DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. [^otorraces fllkmaar De conferentie te Stresa. Dxtgelij&icfi Oveesicht tBuitaUaiid 2den Paaschdag. BUTTLER en 40 anderen! Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 87 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Bock- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Engeland zet zijn standpunt uiteen en wenscht een wederzijdsch vertrouwen tusschen volkeren te herstellen. De eerste dag. Het Italiaansche communiqué. Hongarije en Stresa. Japan en Stresa. REDEVOERING VAN GOEBBELS. HUIS INGESTORT TE ISTANBOEL Zes dooden. OVERSTROOMINGEN DOOR HET SMELTEN VAN SNEEUW. HET NOODWEER OP DE PHILIPPIJNEN. SCHIP MET TOERISTEN IN MOEILIJKHEDEN. SCHOTEN IN DEN SENAAT. In Montevideo. TREIN GRIJPT AUTOBUS. DE ZANDSTORM IN AMERIKA. Een der grootste catastrofen, waardoor de Ver. Staten ooit getroffen werd. SVEN HEDIN OVER ZIJN REIZEN. China stelt belang in den aanleg van moderne wegen. Wat vandaag de aandacht trekt,.. Aanvang half twee* MENSCHEN MET X-OOGEN. „Ik kijk je in je hart". INHALEN VERBODEN oi) ALKMAARSCHE De driemogendhedenconferentie te Stresa is gisteren begonnen. Bij de openingszitting waren twaalf zetels geplaatst rondom de groote tafel in de conferentiezaal, waarop hadden plaatsgenomen Mussolini, baron Aloisi en staatssecretaris Su- vich, MacDonald, Sir John Simon, Sir Robert Vansittart, de perma nente ondersecretaris van het de- parlement van buitenlandsche za ken en Strang, die Eden oegeleid heeft naar Warschau, Moskou en Praag, en tenslotte Flandin en Laval, die vergezeld zijn door Noel en Léger. Allereerst gaf de Britsche minister van buitenlandsche zaken een uitvoerig rapport over de bezoeken, die hij en Eden aan de Europeesche hoofdsteden hadden gebracht. Dit rapport was zoo uitgebreid, dat daarmede anderhalf uur gemoeid was, waarna Sir John Simon zijn inlichtingen op zekere punten, waarin de Italiaansche en Fransche ge delegeerden bijzonder geïnteresseerd waren, nader preciseerde. In de late middaguren werd een tweede zitting gehouden, waar de Fran sche minister van buitenlandsche zaken, Laval, kennis gaf van een memorandum, dat de Fransche delegatie zal indienen op de bijzondere zitting van den Vol kenbondsraad van Maandag a.s. die bijeengeroepen is door een beroep van Frankrijk op artikel 11, deel I van het Volkenbondshandvest, ter bespreking van de bedreiging van den vrede en de goede betrekkingen, die voortvloeit uit de unilaterale opzegging door Duitsch land van het verdrag van Versailles. Naar verluidt wijst het memorandum, zonder een directe veroordeeling van Duitschland te eischen, er op, „dat de Duitsche methodes de internationale sa menwerking zooal niet onmogelijk, dau toch op zijn minst buitengewoon moei lijk maken. De tekst van de door Frankrijk in te dienen resolutie werd ook door de conferentie besproken en het leek mogelijk, dat door de drie mo gendheden overeenstemming zou wor den bereikt over een gezamenlijke reso lutie, in te dienen in de zitting van den Volkenbondsraad. Kort overzicht. De besprekingen te Stresa werden des avonds verdaagd tot hedenochtend half tien. De ontmoeting wordt gedragen door een vriendschappelijken geest. De Britsche dele gatie heeft haar standpunt duidelijk uiteen gezet. Vooral werd geconstateerd, dat men alles zal doen om de solidariteit onder de ririe mogendheden te versterken. Men acht het duidelijk, dat Engeland, Frankrijk en Italië niet gescheiden kunnen worden. Zij moeten aaneengeschaard staan om den vrede te verzekeren. Met nadruk werd deze soli dariteit van Britsche zijde onderstreept. En geland wil voorts het wederzijdsch vertrou wen tusschen de volken herstellen. Van En- gelsche zijde werd er voorts de nadruk op gelegd, dat de drie staten ten aanzien van