DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lente In hel Derde Rijk. 1 No. 96 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 24 April 1935 137e Jaargang Qxiqeliiksch Overzicht Naast vele verkeerde excessen is er in Duitschland ook wel iets goeds te ontdekken. EEN OVERGANGSTIJD. ^Buitmtand Wat vandaag de aandacht trekt MUI ALKMAARSCHt COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Lente is overal in de wereld een aanlokke lijk verschijnsel. Berlijnsche lente denkt er niet aan, een uitzondering te maken. En we hebben op deze plaats al tal van malen den lof van de Berlijnsche lente gezongen. Dat zijn van die onderwerpen die met wiskundige regel matigheid terugketren en voor welke óe re dacties onzer dagbladen, en vermoedelijk ook de archieven onder buitenlandsche cor respondenten, het materiaal steeds hebben klaar liggen. In vroeger, rustiger jaren hoe lang schijnt ons dat alles geleden!! verdiepten we ons in onze beschouwingen dan werkelijk in al dat liefelijke van zonnige Paaschdagen, beschreven den grooten uittocht der stede lingen, naar het land, de blanke zeilen op de eindelooze meren, de eerste bosschen serin gen in de tuinen der rijken, en de vriendelijke bloempotten onder de vensters der armen De bladen hadoen clichés gereed met stem mige kerkelijke voorstellingen, met repro ducties van beroemde meesters, die hun krachten aan uitbeeldingen van kruisiging en opstanding beproefd hebben. Dichters ver schenen voor het front en boden ons hun nieuwste invallen. Voor de thuisblijvers. Want wie bepakt en beladen naai buiten trok, naar verre en nabij, om er voor het eerst in het nieuwe jaar eens even echt uit te zijn, die keek naar geen krant en geen illustratie. Die speurde naar vlinders en leeuwerikken, naar warme koemelk en Paascheieren. Dat was de lente van voor heen. Voor velen is de lente van heden eenigs- zins anders. Hier in Duitschland alleen? Of is het bij U in Nederland, is het overal elders in de wereld eigenlijk net zoo? Ik kan dat niet beoordeelen. De mensch kan maar op één plaats tegelijk zijn en zijn horizon is beperkt. Om ons heen, in deze onmetelijke wereld stad, begint de wat late Lente in alle heer lijkheid. Die ontluikende pracht is zoo over weldigend, dat haast niemand onder ons er zich aan onttrekken kan. We zoeken de zon en dat, wat wij stedelingen .natuur" noemen. We trekken er op uit. En we geven aan dien uittocht iets feestelijks. Zoo mogelijk ook van binnen uit. Den Berlijners wordt het gemak kelijk gemaakt. Rondom de stad, in alle windstreken, ligt de schoonheid er zoo dui mdik boven op. dat men maar de oogen behoeft open te sperren, de dennelucht in de langen behoeft te zuigen. Berlijnsche lente is weelde van geur en kleur. Het stoort niet eens overmatig, dat het hier en daar wat overvol van menschen is. De Berlijner is zeer tolerant. Overtuigd, dat er veel makke schapen in één hok gaan Van de lente-van-voorheen sprak ik. En van de eenigszins andere lente van heden. Met welk recht? Op grond waarvan? Nu ja, dat is tot op zekere hoogte alles subjectief. Maar ik ben nu eenmaal subjectief, tn ik hoop en vertrouw, dat dit den lezer hef zal zijn. Een heel enkele keer mag men ■m We' 6605 'a*en dat er in ons gilde nog journalisten zijn. die ook iets van zichzelf willen geven; die met die tiendui zenden en honderdduizenden lezers en mee lezers op de een of andere wijze vertrouwd Wenschen te zijn; geen nuchtere kroniek schrijvers, maar warmbloedige menschen met een geoorloofde dosis „hart". Geen sensatiejagers, maar mee-levende waar nemers, die zich zoo