^Buitenland ^Binnenland ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 25 APRIL 1935 Bescherming"der koloniën ZIJ ZOCHTEN EIEREN VAN „DEN GROOTEN VOGEL". Om „jonge vliegtuigen" te laten uitbroeden. DOOR HUN SKI'S GERED. GERED UIT DEN GREEP VAN EEN INKTVISCH. DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON. STAKERS EN POLITIE. ROOVERS TE WARREN MAKEN 72.000 DOLLARS BUIT. bloemenraleis te boskoop. Tot Zondag geopend. kerkklok omlaag gestort. Doopvont vernield. UITVERKOOP NEDERLANDSCHE KOOPV AARD IJ-VLOOT. Minister acht uitvoerverbod ongewenscht. De steunmaatregelen. H Italië ontwikkelt de verkeers- mogelijkheden in Eritrea en Somaliland. pe „Giornale d,Italia" publiceert een schrijven van Asmara, waarin een beschou wing gegeven wordt over de wijze, waarop in jtaliaansch-Oost-Afrika maatregelen geno men worden, bestemd voor de bescherming van Eritrea en Somaliland, waarbij de schrij ver doet uitkomen, dat bij deze maatregelen het niet alleen gaat om militaire zaken, maar ook om een reeks van werken, die bestemd zijn voor het tot ontwikkeling brengen van Oost-Afrika. Het werk van het ministerie van koloniën en van het Hooge Commissariaat in de afge- loopen drie maanden is ontzaglijk uitgebreid geweest en omvat met name ook den aanleg van wegen en andere werken, die het econo misch bestaan van het land versterken zul len. Bij de 7500 Italiaansche arbeiders, die voor dit doel in dienst zijn genomen en die thans onderweg zijn, moet nog een contin gent gerekend worden van denzelfden om vang, dat de volgende maand zal vertrekken Naar Somaliland, waar het gebruik van blanke arbeidskrachten met groote moeilijk heden gepaard gaat in verband met het kli maat, heeft men een duizendtal Libysche ar beiders gezonden, welke nog zullen worden opgevolgd door verdere zendingen kleurlin gen. De haven van Massaua is in perfecte con ditie gebracht, terwijl de werkzaamheden aan de haven van Mogadiscio nog aan den gang Z'^Wat de wegen betreft, in Eritrea wordt straalsgewijze een wegennet aangelegd rond Massaua en Asmara, waarmede men thans reeds ver gevorderd is, terwijl in Somaliland een groote, dwars door het land loopende weg wordt geconstrueerd. Te Asmara en te Mogadiscio zijn ten behoeve van de uitwer king van alle desbetreffende plannen twee speciale technische bureaux in het leven ge roepen. Pooversbenden in Abessinië. Uit de te Rome voortdurend binnenkomen de berichten moet blijken, dat Noord-Abes- sinië een krachtig bendewezen heerscht. Groote troepen bandieten, aldus wordt uit Asmara gemeld, zijn practisch meester van de streek tusschen Eetit en Gondar, waar alle karavanen, die uit Eritrea komen, aange vallen en geplunderd worden, waarbij de roovers het voorzien hebben op het geld en de goederen. Bij een dezer overvallen van karavanen is één persoon gedood, terwijl drie anderen gewond werden. Uit Asmara wordt verder nog gemeld, dat een der rooverhoofdlieden verklaard zou heb ben, dat geen enkele karavaan meer zou mogen passeeren door de streek tusschen de rivieren Sangia en Soroca zonder dat hij daar toestemming toe had gegeven. De regeering te Addis Abeba, die volledig op de hoogte zou zijn van de situatie, zou niets ondernemen om hier een einde aan te maken, hetgeen de absolute onmacht zou doen blijken van de regeering om de orde te handhaven in de uithoeken van het Abessi- nische rijk. De wachtposten op het vliegveld van Ca- buyaro hebben gedurende de Paaschdagen verscheidene Indiaansche krijgers gesigna leerd, die met gespannen boog langs een drie- motorig Ford-vliegtuig slopen en daar iets schenen te zoeken. Men sloeg onmiddellijk alarm en nam de Vilden gevangen. Na een langdurig verhoor bekenden zij door hun hoofdman te zijn uit gezonden om in verband met het Paasch- feest naar de eieren van den „grooten vogel" te zoeken. Een hoofdman, aldus meldt de „Un. Press" uit Cabuyaro, was namelijk op de idee geko- om eieren van den ijzeren vogel te ste- Ien. wijl hij dacht daarmede „jonge vliegtui