DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het wassend monarchisme in Oostenrijk. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 98 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur.' C. KRAK. Vrijdag 26 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qxiqetiiksch Ojoemdtt De tegenstanders van de regeering, ook al waren zij vroeger republikeinsch, zou den aan de monarchie thans de voorkeur geven. De leus der economie. tBuitmiattd Duitsche critiek op MacDonald. Nog meer critiek. DE BUITENLANDSCHE HANDEL VAN ZWEDEN. DE TROEPENVERSCHEPINGEN NAAR OOST-AFRIKA. HELIUMGAS OP OLAND EN GOTLAND ONTDEKT. HERSTEL DER MONARCHIE IN GRIEKENLAND? Ex-koning George weer den troon! MENSCHENSMOKKELAARS IN POLEN. Wat vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSCHE COURANT. De Oostenrijksche regeering heeft, zoo schrijft de Weensche corres pondent van de N. R. C., thans de ',eus van economie aangeheven. Met paschen heeft de bondskanselier hei programma ontvouwd, dat de regee ring ter bestrijding van de werk loosheid heeft opgesteld, waartoe 400 millioen shilling zal worden uit gegeven. Men spreekt van officieele zijde zoomin over de binnenlandsche, als over de buiten landsche politiek. Men bepaalt zich er toe te zeggen, dat het in beide opzichten goed gaat. De secretaris-generaal van het vader- landsche front, heeft bewezen, dat dit front thans 2,000,000 leden telt. Volgens zijn bere kening hadden de socialisten bij de laatste verkiezing voor den nationalen raad in 1930 ongeveer 1,5'7,000 stemmen behaald. Aan het eind van 1931 telde de partij ongeveer 654,000 leden, d.w.z. ongeveer 43 pet. van !het aantal kiezers, dat op de partij gestemd had. Het grootste ledental van de socialisten, aan het eind /an 1929, bedroeg 718,000. De secretaris-generaal merkte op, dat dit onge veer het getal is. dat het front thans alleen reeds aan leden te Weenen telt. Procents- gewijze omvat het te Weenen 36.3 pet. van de heele bevolking, of 50,14 pet. van de kies gerechtigden. De heer Adam stelt vereer vast, dat het front ook in de z g. arbeiders wijken vele leden heeft, waaruit zou blijken, dat het ook in groote mate tot de gelederen van de vroegere oppositie is doorgedrongen. Adam weet stellig wel en aan het slot van zijn beschouwing zegt hij dan ook. dat hij voor zich geen overmatige beteekenis hecht aan stemmencijfers dat het front thans behalve de overtuigde, betrouwbare leden, ook niet weinig leden telt, die zich heb ben aangesloten, om een terrein te vinden voor een tegenactie, en verder velen, die uit redenen van eigenbelang, doch zonder inner lijke overtuiging, vaak zelfs tegen hun over tuiging in, lid zijn geworden. Wilde het front inderdaad een zuivere concentratie zijn van allen, die zich volledig en met overtuiging voor het huidige Oostenrijk en den huidigen regeeringskoers verklaren, dan zou het een zeer grondig zuiveringsproces behoeven, waaraan echter feitelijk de grootste hinder palen zouden zijn verbonden en dat in het stadium van vorming, dat het front thans nog doormaakt, waarschijnlijk onmogelijk z°u zijn. Op dit feit berust het ernstigste ge vaar voor het front als grondslag en pijler van het autoritaire Oostenrijk. De monarchistische beweging groeit. Men mag verder niet over het hoofd zien, dat de monarchistische strooming in Oosten- riJk zich een steeds vastere bedding ver zekert. Naar het uiterlijk is hiervan misschien minder waar te nemen, dan vroeger. De monarchisten maken weinig propaganda, ook iomdat zij lijden aan geldgebrek Maar zelfs vroeger verwoed-linkschen geven thans °e voorkeur aan een monarchie, boven den nuidigen toestand, die hun ondragelijk is. Hun redeneering te dien aanzien is vrij lo gisch. Thans regeeren in Oostenrijk hun hef tigste tegenstanders van vroeger. Een mo narchie zou ook voor hen niet de regeering van een vijand zijn, maar eer iets onpartij digs, dus iets wat boven de regeering van de uitgesproken vijanden te verkiezen ware. De legitim:sten hebben met Paschen een krachti- gen aanval op de regeering gericht, omdat Habsburger-wetten, wier intrekking reeds door Dollfuss