Als. „man van ervaring" zeg ik; Vóór ze ten arave werden gedragen. Moeders! gebruik voor alle babies regelmatig alléén Palmolive zeep De chapelle-ardente op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam, waar de bemanning van de „Leeuwerik" werd opgebaard. In memoriam. Qemeenteeaden OUDKARSPEL WIERINGERWAARD Jiidschciftm e nieuwe Uijnbrug te Arnhem is gisteren voor het verkeer opengesteld- De nieuwe brug na de openstelling. Ook de teerste huid heeft van Palmolive niets te lijden. Integendeel! De olijf- en palmoliën, in Palmolive zeep verwerkt. I verzachten wonderbaarlijk. Laat een schoonheids-expert Uw huid on- I derzoeken.... tien tegen één dat hij U raadt dagelijks te masseeren met het over? j vloedige schuim van Palmolive! ook voor Uw lichaamshuid aan te beve len. Gebruik Palmolive voor Uw bad, als U frisch en opgewekt wilt blijven. Het Vliegveld, het weekblad bij uitnemend heid o.a. op luchtvaartgebied, bevat vandaag een artikel over de ramp van de „Leeuwerik' Wij lezen er o.m. in: Pieter Soer. Door zijn leven liep een draad van goud. In het goud weerspiegelde zich de levens vreugde van een der beste mannen, die voor en in de luchtvaart hun leven gaven en tot aan hun laatste levensflits afgestemd waren op het ideaal. Het ideaal, het „fremissement des ailes", dat kerels uit één stuk als Pieter Soer, tot vol ledige overgave dwong, omdat hoog boven de woestijnen van Sind en Rajputana, in de klaarte van den tropischen nacht het beroep van den verkeersvlieger voor deze mannen versluierde tot een roeping. Niet boven de oerwouden en de besneeuw de hellingen der Zuid-Europeesche bergke tens, noch boven de menigvuldigheid der woestijnen, maar zoo dicht bij huis waar de vlieger Soer vrede en geluk deed parelen, waar zijn gulle gezonde lach zoo opgewekt kon klinken en een echtgenoot was, die in de kleine kring van vrouw en dochtertje de rust verkreeg na al die duizenden uren in de wijd te der wolken, nog geen uur vliegen van dat zelfde plekje van eerlijk levensgeluk, brak die gouden levensdraad af en liet een kille leegte achter bij hen die hem liefhadden, bij zijn vele vrienden. Piet Soer was geen mensch van woorden. Meer dan eenig ander was hij een man van den daad en de lauweren die hij zich nooit wenschte, maar die zoo volstrekt en alleen voortkwamen uit die daden, deze lauweren waarvan de geschiedenis tot in lengte van dagen zal getuigen, zullen gegrift blijven in een prachtige vliegersloopbaan, zooals wei nig vliegers ooit zullen bezitten. En zoo al ooit een nagedachtenis in onze harten gegrift zal blijven, dan is het de her innering aan Piet Soer, wiens plotseling ver scheiden deernis bracht met een dappere vrouw en de kleine Greetje en intense droe fenis langs onzen luchtweg naar het Oosten; den luchtweg, dien de Gezagvoerder Soer tijdens zijn zeventien virtuoos uitgevoerde retourvluchten mee heeft helpen opoouwen, maar welke luchtweg dezen uitzonderlijk be gaafden vlieger nooit meer in den donkeren nacht zal voorbij zien zweven Moge God een vrouw de kracht schenken om zonder dezen nobelen mensch verder te leven. Pietrust zacht. Ernst Adelbert Johann Prillewitz. Op dien zelfden Meidag in 1927 trad Prillwitz met Soer in dienst bij de K.L.M. Met Pieter Soer vlood ook zijn leven op een zelfden grauwen dag, tot op het laatste oogenblik strijdend tegen de elementen welke zij acht jaren lang hadden ovrewonnen. Voor die, die hem gekend hebben in de jaren dat zijn leven nog ingesteld was op de vreugden en teleurstellingen van de Soesterberger vliegheide, voor hen zijn deze woorden niet geschreven. Zij allen hebben den Pril gekend en zijn vriendschap gezocht, als hij aaar in het Casino zoo tevreden zijn rookwolkjes om- hoogspiraalde en meer dan iemand anders, de sfeer met zich droeg, waar wij jonge leer ling-vliegers zoo naar verlangden om er in opgenomen te worden. Zoo een mooien zomeravond als de stilte der dennenbosschen alleen verstoord werd door het gezoem van de lestoestellen zat daar de Pril op het terras van het Casino en leefde er het leven van den tevreden mensch. Hij rookte daar zijn onafscheidelijke Havannah en dat leven ging aan hem voor