nu en dan ook eens van a'ie dagpolitiek weten los te werken, en voor Wle op z'n tijd de hoogere band tusschen de Henschen, van welke nationaliteit, van welk £as dan ook, belangrijker observatie is dan het stomme nieuwtje of het straks weer glad Vergeten bericht. De derde lente in het Derde Rijk. Dit is de derde lente in Duitschland onder de auspiciën van het zoogenaamde Derde Rijk. Zooeven heeft in Genève een gestrenge Raad in naam van honderden millioenen uiet-Duitschers over dit Derde Rijk den staf gebroken, en juist gisteren heeft daarop dit derde Rijk een kort, verbitterd antwoord ge geven Aldus ziin de nieuwe geluiden van deze nieuwe Lente. Aldus begint, ook hier in Duitschland, het nieuwe jaarlijksche ont waken, de eeuwige opstanding. Met haat en hiiskenning wederzijds. Een paar dagen geleden schreef me een goede vriend uit Amsterdam: „Het is helaas een feit, dat de anti-Duitsche stemming in Nederland den laatsten tijd geweldig toege nomen is, en ik geloof, dat de kranten daar aan voor een niet gering deel schula.g zijn". Ik had hem kunnen antwoorden: „Het is een even treurig feit, dat de verbittering in Duitschland tegen alles wat buitenlandsch is, den laatsten tijd onrustbarend toegenomen is, en ik geloof, dat vooringenomenheid, op hitsing en een absoluut gebrek aan kennis van de ware Duitsvhe mentaliteit daaraan ten deele schuldig zijn''. Heb ik vroeger op deze plaats al niet eens geschreven, dat we een gevaarlijke fout be gaan, indien we Duitschland en het Duitsche volk alleen maar willen zien door het ver grootglas van de heerschende en overheer- schende Hitleriaansche wereldbeschouwing? Heb ik niet reeds gewaarschuwd tegen de vereenzelviging van de begrippen „volk" en „régime"? Mij dunkt, dat kan in deze tijden niet genoeg 'erhaald worden. De spannin gen, die zich ontwikkelen, hebben met deze nieuwe lente, die ze zoo graag onder schoon heid bedelven zou, niet het allerminste te doen. Ze zijn een gevaar. En de eerlijke jour nalistiek is er, om ze af te wenden. Het is erg goedkoop, om in deze tijden in ononderbroken reeksen van brieven en be richten alles op te sommen, wat ons in het Derde Rijk niet beval* wat tegen ons Neder- landsch volkskarakter indruischt. wa* wij als verkrachting van Recht en Vrijheid voelen, en wat ons in dit alles tegenstaat of zelfs min derwaardig en verachtelijk voorkomt. Het kan zijn nut hebben, dat op excessen zoo nu en dan gewezen wordt opdat we ons aan den ander zacht spiegelen en ons sterken in dagen van twijfel en wanhoop, die tot soort gelijke uitersten zouden kunnen verlokken. Welk een verwarring der gevoelens in het Derde Rijk op het gebied der Bekentenissen, welk een willekeur in de domeinen van het Recht, welk een schrijnende intolerantie waarheen men ziet, welk een vernietiging van culturecie waarden. Zijn we in de be richtgeving daarover te kort geschoten? Dat gelooven we niet. Maar daarnaast: welk een overhaasting in ons oordeel, en daardoor: welk een ter gende oppervlakkigheid. Duitschland onder Adolf Hitier brengt ons niet meer de zoete winsten van vroeger. Elke nieuwe dag knot onzen uitvoer en doorvoer Maar we eischen, dat alle liefde van één kant komt. We zien alleen het zich „afsper rende" Derde Rijk met zijn politiek, die voor groote deelen van ons volk onaanvaardbaar lijkt. We zien alleen de bedreiging, die deze worsteling om de nieuwe lente bij onze ooste lijke buren voor ons eigen nationaal bedrijf met zich brengt. We zien honderd gevaren en nadeelen. Maar we geven ons nauwelijks de moeite, dit Duitsche volk in zijn worste ling te