwen in ■verschillende huizen en geheel volgens hun stand te onderhouden. Deze voor- Waarden werden echter in den loop der tijden verzacht en door de geestelijken ten gunste van de mannen zoo uitgelegd dat deze zich wel de oude rechten aan matigden, maar de daaraan verbonden Verplichtingen vergaten. In het Turk. che leven heeft de vrouw oorspronkelijk een zeer voorname rol gespeeld. Zij was in geen enkel opzicht slechts speelgoed en slavin van den man, maar zijn hulp en medewerkster. Toen echter de Turken den Mohamme daans che n godsdienst aannamen, heb ben zij zich daarmede ook de dien tijd geldende Arabische zeden eigen ge maakt. In Arabië had de vrouw niet de minste rechten; de Arabieren hebben dikwijls hun pasgeboren dochters ge dood, omdat zij ze voor „overbodig" hielden. Zoover zijn de Turken nu wel nooit gegaan, maar ook bij hen heeft de vrouw door den invloed van den gods dienst bij stukjes en beetjes haar geheele zelfstandigheid verloren. Na de verovering van Constantinopel heeft men ook het hofleven, ceremoniën, luxe en slavernij overgenomen, allemaal zaken, die aan de oude, eenvoudige Tur ken onbekend waren. Deze toestand heeft vele eeuwen geduurd, maar daar hij niet in het karakter van liet volk gegrond was, waren slechts de macht hebbers tevreden, omdat zij door hun macht en hun geld alles konden berei ken. Temidden van het volk waarde echter onrust! Men klaagde over dezen toestand, men leefde over het algemeen in de laatste jaren precies als in Euro pa, maar het oude werd niet afgeschaft, omdat niemand er den moed toe vond. De schepper van het moderne Turkije, Ataturk, heeft nu van Turkije een Westerschen staat gemaakt. Door het verbod van den fez, afschaf fing van het kalifaat en neveninstellin- gen, invoering van het latijnsche schrift er een modern burgerlijk wetboek, heeft de vader van de jonge Turksche repu bliek getoond een ware Avondlander te zijn, die in wezen een vooruitstrevend en modern mensch is. Alle door hem genomen maatregelen vormen een samenhangend geheel en "ijn een steun, om de jonge Turksche republiek een vasten grondslag te geven. Ataturk heeft veel veranderd: alphabet, literatuur, wetten, zeden en kleeding. En met het toekennen van het actieve en passieve kiesrecht aan de vrouwen beeft hij zich meer vooruitstrevend ge toond dan menig Westersch staatsman. Do daden van Ataturk, die de Turksche opubliek verder voeren nn den weg van vooruitgang en westersche civilisatie, stellen haar tegelijk op één lijn met de West-Europeesche landen. De wereld heeft door het wereldschok kende avontuur van den wereldoorlog overal de grootste veranderingen onder gaan. Maar zoo'n principieel© verande ring als Turkijs in korten tijd be'eeft, vindt welhaast geen enke' voorbeeld in de wereldgeschiedenis. Bijna lijkt het alsof er in het naaste Oosten een nieuwe profeet is opgestaan, die zijn volk vol komen nieuwe richtlijnen geeft, welke zich aansluiten bij de wereldbeschou wing van dat volk. Het geheim van het succes van den hier ter plaatse. Gazi is daarin gelegen, dat hij zijn radi calere vormen nooit overhaast en zijn werk aanpast aan den tijd. In de al'er- eerste plaats echter kent hij de psycho logie van zijn volk door en door. Om die reden voerde hij eerst thans, reeds 11 jaar na het stichten van het nieuwe Turksche rijk, enkele reformen in, lie hij zeer zeker reeds lang in den zin had! Men beweert weliswaar van oppositio- neele zijde, dat al deze reformbewegin gen met macht en geweld worden door gevoerd doch dat is niet overeenkom stig de waarheid! Want de Gazi bereidt zijn nieuwe ideeën steeds zorgvuldig voor, houdt redevoeringen en publiceert artikelen, voordat zij in daden worden ou'gezet. Eén der laatste reformen was de in voering van den familienaam. Deze nieuwigheid, die op het eerste gezicht geen bijzonder groote beteekenis bezit, heeft voor Turkije zelfs héél veel te be- teekenen. Want daardoor neemt Turk'je afecheid van het verleden en gaat een groote schrede verder in de toekomst. Voor de invoering van den familie naam was de tijd reeds lang rijp! Hoewel Turkije vroeger een