Mac Donald uit zich over Stresa. Groote bouwplannen te Berlijn. flaQe&ikscfi Omczicfd Open brief van generaal Snijders aan overheid en volk van Nederland. Uiteenzetting in het Lagerhuis van het gesprokene. Het resultaat der besprekingen. MacDonald Buitenland TREINROOF IN DEN ORIENT- EXPRESS. Liever geen daktuincafé's en torenhuizen. Overval op Joego-Slavisch grondgebied. De „Zuckertüte". ONDERSCHEÏDING VOOR MOEDER VAN 19 KINDEREN. HITLER-JAARDAG. Feestdag der Duitsche moeders. DE ZANDSTORM IN TEXAS. Schade aan het winterkoren op 25 milHoen geschat. GEEN GASMASKERS IN DENEMARKEN. Beveiliging burgerij tegen luchtoorlog. PROCES TEGEN GANGSTERLEIDER. Van de opgeroepen getuigen zijn er twintig vermoord o! gevlucht. Binnenland Over het verbod van lidmaatschap der N.S. B. voor militairen en ambtenaren. Het ontslag van generaal v. d. Akker. ALKMAARSCME COURANT van DONDERDAG IS -«PRIL 1935 Ramsay MacDonald, de En- gelsche premier, legde in het Lagerhuis een verk'aring betref fende de conferentie van Stresa af, waarin hij o.m. het volgende zei de: Het eerete onderwerp dat werd aange sneden, was het verzoek van de Fran- sche regeering, dat de handeling van Duitschland zou worden onderzocht in ee:i speciale zitting van den Volken bond. De drie regeeringen waren het eens wat betreft de aanbevelingen aan den Raad te doen. MacDonald weidde daarna uit over het communiqué van Stresa betreffende de inzichten der con ferentie nopens de uitwerking van de Duiteche verklaring inzake de bewape ning. In weerwil van den gewijzigden toestand, zoo zei hij, besloot de confe rentie toch de veiligheid te bespreken ir overeenstemming met de Engelsch- Fransche verklaring van 3 Februari. De conferentie entameerde vervolgens het Oostpact. Overeengekomen werd, dat de belanghebbende mogendheden pogin gen in het werk zouden stellen onder handelingen voort te zetten, die op Oost- Europa betrekking zouden hebben met het stelsel van nonagressieverdragen en wederzijdschen bijstand. De tweede kwestie, door de conferen tie geëntameerd wat betreft de veilig heid, was de handhaving van de onaf hankelijkheid en integriteit van Oos tenrijk. De drie mogendheden bevestig den haar vroegere verklaring, dat haar gemeenschappelijke politiek ook verder zou worden geïnspireerd door de erken ning van dit noodzakelijke doel. De drie mogendheden kwamen eveneens over een, aan te bevelen dat de vertegen woordigers der belanghebbende mogend heden, met inbegrip van alle mogendhe den, die aan Oostenrijk grenzen, op een nabijen datum samenkomen met het doel een pact van nonagressie en non interventie te sluiten voor Centraal- Europa. MacDonald herinnerde er wat betreft het Oostpact en de onafhankelijkheid van Oostenrijk aan, dat Groot-Britannië steeds nauwe en vriendschappelijke be langstelling had aan den dag gelegd, doch Groot-Britannië nam geen enkele verplichting op zich uitgezonderd over leg ingeval de integriteit en onafhanke lijkheid van Oostenrijk werden bedreigd. Geen enkele andere verplichting werd daaraan te Stresa toegevoegd. Men vestigde eveneens de aandacht van de vertegenwoordigers van Groot- Britannië te Stresa op den wensch van Oostenrijk, Bulgarije en Hongarije, her ziening te verkrijgen van de bewape ningsclausules der verdragen, waardoor zij zijn gebonden. De conferentie besloot den belanghebbenden staten aan te be velen, de kwestie te onderzoeken met het doel haar bij wederzijdsch overleg te re gelen in verband met den waarborg van algemeene'en regionale veiligheid. De drie mogendheden kwamen even eens overeen, de bestudeering van het luchtpact, voor West-Europa voorge steld, met voortvarendheid voort te zet- ten met het doel een pact en bilaterale overeenkomsten, die het kunnen verge zellen, uit