DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het eindresultaat van Stresa. ^Buitenland T>aqdiiksxSi Tot een slot-accoord gekomen. Gruwelijke misdaad op Schiermonnikoog. Maandag 15 April 1935 137e Jaargang Vele communiqué's verstrekt. Binnenland Oude man vermoord mei het doel in hel bezit te komen van zijn eigendommen Lijk in een put gevonden. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 89 DU nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De conferentie van Stresa is gis termorgen te half één beëindigd. Over het verloop der besprekingen, die vier dagen duurden, werd het volgende communiqué verstrekt: „De vertegenwoordigers der regeeringen van Italië, Frankrijk en Engeland hebben te Stresa den algemeenen toestand van Europa onderzocht in het licht der resultaten van de gedachtenwisselingen, welke in de laatste weken hebben plaats gehad, alsmede van het besluit, dat de Duitsche regeering op 16 Maart heeft getroffen, en ten slotte ook op grond van de inlichtingen, welke door de Britsche ministers tijdens hun onlangs aan de verschillende hoofdsteden van Europa ge brachte bezoeken zijn ingewonnen. Nadat was nagegaan, in hoeverre deze toe stand invloed uitoefende op de politiek, zoo als deze in de accoorden van Rome en Lon den was vastgesteld, bleken zij in volledige overeenstemming te verkeeren ten aanzien van de verschillende kwesties, welke bespro ken zijn. lo. Zij zijn het eens geworden over een gemeen&happelijke gedragslijn, welke zal worden gevolgd wanneer het Fransche voor stel in den Volkenbondsraad ter sprake komt. 2o. De inlichtingen, welke zij ontvangen hebben, hebben hen gesterkt in de overtui ging, dat de onderhandelingen moeten wor den voortgezet met het oog op het doel waarT naar wordt gestreefd met betrekking tot de veiligheid in Oost-Europa. De kwestie-Oostenrijk. 3o. De vertegenwoordigers der drie regee ringen hebben opnieuw den toestand wat be treft Oostenrijk onderzocht. Zij bevestigden de Britsch-Fransch-Italiaansche verklaringen Van 17 Februari en 27 September 1934, waarin de drie regeeringen te kennen gaven, dat de noodzakelijkheid, de onafhankelijkheid en integriteit van Oostenrijk te handhaven, ook in de toekomst haar gemeenschappelijke politiek zou leiden. Op grond van het rransch—Italiaansche protocol van 7 Jan. 1935 en van de Britsch-Fransche verklaring van 3 Februari 1935, waarin bevestigd wordt, dat onderling overleg zal worden gepleegd over maatregelen, welke genomen zouden moeten worden in geval van een bedreiging dezer onafhankelijkheid en integriteit, kwa men zij overeen, dat vertegenwoordigers van alle regeeringen, welke in het protocol van Rome zijn opgesomd, zoo spoedig mogelijk bijeen moeten komen, met het doel, tot een ac toord in zake Midden-Europa te geraken. 4o- De drie mogendheden bevestigden de grondbeginselen van de gedragslijn, welke zal worden gevolgd overeenkomstig het com muniqué van Londen van 3 Februari en be sloten, het bestudeeren der kwestie in zake het luchtpact actief voort te zetten, met het doel, een accoord te doen sluiten tusschen de vijf mogendheden, welke in het communiqué van Londen worden genoemd, alsmede alle bilaterale overeenkomsten, welke dit accoord kunnen vergezellen. Critiek op Duitschland. 5o. Toen het bewapeningsvraagstuk ter sprake kwam, hebben de vertegenwoordigers der drie mogendheden er aan herinnerd, dat in het communiqué van Londen gesproken werd over een accoord, waarover vrijelijk met Duitschland zou worden onderhandeld, en dat in de plaats zou komen van de desbetref fende bepalingen van deel V van het Verdrag van Versailles. Zij hebben de handelingen der Duitsche regeering en het rapport van Sir John Simon over zijn besprekingen met den Duitschen rijkskanselier over dit onder werp aan een zorgvuldige en zeer ernstige bespreking onderworpen. Met leedwezen constateeren zij, dat de methode der