doel en principe volkomen met elkander overeenstemmen, hoewel nog verschil van meening bestaat over de toe te passen me- thoden en andere kwesties. Deze tegenstellin gen hebben evenwel geen betrekking op het uiteindelijke doel. Gisteren zijn de meeste kwesties summair behandeld. Gistermiddag werd het Fransche memorandum breedvoe rig besproken. Vandaag zal men zich waar schijnlijk bezig houden met de politiek, welke in de toekomst zal moeten worden gevolgd Ook zou gistermiddag zeer breedvoerig ge sproken zijn over het Oostelijk pact, Van Italiaansche zijde is over het verloop der besprekingen een communiqué verspreid, dat in overeenstemming is met bovenstaande mededeelingen, welke uit Engelsche bron af komstig zijn. Het luidt: Donderdagochtend om 11 uur heeft in de muziekzaal van het slot Borromeo de eerste Engelsche—Fransche—Italiaansche bespre king plaats gevonden. De chef der regee ring Mussolini heeft de zitting gepresideerd en de leden der beide delegaties hartelijk begroet. Behalve de drie minister-presidenten waren aanwezig de ministers van buitenlandsche zaken Laval en Simon, voorts de heeren Vansittart, Leger, Aloisi, Suvich en andere hooge functionnarissen! De Engelsche minister-president heeft de richtlijnen der Britsche politiek uitgestip peld. Vervolgens heeft Simon rapport uitge bracht over het Duitsche standpunt nopens het Donau-pact, het Oostelijk pact, 't lucht- pact en den Volkenbond. Over ieder dezer kwesties heeft een voor- loopige bespreking plaats gevonden Vervolgens is de agenda der conferentie vastgesteld. Om half twee werd de bespre king onderbroken. De zitting werd om vijf uur hervat. In de middaguren hebben de Fransche vertegenwoordigers de motieven uiteengezet, welke de Fransche regeering aanleiding heb ben gegeven zich tot den Volkenbond te wen den. Hierna heeft men de procedure van Geneve besproken. Om half acht waren de besprekingen ten einde. Inzake de te Stresa te bespreken kwestie van de militaire rechtsgelijkheid van Oosten rijk en Hongarije wordt in toonaangevende kringen in Hongarije het standpunt naar voren gebracht, dat de opheffing van de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Trinon voor Hongarije slechts als een vanzelfsprekendheid kan worden beschouwd en geenszins afhankelijk is van eenigerlei pres tatie van Hongarije. Men legt er den na druk op, dat na de geheele ontwikkeling van den toestand de erkenning van de militaire rechtsgelijkheid van Hongarije thans door de groote mogendheden zonder verwijt moet worden bekend gemaakt, aangezien de tegen woordige toestand van volledige ontwape ning van Hongarije te midden van zwaar bewapende nabuurstaten ondragelijk is. De Hongaarsche regeering heeft geenszins de bedoeling bijzondere stappen te doen om te komen tot erkenning van de militaire rechts gelijkheid van Hongarije. Zij wenscht veel eer, dat de groote mogendheden zonder verdere onderhandelingen en zonder eeniger lei politieke voorwaarden de ontwapenings bepalingen van Trianon zullen opheffen. De Japansche dagbladen geven misprij zende commentaren op de conferentie van Stresa. De Djidji schrijft, dat het resultaat van Stresa twijfelachtig genoemd moet wor den. Het blad vreest, dat de herbewapening van Duitschland de ontwapeningsvooruit zichten ongunstig zal beinvloeden en spreekt het vertrouwen uit, dat de Japansche regee ring volledig voorbereid is tegen een uitbrei ding der Europeesche moeilijkheden tot Oost-Azia, ingeval de eischen van Duitsch land met betrekking tot zijn vroegere kolo niën acuut mochten worden. Voorts schrijft het blad, dat Japan vastbesloten is de man daateilanden te houden in het Zuiden van den Stillen Oceaan. De Asahi is van meening, dat Frankrijk de doodsklok van den Volkenbond luidt door het sluiten van een militair