te werken. MacDonald herin nerde er aan dat Italië, Groot-Britannië en Frankrijk hun verplichtingen van Lo- carno voortspruitende uit een handeling van Duitschland opnieuw bevestigden en duidelijk deden uitkomen, dat zij deze zouden beschouwen als een ernstig geval van instabiliteit en een slag ge richt tegen elke internationale organi satie van vrede en orde. tVij hadden de deur open gehouden opdat Duitschland kon toetreden als werkzame deelgenoot in bewegingen, erop gericht een stelsel van collectieve veiligheid voor Europa in het leven te roepen. Wij hebben duidelijk verklaard dat onze politiek gebaseerd zal blijven op het handvest van den Volkenbond. De drie staten ter conferentie vertegenwoordigd gingen niet uiteen als eenheden gescheiden door de moeilijkheden, waaraan zij ongetwijfeld het hoofd te bie den hebben, doch als een combi natie van staten, die op zich ge nomen hebben verbonden te blij ven en te trachten in samenwer king met iederen staat, die bereid is zich te verbinden met hun werk, op vredelievende wijze oplossingen te vinden voor de bestaande gevaren. In antwoord op een vraag deelde Mac Donald mede, dat het debat over buiten- landsche zaken op 2 Mei zal plaats heb ben. Hij deelde eveneens mede, dat het Lagerhuis geen zitting zal houden op G Mei, den verjaardag van de troonsbe stijging des konings. Lansbury verklaar de daarop dat, gegeven het feit dat bui- tenlandsche zaken in de eerste week na dj Paaschvacantie zou worden bespro ken, de arbeidersopposilie nog geen debat daarover zal uitlokken en dit eerst later zal doen. MacDonald gaf nog in een radio-rede aan het Britsche volk de verzekering, dat hij thans geen enkelen last cp zich had genomen, die niet was aanvaard voordat hij naar Stresa was vertrokken. staan en behoudens wellicht enkele uit zonderingen zich houden aan huizen van vijf, ten hoogste zes verdiepingen. Van deze zullen weer eenige groote pro jecten warden uitgevoerd, terwijl andere ten deele giganteske gebouwen van over heidswege worden opgericht. Een belangrijk bouwwerk van parti culieren nadert met rasse schreden zijn voltooiing. De heele hoek van de Leip ziger- en Friedrich-Strasse naar het zuid-westen is tegen den grond gehaald en tusschen de Leipziger- en de Krau- sen-Strasse verrijst een groot pand, be stemd voor winkels en kantoren. Een van de grootste gebouwen, waaraan wordt gewerkt, is dat van de rijksbank, waarvoor een heele stadswijk onder het houweel is verdwenen. Een dergelijk plan bestaat thans voor het oudste ge deelte van Berlijn, tusschen het raad huis en het „stadhuis". De oude huizen daar zijn alles behalve mooi en ten deele voor woondoeleinden grootendeels al lang niet meer geschikt. Hier zal behalve een plein een groot stedelijk gebouw verrijzen. Het grootste bouwwerk van het oogen blik is echter hei rijksministerie van luchtvaart. Men gaat hier inderdaad al zeer groot scheeps te werk. Dit ministerie komt na melijk in de Wilhelmstrasse op den hoek van do Leipziger Strasse, dus in het stadsgedeelte, waar de grond het aller duurst is. Ook hier wordt een heele reeks huizen in de Leipziger Strasse, Wilhelmstrasse en Prinz Albrechtstras se afgebroken, om plaats te maken voor he' nieuwe ministerie. Het op zichzelf x-^eds zeer groote gebouw van het vroe gere Pruisische ministerie van oorlog wordt slechts een klein onderdee' van het ontzaglijke gebouwencomplex, dat zich aan de drie genoemde straten zal uitstrekken, in de Wilhelmstiasse langs een front van bijna 300 meter, in de Leipziger Strasse van ongeveer 200 me ter, terwijl het aan de Prinz Albrecht- strasse een korteren gevel zal hebben. Het ministerie van oorlog zal van bin nen en van buiten worden verbouwd, om het in stijl zich te doen aanpassen