DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De conferentie van Stresa. T>xigeUiksch 0veezicht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 86 DIt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag II April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Moeilijke dagen voor de diplomatieke wereld; Mussolini wil daden zien; over, maar zonder Duitschland. AAN DEN VOORAVOND. Hedenmorgen om 11 uur zijn de groote politieke besprekingen te Stresa begonnen en met groote belangstelling wacht de ganschc wereld op de resultaten er van. Immers, er zullen in Stresa vraag stukken worden behandeld, die van een groot en onmiddellijk belang zijn voor den vrede in Europa. Daarom is het zoo jammer, dat Duitschland niet in Stresa vertegen woordigd is, omdat er nu gepraat zal worden over Duitschland, maar zonder Duitschland. Zonder op de resultaten vooruit te loopen, meenen wij toch te mogen zeggen, dat de afwezigheid van Duitschland aan de waarde der conferentie eenige afbreuk doet. In Stresa is alles in gereedheid gebracht voor de conferentie. Zestig nieuwe telefoon lijnen zijn aangelegd, teneinde een snelle ver binding tot stand te kunnen brengen voor de ruim 200 journalisten uit de geheele wereld. Groote persbureaux zijn ingericht, directe verbindingen met tal van landen zijn tot stand gekomen. Zoo belangrijk acht de pers de conferentie van Stresa! Bewakingsmaatregelen zijn genomen in groote uitgebreidheid. De passencontróle is uiterst streng en zelfs patrouilleeren voort durend bewakingsvliegtuigen in de luchf om ook van dien kant tegen elk risico verzekerd te zijn. Is dat noodig? Zal men vragen. Een speciale correspondent van het Hbld. geeft er het antwoord op, want hij zegt: De komende diplomatieke besprekingen zijn moeilijk genoeg en raken zoo vele ge voeligheden, dat men met allerlei spanningen en wellicht overspanningen rekening moet houden. Daartegenover wordt reeds bij voor baat door de Italianen een nadrukkelijk machtsvertoon ingezet. Zou dit een voor bode blijken te zijn van de ltaliaansche hou ding ter conferentie zelve? Toestand onzeker. Voor het oogenblik is de toestand uiterst onzeker. Wat zullen de drie mogendheden in Stresa tegenover de Duitsche daad der herbewapening kunnen plaatsen? In lta liaansche kringen heeft men tot dusver zeer energieke woorden laten hooren. Mussolini zou genoeg hebben van woorden en daden wllen zien. De vraag is, welke? Zal men zich tot een solidariteitsverklaring der drie mogendheden met een moreele veroordeel ing van de eenzijdige schending door Duitsch land van het verdrag van Versailles bepa len? Of zal men in zulk een verklaring ook tanden durven zetten, en die eventueel ook durven gebruiken? Men spreekt veel over methoden voor gezamenlijke actie tegen even- tueele Duitsche agressie en ter verdediging van contractueele verdragsrechten; van ver schillende kanten komt de oude en tot dus ver steeds mislukte gedachte weer naar vo ren om aan de artikelen 10 en 16 van het Bonds-pact, die de bescherming der territo riale integriteit en de toepassing van mili taire en economische sancties tegen schen ders van het pact betreffen, nieuw en wer kelijk leven in te blazen. Maar terwijl Frankrijk en Rusland en de Kleine Entente hier inderdaad tot krachtig nieuw initiatief bereid zouden zijn, wordt in Britsche- en ltaliaansche kringen het standpunt verde digd, dat dit alleen mogelijk zou zijn, wan neer ook aan artikel 19, dat de mogelijkheid van herziening van verouderde verdragen inhoudt, een actiever en ruimer arbeidsveld wordt gegeven. Zulk algemeene formules brengen echter geen practische oplossing voor de verschil lende heterogene belangen welke thans op het spel staan. De ontvangst welke het Oost-Locarnoplan in Duitschland, Polen en ten slotte ook in Engeland (dat zelf geen Oost-Europeesche grenzen wenscht te garan deeren) heeft