alkmaarsche courant. mm m mm. fy* fl 1 wm ta ii H B Ui V 8. fü ilÉÉ ■Vg Metalen uit Nederlandschen bodem. li fli Bé J§ 'jhizitecuètiek X)xwuu&ciek Wê 4 ythaakaéciek mi mm wM i m NIEUWE NATIONALE NIJVERHEID. EXPLOITATIE-PLANNEN IN ZUID-LIMBURG. Wetenschappelijk onderzoek van ertsvondsten. idiim n m m iiifi iin S 1 P §1 B 1 Üf p M '2'ü y» lin is aB ifè Fm- A| O. .v. :.i-.■-■4 L- .W-WA. Twee stukken erts, zooals ze op som mige plaatsen in het gesteente van Zuid- Limburg voorkomen. De pijltjes wijzen de ligging van de ertslagen aan. Het groote stuk bevat in het midden zink, het kleine geeft in twee lagen lood te zien. De witte vlakken op het looderts zijn deelen van het kalkgesteente, waar ,vjt dit stuk afkomstig is. (Van onzen reisredacteur). De stichting van nieuwe welvaartsmoge lijkheden is in deze tijden een gebeurtenis, die aller belangstelling verdient. Zulk een gebeurtenis is, naar wij vernemen, spoedig te verwachten naar aanleidig van serieuze plannen, welke zijn ontworpen om te komen tot exploitatie van in Nederlandschen bodem aanwezige ertsen. Recente wetenschappelijke onderzoekingen hebben namelijk uitgewe zen, dat er zich in het Zuiden van Limburg belangrijke voorraden lood- en zinkerts bevinden, welke voor ontginning in aanmer king komen en waarvan de opbrengst zeer waardevol belooft te zijn. Een erts-industrie van eenige beteekenis is er nog nimmer in ons land geweest, zoodat deze plannen aan onze nationale economie een geeel nieuw as pect geven. Dat er verschillende ersten in Nederland voorkomen, is geen nieuwtje. Men heeft wel op sommige plaatsen slakken aangetroffen, welke afkomstig moeten zijn van vroegere, zelfs voor-historische bewoners, die uit de gevonden ertsen op min of meer primitieve wijze metaal wisten te winnen. Zulk vind plaatsen zijn o.m. gesignaleerd bij Apel doorn en bij het dorpje Bommerig in Zuid- Limburg, gelegen aan de Geul. Ook in den laatsten tijd zijn nog ertsen te voorschijn ge bracht, die tot metaal verwerkt zijn. Dit is het geval met het op vele plaatsen, vooral in de veenstreken, voorkomende ijzeroer, dat 4060 ijzer bleek te bevatten. Dit oer is vaak door beekjes afgezet en in den grond blijven zitten. Het verwijderen van zulke oerbanken was eveneens van groot belang voor den landbouw, daar deze den water afvoer belemmerden en het land voor bebou wing ongeschikt maakten. Nog geen tien jaar geleden zijn uit de veenstreken in het Noorden van ons land groote hoeveelheden ijzeroer naar het buitenland verkocht, waar ze gebruikt worden om ze met moeilijk smeltbare ertsen te vermengen. Ook bij de verf-fabricage wordt soms ijzeroer gebruikt Thans is er echter weinig meer in ons land te vinden. Erts in Zuid-Limburg. Behalve het over vele streken van ons lai.d verspreide ijzeroer zijn er ook in het gesteente van Zuid-Limburg ertsen gevon den. Men heeft deze vondsten tot nu toe echter meest van weinig belang beschouwd. Wel zijn er een enkele maal naar aanlei ding van deze vondsten exploraties gedaan, doch deze leverden geen resultaat op, om dat men bij den toenmaligen stand der we tenschap niet over de juiste onderzoekings middelen beschikte. Toch moeten er in vroe gere tijden in deze streken ertssmelterijen zijn geweest; de bij Bommerig gevonden slakken wijzen daarop, hetgeen beteekent, dat men er lang geleden erts heeft gevon den, waarvan de verwerking loonend was. Ter plaatse komen de ersten voor in een ge steente, dat ze van nature meestal mijden. De vindplaatsen liggen verspreid en het is geen wonder dat men tot nu toe niet aan de mogelijkheid tot exploitatie ervan is toege komen. Eenigen tijd heeft men ook gedacht, dat een andere omstandigheid een aanwij zing vormde voor de aanwezigheid van me talen in den bodem. In het Geuldal groeit namelijk hier en daar het zinkviooltje (viola lutea var. calaminare), welk plantje alleen voorkomt op gronden, die sporen van zink bevatten. Later is echter gebleken, dat dit zink afkomstig was uit België en ter