Een zekere John D., miltionnair. Jong Holland snakt naar werk. Het werk van de „Centrale voor werkloozenzorg". SCHIETPARTIJ IN OSS GASVERSTIKKINGS- DRAMATE DEN MAAG" ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 11 APRIL 1995 Levensloop van John Davison Rockefeller. DE ZAKEN GAAN GÖED. Boekhouder, commissionnair, directeur van een olieraifina- Binnenland NIEUWE PLANNEN. Evenwél kunnen en mogen wij, zei de heer BRAND IN SIGARENFABRIEK JE. Te Hilversum. INBRAAK IN KERK EN PASTORIE. Te Borne. AUTOMATISCHE TELEFOON BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. AUTO GESLIPT. Een gewonde. Voor het behoud van den ouden korenmolen te Schoor!. DOOR VALLENDE RUIT GETROFFEN. Het slachtoffer overleden. TENTOONSTELLING N.I.V.A. Opening door minister Marchant. VERDRONKEN. MENGELBERG NAAR AMERIKA? Uitnoodiging ontvangen. LOONSVERLAGING BIJ ZINKFABRIEK. Te tfudel. i derij. Toen John Davison Rockefeller zestien tour was, moet hij een aardige jongeman freest zijn, vroegrijp, stil, slank, een koel gezicht met groote heldere oogen. Sjj dronk niet, rookte niet, liep geen meisjes na, enfin precies zooals nu, met dijt kleine verschil, dat hij behalve het «jld hetwelk hij voor zijn kippen gekre- Lu had, niets bezat en naar een „job" {noest omkijken. Pen zesentwintigsten September van jvet jaar achttienhonderd vijfentwintig werd hij kantoorbediende bij het expedi tiekantoor van de firma Hewitt and Tuttle. Deze datum en het kasboekje, dat hij als achtjarige jongen bijhield, worden door de dynastie Rockefeller hoog in eere gehouden. Den eersten Januari incasseerde hi] een salaris van vijftig dollar en kreeg een vaste aanstelling op vijfentwintig ddlar per maand. Al heel spoedig bleken de capaciteiten van den jongen. Hij was geweldig accu raat en wist spoedig op welke wijze hij het voordeeligst goederen kon vervoe ren- De firma verhoogde al heel gauw zijn salaris tot zeshonderd dollar per jaar. In 1858 werd het weer verhoogd op zevenhonderd dollar, maar John D. vond dat hij achthonderd waard was. En toen de directie dit niet met hem eens was, nam hij zijn ontslag en begon voor zich zelf. Hij associeerde zich met een zekeren Clark, waarmee hij een commissiezaak begon. De duizend dollar, die hij voor dit compagnonschap te kort kwam, leende zijn vader hem tegen 10 De zaken gingen uitstekend, dank zij Roc kefeller, die geniaal was in het vinden van bezuinigingen. Maar spoedig kwam de groote verandering. Een nieuwe geldbron was ontdekt: petroleum. Het vieze, vettige goedje, dat op sommige Pennsyiveensche akkers tot ergernis van den landman groote plas sen vormde, bleek een prachtige brand stof te zijn. De firma Clark Rockefeller asso cieerde zich met een zekeren Andrews, die een nieuwe methode voor het raffi- neeren van petroleum had uitgevonden. De burgeroorlog, die het land teister de, liep teneinde en hiermee kwam de welvaart in het land. Een businessgeest beheerschte geheel Amerika en degenen, II. die van deze strooming wisten te profi- teerèn, hielpen niet alleen de welvaart bevorderen, maar kweekten ook den geest, die door velen bewonderd en door velen gehaat werd: de harde niets ont ziende zakelijkheid. Maar deze mannen, de Carnegies, de Goulds, de Vanderbilts, de Morgans en de Rockefellers mogen dan practijken beoefend hebben, die een minder handig merasch zich niet zou mogen veroorloven, zonder daar voor de gevangenis in te draaien, zij hebben de Vereenigde Staten in enkele decennia tot een economische macht ge maakt. Of dit niet ook anders had kun nen geschieden? Wij willen ons er maar liever niet in verdiepen en nagaan hoe Rockefeller zijn macht opbouwde. Nu mag niet uit het oog verloren wor den, dat men bij het weergeven van den opbouw der macht van Rockefeller niet bepaald objectieve bronnen tot zijn be schikking heeft. Betrouwbaar kan men zeer zeker niet. John D.'s memoires noemen, die misschien niet eens door hem geschreven zijn, maar door zijn reclame-agent. Leest