!PxQWM<ciaal Tlieuws Jl&cUopjrjQqtamma is stzxMs jzésv HeuiiCetm EVAARLIJK SPEL HONIG'S SOEP/ HEILOO OTERLEEK LANGEREIS NOORDSCHARWOUDE HENSBROEK EGMOND AAN ZEE f* Openbare vergadering S.D.A.P. De S.D.A.P. had Maandagavond een openbare vergadering belegd met de heeren P. Hart uit Koedijk en Ch. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer, als sprekers. Het be zoek was aanvankelijk niet groot, doch later was dek leine zaal van „De Rustende Jager" geheel bezet. Er waren ook vele dames. Na een zeer korte inleiding van den voorzitter, den heer P. Greeuw, was het woord aan den heer P. Hart. Rede van den heer P. Hart. Er is nooit een tijd geweest, waarin het zoo donker is als thans, nu de verkiezingen plaats hebben, meende spreker. De ge schiedenis kent zoo'n crisis niet. In deze ge weldige crisis worden we opgeroepen ter stembus. Ja, zeggen velen, de verkiezing der Prov. Staten beteekent niet zooveel, doch spr. was het met hen, die zoo spreken, niet eens Het is zeer belangrijk, omdat men een drie ledige stemming heeft. Immers de invloed der Staten, Ged. Staten en Eerste Kamer zit er aan vast. In breede trekken behandelde spre ker de macht van Ged. Staten en het is zaak. dat het reactionnaire element niet de over hand krijgt. Spr. besprak de steunwetten en credieten voor land- en tuinbouw en zeide, dat gebleken was, dat Ged. Staten op den goe den weg waren, want later nam het Rijk dien steun of dat crediet over. Onder Ged. Staten wordt ook het werkloosheid-vraagstuk ge regeld, een probleem, dat steeds meer de aandacht vraagt. De loonen in werkverschaf fing zijn veel te laag. De middenstand roept om meer loon voor de arbeiders, omdat de koopkracht vermindert. Spr. weidde uit over de werkverschaffing en de groote moei lijkheden voor ouden van dagen (beneden de 65 jaar), die soms 30 kilometer per dag moe ten loopen en dan de kapitale som van ..ƒ12 thuisbrengen. Het is ook van groot belang, dat de hypotheken en executies voor land- en tuinbouw beter worden geregeld. Het begin is er. Spr. zeide, dat aan al het werk en de voorbereiding van de wetten en steun voor land- en tuinbouw de sociaal-democraten een werkzaam aandeel hebben en wekte allen op cm de S.D.A.P. bij de komende verkiezing te steunen. (Applaus). Rede van den heer Cramer. Spreker begon met te zeggen, dat er nog nooit zoo'n belangrijke verkiezing was ge weest als die van 17 April. De verkiezing staat in het teeken van verantwoording regee- ringsbeleid. Daarbij komt voor den eersten keer de N.S.B. uit en spr. voorspelde haar een goede stembus. De nat.-soc. worden gesteund door nationaal herstel. Als zij aan het be wind komen, is het met de vrijheid gedaan. Dat leert ons Duitschland, het land waar „kameraad Göring" zijn bruiloft vierde! De verkiezing is belangrijk, ook al omdat ze be slissend is voor de samenstelling der Eerste Kamer. Want die ractionnaire Kamer is er ook nog! De verkiezing is ook daarom zoo belangrijk, omdat ze staat in het teeken van samenwerking tusschen stad en platteland Spreker wilde wel zeggen, dat de S.D.A.P aan het landbouwvraagstuk te weinig aan dacht had gewijd. Zeer zeker zal men dat herzien. Het is noodig, dat we handelen. Men wacht misschien wel op een sterken man, een soort Hitier, die voor ons denkt en handelt, doch spreker deed het maar liever zelf. De reactionnaire politiek van Colijn en de zijnen oordeelde spr. funest om uit den chatotischen toestand te komen. Niet met loonsverlaging en vernietiging der koop kracht moeten we vooruit. Wat leeren ons Zweden en Denemarken? Daar vermeerdert men de koopkracht en daardoor vermindert de werkloosheid. Spr. betreurde de scheiding tusschen christelijk georiënteerde partijen en soc.