gevonden, bewijst, dat elke re geling welke nog algemeenere sanctie-ver plichtingen zou instellen, en nog meer sta ten zou nopen om huljp te verleenen voor de verdediging van grenzen, waarbij zij geen rechtstreeksch belang hebben, zeer moeilijk te verwezenlijken zal zijn. En simpele con sultatieve pacten of verdragen van non agressie of van niet-inmenging bieden op hun beurt weer niet voldoende zekerheid voor actieve hulp in tijd van nood. Terwijl zekerheidstelling weer niet kan worden ge geven ten aanzien van grenzen, waarvan men gevoelt dat deze vroeg of laat aan re visie zullen moeten worden onderworpen. Hier loopen de belangen kris kras door elkaar. De Duitschers hebben intusschen de revisie reeds in eigen handen genomen en de voorstanders van den status quo loope te hoop. Maar de Engelschen zijn geenszins tegen elke revisie, en van hen zijn, zooal- het er nu uitziet, geen krachtige sanctievoor- stellen te verwachten. Italië's status quo-be- langen gelden in hoofdzaak de beveiliging van Oostenrijks onafhankelijkheid tegen het Duitsche gevaar, waarvoor het in Centraal Europa een krachtpolitiek zou willen voiren die ook aan Hongarije en Bulgarije ten goede zou kunnen komen. Maar daartegen komt de Kleine Entente weer in het geweer Kan men onder die omstandigheden ver wachten dat een formule kan worden gevon den, die werkelijk iets beteekent en allen be vredigt? Uit Fransch-Russische bronnen komen reeds teekenen van ongeduld, die op de mo gelijkheid van een afzonderlijk bondgenoot schap wijzen. Maar zulke stroomingen die Europa formeel in vijandige kampen zouden verdeelen, hebben in Engeland steeds scher pe oppositie gevonden. Nog geen lijn als richtsnoer? Zoo is aan den vooravond van de confe rentie van Stresa absoluut geen lijn te be speuren welke als richtsnoer zou kunnen dienen. Tien jaar geleden werd, iets verder op aan de oevers van ditzelfde Lago Mag- giore, in Locarno, een regionaal pact voor de Rijngrens en den vrede in West-Europa gesloten. Een pact met een begrensd oog merk en met positieve en practische verplich tingen waaraan ook Engeland zich niet heeft willen onttrekken, aangezien het bij de Rijngrens, gelijk Baldwin onlangs herhaald heeft, rechtstreeksch belang bezit Locarno werd de inleiding van een periode van Fransch-Duitsche ontspanning, het tijdperk van Briand en Stresemann. Het kwam voort uit rechtstreeksche onderhandeling tusschen vrienden en vijanden Misschien is dat de fout van Stresa dat het den vijand van wel eer, Duitschland, uitsluit. De Engelschen schijnen dat he' duidelijkst te beseffen Vandaar dat ir bun midden het denkbeeld schijnt te rijpen voor een nieuwe conferentie te Londen, waar Duitschland wel aanwezig zal zijn en waar men in direct contact tusschen alle partijen zou kunnen treden. Het is mogelijk dat Frankrijk en Italië daartegen geen bezwaar zouden maken Maar dan op voorwaarde dat Engeland Frankrijk en Italig vooraf een vereenigd front zouden organiseeren. Want tegenove de Duitsche schending van het verdrag va Versailles acht men een krachtigen bon noodig. Maar voor dit vereenigde front on breken thans juist nog op vele punten c grondslagen, gelijk wij hierboven hebben ui eengezet. Onderwijl geniet Stresa van veel uiterli vertoon. Het lijkt op een gecostumeerd tuii feest met al het militair gedoe tusschen di geïllumineerde gebouwen. Het congres danst. En Stresa lijkt heelemaal niet op een vulkaan. Veeleer doet dit alles denken aan 'n speciale attractie voor het vreemdelingen verkeer. De dood der uitgeweken Duitsche vrouwen. Hadden zij Jacob onbewust verraden? Onderzoek naar dood der beide emigranten. Te Wesetminster is eer officieel onderzoek geopend naar de omstandigheden, waaronder de beide Duitsche emigranten Frau dr. Fabian en Frau Wurm den dood hebben ge vonden. Zelfmoord officieel vastgesteld. Het onderzoek van den officieelen