DE WERKLOOSHEID. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL KOLHORN WINKEL WERVERSHOOF HOORN tRechtwoJkw Alkmaarsche Politierechter Oiinmtdand Het was dut. als man van tic practijk, dat de heer E/ma in 1910 door H.M de Koningin iot hoogste ambt in de gemeelde ge roepen werd In dat jaar werd hij namelijk, op den jeugdigen leeftijd van 31 jaar, be noemd tot burgemeester van Egmond aan Zee Slechts één keer neeft burgemeester kyma daarna nog gesolliciteerd. Dat was tóen Egmond-Binnen vacant kwam en het Zjjn bedoeling was, burgemeester van de Egmonden te worden. weldra is burgemeester Eyma nu dus 25 jaar te Egmond aan Zee. In die 25 jaar werd liem wel bevestigd, hetgeen de Commissaris der Koningin hem. met de vraag of hij de benoeming aandurfde onder het oog bracht, namelijk dat Egmond een moeilijk te besturen gemeente was. Het is een voortdurend wor stelen geworden om het hoofd boven water te houden. Juist als de financieele toestand geen zorgen meer baart, breekt de wereld oorlog uit en het evenwicht is weder ver broken. En als na vele moeilijke jaren einde lijk de toesiand der gemeentefinanciën op nieuw gezond kan worden genoemd, komt de wereldcrisis en maakt aan alle illusies, al thans voorloopig, een einde. Vele wenschen tot verbetering en vtrfraaiing van het dorp bleven zoodoende onvervuld. Toch is er tij dens de ambtsperiode van burgemeester Eyma al veel verbeterd. Direct na zijn be noeming heeft hij geijverd vooi het tot stand komen van de waterleiding. Zijn streven werd met succes bekroond, zoodat de kleine gemeente nu kan bogen op een eigen water leidingbedrijf. Ook de stichting van een elec- triciteitsbedrijf werd, tijdens de moeilijke oorlogsjaren, ten koste van groote offers, toch doorgezet. Zoo kan Egmond, dat ook eên eigen gasfabriek heeft, zijn badgasten alle huiselijk comfort aanbieden, al blijft er dan t.a.v. rioleering en bestrating, nog veel te wenschen over. Het burgemeestersambt is tijdens de ambtsperiode van burgemeester Eyma wel veranderd en men kan gerust zeggen, dat het in den tegenwcordigen tijd niet alles is, bur gemeester te zijn! Steeds meer beslommerin gen zijn in den loop der jaren 's burgemees ters deel geworden. Daarin behooren de ambtsbezigheden tijdens den wereldoorlog en tijdens de huidige crisis zeker wel tot de merkwaardigste, maar even zekei niet tot de aangenaamste episode uit zijn loopbaan. De tijden leenen zich er niet voor feest te vieren. Daarbij is Egmond door de crisis wel zeer zaar getroffen Burgemeester Eyma is dan ook zeker we! de laatste, die zou wen schen, dat zijn jubileum op bepaald feeste lijke wijze zou worden herdacht Maar toch heeft de burgerij gemeend, dat zijn jubileum niet geheel onopgemerkt voorbij kan gaan Er heeft zich een comité gevormd bestaande uit de dames A. Janssen, J. E. Ruigewaard en de heeren B. A. van Kleef, F. Snoeks J. G. Bosschaart, C. Pluimgraaff en T Halff. Dit comité steil zich voor het jubileum, dat op Zondag 12 Mei valt. 's Maandags d.a.v. op gepaste bescheiden en eenvoudige wijze te herdenken Rijksveldwachter benoemd Met ingang van 1 Mei a.s.is tot rijks veldwachter alhier benoemd de rijksveld wachter C. Kulk, thans te Wijk aan Zee en Duin. Voorschot verleend Door de regeering is aan deze gemeente een voorschot verleend ingevolge de Wo ningwe van ten hoogste 9000 om te wor den verleend aan den aannemer W. Uiterdijk te Wieringerwaard onder verband van tweede hypotheek /oor den bouw van 10 arbeiderswoningen te Lutjewinkel. Verfraaiing het gedeelte van den Lagedijk ondergaat een belangrijke verfraaiing. Van gemeente wege worden tusschen. de kastanjeboomen ^«rheesters gepiant, terwijl voorts een wan- uelpad wordt aangebracht. Order een vrachtauto. Het zoontje van den heer O. O Jr. ge raakte al spelende op den Koepoortsweg onder een vrachtauto. Met een gebroken teen werd het knaapje naar het ziekenhuis vervoerd. Zitting van Dinsdag 16 April. Een oude heei bestolen in een taxi! De 39-jarige varensgezel Jacob de R. te nelder had zijn kans waargenomen en