DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KONING GEORGE VAN ENGELAND Qaqdiihsch Vit hei JUuCemetU No. 97 DH nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 25 April 1935 137e Jaargang Een korte levensbeschrijving van den vorst, die over enkele dagen 25 jaar koning zal zijn. EEN GOEDE KONING. Sweepstake-kanton verwoest. De Plaza te Dublin een prooi der vlammen. Paraguanen teruggeslagen. Wat vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Engeland maakt zich gereed, om feest te vieren! Want het zal zijn koning en koningin willen bejube len, omdat dit tweetal zijn zilveren feest zal vieren. Vijf-en-twintig jaar lang zullen ze dan over Engeland geregeerd hebben, zullen zij de koning en koningin van het Veree- nigde koninkrijk zijn geweest, zullen zij keizer en keizerin zijn geweest van het rijk „waarin de zon nooit ondergaat". Misschien is het niet ondienstig, om thans, nu deze feesten voor de deur staan, iets meer over koning George V te vertellen, opdat men een iet-wat ruimeren kijk krijgt op de beteeken is van dezen vorst. Koning George is in hooge mate „een goed koning" geweest. De geschiedenisboe ken plegen het onderscheid aan te geven in de chronologische volgorde waarin koningen door hun bladzijden trekken. Er kan geen twijfel aan zijn, dat de geschiedenis den huidigen koning van Engeland zal aandui den als een goed koning. Het eenvoudig feit wordt beseft en gewaardeerd in de Britsche Eilanden, waar men den vorst zoo vaak van nabij aanschouwt, en in de verst verwijderde Dominions en koloniën. Het volk ziet in zijn koning een man, dien het lot heeft geplaatst in een positie even ver heven als drukkend. Er zijn niet veel illusies overgebleven over de voorrechten van konin gen. De voorrechten zijn in de moderne we reld verplichtingen geworden. De eigen ko ninklijke persoonlijkheid voegt zich in plaats van zich te doen gelden. Hij cijfert „eigen" weg en „dient". Het geldt in de hoogste mate voor koning George, wiens persoon lijke belangeloosheid allerwegen in zijn rijk wordt erkend. Zijn persoonlijke eigen schappen en deugden weerspiegelen zich in zijn openbaar optreden. En hij heeft zich be mind gemaakt bij zijn onderdanen door den eenvoud van zijn levensgang, zijn huiselijk geluk en zijn sportleven zin. Een korte levensbeschrijving. George de Vijfde, bij de gratie Gods van Groot-Brittannië, Ierland en van de Britsche Dominions over zee, koning, verdediger van het geloof, keizer van Inaië (om koning George zijn officieele titels te geven) werd feboren op 3 Juni 1865 in Marlborough- louse en besteeg den troon op 6 Mei 1910 als eenige overlevende zoon van Edward VII. Hij deelde een gelukkige jeugd met zijn ouderen broeder prins Albert Victor (later hertog van Clarence) en twee zusters George was een blijmoedig kind met kinder lijken afkeer van lessen, welke nochtans een aanzienlijk deel van zijn dagen vulden tus- ^ehen het zesde en twaalfde levensjaar. Toen hij dezen leeftijd had bereikt, werd hij tege lijk met zijn broer adelborst op de Brittan- ria. Het was reeds lang tevoren uitgemaakt dat prins George, die aanvankelijk niet voor het koningschap in aanmerking kwam, zijn loopbaan zou vinden op de vloot. Een dergelijke specialisatie kon voor den hertog van Clarence niet 'elden. Zoo geschiedde het, dat de broers na eenige jaren scheiden. George bleef op de vloot, de kroonprins ging naar Cambridge en later naar het leger. lp het jaar 1880 begon prins George de serie lange zeereizen, welke hem later niet alleen den naam gaven van den zeeman koning, maar hem een van de meest bereisde vorsten van de wereld maakten. De reizen geschiedden met de Bacchante en Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, Australië, de Fiji- land en, Java, Ceylon, Egypte, Palestina en Griekenland werden bezocht. In 1882 kreeg prins George een benoeming van luitenant ter zee 11de klasse op de Canada, een schip van de vloot in West-Indië en Noord-Ameri- ka- Een verblijf op de marineschool in Green- wich volgde en in 1885 kwam de bevordering tot luitenant ter zee Iste klasse. Na dienst als zoodanig op vele oorlogsschepen en na een commando van de kanonneerboot Thrush werd prins George als kapitein-luitenant ge- Plaatst op de Melampus. Dat