-dem. Waarom kunnen we niet samen wer ken als in Engeland bijv., waar we één lijn trekken? Dat schijnt hier niet mogelijk. We moeten een constructieve politiek volgen. Dat wil bijna 't geheele land, doch 't komt in de Tweede Kamer niet tot uiting. De liberalen en speciaal de vrijheidsbond meenen, dat het alsnog wel kan komen tot den ouden libera len glorietijd. Doch die heeft, volgens spr., afgedaan. Spr. besloot: Wie oorlog wil, steune het fascisme. Spr. riep allen, doch vooral de vrouwen toe: steunt ons. Wie het fascisme bestrijdt, steunt ons. Aansluiten bij ons is het eenige middel om oorlog te voor komen. (Applaus.) Hierna pauze en debat. Enkele personen maakten hiervan gebruik. Daarna beantwoording en sluiting. Huisvlijttentoonstelling Zaterdag en Zondag heeft de huisvüjt- vereeniging haar jaarlijksche tentoonstelling weer gehouden. De kwaliteit en de kwantiteit van het ingezondene stemde tot tevredenheid Veel moois viel er te bewonderen, terwijl daarnaast met betrekkelijk geringe hulpmid delen een mooi geheel werd verregen. Direct bij openstelling'der zalen de Vries Zaterdagavond waren reeds vele nieuwsgie rigen aanwezig. Het zoo langzamerhand populair wordende mandoline-orkest onder leiding van den heer de Leeuw concenteerde, hetgeen ten zeerste op prijs werd gesteld Verschillende attracties waren aanwezig als rad van avontuur, speerwerken en „kiezen trekken zonder pijn". Tevens werd de eerste helft der verloting afgewerkt tot genoegen van de gelukkige winnaars en lichtelijke te leurstelling van degenen, die een „niet" hadden getrokken. Zondagmorgen werd de schooljeugd ont haald en mochten allen hun geluk beproeven bij de verschillende gelegenheden. Het is een goede gewoonte van bestuur en onderwijzend fersoneel op deze manier de jeugd voor de uisvlijt te interesseeren. Verder was het den geheelen middag een gezellig komen en gaan der bezoekers, ter wijl wederom het orkest medewerking ver leende. 's Avond was de groote feestavond, waar voor geëngageerd was de bekende humorist en conferencier André Carrel. Deze is voor Oterleek geen onbekende. Dat het bestuur hem thans weer had uitgenoodigd, is vol doende bewijs van zijn capaciteiten. Ook nu weer heeft de heer Carrel bewezen een goed humorist en een geestig conferencier te zijn. Te betreuren is alleen, dat het soms een beetje roezemoezig achter in de zaal was Als geheel beschouwd is zoowel de feest avond als de tentoonstelling uitstekend ge slaagd. Laat dit voor het bestuur een vol doening zijn en een belooning voor het ont zaglijk vele werk, dat er nu eenmaal aan verbonden is. De gedetailleerde uitslag der bekroningen luidt als volgt: Afd. kleuters: le pr. Al ie Leegwater, 2e r. Alb. Muntjewerff, 3e pr. Jopie Kalver- er. Afd. schooljongens, groep I: le pr. Nic Klerk, 2e pr. G Boeder. Eerv. vermelding Nico Muntjewerff. Groep III: le pr. Ab. van Ham, 2e pr. A. Blom. Eerv. vermelding Harry Dekker. Groep IV: le pr. Jan Rowinkel. Eerv. ver melding Hedde Kolk en Jan Heinis. Groep V: le pr. Gerard van Harskamp, 2e pr. Wim Gardenbroek. Eerv. verm. Jan Zwaan. Groep VI: le pr. Dirk Ooms. Groep VII: le pr. Hendrik van Ham. Afd. jongeheeren 1420 jaar: le pr. Leen Slot, 2e pr. Jac. Schuurman. Heeren 21 jaar en ouder: le pr. Jacob Zwaan, eerv. verm. Jan Moeijes. Afd. Schoolmeisjes, groep I: le pr. Aafje Ney. Groep II, le pr,: Liesje Wonder, 2e pr. Nelie van der Neer. Groep III: le pr. Annie Waterdrinker, eerv. verm. Bertha