bij, zonder hem te beroeren. Hij vloog met de fijne hand van den gebo ren vlieger zijn opdrachten en leefde voor de kleine groep van'menschen die hem als een eerlijk vriend in hun midden hadden opge nomen Maar méér dan in het moederland, heeft men op Java en Sumatra de Pril zien arbei den aan de ontwikkeling van de groote luchtvaart; méér dan in dit land heeft men hem op die Medan-lijn zien uitgroeien tot den allerbeste, als vlieger en mensch. Daar op dien luchtweg over de oerwouden van Sumatra hebben zoovelen zich veilig achter hem gevoeld, als hij speurde naar den witten weg van Pakanbaroe in de laag hangende mistflarden van den jungle! Zoovele andere jonge vliegers heeft hij met al de gaven van zijn hart met raad en daad bijgestaan, als zij voör de eerste maal zelf hun koers te richten hadden op de rubbertui nen van Deli Ernst Prillewitz, als Manni draafde je over de voetbalvelden, als Fakir tooverde ie daar in het Casino je menigvuldige caram boles, maar als De Pril zal je nagedachte nis bij ons in eere blijven, géén van ons van de militaire vliegkampen in Nederland en Indië, van de burgerluchtvaart in beide ge westen, zal een brave kerel als jij was, ooit kunnen vergeten De raad der gemeente Oudkarspel vergaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester Wijnveldt. Van den minister van sociale zaken is bericht ingekomen, dat het aantal arbei ders, dat uit deze gemeente te werk mag worden gesteld bij de werkverschaffing van 'het Staatsboschbeheer te Schoorl wordt ver hoogd met 13 en gebracht op 25. De werkverschaffingen, t.w. bagger- en slootwerk en tewerkstelling Staatsboschbe heer Schoorl kunnen worden voortgezet tot en met 1 Juni a.s. Het loon in de proef wordt met ingang van 11 Maart 1935 teruggebracht van 16.50 op 15 per week. Ten aanzien van de proef deelde de voor zitter mede, dat de minister deze heeft ver lengd met 3 maanden, dus tot en met 30 Juni a.s. In het feit dat de minister geen wijziging heeft gebracht in het aandeel van het loon dat voor rekening van den tuinbou wer blijft, n.1. 2/3 gedeelte of 10, hebben burgemeester en wethouders aanleiding ge vonden, zich bij brief van 15 Maart tot den minister te wenden met het dringend ver zoek het aandeel, dat voor rekening van den tuinbouwer blijft, te verlagen tot 8 daar de toestand in den tuinbouw van dien aard is, dat de tuinbouwer geen weekloon van 10 kan betalen. Zal de proef dan ook suc ces hebben, dan zal 't noodzakelijk zijn het bedrag van het aandeel tot voormeld bedrag te verlagen. Hierop heeft de minister nog niet geantwoord. Voor kennisgeving aangenomen. Diverse verslagen waren nog ingekomen. De voorzitter deelde nog mede, dat het herhalingsonderwijs met veel ambitie is ge volgd. Er was begonnen met 13 leerlingen, één is afgevallen wegens vertrek uit deze ge meente. Nog was een adres ingekomen van de plaatselijke commissie Langendijk en omstre ken, om voor te houden gratis cursussen in koken, naaien, enz., 'n lokaal beschikbaar te stellen. Dit zou een schoollokaal moeten zijn en besloten werd dit in overleg met het hoofd der school toe te staan. Voorstellen van B. en W. Opnieuw vaststellen van een verordening tot afwijking van bepalingen der winkelslui tingswet 1930. Vaststelling van een verordening tot na dere aanduiding van het tijdvak, bedoeld in art. 4, le lid, sub. J. der winkelsluitingswet 1930, Dit wordt met ingang van 15 April opnieuw vastgesteld. De fruit-, visch-, tabak- en bakkerswinkels mogen hier Zondags van 2 tot 8 uur open Aldus vastgesteld. Het betalen van het aandeel der gemeente (30 pCt.) in de, over 1934, verschuldigde, rente van, in 1931 aan 31 tuinbouwers ver leende, voorschotten. Door slechts 1 tuinbouwer was een ge deelte der rente van het verleende voorschot betaald. Door de andere tuinders was hun onmacht aangetoond. Aldus besloten. Beschikbaarstelling van een bijdrage, ten behoeve van steunverleening Crisis-comite B, voor hen die in de werkverschaffing werken, zijnde 38 personen. Van de gemeente werd hiervoor 79.80 gevraagd, zijnde een halfjaarlijiksche bijdra ge. Toegestaan. Wijziging gemeenterekening, dienstjaar 1933. Dit zijn een paar opmerkingen