begrijpen; en vergeten, dat een eer lijke poging om te begrijpen, een dapper kennis nemen van het nobele, goede, prij- zenwaardige (naast het waarlijk-overvolle- dige aan bitter-critische afkeuring, waarvoor onze pers in verbijsterende gastvrijheid haar kolommen openstelt) niet alleen hoogste lof ware en bevestiging van die nationale eigen schappen; die we gaarne elders erkend en geprezen zienmaar ten slotte ook de grond steen voor den wederopbouw van mercan tiele betrekkingen met het natuurlijke achter land, dat voor onze eigen welvaart hoofdfac tor gebleven is. Een overgangstijd in Duitschland Open vraag: waarom mag ons Neder landsche volk geen of nauweiijk kennis ne men van de nationale herleving bij onze oos telijke. buren? Waarom drukken wij in hoofdzaak gebeurtenissen van willekeur, on verstand, ontolerantie, vrijheidsbeperking, wrijving, opvlammend verzet, buitenland sche veroordeeling? Waarom prijzen we niet de ongehoorde krachtsinspanning, die alles op die ééne kaart waagt te zetten: „herste van volkskracht door geloof in eigen waar de"? Waarom spiegelen we ons niet, door eerlijke berichtgeving, aan de prachtige nationale geestdrift van het jonge Duitsch land, dat zich met weergalooze élan in de nieuwe lente stort en naar idealen streeft die ons allen dierbaar behoorden te zijn? In de jeugd van Warschau of Praag o Rome zien we deze renaissance der groote doelen met welbehagen; in die van Berlijn en Dusseldorf en München spieden we alleen maar het gevaar. Het eeuwige axioma, dat dit Duitsche volk op strijd en verovering uit is, groeit altijd weer uit tot een stemming, die deze denkbeeldige bedreiging tot een realiteit maakt. Niemand voelt dit sterker dan de gemiddelde Duitscher zelf. Het is de diepste oorzaak van zijn minderwaardig, heidscomplex. Ik meen hem te kennen, waar ik hem waargenomen heb in lange jaren van oorlog en vrede, in tijden van onge- ïoorden voorspoed en in dagen van frij nende vernedering. Zijn uniform, zijn niter- ijk vertoon, zijn zucht naar georganiseerde demonstratie van staatsheerlijkheid, dit alles is zijn „hobby". Bezit hij het eenmaal, dan is zijn innigste wensch, dat men hem in hek, ongestoord bezit er van laat. Het is niet zijn wensch, er den ander mee te storen. Wil ik daarmee ontkennen, dat er te allen tijde politieke warhoofden ook in Duitsch land geweest zijn en nog zijn, die van strijd en verovering droomen? Ik denk er niet aan. VI aar ik geloof, dat we dezen onsterfel ijken ,,A1-Duitschers" een kans uit duizenden geven, als we meehelpen, het groote volk aan onze oostgrens in een verbittering te drijven, die een voortreffelijke voedingsbo dem voor onruststokers is. En ik geloof, als goed Nederlander, dat eerlijke en vruchtdra gende nabuurschap mogelijk is, ook met dit Derde Rijk, en juist in deze tijden, waarin een goed woord wonderen doen kan, mits we niet volharden in de onverstandige rol van rechter, maar te rechter tijd overwegen, of ons oordeel niet te louteren is door kennis te nemen van de geheele waarheid. De Nederlandsche berichtgevers in Duitschland doen sinds twee jaren de erva ring op, dat de Hollandsche lezer en hier speelt helaas de eigen binnenlandsche politiek een rol, die aan de wortelen knaagt van onze eens welverdiende journalistieke reputatie over een machtig buurvolk voor gelicht wordt volgens een methode, waarvan iet gevaar niét mag onderschat worden. Een methode, die met zich brengt, dat in zeer vele kolommen vrijwel alles zwart, in zeer enkele alles wit geschilderd wordt. De waarheid is anders. Er is veel zwart, er is nog meer wit in