Kuilboer. Groep IV: le pr. Catrientje v. d. Neer. Groep V: le pr. Jelly Witteveen, 2e pr Catrientje Ooms. Groep VI: le pr. Jenny Dekker, 2e pr Coba v. d. Neer, eerv. verm. Willy Blom. Groep VII: le pr. Ma Blom. Afd. jongedames tot en met 17 jaar, groep nuttige handwerken: le pr. Alie Wit teveen, 2e pr. Bertha Gardenbroek, eerv. verm. Klazina Witteveen. Groep fraaie hand werken, le pr. Aafje Akkerman, 2e pr. Bertha Gardenbroek. Afd. dames 18—39 jaar, groep nuttige handwerken: le pr. mevr. Plevier—Natzijl, 2e pr. mej. G. Slot, 3e pr. mej. N. Groot, eerv. verm. mevr. T. v. HarskampTimmer man. Groep fraaie handwerken: le pr. mevr. S. Wayboer—Kalverboer, 2e pr. mej. Nel Sloo- ten, 3e pr. mej. Gr. Kok, eerv. verm. mej. G. Slot en mej. N. Groot. Afd. dames 40 jaar en ouder, groep nut tige handwerken: le pr. mevr. Plevier Wagenaar, 2e pr. mevr. Hoogland—Hartog, eerv. verm. mevr. Slot—Schoen. Groep fraaie handwerken: le pr. mevr Bos—Appel. Afd. kloskant: le pr. mej. G. Kay, eerv. verm. mej. T. Bos. Kiesvereenigiug „Algemeen Belang". De kiesveieenigino „Algemeen Belang" alhier vergaderde ten huize van den heer G. Modder. De voorzitter, de lieer D. Olie, legde er den nadruk op, dat het niet gaat om propa ganda voor eigen candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, maar voor het algemeen belang. Hierna volgden uitgebreide besprekingen inzake samenvoeging van de vereeniging met de Kiesvereeniging in Nieuwe-Niedorp. Tenslotte werd voor samenvoeging van beide vereenigingen niet gevoeld, maar wel voor een gemeenschappelijke lijst, met plaat sing dier candidaten in alfabetische volg orde. Waar niemand (hoewel daartoe uitgenoo digd) van de bestuursleden der Kiesvereeni ging van Nieuwe-Niedorp aanwezig was, zal oedoeld bestuur met een en ander in kennis worden gesteld. Verder volgden enkele toelichtingen van den heer D. Olie tot betrekking van het ver loop der gemeentezaken en besprekingen van huishoudelijken aard, waarna sluiting volgde. Onderling Hulpbetoon. Maandagavond vergaderde de vereeni ging „Onderling Hulpbetoon" in „Concor- dia" te Noordscharwoude. De opkomst was niet groot. Het blijkt, aldus de voorzitter, de heer J. Kuiper, dat de ziekenkas in een behoefte voorziet. Op het ziekenbriefje stonden deze week weer 112 zieken. Het is gelukkig, dat de kas nog bestaat. Aan de orde was het bestuursvoorstel tot het aanwerven van jonge leden, aangezien de gemiddelde leeftijd van de leden vrij hoog was, n.1. 45 jaar en 4 maanden. Het bestuur heeft nu gedacht de toetreding gemakkelijker te maken. Tot heden was de toetreding voor personen van 16 tot 18 jaar vrij van extra betaling. Van 18 tot 26 be taalde men een half jaar extra en 26/40 1 jaar dubbele contributie, als bijdrage in het reservefonds. Het bestuur stelde nu voor, de vrije periode te stellen van 1620 en die met een half jaar extra contributiebetaling van 20 tot 30 jaar. De heer C. Borst stelde voor, den vrijen tijd een paar jaar langer te stellen. Het bestuur was voor dat voorstel en wil de van 1623 en van 23 tot 30 vaststellen. Na eenige besprekingen werd dit laatste voorstel aangenomen. In de commissie weiden gekozen de heeren A. Boot, J. Lindeboom, A. Kraakman, K. Hemke, A. Sjoers, A. Beers, A. Keppel, P. van der Molen. Hierna was aan de orde de bespreking van het op de vorige vergadering aangenomen besluit voor de aanneming van z.g. halve leden. Dit was voor het bestuur nogal moei lijk, ook de administratieverandering midden in het jaar valt niet meer. Maar er is meer. Bijv. iemand die in de werkver schaffing is en voor het/feit