was aangekondigd, nog steeds van kracht zijn. De dienaangaande be gonnen onderhandelingen zijn, naar men zegt, gestuit op juridische en politieke weer standen welke een stilstand tengevolge heb ben gehad. In het Paaschnummer van hun officieel orgaan, behandelen de legitimisten dit thema zeer uitvoerig, waarbij zij beslui ten met de woorden: „Wie de verlossing van Oostenrijk uit de huidige ellende, wie zijn opstanding wil, moet de terugroeping van de dynaste wenschen. Slechts zij kan de vrede in de binnenlandsche politiek en de sociale verzoening tot stand brengen...!" Prins Otto, de kroonpretendent, die sinds eenigen tijd alle bekendmakingen, die hij naar Oostenrijk zendt, dateert „uit de ver banning" heeft een veelbeteekenden brief geschreven aan het gewezen eerste dragon derregiment van het oude leger, de z.g. Lichtensteinsche dragonders. Otto nam het eerebeschermheerschap va dit regiment op zich en zegt in zijn eigenhandigen brief woordelijk: „Ik bouw er op, dat zij (de drag onders) de trouw, die zij gezworen hebben aan mijn kiezerlijken vader, ook jegens mij zullen houden, wanneer ik terugkeer, om met Gods genadige hulp het vaderland den vrede naar binnen en naar buiten te schen ken!" Deze betooging is de duidelijkste, die op dit gebied tot dusver gehouden is. Ongeveer twee weken geleden hebben de legitimisten te Graz een groote betooging gehouden, waar bij alle officieele instanties van het nieuwe Oostenrijk formeel vertegenwoordigd waren, de bondsregeering, de landsregeering van Stiermarken, stormscharen, de burgerwacht, de oud-strijders, de geestelijkheid, het leger, de politie enz. Een motie aangenomen. Na zeer scherpe toespraken, die alle overeen kwamen in den eisch tot af schaffing van de Habsburger wetten, en die verder den nadruk legden op de vreedzame zending van Oostenrijk, nam men met eenparige stemmen een motie aan met den eisch, dat de verbanning van de Habsburgers onmiddellijk onge daan zal worden gemaakt, hun particu lier vermogen hun zal worden terugge geven en dat zoo spoedig mogelijk het lijk van keizer Karei zal worden over gebracht naar de Krocht van de Capu- cijnerkerk te Weenen, het familiegraf van de Habsburgers. Men behoeft natuurlijk deze symptomen niet te overschatten en mag er zeker niet de conclusie uit trekken, dat de restauratie van de Habsburgers spoedig te verwachten is, daar hiervoor, speciaal om redenen van bui- tenlandsche politiek, tijd noodig is. Maar al deze betoogingen, stemmingen en voortee kenen zijn toch te karakteristiek om er niet de aandacht op te vestigen. Voor het overige beschouwt de regeering de invoering van den algemeenen dienst plicht als een zekerheid, welke binnenkort Oostenrijk zal worden toegestaan. Daaraan is dan ook te danken, dat in het regeerings program tot bestrijding van de werkloosheid, waarmee ik dezen brief heb ingeleid, de tot stand brenging van alle militaire zaken, die ten deele met den dienstplicht verband hou den, een belangrijk deel vormen. Voor het overige legt men zich ook in dit vraagstuk ten aanzien van de buitenlandsche politiek een opmerkelijke terughouding op. Zoo sterk, dat uit Paaschartikelen van de regeerings personen en de dagbladschrijvers valt af te leiden, dat zij hiertoe van hooger hand een wenk bekomen hebben. DUITSCHLAND GEGISPT. MacDor.ald doet een beroep op het geweten der Duitschers. ln de „Newsletter", het officieuze orgaan jo de Nationale Labour-partij, schrijft Karnsay MacDonald: „Duitschland heeft en weg tot den vrede vernietigd; deze is piv,S* om£even door terreur, Duitschland iscnt een machtig leger waardoor de eeste landen van Europa aan zijn genade zijn overgeleverd. De Duitsche politiek 1 a J I?eer ?nrust dan vrede gebracht. Het ïin-iT'-j z'c^ verheugde in de grootste vei- gneid m Europa tot den dag, dat het zelf n^tr<?!we? ,wekte- was Duitschland. tscliland heeft niet de. eer en de symipa- tüie gevonden, welke het zocht, doch het heeft in alle landen van Europa wantrou wen doen ontstaan". MacDonald zegt verder dat bij de jong ste besprekingen te Berlijn enkele punten naar voren kwamen, die verder hadden moe ten