eenzij dige opzegging van verdragsbepalingen, welke door de Duitsche regeering werd toe gepast op een oogenblik, dat juist stappen waren gedaan om te komen tot een door vrije onderhandelingen bereikt accoord over het bewapeningsvraagstuk, het vertrouwen der openbare meening in de veiligheid van een vreedzame samenleving heeft ondermijnd.' Bovendien heeft de groote omvang van het gepubliceerde program der Duitsche bewape ning, dat reeds in volle uitvoering is, alle waarde ontnomen aan de numerieke schattin gen, waarop de pogingen tot het bereiken eener ontwapening tot dusver waren geba seerd en de hoop, welke deze pogingen heeft bezield, geschokt. De vertegenwoordigers der drie mogend heden bekrachtigen niettemin hun ernstig verlangen, den vrede te handhaven door het scheppen van een gevoel van veiligheid en verklaren, dat zij, wat hun betreft, ernstig zullen blijven streven, deel te nemen aan elke practische poging, welke door een beperking der bewapening de internationale verstand houding kan verbeteren. 6o. De vertegenwoordigers der drie mo gendheden hebben zich voorts bezig gehou den met het verlangen der landen, welker be wapening vastgesteld is bij de verdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly, om een herziening dier bewapening te verkrijgen. Zij besloten, dat de andere hierbij betrok ken staten langs diplomatieken weg met dit verlangen in kennis moeten worden gesteld. Zij kwamen overeen, dezen staten aan te be velen, dit vraagstuk in studie te nemen, met het doel, het op te lossen door onderlinge overeenstemming binnen het kader van alge- meene en regionale veiligheidsgaranties". Locarno bekrachtigd. Op het communiqué volgde een Britsch- Italiaansche verklaring met den volgenden inhoud: „De vertegenwoordigers van Italië en En geland, als mogendheden, die slechts als ga- randeerende mogendheden deelnemen aan het verdrag van Locarno, bevestigen formeel alie verplichtingen, welke uit dit verdrag voor hun landen voortvloeien en verklaren voornemens te zijn, deze getrouw te vervul len, wanneer dit noodig zou zijn. Voor zoo ver deze beide mogendheden deze verplich tingen aanvaard hebben met betrekking tot alle andere deelnemers aan het verdrag van Locarno, zal deze gemeenschappelijke verkla ring, welke op de conferentie van Stresa, waaraan ook Frankrijk deelnam, werd afge legd, ook förmeel ter kennis worden ge bracht van de regeering van Duitschland en België". Ffet communiqué behelst dan nog de vol gende slotverklaring: „De drie mogendheden, welker politiek ten doel heeft, gemeenschappelijk binnen het ka der van den Volkenbond den vrede te hand haven, zijn het volkomen met elkaar eens, wanneer zij zich met alle practische midde len verzetten tegen een eenzijdige opzeggin" van verdragen, welke den vrede van Europa in gevaar kan brengen, en zij zullen derhalve met dit doel in nauwe en vriendschappelijke samenwerking handelen". PERSONENTREIN BIJ BORDEAUX ONTSPOORD. Drie dooden, zes zwaar ge wonden. In den afgeloopen nacht zijn op het internationale baanvak Hendaye —Parijs bij een treinontsporing drie personen gedood en tien ernstig ge wond. Het ongeluk geschiedde met den z.g. Pyrenaeen-express, die tegen twee uur te Bordeaux zou aanko men op het station Marcheprime op 30 K.M. voor Bordeaux. Van de dertien wagons van den trein liepen zeven uit de rails. Zij werden omvergeworpen of in elkan der gedrukt. