Agenda IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! Amstecdamscfie Jieucs Stad w Omg evin g. Weee&edcflt Een verschrikkelijk ongeluk. Oud-stadgenoote noodlottig om het leven gekomen. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. DE VOORJAARSTENTOONSTEL. LING IN HET NAT. HIST. MUSEUM. LAAT 35. De officiëele opening. van Woensdag 24 April 1955. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Leeraren en leeraressen bij het N ij verheidsonderwi js. Algemeene vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. Mededeelingen en ingekomen stukken. Hocfdbesfnurverkiezing. Pensionncering op 60-jarigen leeftijd. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 20 April—6 Mei, Voorjaarstentoonstel ling Nat.-hist. Museum, Laat 35. Bioscopen. Harmonie, half 8, tot en met Woensdag middag, hoofdnummer de Holl. film De vier Mullers. Toegang alle leeftijden. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het jolige Weeuwtje (rom.); hoofdrollen Maurice Chevalier en Jeannette MacDonald. Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De patrouille des Doods (sens.); hoofdrol len Victor Mc Laglen en Boris Karloff. Toe gang boven 14 jaar. A. B. T., half 8, eerste hoofdnummer Het zwarte kabinet (sens.); tweede hoofdnum mer Het startschot knalt (sens.) Toegang boven 14 jaar. Donderdag 25 April. Harmonie, opvoering „Haar andere man" door Bilderdijk. Mevrouw I. van den BergLeeuwen kamp, die voor haar huwelijk vele jaren in Alkmaar woonde, is gisteravond te Hilversum het slachtoffer van een ver schrikkelijk ongeluk geworden. Tegen 10 uur begaf zij zich naar de garage om met behulp, van benzine een paar kinderkleertjes liit te wasschen. Door een of andere nog onopgehelderde oorzaak schijnt de benzine vlam te heb ben gevat. Toen men even later in de garage kwam, vond men mevrouw van den Berg in zoo deerniswekkenden toe stand, dat directe overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd ge acht. Toen de familie te Alkmaar, die door de politie was gewaarschuwd, te Hil versum arriveerde, was mevrouw van den Berg die nog geruimen tijd het bewustzijn had behoudenreeds over leden. Een woord van deelneming met deze zeer tragische gebeurtenis is hier zeker op zijn plaats. Uit Hilversum meldt men ons het volgende: Gisteravond omstreeks 10 uur ont stond brand in de garage van 't perceel J. H. Gerardtstraatweg 134 te Hilver sum, bewoond door het gezin J. v. d. B. De 30-jarige echtgenoote van Van derB. was in genoemde garage bezig met het wasschen van eenige kleedingstukken in waschbenzine. Waarschijnlijk heeft ze daarbij een lucifer aangestreken om een petroleumbrander te ontsteken, waardoor de benzine vlam vatte. In een kort oogenblik deelde het vuur zich me de aan de kleeren van mevr. v. d. B. en andere voorwerpen, die in het lokaal stonden. Toen v. d. B. even daarna verscheen zag hij een geweldige vlam menzee. Onmiddellijk bestreed hij het vuur met een straal van de waterleiding en met behulp van buren wist hij zijn vrouw, die zich nog in de garage be vond, naar buiten te brengen. Het bleek, dat het slachtoffer er deerlijk aan toe was. Dr. Planten, directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst verleende de eerste hulp en deed de ge troffene ter verdere behandeling naar het Diaconessenhuis overbrengen, al waar ze spoedig daarna is overleden. De gealarmeerde brandweer doofde het vuur. Ondanks de crisis is het voorjaar de tijd van de nieuwe huwelijken en ook de tijd van de huwelijksfeesten. Het blijft altijd een genoegen om de jonge bruidjes keurig in het wit, met hun hoogge- hoedde a.s. echtgenooten naar het stad huis te zien rijden. De stralende levens vreugde doet altijd weldadig aan. Vaak zien wij in gedachten deze jonge men- schen omringd door hun kinderen op hun zilveren huwelijksfeest. Het gouden huwelijksfeest is niet aan velen be schoren. Dit heugelijke feit blijft veelal wegge legd voor hen die zeer jong in het huwe lijk treden