worden onderzocht om te zien, of zij van eenig nut waren voor het stelsel van collectieve veiligheid, maar Duitschlanc had het gevoel van wederzijdsch vertrou wen in Europa vernietigd doordat het ge wapende krachten opeischt die het grootste deel der volken van Europa aan zijn gena de overlevert. De premier zegt, dat Duitsch land van de andere landen verlangt, mon delinge betuigenis van vredelievende bedoe lingen te aanvaarden, die het zelf van zijn naburen niet zou aanvaarden. Het Duitsche volk vraagt te veel van degenen, die het begrijpen en de meeste sympathie voor dit volk koesteren. De Duitsche politiek van militaire expan sie en de omstandigheden, waarin deze werd aangekondigd, moeten onvermijdelijk de vredelievende idee der algemeene veilig- ïeid den gevaarlijken weg der militaire bondgenootschappen opdrijven. De Britsche regeering gelooft dat de medewerking van Duitschland essentieel is bij de onderhande lingen over vrede en ontwapening. De deur voor een eervolle overeenstemming, die niet slechts Duitschland zijn veiligheid zou ver zekeren, doch het vertrouwen zijner buren zou doen waardig maken, is niet gesloten en niemand behalve Duitschland zelf kan ze sluiten. Dit komt duidelijk uit Stresa te voorschijn. - Zal de Duitsche regeering aldus besluit MacDonald haar vredelievende bedoelingen toonen door te verklaren dat zij bereid is deel te nemen aan de uitvoering van de re soluties van Stresa? De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" levert op MacDonalds ar tikel in de „News Letter" commentaar en schrijft o a., dat MacDonald blijk geeft een politicus te zijn, die zich. tot taak heeft ge steld de machtverhoudingen, gelijk die in he Verdrag van Versailles zijn vastgelegd, te handhaven. Waarom verbreidt MacDonald, schrijft het blad, de onjuiste eening, dat Duitsch land de volken van Europa gedwongen heeft zich sterker te wapenen? Waarom geeft hij de dieper liggende oorzaken niet aan, waarom zijn eigen politiek in de laatste jaren, toen van een dienstplicht in Duitsch land nog geen sprake was, mislukt is? Het is teleurstellend, eindigt de schrijver, te constateeren, dat het den Engelschen pre mier niet is gelukt zich in de situatie en de mentaliteit van Duitschland te verplaasen. Dit blijkt uit het feit, dat hij nog steeds Duitschland wil tot den vrede wantrouwt. Steeds echter is door de Duitsche staatslie den in het licht gesteld, dat Duitschland door een oorlog slechts te verliezen heeft. Duitschland heeft echter nooit zijn aanbod ingetrokken, dat het tot elke bewapenings beperking is bereid, -waartoe andere staten ook bereid zijn. De Völkische Beobachter schrijft n.a.v. het artikel van MacDonald in News Letter. MacDonald maakt Duitschland het verwijt weder den weg van het militairisme te heb ben beschreden om het tegenwoordige ver trouwen in Europa te hebben verstoord. MacDonald heeft naar het schijnt nimmer den politieken toestand in Europa in de 16 jaren sedert Versailles in hun werkelijkheid erkend. Berliner Boersenzeitung noemt MacDo nald een vredesstichter die op den verkeer weg is en van wien men bijna den indruk zou kunnen krijgen als leefde hij in een „Klausur", waarin geen lieden van het open bare leven doordringen. Hij spreekt slechts van blind Berlijn, en vermijdt de vraag te richten tot Parijs en Moskou, hoe men daar blind kan zijn tegen over de werking die de kolossale bewape ning van deze beide landen moet hebben op 't gevoel van veiligheid van andere naties' Volgens de laatste gegevens heeft de buitenlandsche handel van Zweden ge durende de maand Maart zich op het zelfde hooge peil weten te handhaven. Dit geldt in meerdere mate nog voor den import, welke meer gestegen is dan den export. De waarde van den import ge durende de eerste drie maanden van dit jaar bedraagt 318,9 millioen kronen; dit is 30 millioen kronen hooger dan de overeenkomstige periode in 1934, terwijl de export met 8,5 millioen kronen tot 245,5 millioen steeg. De import gedurende de maand Maart van dit jaar steeg met 10,7 millioen Kronen tot 110,78 millioen, terwijl de export één millioen kronen daalde, waardoor hij op 81,97 millioen kwam. De indruk van de groote activiteit van handel en industrie wordt nog versterkt door rapporten van groote Zweedsche industrieën, onder welke de Electrolux en de Billerud hun jaarverslagen heb ben gepubliceerd. De Electrolux-Company heeft haar omzet, ondanks de hooge tolmuren in de meeste landen, weten te vergrooten met 25 pet. en een vermeerdering van de netto-winst van 7.9 millioen Kronen. 