men deze goed door, dan ziet men, dat er per saldo ook niet veel in staat. De verhalen die zijn tegen standers opdisschen moeten eveneens met een korreltje zout genomen worden. Dat echter Rockefeller's practijken lang niet altijd door den beugel konden, staat als een paal boven water. Herhaaldelijk is het tot processen gekomen en twee keer zelfs werd er in de Vereenigde Sta ten een rechter gevonden, die het waag de den oliemagnaat te veroordeelen. Tot een uitvoeren van de vonnissen is het echter nooit gekomen. De tientallen moordaanslagen, die op John gepleegd zijn, getuigen al evenmin voor zijn po pulariteit en doen vermoeden, dat er .ysomething rotten" was. De corruptie ziekte met alle gevolgen daarvan in de Vereenigde Staten is ongetwijfeld door Rockefeller c.s. veroorzaakt. Als bewijs van zijn schuld voeren vele zijn vrijgevigheid in de latere jaren aan. De millioenen dollars, die hij jaar lijks voor zijn stichtingen uitgeeft vat ten zij op als boetegeld. Ook zijn vroom heid wordt vaak aan schuldgevoel ge weten. Dat alles kan echter gerust als onjuist aangenomen worden. Vroom heid, weldadigheid en ongebreidelde gelddorst kunnen heel goed in den Ame- rikaanschen puritein samengaan. Een van zijn goede eigenschappen was ongetwijfeld gelegen in het uitzoeken van zijn personeel. Kruiwagenpolitiek haatte hij en in zijn onderneming had den meest self-made-men de leiding. De Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom heeft in het najaar van 1932 een or gaan in het leven geroepen onder den naam van „Centrale voor Werk loozenzorg". Deze Centrale heeft veel en goed werk ge daan. Ze heeft provinciale en plaatselijke co- mjté's gesticht en een groot aantal jongemen- schen ontspanning gegeven, telkens geduren de één of twee weken. Men heeft zich afge>- vraagd of dit echter wel voldoende was. Het stemde tot nadenken, dat ongeveer 160.000 jonge mannen leeg loopen. De heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor Werkloozenzorg, heeft in een conferentie mededeeling gedaan van nieuwe plannen. Plannen, die op een andere leest zijn geschoeid en waarbij op den voorgrond kwam te staan niet de ontspanning, maar werk. Voor de uitvoering van deze plannen hebben zich twee commissies gevormd uit dè «Centrale voor Werkloozenzorg": een werk- commissie en een financieele commissie. Als president van de werkcommissie treedt op de heer C. Smeenk uit Arnhem. Deze heeft ons de plannen uiteengezet. Na herinnerd te hebben wat reeds in de afgeloopen twee jaar gebeurd is, zeide hij, dat het niet zoo gemak kelijk is om geschikte werkobjecten te vinden. Men mag niet werk ter hand nemen, dat de arbeidsgelegenheid voor anderen zou doen verminderen. In geen enkel opzicht mag men met het particuliere bedrijf concurreeren, dit °p eenigerlei wijze schaden. Aan verplaat sing van dé werkloosheid heeft men niets. Men moet werk trachten te vinden, waar van vaststaat, dat het anders niet uitgevoerd zou worden. Het behoeft daarom nog geen Werk te zijn zonder beteekenis voor het alger meen welzijn. Er is b.v. zeer veel arbeid te doen voor behoud en verbetering van de bosschen, voor het behoud van het natuur schoon in het algemeen. Maar voor zoover deze bosschen in het bezit zijn van particu lieren, kan er al heel weinig gebeuren. De middelen ontbreken. Boschbezit levert geen behoorlijk rendement op. Maar in het be lang van de schoonheid van ons land, moet het in stand worden gehouden. Ook is het bier en daar wenschelijk, dat men door den aanleg van rijwielpaden, de bosschen meer toegankelijk maakt voor wie van de schoon heden en de rust wil genieten. Vele landgoederen, waarvoor wat te ver beteren valt, zijn in het bezit van publieke lichamen of van vereenigingen, die werken voor het behoud van ons natuurschoon, zij het met beperkte middelen. Maar ook waar zuiver de landgoederen nog particulier be- zit zijn, worden zij zeker niet uit „kapitalisti sche" overwegingen in 6tand