zich <>P 2 Januari een portemonnaie met vetten toegeëigend, welke portemonnaie en Reid het eigendom waren v3n den 70-jarigen ®arend Edelenbosch aldaar. I/e verdachte had slechts één verontschul diging: drank! Hij verkeerde onder den invloed en daardoor was zijn onderscheid van mijn en dijn verloren gegaan. Het straf- n^af f was geP'eegd in een taxi en de Portemonnaie had hij leeg weggegooid op oen Zeedijk. Het reclasseeringsrapport van den heer ö°s was niet onverdeeld gunstig en had tot conclusie, dat aan verdachte een onvoor waardelijke naast een voorwaardelijke straf moest worden opgelegd. De bestolene had met beklaagde duchtig "ten borrelen en ze waren samen in een axi vertrokken. De portemonnaie was ge spekt met ruim 70. nisstraf'^'^ vorderde 5 maanden gevange- Uitspraak 3 maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. Cognac gestolen. In de personen van den 18-jarigen Caspar iin den 22-jarigen chauffeur Hendrik H. Beverwijk werden ons voorgesteld een paar landelijke inbrekers, die te Castricum een dier een be- uit de schuur van den caféhouder Jan Kehl een mandenfleseh met cognac hadden ont vreemd, nadat de chauffeur een ruitje had in geslagen, Het feit was gepleegd in den avond van 3 Februari, na een bal in het café van Kehl in de Burgemeester Mooystraat. De chauffeur bloedde aan de hand en werd door de niets kwaads vermoedende vrouw van den caféhouder nog verbonden. De politierechier bleek ten noogste ont steld door de bekentenis van den 18-jarigen Casper, dat hij een belangrijk kwantum klare jenever naai binnen had gespeeld Hij kon zich zoo iets afschuwelijks van zoo n baby niet voorstellen. De 18-jarige Corn. van 't Hof, 'n fabrieks arbeider uit Heemskerk, was ook een be- bezoeker en had op 't erf eenige jongens aangetroffen, die hem een glas sterken drank hadden gepresenteerd, 'n Mandenfleseh had hij niet gezien. Wel was hij ziek geworden van het sterke borreltje. Voor den rechter commissaris had deze getuige verklaard, dat de chauffeur 't ruitje var. het raampje had in geslagen. Gevorderd werd tegen Caspar St. 2 maan den gevangenisstraf en voor Hendr. H. wegens bewijsgebrek vrijspraak. De andere deelnemers in deze gevaar lijke grap hadden zich buiten schot ge houden. Caspar moet nu het zaakje alleen op knappen, zei de officier. Mr. Scholten achtte het gebeurde niet zoo heel ernstig, althans niet zóó ernstig, dat de jongen daarvoor moest worden opge sloten en steide voor een voorw. veroor aeeling. De politierechter veroordeelde daarop den 18-jarigen zondebok tot 2 maanden gevange nisstraf voo/waardelijk met 3 proefjaren en sprak voorts den chauffeur vrij. Een vrouwenmishandelaar. De 23-jarige Josephus Everardus B., ar beider te Oudorp, moest zich verantwoorden op grond van de omstandigheid, dat hij de 34-jarige juffrouw H. Schoenmaker, geboren Bakker, met zijn beklompten voet tegen het lichaam had geschopt, welke feit was ge pleegd op 6 Maarf. Volgens vercachte was deze juffrouw in de woning van zijn ouders een onge- wenschfe figuur. Zij had al eens de ruiten willen ingooien en nu verdachte gedreigd, zijn hersens te zullen inslaan. Volgens juf frouw Schoenmaker had zij geïnformeerd naar de zieke moeder van Joop, die in 't ziekenhuis lag en toen had verdachte gezegd: F. wil zuk schorum niet aan de deur hebben. Zij leuterde trouwens zóó lang, dat de politierechter en de officier verzochten, of de juffrouw as je blieft wou gaan zitten. Eisch 15 boete of 10 dagen. Vonnis 10 boete of 5 dagen om beklaagde duidelijk te maken, dat hij de leden van het schoone althans zwakke geslacht wat méér gentle manlike dient te behandelen. Nachtelijke druivenplukkers Een drietal personen uit de Beemster Ed V'n 19-jarige coiffeur, Andr. K., 'n 30-jarig fabrieksarbeidei en Ger. Joh H.. 