feodale staat was, en hoewel er families zijn, die duizen den jaren oud zijn, was er bijna nie mand, die een werkelijken familienaam droeg. Zoodra een kind geboren was, gaf men het den naam van den een of an te ren heilige en als tweeden naam kreeg het, na wederzijdsch overleg van de ouders, den naam van een goede beken de of een familielid. Andere ouders zochten een mooi-klinkenden naam uit een woordenboek op. Daarom heetten niet minder dan de helft der 17 mil'ioen binnen de grenzen van Turkije wonende Turken „Mohammed", „Achmedof „Moestapha". Als wij dit vergelijken met andere Mohammedaansche landen, zal dit nog opvallender wordenl De Gazi zélf heet óók Moestapha; zijn anderen naam Kemal (dl. voortreffelijk of rijp) heeft zijn wiskundeleéraar hem gegeven, daar deze leerling bijzonder veel talent aan den dag legde voor wiskunde en de leeraar hem door dezen bijnaam van de andere leerlingen in zijn klasse, die eveneens haast allemaal Moestapha heetten, wiltj© onderscheiden. Tot nog toe kregen de kinderen bij het betreden van de scvool een nummer; dat behielden zij hun heelen schooltijd door. Met djt nummer werden zij in de klasse aangeduid. Thans heeft de Gazi door de invoering van een familienaam ai deze toestanden met één slag veran derd! Daardoor heeft hij niet alleen voor het binnenilandsch bestuur, voor de staathuishoudkunde gemakkelijker vo orwaarden geschapen, maar tevens ook in ieder individu het sluimerende persoonlijkheidsgevoel opgewekt! Want tot nog toe droeg de Turk een Arabi- schen naa n, en beschouwde zich vol gens het oud geloof al6 een voorbij gaande gast op deze aarde, die geduren de dit leven slechts aan het eeuwige hiernamaals moest denken. De reform b>let den Turk evenmin, het hierna- n 'jals te overdenken, en daarnaar te leven, maar dwingt hem tevens een taak tegenover volk en vaderland te gaan vei vullen, een plicht, die door den fami lienaam verder erfelijk geworden is! De groote nationale vergadering heeft, toen zij de wet op den familienaam aan nam, gelijktijdig besloten, den Gazi Moestpha Kemal den eerenaam Ataturk (vader der Turken of de Groote Turk) te verleenen. Dezen grootschen naam heeft de nationale vergadering uitgeko zen, omdat de daarmede geëerde man de natie heeft gered en haar iederen nieu wen dag nieuwe kracht verleent tot voortgang op den weg der modernisee ring en vooruitgang! Volgens de nieuwe wet voor de invoe ring en den vooruitgang! Turk binnen een Jaar een familienaam opgeven! Ambtenaren echter kregen slechts de gelegenheid tot einde Januari j.1. Wie een naam wil dragen, die histo rische beteekenis heeft, moet voor de historische rechtvaardiging van dien familienaam een bewijs kunnen toonen. De keus is overigens volkomen vrij. Tal van ambtelijke instanties zijn bezig uit écht-Turks che woorden thans namen te fabriceeren, om de dragers daarvan hun Turksche afkomst te suggereeren en eindelijk van den Arabischen invloed, waaronder Turkije eeuwenlang gestaan heeft, voor altijd los te maken! Haast vorstelijke plechtigheden. De openbare plechtigheden te Berlijn naar aanleiding van het huwelijk van gene raal Goering krijgen een min of meer vor stelijk karakter en beginnen reeds morgen, een dag voor de eigenlijke bruiloft. Heden, Dinsdag nemen Goering en zijn bruid in hun paleis in de Albrechtsstrasse, dat geheel gerestaureerd is, felicitaties in ontvangst. Des avonds feestvoorstellingen in de Opera, alleen toegankelijk voor ge noodigden. In de pauze begroeting in de foyer. Intusschen trekt buiten een geweldige fakkeloptocht voorbij gevormd door S.S. en S.A. en arbeidsdienst. Goering en zijn bruid verschijnen op het balcon teneinde dezen fakkeloptocht in oogenschouw te nemen. Woensdag: aubade voor het huis van de bruid gebracht door de vereenigde kapellen van den lijfstandaard en de landspolitie. Om half twaalf komt rijksminister Goe ring zijn bruid afhalen. Men rijdt dan ge zamenlijk naar de rijkskanselarij, waar de trouwgetuigen wachten. Het zijn Hitier zelf en Kerll, rijksminister zonder portefeuille, gewezen Pruisisch minister van justitie en gewezen president