het Derde Rijk der Duitschers. Onze buren beleven een over gangstijd. Zij vechten op twee fronten. Naa»- binnen en naar buiten. En omdat zij men schen zijn, en niets irenscheliiks hun vreemd is maken zii fouten zonder tal. Wijzen wij alleen op die fouten, dan is het een kinder spel. de groote meerderheid van het Neder landsche volk in een gevaarlijke, tot niets nuttige anti-Duitsche stemmin? te driiven. Beschrijven we critiekloos en uit doorzichtige motieven alleen het positieve, bet werkelijk of schijnbaar indrukwekkend-bereikte. dan kweeken we bij een Nederlandsche minder heid de even fevaarliike overtuiging, dal alles wat bet Derde Rük doet. voor ons red ding uit de ellende beteekent, als we het maar navolgen. Maar er is een d^rde weg; kennis nemen ook van het goede, het mooie, het krachtioe, het moedige, dat bier valt oo te merken Etl wel met volkomen uitschakeling van de vraar. of die objectiviteit ietrens het Duit sche volk. dat op waarheid recht beeft, bij ons te lande met kleine nartiibelangen in wriwinp geraakt. Hoeveel grooter kan die wriivinor worden, a's straks een*"di<r-nm- Duitsrb» berirbfpevinp met al dat goede van de DuiHche her'e"'n— ook de groote na delen mee binnensmokkelt! Moed om waar te ziin is een van die ei pen- sehanner waaraan onze onver<Hji!cp Konin- «in-Moeder fed^'ht moet hebben, toen ze ons voorhield dat deze "an grootheid van gebied en »»<>i'>1ctprWp otm*k:>nke1'"k is. eenheid vormen. Leerlingen van vreemd ras moeten de opvoedingsmogelijkheid in een klassengemeenschap verminderen. Daarom moeten de kinderen van de nog tusschen het Duitsche volk levende vreemde rassen, in het bijzonder de Joden, van de kinderen van het Duitsche ras worden afgezonderd. Derhalve kan het besluit van den Rijks minister van onderwijs tot afscheiding van de kinderen die niet tot het Duitsche ras be- hooren van de overige Duitsche kinderen sjgchts worden toegejuicht. HITLER TE MUNCHEN. Daily Telegraph meldt uit München, dat de aanwezigheid van Rijkskanselier Hitier al daar aanleiding gaf tot geruchten in zake be langrijke besprekingen met de nationaal socialistische leiders. Deze geruchten zouden evenwel ongegrond zijn, hoewel baron von Neurath waarschijnlijk het weekeinde in Beieren zal doorbrengen Men gelooft, dat Hitier een gedetailleerd antwoord zal geven op de te Genève aangenomen resolutie, welke in krachtige termen vervat zou zijn, doch men verwacht niet, dat de tekst van het antwoord gepubliceerd zal '- orden voor het vertrek van Hitier naar Berlijn. AARDVERSCHUIVING IN DUITSCHLAND. Het terrein boven het bekende hotel Tatzlwurm bij Oberaudorf is sedert Maan dag aan het verschuiven. Des morgens werd opgemerkt, dat aan den onderkant een hoop aard en brokstukken opgeworpen werd. Kort daarop begonnen reeds grootste stukken gond in een beek neer te vallen en daar een stuw te vormen. Tegen den avond had de grondverschuiving reeds een zoodanigen om vang aangenomen, dat de talrijke vrijwillige hulpmanschappen machteloos stonden. De beek werd over een breedte van 5 M. met steenen, rotsblokken en boomen gevuld. De hoogste deelen van den straatweg zijn reeds verdwenen.' De betonnen brug naar Baverisch-Zell, waartegen de grondmassa's zich opstapelen, zal wel niet lang meer stand kunnen houden. 