gen'' te kunnen laten uitbroeden, die hij in den strijd tegen de blanken best zou kunnen gebruiken. Daarom had hij een aantal van zijn beste krijgers uitgestuurd om de eieren te bemach- '■gen, terwijl hij zelf met de overige stamge- JK*>ten in een hinderlaag aan den rand van het woud het doen en laten van de koene eier- zoekers gade sloeg. Met Paschen werden twee skiërs, op den Oross Venedager bij Salzburg door een lawi ne bedolven. Zij hadden evenwel de tegen woordigheid van geest, hun ski's door het sneeuwdek te steken. Twee dagen later be werkte deelnemers aan een militaire oefening de door de sneeuw stekende ski's. Beide per sonen konden nog levens worden uitgegra- y®1- Zij hadden 41 uur onder de sneeuw ge- 'ogen en waren bewusteloos en van koude verstijfd, doch zij zijn thans buiten levens gevaar. Een Reuter-bericht uit San Frandsco waakt melding van een bijna legendarische godding uit den greep van een inktvisch. Het was een inwoner van San José, die aan een *re«elijken dood is ontsnapt, doordat een vriend hem nog net op tijd heeft kunnen be vrijden. Th 111311 was aan bet strand aan het vis benen en stond in verband hiermede tot aan jn middel in het water, toen een inktvisch huim twee meter lange vangarmen om heen slingerde. Hoewel hij wanhopig in r Z1Jj -n vocbt, slaagde de man er niet aan den ijzeren greep van het monster te tkomen. Zijn krachten namen snel af en "gzaam werd hij onder water getrokken. j-had 601 vrênd van den ongeluk- nJ! i r 1,8 hulpgeroep op het gebeurde pmerkzaam geworden, zich te water bege ven en begon hij met een mes op de vang armen van het monster in te hakken. Zoo vlug kon hij echter niet een der vangarmen afhakken of er kwam een andere voor in de plaats. Pas toen hij zijn mes verscheidene malen tusschen de oogen van den inktvisch had ge stoken, verslapte diens greep en kon het slachtoffer, dat volkomen was uitgeput en van angst stond te beven, bevrijd wordlen. Zijn geheele lichaam was overdekt met roo- de striemen door de enorme kracht waarme de het monster hem omkneld had. De inktvisch, die later dood werd gevon den, bleek een middellijn van 4K meter te hebben. Naar uit Colombo gemeld wordt, is tengevolge van het weer optreden van de malaria-epidemie ieder verlof voor regeeringsartsen en ambtenaren van Openbaar Welzijn onmogelijk geworden en ingetrokken. In de maanden November tot Maart heeft de epidemie op Ceylon niet minder dan 113.811 dooden geëischt. Naar uit Vancouver (Am.) gemeld wordt is het daar tusschen 2000 stakers en politie tot ernstige botsingen gekomen. Aan beide kanten werden verscheidene per sonen gewond, 12 arrestaties werden verricht. De burgemeester van Vancouver heeft verklaard, dat de onlusten het gevolg zijn geweest van communistische op ruiing. Hij heeft een verbod uitgevaar digd voor alle verdere betoogingen 1 Te Warren (Ohio) hebben drie gewa pende gangsters midden in de stad een overval gepleegd op een postauto. Met vuurwapenen dwongen zij den bestuur der hen naar buiten de stad te rijden. Daar aangekomen roofden de bandieten een postzak, inhoudende 72.00b dollars. Hoewel de geheele stedelijke politie een achtervolging inzette, konden de roo vers in een gereedstaande auto ont komen. UIT DE GEVANGENIS ONTVLUCHT. 't Gebeurde in Amerika. Vier gevangenen, die te werk waren ge steld op een tot de staatsgevangenis van Texas behoorende suikerfarm, waar ge vangenen onder bewaking werkten, hebben gisteren kans gezien te ontsnappen. Zij ontvoerden een der bewakers, sloegen den bedrijfsleider van de suikerfabriek neer, en overwedigden een schildwacht, die aan den buitenkant op post stond. Nabij Warren in Ohio hielden drie auto bandieten, die waren voorzien van een ma chinegeweer, een postauio aan en roofden 85000 in contanten. De chauffeur ont voerden zij doch op eenigen afstand van de stad lieten zij hem ongedeerd weer vrij. •VERMISTE CHAUFFEUR TERECHT. Vlaag van verstandsverbijstering. De 20-jarige chauffeur de Water uit Leiden, die zooals reeds gemeld sinds gistermórgen werd vermist, nadat men aan den Rijksstraatweg onder de gemeente Al- fen aan den Rijn den A. P. C. wagen, wel ke hij bestuurde, onbeheerd had gevonden, is, naar wij vernemen nog gisteravond aan gehouden. Gebleken is, dat de jongeman in een vlaag van verstandsverbijstering den auto in de steek heeft gelaten en te voet verder is ge gaan. CONGRES VAN DEN NED. BOND VAN DOOFSTOMMEN- VEREENIGINGEN. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 April a s. zal in café, Van Duinen aan de Groote Markt te Groningen het Congres worden gehouden van den Ned. bond van doofstom- menvereenigingen. Men zal van deze gele genheid tevens gebruik maken om hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen Henri Daniël Guyot, den grondlegger van het doofstommenonderwijs in Nederland. Zondagmiddag, tijdens de pauze tusschen de zittingen van het Cor.gres zal men zich gezamenlijk begeven naar het monument van dezen weldoener der doofstommen op het Guyotplein, teneinde aan den voet daar van bloemen heef te leggen. De voorzitter van den bond, de heer A. Zegerius zal daar bij een jcorfe toespraak houden. DE MOORD OP DEN MOLENAAR. Begrafenis van het slachtoffer. Onder buitengewone belangstelling heeft gistermiddag je Leimuiden de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer K. Duyser, in leven korenmo lenaar te Leimuiden, die Vrijdagavond op aoo gruwelijke wijze in de Haarlemmermeer van het leven is beroofd. Allen, die zich maar even vrij konden maken, hadden zich naar de begraafplaats tè Leimuiden begeven om getuige te zijn van deze droeve plechtigheid, want ook in de omliggende gemeenten, waar de overledene in breeden kring bekend was, is men nog steeds diep onder den indruk van den roof moord, waarvan de heer Duyser het slacht offer is geworden. Te ongeveer 2 uur ver trok de stoet van de woning van den overle dene aan, de Molenkade, waarheen het stof felijk overschot, dat eerst gistermorgen door de justitie was vrijgegeven, was overge bracht. Langs den weg tot aan de begraafplaats stonden honderden belangstellenden, w.o. zeer veelen uit den Haarlemmermeer. De politie, geassisteerd door Rijksveld- wacht, uit de omgeving, had de handen vol om alles een ordelijk verloop te doen hebben. Er waren ondanks de allerongunstige weersomstandigheden zeker duizend men- schen, die uiteraard lang niet allen op de begraafplaats konden worden toegelaten. De plechtigheid droeg als geheel een zeer sober karakter. In den stoet van familiele den, bevond zich o.m. de burgemeester van Leimuiden, de heer J. A. Bakhuizen, alsme de het bestuur van de Coöp. Boerenleen bank, waarvan de heer Duyser voorzitter was. De kist was gedekt door een krans van deze instelling. Toen het stoffelijk overschot in den groeve was neergelaten, las ds. J. G. Aalders, geref. predikant te Leimuiden, psalm 39. Diep onder den Indruk toefden velen die aanvankelijk niet op de begraafplaats kon den worden toegelaten, daarna nog gerui- men tijd bij het versch gedolven graf. De bloemententoonstelling te Bos koop, die aanvankelijk reeds zou wor den gesloten, mag zich in een zoo druk bezoek verheugen op de Paaschdagen waren er ruim 25.000 bezoeker» dat het tentoonstellingsbestuur heeft beslo ten de expositie tot en met Zondag te verlengen. Alle inzendingen zijn ver nieuwd en verfrischt, zoodat de tentoon stelling niets heeft verloren van haar kleurenrijkdom. Te Spekholzerheide (gemeente Kerk- rade) is de klok van de Nieuwe kerk aan de Gracht aldaar, toen men deze in den toren wilde hijschen, ten gevolge van het breken van een staaldraad naar beneden gestort De 700 K G. zware klok zakte door twee plafonds heen en kwam beneden terecht. Het gevaarte was reeds li meter hoog opgehaald, toen de draad knapte. Het beneden in den toren staan de doopvont werd volkomen verpletterd. Binnen enkele dagen zal men de klok, die slechts geringe schade heeft opge- loopen, opnieuw ophijschen. PRINSES NAAR ARNHEM. Zal verblijven ten huize commis saris der Koningin. Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Juliana dezer dagen streng incognito een be zoek aan Arnhem brengen. De prinses zal des middags per auto uit 's-Gravenhage te Arnhem aankomen en zich begeven naar de ambtswoning van den commissaris der koningin. De prinses zal ten huize van den commis saris der Koningin verblijven en den volgen den dag naar Het Loo vertrekken. In antwoord op de desbetreffende vragen vah den heer Brautigam in ver band met onderhandelingen over den verkoop van een 20-tal Nederlandsche koopvaardijschepen naar het buitenland en betreffende hot verleenen van steun van Regeeringswege aan de koopvaardij, deelt minister Steenberghe het vo'gende mede: Het is ondergeteekende bekend, dat sinds November 1934 onderhandelingen werden gevoerd over den verkoop van 21 Nederlandsche 6chepen. De-verkoop van 14 dezer schepen staat thans reeds vast, terwijl de onderhande- li- gen ten aanzien van 7 schepen nog worden voortgezet. De voornoemde 21 schepen zijn: 7 schepen ouder dan 20 jaar, met een in houd van 25.720 B.R.T., 13 schepen van 10J20 jaar oud, met een inhoud van 57.401 B.R.T., 1 schip, 6 jaar oud, met een inhoud van 2.864 B.R.T. Totaal met een inhoud van 85 985 B.R.T. Verscheidene van deze schepen lagen reeds geruimen tijd op. Indien België buiten beschouwing wordt gelaten, i6 de achteruitgang der tonnage van Neder land door sloop en verkoop het grootst van alle zeevarende naties. Van 30 Juni 1931 t.m. 1 April 1935 (aangenomen, dat hoogergenoemde schepen alle worden verkocht) is de Ne derlandsche vloot, inclusief de schepen met Nederlandsch-Indische zeebrieven, afgenomen van 3.118.170 B R.T. tot ca. 2.537.000 B.R.T., hetgeen een verminde ring van 10 pet. beteekent. Den 30sten Juni 1914 was de Neder landsche vloot 1.472.000 B.R.T. Daar hoofdzakelijk schepen met Ne derlandsche zeebrieven werden ver kocht, is dit gedeelte der vloot in het onderhavige tijdvak met een iets hooger percentage verminderd (ca. 23 pet.) In verband hiermede kan het percentage voor de z.g. „home"-vloot inderdaad op ca 25 worden gesteld. Het aandeel van Nederland in de we reldtonnage bedroeg in 1914 3,3 pet., in 1931 was dit 4,4 pet., terwijl dit aandeel thans ca. 3,8 pet. bedraagt. Hieruit blijkt, dat het Nederlandsche aandeel in d-> wereldtonnago ook thans nog boven dat van 1914 ligt. De vloot kan in haar huidigen omvang zeker nog ruimschoots voldoen aan de vervoereischen, welke aan haar kunnen worden gesteld op grond van Nederlands positie in het wereldverkeer. Er zal echter voor ge waakt moeten worden, dat de positie van dat deel der nationale scheepvaart, dat als een vitaal belang voor de Neder landsche volkswelvaart moet worden aangemerkt, niet aangetast wordt. De voorgenomen steunmaatregelen zullen hiertoe kunnen bijdragen. De minister acht het uitvaardigen van een scheepsuitvoerverbod onge- wenscht, mede in verband met de ver strekkende gevolgen, die uit zulk een maatregel zouden voortvloeien. De wijze, waarop de steun aan de koopvaardij zal worden verleen 1, zal blijken uit de toelichting tot den post, welke op de rijksbegrooting voor 1935 suppletoir zal worden aangevraagd, na dat het algemeen bezuinigingsontwerp de Staten-Generaal zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling, de regeling met terugwerkende kracht van 1 Januari 1935 af toe te passen. DE NEDERLANDSCHE BANK. De goudonttrekking De goudonttrekking van De Nederland sche Bank bedraagt deze week ca. 19 mill De biljettencirculatie is ingekrompen. Het gouddekkingspercentage is op 70.5 nage noeg niet veranderd. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Te Nieuwerbrug. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de naburige gemeente Waarden nabij Nieuwenbrug (Z.