komt te staan, half of heel lid moet worden. Zoodoende kan er wel" eens meer ontvan gen worden dan waarop men feitelijk recht had. Van fraude is echter geen sprake. Men betaalt voor hetgeen men; ontvangt. Een der aanwezigen "njerkte op, dat men niet meer ontvangen mag dan het loon is. De uitkeering van de ziektenet wordt er naar geregeld. De heer H. Keppel vond het absoluut on juist, dat de kas ten bate van de Rijksfond sen uitkeeringen doet. Een werknemer kan niet verder gaan dan de aanvullende 20 van het loon. De voorzitter merkte nog op, dat het on mogelijk was een vaste regeling te treffen Na nog eenige besprekingen werd van dit onderwerp afgestapt. Bij de rondvraag merkte de heer C. Borst op, dat het voorstel van de vorige vergade ring omtrent de ouden van dagen niet vol gens de statuten is aangenomen. Er is niet over gestemd. Dit werd niet juist geoordeeld Opvoering operette. "Zondagavond heeft de plaatselijke gemengde zangvereeniging „Ons Genoe gen" een operette gegeven met de kin deren in café Groot. Donderdag 18 April HILVERSUM, 301 M. (AVRO uitz.) 8.Gr.pl. 9 Ensemble Lismonde. 10Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 En semble Lismonde. 11.Knipcursus kincjcrkleeding. 11.30 Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2. Zang door Liesje v. d. Poll, a. d. vleugel Egb. Veen. Mevr. W. v. HoofGualthérievan Weezei, voordracht en L. Schulz, pianosoli 3.3.45 Naaicursus. 4.Voor zie ken en ouden van dagen. 4.30 Gr. pl. 4.45 Radiotooncel v. d. kinderen. 5.30 Omroeporkest mmv H. Viskil, tenor. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7Radio-volkszang olv. P. C. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Omroep orkest olv. dr. Fr. Weissmann, m. m. v. E. Joyce, piano. 9.10 De Pal- ladians mmv. L. Cortef, zang. 9.45 2de deel van „Peter Voss, de milli- onendief", hoorspel van H. Freundt. Leiding K. Kleyn. 10.40 Gr.pl 11—Vaz Dias. 11.10-12— Uit „Caland", R'dam; Orkest olv. B. v. Dinteren. HUIZEN, 1875 M. (8—9 15 en 11—2— KRO, de NCRV van 10—11— en 2—11.30 uur). 8 9.15 en 10—Gr.pl. 1015 Mor gendienst olv. dr. P. Stegenga. 10.40 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Bijbellezing dr. H. Stolk, mmv. bariton en orgel. 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 M. Keulemans en A. Scnellevis, pianowerken voor 4 handen. 6.45 Causerie J. Schipper. 7— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8— Vaz Dias. 8 05 Gr.pl. 8.10 Evangelisatie-samenkomst in de Rehoboth-kerk te Amsterdam-O. Sprekers ds. G. C. Berkhouwer en ds. J. D. Boerkoel, mmv. koor o.l v. H. v. d. Horst, orkest, G. Matter, sopraan en G. Dijs Jr., orgel. 9.45 Vaz Dias. 9.50—11. ^0 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 9 20 Voor lezing. 9.35—9.50 Morgenwijding. 10.25 Orgelspel H. Croudson 10.50 Gr.pl. 11.10 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv. N. Austin. 12.20 Gr.pl. 1.20 Het Palace Theater-orkest o. 1. v. S. Brough. 2.20 Vesper. 3.10 Gr.pl. 405 Orgelconcert E. Morgan. 4.35 BBC-dansorkest olv. H Hall. 5.20 Ber. 5.50 Bach-concert. 6.10 Duit- sche les. 6.40 Gr.pl. 6.50 Causerie. 7.20 „Inquest on Columbine", spel met muziek van K. Leslie Smith. 8.35 Causerie 8.50 Ber. 9.20 Kerk dienst. 9.35 Het Parkington kwin tet, mmv. S. Logan, bariton. 10 35 11.20 BBC-dansorkest o. 1. v. 11. Hall. RADIO-PARIS, 1648 M. 6.20 en 7 20 Gr.pl. 11 35 Orkestconcert olv. Doyen 4.05 Radiotooneel. 8.05 Nat. orkest olv. lnghelbrecht. 9.50 Dans muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1.20 C. Rydalh's orkest. 