Weec&eridit fBitutmtand Amstetdamsche Jieucs Een zekere John D., millionnair. lO" m HEEP" GEEN LAST VAN mNÜJRRENTIE,f1AARU KUNT NIET ZON^AWOITiÖ Levensloop van John Davison Rockefeller. W Glimlachje DAGBLADRECLAMES DE BESTE RECLAME (>Vh ISi-'/M Boter-, kaas- en boerekooldieven De heeren Joh. de B. en Herm. Dr., hoewel het Noordhollandsche platteland verwisseld hebbende voor het meer confortabele Haar lem, konden hun heimath nog niet vergeten en brachten in een mistigen November-nacht een visite aan een zuivelfabriek te Haring- huizen; alwaar zij zich zelve beloonden voor de betoon de belangstelling met een Keulsche pot inmaakboter en 'n stuk op wat kazen. Vervolgens bezochten zij het pittoreske Wij denes en namens als souvenir mede 'n col lectie boerekoolstruiken. De politie wist deze nachtelijke terroristen bij de kladden te pak ken. Zij werden ingerekend en stonden te recht op 29 Januari. Gevorderd werd tegen Joh. de B. 1 jaar en 4 maanden en tegen Herman D. 1 jaar. Ook hier volgde 'n tus- schenvonnis en werd heden deze zaak van daar voortgezet. De heer Wiggers advi seerde afwijzend voor beide patiënten. De officier persisteerde bij zijn requisitoir echter met 2 maanden voorarrest aftrek. Mr. Prins, paladijn van Joh. de B., merk te nog het een en ander op in 't voordeel van zijn cliënt en achtte de gevorderde straf in elk geval te hoog. Mr. Belonje, de jurdische zwaardvechter van den heer M. Dr., pleitte ook verzachting van straf en noemde 2 maanden aftrek te kort. Het was hier een kwestie van te hoog en te kort. Na de boerekoolstruiken ver schenen de konijnen op het menu. De heer Joh. de B. uit Haarlem, staats vijand nummer 1 uit de vorige zaak, had nog méér met de justitie te vereffenen, be halve winterboter, kaas en boerekool. Hij had ook in een nachtelijke stroopjacht op eigen risico geopereerd en onder anderen in Schagen een negental vette konijnen buitge maakt, voor welke onderneming de officier hem candidaat stelde voor 5 maanden gev. Wederom deed de rechtbank geen uitspraak en prijkte ook deze zaak heden op het reper toire. De officier persisteerde bij zijn eisch 5 maanden, doch thans met 2 maanden af trek voorarrest. De volgende gang van het diner bestond uit levende paling. Het was wel een culinarische zitting op 29 Januari, want na de geserveerde delicatesse op zuivel, groenten en carniforisch gebied kwam ook nog levende paling ter tafel. Daarvoor hadden gezorgd de heer Jan de B. en zijn broeder de veelbesproken Joh. de B. uit de vorige zaken, welke heeren in den nacht van 12 op 13 Nov. de palingkaar van den visscher Willem de Hart te Schellink hout hadden ontlast en de levende opbrengst verkocht aan zekeren Theodorus B., die voor dit koopje ook nog als verdacht van heling, op het zondaarsbankje was geinviteerd. In deze zaak tegen de heeren de B. werd evenmin uitspraak gedaan en het geval heden verder uitgeknöbbeld met den heer Wiggers als solo-getuige. In dit geval adviseerde deze machtige man voor beiden 'n voorw. veroordeeling. De officier vorderde hier 8 maanden voor Jan en voor Johan, die al méér dan z'n portie had, 4 maanden en voor ieder 2 maan den aftrek. Mr. v. Leeuwen sprak nog 'n hartig woordje voor zijn cliënt Jan de B. en ver zocht alsnog 'n voorw. veroordeeling of 4 maanden met aftrek 4 maanden. Het laatste woord was aan mr. Prins en die had niets meer te vertellen bij alles wat hij al had gezegd. J J Uitspraak in deze zaken Donderdag 25 April. DE KINDEREN VAN JOHN D. De excentrieke Edith De zoon van Rockefeller, John D. II, is niet minder