DE MOORD TE ZOETERWOUDE. öubbeJS5 Rechtszaken fa's vast Ster.taM ZiMsd (jjUHat! tnltenant-Ylloger H. J. B <0 j jn ons beroep, waar het bovenal aan kom' °P een helder hoofd en kalme zenuwen, kan men niet voorzichtig genoeg zijn met het gebruik van genot middelen. Vooral indien ze schijnbaar van onschadelijken aard zijn. Jjutezcaden Stukken SPOOR EN AUTO. m'JMinéouw Tengevolge van deze wilde concurrentie ontstaan de erbarmelijkste sociale toestanden, terwijl minstens 80 pet. van het brood, dat te Amsterdam wordt gebakken, onder den kostprijs wordt verkocht. Mr. O. van Rij, secretaris van „De Voor zorg" deelde mede, dat de minister van Eco nomische Zaken hedenmiddag een verslag van de vergadering heeft gevraagd, omdat de minister gaarne op de hoogte wil blijven van den stand van zaken. Na deze mededeeling begon spr. zijn rede met een vergelijking tusschen de bakkerij toestanden in 1914 en nu. Door allerlei re- geeringsmaatregelen zijn de kosten in buiten gewoon sterke mate gestegen. Bovendien daalde de broodprijs tengevolge van door zoovele bewonderde vrije concurrentie of wel ongezondheid. Uitvoerig schetste spr de maatregelen die de regeering ten aanzien van het bakkersbedrijf nam en welke hij ab soluut te zwak wenscht te noemen. Boven dien zien wij hier te Amsterdam het ver schijnsel, dat tallooze bakkersbedrijven op volkomen speculatieve basis worden opge richt. in afwachting nadere ordeningsmaat regelen. Een eenvoudige maatregel zou zijn de nieuwe speculatieve bakkersbedrijven van overheidswege te verhinderen, zich bij de Meelcentrale aan te sluiten. Tenslotte wekte mr. Rij op voor alsnog de kalmte te bewaren en nog niet over te gaan tot den laatsten maatregel: het sluiten der winkels. De voorzitter stelde vervolgens een motie voor, waarin geconstateerd wordt dat de bioodprijzen in Amsterdam ingezakt zijn tot op den helft van het bedrag, dat volgens otficieele rapporten van het gemeentebestuur de kostprijs van het brood in de goedkoopst werkende bedrijven uitmaakt en voorts, dat het aantal bakkerijen en bakkerswinkels nog met tientallen toeneemt. De motie doet een beroep op de overheid van land en stad, om met spoed de maatregelen, noodig voor bedrijfsordening, te treffen. Aan de lands- regeering worde gevraagd contingenteering van het bakkerijbedrijf, opdat verlies intus- schen kan worden voorkomen. Bij de behandeling van de motie voerden vele sprekers het woord. Tijdens dit debat zeide mr. van Rij, dat de vergadering zoo zwak bezocht is tengevolge van het feit, dat de r. k. organisatie het om principieele rede nen met het oog op de a.s. Provinciale Sta tenverkiezingen minder wenschelijk vond, aan en gezamenlijk vergadring van Amster- damsche bakkers mee te doen. De Chr. orga nisatie sloot zich hierbij aan terwijl de mo derne gezellenorganisatie in verband hier mede om tactische redenen besloot niet mee te doen. Nadat de motie met 10 stemmen tegen was aangenomen, werd de vergadering ge sloten. Plotseling echter begaf zich de heer Le- visson naar het podium en wist de reeds vertrekkende bakkers weer terug te roepen. Spr. hield een hartstochtelijk pleidooi voor de pas opgerichte organisatie, de Amster- damsche bakkers patroons centrale. Daarom waag ik me nooit aan coffe- ine doch drink uitsluitend Koffie Zeer geachte heer Redacteur, Wellicht vergunt U mij naar aanlei ding van het ingezonden stuk van den heer Kraak Steeman van 9 April j.1. eenige plaatsruimte. Dat de heer Nies als spoorwegambte naar, wegens de bezuiniging naar aan leiding van de te korten bij de spoorwe gen in verband met concurrentie van het autoverkeer, zich eenige woorden over de dienst- en rusttijden laat ont vallen is begrijpelijk. Eveneens is het begrijpelijk dat de heer Kraak Steeman als secretaris van den Ned. Bond van Autobusondernemers dit meent te moe ten recht zetten op een wijze alsof hij de