1.20— I.40 Zang. 2.Gr.pl. 2.20—4.20 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Hoorspel. 9.35—10.20 Omroep orkest olv. L. Gröndahl. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Orkestconcert. 9.30 Concert. II.20 Gr pl. 12.35 Omroepschram- melensemble. 1.35 Quatre-mains 3.20 Omroepkoor olv. Breuer. 4.20 Weragkamerorkest olv. Hagestedt. 6.20 Gr.pl. 7.30 Passiemuziek. 8.20 Reportage. 9.5011.20 Orgelcon cert G. Bunk. ROME, 421 M. 8.05 Symph.-con- cert olv- Previtali- BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest o. 1. v. Gason. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Orgelconcert. 5.35 Gewijd concert. 6.35 Gr.pl. 7.20 Gewijd concert, koor en orgel. 8.20 Hoorspel. 9.30 —1020 Oratorium-concert (gr.pl.) 484 M.: ll.20Gr.pl. 11.50 Salon- orkest olv. Walpot. 12.501.20, 4.20 en 5.35 Gr.pl. 5.50 Zang. 6.35 Gr.pl. 7.2O Folklor-progr. 8.35 Omroeporkest olv. Gason. 9.30— 10.20 Gr-pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Kagerfeuer", liederen cyclus van H. Ziegler. 8.05 Duit- sche kalender: April-overzicht. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.35 Concert uit Londen olv. Adr. Boult, gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8-8.20, Keulen 9.20—10.50, Droitwich 10.50—11-05, Parijs Radio 11.05 12.20, Keulen 12.20—13.20, D sen- der 13.20-14.20, Lond. Reg. 14.20 16.20, Keulen 16.2017-50, Droitwich 17.5018.10, Brussel Fr. 18.10—18.20, Leipzig 18.20— 19.30, Keulen 19.30-20.15, Wee- nen 20.15—21.20, Droitwich 21.20 —21.35, Brussel Fr. 21.35—21.50, Keulen 21.50-23.20, Stuttgart 23.20-24.—. Lijn 4: Droitwich 9.2010.05, Lona. Reg. 10.0511.10, Droit wich 11.10-17.20, München 17.20 —17.50, Lond. Reg. 17.50-20.05, Parijs Radio 20.0521.50, Lond. Reg, 21.50-24.— Toen de -voorzitter der vereeniging, de heer P. Groot, dezen avond opende, was de groote zaal tot in alle hoeken met belangstellenden gevuld. Het eerst kregen we te hooren een quatre mains van den directeur Pluister e zijn broer, gedeelten uit „Rosamun- de" van Schubert. Daarna een twee liederen van de gemengde zangve#wni ging waarvan we als mooiste noemen: „Wiegelied" van W. A. Mozart, dat schitterend werd gezongen. Daarna kwamen weer de gebroeders Pluister met balletmuziek. Van de daarna nog gezongen liederen van de leden noemen we als zeer verdienstelijk „Storm op zee", van Meier, waarna de gebroeders Pluister het eerste gedeelte besloten met balletmuziek II. Na de pauze werd de operette „De Sneeuwkoningin" opgevoerd door het kinderkoor. Gezien de zeer jonge kinderen die er in mee speelden werd hee' goed spel ge geven. Het dankbaar applaus aan 't ein- dx/ van ieder bedrijf was wel een bewijs dat het publiek heeft genoten. Een woord van hulde willen we bren gen aan den directeur, den heer Pluis ter. Het is wel een prestatie om met die kleine een zoo lange operette in te stu- deeren. „Ons Genoegen" kan met vol doening op dezen avond terug zien. Zilveren jubileum van burge- meesier Eyma. 12 Mei a.s. viert burgemeester Eyma zijn zilveren jubileum als burgemeester van Egmond aan Zee. Wij willen ter gelegenheid van dit jubileum een en ander van zijn levensloop vermelden. Cornelis Johannes Eyma werci 16 Mei 1879 te Ankeveen geboren. Hij bezocht de lagere school te 's-Graveland, ging later naar een kostschool te Arnhem en behaalde daarna het einddijploma der 5-jarige Hoogere Bur gerschool te Amersfoort. Oorspronkelijk was hij daarna van plan officier te worden, maar tenslotte bleek de gemeente-administratie hem toch meer aan fe trekken. Hij ontving zijn opleiding daarin van den bekenden schrijver van het handboek „De Gemeente wet", den heer van Loenen, ode toentertijd reeds secretaris van de gemeente Beverwijk. Na achtereenvolgens te Sneek en Beverwijk als volontair ter secretarie werkzaam ge- we st te zijn, volgde in 1901, na het behalen van het diploma voor gemeenteadministra tie, benoeming tot ambtenaar ter secretarie van Leerdam Reeds in 1905 volgde promotie tot secretaris der gemeente Geldermalsen. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARK EL 9) Er was een eenigszins vreemd accent in zijn spraak, maar het was moeilijk uit te ma ken tot welk land hij behoorde. „Heeft u juffrouw Glyn gezien?" „Ja, baron. Ik heb de inlichtingen, die u verlangt", antwoordde Furber. „Prachtig, jonge vriend, je hebt goed werk verricht en we zullen ons niet ondank baar toonen. Het was van belang om onze inlichtingen spoedig te krijgen. Eenige we ken later zou het te laat zijn geweest". „Waarom zegt u dat?" „U heeft bewezen dat we u kunnen ver trouwen. U heeft jarenlang goed werk ge daan. Reeds als adelbcrst heeft u ons goede diensten bewezen. Ik durf u het groo te geheim wel vertellen. De dag is nabij". „Oorlog?" „Sst". De baron keek snel rond. Er was niemand in de buurt en hij ging gerust gesteld voort: „Niemand kan precies zeggen wanneer de dag daar zal zijn. We weten alleen dat het zeer spoedig zal wezen. Ver denkt iemand u? Denk goed na vóór u ant woord", „Niemand. U moet bedenken, dat ik al jaren bij de marine ben. Ik ken honderden officieren. Misschien ben ik niet populair, maar ik heb getracht geen vijanden te ma ken. Tenzij ik een groote stommiteit uithaal, zal niemand mij verdenken". „Goed. Ik zal u nu instructies geven. Is het zeker, dat u op de Drietand zult blijven als de dag komt?" „Niets is zeker. Wij jonge officieren we ten niets van de oorlogsplannen". „De Britsche admiraliteit moet altijd voorzichtig zijn. Wat zouden wij niet willen geven om hun plannen te weten. Als het zoover is, moet u onvoorwaardelijk elke or der, u door juffrouw Glyn gegeven, opvol gen. U moet met haar een middel vinden hoe u met haar in verbinding zult blijven. U zult mij onvoorwaardelijk gehoorzamen, nietwaar?" De vraag werd scherp gesteld en Furber antwoordde vast: „Ja". „Zelfs als de dood daarmede gemoeid is? Stel u voor, dat u bevel kreeg de „Drie tand" met één van uw torpedo's op te bla zen?" „Dan zou ik gehoorzamen. Maar ik zou trachten het zóó te doen, dat ik mezelf tege lijkertijd kon redden". „En als dat onmogelijk was?" „Dan zou ik toch gehoorzamen", zei Fur ber kalm. „Ik geloof u. Ga mee naar de vestiaire. Als ik weg ga, zullen we van enveloppe rui len. Heeft u het rapport bij u?" „Ja". „En ik heb geld. Jonge menschën kunnen dat altijd goed gebruiken, is het niet?" HOOFDSTUK VI. Toen Hallam zijn rapport naar het vlag- geschip had verzonden, keerde hij naar zijn hut terug. Het zien van de papieren op zijn tafel deed hem schrikken en hij ergerde zich over zijn eigen zorgeloosheid. Hij sloot ze secuur weg en ging zitten om na te denken. Zijn gezicht verzachte merkbaar toen hij er aan dacht, hoe flink Stella geweigerd had hem vrij te laten. Het maakte zooveel goed te weten dat ze hem zoo innig lief had. Ten slotte hangt geluk niet altijd van geld af. Had hij haar niet even eerlijk tegemoet moe ten komen als zij hem genaderd was en moeten weigeren toe te staan dat iets zich stelde tusschen hunne liefdeEr waren getrouwde zeeofficieren, die leefden van niets anders dan van hun tractement. Het is waar, je moest op elke cent letten. Je moest je elk genoegen, dat geld kostte, ontzeggen, maar was het leven, met de vrouw die je