van den Pruisischen Landdag. Dan rijdt de trouwstoet in automobielen, omstuwd door bereden troepen, langs het voormalige keizerlijke paleis naar het stad huis. De heele weg van de rijkskanselarij tot aan het stadhuis wordt aldus de N R. Crt. aan beide zijden omzoomd door S.S. en b.A. Op de treden van het stadhuis staat staats secretaris Lippert te wachten om het bruids- paar de deur binnen te leiden naar de trouw- zaal, waar oppcr-burgemeester Sahm de burgerlijke huwelijksvoltrekking verricht, hetgeen slechts weinig tijd in beslag zal ne men en waartoe geen gasten zij'n genoodigd Vervolgens begeeft zich de stoet naar den Dom, waar de kerkelijke huwelijksvoltrek king geschiedt. Daartoe zijn genoodigd alle leden van de regeering, de chefs van de partijleiding, het geheele diplomatieke corps, de leden van de generaliteit en afge vaardigden van alle takken van bestuur. Na afloop van deze plechtigheid begeven zich voorloopig zoowel Hitier als alle gasten naar huis. Tegen den avond eerst wordt in Kaiserhof een officieel diner gegeven, waar aan vier honderd genoodigden deelnemen. De Duitsche „Führer" en rijkskanse lier heeft het volgende bevel uitgevaar digd: „Morgen, 9 April, zal generaal Luden- dorff zijn zeventigsten verjaardag vie ren. In verband hiermede herinnert zich het Duitsche volk in groote dankbaar heid de onvergetelijke prestaties van zijn grootsten veldheer uit den wereld oorlog. Het is om aan den plicht van na- tionalen dank te voldoen, dat ik beveel, dat alle openbare gebouwen op den 9den April de vlag zullen uitsteken". Naar aanleiding van den geboortedag van den generaal der infanterie, Luden- dorff, zullen de rijksweerminister, gene raal von Blomberg, en de chef der leger leiding, de artillerie-generaal von Pritsch, den veldheer op 9 April per soonlijk de gelukwenschen van de weer macht overbrengen. Op den dag van het feest zullen om 8 uur 's morgens dubbelposten van het rijksleger vóór het huis van generaal Ludendorff in Tutzing aantreden. Om 11 uur zal een eerecompagnie met vaandels van het vroegere fusilierregi- ment „General Ludensdorff" (Neder- Rijnsch) No. 39 in tegenwoordigheid van den bevelhebber in weerdistrict VII, alsmede van de overige superieuren van den troep, zich opstellen. Een deputatie van de vereeniging van het vroegere fusilierregiment 39 neemt aan de huldiging deel. De rijksweermi nister en de chef van de legerleiding zullen gemeenschappelijk met generaal Ludensdorff de eere-compagnie inspec- teeren. Daarna heeft een défilé van den troep plaats. De rijksweerminister heeft bovendien voor den 9den April bij alle troependee- len het houden van appèls bevolen, waarbij de militaire prestaties van den veldheer Ludendorff zullen worden naar voren gebracht De rijksbond van Duitsche officieren herdenkt in zijn bondstijdschrift gene raal Ludendorff. Op zijn 70sten verjaardag aldus heet het gedenken wij dankbaar den grooten soldaat Ludensdorff, inzonder heid zijn stimuleerende kracht bij het laatste legerontwerp vóór den oorlog, den dapperen frontsoldaat en energie ken tactischen aanvoerder bij Luik, den organisator en stateeg van hoog initia tief en van bovenmenschelijke werk- en wilskracht in den heelen oorlog. In welingelichte Duitsche kringen wordt verklaard, dat de journalist Jacob zich naar Stuttgart had begeven om daar zekere personen te ontmoeten die thans zouden zijn gearresteerd. In dezelfde kringen wordt bevestigd, dat men voornemens is, Jacob voor een Duitsche rechtbank te dagen, maar men verzekert tevens, dat geen enkel vonnis zal worden uitgesproken, alvorens het diplomatieke incident met Zwitserland zal zijn bijgelegd. Overigens zou men er in Duitschland geenszins aan denken, zich aan een ar bitrage-procedure te onttrekken, dit zoo veel te minder, omdat arbitrage uit drukkelijk is voorzien, in een tusschen Zwitserland en Duitschland vigeerend verdrag. HET RADIO-PROCES TE BERLIJN. De eischen tegen de voor malige leiders van den Duitschen Omroep. In de 70ste zitting van het proces tegen de voormalige leiders van den Duitschen Radio Omroep te Berlijn heeft de