9.5 millioen is beschikbaar gesteld voor de aandeelhouders, terwijl nog een tus- schentijds dividend is uitbetaald. Het totale ciividend bedraagt nu 9 pet. Na af trek van belastingen en dividend- uitkeeringen blijft voor het concern nog een bedrag van 20 millioen Kronen over tegen 17.35 millioen in 1933. De Billerud Company wist dit jaar de verkoop van haar produkten op 27,4 millioen kronen te brengen, wat een ver meerdering beteekent van 3.8 millioen vergeleken bij verleden jaar. De netto winst bedraagt, na aftrek van 2.26 mil lioen voor het vernieuwingsfonds, 3,2 millioen en de raad van beheer heeft een dividend verhooging van 5 tot 6 pet. voorgesteld. De verschepingen van kunstzijde zijn gestegen met 29 pet. tot 54,20 pet. ton en de produktie wordt dit jaar op 60.000 ton geschat. Ook andere Zweedsche exportmaat schappijen hebben aanzienlijke verhoo ging van hun omzetten te zien gegeven. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat 60.000 man blanke troepen en 1000 vlieg tuigen uit Italië te Eritrea zijn aange komen, zoomede groote voorraden en gemechaniseerde transportmiddelen. De wegenaanleg maakt snel voortgang. De regeering van Ethiopië ontkent, dat overvallen zouden gepleegd zijn op cara- vanen. In een bijeenkomst van het Zweedsch geologisch gezelschap heeft men vastge steld, dat de ontdekking van heliumgas- sen op de Zweedsche eilanden Oland en Gotland kan leiden tot de mogelijkheid om deze gassen in zoo groote hoeveelhe den te vergaren, dat zij voor de industrie bruikbaar zullen zijn en het monopolie, dat Amerika tot nu toe op dit gebied had, te breken. Oorspronkelijk heeft men het gas, dat uit de bodem opsteeg, zooals dat ook in Amerika plaats vindt, slechts op het eiland Oland gevonden; daarna is men met gunstig resultaat ook op Gotland gaan speuren, waar de bodemgesteld heid ongeveer van gelijken aard is. Of schoon de boringen nog niet diep ge noeg zijn verricht om de kwantiteit van het gas vast te stellen, verwacht men zeer loonende resultaten van deze on derzoekingen. op Naar „de United Press" verneemt, heeft in Parijs in het bijzijn van ex-ko ning George een geheime ontmoeting plaats gehad van royalistische uitge wekenen met vertegenwoordigers der Grieksche regeering, waarbij besloten is, dat koning George nog voor het midden van den zomer op den Griek- schen troon zal terug keeren. De formeele uitnoodiging, om den D r on weder te bestijgen, zou door leden va:, de in Mei of begin Juni te kiezen nationale vergadering in naam van de meerderheid van het volk aan den ex- koning gedaan worden. Eerst na George's terugkeer in Athene zou in Griekenland een volk66temming over de kwestie van het herstel der monarchie gehouden worden. Naar verluidt, heeft de ex-koning zich bereid verklaard de uitnoodiging even tueel aan te nemen. Men neemt aan, dat hij zijn nieuw regime naar Engelsch voorbeeld wil vermen, d. i. constitutioneel en liberaal. Men verwacht verder, dat zijn regeering hij is, zooals bekend, een neef van den Èngelschen koning zich wat de buitenlandsche politiek betreft, naar Engeland zal oriënteeren. De politie te Warschau heeft een smokkelaarsorganisatie ontdekt, die er haar werk van maakte Joodsche kleine kooplieden en arbeiders, die om ver schillende redenen clandestien wilden emigreeren naar de Joodsche kolonie Birobidjan, over de grens te smokkelen. Per hoofd vroegen zij voor een zoodanig illegaal over de grens brengen een som van maximaal 800 zloty. Het hoofd bureau der organisatie was gevestigd te Lodz, terwijl in verschillende andere steden filialen gevestigd waren. Do emi granten werden bij de grensplaats Rowne over de grens gebracht. De ge heele bende is uiteengedreven. 