bekend dan zijn vader. Hij heeft sedert jaren de leiding Ier on dernemingen, die zijn vader heeft opge bouwd. Wij willen echter in deze artike lenreeks eens het licht laten vallen op de dochter van Rockefeller, Edith, die door haar excentriciteit een bespreking waard is. Wij putten hiervoor uit de memoires van haar chauffeur Amman. Wat deze vertelt moge dan niet voor honderd pro cent waar zijn menig verhaal lijkt veel op bediendenpraatjes wat er overblijft is nog steeds merkwaardig genoeg. Edith Rockefeller behoort niet meer tot de jongsten, want toen Amman in 1915 bij haar in dienst trad, was zij reeds bij de vijftig. Zij woonde indertijd te Zürich onder haar meisjesnaam, hoewel zij met MacCormic, den eigenaar van de grootste landbouwmachinefabriek ter wereld, getrouwd was. Toen reeds had zij een bewogen leven achter zich In haar jeugd was de dollarprinses een bekende „sportgirl", hetgeen in dien tijd een vrijwel onbekend verschijnsel was. Zij was eeu voorvechtster van de emancipatie der vrouw, verachtte de conventies en deed alle mogelijke moeite aanstoot te geven. Later veranderde haar houding radi caal. Zij wierp zich in het societylever. en was geruimen tijd onbetwist mode koningin van de V. S. In haar vilia volgden de feesten elkaar op, zij gaf ont zaglijke bedragen uit voor pracht en re presentatie, haar smaak was extrava gant en excentriek. Uit dien tijd dateeren ook haar relaties met Campanini, den directeur van de Chicagosche opera, voor wien zij een nieuw concertgebouw liet bouwen, dat twintig millioen dol lars kostte. Plotseling verliet zij Amerika en ging op reis. Jarenlang zwierf zij door de wereld. De oorlog verraste haar, toen zij in Zwitserland was. Zij vestigde zich te Zürich. Toentertijd was zij al zeer zonderling en waande zichzelf zenuwziek. Een be kend psychiater, die te Küssnach zijn kliniek gevestigd had, behandelde haar. lederen ochtend om 9 uur 11 vooral niet om 9 uur 10 of 9 uur 12 moest Amman voorkomen. Wanneer hij ook n aar een halvi minuut te laat was, kreeg zij toevallen. Met de auto ree! zij naar de kliniek, terug echter ging zij te voet; wind noch regen konden haar er toe brengen deze dagelijksche wande ling van 7 kilometer op te geven. De wa gen volgde haar langzaam. De vroegere modekoningin kleedde zich in deze jaren letterlijk met lompen Zij was geheel verwaarloosd, waschte zich niet. poetste haar tanden niet en nam om de drie maanden een bad. V. Tegelijkertijd was zij zeer verkwis tend. Toen Campanini haar bezocht be stelde zij meer dan 200 jurken, waar voor zij 40.000 francs betaalde. Zij had een ziekelijke behoefte aan pijn. Maandenlang liep zij naar den tandarts; een paar keer liet zij zich zon der reden opereeren. En toch was zij voortdurend bang zich te bezeeren. Toen zij naar Amerika wilde terugkeeren be gon zij voor de reis te „trainen". Deze training bestond in dagelijksche lange autoritten zonder doel. In een maand had zij 12000 kilometer afgelegd, per dag 400 kilometer. Zij was voortdurend bang voor haar geld te verliezen en on bemiddeld te zijn. Zij leerde een beroep en kookte maandenlang zelf. Desniette min hield zij er een staf bedienden op na: een secretaresse, twee gezelschaps dames, drie chauffeurs, een kapper enz. Haar kapper sprak vier talen; na den oorlog werd hij, dank zij zijn relaties met het huis Rockefeller, Amerikaan- sche consul in Polen. Haar hartstocht wa6 de psycho-ana- lyse. Indertijd had de Zwitsereche ana lytische school groote faam. Zij liet zich echter niet alleen analyseeren, maar stichtte