'n 23-jarig arbeider, allen te Beemster. hadden zich den nacht van 20 op 21 October toegang verschaft in de druivenkas van den heer Chr. Rankema 'e De Rijp zich daaruit eenige trossen toegeëigend en nog vtel méér be dorven. Het slot was geforceerd met moilenklem. De drie dwazen stonden thans te zake terecht. Volgens Rankema had hij schade van 100 kilo druiven, wat hij grootte op f 45 in geld. De heer Wiggers had een rapport uitge bracht, bleek gunstig voor verdachten ge stemd en achtte het gebeurde niet zoo hee' ernstig, reden, waarom hij adviseerde, hen met een boete straffen. De officier daarentegen merkte op, dat de verdachten niet in staat waren, een boete te voldoen. Ze stonden maar wat te lachen en schenen de porté van hun daad absoluut niet te beseffen. Het was echter een diefstal oneer dubbele verzwarende omstandig heden, populair inbraak genoemd. Gevorderd werd tegen den 18-jarigen coiffeur 20 boete of 10 dagen, tegen den 30-jarigen Andries V. f 70 boete of 30 dagen en tegen den 23- jarigen arbeider Ger. H. f 30 boete of 15 dagen. Vonnis le 10 boete of 5 dagen; 2e f 50 boete ol 25 dagen; 3e 20 boete of 10 dagen. Een weinig benijdbaar baantje- De heer Dominicus Nydam, belast met de steunr;geling van Maatschappelijk Hulpbe toon te Hoorn, verschijnt op onregelmatige tijden voor den politierechter als getuige omdat hij op minder zachtzinnige wijze is behandeld door ontevreden steuntrekkers. Thans was he: weer de 30-jarige rijwiel hersteller Bernard K., die den heer Nydam zoo n klap tegen zijn kaak had toegediend, dat hij tegen de vlakte viel en buiten bewustzijn raakte. Deze ruwe klant was 'n gestrafte van de werkverschaffing wegens onbehoor lijk optreden. De heer Nydam had daaraan niet de minste schuld. De officier vermeende, dat de heer Nijdam, die zoo langzamerhand zijn leven niet zeker meer is, tegen dergelijke woeste lingen moet worden beschermd en vorderde een maand gevangenisstraf. Uitspraak conform eisch. Ditmaal waren het de glasruiten. Een beroeplooze steunverlanger te Hoorn, Niles Joh. de Vr., had op 19 Febr. zijn krachten niet geconcentreerd op de persoon van den directeur D. Nydam, die bezig was met de distributie van cokesbonnen, doch op 'n paar glasruiten in het gebouw van de Arbeidsbeurs, die door hem werden stukge- schopt. Hij stond thans wegens vernieling terecht. De oorzaax van zijn woede was het feit, dat hij, te laat komende, niet geholpen werd. Overigens was verdachte, hoewel ze nuwachtig en driftig, een fatsoenlijk man, zei de heer Nydam. Eisch 5 dagen gevangenisstraf. Uit spraak 1 maand voorw. met 2 jaar proeftijd Een Wieringer opruier. Een Wieringer, met vermoedelijk revolu- tionnaire neigingen, de heer Nic. Joh. Schr had op 11 Maart de menigte opgeruid zich niet te storen aan den last van brigadier Bergsman, strekkend- een verboden optocht te ontbinden. Verdachte was niet verschenen en werd tot 2 maanden gev. veroordeeld. DE DOODSLAG OP DEN POLITIE-COMMISSARIS. Hoofdagent veroordeeld tot 12 jaar. De rechtbank te Rotterdam heeft gistermiddag om drie uur vonnis gewezen in de zaak tegen den 51- jarigen C. C. v. d. K., gewezen titu lair hoofdagent van politie, die, zoo als men weet, op 4 April j.1. heeft terechtgestaan ter zake, dat hij op 1 December 1934 naar aanleiidng van het feit, dat hij tot gewoon agent van politie was gedegradeerd, zijn chef, den commissaris van poli tie van Schiedam F. Ellenberger, heeft doodgeschoten. Van de K. is op grond van doodslag, onder de verzwarende omstandigheid, dat hij gebruik gemaakt heeft van het wa pen, hem uit hoofde van zijn ambt geschonken, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. Het O. M waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, had op de zelfde gronden 20 jaar gevangenis straf geéischt. HET GEVERFDE WEESKIND. Dc verdachten tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den 29-jarigen trai ner J. K. uit Scheveningen en den 5Ö-jarigen trainer J. D. M. S. u.it Rotterdam, die zich aan oplichting zouden hebben schuldig ge maakt. De verdachte S. had ingeschreven voor de harddraverij van een Groningsche harddrave- rijvereeniging met het paard Weeskind S.W. om deel te nemen aan den rit, om den herfst- prijs, een vierde klassenummer. J. K. reed het paard, dat echter niet Weeskind S.W. was