-H.) in de woning van den werkman K een geheime distilleerderij ont dekt. De inrichting, alsmede een hoeveelheid alcohol, werd in beslag genomen. Tegen K. werd proces verba.l opgemaakt en ook tegen zekeren S. uit Woerden en T. uit Gouda, die bij deze zaak betrokken waren. De laatste werd bovendien meegenomen naar het poli tiebureau te Woerden. DE TACHOTYPE. Merkwaardige Nederlandsche uitvinding. Gistermiddag maakten wij te Amsterdam onder leiding van den heer Marius den Outer, den uitvinder een demonstratie mede, van een z.g. snelschrijfmachine, de tacho- type. Deze uitvinding, die het snelschrijven dor middel van stenografie geheel overbodig maakt, kan o.i. van zeer verstrekkende betee- kenis worden. De machine is klein, handig en lijkt eenigszins op een gewone schrijf machine, hoewel het toetsenbord slechts uit 27 toetsen bestaat, terwijl dat van een ge wone typewriter er 44 bevat. Door enkele concessies te doen aan de spelling is het mogelijk geheele lettergrepen te tikken met een gemiddelde snelheid van 350 lettergrepen per minuut. Dit is sneller dan de gesproken taal en veel sneller dan hetgeen de beste stenograaf in een toppres tatie bereiken kan Hierdoor wordt de moge lijkheid geschapen conferenties, vergaderin gen, telefoongesprekken etc. letterlijk te ver slaan, zonder dat daar een uiterst bekwaam stenograaf aan te pas behoeft te komen. Stenografen, die een snelheid van 200 a 250 lettergrepen bereikende spreeksnelheid, behooren tot de zeldzaamheden. Het behandelen van deze machine is vrij eenvoudig aan te leeren, in ieder geval in veel minder tijd dan welk stenografie-systeem ook. Bovendien heeft men bij de tachotype niet het nadeel, dat de snelschrijver, zooals bij een gewoon stenogram zelf de gedicteerde tekst moet uitwerken. Iedereen kan dit na eenige oefening direct doen. De machine is gevuld met een vijftig meter langen papier strook, die lang genoeg is. om een geheelen dag onophoudelijke dictaten op te nemen. De heer Marius den Outer heeft zeven jaar aan deze uitvinding gewerkt. Oorspronkelijk begon hij met de vervaardiging van deze machine, ten einde blinden het stenografeeren gemakkelijker te leeren en allengs groeide hieruit de tachotype. Natuurlijk heeft men in vele andere landen naar wegen gezocht om het stenogram op mechanische wijze tot stand te brengen. Een driehonderdtal onbevre digende typen waren hiervan het resultaat. Men probeerde steeds „stenografeerma- chines'' te maken met heel den aankleve van ingewikkelde afkortingen etc. De tachotype eenter werkt volkomen overzichtelijk en naar wij zelf mochten ervaren, inderdaad buiten gewoon snel en efficiënt. De filmgroep „Visie" is thans bezig een film te maken van een aantal meisjes, die de bediening van dit apparaat leeren. Voor het lesgeven hiervan heeft men een vernuftig mechanisme geconstrueerd, waar door de leerlingen oogenblikkelijk zelf hun fouten kunnen controleeren. De film heeft behalve het doel om propaganda te maken voor deze nieuwe vinding, tevens tot taak vast te leggen, dat deze hoogst merkwaar-, dige vinding, die mogelijk wel eens van In ternationale beteekenis worden kan, een Ne derlandsche uitvinding is. Op 6 Mei zal de film in het „Alhambra"- theater te Amsterdam voor het eerst worden vertoond, terwijl hij de daarop volgende dagen in het „Princesse"-theater te Den Haag, „Studio"-theater te Rotterdam en „Flora" te Utrecht wordt gedraaid. Binnenkort za het apparaat in den handel worden gebracht Reeds is de eerste serie toe stellen een twintigtal gereed. VERDRONKEN Te Hoek (Zeeland) is het 8-jarig dochtertje van N. bij het putten van water uit een put bij de kerk, in die put gevallen en verdron ken. Te Oirschot is gistermiddag broeder J. S. van het klooster Bijsterveld van de paters Montfortanen in een der grachten rond het klooster geraakt en verdronken. VOOR 1000 AAN GOEDEREN GESTOLEN Omtrent de inbraak bij de firma Sajet en Snuif in de Heintje Hoeksteeg 4, 6, 8 te Am sterdam kunnen wij nog mededeelen, dat een slot van de buitendeur geforceerd is. Volgens opgaaf van de firmanten, die slechts eenige maanden daar hun verblijf gevestigd hebben, is voor een waarde van 1000 gestolen aan costumes en' stof. Men weet niet hoe de goederen door de inbrekers zijn