was in 1891 Fn terstond daarop kwam er een einde aan dezen actieven dienst op de vloot als gevolg van de plotselinge ziekte en dood van den hertog van Clarence. welke prins George ,n de directe lijn der troonopvolging plaatsten. In het jaar waarin de a.s. troonsopvolger afscheid van de zee had genomen werd hij hertog van York, graaf van Inverness en baron Killarney (Engelsche, Schotsche en Iersche titels). In het volgend jaar, 6 Juli trad hij in het huwelijk met prinses Victoria Mary of Teek. Het jonge echtpaar nam zijn vertrek in White Lodge, Richmond, waar 23 Juni 1894 de prins van Wales werd ge boren. Na een achttal jaren van rustig hu welijksleven hervatte de a.s. kroonprins zijn reizen, ditmaal vergezeld van zijn gade. Het prinselijk echtpaar bezocht Ierland in 1899 en twee jaar later volgde een lange reis door het Britsche rijk. Zij gingen scheep op de Ophir in Maart 1901, bereikten Melbour- ne in Mei en openden er het eerste parle ment van het Australisch gemeenebest. Van Australië gingen zij naar Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Canada. Bij zijn terugkeer hield prins George die inmiddels prins van Wales was geworden bij de troonsbe stijging van zijn vader in de Guildhall van de City de gedenkwaardige toespraak op het thema „Engeland Ontwaak", waarin hij gewaagde van den indruk, welke overzee scheen te heerschen, dat het moederland zich van zijn oude overheerschende positie in kolonialen handel liet wegdringen. George als koning. In 1910 volgde de prins van Wales zijn vader op. Koning Edward had in zijn korte regeering de harten van zijn volk veroverd door zijn gemakkelijke beminnelijkheid. Engeland had in zijn lange geschiedenis geen populairder vorst gekend. Het voorbeeld van Edward maakte het voor den opvolger niet gemakke lijk de volksgunst die rond het paleis hing als een onzichtbaren mantel van trouw en aanhankelijkheid onverzwakt te houden Koning George slaagde echter volledig in deze niet gemakkelijk taak. De kroning ge schiedde op 22 Juni 1911 en officieele be zoeken aan Ierland, Wales en Schotland volgden. Later in het jaar kwamen de sta tie en de pracht van het bezoek aan Britsch Indië met de durbar (ontvangst) in de oude hoofdstad Delhi. Bij terugkeer werd het land verontrust door lastige politieke en labouivraagstukken die den koning de gele genheid verschaften de beste eigenschappen van een constitutioneel vorst ten toon te spreiden. Toen de oorlog uitbrak schaarde het land in zijn uiterste beproeving zich als vanzelf en als één man rond zijn koning. De wijdvertakte werkzaamheden van de le den van het koninklijk gezin gedurende den oorlog, is te veelzijdig voor opsomming in een kort artikel. Men zegt niet te veel in dien men de overtuiging uitspreekt, dat hun inspanning tot handhaving van het natio naal moreel en de overwiningswil van groot belang was. Na de wapenstilstand bracht koning George een bezoek aan Parijs en de slagvelden in Frankrijk en België waarbij hij op opmerkelijk spontane wijze door de bevolking in die landen werd gehuldigd Londen was uiteraard ook het tooneel van vele triomfantelijke optochten en huldebe- toogingen. Het jaar eindigde met een feest maal voor president Wilson en zijn vrouw in het Buckingham Paleis. Eerst in 1921 verliet de koning weer den Engelschen grond om het nieuwe parlement van Noord-Ierland te gaan openen. Bij die gelegenheid deed Z. M. een beroep op de Ieren om „tot bezinning te komen, de hand der verdraagzaamheid te bieden, te verge ven en te vergeten en van het land dat gij liefhebt een nieuw gebied van vrede en te vredenheid te maken". Bezoeken aan België, Frankrijk en Italië (met een bezoek aan den Paus) kwamen later. Sedert het laatstge noemde bezoek, in 1923, heeft koning George Engeland niet meer verlaten. De ziekte van 1928 veroorzaakte groote onge rustheid en bleef het land twee maanden lang drukken. Vaak hoort men de misvatting verkondi gen, dat een constutioneel monarch als ko ning George niet veel meer is in practisch landsbestuur dan een „rubber stempel". Het is uiteraard waar, dat koning George re geert door zijn door het volk gekozen mi nisters. Maar binnen deze bej)erking mag zijn invloed niet worden onderschat. Zijn grondwettelijke bevoegdheden