en het rustige werkzame landbouwbedrijf hebben beoefend. Heden vierde binnen onze veste het echtpaar C. Stapel en G. Stapel—Hoek Spaans dit heugelijke feit. De bruid ge boortig uit Oudendijk telt 70, de bruide gom, geboortig uit Schellinkhout, telt 72 levensjaren. Tot 1914 hebben beiden het veehou- dersbedrijf te Oudendijk uitgeoefend. Het was een tijd van zwaren arbeid, aangezien de kaas op de boerderij ge maakt werd en van de inkomsten uit het bedrijf de studie van beide zoons, thans veeartsen, moest worden bekos tigd. In 1914 vestigde 't echtpaar zich in Alkmaar, om in 1919 naar Hoorn te ver huizen, waar de man in functie trad als controleur voor het toen ingevoerde kaassmerk. In 1924 was verplaatsing naar Alkmaar noodzakelijk en thans vervuld de heer Stapel voor deze zuivel- regeling nog een kleine functie, aange zien hij nog graag werkzaam is. Zoowel de heer Stapel als mevrouw Stapel ge nieten een goede gezondheid en het is dan ook begrijpelijk, dat de dag van heden niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Op de hedenmiddag in Paviljoen Kinheim gehouden receptie getuigden velen van hun belangstelling, terwijl het gouden paar te hunnen huize veel bloemstukken en gelukwenschen moch ten ontvangen. Gaarne brengen wij ook op deze plaats aan dit kranige men- schenpaar op hun levensavond onzen ge- lukwensch. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE WALMUREN. Om half één was men hedenmiddag gereed met de nieuwe afdamming ten noord-westen van de Schapenbrug. Het lek was vermoedelijk ontstaan doordat te. plaatse de grond doo~ de gelegde nieuwe telefoonkabel los was geworden, zoodat er alle kans bestaat, dat men aan de oostzijde voor eenzelfde malheurkomt te staan. Zekerheidshalve is men daar reods aangevangen met 't zandstrooien. De pomp, die weer in werking was gezet, voldoet uitstekend en maalde in 1 Yt uur tijd het water binnen het afge damde gedeelte reeds 18 duim lager. HET VIJFSPAN WEER OP HET PAD. Der traditie getrouw hebben de ge broeders Hoed van het Scharloo alhier op Paschen weer een rondrit met een vijfspan gemaakt. Het was een prachtig gezicht het vurige span zwarte paarden te zien, waarvan er drie voorop en twee daarachter liepen. De tocht ging over Heiloo en het is te begrijpen, dat het span voor den betrek kelijk lichten wagen velerwege bekijks had. VOOR DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG RAADSVERGADERING. Aan de leden van den raad wordt nader medegedeeld, dat de raadsvergadering op Donderdag 25 April a.s. zal aanvangen des namiddags te twee uur en die op Vrijdag 26 April d.a.v. des namiddags te één uur. GESLAAGD. Voor het op 20 April gehouden examen te Utrecht afgenomen door de Nederlandsche Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote' en Machineschrijven, slaagden de heeren W. Vossenaar, Alkmaar, machine- schrijven met een snelheid van 169 aansla gen foutvrij per minuut, practijkdiploma; A. Greidanus, Zuid-Scharwoude, machine- schrijven met een snelheid van 168 aansla gen foutvrij per minuut, practijkdiploma; M. Kaas, Broek op Langendijk, met een snelheid van 164 aanslagen per minuut foutvrij, practijkdiploma en mej. G. den Adel te Ber gen met een snelheid van 179 aanslagen per minuut, foutvrij, practijkdiploma. Voor Stenografie „Groote" Nederlandsch 130 lettergrepen per minuut slaagden de dames L. de Koekkoek te Limmen, S. P. v. d Esch te Alkmaar en de heer M. Stam te Koe dijk. ZES ZUSTERS DOOR LONG ONTSTEKING AANGETAST. In het pension Eykenburg te Den Haag, een door de zusters Ursulinen uit Bergen N.H. bestuurd rusthuis, hebben zich, naar de „Res. Bode" meldt, dezer dagen bij zes zusters verschijnselen van longontsteking voorgedaan. Drie harer zijn reeds overleden. De andere drie zijn van de laatste heilige sacramenten der stervenden voorzien. Van de overleden zusters zijn er twee te Bergen begraven. De derde zal Donderdag ter aarde worden besteld. De voorzitter van 't Nat. Hist. Museum, de heer