vervoerd. De steeg toch is zeer smal en er kan geen wagen ingereden worden. De wagen moet dus hebben gestaan in de Warmoesstraat vóór het politiebureau of aan den O.Z. Voor burgwal, maar dan is de wandeling met de goederen nogal groot. DE „FLORA" TE HEEMSTEDE. De vierde tijdelijke expositie. De vierde tijdelijke tentoonstelling van de Flora te Heemstede opent op 26 April. Het wordt de groote voorjaarskeuring van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, hetgeen wil zeggen, dat groote collecties planten uit de kassen der buiten plaatsen, belangwekkende verzamelingen succulenten en andere bijzondere gewassen belangrijk onderdeel zullen uitmaken van de inzendingen. In de tweede plaats zullen enkele zeer bekende kweekers van horten sia's en begonia's een demonstratie geven, die het op dit gebied op de vorige tentoon stellingen getoonde verre overtreft. Ten slotte zal een der hallen geheel gevuld met inzendingen orchideeën en andere tropi sche planten een nooit gezien schouwspel op leveren. HET CONFLICT IN DE MIJNEN. Geen overeenstemming bereikt. Gistermiddag heeft op het ge meentehuis te Heerlen een conferen tie plaats gehad tusschen den Rijks- bemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aal- berse en de partijen, betrokken bij het mijnconflict. In deze conferentie, welke drie uur duurde, werd geen overeen stemming bereikt. Besloten werd de conferentie a.s. Zaterdag in Den Haag voort te zet ten. WETSONTWERPEN BETREFFENDE CONTINGENTEERINGEN. Rijwielen en rijwielonderdeelen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende regeling van den invoer van rijwielen, fiames, rijwielonderdeelen en electrische rij wiellampen. In de toelichting wordt opgemerkt: Reeds in den zomer van het vorige jaar heeft de minister een onderzoek doen instellen naar den toestand van de Nederlandsche rijwiel industrie en aanverwante bedrijven. Daarbij werd vastgesteld, dat de positie van de meeste bedrijven van dien aard was, dat in grijpen door de regeering dringend was ge boden. Aangezien aan een contingenteering van rijwielonderdeelen, de belangrijkste post van de onderhavige contingenteering, ernstige be zwaren waren verbonden, omdat de Neder landsche industrie de betrokken artikelen meer en meer uit het buitenland betrok, heeft de minister oorspronkelijk gemeend deze con tingenteering te moeten verschuiven naar een tijdstip, waarop het productieprogramma van de binnenlandsche leveranciers van on- derdeelen zich had verbreed. Dit aanvankelijk voornemen heeft de mi nister niet ten uitvoer kunnen brengen. Eenerzijds bond de verschuiving in de landen van invoer verderen voortgang, anderzijds bereikten den minister mededeelingen, op grond waarvan een totale ontwrichting van de Nederlandsche rijwielmarkt moest wor den gevreesd. Onder deze omstandigheden was het noodzakelijk op korten termijn tot contingenteering van den invoer van rij wielen, frames, electrische rijwiellampen en rijwielonderdeelen over te gaan. Gedurende de loopende contingenteerings- periode zal het hierboven bedoelde onderzoek naar de behoeften van de Nederlandsche fabrieken aan onderdeden, die thans niet in de contingenteering zijn betrokken, in breeder verband worden ingesteld, teneinde daarom trent vóór een eventueele verlenging van deze contingenteering nadere beslissingen te ne men. Roggebloem en roggemeel. Opgemerkt wordt ter toelichting van een wetsontwerp houdende regeling van den in voer van roggebloem en roggemeel: DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Vrouw op slag gedood. Gisteravond stak een 60-jarige vrouw in de Molenstraat te Helmond den weg over. De vrouw werd door een passeerende vracht auto gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar het St. Antoniusziekenhuis overge bracht. HONDERDEN KIPPEN VERBRAND. Bij een ingezetene van de gemeente Wehl (Gld.) is een kippenhok verbrand met het gevolg dat vierhonderd dieren in de vlammen omkwamen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9