55 Perso nen zijn achter slot en grendel geplaatst DIMITROV ERNSTIG ZIEK. Zijn toestand baart zorg Volgens de „News Chronicle" heerscht er te Moskou ernstige bezorgdheid over den ge zondheidstoestand van Georgi Dimitrov, den Bulgaar, wiens heldhaftige verdediging in het proces over den Rijksdagbrand sterk de aandacht der geheele wereld trok en die na zijn vrijspraak als Russisch onderdaan in Moskou met groote onderscheiding werd in gehaald. Dimitrov is nooit ten volle herstek van zijn verblijf in de Duitsche gevangenis waar hij vijf maanden lang in boeien heeft gezeten. Herhaalde ziekte heeft zijn krachter. ondermijnd en den afgeloopen winter heeft zijn gezondheid opnieuw zwaar geleden. De Het wassende monarchisme in Oostenrijk. (Dag. Overzicht). MacDonald doet een beroep op het geweten der Duitschers. (Buiten land). Dimitrov ernstig ziek. (Buiten land). Menschensmokkelaars in Polen. (Buitenland). Keert ex-koning George terug op den troon van Griekenland? (Bui tenland). De massa-vergiftiging te New- York neemt ernstig karakter aan. (Buitenland). Het ontslag gen.-majoor van den Akker. (Binnenland). Prof. Dr. J. W. v. Wijhe. f (Bin nenland). De prinses te Arnhem. (Binnen land.) Mengpercentage van boter ver hoogd van 15—25 pet. (Land- en Tuinbouw). Heden de begrafenis van Mgr. Schioppa. (Binnenlan Tragisch ongeval op het Merwede- kanaal. (Binnenland). Schipper hedenmorgen te Leiden met het hoofd tegen een spoorbrug gebotst en aan de bekomen verwon dingen overleden. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Sowjet-regeering behandelt hem met groote consideratie en hij staat onder behandeling van bekwame medici. DE GOUDDIEFSTAL TE CROYDON. Een verdachte in vrijheid gesteld. Gisteren zijn de drie beklaagden in zake den gouddiefstal van 21.000 pond uit het kantoorgeebouw op het vliegveld van Croy- don voor de assisen rechtbank aldaar ver schenen. Het verhoor leverde hetzelfde resultaat als het door ons gemelde voor den politierechter met een belangrijke uitzondering. De hoofd getuige, de chauffeur Manson die de daders naar het vliegveld vervoerd heeft en twintig minuten later met de buit naar een huis in Tottenham gereden is zeide thans dat hij zijn identificatie ten opzichte van een der drie be klaagden, n.1. O'Brien niet durfde volhouden Nopens de beide anderen verkeerde hij niet in de geringste onzekerheid maar hij had O'Brien op het politiebureau te Croydon min of meer onder suggestie uit een rij mannen die hem getoond waren uitgepikt en hij was thans niet zeker dat deze zich bij het gezel schap in zijn taxi bevonden had. Aangezien Manson feitelijk de eenige getuige is, de melkboer in Tottenham heeft hen alleen een kist naar binnen zien dragen maar de man nen daarbij op den rug gekeken bleef den rechter niets anders over dan de jury vrij lating voor O'Brien te vragen, waartoe deze na kort beraad besloot. Het proces tegen de beide anderen de vierde verdachte is nog niet gepakt wordt vandaag voortgezet. SLACHTOFFERS VAN DEN BLIKSEM. Alle records voor wat betreft het aantal dooden door den bliksem zijn, naar Reuter meent, verleden jaar geslagen in Zuid-Slavië waar niet minder dan 245 menschen door het hemelvuur werden gedood. Bovendien wer den eenige honderden personen gewond. In het zelfde jaar werden eenige duizen den schapen en vele honderden paarden en koeien door den bliksem gedood. Het meerendeel der gedooden zijn boeren, die zich op het land bevonden. VOOR TIEN GULDEN EEN KIND OEKOCHT. Het parket te Meaux houdt zich bezig met een zaak, waarin de hoofdpersoon een jonge Poolsche arbeider uit Courcy-Besubourg is, die voor honderd frank haar dochtertje van enkele weken verkocht heeft aan een, eveneens Poolsch arbeiders-gezin, dat te La Vannée woont. De jong Poolsche, die reeds een zoontje van twee jaar heeft, moet bitter arm zijn. Het gezin, dat het kindje kocht, heel goed bekend staan. HELSCHE MACHINE ONTPLOFT. In het bootenhuis van de Warschausche Joodsche sportclub Makabi is vannacht een htlsche machine ontploft, waardoor booten huis en booten zijn vernield.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1