zijn eens als volgt samegevat: Het recht om te raadple gen; het recht om aan te moedigen; het recht om te waarschuwen. Koning George wordt beschouwd als een grondig kenner van de buitenlandsche politiek. In binnen- landsche zaken staat hij boven de partijen en handelt hij naar het advies van zijn minis ters. Maar in hachelijke oogenblikken voor het staatsbestaan kunnen zijn invloed en ini tiatief beslissend zijn. Het is een openbaar geheim dat koning George in de crisis van het najaar van 1931, een vacantie in Schot land onderbrekend en naar Londen terugkee rend, zijn persoonlijke invloed terdege deed gelden om aan een gevaarlijken en ontstel lenden toestand van het land het hoofd te bieden. Den Haag, 24 April. De Eerste Kamer is een kleine vier minuten in vergadering bijeen geweest en heeft in dien tijd negentien wetsontweipjes zonder debat en zonder stemming goedgekeurd. Er waren nogal wat Indische wetsontwerpen bij en ook bekrachtigingen van verscheidene contingenteeringen, van zeevisschen, wol len dekens, badkuipen, haarden, ongesmol- ten dierlijk vet, boter en haring. Na de openbare vergadering zijn de se natoren in de afdeelingen de begrooting van het Zuiderzeefonds en de kieswetswij ziging gaan onderzoeken. Gisteren is brand uitgebroken in de Plaza, het gebouw te Dublin, waar de trekkingen van de Iersche sweepstake plaats hebben. De brand greep snel om zich heen, alle brandweer-brigades van Dublin werkten koortsachtig om den brand te bestrijden. De vlammen bereikten evenwel een aanzienlijke hoogte en men vreesde, dat het geheele ge bouw ten prooi zou vallen aan de vlammen. Met moeite hield een sterke politiemacht de nieuwsgierigen op een afstand. De brand is vermoedelijk aan onvoorzich tigheid te wijten. Hij brak uit in de beneden verdieping van het gebouw. De groote bus, welke dient om de nummers van de sweepsta ke dooreen te mengen, is geheel door het vuur verteerd. Nader wordt gemeld, dat de brand gister morgen om 11 uur fs bedwong. Van het mooie gebouw is niets anders overgebleven dan een rookende puinhoop. De belendende gebouwen konden gespaard blijven. Het Hbld. meldt nog nader: De Plaza in Dublin, waar de laatste jaren geregeld de trekkingen werden gehouden voor de befaamde Iersche sweepstake, is een puinhoop en door den brand van het gebouw, dat vroeger een balzaal en een bioscoop is geweest, maar waarin sinds eenige jaren de kantoren van de directie der Sweepstake ge vestigd waren, is een bekend gebouw van de binnenstad verloren gegaan. Wie Dublin in de laatste jaren bezocht heeft, moet het ge bouw wel kennen. Het stond in Abbeystreet, een paar honderd meter van de Nelson-zuil, en liep achter door in Princess-street. Het huis, dat weinig of geen architectoni sche waarde had, was na de overneming door de sweepstake-organisatie op de meest weel derige manier ingericht. In tegenspraak met de eerste onrustbarende berichten kan mede gedeeld worden dat er geen coupons van reeds genomen loten voor dé Derbysweep welke opgeborgen waren in een brandvrije kluis in een ander gebouw verloren zijn gegaan; wel zijn echter de documenten en boeken van afgeloopen sweepstakes ver brand, maar die hadden grootendeels slechts documentaire waarde. Verder kan worden medegedeeld dat de volgende sweepstakes zullen worden gehouden in het Maison Hou se te Dublin, waar de eerste twee trekkingen plaats vonden. De oorzaak van den brand is geheel onbe kend, maar er wordt sterk aan brandstich ting gedacht. De politie zegt, dat in den nacht twee auto's bij den achterkant van het ge bouw hadden stilgestaan, van waar een door gang leidt naar een trap, die naar de hall voert, waar de trommel staat. Conflict met de tramweg maatschappij. Er is een conflict aan den gang met de Tramwegmaatschappij van Dublin. Het ont slag van een beambte heeft tot een staking geleid. Deze beambte had een baantje gekre gen bij de sweepstake-organisatie, die daar mee de bedoeling had gehad de gemoederen tot bedaren te brengen. Dit heeft echter de tegenovergestelde uit werking gehad en het gevolg was dat al de sweepstakegebouwen door de politie moesten worden beschermd, ook de Plaza. Vroeg in den morgen, toen echter reeds ve le duizenden menschen op de been waren, zag men rook en daarna