plaatse door de Geul bij hoog water was afgezet. Algemeen bekend is, dat in de Nederland- sche kolenmijnen soms eveneens ertsen wor den gevonden. Tegelijk met steenkool wordt zoo nu en dan ook ertshoudend gesteente uit de mijngangen naar boven gebracht. Ko per, zink en lood wordt er tussehen aange troffen. De stukken worden bij de mijnen als onbruikbaar op zij gegooid en hoogstens be nut om er verlaten mijngangen mee te vul len, terwijl men er zich uitsluitend blijft toeleggèn op de exploitatie van kolenlagen. In het Geologisch bureau voor het Neder- landsche mijngebied te Heerlen vindt men een rijke verzameling van in de mijnen ge vonden ertsen, die een goeden indruk geven van de bonte verscheidenheid der natuur op dit gebied. Toch geven deze vondsten be langrijke aanwijzingen omtrent de verert- sing van Nederlandsche bodem, aanwijzin gen die o.a. inspireerden tot de plannen, waarvan wij hierboven reeds spraken, cm te komen tot de exploitatie van ertsen uit onzen eigen bodem. Over de grens. In België en Duitschland, vlak bij de Ne derlandsche grens, zijn ook ertsen gevonden. De ertsafzettingen houden zich natuurlijk niet aan staatkundige grenzen, al wordt er tegenwoordig bij de vaststelling van die grenzen veel rekening mee gehouden! Een verschil met Nederland is evenwel, dat in het buitenland de hoeveelheid zoo groot bleek, dat de exploitatie ervan mogelijk was. Eeuwen geleden is men reeds met de ontgin ning begonnen. In den Romeinschen tijd wa ren er al metaalmijnen in de buurt van Aken en de mineraalbronnen, die deze stad zulk een bekendheid geven en die dan ook de Ro meinen aanleiding gaven tot de stichting ervan, wijzen daar eveneens op. In het Zui den, op Belgisch gebied, zijn belangrijke lood- en zinkmijnen geweest. Het plaatsje Bleyberg, niet ver van de Limburgsche grens gelegen, was tot in de vorige eeuw een be duidend centrum van loodproductie en het voormalige neutrale gebied van Moresnet bevatte bij Altenberg groote zinkmijnen. De stichting van het neutrale gebied, dat met een punt uitliep naar het bekende vier- landenpunt bij Vaals, is juist het gevolg ge weest van het bestaan van deze mijn industrie. Oorspronkelijk hoorde het gebied aan Oostenrijk, doch in 1793 kwam het onder Fransche vlag, hetwelk zoo gebleven is tot 1814. Zoowel de Nederlanden als Pruisen maakten er bij het Weer,er congres aan spraak op. Men gunde elkaar het bezit van deze rijke ertsmijnen niet en is het tenslotte eens geworden over een status, waarbij het gebied onder gemeenschappelijk bestuur van beide partijen kwam. Bij de scheiding tus sehen Nederland en België kreeg de laatste staat deze eer toegewezen. In 1841 kwamen beide garanten overeen, het tot onafhanke lijk neutraal gebied te verklaren met een eigen bestuur, bestaande uit een burgemeester en een gemeenteraad. Men kan den strijd om dit gebied eenigs- zins vergelijken met wat met het Saargebied gebeurd is na het verdrag van Versailles. 'ok hier rijke mijnen, waarvan twee verdrag sluitende staten elkaar het bezit niet gun den. Ten tijde van het Weener congres was er echter nog geen Volkenbond, die het be heer op zich kon nemen. In tegenstelling met het Saargebied is evenwel de waarde van het bezit van Moresnet na twee jaren sterk verminderd. Evenals de loodmijnen van Bley berg zijn thans ook de zinkmijnen van Alten- berg in Moresnet geheel uitgeput en toen België na den wereldoorlog zijn grenzen tot ver Oostelijk ervan verplaatste, door de in lijving van F.upen, was de economische winst van deze verovering maar gering. Wetenschappelijk onderzoek Een diepgaand wetenschappelijk onder zoek naar de in Zuid-Limburg voorkomende ertsen was eigenlijk tot voor kort nimmer geschied. Door de instelling van het Geolo gisch bureau voor het Nederlandsdie mijn- gebied, dat steeds wetenschappelijk toezicht houdt op de resultaten der mijnwerkzaam- heden in Zuid-Limburg en bij alle nieuw aangelegde steengangen een geologisch on derzoek instelt, is de laatste jaren meer aan dacht besteed aan de in de mijnen aangetrof fen ertsafzettingen. De directeur van dit bureau, prof. dr. W. J. Jongmans, die tevens hoogleeraar is aan de universiteit te Gro ningen, wees reeds herhaaldelijk op het 'be lang van deze vondsten. Hij achtte het van het grootste gewicht, dat deze ertsen door een wetenschappelijk specialist onderzocht zouden worden. Zoo kwamen ze in handen van jhr. ir. dr. P. J. C. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, die ten deele hier te lande, ten deele in het buitenland, zulk een nauwgezet onderzoek heeft verricht. In besloten kring heeft hij onlangs hierover het een en ander medegedeeld. De resultaten van zijn onder zoek waren verrassend. Het moderne erts-onderzoek geschiedt langs microscopischen weg Aan de ertsen worden spiege.ende vlakjes gepolijst, die onder verschillend invallend licht bekeken worden. Uit de wijze van terugkaatsing van het licht, gezien door den microscoop, laten zich dan allerlei conclusies vormen. In deze ertsen werden zeer merkwaardige en zeld zame mineralen gevonden, die ook over de vorming ervan belangrijke gevolgtrekkingen toelieten. Er bleek o.a. uit het onderzoek, dat men hier te aoen had met formaties, die ont- s'aan waren bij hooge temperaturen, in tegenstelling met de ertsen uit het voor malige Moresnet, die bij betrekkelijk lage KEIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE. Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt. „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik er niet steeds iets voor inneem, heb ik door het voortdu rend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun u'twerking. Op weekdagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen geprobeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze óf wel onvol doende waren óf te krachtig werkten." V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk re cept om een inwendige lichamelijke zui verheid te behouden. De zes zouten in Kiuschen sporen Uw afvoerorganen zachtjes tot regelmatige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij ge houden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand scha den. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rovvntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. temperaturen gevormd zijn. Bij deze studie werden namelijk ook vergelijkingen gemaakt met de reeds lang uitgeputte ertsafzettingen in de omgeving van de Nederlandsche mijn streek, in België, in het voormalige Moresnet en in Duitschland. Een duidelijk aanwijsbare samenhang kon worden vastgesteld tussehen al deze gebieden. Centrum in Nederland. De ertsafzettingen ten Zuiden en ten Oosten van Zuid-Limburg strekken zich uit tot aan de oppervlakte. Dat was ook de reden, dat men reeds zoo vroeg tot de ex ploitatie ervan is overgegaan. Sommige van deze mijnen zijn, als gemeld, uitgeput, ande re zijn voortgezet tot op een diepte van 800 meter onder de aardoppervlakte, waai door de exploitatie ervan met groote moeilijkheden heeft te kampen. Uit het onderzoek van dr. De Wijker slooth is nu, naar wij vernemen, gebleken, dat deze ertslagen in het buitenland niet anders zijn dan de uitloopers van belangrijke ertsafzettingen in den Nederlandschen bodem. In zijn bovenvermelde voordracht heeft dr. De Wijkerslooth medegedeeld, dat die weten schappelijke studies, die overigens nog in gang zijn, tot resultaat hadden, dat van de ertsvoorraden in Nederland groote verwach tingen zijn te koesteren. Hoewel de spreker zich over de economische mogelijkheden niet uitliet, schijnen inderdaad, blijkens betrouw bare inlichtingen, welke wij hierover konden verwerven, deze verwachtingen van dien aard te zijn, dat een onderzoek in voorberei ding is naar de beste wijze van exploitatie van den ertsrijkdom in Zuid-Limburg. In enkele particuliere mijnen nabij Kerk- rade, met name de Domaniale mijn en de mijn Julia, zijn lood-, koper- en zink-mineralen ge vonden op een diepte van 500 meter. Deze