bondgenootschap met Rusland. Rijksminister dr. Goebbels heeft gister avond te Frankfort a. d Main een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.m. verklaar de: Het nationaal socialisme heeft het volk als rijp genoeg beschouwd om de waarheid te kunnen verdragen. Parijs verklaart: Wan neer U een leger opbouwt, dan wilt U dus oorlog voeren, doch „hoe dat zoo". De ande ren willen toch ook geen oorlog voeren en zij hebben niettemin machtige legers onderhou den. Duitschland wil slechts den vrede verzeke ren, omdat de vrede het meest in het belang der arbeiders is. Indien een natie een oorlog verliest, verliezen in de eerste plaats de ar beiders hem. Daarom heeft de arbeider er recht op, dat de vrede door een leger wordt verzekerd. Wij weten, dat wij in de wereld niet al te veel vrienden hebben, die ons beschermen, en daarom hebben Wij onze bescherming toever trouwd aan de kracht van de eigen natie Men zal toch niet zoo dwaas zijn te geloo- ven, dat wij meenen, dat, wanneer men in 15 jaren niet ae verwoestingen van een oorlog heeft kunnen te boven komen, dat men deze door een nieuwen oorlog zou kunnen te boven komen? Wij moeten den „arbeidsslag" winnen. Wij moeten het socialisme nog meer dan tot nu toe uitbreiden.' Wij moeten de Rijksher vorming completeeren Wij moeten de sociale positie van het volk verbeteren. Want wij heb ben geen aanleiding oorlog te voeren. Dr. Goebbels keerde zich vervolgens tegen de hyper-revolutionnairen, dien het niet snel genoeg kan gaan. Onze arbeid is op eeuwen berekend en geen van ons zal het einde van onzen arbeid beleven. In de verre toekomst zullen millioenen Adolf Hitier dan ken, aldus besloot Goebbels. In een stadsdeel van Istanboel, dat in hoofdzaak door Grieken wordt bewoond, is een houten huis ingestort. Uit het puin zijn reeds zes dooden geborgen, terwijl tien an dere bewoners ernstig gewond in een zie kenhuis zijn overgebracht. Er worden nog eenige personen vermist Uit alle deelen van het Siegerland komen berichten over schade door hoog water, ten gevolge van het smelten van sneeuw. Het plaatsje Littfeld is in den loop van gister nacht geheel overstroomd. Persoonlijk onge lukken deden zich niet voor. Er is veel scha de aangericht. Het water is even snel als het gekomen is ook weer weggetrokken. Op het eiland Luzon zijn bij den taifoen 70 personen om het leven gekomen. Dertig worden vermist. In de provincie Samar zijn in de geheel verwoeste stad Borongan 37 dooden te betreuren. De Lititia, een Engelsch stoomschip van 15.000 ton, waarmede leden van een reisver- eeniging een kruistocht op de Middelland- sche Zee maken, is in de golf van Patras (Griekenland) aan den grond geloopen. Aan boord van het schip bevinden zich o.m. de schrijver Hugh Walpole en Sir Richard Livingstone. De Aquitania is gistermiddag om vijf uur, bij vloed, met behulp van 11 sleepbooten vlotgebracht. In het senaatsgebouw te Montevideo heeft zich gister een dramatische gebeurtenis af gespeeld. Senator dr. Ghigliani loste aldaar verscheidene schoten uit een revolver en wondde daarmede senator dr.Demichello, die door vier kogels ernstig getroffen werd Ghigliani legde onmiddellijk zijn mandaat neer en stelde zich ter beschikking van de justitie. Het ministerie van btnnenlandsche zaken heeft in den loop van den nacht eert communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de oorzaken van het drama nog niet volkomen opgehelderd zijn. DemicheUo is intusschen geopereerd Levensgevaar is niet aanwezig, tenzij zich complicaties voor* doen De beide senatoren waren zeer be vriend maar tengevolge van de politiek wa ren zij uiteengedreven, hetgeen ten slotte tot een onverzoenlijke vijandschap ontaardde. Ghigliani is directeur van het regeerings blad „El Pueblo". Demichello was vroeger eveneens direc teur van het blad Kortgeleden stichtte hij het blad „Uruguay", dat oppositie voerde. 