lief had, dat niet waard? En bovendien, er waren manieren genoeg om geld te verdienen. De gebruikelijke toelage voor lucht- en onderzeedienst zou hem in staat stellen behoorlijk te leven. Er werd aan de deur geklopt en een matroos kwam salueerend binnen. „Signaal van het vlaggeschip, mijn heer". Hallam las de boodschap een uitnoo- diging voor hem om dien avond bij den ad miraal te komen dineeren. De man salu eerde weer en verdween. Het deed Guy ge noegen, want het was een eer, die hij nog niet had ondervonden. Admiraal Latham was commandant van het eerste vloot- bataljon en een van de jongste officieren van dien rang in dienst. Hij was bemind, ofschoon hij een dienstklopper was en er wel gemop- iperd werd over de harde manier, waarop hij de vloot aanpakte. Boven alles was hij be kwaam en eischte bekwaamheid van ande ren. Wanneer ze hem niet voldeden, toonde hij geen medelijden. Een streng, maar recht vaardig man. Guy kleedde zich langzaam in zijn bui tenmodel uniform. Het lint van buitenge wone verdienste zat in zijn knoopsgat een onderscheiding, die hij verdiend had als adelborst, toen zijn schip mannen had ont scheept op de kust van Afrika. Een gejuich ging op toen hij de longroom binnen kwam en hij werd 'n beetje geplaagd met zijn gaan dineeren op het vlaggeschip. „Latham zal je een miserabel diner voor zetten. Bestel maar vast een flink souper Ik ken zijn diners", voorspelde de scheeps dokter droog. Maar ze wisten waarom Guy uitgenoo digd was en ze waren blij voor hem Er was geen officier daar, die hem niet het beste gunde. Velen van hen hadden zijn vriende lijkheid ondervonden, want hij stond altijd gereed een extra dienst op zich te nemen wanneer een collega vrij wilde hebben. De luitenant van de wacht kwam bene den en vertelde Guy dat de piketboot langs zij lag. Het vlaggeschip „de Schepter" lag voor en enkele minuten later begroette Guy den dienstdoenden luitenant. De adjudant was op dek en kwam direct naar voren om hem uit te noodigen mee te gaan naar de longroom. Het diner zou een kwartier latei zijn. Er zijn vier officierskajuiten in het admi raalschip. Ten eerste die van den admiraal, die meestal met zijn stafofficieren dineert; dan die van den commandant van het schip, die in hooge eenzaamheid zijn maaltijden gebruikt, dan de longroom voor alle officie ren medische, gewone, ingenieurs, kape laan, betaalmeesters en tenslotte de voor- longroom, de gezelligste van alle, met zijn tweede luitenants, adelborsten en officieren in het algemeen. Guy merkte dadelijk op, dat het in de longroom van de „Schepter" veel bedaar der toeging dan op de „Drietand". Hij ken de vele van de officieren waaronder een zekere luitenant-commandant Jarruthers die belast was met den draadloozen dienst van de vloot. Zijn vriend kwam dadelijk naar hem toe en zeide: ,.Ik heb juist je rap port gezien, Hallam, en ik feliciteer ie. Je hebt een moeilijk probleem opgelost. De ad miraal is er erg mee ingenomen". Hallam straalde bij deze woorden. Voor een man, die hart voor zijn werk heeft) heeft een woord van lof van iemand, die er verstand van heeft, groote waarde. Eindelijk kwam de stafofficier hem halen en samen gingen zij naar het achterschip, waar de verblijven van den admiraal waren. De admiraal zat in een groote, gezellig 'n* gerichte k-duit. Hij schudde Hallam de hand en ze gingen terstond aan tafel. De scheepsdokter had gelasterd, want het diner wa» voortreffelijk. Er werd niet veel gepraat gedurende het maal, maar de admiraal ont dooide bij een glas port. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6