procureur-gene raal Reimer aan het slot van zijn requisitoir tegen den vroegeren Rijksradio-commissaris, den oud-staatssecretaris Bredow wegens on trouw, overtreding der handelswetgeving en medeplichtigheid aan partijverraad anderhalf jaar gevangenisstraf en 30.000 mark boete geëischt, met aftrek van een jaar, drie maan den en twaalf dagen voorloopige hechtenis. Tegen den voormaligen directeur der Om- roep-Maatschappij dr. Magnus werd geëischt drie jaar en vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van een jaar en vijf maanden preven tief, en 1500 Mark boete. Tegen den voormaligen intendant der Ber- liinsche Omvoep Maatschappij dr. Flesch werd geëischt 2Y, jaar gevangenisstraf met aftrek van 11 maanden preventief en 6000 Mark boete, tegen dr. Jaeger uit Leipzig een jaar en drie maanden gevangenisstraf en 6000 Mark boete, tegen dr. Kohl uit Leipzig tien maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden preventief en 5000 Mark boete, tegen Paul Korte uit Keulen acht maanden gevan genisstraf met aft'.ek van vier weker, preven tief en 3000 Mark boete, tegen Zoreck uit Breslau 8000 Mark boete, waarvan 4000 Orkaan teistert de Philippijnen. (Buitenland). MacDonald en Flaudin naar Stbesa. (Buitenland). Ludendorff 70 jaar. (Buitenland). De affaire-Jacob; Duitschland zou bereid zijn in deze zaak geen vonnis te laten wijzen, vooraleer het inci dent met Zwitserland is bijgelegd. (Buitenland). Het huwelijk van Göring. (Buiten land). Het conflict in de sigarenindu- strie; loonsverlaging. (Binnenland). Felle brand te Nijmegen. (Binnen land). De Citax-onderneming te Amster dam gaat liquideeren; 125 chauf feurs is ontslag aangezegd. (Binnen land). Hedenmorgen „luchtaanvalop den Haag. (Binnenlan 1). Het fort „Honswijk" in gebruik genomen. (Binnenland). Predikant uit Castricum voor den politierechter. (Rechtszaken). Met ingang van 1 Mei wordt een aanvang gemaakt met de uitbetaling van den steun aan de bloembollen kweekers. (Land- en Tuinbouw). Onze reis-redacteur over de ramp van de „Leeuwerik". (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Mark geacht worden door de voorloopige hechtenis te zijn gedelgd en tegen dr. Otto uit Leipzig 2000 Mark boete. In zijn requisitoir verklaarde de procureur- generaal, dat hoe groot de verdiensten van Bredow en Magnus voor de organisatie van den Duitschen Omroep ook geweest mogen zijn, daarmee geen rekening mocht worden gehouden bij de beoordeeling van de over tredingen, die hen voor het gerecht hadden gebracht. Bredow, die zelf een zeer hoog in komen had, dacht zeer ruim over geldzaken en het is mogelijk, dat hij niet heeft inge zien, dat zijn omgeving voortdurend op geld aasde. Baldwin verklaarde gisteravond in een rede te Londen, dat Engeland de plicht heetf de tegenstellingen tusschen de nationale idealen van eenige Europeesche landen en de Engelsche idealen te begrijpen. De hoop op beperking der bewapening had hij nog niet opgegeven en hij was ervan over tuigd, dat de beste weg tot veiligstelling van den vrede de collectieve veiligheid was. Hij hoopte, dat Engeland in de komende weker» te Genève voor dit ideaal zou willen vechten De provincies Samar en Albay op de Philippijnen zijn geteisterd door een zwaren wervelstorm, die groote schade heeft aangericht. Men vreest dat talrijke personen om het leven gekomen zijn. Duizen den menschen zijn dakloos. Te Rorongen aan de Oostkust van Samar zijn 25 personen ge dood en vrijwel alle huizen ver nield. Te Cathalogas, de hoofd stad van Samar, zijn vier dooden te betreuren, terwijl talloozen wer den gewond. De schade wordt daar alleen op eenige honderdduizenden dollars geschat. Naar het voorloopig onderzoek heeft uit gewezen, is de ramp te Chateau-Thierry (Fr.) waar een race-auto op het publiek is inge reden, o.a. veroorzaakt door de gebrekkige organisatie en het ontbreken van veiligheids maatregelen. Zoo waren de toeschouwers slechts door een touw van de baan ge scheiden, en was er geen ordedienst inge steld. Het aantal slachtoffers is intusschen tot acht gestegen,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1