maar het eerste klasse-paard Olympia. Met dit paard werd de eerste prijs behaald, doch dadelijk na afloop van den wedstrijd doken de geruchten op, dat een ander paard dan Weeskind S.W., dat een vierde klasse paard is, geloopen zou hebben. Het was niet mo gelijk dadelijk een controle uit te oefenen, omdat S. het paard, dat in dien wedstrijd ge Icopen had, reeds had laten vervoeren naar Rotterdam. Teen K. wegens het rijden met een ander paard dan waarvoor was inge schreven, door de Kon. Ned. Draverij en Ren- vereeniging was gediskwalificeerd, heeft hij daartegen appèl aangeteekend en om bij den raad van appèl met bewijzen te komen, had hij een aantal bekenden uit de paardensport wereld uitgenoodigd naar Woudestein te ko men. Daar werd hun een paard getoond waarin zij hetzelfde paard meenden te her kennen, dat in den wedstrijd te Groningen had geloopen. K. had echter Weeskind S.W. laten verven in de ti'nt van het paard Olym nia. dat werkelijk te Groningen geloopen had. De oplichting zou nu hierin bestaan heb ben. dat K. getracht had de draverijvereeni- ging te bewegen, door met een verkeerd paard den wedstrijd te winnen, den herfst- priis uit te betalen. S. heeft terecht gestaan wegens het uitlokken van dit feit. De rechtbank heeft ieder der verdachten veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. 'T DRAMA OP SCHIERMONNIKOOG. Heeft verdachte bekend? Op last van den burgemeester heeft de po litie gistermiddag nieuwe onderzoekingen gedaan-op het terrein, waar Zondag j.1. het lijk van den 63-jarigen H. J. K. gevonden is. Men heeft een deken opgegraven, welke met bloed was bevlekt. Naar aanleiding van deze ontdekking werd op Schiermonnikoog gezegd, dat de verdachte in deze moordzaak bekend zou hebben. Bevestiging daarvan konden wij echter nog niet verkrijgen. BRAND TE EINDHOVEN. Sigarenfabriek afgebrand. Gisteren tegen acht uur is brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer J. Leen- ders, gelegen aan den Boschdijk no. 29 te Eindhoven. Een zoon van den heer Hapert, wien het fabrieksgebouw toebehoort, zag vlammen uit de ramen van de droogkamer opstijgen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die met volledig materiaal uit rukte en het vuur met vier slangen op de waterleiding aantastte. Toen de brandweer ter -plaatse was, stond de bovenverdieping van de fabriek reeds geheel in lichte laaie. Met man en macht tastte men het vuur aan en na veel krachtsinspanning slaagde men er in den brand tot het fabrieksgebouw te be De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt ons mede, dat de werkloosheid onder de 557.100 reden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1017 gesubsidieerde vereeni- gingen in de week 25 t/m. 30 Maart 1935 heeft bedragen 28,4 dat is 2,2 minder dan in de vorig-> verslagweek (4t/m. 9 Maart), toen do werkloosheid 30,6 bedroeg. In de overeenkomstige week van het vorige jaar was de werkloosheid 24,8 Bij 1061 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 30 Maart 1935 in totaal 400.606 (vorig jaar 355.683) werkzoekenden ingeschreven, ondier wie 381.410 mannen. Hiervan waren werkloos 382.683 personen, waar onder 368.233 mannen. Op 10 Maart 1935 bedroeg het totaal aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 428.642, onder wie 410.243 werkloozen. Het aantal ingeschrevenen is sedert 10 Maart 1935 verminderd met 28.036, het aantal werkloozen daaronder met 27.560. RIJKSD ErsST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. OKAPI EK OER WERKLOOSHEID IN HET TIJDVAK APRIL 1928 TOT APRIL 1938. 