aan hef. geheel. Alleen de muren blijven fei telijk staan. In het midden van den hoofdgevel in de Wilhelmstrasse komt een groote eerehof, terwijl het gebouw verder nog vier groote binnenplaatsen omsluit en met een viertal uitbouwen nog een stuk vooruitspringt in de daar- achtergelegen tuinen, welke zich bij den tuin van het vroegere Pruisische parle ment aansluiten. Op haast Amerikaansch te noemen wijze wordt het tempo versneld. Men is pa enkele maanden bezig en reeds zijn enkele gedeelten onder den kap, terwijl het heele gebouw van zes verdiepingen in April van het volgende jaar gereed n.' et zijn. De architect is dr. Ernst Sage bil, die hier inderdaad den Duitschen hang naar het kolossale heeft kunnen botvieren. De heele hoek aan de Leipzi ger- en Wilhelmstrasse. waar zich thans nog winkels en kantoren bevinden, zai mit den grond worden gelijk gemaakt en, inspringend in het nieuwe gebouw zal daar een ruim plein ontstaan. Op de Oriënt-express naar Parijs is op Joegoslavisch grondgebied een brutale roof overval gepleegd. Tusschen Novska en Zagreb drongen ban dieten het postrijtuig binnen, sloten den Franschen beambte op en openden de post zakken, om zich den inhoud toe të eigenen. Het is nog niet bekend, hoeveel werd ge stolen, daar de mail van Bulgarije uit was verzonden naar bestemmingen buiten Joego slavië, doch in verband met de beperkende bepalingen op den export van vreemde valuta van Bulgarije, is het niet waarschijnlijk, dat de buit der dieven groot is. Tot de middelen, waarmede men in Duitschland de werkloosheid bestrijdt, behoort naast het grootsche plan van de autowegen en de niet minder geweldige werkzaamheden tot ontginning van woeste gronden en inpolderingen, ook net bouwen, zoowel van woonhuizen, koloniehuizen e. d. als van openbare of partijgebouwen. Deze laatste mogen vooral niet worden vergeten, daar de N S.D.A P. met zijn millioenen leden «•en groote bouwheer is. Bij het Bruine Huis in München worden nog een reeks ontzaglijk groote gebouwen der partij opgericht, die de gehee'e Briennerstras- fie zullen beheerschen. In alle steden van Duitschland wordt ontzaglijk gebouwd en natuurlijk niet in do laatste plaats in de rijkshoofdstad. Hierbij doet zich het opmerkelijke ver schijnsel voor, dat de periode van de toienhuizen voorbij schijnt te zijn. In de jaren van 6chijnbloei, toen de milliarden uit Nederland, Amerika, Engeland en andere landen Duitschland binnen vloeiden, was haast iedere stad er trotsch op, om er een of meer wolken krabbers op na te houden. Wolkenkrab bers natuurlijk in Duitschen zin, want de gebouwen werden zelden hooger dan 10 tot 16 verdiepingen. Het was torn een rage van ontwerpen van hooge buizen ®r Berlijn wilde niet onderdoen voor Hamburg, Keulen en Dusse'dorf, die wa ren voorgegaan. Indertijd is er gewag gemaakt van de plannen van een Ncder- 'andschen architect, om de heele pronk- straat van Berlijn, Unter den Linden, aan weerskanten met terrasvormig uaar achteren zich verhoogende reuzen- bu zen te bebouwen met ware torenhui- zen aan de hoeken van de Friedrich- strasse. Een tweee ontwerp, thans zelfs voor eer. gebouw van 25 verdiepingen, was bestemd voor het, terrein, dat vlak bij 't station Friedrlchstrasse sedert ja- rer braak ligt. De bouwpolitio ging ech ter niet met de architecten mee en met veel moeite kwamen enkele huizen van tien tot twaalf verdiepingen tot stand. Van de bemoeilijking bij den bouw van het Europa-Haus tegenover het An- h^lter Station is indertijd gewag ge maakt en jarenlang staken de ijzeren ril.ben van het niet-afgewerkte gebouw ah een hoon op da bureaucratie in de lucht. Tenslotte zijn ze er echter toch gekomen, het Europa Ilaus, het Colum- bus-Haus op den Potsdarner Platz, het Shell-Haus