van ad ministratieven aard welke aangebracht zul len worden. Tevens was er een circulaire van Ged. Sta ten om aan de wethouders geen vergoeding meer te verleenen voor de zittingen in de stembureaux. Hiermede zal in 1935 rekening worden ge houden. Vaststelling pensioengrondslagen burge meester, secretaris en ontvanger en genees heer, zijnde 2700, 2075, 750 en 1000. Rondvraag. Door den heer Rijper werd ge ïnformeerd hoe 't staat met de witte streep in de straat in den hoek bij K. Nap. Nog is in overweging of dit zal gebeuren met witte verf of door middel van groote kopspijkers. De heer de Boer klaagde over de vele langstaarten aan het Barnewiel. We kunnen dit goedje missen als kiespijn en zouden graag zien dat de gemeente wederom vergift beschikbaar stelde. Dit werd toegezegd. Hierna sluiting. Dinsdagmiddag 3 uur vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Ha ringhuizen tevens secretaris. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Sleutel weer spoedig hersteld zal zijn. Ingekomen stukken. Een verzoek van den Bond van Ned. Brouwerijen tot handhaving van het maxi mum aantal vergunningen en verloven werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven was ingekomen van de Bouwvereeniging „Volkshuisvesting" gericht aan B. en W. over verbetering woningen Verzocht werd medewerking te verleenen om tot uitvoering te komen tot het maken van closets met waterspoeling en bijbehoorenae septictanks in en bij de woningen der ver- eeniging. De kosten kunnen voorioopig uit de kasmiddelen worden betaald en kunnen wor den gedekt door een bedrag, dat door de renteverlaging der annuïteiten is vrijgeko men ad ongeveer 240, benevens door een wekelijksche bijdrage van de huurders ad 0.10 per woning en per week. B. en W. stelden voor om de gevraagde medewerking te verleenen en goedkeuring te vragen aan den minister. Met algemeene stemmen goedgevonden. Van de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1934 zijn de bedragen als volgt: ontvangst 10126.09; uitgaaf 9945.24, batig saldo 180.85. Voorstel tot wijziging Winkelsluitingswet. Deze is teruggekomen, omdat de minister be zwaar maakt tegen het openstellen van de 3 Zondagen voor St. Nicolaas. De voorzitter zeide, dat nadere inlichtin gen waren gevraagd, waarbij bleek, dat de minister zich gebonden acht aan de Tweede Kamer. Alleen bij hooge uitzondering wordt één Zondag toegestaan. Besloten werd nu om de oude verordening in te trekken en een nieuwe vast te stellen met inachtneming van hetgeen door den mi nister werd naar voren gebracht. Het \olgend punt betrof een bijdrage voor het opruimen van een ongeschikt woonhuis. Dit werd evenwel van de convocatie afge voerd, omdat men met belanghebbende niet tot overeenstemming was gekomen. Daarna volgde een voorstel tot wijziging der begrooting 1935. De voorzitter zeide, dat de begrooting voor 1935 goedgekeurd van Ged. Staten werd terug ontvangen en dat, indien voor werklo zensteun en werkverschaffing niet meer wordt uitgegeven dan op die begrooting is geraamd, deze gemeente niet in aanmerking kan komen voor eenigen steun uit het werk- loosheidssub6idiefonds, ook niet ingevolge de circulaire van 28 Juli 1934 voor een extra subsidie. De gemeente heeft tot heden nog geen enkel steunbedrag van het Rijk genoten. Zooals bii de behandeling der begrooting reeds is toe gelicht, zal de gemeente van hare belastin gen over 1935 pl.m. f 7200 moeten afstaan voor het Werkloosheidsubsidiefonds ten be hoeve van andere gemeenten, terwijl de uit- keering ingevolge de wet op de financieel■- verhouding 370 vermindert. Als gevol' hiervan dreigt de gemeente, zonder iets va het Rijk te genieten, noodlijdend te worden. Tijdens de behandeling der wet tot inste' ling van het werkLsubs.fonds heeft de mi nister van financiën 6 millioen extra voor hel fonds toegezegd, daarmede o.a. de gemeen i ten, die tengevolge van de wet dreigen nood- lijdend te worden, door het verleenen van bij dragen voor die noodlijdendheid te behoeden. Aan art. 8 werd een desbetreffende bepaling toegevoegd. Nu willen B. en W. naar aan leiding van die bepaling een bijdrage vra gen. Het batig saldo van 1933 