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door dat een wiel van den vierden wagen van den trein afliep. STAKING IN RUBBERINDUSTRIE VOORKOMEN. De dreigende 6taking van 35000 arbei ders van de Acron-rubberfabrieken te Washington is gisteren voorkomen door dat de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers tot overeenstem ming kwamen, daarbij bijgestaan door de minister van arbeid Frances Perkins. De directie der fabrieken stemde er in too te onderhandelen met de werkne mersvertegenwoordigers hangende de verkiezingen, uitgeschreven door de na- t'onale commissie voor arbeidsbetrek kingen. Deze toestemming komt in feite neer op een erkenning der vakvereeni gingen, hetgeen een buitengewone con cessie aan de arbeiderseischen betee- kent. Verder is overeengekomen, dat alle overeenkomsten, die door collectieve on derhandelingen tot 6tand zullen komen, openbaar bekend zullen worden ge maakt, hetgeen een nieuwe overwinning van de arbeidersvertegenwoordigers be- teekent. Wanneer de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordiger.; van de werkgevers en werknemers geen gunsti- gen uitslag opleveren zal de zaak ge bracht worden voor een commissie van onderzoek samengesteld uit drie onpar tijdige personen, wier aanstelling goed gekeurd moet worden door de minister van arbeid, mej. Perkins. Bovenstaande overeenkomst werd be reikt na drie dagen onderhandelen tus- chen afgevaardigden van de Firestone, do Goodrih en de Goodyear maatschap pijen en van de arbeiders. GASVERGIFTIGING IN ENGELAND. Een tragisch ongeluk is gistermorgen geschied in de garnizoensstad Alderhot in Engeland. Daar waren Donderdag op bevel der autoriteiten vier huizen door rookgas gedesinfecteerd. Blijkbaar i6 den bewoners toegestaan, weer in hun huizen te trekken, vóór de giftige gassen volledig waren weggetrokken. Aan deze onvoorzichtigheid zijn twee kinderen ten offer gevallen. Zij zijn overleden, ter wijl tien personen in bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis zijn gebracht. Voor de huizen speelden zich hartver scheurende tooneelen af. De voor de desinfecteering verantwoordelijke firma beweert, dat Vrijdag alles in orde was en dat. nog slechts een zeer zwakke reuk was waar te neme Zij heeft dergelijke de infecteeringen reeds duizenden malen v?rricht, zonder dat ooit een ongeluk zich heeft voorgedaan. DE ZAAK-HAUPTMANN. Een dure „getuige". Pinkas Fisch, de broer van Isidor Fisch, die volgens Bruna Hauptmann degene zou zijn geweest, die hem het losgeld voor de baby van Lindbergh in bewaring zou hebben gegeven, heeft vanuit Leipzig in Duitschland tot de staat New-Jersey de eisch gericht tot schadevergoeding, tot een bedrag van 2800 dollar, aangezien zijn zaak in Duitschland te gronde is gegaan in den tijd, dien hij gedwongen in de V. S. heeft doorgebracht om ah* getuige op te treden in de zaak-Hauptmann. Het merkwaar dige van de zaak is nu, dat Pinkas Fisch als getuige nooit aan het woord i6 gekomen. MOORD IN DE ONDERWERELD. De 24-jarige Sanford Rosenbaum, bij genaamd de Gimp, vroeger lid van de lijfwacht van den gangster Edward O'Donnell, is Zaterdag te Cicago door drie kogels gedood, die door een vol komen alleen zijnd ander lid van de onderwereld op hem werden agevuurd, terwijl eenige honderden Zaterdag- avondsche winkelende personen toeke ken. De aanvaller ontkwam. SCHEPEN INGEVROREN. In de Noordelijke IJszee. Visschersschepen, die uit het Noord- Westen van de Noordelijke IJszee in hun havens zijn teruggekeerd, hebben medegedeeld, dat tien vaartuigen, die op de zeehondenvangst uit waren en een bemanning van 150 tot 160 koppen aan boord hebben, in het Westelijke ijs veld tusschen Janmayen en Oost-Groen land zijn ingesloten. De schepen, die slechts voor twee maanden proviand aan boord hebben, zijn reeds sedert midden-Februari onderweg. Het is twij felachtig, of de bemanning kan ont komen over het ijs naar de kusten van Oost-Groenland en vandaar naar Score- bysund, daar die afstand zeer groot is. In verband met den ernst der situatie heeft de Noorsche regeering besloten tot het onmiddellijk zenden van hulp schepen, die vloegen aan boord hebben. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Tijdens het weekeinde hebben in verschil lende deelen van Brïtsch-Indië bloedige bot singen plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen. Bij Bombay zijn bij een straatgevecht zes personen gedood. In een plaatsje in het district Agha moest de politie ingrijpen in een gevecht tusschen Hindoes en Mohammedanen. Zij loste 30 schoten. Een Mohammedaan en een Hindoe zijn gedood, 42 personen zijn gewond. Bij een botsing te Hazaribagh (provincie Chota Nagpoer) zijn zes Hindoes ernstig gewond. Vermoedelijke dader gear resteerd. Het thans in afwachting van het zomerseizoen nog zoo rustige eiland Schiermonnikoog is op geschrikt door een gruwelijke misdaad, gepleegd op een ouden man door iemand, die speciaal daarvoor van den vas ten wal naar het eiland is ge komen. Een van de bekende figuren van het eiland, de 63- jarige heer H. J. Kerstholt, exploitant van gemeubileerde zomerhuizen op Schiermonni koog, is vermoord. Zijn lijk is na lang zoeken ongeveer een week na het misdrijf in een waterput nabij zijn woning gevonden. O vermoedelijke dader, de 30-jarige R i d d e r i n g uit Utrecht, is door de politie gearresteerd. Op Donderdag 26 Maart was de oude heer Kerstholt, die des winters te Gro ningen aan de Vischmarkt woonde, naar Schiermonnikoog vertrokken. Op het eiland bezat hij acht zomerhuizen, gelegen aan den Badweg, benevens een kleine houten huisje, op ongeveer xOO meter afstand van zijn zomerhuisjes ge legen, waarin hij des zomers woonde Telkenjare, reeds langer dan een kwart eeuw, ging de heer Kerstholt in het voorjaar naar Schiermonnikoog om de zomerhuisjes voor het verhuren aan badgasten in gereedheid te brengen. De geheele vorige week had de familie van den heer Kerstholt te Groningen niets van den ouden man gehoord. Men be gon zich, daar het niet de gewoonte van K. was, niets van zich te laten hooren, ongerust te maken, en stelde zich in ver binding met den burgemeester van Schiermonnikoog, de heer H. W. v. d. Berg. Deze stelde onmiddellijk een on der oek in, doch de heer Kerstholt was niet in zijn huisje. Bijgestaan door den ve'dwachter Holm en later door den werkman Jacob Drent, die voor het ver- leenen van hulp bij het onderzoek door den heer S .van der Werff naar den bur gemeester was gezonden, trachtte de b' rgemeester uit te vinden, waar de oude man was. Spoedig rezen ernstige vermoedens van misdrijf, welke vermoe dens helaas bevestigd werden. Het lijk wordt gevonden. Nabij de woning van den heer Kerst holt, bevindt zich een groote waterput, die de heer K. vroeger eens zelf van twee tonnen heeft vervaardigd en welke dien de om over water voor de tuintjes van zijn huizen te beschikken. De werkman Drent merkte op, dat boven de waterput, di< met planken was afgedekt, een ge schreven bordje was geplaatst met het woord: „vuilnis". D veronderstelde, dat n n den ouden man wel eens in de put zou kunnen hebben gestopt. Inplaats van water, bevatte de put, althans bovenaan, slechts vuilnis. Dit en tal van afgedankte voorwerpen, waaron- d ook nog eenige kleine stroomatras- sen, werden uit de put verwijderd en bij her water gekomen deed men de vieeselijke ontdekking. Boven het water staken een paar handen uit. H^t lijk van den ouden heer K. bleek onder in de put .e zijn geworpen. Het had een prop in den mond. De burgemeester liet het lijk naast de put in den tuin leggen en stelde het afgedekt onder bewaking der politie. Hij stelde vervolgens de justitie te Leeuwarden van het gebeurde op de hoogte en op zijn advies liet deze door de politie te Utrecht als vermoedelijke dader in arrest stellen de 30-jarige R. te Utrecht. Deze R. is op 5 en 6 April j.L op het eiland Schiermonnikoog geweest en moet in verbinding met den heer K. hebben gestaan. Op Vrijdag 5 April j.1. werd notaris Bolwijn te Anjum van Schiermonnikoog af opgebeld door ge noemden R., die hem dringend verzocht nog denzelfden dag voor een belangrijke financieele kwestie naar het eiland te komen. Do notaris ging inderdaad nog Vrijdagavond naar Schiermonnikoog, waar hij R. ontmoette. Hij vertrouwde