aan het Landweerkanaal, de beide hooghuizen op den Alexander- p'atz, het gebouf van de firma Kathrei- ner in de Potsdarner Strasse en enkele ardere. Men is echter langzamerhand ervan terug gekomen. In de eerste plaats is gebleken, dat tenminste voorshands te Berlijn zulke hooge huizen weinig ren dabel zijn. Van de genoemde gebouwen zijn behalve het Kathreiner-Haus, dat voor de doeleinden van die firma en vol gens haar behoeften is gebouwd, alle nog voor een flink percentage onver- huurd. Daardoor zijn zij min of meer een strop voor de ondernemers, resp. voor de stad. Echter ook hier is de politie ten deele schuld, daar bijv. het Columbus- Haus geheel berekend was op de exploi tatie als kantoorgebouw, maar met een groote café-restaurant op de eerste ver dieping en een café met daktuin op de bovenste. Dit is door de politie niet toe gestaan en daardoor is de heele renta- biüteitsberekening overhoop geworpen. De bouwpolitie wil thans heelmaal geen overmatig hooge gebouwen meer toe De Duitsche minister van binnenlandsche zaken van TJiüringen heeft de echtgenoote van den slager Lenke te Rauda een som gelds en de zilveren eerenaald voor kinderrijke moe ders geschonken, aangezien zij dezer dagen haar 19e kind ter wereld bracht. De Duitsche plaatsvervangende gouwlei der, Nippold, heeft medegedeeld, dat de ver jaardag van den „Führer" in de gouw Mün- chen-Opper-Beieren niet, zooals verleden jaar het geval was, met groote feesten en pa rades, doch echt op nationaal-socialistische wijze'als feestdag van de Duitsche moeders zal worden gevierd. In het district München alleen zullen onge veer 14.000 moeders, die ouder zijn don 60 jaar, geschenken ontvangen. Deskundigen schatten de waarde van den uitzaai van"winterkoren, welke in de vijf door de zandstormen geteisterde staten in Texas is vernietigd op 25 millioen dollar. De vertegenwoordigers van de vijf betref fende staten hebben besloten, een gezamen lijke campagne in te zetten voor de bebos- sching en de bewatering van het getroffen gebiea, doch het was hun tot dusver onmoge lijk ter bespreking van het plan bijeen te ko men, omdat nieuwe zandstormen het verkeer nagenoeg hebben lamgelegd. Ofschoon dui zenden arbeiders zich bezighouden met het reinigen van de straten, kan men nog niets van eenig resultaat bemerken, daar steeds weer nieuwe stormen komen opzetten. De vliegster, Ingall, die een trans-continen tale snelheidsvlucht wilde ondernemen, zag zich genoodzaakt in de nabijheid van Alamo- sa (Colorado) een noodlanding te maken. Na haar landing verklaarde zij, twee uren te hebben blind gevlogen. Het stof had haar radiocompas onklaar gemaakt en door sto ring der motoren was haar snelheid aan merkelijk verminderd. Zij had getracht, om door hooger te gaan vliegen, het stof te ont wijken. Toen zij echter op een hoogte van 8000 meter nog geen goed zicht had verkre gen, was zij genoodzaakt te landen. De door den Deenschen minister van bin nenlandsche zaken ingestelde gascommissie heeft dezer dagen rapport uitgebracht. De commissie stelt als algemeene con clusie, dat de door haar aanbevolen maat regelen het gevaar voor de burgerlijke be volking niet uit den weg kunnen ruimen; zij kunnen alleen in meer of mindere mate de ongelukken en hun gevolgen verminderen. Inzake den chemischen oorlog acht zij het niet waarschijnlijk dat er nog nieuwe gift- stoffen naast de reeds bekende zullen worden gebezigd. Dr. Th. Madsen van het staatsseruminsti- tuut heeft inzake den bacteriologischen oor log aan de commissie verklaard, dat de er varingen uit den wereldoorlog betreffende het gebruik van levende smetstoffen er niet op wijzen dat hieraan practische beteekenis moet worden gehecht, waarbij het gevaar komt van de besmetting van