gehouden- Wie hier voor het behoud en de verbetering me dewerkt, bewijst ook aan ons volk een dienst. In deze gedachtegang hebben wij, voorge licht door deskundigen, w.o. de heer Smeenk, met name ir. Westhoff genoemd, gezocht naaf geschikte objecten. Wij zijn daarin wel geslaagd. Er is gelegenheid om vele jonge menschen te werk te stellen in Gelderland, in Noord-Holland en Zuid-Holland, ook in het Noorden van ons land. Beschikken wii over de noodige middelen, dan ligt het in de bedoeling om op minstens yier, vijf plaatsen grootere werkkampen te stichten. Het eerste kamp hopen wij begin Mei te kunnen openen op het landgoed „De Ginkel'', onder Ede. Hier kunnen geregeld, gedurende meer dan een jaar, 90-tot 100 jonge menschen Werken. Iedere groep van 90 tot 100 personen kan twèe maanden werken, gedurende 40 tiren per week. De arbeid is niet zwaar en dus niet alleen maar geschikt voor landar beiders of grondarbeiders van professie. Ook stedelijke arbeiders kunen hier een plaats vin den. De jongelui zullen in het kamp verblij ven-van 's Maandagsmorgens tot Zaterdag middag. Den Zondag kunnen zij in eigen kring doorbrerigert. Met het oog hierop moet Het kamp bezochtworden door jongelieden uit plaatsen, die in een straal van circa 40 K M, rondom het kamp liggen. Deze afstand kan twemaal per week zeer wel per rijwiel worden afgelegd. Na dén arbeid is er gelegenheid voor gees telijke ontwikkeling en ontspanning. Georga niseerd worden kampen van in hoofdzaak ge lijkgezinden, van christelijke jonge menschen uit de verschillende protestantsche kerken. In het kamp moet een sfeer zijn, waarin onze jonge menschen zich thuis kunnen gevoelen. Nètuurlijk is het géwenscht, dat daarnaast ook het reeds bestaande kampwerk wordt voortgezet door de verschillende organisa ties. De jonge menschen in de werkkampen zul len ontvangen kost en inwoning en vergoe ding voor de fietsen, eventueel werkkleeding, werkschoenen en een bedrag van 2 per Week. Maar nu de groote vraag: Hoe komen wij aan de benoodigde financiën? Het rijk helpt kostelijk. Ook de gemeenten, waaruit de jon ge menschen komen, zullen wel een bijdrage geven. Maar hiervoor zorgt de regeering, die met de gemeenten inzake de werkloosheids voorzieningen in voortdurend contact staan. De eigenaren der landgoederen, eventueel ook de jeugdorganisaties, waarvoor het werk geschied, moeten de kosten dragen van mate rialen, technische leiding en toezicht, dat voor zoover het boschbouw en dergelijke werkzaamheden betreft, zal worden uitge oefend onder toezicht door de Nederland sche Heide Maatschappij. Smeenk, niet alles van de overheid verwach ten. Een deel der kosten moet door particu lieren gedragen worden. Met name geldt dit voor de kosten, die aan de geestelijke lei ding, aan het ontwikkelings- en ontspan ningswerk verbonden zijn. Wie in de kampen komt helpen, moet althans zijn reiskosten ontvangen.Moet hij geregeld assisteeren, dan zal hij ook aan de maaltijden deelnemen. Voor kleeding en schoeisel zal een en ander noodig zijn. Zoo zijn er veel kosten, die niet uit de subsidies van de overheid gedékt kun nen worden. Wij achten het bovendien ten volle gemotiveerd, dat het christelijk Neder land hier initiatief toont en een offer brengt. Nu zal van de opbrengst der inzameling afhangen of wij aan het werk de gewen&chte uitbreiding zullen kunnen geven. Naast het kamp te Ede, moet zoo spoedig mogelijk het werk begonnen worden in <fc nabijheid van de zwaar door werkloosheid getroffen ge meenten in ZuidhoUand (Rotterdam, Dor drecht en omgeving). Er is wat te doen voor het natuurreservaat in Oostvoorne. Ook in het Gooi zijn mogelijkheden; daarbij kunnen o.a. de Amsterdammers worden betrokken. Eveneens zijn er werkobjecten in de Noorde lijke provincies en Overijssel. Wellicht be staat zelfs de mogelijkheid, dat er ten bate van jeugdorganisaties iets gedaan kan wor den, ook voor jeugdige vaklieden. Alles hangt evenwel af, zeide de heer