lijk schouwer naar den dood van de Duitsche emigranten Frau dr. Fabian en Frau Wurm heeft tot de uitspraak geleid zelfmoord in een oogenblik van geestelijke aberratie. De dood werd veroorzaakt door vergif. Uit het onderzoek is gebleken dat dr. Fabian een teleurstelling in de l efde had gehad. OP ZOEK NAAR GOUD. Een fantastische reis. Twee Amerikanen en een Duitscher zullen binnenkort met hun zeiljacht „The Flying Dutchman", dat slechts tien M lang is, van hier vertrekken op een tocht, die hen rond de helft der wereld zal voeren. Zij gaan van Sjanghai via de Phiijppijnen en Nieuw-Guinea naar de Cocos-eilanden teneinde nasporingen te verrichten naar het goud, dat zich aan boord zou hebben be vonden van den befaamden Duitschen kruiser „Embden", die in 1915 daar ge zonken is. Ook zal een onderzoek ingesteld worden naar het Spaansche galjoen „Cormoran". dat in 1520 op ongeveer 800 mijl afstand van de Luderitzbaai (Z W. Afrika) i3 ge zonken en dat. naar men meent, voor mil lioenen aan goud ui de ruimen moet hebben. Wat vandaag de aandacht trekt NIET ALLEDAAGSCH AVONTUUR. De tandarts en de amateur-bokser. Een tandarts te New York is gistermiddag door een patiënt, dien hij onder handen had, zelf onder handen genomen. De patiënt, een boom van een kerel, moest zich een kies laten trekken en had daartoe reeds plaats genomen op den zoo ontzag- wekkenden stoel. De tandarts was juist be zig zijn patiënt te verdooven, toen hij plot seling zelf een swing op zijn linkerkaak kreeg van den patiënt, die met zijn linker hand het apparaatje, waarmede hij bewerkt werd van zich afsloeg. Het resultaat was, dat de tandarts achterover van de eerste verdieping, het zal wel niet de eerste verdie ping van een wolkenkrabber zijn geweest, door het raam op den beganen grond terecht kwam, De patiënt, mogelijk nog wat versuft, sprong den would-be verlosser van zijn he- vigen pijn na en probeerde deze te worgen. Verbaasde voorbijgangers scheidden dok ter en patiënt, waarna, indien met 't uiterst onwaarschcijnlijke verhaal mag gelooven, beiden zich weer naar boven begaven, waar de kies, onder getuige van vier agenten, werd getrokken. Het verhaal vermeldt niet of de patiënt lid is van een ziekenfonds dan wel of hij als particulier kwam. In ieder geval biedt het beroep van tandarts in Amerika vele mo gelijkheden. „AQUITANIA" GESTRAND. 350 passagiers in veiligheid. Het Engelsche stoomschip „Aquitania", dat met 350 touristen aan boord van New- York via de Middellandsche Zee naar South- ampton was bestemd, is gisteren in de nabij heid van laatstgenoemde haven op een halve mijl afstand van de kust gestrand. Het schip zit met den boeg aan den grond. Negen sleepbooten hebben gistermiddag met hoog water tevergeefs getracht het schip vlot te brengen. Met he* hoogtij van vanmorgen 4 uur zou men andermaal een poging doen om het schip los te sleepen. De 350 passagiers zijn met tenders van boord gehaald. ALS DOOR EEN WONDER GERED! De wonderen zijn toch blijkbaar de wereld nog niet uit! In d®n trein uit Odense, die Zondagmorgen bij Rinze op een trein uit Svendborg reed, evond zich een jong echt paar. De jonge vrouw stond od het voorbal- con van den motorwagen met haar kleine in een kinderwagen. Daar het kind vast sliep, zeide de conducteur tot de moeder dat zij ge rust binnen kon gaan zitten; hij zou wel op de kleine passen. Bij de botsing werd het voorbalcon geheel in elkaar gedrukt en de ongelukkige ouders, die beiden schrammen opliepen, verwachtten hun kleine dood of verminkt terug te vinden. Toen men den kinderwagen uit de overbl'jfselen had bevrijd was deze in elkaar gedrukt maar het kind lag volkomen ongedeerd onder de dekens Het was zelfs niet wakker geworden. COURANT. De Msb. verneemt uit Londen: De dood door vergiftiging van de twee Duitsche uitgewekenen Dr. Nora Fabian en Matilda Wurm is nog steeds het onderwerp