197 000 In vorenstaande grafiek is in teekening gebracht het verloop van de gemiddelde werkloosheid in elk van de winterhalfjaren (bovenste zware lijn) en in elk van de zomerhalfjaren (onderste zware lijn) over het tijdvak 1 April 1928 tot 1 April 1935. De werkloosheidspercentages zijn in de cirkels vermeld. Zooals in de grafiek tot uitdrukking komt, is zoowel de zomer- als de winterwerk!oosheid in de laatste drie jaren vrijwel constant geweest met een kleine tijdelijke verbetering in den zomer van 1933 en in den winter 1933/34. Door een dunnere lijn is in teekening gebracht het verloop van het ge middelde aantal werkloozen onder do bij de organen der arbeidsbemidde ling ingeschreven werkzoekenden in elk van de winterhalfjaren (bovenste dunne lijn) en in elk van de zomerhalfjaren (onderste dunne lijn). Deze ge gevens worden sinds 1 April 1930 verzameld. De aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen zijn in de grafiek vermeld. De schalen zijn zoodanig gekozen, dat over het tijdvak 1 April 1930 tot 1 April 1935 het gemiddelde werkloosheidspercentage met denzelfden maat staf is weergegeven als het gemiddelde aantal ingeschreven werklooze werkzoekenden. Uit de grafiek blijkt, dat in toenemende mate wordt gebruik gemaakt van de openbare arbeidsbemiddeling; tot en met 1932 toch liggen de dunne lijnen beneden de overeenkomstige zware lijnen (aangeduid door horizon tale arceering), van 1933 af liggen de dunne lijnen boven de overeenkom stige zware lijnen (aangeduid door verticale arceering). Opmerkelijk is de knik, welken zoowel de lijn van de zomerwerkloos- beid als die van de winterwerkloosheid te zien geeft in den zomer van 1932 en in den daarop volgenden winter. perken. Dit was geen gemakkelijk werkje in verband met het feit, dat dit gebouw geheel tusschen een lange huizenrij is gelegen en het vuur slechts van de daken van de nabu rige woningen af kon worden aangetast. De bovenverdieping is totaal uitgebrand. Bene den is enorme waterschade aangericht. De boeken en bescheiden van het kantoor konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Er zijn 150.000 sigaren ter waarde van 9000 verbrand, alsmede 60 pakken tabak ter waarde van 500. Het gebouw, zoowel als de inboedel zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men weet alleen, dat de brand is ontstaan op de droogkamer, waar het vuur gretig voedsel vond in de duizenden leege sigaren kistjes, die daar te drogen lagen. Naar men ons verzekerde, marcheerde de fabriek den laatsten tijd heel goed. Er zijn door dezen brand tien sigarenmakers werk loos geworden. BRAND TE AMSTERDAM. Houtopslagplaats afgebrand. Gisteravond te ongeveer zeven uur is brand uitgebroken in een timmerloods en op slagplaats van fijn hout van de firma Valk tusschen de Lauriersstraat en de Lauriers gracht te Amsterdam. Hoe het vuur ont staan is, is moeilijk uit te maken. De werklieden hadden de werkplaats om 5 uur 'verlaten en gesloten. Omwonenden zagen door de vensters een vuurgloed en waar schuwden de brandweer, die met veel mate riaal uitrukte. Zij moest den brand bereiken door woonhuizen en onderstukken in de Lauriersstraat en aan de Lauriersgracht en heeft daartoe eenige deuren moeten for- ceeren. De heele loods, waarin zich machinerieën bevonden en waarin hout opgeslagen was, stond toen in brand. Het vuur vond gretig voedsel in hoopen krullen en zaagsel. Voor de naburige loodsen en loodsjes bleek ern stig gevaar te bestaan. Vooral ondervond de brandweer er last van, dat een loods van ge golfd plaatijzer onder stroom kwam te staan. Met zes stralen had zij het vuur be dwongen De loods was toen echler vrijwel geheel uitgebrand. De niet onaanzienlijke schade wordt door verzekering gedekf TEGEN ONWELVOEOELIJKE KLEEDINO. Een adres van de r.k. reis- vereeniging aan de Koningin. De Ned. reisvereeniging voor katholieken heeft tot de Koningin het volgende adres gericht: „Ondergeteekende, de Nederlandscbe Reis- 223. Piet Prikkel wou het toch probeeren, doch de soldaat verstond geen grapjes. Eerst gaf hij Piet een paar flinke tikken op zijn bol en bond hem daarna vast aan een dikken boom. Drein had ondortusschen kans gezien om weg te komen. 224. Maar even later keerde Drein terug met een paar burnous, dat zijn witte mantels met groote kap pen, die door de Arabieren worden gedragen. Hij maakte Piet los en samen trokken ze do burnous aan. Nu konden de menschen niet zien dat 't Drein Dren tel en Piet Prikkel was

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7