5 schoolkinderen gedood. Nabij Rochville in den staat Maryland werd een autobus met schoolkinderen bij 'n overweg door een sneltrein gegrepen en ge heel vernield. 100 M voorbij den overweg kwam de trein tot staan. Hier konden de vreeselijké verminkte lijkjes van 5 kinderen onder de wielen vandaan gehaald worden. De zandstorm, waardoor thans acht staten jn het centrum van Amerika geteisterd wor den, is een der grootste catastrofen waardoor de Vereenigde Staten ooit getroffen werden. De orkaan verplaatst zich slechts lang zaam Oostwaarts, waardoor de uitwerking ervan op de velden nog verschrikkelijker wordt. Zoo worden in uitgestrekte gebieden van Noord-Westelijk Texas de bovenste aard lagen door den orkaan geheel weggezogen. Het verkeer op de wegen is levensgevaar lijk In de gebieden, die het zwaarst geteis terd worden, dreigt de bevolking te verstik ken, daar de menachen bij iedere ademhaling groote hoeveelheden stof binnenhalen. Twee boeren, die sedert het begin van den storm vermist werden, zijn dood op het veld gevonden. In Oost-Kanses viel een bloedroode regen, die op de daken eigenaardige vlekken achter liet. Ook de sneeuw, die daarna viel, was zoo met stof vermengd, dat de farmers haar de benaming „snost" (een combinatie van de woorden „snow" en „dust") gegeven hebben In Colorado dragen de bewoners gasmas kers. Honderden gezinnen in Oklahoma heb ben hun hoeven verlaten om niet van honger om te komen. Op zijn doorreis naar Maskou heeft Sven Hedin Zondag 1.1. te Berlijn in een interview aan een vertegenwoordige van de „United Press" verklaard, dat hij, na meer dan een jaar in de provincie Sinkiang te hebben ver bleven, volgend jaar in gezelschap van dr. Eckener een Zeppelin-vlucht zal ondernemen boven een onbekende zóne van de Amazone- rivier, teneinde dit onbekende terrein te gaan verkennen. Hedi, die er zeer opgewekt en zongebruind uitzag, niettegenstaande zijn maandenlange gevangenisschap, vertelde talrijke bijzonder heden over zijn Sinkiang-expeditie, waartoe hij door de Chineesche regeering was uitge- noodigd, om plannen te ontwikkelen voor den aanleg van moderne wegen tusschen het eigenlijke China en de provincie Sinkiang. Deze provincie, welke eertijds slechts in naam aan China toebehoorde, is tegenwoor dig het tooneel van gevechten tusschen elkaar bestrijdende legers en benden, welker politieke tendens dikwijls moeilijk is vast te steller. Hedin zal als resultaat van zijn onderzoe kingen aan de Nankingregeering twee ont werpen voor den aanleg van moderne wegen voorleggen: namelijk een Noordelijk plan, dat door Lantsjou, Kantsjou, Ansi, Hami en Turfan naar Urumtsji, de hoofdstad van Sin kiang, zal leiden en een Zuidelijk ontwerp, dat in Amsi van de andere verbinding af buigt en door het woestijngebied naar Kurla en van daar uit naar Kutsja zal voeren. De Chineesche regeering heeft buitenge wone belangstelling voor den aanleg van mo derne wegen, voornamelijk omdat de handel met Sinkiang gedurende den laatsten tijd sterk is afgenomen en bijna geheel in handen van Rusland is overgegaan. Over den invloed van Sowjet-Rusland on dervraagd, verklaarde Sven Hedin, dat vol gens zijn meening Rusland geen pogingen zal aanwende om een politieke hegemonie in Sinkiang te vestigen, omdat de Sovjet-regee ring met haar sterke economische positie al daar ruimschoots tevreden is. De bladen hebben dikwijls een totaal ver- keeerd voortselling van dit gebied, aldus de ontdekkingsreiziger. Eens verklaarde name lijk een dagblad, dat Sinkiang door Rusland werd beheerscht om op een ander oogenblik als zijn meening te kennen te geven, dat het de Japansche regeering was, die deze over- heerschingspolitiek