4 M. per uur. De aardverschuiving bij den Tatzlwurm heeft zich ook gisteren voortgezet. De grond- massa's bewegen zich thans met een snelheid van ongeveer 4 M. per uur omlaag en heb ben in den loop van den middag de beek over een lengte van ongeveer 100 M. volko men gevuld. Naar schatting zijn ongeveer 1 millioen M3 grond in beweging gekomen. Men verwacht, dat de aardverschuiving nog zal aanhouden. LUDFNnORFF WFTGFRT MAARSCHALKSTAF. Oo z"n 70sten verjaardag aan» geboden. In een kleine revue, waarin hij propagan da maakt voor zijn anti-christelijk neo-paga- nisme, doet generaal Ludendorff de.onthul ling. dat hij den maarschalkstaf heeft gewei gerd, dien de rijksweerminister Blomberg hem onlangs, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag heeft aangeboden. Deze weigering was tot dusver voor bet Duitsche publiek geheim gehouden. AFZONDERING VAN KINDEREN VAN VREEMD RAS. Op de Duitsche scholen bepleit. In aansluiting op de jongste verordenin gen van den Rijksminister van onderwijs pu bliceert de Duitsche leider van het bureau voor rassenpolitiek der N.S.D.A.P. een arti kel over het rassenvraagstuk en het school wezen, waarin o.a. verklaard wordt, dat dooi de resultaten der erfelijkheidswetenschap de mogelijkheid tot het opvoeden van bepaalde soorten jeugdige menschen beperkt is geble ken, zoodat hiermee het buitengewoon onder wijs en de opleiding van bepaalde kinderen in gestichten hun rechtvaardiging verliezen. Een tweede resultaat van de rassenthedrie betreft de rassenharmonie tusschen onderwij zer of leeraar en scholieren. Het spreekt vpn- zelf, dat het opvoedingswerk slechts kan plaats hebben wanneer de onderwijzer en zijn scholieren van hetzelfde ras stammen. De onderwijzer van een vreemd ras is een feheel onmogelijk denkbeeld geworden. De lassengemeenschap moet tevens eeh rassen DE FRANSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. Het Fransche oersagentschap Radio heeft gisteravond een bericht gepubliceerd volgens hetwelk de Fransch-Russische onderhande lingen tijdens de Paaschdagen zijn voortge zet en essentieel en voortgang hebben gevon den. Men hoopt, dat het onderhavige verdrag heden af Donderdag te Parijs zal kunnen worden geparafeerd door den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, en den ambassadeur der Sovjet-Unie, Potemkin, en ter gelegenheid van het a s. bezoek van Laval aan Moskou zal kunnen worden on derteekend. COMMUNISTISCH COMPLOT ONTDEKT IN HONGARIJE. Zeventig personen gearresteerd. De politie van Boedapest is erin geslaagd een wijdvertakte communistische samenzwe ring te ontdekken. Het eerste spoor kreeg de politie door een staking'van de kleermakers- en schoenma kersknechts,. De wijze, waarop de stakers elke poging om tot een overeenstemming te komen van de hand wezen, was aanleiding om te ver moeden, dat communisten de leiding hadden De politie ohtdékte' daarop een uitgebreide communistische samenzwering en vannacht is men 'overgegaan tot het ontbinden van de organisatie. Een geheime drukkerij werc eveneens ontdekt. In totaal werden 70 personen gearresteerc zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. In de drukkerij werd behalve propaganda-lee tuuf nog eèn tijdschrift „De Communist" ge titeld, gedrukt; VREESELIJKE DOOD. In kapperssalon in Dalmatië Te Split in Dalmatië (Zuid-Slavië) is een vrouw, die bij den kapper het haar liet golven op vreeselijke wijze om het leven gekomen Zij was op de kapstoel gezeten, met de haren bevestigd aan het toestel, waarmede dé permanente golven worden aangebracht toen plotseling cle haren vlam vatten. De be diende li?p ip zijn schrik hard weg, de vrouw die aan ijet toesfel zat, alleen latende. De eigenaar van de kapperszaak die op 't geschreeuw was toegesneld, slaagde er in, de vlammen te dooven, doch het slachtoffer overleed korten -tijd, na het overbrengen naar hét ziekenhuis. Lente in het Derde