vlammen komen uit een kamer in het benedengedeelte van het ge bouw. Volgens dén chef van de brandweer moet de brand begonnen zijn achter de groote cy- lindervormige trommel, waarin de loten wer den gemengd, en die men wel van afbeeldin gen zal kennen. De politie is echter van mee ning dat de brand aan den achterkant van het gebouw begonnen is. Zoodra de brand ontdekt was, kwamen vier brandweer-brigades aangereden. Ze konden echter weinig uitrichten, daar er wegens de waterschaarschte in Dublin een: lage druk op het water stond. Toen men eenmaal over genoeg water be schikte, was het reeds te laat; het geheele ge bouw was reeds in brand en de vlammen sloegen hoog op. Onder het gebouw, in het sousterrain, is een garage die plaats bood aan 100 wagens. Toen de brand reeds lang aan den gang was, werden er nog auto's uit de garage wegge reden. Later viel het dak in en bereikte de brand ook de garage, waar zij door de ben zine en olie, die er opgeslagen waren, nog werd aangewakkerd. Tegen dén middag werd de brandweer het vuur meester; toen echter stonden alleen nog maar de vier muren overeind en van naburi ge daken kon men in de binnenruimte de over blijfselen van de befaamde kolossale loten- trommel zien. De belendende gebouwen en pakhuizen werden niet aangetast wat te danken was aan het stille weer en het harde werken der brandweermannen. Ook het gebouw van het dagblad „The Irish Independant", dat bijna naast de deur van de trekzaal gelegen is, werd niet aangetast. De politie had groote moeite de duizenden nieuwsgierigen op veiligen afstand te hou den en het verkeer in de binnenstad was den geheelen morgen gestremd. WEER EEN „JAKOB-AFFAIRE". Zwitsersch echtpaar over de grens gelokt. Een geval, dat eenige overeenkomst heeft met de zaak Jakob, wordt door den corres pondent te Bazel van de „Manch. Guardian" meegedeeld. Een jong getrouwd Zwitsersch paar, dat te Bazel woont, ontving een mededeeling, dat een aangeteekende brief bevattende een in- hbud van waarde voor hen in het Duitsche Lörrach, juist over de grens, op het postkan toor lag. Deze brief moest persoonlijk wor den afgehaald. Het echtpaar ging naar Lörrach en kreeg den brief na het vervullen van tal van forma liteiten in handen. De enveloppe, met den stempel Dresden, was zwaar verzegeld, maar hield niets in. De man en de vrouw werden door de poli tie vastgehouden, aan een streng onderzoek onderworpen en tenslotte na drie dagen vrij gelaten. In Zwitserland teruggekeerd, diende het echtpaar een klacht bij de autoriteiten in. De man was door de Duitsche politie mishan deld, hetgeen duidelijk te zien was. De Zwitsersche gezant te Berlijn heeft op dracht gekregen om een protest bij de Duit sche regeering in te dienen. De autoriteiten te Lörracht ontkennen iets van het gebeurde af te weten. GEHEIMZINNIG „OORLOGSFONDS". Vage aanduidingen! In een interview met de Fransche „Agen- ee Economique" heeft een anoniem lid van de Londensche effectenbeurs verklaard, dat er een geheim Duitsch oorlogsfonds ten be drage van 500 millioen bestaat, dat ver borgen is in Nederland, Zwitserland en de Ver. Staten. Duitschland gebruikt dit fonds voor het koopen van grondstoffen voor zijn herbewa pening, aldus de „Age'noe Economique". De uiteenzettingen van dr. Schacht, president van de Duitsche Rijksbank, inzake het gebrek aan geld in Duitschland zijn slechts een list om tijd te winnen voor de herbewapening. Het betreffende beurslid verklaarde tegen over de Agence dat de fondsen waren ge vormd door over de geheele wereld marken te verkoopen. De aldus verkregen buitenland sche deviezen werden door de Duitsche auto riteiten onder gefingeerde namen bij een bank gedeponeerd. „GEEN OORLOG, NOOIT!" ZEGT DR. LEY. De leider van het Duitsche Arbeidersfront heeft met een medewerker van het Fransche dagblad „Le Journal" een interview gehad. Deze vroeg dr. Ley of Duitschland over een oorlog dacht. Dr. Ley verklaarde: Neen! Oorlog nooit! Duitschland wil geen oorlog: 23 mill. arbeiders willen niets anders dan arbeid en vrede. Gij ziet bij ons vele uniformen en dlat verontrust u! De waarheid is. dat de Duit- scher zich gaarne aaneensluit, graag mar cheert en zingt. De leider zal geen oorlog beginnen, omdat hij dien niet wil. Aan de