voerde. Hedin gelooft, dat Sinkiang nog steeds loyaal tegenover Nanking staat, ofschoon de feitelijke invloed van Nanking zeer gering is en de militaire gouverneur, generaal Sjeng Fij Tsjai een groote mate van autonomie bezit. Over zijn gevangenschap, zeide Hedin, dat men hem om het feit, dat hij per auto reisde, had gevangen genomen. Dit was in den tijd dat de troepen van géneraal Ma Tsjoeng Yin trachtten de provincie te veroveren. Zij hadden hem en zijn heele expeditie voor een vuurpeloton geplaatst en juist op het oogen blik, dat de soldaten wilden schieten, had Hedin zijn tolk toegeroepen, dat hij de auto's dan maar zou afstaan, waarop hem de vrij heid werd teruggegeven. Later ii1 hij nogmaals, doch toen door Wit Russen te Kola gearresteerd onder de be schuldiging, dat hij generaal Ma door dezen De conferentie van Stresa. (Dag. Overzicht). De hevige zandstorm in Amerika. (Buitenland). Twee boerderijen en vijf schuren te Wezep in vlammen opgegaan. (Binnenland). Boskoopsche bloemententoonstel ling heden weer geopend. (Binnen land). Fabricage van alcohol uit suiker bieten. (Land- en Tuinbouw). De begrafenis van Leeuwerik^ slachtoffers. (Luchtvaart). H. J. Vonk f. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) VOORVERKOOP. (Ziet aanplakbiljetten). zijn auto's af te staan, had ondersteund in zijn pogingen om de provincie te veroveren. Nadat hij verscheidene weken in de gevan genis opgesloten had gezeten, gelukte het nem den bevelvoerder van zijn absolute neu traliteit te overtuigen. „Ik kijk je in je hart", deze woorden, zoo schrijft een Londensch correspondent van een Italiaansch blad, kunnen zonder over drijving gesproken worden door het Lon densch meisje Hilda Applee, dat tengevolge van den eigenaardigen bouw van haar oogen het wondere vermogen bezit, om iemands hart te zien kloppen. Op een goeden dag, toen Hilda een baby een bad gaf, ontdekte zij tot haar groote ont steltenis dat haar oogen dezelfde kracht be zaten als een radioscopisch apparaat. Duide lijk zag zij het fragiele skelet van het kind. Aanvankelijk dacht zij, dat het een hallu cinatie was en om zich ervan te overtuigen dat het werkelijk geen suggestie was, her haalde zij het experiment met een kat en ook ditmaal aanschouwde zij duidelijk het ge raamte. Het zeldzame geval werd daarop door een aantal doctoren, oogartsen en natuurkundi gen onderzocht, die verklaarden, dat er van geen mystificatie sprake was en dat Hilda inderdaad X-oogen had. Heel nauwkeurig beschreef het meisje tij dens het onderzoek de anatomie van een aan tal exotische dieren, die haar werden ge toond en waarvan zij onmogelijk eenige bij zonderheden kon weten. Miss Hilda is niet de eenige, die zulke wonderoogen bezit. In het verleden werden reeds meerdere gevallen van dien aard ge constateerd. Het meest bekende is dat van den Span jaard Argamasilla de la Cerda, die te Madrid aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen door den oogarts Lorenzo Tal les en door den radioloog dr. Lopes Priete. In tegenstelling tot Miss Aplee, die slechts door levende lichamen kan kijken, heeft Ar gamasilla het vermogen om ook door anor ganische lichamen, in het bijzonder door metalen heen te zien. Ir. Fernandes Ormaza heeft een boek ge publiceerd, waarin alle experimenten ver meld staan, die hij met den jeugdigen Span jaard heeft genomen. O.a. maakte hij mel ding van het feit, dat Argamasilla door een dubbele gouden of zilveren cassette van een horloge heel duidelijk de wijzers zag en zelfs de letters kon lezen van een stuk krant, dat hij, de ingenieur, in een zilveren doos had gesloten. W aar dit UrJ staat (roode rand, linker auto rood, ree liter auto iwart) mogen motorrij tuigen elkander niet inbalenl

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1