Rijk. (Dag. Overzicht). Senator Long in het geweer tegen Roosevelt. (Buitenland). Ludendorff weigert den maar schalkstaf. (Buitenland). De aardbeving op Formosa eiechte 3152 dooden en 991 gewonden. (Bui tenland). Ernstige aardverschuiving In Duitschland. (Buitenland). Malaria-epidemie op Ceylon her leeft. (Buitenland). In de Chevrolet-fabrieken te Tole- do (Am.) is een staking uitgebroken. (Buitenland). Vrijdag begrafenis mgr. Schioppa. (Binnenland). Steun aan de koopvaardij. (Binnen land). H. M. de Koningin bezocht de Boskoopsche bloemententoonstel ling. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) LERROUX OPTIMISTISCH. De Spaansche premier, Lerroux, heeft in een onderhoud met een correspondent van de „Koelnische Zeitung'' verklaard, dat hij op timistisch gezind was en vol vertrouwen met betrekking tot den binnenlandschen politik ken toestand van de Spaansche republiek, iet gepraat over voortdurend revolution- nair gevaar, aldus verklaarde Lerroux, is af- comstig van de vijanden van het republikein- sche systeem en wordt door die kringen in het buitenland verspreid. Deze geruchten moeten energiek worden onderdrukt Dat revolution- naire gevaar bestaat niet. Spanje wordt niet jedreigd door revolutie. TEGEN HET BANDIETWEZEN. Zware straffen uitgesproken. De leden van twee rooversbonden, die Vloskou en omstreken als hun operatieterrein hadden uitverkoren, zijn door de speciale rechtbank te Moskou berecht. De bende van Borodoelin had een aanval gepleegd op een arbeidersclub bij Moskou, waar een conferentie werd gehouden. Twee controleurs werden door dolksteken ernstig gekwetst. Een der te hulp snellende arbei ders werd door dolksteken gedood, terwij! drie anderen ernstig werden gewond. Borodoelin is thans doodgeschoten, zijn meeplichtingen zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen varieerende van 5 tot 10 jaar De andere bende, die uit drie personen be stond, was te Porowo een woning binnenge drongen. Ook deze drie roovers zijn doodge schoten. Alle doodvonnissen zijn n.1. direct, nadat zij waren uitgesproken, geëxecuteerd HIJ HAD GEEN HINDER VAN EEN INGESLIKT SCHEERMESJE. Te Sydney in Australië nam een man eeni- gen tijd geleden gedachteloos een scheer mesje tusschen zijn tanden, en slikte dit even later in. Hij werd in allerijl naar het zieken huis gebracht, waar de doctoren en radio logen eenige dagen lang met gespannen aan- dacht door middel van X-stralen den loop van het mesje in 's mans ingewanden volg den, bang, dat dit gevaarlijke inwendige wonden zou veroorzaken. Het mesje maakte echter zelfs geen schram en een operatie was niet noodig. De man heeft zoojuist het hospitaal verlaten, zonder van zijn avontuur nog den minsten hinder te ondervinden. i DE AARDBEVING OP FORMOSA. 3152 dooden en 9991 gewonden. Volgens de laatste officieele mededeelingen zijn bij de aardbeving 3152 personen om het leven gekomen en 9991 gewond. Bijna 25000 huizen hebben schade geleden. De schade wordt geraamd op 60 millioen yen DE WERELDHANDEL. Februari het dieptepunt sedert 1929. Volgens de maandelijks gepubliceerde sta tistieken betreffende den wereldhandel be droeg deze in Februari j.1. 31,4 van het gemiddelde over 1929. Dit is het dieptepunt, vergeleken met 1934 is de vermindering on geveer 1 Vz Aan den anderen kant is de industrieele bedrijvigheid in Canada, Chili, Denemarken, Italië en Noorwegen grooter geweest, in Frankrijk ongewijzigd. Men is van meening, dat de cijfers beïnvloed worden door het feit, dat Februari slechts 28 dagen telt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1