Smeenk, van den steun, die wij ontvangen. Reeds lieten zich christelijke vakbonden en sociale organisaties niet onbetuigd. Er is voor een jaar minstens vijftigduizend gulden noodig. Maar het is, gezien de breede samen werking, volstrekt niet onmogelijk, om dit bedrag en meer zelfs bijeen te brengen. Wij verwachten dan ook bijdragen van vijftig gulden en hooger. Maar wanneer daarnaast alle leden van de Christelijke jeugdvereeni- gingen en van de christelijke sociale organi saties een kwartje verhoogd weten in te za melen, dan komen wij er wel. De secretaris van de commissie, de heer J. Schipper te Utrecht, deelde voorts nog mede, dat geen straatcollecten zullen gehouden worden, maar dat men de halve ton onder geestverwanten hoopt te vinden. Medewer king is reeds verkregen van vele organisaties o.m. van de Nederlandsche kerken voor prac tisch christendom. De voorzitter van de financieele commissie, de heer Jansen, deelde nog mede, dat de kos ten van werkenden in de kampen 8.10 per week bedraagt. Hiervoor worden ontvangen 5 aan subsidie. De barakken worden kos teloos geleverd, er moet dus twee gulden ge dekt worden. Volgens deze berekening heeft men dertigduizend gulden voor een jaar noo dig. Voor de reeds bestaande ontspannings kampen is twintigduizend gulden noodig. Hiervoor zijn op het oogenblik de collecten gestaakt. Tenslotte werd een ernstig beroep gedaan om te helpen de plannen te doen sla gen, want jong Holland snakt naar werk! Gistermiddag brand uitgebroken in een perceel aan de Chrysantenstraat te Hilversum, dat door den heer A. W., wonende Havenstraat, als sigarenfa- briekje wordt gebruikt. De vlammen vonden gretig voedsel in het in voor raad zijnde materiaal, tabak en sigaren. De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het felle vuur met twee stra len. De schade wordt in taal geraamd op 6500 en is door verzekering ge lekt. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door het achteloos wegwerpen van een lu cifer. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in de Nederduitsch heivormde kerk te Borne, waar de col lectebussen geleegd zijn. In totaal is een bedrag van ten minste 170 ontvreemd. Voorts hebben de inbrekers een bezoek gebracht aan de pastorie, die bewoond wordt door den godsdienstonderwijzer van der Gronde. Het huis werd geheel overhoop gehaald en uit kasten en laden werd klein geld gestolen, terwijl ook de spaarpotten van de kinderen werden leeggehaald. Men brengt verband tus- schen deze en andere inbraken van den laatsten tijd. Hoewel in geheel Twente dergelijke inbraken bijna aan de orde van den dag zijn, is de politie er tot dus verre niet in geslaagd de hand op de da ders te leggen. Naar wij vernemen zal de verouderde I bestaande telefooninrichting bij de Ned. Spoorwegen, op de hoofdadministratie en de groote stations, worden vervangen door geheel automatische telefoon De centrale telefoon op het hoofdkantoor moest n.1. belangrijke herstellingen on dergaan, waarom de directie besloten heeft bij deze gelegenheid over te gaan tot automatiseering. Omstreeks Juni hoopt men de nieuwe inrichting reeds in de hoofdgebouwen en ork te Amster dam in gebruik te stellen. Daarna zullen geleidelijk verschillende lijnen worden aaneengesloten. Hiermee denkt men een belangrijke besparing te bereiken De inrichting wordt geleverd door Heemaf te Hengelo met licentie van Siemens en Halske. De uitvoering geschiedt in eigen beheer. Gistermiddag slipte een auto, be stuurd door een ingenieur van de ge meentewerken t» Groningen, op den Rijksweg te Vries (Dr.) De wagen reed met volle vaart tegen de pui van de wo ning van den heer Polling. De bestuur der bieef ongedeerd, doch zijn medepas sagier, zijn collega Van Resteren, vloog met het hoofd door de voorruit, waar door hij ernstig werd gewond. Het s'achtoffer werd door dokter Ga'ema uit Paterswolde verbonden en naar huis vervoerd. De auto werd ernstig bescha digd, evenals de woning van