Parapiti-rivier schijnt de kans te keeren. Volgens een bericht uit Asunción, de Para- gueesche hoofdstad, zijn aan het westfront over een lengte van 20O Kilometer uiterst hevige gevechten ontbrand. De Paraguee- sche troepen hebben de stad Charagua moe ten ontruimen. Reeds gedurende eenige dagen komen van het Boliviaansch-Paragueesche front berich ten over nederlagen van de Paraguanen Zooals dezer dagen gemeld zijn de Para guanen, die thans de onherbergzame vlakten van den Gran Chaco achter zich hebben ge laten, opgerukt tot de Parapiti-rivier, aan de Koning George van Engeland 25 var koning. (Dag. Overzicht). De Paragueesche troepen terugge slagen. (Buiten'and). Brand in het sweap-stake-gebouw te Dublin. (Buitenland). Italië beschermt zijn koloniën. (Buitenland). De Prinses incognito naar Arn hem. (Binnenland). Te Venlo is een Mgr. Nolen6-avond gehouden. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) overzijde waarvan de uitloopers van het An- desgebergte reeds beginnen. Waren de ge harde Paragueezen in den Gran Chaco den Bolivianen, wier leger hoofdzakelijk bestond uit Indianen uit het bergland, verreweg de baas, op de Boliviaansche hoogvlakte schijnt het Boliviaansche leger krachtiger verzet te kunnen bieden. De Boliviaansche troepen zullen zich daar ongetwijfeld beter thuis voe len dan de uit de laagvlakte afkomstige Paragueezen, die bovendien hoe langer hoe verder van hun bases afkomen. Hoe slecht de verbinding door den Chaco naar het ge vechtsfront is, is al eens in onze courant be schreven. Het Paragueesche leger aan de Parapiti-rivier is het water overgestoken om nog verder op te rukken in de richting van de groote steden Santa Cruz en Sucre. Aan vankelijk hadden zij succes. De stad Chara gua, eenige tientallen kilometers aan gene zijde van de Parapiti, en gelegen aan het knooppunt van de groote wegen naar Santa Cruz en Sucre, viel den Paragueezen in han den. De Bolivianen zetten een krachtig tegen- offensief in en hebben, zooals thans zelfs door de Paraguanen toegegeven wordt, Cha ragua kunnen heroveren. GROOTE BRAND IN POLEN. 30 huizen in de asch gelegd. Het plaatsje Wolkowysk in het Noord- Oosten van Polen ie door brand geteis- ook gistermiddag nog niet tot staan ge- asch gelegd. Drie kinderen kwamen le vend in de vlammen om. DE AARD^RSCHUIVING BIJ OBERAUDORF. De aardverschuiving op den Tatzl- wurm nabij Oberaudorf aan den Inn is ook hedenmiddag nog niet tot staan ge komen .Er is weer een vrij groot etuk weideland naar beneden gekomen. Door den regen, die den geheelen middag neerstroomde is de toestand nog drei gender geworden. EEN ORPHEUS ONDER DE VEEBOEREN. Een boer in een dorp aan de Duitsch-Tsje- choslowaaksche grens beweert, dat zijn koeien meer melk geven, wanneer hij op de harmonica voor hen speelt. Een zijner koeien was zoo weerspannig, dat hij besloot haar te verkoopen. Hij bemerkte toen echter, dat het dier wanneer het harmonica hoordé spelen, plotseling handelbaarder werd. Ook de an dere koeien schenen, naar hij zegt, de muziek gaarne te hooren, en zich gemakkelijker te la ten melken, ja zelfs meer melk te geven. Thans speelt de boer eiken morgen zijn concertina, terwijl zijn vrouw de aandachtig en tevredén luisterende koeien melkt. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. 21 wagons verpletterd. Naar uit Artemowsk gemeld wordt is op het station Jama op de Donetz-spoor- lijn een treinbotsing ontstaan. Daarbij zijn 21 wagons verpletterd. Of ook men- schenlevens te betreuren zijn staat nog niet vast. BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN. Tijdens een zwaar onweer, dat in den afgeloopen nacht boven Erfurt woedde, is de bliksem in de kerktoren geslagen van de Augustijner kerk aldaar. Een bliksemafleider ving den bliksem op en leidde hem af. Desondanks is in den toren groote schade aangericht. De stee- nen balustrade, die rond den achthoeki- gen, met beelden bezetten toren loopt werd vernield en viel op het kerkdak, dat op verschillende plaatsen bezweek. Nog steeds is er gevaar, dat losse stuk ken naar beneden zullen komen. De V-erk behoort tot het complex van het v wmalige Augustijner klooster, waar Martin Luther monnik geweest is. t _L

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1