do zaak echter niet en stelde zich daar om in verbinding met den burgemeester Het eindresultaat van Stresa (Dag. Overzicht). Personentrein bij Bordeaux ont spoord; drie dooden. (Buitenland). Bejaard heer nabij de „Flora" te Heemstede doodgereden. (Binnen land). Gruwelijke misdaad op het eiland Schiermonnikookoude man ver moord. (Binnenland). Vreeselijk drama te Amsterdam; alleen wonende vrouw om 't leven gekomen. (Binnenland). De „gasten" op Honswijk eten weer. (Binnenland). Philip's tabaksindustrie te Maas tricht stopgezet? (Binnenland). De filmbrand te Hilversum; twee verdachten voor de rechtbank. (Rechtszaken). Het 100.000ste pleegkind van het Centraal Genootschap te Egmond aan Zee met eenige plechtigheid in geboekt. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) van het eiland, den heer H. W. van den Berg. De burgemeester nam R. een verhoor af en deze liet bij dit verhoor een koop- aktie zien van de zomerhuizen van den heer Kerstholt, welke hij door den nota ris in orde gemaakt wenschte te zien. De koopakte moet reeds geteekend zijn geweest; of deze onderteekening van den heer Kerstnolt zelf was, zal thans onderzocht moeten worden. Het bedrag van den verkoop der zomerhuizen was in totaal 16.000 gulden. Aan R. kon hoewel de zaak zeer y rdacht was niets ten laste worden gexegd, en daar Kvolgens mededeeling van R., reeds naar Groningen was ver trokken van zijn vermissing was toen nog niets bekend moest R. weer wor den vrijgelaten. R. had echter reeds direct op het eiland een vreemden in druk gemaakt. Hij had zich uitgegeven als „ingenieur" der electriciteitswerken en in deze functie stelde hij zich ook in verbinding met den bedrijfsleider der electrische centrale op het eiland, den heer de Jonge. Deze had evenmin veel vertrouwen in don vreemdeling en vroeg hem naar zijn legitimatiebewijs als ingenieur. Dit kon R. niet toonen, waar- In hij verklaarde, dat hem per telegram was verzocht naar Schiermonnikoog te gaan, waardoor hij zijn papieren verge ten had mede te nemen. Toen hij echter ook het telegram niet kon laten zien, heeft de heer de Jonge hem de deur ge wezen. Dit geheele bezoek aan de electrische centrale schijnt voor R. een voorwendsel te zijn geweest voor zijn bezoek aan het eiland. Toen nu aan Ikeind van de vo rige week de oude man vermist werd en tenslotte zijn lijk werd gevonden, ver moedde de burgemeester onmiddellijk verband tusschen deze misdaad en het bezoek van R. aan het eiland. Tegen R. zijn hoewel het onderzoek ter plaatse eerst gisteren, Zondag is aangevangen, reeds tal van aanwij zingen. De heer Kerstholt maakte op he eiland nogal eens gebruik van de diensten van een 17-jarigen jongen, Klaas van der Geest. Deze had van K. Vrijdag opdracht gekregen voor het ha len van. eenige levensmiddelen en deze Zaterdag in zijn woning te brengen. R. heeft toen den jongen medegedeeld, dat hij deze boodschappen maar niet moest brengen en voorloopig maar niet meer bij den heer K. moest komen, want deze was naar Groningen vertrokken. De oude heer Kerstholt was dit jaar wat later naar Schiermonnikoog geko men dan in andere jaren. Men brengt dit thans ook met het misdrijf in ver band, omdat K. aan zijn zoon te Gro ningen voor zijn vertrek ditmaal had verklaard, dat hij erg tegen de reis naar ScFxiermonnikoog opzag. Vermoedelijk wist K. dus, dat R., die zooals uit het verband der feiten zou blijken en zooals algemeen aangenomen wordt zich meester wilde maken van de eigendom men van K. en dezen daarvoor een ge fingeerde koopakte wi'de dwingen te teekeren, naar Schiermonnikoog zou komen. Het is verder waarschijnlijk, dat R. zijn slachtoffer 'n zijn bed heeft over vallen. K. was lijdende aan rheumatiek er volgens mededeelingen van bewoners van het eiland moet hij aan het einde van de voorlaatste week bedlegerig zijn g -weest. .v t

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1