den heer P. De korenmolen le Schoorl, waarop de heer U. Duin «edert 65 jaap mole naar is. Fen comité verzoekt medewerking om deze molen te behouden. Deze oude 18de eeuwsche korenmolen, die het landschap in Schoorl zoo bijzonder siert, wordt met ondergang bedreigd. De molenaar, de heer D. Duin Sr., die hem vanaf zijn jeugd bemaalde, is 80 jaar gewor den en hoewel hij nog kras is, en nog gaarne zijn laatste levensjaren op den molen blijft, ziet hij zich genoodzaakt zijn molen prijs te geven, omdat hem het geld ontbreekt voor de noodige herstellingen, waardoor deze molen weer voor zijn werk benut zou kunnen wor den. Voor de schoonheid van 't Schoorlsche land schap moet de verdwijning van dezen mo len voorkomen worden en om dit te bereiken heeft zich op initiatief van den heer Fl. Scher mer, onder voorzitterschap van den burge meester, baron L. van Fridagh, een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om zich den eigendom van den molen te verzekeren en het benoodigde geld voor het herstel bijeen te brengen. Dit comité besloot, wanneer het in zijn streven slaagt, den molen aan de gemeente Schoorl aan te bieden, opdat hij ook voor de verre toekomst voor het oorspronkelijke doel bewaard kan blijven. De eigenaar, de heer Duin, heeft hiervoor zijn volle medewerking toegezegd. Hij heeft zich bereid verklaard, om na het herstel den molen te blijven beheeren, omdat hij nog wel zooveel te malen heeft, dat de molen regel matig een paar dagen in de week in gebruik kan worden gesteld. Bovendien heeft het comité den zoon bereid gevonden het werk van zijn vader voort te zetten, wanneer dit de oude molenaar niet meer mogelijk zal zijn. De gemeente Schoorl behoort tot de nood lijdende gemeenten en mist de middelen, om den ouden molenaar van zijn zwaar-druk- kende hypotheek te ontlasten en het noodige herstellingswerk te doen uitvoeren. De vereeniging „De Hollandsche Molen", die voor enkele jaren reeds pogingen deed, zich 't blijvend bezit van dezen molen te ver zekeren kan thans ook niet helpen, omdat zij zich onder den druk der tijden verschillende subsidies zag ontvallen. Wel verklaarde haar voorzitter, mr. van Tienhoven, zich bereid het eere-voorzitterschap van het comité te aanvaarden, in de overtuiging, dat de vrien den van „De Hollandsche Molen" voor het behoud hun medewerking zullen verleenen. Het comité bestaande uit ds. Boeke, dr. D. Heringa, pastoor P. Nieman, Kasper Nie- haus, kunstcriticus, Herman Robbers, letter kundige, J. Smits, gemeente-secretaris, P, Trapman, uitgever en Piet Wiegman, kunst schilder, koos tot werkcomité: Baron van Fri dagh, voorzitter, Fl. Schenner, secretaris- penningmeester, D. A. Klomp en Fr. Otten, journalisten en C. Oldenburg, uitgever. Drieduizend gulden is er noodig, om het beoogde doel te bereiken, doch het comité vertrouwt erop, dit bedrag door de samen werking van velen bijeen te brengen. Het doet een dringend beroep op de lezers om hieraan mede te werken en hun bijdragen, al is het maar één kwartje te storten bij den se cretaris-penningmeester, den heer Fl. Scher mer te Schoorl, gironummer 212166, onder het motto: voor den ouden molen. Toont, dat ook ons geslacht in de moeilijke tijden, waarvoor wij ons bevinden, niet wil, dat deze parel van Schoorls landschapschool welke zoo wondermooi aansluit aan het na tuurreservaat, de dames Jelgersma-van der Hoop-stichting, aan de vernietiging wordt prijs gegeven. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op den Havan t© Breda de 22-jarig© Hen- drika Otten door een vallende ruit ge troffen. Het meisje werd ernstig aan de hals verwond en is bij pastoor Schrau- wen binnengedragen, waar bet een uur daarna overleed. Het a.s. bouwcongres met bouw- en architectuurtentoonstelling te houden door het Nederland6ch Instituut van Architecten in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, zal ot> den lOen Mei a.s. des middags om 1.30 uur officieel geopend worden door Z. Exc. Mr. H. P. Marchant, den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Gistermiddag omotreeks 5 uur i6 de ongeveer 20-jarige P. K. uit Papen- drecht, die op de werf van de firma Penn en Bauduin t© Dordrecht werkzaam was, tengevolge van een klap van de lier in de Dordtsche Kil gevallen en ver dronken. Reddingspogingen mochten niet meer baten. Agent schiet een internatio nalen misdadiger neer. In den afgeloopen nacht is door de surveilleerende gemeentepolitie van Oss neergeschoten een bekende internationale misdadiger, afkom stig uit Tsjecho-Slowakije, thans vertoevende in één der logementen aldaar. Het gebeurde heeft zich als volgt toegedra gen: Te ongeveer 12 uur trachtte een tweetal misdadigers een inbraak te plegen in de pastorie te Tefelen bij Oss. Voor zij echter binnen waren gedrongen, bemerkten zij ont dekt te zijn door de gemeente-politie-agenten uit Oss en leden van de brigade der Kon. marechaussee. De inbrekers sloegen op de vlucht en werden achtervolgd, doch in het donker raakten de agenten het spoor kwijt. Toen beide inbrekers zich naar hun logement te Oss wilde begeven, werden zij verrast door een drietal surveilleerende politie-agen- ten. Bemerkende, dat ontvluchten niet meer mogelijk was, haalden de misdadigers hun revolvers voor den dag en vuurden op de agenten. Deze schoten onmiddellijk terug, zoodat een schietpartij ontstond. Plotseling stortte een der misdadigers ineen. Door de verwarring, die hierdoor ontstond, gelukte het den andere inbreker te ontkomen. De politie schoot ijlings toe en bemerkte, dat de ineengezakte inbreker bloedend was ge wond. Medische hulp constateerde, dat de man een schotwond in den rug had opgeloo pen. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. Daarna werd hij voor operatief in grijpen naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. Burgemeester Ploegmakers, alsmede de heer Mientjes, opperwachtmeester van de Kon. Marechaussee te Oss, was spoedig na het gebeurde ter plaatse. Het wapen van den gewonde, een Duitsche dienstrevolver, is door de marechaussee in beslag genomen. Men weet, dat de gewonde inbreker afkomstig is uit Tsjecho-Slowakije, doch daar hij geen papieren bij zich had, is zijn verdere identi teit onbekend. Zijn toestand is op het oogen blik hoogst ernstig. Prof. dr. W. Mengelberg heeft een uitnoo- diging ontvangen om in den a.s. zomer een 10-tal concerten te dirigeeren te Los Angelos in den bekenden Hollywood-Bowl. Twee kindertjes gestorven. Moeder gered. Toen de bewoner van perceel Jacob Marisstraat 102 te Den Haag gisteravond thuis kwam* vond hij de deur van de keuken afgesloten, terwijl hij een sterke gaslucht waarnam. Aangezien hij zijn vrouw en twee kinderen niet in een der andere vertrekken vond, vermoedde hij het ergste, en met behulp van de buren werd daarop de keukendeur geforceerd en ont dekte men tot groote ontsteltenis vrouw en kinderen door gas be dwelmd Een spoedig ingesteld onderzoek bracln aan het licht, dat het jongste kind van 2 jaar reeds was overleden. De moeder en het andere kind gaven echter nog levensteeke nen en deze werd in allerijl naar het zieken huis aan de Zuidwal vervoerd, waar even wel in den afgeloopen nacht ook het oudste kind van 6 jaar aan de gevolgen is overle den. De moeder is weer bijgekomen en heeft bij het eersie verhoor verklaard, dat zij zich en de beide kinderen van het leven heef: wil len berooven, aangezien zij zich stpeds door onbekenden bedreigd gevoelde. De beide lijkjes zijn door de politie in be slaggenomen. Gistermorgen werd door de directie der zinkfabriek t© Bud©l aan d© arbei ders medegedeeld, dat zij zich genood zaakt zag over de geheel© linie een loonsverlaging toe te passen van 10 voor wat betreft de Nederlandsche ar beiders en een loonsverlaging van 20 voor de Belgische arbeiders. Door het aanvaarden van deze loonsverlaging is een ontslag aayi ongeveer 200 arbeiders voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9