de eigen troepen. Ten aanzien van de luchtverdediging van Kopenhagen acht de commissie samenwer king met Zweden noodzakelijk. Wat de bescherming der burgerlijke bevol king tegen luchtaanvallen betreft, ontraadt de commissie eenstemmig om de bevolking van gasmaskers te voorzien. Geheel afgescheiden van de aanzienlijke kosten van aanschaffing moet h.i. het denk beeld reeds daarom wotden ontraden omdat de oefening en hei technische begrip die de noodzakelijke voorwaarden zijn voor een nuttig gebruik van de maskers niet aanwezig zijn en ook niet teweeggebracht kunnen worden. In plaats van een doeltreffende be scherming voor de bevolking te worden zoo laat de commissie zich uit zou dit middel derhalve slechts een ongerechtvaar digd gevoel van veiligheid scheppen en dit te meer daar het maskpr geen bescherming biedt tegen aanraking met de huid prikke lende stoffen. Aanvallen met spring en gasbommen be handelend is de commissie van meening, dat kelderruimten als regel moeten worden ver meden en dat verblijf moet worden gehouden in hooger gelegen lokalen, die geen ver keerde illusies kunnen wekken ten aanzien van veiligheid tegen gasgevaar. Slechts onder bijzondere omstandigheden geven kel derruimten h.i. de beste bescherming, n.1. voorzoover zij aan de voorwaarde voldoen dat zij tegelijkertijd eenige dekking bieden tegen springbommen en gasvrij kunnen wor den gemaakt en voldoende ruimte bieden voor de er in op te nemen personen. Volgens „Berlingske Tidende" zal de mi nister van binnenlandsche zaken na Paschen een wetsontwerp indienen op grond van het rapport der gascommissie. Gisteren begon te Syracuse (staat New York) het belasting-ontduikings-proces tegen den beruchten alhohol-smokkelaar en gang ster-leider „Dutch Schultz", die beschuldigd wordt van belastingontduiking ten bedrage van 90.000 dollar. Het O.M. deelde mede, dat er aan de op geroepen getuigen twintig ontbraken; eeni- gen waren in den laatsten tijd vermoord en anderen waren gevlucht. Beklaagde leiade vanuit een versterkt huis in Bronx een net van geheime distilleerde rijen en vracht-auto-diensten. Zelf woonde hij in een mooi huis in Fifth Avenue en zijn hoofdkwartier te Bronx was met geheime gangen, automatisch sluitende pantserdeuren e d. beveiligd. De gepensionneerde generaal C. J. Snijders richt een open brief aar. over heid en Volk in Nederland, welke als volgt luidt: Op den llen October 1934 richtten ne gentien Nederlandsche Predikanten een Open Brief aan Overheid en Volk, om hunne bezorgdheid uit te spreken over verschillende verschijnselen in ons staat kundig en sociaal leven, waarbij recht en waarheid in het gedrang zijn geko men. Heden wil ik hun voorbeeld volgen door mij op gelijke wijze tot de Neder landsche Overheid en het Nederland sche Volk te wenden, ten einde uiting te geven aan mijne teleurstelling en ver ontwaardiging over een bedroevend en ergerlijk feit, dat onlangs in het Offi cierscorps der Koninklijke Landmacht is voorgekomen. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Officieren der Koninklijke Landmacht heeft op 29 Maart j.1. den gepensionneer- den generaal-majoor E. H. van den Akker, eerelid der Vereeniging, als zoo danig ontslagen op grond van de over weging, dat het eerelidmaatschap dezer „militaire belangenvereniging" niet vereenigbaar zou zijn rrfet het lidmaat schap eener voor militairen verboden vereeniging, in dit geval tot uiting geko men in de candidatuur voor de Provin ciale Staten, door den heer v. d. Akker als lid der N. S. B. aanvaard. Ik ben geen lid dezer officierenver- eeniging. Evenmin ben ik lid, of hoe men lut noemen moge, van de N. S. B. Wan neer ik mij nochtans gedrongen gevoel over de vorenvermelde gebeurtenis mij ne meening uit te spreken, dan