J. M. F. Arntz, opende de rij van sprekers met een woord van welkom aan alle aanwezigen. Vervolgens bracht hij dank aan allen die aan het tot stand komen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Zonder hun enthousiaste en geheel belangelooze medewerking zou men er niet in geslaagd zijn een dergelijke tentoonstelling met alles wat daaraan vast zit op te bouwen. Daarna sprak de burgemeester, jhr. mr. van Kinschot, die in het kort den ontwikkelingsgang van het Museum schetste. Hoe een aantal jongeren zich (Ontvangen per draadloaze telefoon). STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 4 5'A Ned.-Indië 1931 1934 1934 1934 A 1930 ng. 000 Duitschland Idem met kettingverklar BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij, Cert. v. Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg_ Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex, 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned, Ind, Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon, Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd, Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon, Ned, Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific gNoteering per 50. +Exclaim. 'Exdividend. PROLONGATIE Vo- Vorige koers 98% 98% 97% '97% 22% 263/8 1117, 40 68'/! 100 Koers van heden te: pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 I 98% 98% 97 i -% 97*-% 22 267! .6l/!-J 267, ge 307, 30-Vs 297/g 297/g 431/4 6U/4 250 249 2280/a 232 2M«/,-2 23272 2321-3* 90% 90-1/! 907s-i 90U7! 778 77s I6W4 167! Vs 20 19% 19-20 3% 180 180 180-74 I8O.74 180-1 1972 159V4 159 31 31 U07, 158* 1521-3* 152»/8 15274-* H% 43/s 48/g 99VS 987, 9874-ï 987, i 987» S 63 6274 86 297, 17! l1/! R/! 17! 47/8 33 347a 34 33-1/! 328/4-3 135 1277, 1357! 2478 68/4 547, koer* 41/4 pCt. Heden 3»/4 pCt WlSSELUuhKSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid ItaliS i i Vorige koers 1481/! 7.17»/! 59 557, 9-76 V! 25 077, 47 90 32 00 37.00 36 00 20 25 12.20 Koers op heden 2 uur. 1.477/8 7 1578 59 55 9.748/4 25.027, 47,8272 3190 36 90 35.90 20.227» 12.177, tot hem gewend had om zijn medewer king te vragen voor het een jaar tevo ren geopende Nat. Hist. Museum. Al dadelijk stond spr. sympathiek tegen over deze plannen, daar hij 't groote be lang van een dergelijk Museum voor 't onderwijs in 't bijzonder en voor de stad in 't algemeen, inzag. Langzamer hand groeiden de collecties, die voorna melijk door de jongeren zelf verzameld en geprepareerd werden, en toen men enkele maanden geleden bij hem was gekomen met de plannen voor deze Voorjaarstentoonstelling, had spr. weer gaarne zijn medewerking toegezegd Spr. uitte den wensch dat deze tentoon stelling mocht slagen, en dat het Mu seum mocht voortgaan de belangstelling van onze stadgenooten te wekken voor dit zoo interessante onderwerp. Als laatste spreker trad op de heer R. de Wit, a'.j. voorzitter van den Ne derlandschen Jeugdbond voor Natuur studie, die er zijn voldoening over uit sprak dat de N. J. N. had mogen mede werken tot het totstand komen van deze tentoonstelling. Een tentoonstelling als deze moet, aldus spr., aanleiding zijn voor de andere N. J. N. afdeelingen om ook iets dergelijks te verrichten. Hierna werd de tentoonstelling (waar over we reeds eerder schreven) bezich tigd, waarna men weer bijeenkwam om een kopje thee te gebruiken en te luis teren naar een lezing van den heer Dor- gelo, leeraar aan 't gymnasium alhier, waarin hij het een en ander vertelde over de levende planten en dieren die op de tentoonstelling aanwezig zijn. Er rest ons thans nog even de aan dacht te vragen voor de werkelijk schit terende collectie foto's die op de ten toonstelling aanwezig is. Fotografen als Jan P. Strijbos, Joh. v. d. Peppel, A. F. Binsbergen, dr. N. Tinbergen, F. Kooy- mans e. a. zonden hun beste werk, en alleen deze foto's zouden reeds een gang naar de tentoonstelling waard zijn. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 16-24 APRIL 1935. Nieuwe zaken: Heiloo: E. J. Defourny, J 205, handel in granen, zaden en peulvruchten. Den Helder: J. Zoon, Middenstraat 61, groenten- en fruithandel en consumptie-ijs. Texel: S. de Waal, Binnenburg 9, metse laar. W ij z i g i n g e n Alkmaar: C. Korn, Ridderstraat 23, win kel in dameshoeden. Thans winkel in suiker werken. Fa. Jung en van der Hoek, Langestraat 97. Statutenwijziging. N.V. Nassau-garage. Bestuurswijziging. Barsingerhorn: Coöperatieve Boerenleen bank. Bestuurswijziging. Den Helder: N.V. Autobedrijf v.h. W. Prins, Kanaalweg 103. Bestuurswijziging. Anna-Paulowna: Zaaizaadvereeniging Z. A.P. Bestuurswijziging. Schagen: N.V. Drukkerij en boekhandel v.h. fa. Trapman en Co. Statutenwijziging. Deze 40e algemeene vergadering, heden morgen aangevangen, is de eerste die buiten Utrecht, den zetel van den Bond, plaats heeft. De zaal was gotd bezet. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. de heer Cock, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, de heer Joh. Eering (vertegenwoordiger van het Ned. Inst. voor opleiding van leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs) en mej. De Glee te Alkmaar als vertegenwoordigster van het N. O. voor meisjes. De heer C. D. F. K 0 h n e r t, voorzitter der afd. Alkmaar, sprak een welkomst woord, waarin hij constateerde, dat het als een eer was opgevat, dat deze vergadering in Alkmaar zal plaats hebben. Hij was ervan overtuigd, dat er een paar prettigre dagen zullen volgen De samenwerking der leden te Alkmaar werd door spr. ten zeerste geroemd. Na een korte uiteenzetting van hetgeen geboden zal worden, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De voorzitter (van het hoofdbestuur), de heer G. van Meurs, dankte voor het wel komstwoord en de samenstelling van een aantrekkelijk programma. Na een woord van welkom tot allen, wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden aan de in het afgeloopen jaar overleden leden, waarbij de aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Spr. memoreerde vervolgens de jubilea, door leden gevierd en van de ambachtsscho len te Drachten en Rotterdam. In verband met het laatstgenoemde feit betoogde spr. uitvoerig, dat de drie-jarige ambachtsschool voor het kind als een minimum is te be schouwen, waarvoor de Bond krachtig op de bres zal blijven staan. Spr. liet voorts verschillende ministerieele circulaires de revue passeeren. Allereerst die aangaande de gemiddelde bezetting der klas sen, welke verhoogd zou moeten worden. Hieraan kan volgens spr. niet worden vol daan, omdat de ruimte in vele lokalen geen 30 leerlingen toelaat, zoodat de veiligheid in het gedrang zou komen. Spr. juichte toe de bescherming yan de eerlingen tegen besmettelijke ziekten der leeraren, maar, vroeg hij, welke bescherming geniet omgekeerd de leeraar? Aan deze vraag moesten ook de autoriteiten aandacht schenken. Bij zijn beschouwingen over het Be- voegdheidsbesluit" merkte spr. op, dat" dit belangi ijke stuk werk wel veel verbeteringen bevat, maar toch niet algemeene instemming kan verwei ven ten aanzien van de waar- borgen, dat de candidaten voor de n. o.- ,e,n i^en zej(,ere mate van algemeene ont wikkeling zullen bezitten. Het Instituut voor opleiding van leerkrachten zal hier nog een dankbare taak kunnen vervullen. Tevergeefs is nog gewacht op een be- sluit, waarbij aan de oude, onbevoegde recht wordt gedaan. Spr. vond het onbillijk, dat de regiering de schuld hiervoor wil schuiven op vorige bewindslieden, al hebben die io naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometers.and 772,5 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 756,4 m.M. te Neurenberg. Verwachting, geldig tot den avond van 25 April Matige aanvankelijk nog tijdelijk krach tige later afnemende wind uit noordelijke richtingen; betrokken tot zwaar of half be wolkt; waarschijnlijk eenige regen; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. De depressie, welke gisteren over