buitenstaanders op een triomfeerendc wijze aantoont, dat de dienst- en rust tijden voor de autobusbestuurders beter geregeld zouden zijn dan voor het spoor wegpersoneel. Toch meen ik dat dit laatste eenige oriënteering verdient. Wat ik er van weet is dat uit wat de heer Moltmaker in de Kamer gezegcl heeft over verbetering van de dienst- en rusttijden van het N. S. personeel, niet afareleid kan worden dat deze niet in orde zijn, want dat had betrekking op gevallen waarin thans van het recht gebruik gemaakt wordt om sommige categorieën van personeel ook het maxi mum vastgestelde aantal diensturen te laten dóen, waarvan dat voorheen nog niet het geval was. Voor het N. S. pèrso- neel dat met „veiligheidsdienst" is be last is sinds jaren een wettelijke rége ling vastgesteld met een maximum aan tal diensturen van 109. 112 en 114 in de 14 dagen met een rusttijd die tweemaal in de 14 dagen niet minder dan 10 en de overige nachten minstens 12 uur moet bedragen. Maar dit kan ook nimmer overtreden worden, want de wijze waarop de regelmatige controle en ad ministratie van het rijkstoezicht is in gesteld zou zulks ook naderhand onver mijdelijk aan het licht brengen. Voor de bestuurders van autobussen, waarvoor concessie is verleend om een geregelden dienst te onderhouden, is ook een wettèlijke regeling vastgesteld met een maximum aantal diensturen van 55 per week met eenmaal een nacht rust van niet minder dan 10 en de overi- gé nachten minstens 12 uur, doch de o\ rtreding hiervan wordt slechts bij controleering van iemand van de rech terlijke macht geconstateerd. Waar het blijkbaar van den hoer de N. de bedoeling zal zijn geweest om de vele bepalingen waaraan de spoorwegen te opzichte van het reizigersvervoer aangebonden zijn tegenover het auto verkeer uit te laten komen, valt het ook niet te ontkennen, dat de busonderne mers zijn kunnen beginnen te rijden met bestuurders en materiaal waarmede voortdurend menschenlevens in gevaar zijn gebracht. Sinds 80 jaar geleden heeft men ai gemeend, gepaard gaande met de beschaving uitgaande van de grondwet, dat men voor de beveiliging van de menschen de spoorwegwet in het leven moest roepen. Ondanks de strenge bepalingen om trent de eigen weg, onderhoud, de bevei ligingsinrichtingen, materieel, gebou wen, de eischei die aan het personeel worden gesteld, de verplichtingen tegen over de reizigers, want men bedenke da het personeel als voortvloeisel van do spoorwegwet veie boekdeelen moet doorwerken en jaren in dienst is voor dat het zelfstandig met veiligheids dienst belast wordt, omdat de controle van alles zoo is ingesteld, dat elke fout ook naderhand onvermijdelijk aan het licht komt en als dan reizigers in ge vaar hadden kunnen komen wordt dit zeer ernstig opgenomen, toch heeft de Directie door haar kundige en actieve leiding eenmaal een welvarend spoor wegbedrijf weten te maken, dat zoowel in het binnen als in het buitenland respect afdwingt, 't Is maar jammer dat men hier en daar lijntjes begint, op te heffen. Erkennende dat de Bond van autobusondernemingvn veel verbeterin gen heeft aangebracht voor de beveili ging van het reizigersvervoer en dat ook de bus in afgelegen plaatsen reeds ■«•eol nut heeft verricht, neemt het toch niet weg dat over een traject waar een spoor loopt, ook een autobus loopt die toch telkens menschen op den weg alsook in de bus in gevaar brengt, wat nooit aan het licht komt, terwijl uit economisch oogpunt bekeken de nood zakelijkheid daarvan geenszins, blijkt. Met de woorden ,,'t is een prac- tisch vervoermiddel, voorziet in de be hoeften" moet ook niet to ruim gegooid worden. Ik geloof het best dat het spoorweg personeel zich zal afvragen, wordt het publiek niet tegen ons opgezweept, al» men de groote pers de tekorten bij de spoorwegen ziet weergeven en met cij fers gooien telkens op een wijze om de auto naar voren te brengen ten koste van de spoorwegen. Hartelijk dank zeggend voor plaatsing. P. L. STALS. Koffie Hag is een keurmelangc van de beste koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwe octrooien beschermde werkmethode. De toe passing van dit verbeterde Hagprocédé laat de aromatische oliën tot volle ontwikkeling ko men. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen, pittigen smaak van Koffie Hag. jamltpraal il tuibmiiti: dt afhttliint wr» dm pmm dimt «ittr m lUmttani n bttft f» ituril' Deze expositie is georganiseerd door de Vereeniging van Boskoopsche culturen onder leiding van den heer D. Veerman. De com missie0 van voorbereiding bestond uit de hee- ren Wezëlenburg, Dijkhuis en Boer, kwee kers, die zelf ook groote inzendingen heb ben. Wat Boskoop hier met azalea's, seringen zeldzame trosrozen, rhododendrons en ande re bloemen heeft bereikt, grenst werkelijk aan het ongelooflijke en is niet te beschrijven. Dit kan men slechts zien en genieten. De derde hall is gevuld met de allerfijnste narcissen-nieuwigheden, die vooral voor lief hebbers een bijzondere attractie vormen, wat niet wegneemt, dat de leek hier nog zeer veel kan genieten en bewonderen. Bovendien is men erin geslaagd, in tegenstelling tot de vorige, toch zoo prachtige expositie, een nog grootere eenheid te verkrijgen, zoowel wat de kleurenschakeering als wat de opstelling betreft. De inzendingen in het gebouw en ook daar buiten zullen worden beoordeeld door onge veer 120 buitenlandsche juryleden, een jury, die uit achttien nationaliteiten is samenge steld, zoodat men, naar ons de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer van Waveren, toevertrouwde, een Babylonische spraakver warring verwacht. Ondanks het slechte weer heeft men over het bezoek aan de tentoonstelling tot nog toe in geen enkel opzicht te klagen. Ruim 90.000 personen bezochten de expositie, terwijl in denzelfden tijd „slechts" ruim 58.000 betalen de bezoekers werden geregistreerd. Tengevolge van de klimatologische om standigheden doet zich het feit voor, dat, wat de buiten-expositie betreft, alles ongeveer gelijktijdig in bloei zal geraken, en wel, als het weer een beetje meewerkt, in de weken voor en na Paschen. Reeds zijn hier en daar erken narcissen ontloken, terwijl ook vele Ioemen in de groote kas van het warenhuis reeds in bloei staan. Wanneer straks met de Paaschdagen alle narcissen en tulpen in de groote perken en onder de hooge hoornen van het woud, dat het tentoonstellingsge bouw begrenst, tot bloei zullen komen, zal de Flora enkele topoing-days beleven, die hun weerga niet kennen. TWEE DUITSCHERS TE VENLO GEARRESTEERD. Door de politie te Venlo werd gister ge arresteerd de 17-jarige Duitscher A. C. uit Keulen, die bii een juwelier in eerstgenoemde stad eenige gouden horloges had gestolen Het gestolene werd nog op hem bevonden. Een tweece, de 20 jarige G R. uit Viersen werd eveneens gearresteerd, omdat hij bij een familie te Venlo, waar hij logeerde, een geld-1 kistje had opengebroken en zich den inhoud had toegeëigend. Ook op hem werd het ge stolene nog bevonden Beiden zijn naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. BAKKERSPATROONSVERGADERING. De nood in het bedrijf. Gisteravond belegden de besturen van de broodbakkerspatroonsvereenig:ng ,,De Voor zorg'* de lokale vergadering Amsterdam der Neoerlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Israëlitische Bakkersbedrijf, een ver gadering in een der zalen van Bellevue, ten einde de nooden van het Amsterdamsche Bak kersbedrijf te bespreken. Behalve velschil lende autoriteiten waren ook de gezellen uit- genoodigd. Achtereenvolgens voerden de Jjttren j. v. d. Berg, J. J. F. Staehle en mr. C van Rij het woord. De bijeenkomst werd geopend door den "éer J. Siemons, voorzitter aer lokale ver gadering Amstcdain der Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkers bedrijf, die mr. C. Rcitsma, secretaris van den Levensmiddelenraad, het raadslid Cohen en de overige aanwezigen welkom heette. De heer J. v. d. Berg ving zijn rede aan met een beschouwing over de afschaffing van den nachtarbeid en den achtarendag in het algemeen. Deze twee maatregelen heb ben volgens spr. geleid tot een sterk vermin derd broodverbruik. In dezen tijd bovendien wordt het bakkersbedrijf in hooge mate door de crisisomstandigheden met de daaruit voortvloeiende crisiswctten bedreigd Wat in het bakkerijbedrijf noodig is. is voor alles: ordening. Er moet door de overheid inge grepen worden, teneinde het oprichten van speculatieve bakkerijen te voorkomen. Vervolgens nam de heer J J. F Staehle het woord, die op de groote nadeelen van de z.g. vrije en ongebie'dcWe concurrentie wees en de daarbij voorkomende misstanden ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. De door den minister van economische zaken ingestelde commissie van onderzoek ge ïnstalleerd; rede van den secr.- generaal, mr. dr. A. van Rhijn. Op 9 dezer heeft de secretaris-generaal van het departement van economische za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de door den minister ingestelde commissie voor een on derzoek omtrent de mogelijkheid van de fa bricage van alcohol uit suikerbieten geïn stalleerd In zijn installatierede heeft mr. Rhijn er op gewezen, dat het probleem, dat de commissie zal bezig houden, zijn oorzaak vindt in de moeilijkheden, die de landbouw ondervindt. De teelt van hakvruchten is n.1. aanmerkelijk ingekrompen, terwijl diverse omstandigheden juist deze cultuur voor den landbouw zoo belangrijk doen zijn. Behalve omtrent eenige kwesties van land bouwkundigen aard zal de commissie zich een oordeel moeten vormen omtrent de kos ten van spiritusfabricage, alsmede omtrent de beteekenis, die eventueele uitvoering van het project voor den benzine-import, overzee- sche scheepvaart, verbruikers van motor brandstoffen, enz. zou kunnen hebben. Voor de rijksmiddelen heeft de kwestie beteekenis in verband met de opbrengst van den benzi- ne-acciins. terwijl ook de Indische suikercul tuur bij dit vraagstuk geïnteresseerd zou kunnen zijn, voor zoover een eventueele aan moediging van de verwerking van bieten tot alcohol zou kunnen zijn voor een verminde ring van de bietsuikerproducten, welke ge paard zou gaan met een grootere afneming van Indische rietsuiker. De heer van Rhijn heeft voorts gewezen op een zeer moeilijke zijde van het onder zoek, n.1. het feit, dat men voor de beoordee ling van een toekomstproject niet mag uit gaan van de duurzaamheid van den huldi gen economischen toestand, een punt, dat hier speciaal van belang is, daar eventuec het risico van een belegging van kapitaa van mogelijk eenige tientallen millioenen guldens zou moeten worden aanvaard. Bij de uitvoering van haar taak ra! de commissie de voorlichting van deskundigen niet kunnen ontberen De minister heeft ech ter aan de commissie zelve overgelaten, met welke deskundigen zij zich in verbin ding zal stellen. Nadat de heer van Rhijn nog tegenover voorzitter en leden van de commissie de er kentelijkheid van den minister had uitge sproken voor hun bereidwilligheid, om zich met de omschreven taak te belasten, heeft hij de commissie als zoodanig geïnstalleerd. De voorzitter van de commissie, prof, mr D. van Biom, heeft in zijn antwoord mede namens de leden van de commissie erkente lijkheid betuigd voor het blijkens 's ministers keuze in hen gestelde vertrouwen. Prof van Blom wees er op, dat de commissie ervan doordrongen is, dat haar een zeer moeilijk en diepgaand probleem is voorgelegd. De commissie zai trachten, met bekwamen spoec tot een rapport te komen, ook al zal zij er tegen waken, door overhaa-ting de waarde van haar advies in gevaar te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11