doe ik dit niet alleen uithoofde van den veelja rigen band van trouwe kameraadschap, welke mij met den door mij hoog geach- tcn generaal v. d. Akker verbindt, ik doe het tevens krachtens mijn besef van samenhoorigheid met het Officierscorps, waartoe ik bijna een halve eeuw heb behoord. Maar vóór alles doe ik het, om dat ik in het gemelde feit eene nieuwe proeve zie van de ontwrichting onzer po litieke verhoudingen en van de jammer lijke verwording, welke ons nationaal L.en bedreigt. Generaal v. d. Akker was van 1919'23 en van 1924—'27 lid van het Hoofdbe stuur en van 1927'34 voorzitter der Vereeniging. Bij het nederleggen dezer laatste functie werd hij wegens zijne bij zondere verdiensten jegens de Vereeni ging door de Algemeene Vergadering van leden tot eerelid benoemd. Zijn ont slag als zoodanig is hem thans verleend, niet op wensch of verzoek, doch werd hem zonder bijvoeging van het praedi- caat „eervol" opgelegd. M. a. w. de gene raal is „geroyeerd", al wapent zich het hoofdbestuur met de juridische spitsvon digheid zich te beroepen op Art. 18 der Statuten, hetwelk zijne bevoegdheid tot beslissen in niet-voorziene gevallen re gelt, terwijl het royement in Art. 7 be handeld wordt. Pijnlijk treft het, dat het uitspreken van dit royement met geen enkel woord van dank gepaard gaat voor de veel jarige en gewichtige diensten, door den generaal belangeloos aan de Vereeniging bewezen. Uit de briefwisseling tusschen gene raal v. d. Akker en den voorzitter van het Hoofdbestuur blijkt, dat het laatste bij zijn beslissing heeft gehandeld onder invloed van „officiëele zijde", wat ik meen te moeten verstaan als zijnde on der directen of indirecten druk van of vanwege het Departement van Defensie. Ziehier dus de feiten: hier wordt een hoogstaand oud-opperofficier, man van eer en karakter, staatsburger van onge- repten naam, die een verdienstelijke loopbaan achter zich heeft alleen op grond zijner staatkundige richting en overtuiging met één pennestreek op smadelijke wijze uitgeworpen en ont- eerd door „kameraden", aan wier belan gen hij een deel van zijn leven gegeven heeft en die hij door het prestige zijner vertrouwen-wekkende persoonlijkheid heeft opgeheven en gesteund. Indien het Hoofdbestuur hierbij inder daad is gezwicht voor den druk der hoo ge militaire autoriteit, dan moet worden erkend, dat het aan de consequentie hiervan op den duur bezwaarlijk zou hebben kunnen ontkomen. Een „militai re belangenvereniging", zooals de voor zitter zelf zijne organisatie betitelt, is slechts bestaanbaar en kan door het Op pergezag alleen worden geduld bij strik te inachtneming der hiërarchieke en krijgstuchtelijke verhoudingen, eerbiedi ging van het gezag en aanpassing aan de inzichten der gestelde macht. Maar het blijkt niet, dat het Hoofdbestuur op gepaste wijze ook maar de geringste po ging heeft gedaan om dezen noodlottigen loop van zaken af te wenden, o.a. door het laten wegen bij de hoogere autoriteit van de achtenswaardige en loyale per soonlijkheid van het slachtoffer ei. van de moreele verplichtingen van de Ver eeniging jegens haar eerelid, die geen actief dienend officier meer is. Het Hoofdbestuur moge zich tusschen hamer en aambeeld hebben gevoeld, het had liever moeten aftreden dan zich tot deze daad leenen en had in elk geval een min der stuitenden vorm voor zijn besluit be- hooren te vinden. Hoe dit zij, een ieder zal begrijpen, dat de grondoorzaak van het hier gestichte kwaad ligt in het afkeurenswaardige verbod van lidmaatschap der N. S. E. voor militairen en ambtenaren. Reeds talrijke malen en van vele zijden, ook door rechtskundig en staatsrechterlijk bevoegde personen, is op de onbillijkheid

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9