van veel belangstelling. Maar ook zonder op de lijkschouwing vooruit t loopen, mag men zeggen, dat er niet de minste twijfel kan bestaan aan de manier, waarop de twee vrouwen het leven verloren. Niets wijst er op, dat zij 0 anaere wijze gestorven zijn dan door zei: vergiftiging. angenomen dat bet thans algemeene ve-moeden van zelfmoord bevestigd wordt, dan kan (en zal waarschijnlijk ook) het verdict luiden: „suicide while of unsound mind" (zelfmoord onder storing der geestvermogens), de bijna steeds gebezigde formule, welke boru-t op de veronderstelling, dat niemand, die zich werkelijk in het vole bezit zijner verstandelijke vermogens bevindt, zelf moord plegen kan. Zeer vaak wordt vóór „unsound nog de nadere bepaling „tomporarily" (tijdelijk) geplaatst, waar mede te kennen gegeven wordt dat van h* t oogenblik af, waarop de daad opge vat werd, de geestvermogens van den dader verstoord waren. In strijd met deze opvatting wordt verstand6verbijs- t ring zeer vaak niet aangevperd ten gunste van personele, die terecht staan wegens poging tot zelfmoord- Om op den betreffenden dubbelen zelf moord terug komen men heeft een neiging waargenomen van de zijde van s mmige bladen, en wellicht >ok van o'ficieuse personen, om den nadruk te leggen op de mogelijkheid of zelfs waar schijnlijkheid dat het drama is toe te schrijven aan geheel particuliere om standigheden. Reed6 onmiddellijk werd gezinspeeld op nijpend geldgebrek. Er blijkt geen nijpend gebrek aan geld geweest te zijn. Dan werd gezegd, dat Dr. Fabian zich wellicht ongerust maakte over de vraag, of haar paspoort op 1 Mei verlengd zou worden. Thans blijkt, dat er weinig redenen be stonden zich hierover ongerust te ma ken. Toen werd gesproken van een „liefdes drama". Kortom: er werd veel gedaan om de aandacht af te leiden van wat kapt. Waterhouse Vrijdag in het parlement gezegd had omtrent „directe of indirecte misdaad, welke in dit land niet geduld kan worden". Van andere zijde werd en wordt evenveel gedaan om juist op dit aspect alle aandacht te vestigen, en het drama ir. Bloomsbury zooveel mogelijk uit te buiten in de hoop, dat van overheids wege opgetreden zal worden tegen de „politieke vereenigingen", waarop Kapt. Waterhouse zinspeelde, en waarmede hij klaarblijkelijk doelde op nazi-organisa ties te Londen. Blijkt uit de omstandigheden, welke aan den dood dor beide Duitsche vrou wen voorafgingen, dat deze organisaties, c de bestendiging dier organisaties „ge vaarlijk is voor de veiligheid van het publiek" in den zin van de wet van i926? Dit is .wat men eenerzijds hoopt, dat bij de lijkschouwing bijzonder op den voorgrond gesteld zal worden, terwijl men anderzijds, om verwikkelingen te voorkomen, niets liever wenscht, dan dat de „coroner" geen termen zal vinden om hierop nader in te gaan. „Reynolds's Illustrated News", een zondagsblad van betere standing dan de meesten zijner populaire confraters, schrijft: „De coroner zal waarschijnlijk, m overeenstemming met de in het lager- 1 uis afgelegde verklaring, voor oogen houden, dat in dit land wellicht een stel sel van politieke spionnage in werking en voegt hieraan toe: „Wij vernemen it inderdaad een nazi-spionnenorgani- tie in Londen werkzaam is." Dit nu is een zoo algemeen bekend •it, dat er weinig meer aan te „verne en" i6, ofschoon somigen wellicht de jorkeur zullen geven aan den term „ge- rum© dienst". De vraag is niet, of zulk 3 t organisatie bestaat, maar of zij op Kidanige wijze werkt, dat personen, ge- ijk Dr. Fabian en haar vriendin, tot wanhoop gedreven en geterroriseerd, haar bezinning verliezen en de hand aan zichzelven slaan. „Reynolds's" zinspeelt er op, dat dit inderdaad het geval geweest is, en dat 't treurspel van Bloomsbury nauw ver band houdt met de ontvoering van Ber thold Jacob, met wien de twee vrouwen intiem bekend waren .Maar veel belang rijker is, dat (althans volgens genoemd blad) deze vrouwen ook vaak bezoek ontvingen van Dr. Wesemann, toen deze te Londen woonde. Dr. Wesemann is de nazi, die thans in Zwitserland gevangen gehouden wordt onder verdenking van medeplichtigheid aan de ontvoering van Jacob. Deze Wesemann is èf later naar de nazi's overgeloopen öf heeft zich aan vankelijk, evenals vele leden van de in Soho gevestigde spionnageorganisatie, voor anti-nazi uitgegeven, teneinde al dus het vertrouwen van uitgewekenen te winnen. De meest aannemelijke verklaring van Dr. Fabian's wanhoopsdaad zou deze zijn dat zij redenen had te vreezen dat zij tengevolge van onvoorzichtige uitla tingen, door haar tegenover Wesemann gedaan, feitelijk haar vriend Jacob ver raden en in zijn ongeluk gestort heeft. „Reynolds's" geeft nog tal van bijzon derheden omtrent een „schrikbewind" der nazis onder de uitgewekenen te Ionden, en omtrent de merkwaardige positie, welke ingenomen werd door Dr Fabian, die „meer omtrent de spionna georganisatie af i>i dan iemand anders in Londen", en de Britsche autoriteiten omtrent hun intriges inlichtte. Wij'vernemen verder dat „zij en Frau Wurm voortdurend in een atmosfeer van alarm geleefd hebben", en dat „de ontvoering van Herr Jacob wellicht de climax was van dit schrikbewind in haar leven". Dit alles nu krijgt grooter beteekenis in verband met het feit, dat Dr. Ganz, de Zwitsersche magistraat, zich juist tot Dr. Fabian wendde voor inlichtingen omtrent Wesemann, maar het verklaart in geen enkel opzicht de wanhoopsdaad de. beide vrouwen. Ook het feit, dat zij ten gevolge van de aan Dr. Ganz verleende hulp „meer" schrikwekkende dreigementen van nazis kreeg dan gewoonlijk", kan niet als een beweegreden gelden, aangezien een zoo intelligente vrouw geweten moet hebben, dat alle „Gestapo"-agenten te Londen niets vermogen tegen iemand, die staat onder de bescherming der E-igelsche wet. Tenzij Dr. Fabian onder den druk van de gebeurtenissen der laatste jaren ge heel ontzenuwd was, schijnt de aanne- melijkste verklaring van haar daad deze te zijn, dat zij in verband met Jacob's ontvoering of wellicht ook met andere ons niet of slechts vaag bekende feiten haar taak als mislukt beschouwde en een soort hara-kiri beging. Maar wat er ook gebeurd is, het schijnt hoog tijd te zijn, dat de overhe den groote opruiming houden onder die genen, die hier een schrikbewind uit oefenen onder de Duitsche uitgewekenen en vervolgens onder de Duitsche uitge wekenen, die intrigeeren tegen de re geering van hun land. Want ook dit laatste kan niet geduld worden. Maar zoolang nazi-agenten on der alle mogelijke „vermommingen" hier vrij spel hebben, en uitgewekenen onvoldoende tegen hen beschermd wor den, kan het niet anders of ook laatst genoemden begaan in zelfverdediging mandelingen dia niet geduld kunnen werden. Do conferentie van Stresa. (Dag. Overzicht). Te Breda is een 22-jarig meiije door een vallende ruit getroffen en gedood. (Binnenland). Miss Europa vandaag naar de „Flora". (Binnenland). Jong Holland snakt naar werk; het werk van de „Centrale voor werkloozenzorg". (Binnenland). Nederlandsch tankschip naar Ja pan opgebracht. (Binnenland). Schietpartij in duister Oss; agent schiet een internationalen misdadi ger neer. (Binnenland). De bloemententoonstelling te Bos koop gesloten wegens ernstige stormschade. (Binnenland). Twee kindertjes te Den Haag aan gasverstikking gestorven, de moeder wilde zich ook van het leven beroo- ven, doch is gered. (Binnenland). De inbraak in „Het Zuid" te Den Haag voor de Haagsche rechtbank. (Rechtszaken). Actie voor het behoud van den ouden korenmolen te Schoorl. (Pro vinciaal Nieuws.) Korte, doch hevige brand op de Oudegracht. (Stad.) De begrafenis van de slachtoffers van de ramp met de „Leeuwerik". (Luchtvaart). (Zie verder eventueel Iufite berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1