ad pl.m. 590C, waarmede de begrooting van 1935 is ge opend, is afkomstig van reserves van voor gaande jaren. De dienst van 1931 sloot met een batig saldo van circa f 15000, welk bedrag lang zamerhand is ingeteerd. Bij de eerste indiening der begrooting drongen Ged. Staten er op aan, dat van de f 5900 een zoo groot mogelijk gedeelte zou worden gereserveerd voor volgende diensten. Hieraan kon echter om de begrooting sluitend te krijgen, niet worden voldaan. Het ligt thans in de bedoeling, toch met verkrijging van vorenbedoelde bijdrage tot het reservereen over te gaan. Volgens berekening zal. indien zoo zuinig mogelijk wordt beheerd en de kosten van werkloozenzorg niet toenemen bij het ver krijgen van f 3000 's jaars de gemeente niet noodlijdend behoeven te worden B. en W. stelden daarom voor, een sup- pletoire begrooting voor 1935 vast te stellen, waarbij van het batig saldo van den ge wonen dienst naar den kapitaaldienst wordt overgebracht 3000 ter reserveering en op den gewonen dienst wordt geraamd een bij drage van het rijk ingevolge art 8 3e lid C der werkloosheidsubsidiefondswet. Na nog een en ander met cijfers door den voorzitter gegeven uiteenzetting werd het voorste! met algemeene stemmen aange nomen. Dan deelde de voorzitter nog mede, dat hij dezer dagen bezoek heeft gehad van het hoofd van Registratuur van Ned. gemeenten. De bedoeling was om ons archief in overeen stemming te brengen met de registratuur. De voorzEter lichtte toe, dat op de be grooting een post ad f 100 daarvoor was uitgetrokken. De kosten zullen ongeveer be dragen 140, n.1. bureau 60 een stalen kast 60 en voor de inrichting 15, zoodat de begrootingssom met ongeveer f 35 zou worden overschreden. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat het wel wenschelijk is, om het nu in orde te laten maken, ook in verband, dat i'k aftreed aldus de voorzitter. Er komt steeds meer administratie en we moeten toch met onzen tijd mee. De heer Sybrands kon zich in beginsel wel met het voorstel vereenigen. Door den heer Blaauboer werd opge merkt, dat de kast toch niet brandvrij was. De voorzitter zeide. dat de voornaamste stukken toch in de brandkast worden be waard. Allen gingen met het voorstel van B. en W. accoord. Bij de rondvraag vroeg de heer Nieuwe- boer, of er nog geen werkobject in zicht was, omdat er nog al wat werkloozen warem. De voorzitter meende dat het slechte weer der laatste dagen hiervan in hoofdzaak de oorzaak was. Er is nog wel een werkobject wat we evenwel nog hebben uitgesteld. We zouden het meer regelmatig willen laten afvloeien. Wanneer het echter noodig blijkt zal er iets gedaan moeten worden. De heer P. Visser vroeg of hier nog gele genheid bestaat om reclame te maken voor de a.s. verkiezingen. De burgemeester zeide dat hij gaarne alle medewerking wil verleenen door de ge meenteborden beschikbaar te stellen. Ge hoopt werd dat men zich zal onthouden om overal te kladden en te smeeren, te meer omdat dit nu niet van buiten de gemeente zal gebeuren. De gemeenteborden worden beschikbaar gesteld. Niets meer aan de orde zijnde, werd deze korte vergadering die nog geen uur had geduurd, gesloten. Panorama brengt in woord en beeld veel wetenswaardigs over de Lappen en hun kin deren. Er zijn fraaie opnamen van de Aca demie van beeldende kunsten en Technische wetenschappen te Rotterdam, die helaas ge doemd is te verdwijnen. Bij interessante foto's wordt verteld over de laatste huiswe vers van Twente. Het tijdschrift laat in vele afbeeldingen zien hoe de mannen van gezon ken onderzeeërs door middel van het Davis- reddingsapparaat nog de oppervlakte van het water kunnen bereiken en dus gered kun nen worden. De filmrecensent bespreekt de film: „De jonge en de oude koning". Naast veel bijzonderheden in beeldvorm uit binnen- en buitenland en naast uitgebreide rubrieken sport en mode zijn er novellen en verhalen van Roger Wray, van Alice Duer MilleG van Maximilian Bernd, van Corey Ford, van Phil Holster en van Anna Brand. Een bus vol drukwerk weer de daag'lijksche penitentie( De wijze winkelier plaatst liever 'n advertentie.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8