Frank rijk lag heeft zich noordoostwaarts ver plaatst en vertoont thans een kern over Beieren. Intusschen is de hooge druk over de Britsche eilanden vrij sterk toegenomen. Zij reikt zelfs tot IJsland en heeft verbin ding met het maximum over het Scandinavië en Finland, waar de barometers iets daal den. De drukstijgingen ten westen en ten oos ten van ons land zoomede de luchtdrukgra diënt hebben de windkracht doen groeien. Thans wordt over ons land uit noordelijke richtingen in de onderste luchtlagen weer koudere lucht aangevoerd. Over Duitschland bevindt zich ook in de hoogere luchtlagen vochtige en warme lucht, die uit oostelijke richtingen tegen de koude ren oploopt, wolkvorming geeft en heden in het oosten van ons land reeds lichte regen gaf. In dezen toestand zal in de eerstvolgende 24 uur nog niet veel verandering komen. Be halve over ons land is ook over Duitschland het weer aan het verslechteren. Over Frank rijk vielen zware onweerregens. De tempera tuurveranderingen loopen uiteen. Over Frankrijk en Duitschland waren de ochtend- temperaturen iets hooger, over Scandinavië is de vorst thans geheel verdwenen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.38 uur licht op. dezen verzuimd recht te doen. Van minister Marchant had spr. anders verwacht. Met onze salarissen, zoo vervolgde spr ing het in zooverre beter, dat wij gespaard feven voor de jaarlijksche kortingen. De herclassificatie, die aan vele collega's groot nadeel zou berokkenen, is voorloopig van de baan. maar spr. meende, dat nog van alles is te verwachten. In verband hiermee wees spr. op het aangekondigde bezuinigingsplan der regeering. waarvan hij veel vreesde voor het nijverheidsonderwijs. Na een uitweiding over wat het mensche- liik vernuft heeft weten te bereiken, terwijl het niet in staat bleek, oplossing te brengen van de tegenwoordige problemen, betoogde spr., dat de angst voor de toekomst onzer kinderen moet doen trachten onheil te voor komen. De tijdsomstandigheden maken nood zakelijk, elke beperking van het onderwijs te vermijden. Met een opwekking om den ernst der tijden tot richtsnoer te nemen, verklaarde spr. de vergadering geopend. De volgende alg. vergadering te Leiden. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Leiden aangewezen, welke afdeeling hierom gevraagd had. Rotterdam, Assen en Leeuwarden gaven te cennen voor de toekomst ook wel in aan merking te willen komen. De voorzitter vestigde de aandacht op een op advies der afd. Alkmaar ingerichte tentoonstelling van artikelen, bij het n. o. in gebruik. De secretaris, de heer Wapstra, deelde o.a. mede, dat de dir.-gen. van het n. o., de inspecteur-generaal, de inspecteur Groote Haar en de inspectrice, mej. Smit, Jericht van verhindering had-den gezonden, evenals mevr. mr. BakkerNort, lid der Tweede Kamer en de zustervereen. „St. Ber- ïardus". Verder waren nog eenige derge* ijke berichten ingekomen, terwijl verder verschillende uitgenoodigde organisaties de namen van haar vertegenwoordigers mee deelden. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan de dames-hoofdbestuursleden touwendal en Haye berichten te zenden, waarbij de hoop op een spoedig -herstel wordt uitgesproken. De voorzitter deed mededeeling van den uitslag der in 1934 gehouden verkie zing van hoofdbestuursleden: mej. Trylink te Winschotenherkozen was de heer E. Harder te Alkmaar. Afgetreden was mei. Slangen te Dordrecht. Spr. heette de beiae eerstgenoemden wel- com en sprak een hartelijk woord aan het adres van mej. Slangen. Voorstellenderafdeelingen. De afdeeling Dordrecht stelde voor, dat actie zal worden gevoerd om bij ver plichte pensionneering op 60-jarigen leef tijd, als overgang een maatregel te ver krijgen, waarbij het gemis der vijf laatste dienstjaren vergoed wordt, door deze jaren mede te tellen voor pensioen, tot een defini tieve regeling is getroffen. De afdeelingen Groningen wenschte,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2