een eigen school. Met een harer leerlingen, een knappen jongen Oostenrijker, beleefde de ouder wordende vrouw haar laatste liefdero man. De analytische conferenties duur den van den vroegen ochtend tot diep in den nacht. Toen Campanini haar weer bezocht, kwam het tot dergelijke scènes, dat de directie van „Baur au Lac", waar zij een geheele verdieping gehuurd had, ernstig overwoog haar het hotel uit te zetten. De Oostenrijker bleef overwinnaar. Zij nam hem later mee naar Amerika waar hij door haar relaties weldra een ver mogen bij elkaar had. Kort na den oorlog verliet zij Zürich. Dagenlang kon zij maar niet besluiten te vertrekken uit vrees voor een trein ongeluk. Verscheidene keeren sprong zij in de laatste minuut uit den wagen en vertrok de trein zonder haar. Haar chauffeur Amman, dien zij eerst welgezind was, haatte zij later. Amman veronderstelt, dat zij bang voor hem was, omdat hij teveel van haar wist. In ierier geval trachtte hij tevergeefs door haar ontvangen te worden toen hij Chi- cago bezocht. Hij bemerkte, dat hij ge observeerd werd. Op zekeren dag werd hij uit zijn hotel gehaald en in een krankzinnigengesticht opgesloten. Maanden later slaagde de Zwitser- sche consul er in hem te bevrijden. Am man vond het beter Amerika te verlaten en zijn meesteres niet meer onder de oogen te komen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 767,8 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 746,3 m.M. te Shields. Verwachting, geldig tot den avond van 19 April: Matige tot krachtige zuid tot westelijke wind; zwaar bewolkt met opklaringen; waarschijnlijk regenbuien; weinig verande ring in temperatuur. Weeroverzicht. De depressiekern over de Britsche eilan den bleef stationnair en vulde aan alle kan ten op. Ten zuidwesten van Ierland ver scheen een nieuwe secundaire, welke zich wel oostwaarts zal verplaatsen, zoodat hei weer ten onzent nog zijn buiïg karakter zal blijven behouden. Rond de depressiekern waait het hier en daar krachtig, eveneens op het grensgebied van hoogen en lagen druk in Polen. Er viel over het geheele waarnemingsge bied uitgebreid aanvankelijk zware neerslag. Ook hedenmorgen meldden vele stations re gen, terwijl bijna overal de lucht zwaar be wolkt of betrokken is. Over IJsland, noord Schotland en ons land werd het iets kouder. In het overige gebied steeg de temperatuur een weinig. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.22 uur licht op. voor woning, voeding, kleeding en studie de helft over te houden. Ook hij huwde even puriteinsch als gelukkig en bij zijn huwelijksmaaltijd 6troomde..*. het wa ter alsof het champagne was! Zijn zes kindertjes ontvingen van hun achtste jaar af dertig dollarcenten zakgeld en wel: tien voor weldadigheid, tien om te sparen en tien om uit te geven. Over de besteding daarvan moest boek wor den gehouden. Klopten sommen en noti ties, dan kreeg het kind een belooning, zoo niet dan werden geldboeten uitge deeld. Tot hun vijftiende jaar bezochten de milliardairstelgen nooit een théater of een bioscoop. Naar Winkler meedeelt, wilde John D. III, die aan een goedkoope Ameri- kaansche universiteit studeert, in een Italiaansch koffiehui^ eens met een cheque betalen (zooals dat in Amerika de gewoonte is). Tpen John D. het pa piertje overhandigde, kreeg de waard een aanval van woede. Hij wierp een giftige blik op den burgerlijk gekleeden, miserabelen John D. en brulde: „Veel heb ik al met jongelui beleefd. Eén kwam aanzetten met een cheque van George Washington, een ander teekende als Julius Caesar, maar John D. Rocke feller er onder te schrijven.zoo'n brutaliteit heb ik nog nooit meege maakt!" Men heeft berekend, dat de derde John D. op zijn vijftigsten verjaardag negentig billioen dollar rijk zou zijn.... DR. ABRAHAM BREDIUS 80 JAAR. Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap biedt hem den eere penning aan. Als blijk van hun oprechte waardeering voor de grooje en menigvuldige diensten door den onvermoeiden geleerde aan de Kunst en de Oudheidkunde bewezen, heeft het Ko-1 ninklijk Oudheidkundig Genootschap den grijzen jubilaris bij het voltooien van diens tachtigste levensjaar den eerepenning van het Genootschap aangeboden. En nu iets over John D. II. Natuurlijk speelde die het klaar om op de universi teit van zijn honderd dollar per maand Dame: „Maar waarom probeer Je niet aan de ver leiding weerstand te bieden?" Dorpsdronkaard„Dat doen lk ook. Heusch doame, lk neem altijd een pint of twee om me de krag te gefe, de verleling te weerstoan, maor ze doen het nooit." (London Oplnion). HIJ KWAM OM DE ANTENNE NA TE ZIEN. Vermoedelijk hebben gisteren bewoners van het Sarphatiipark en omgeving te Am sterdam bezoek gehad van een man, die kwam om de antenne te zien, maar die wei nig belang stelde in die antenne, maar die er meer op bedacht was mede te nemen, hetgeen hem niet toebehoorde. Bij een van de bewoners is hem dit ook gelukt. Na zijn vertrek bleek een damestasch te zijn verdwe nen, waarin eenig geld en andere voorwer pen waren geborgen. Bij de politie is aan gifte gedaai.. Het centrale bureau, dat voor alle uitslagen der verkiezingen verzorgde. dagbladen gisteravond en vannacht Wanneer u voor een cent of vijf, zes per km een veilige taxi kunt nemen, waarom zoudt u dan na een dinertje u wagen aan een hooge geldboete (of erger) door „met een stevig glaasje wijn" zelf achter het stuur te gaan zitten x. f van Donderdag 18 April 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadloaze telefoon). Koers van heden te: 1931 1934 1934 1934 A 1930 Unie STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 Ned.-Indië 4 5'A Duitschland Idem met kettingverklaring BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind, Suiker Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg, Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsch^ Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc, Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia a Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw, Cert, Union Pacific gNoteering per 50. +Exclaim. 'Exdividend. PROLONGATIE Vor Vorige koers 9Si3/18 98% 97% 97% 23Vis 2?% 111% 29y1# 40 pl.m. 1.30 98% 98% 97|-'/j 97%-a 22% 26% pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 p!.m. 2.15 26f-% 677/8 100 301/, 43% 30% 61% 251% 250 229 232 89%8 893/i 2?% 7 613/l8 16%« 153/8 Va 19% 19% 3% 3 179V, 179% 96 941/3 19% 13.20 160 160 30 30 170% 170 125% 1527/8 152J-3J 95% 11 11 47/18 47/is 987/s 98-1-7/ «Vs 61% 86% 30 30 54% 1%8 1% 4% 34 34 138 138 127% 128 132% 1337» 24% 6% 54% 53% 891-90J 230% 89H/s 6'%6-J 15i-%8 230% 89F/s 193/8 19% 178%-9 178%.9 95 153 11 153%-i e koers 4 pCL Heden 3% pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. New-York Londen j Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel t Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Italië NIET OFFICIEEL - nwp.w Vorige koers 1.48% 7.18% 59 65 9.76% 25,07'/a 47,92% 32 10 37 10 36.10 20,25 12.30 Koers op heden 2 uur 1.481/, 7.18% 59 60 9.77% 25 7i 32 25 37.25 36 25 20 30 12.30%

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12