diepte hoeft voor een eventueele exploitatie ervan geen bezwaar te zijn, daar in de mijnen toch reeds schachten, galerijen en ophaal- ins'allaties aanwezig zijn voor het winnen van steenkool, zoodat oe ontginning van ertsen geen hooge kosten met zich zou meJe- brengen. Practisch kan men dus zeggen, dat de ertsen daar aan de oppervlakte liggen. Het is nu een kwestie van nader mijnbouw- technisch onderzoek, of men met de exploita tie hier of elders in deze streek zal aan vangen Economische aspecten. Voor een land als Nederland, dat in het algemeen aan grondstoffen zoo arm is. zijn aan deze plannen groote belangen ver bonden. Tot nu toe werd aan de exploitatie van metaalmijnen in ons land niet gedacht. Hef laat zich aanzien, dat binnenkort ook Neder'and tot de erts-producecende landen za' behooren. Er zal nieuwe werkgelegen heid worden geschapen, hetgeen vooral voor Zuid-Limburg, waar de bevolking voortdu rend sterker aan den lijve ondervindt, dat de kolenmijn-industrie zulke moeilijke tijden doormaakt, van niet te onderschatten betee kenis is. Daarbij komt, dat ons land door dit alles minder afhankelijk zal worden van het buitenland. Gaat men de cijfers na, welke het Centraal bureau voor de statistiek te 's-Gravenhage daaromtrent beschikbaar heeft, dan ziet men, dat Nederland, ondanks het verminderde ver bruik in deze crisis-jaren, toch nog belang rijke hoeveelheden lood en zink de me talen, waar het hier in de eerste plaats om gaat invoert, in 1934 bedroeg de invoer aan lood 29.578 ton voor een waarde van 2.792.000 gulden; de invoer aan zink be droeg over dit jaar 11.659 ton voor een waarde van L462.000 gulden. Natuurlijk is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen, of de productie van de Zuid-Limburgsche lood- en zinkmijnen geheel aan de nationale be hoefte zal kunnen voldoen, doch dat is voor alsnog geen vereischte. Wel blijkt uit deze cijfers duidelijk, dat er voor de nieuwe in dustrie een afzetgebied zotidet export-moei lijkheden beschikbaar is. Dat is in deze tijden al heel veel waard! Hans, kom terug bij je ouders 1 Je wensch is vervuld: Wii hobben eon abonnement genomen op de Onze Derde April-opgave. Elf Plaatsnamen. De elf bedoelde namen waren: 1. Newcastle 2. Gibraltar 3. Enkhuizen 4. Saragossa 5. Antwerpen 6. Harderwijk 7. Amerongen 8. Kroonstad 9. Barcelona 10. Rochefort 11. Edinburgh Uit de eerste letters kon gevormd wor den de plaatsnaam: Haaksbergen. Een puzzle, die velen nog heel wat moeite heeft gekost. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der April- serie). De deeling der zessen. In de volgende deeling, waarvan dee- ler en quotiënt samen de cijfers van 0 tot en met 9 bevatten, zijn alle cijfers 6, die in de bewerking voorkomen, aange geven. XXXXX) XX6X6XXXX (XX6XX XXXXX XX 6 XXX XXXXX 6 XX 6 6 X XXXXX 6 6 XXX XXXXX XXXX6X XXXX6X 0 Gevraagd wordt deze deeling geheel volledig in te zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtij dig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 3 Mei 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Aan de DammersI In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1381. Stand. Zw. 12 sch. op: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 16, 20, 21, 26, 34. W. 12 sch. op: 23, 25, 28, 30, 31, 32, 36, 37, 39, 41, 43, 46. Oplossing. 1. 32-27 1. 21 32 2. 31—27 2. 32:21 3. 43—38 3. 34 32 4. 23—19 4. 13:35 5. 36—31 5. 32 :23 6. 31-27 6. 21 32 7. 37 10 7. 4 15 8. 25: 1! De combinatie is aardig gevonden, doch de eindstand had beter kunnen zijn. Combinaties. Van den heer v. d. Werff te Heiloo ontvingen wij onderstaande combinatie, die weer bewijst dat inzender vooral aandacht schenkt aan natuurlijke stan den. Zw. 12 sch. op: 7, 8, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 22, 24, 25. W. 12 sch. op: 26, 30, 32, 35, 37, 38, 40/45. Zwart heeft als laatsten zet 2025? gespeeld. Wit vervolgt met: 1. 26-21 1. 17 26 (godw.) 2. 37—31 2. 26:50 3. 42-38 3. 25 :34 4. 40 20 4. 15 24 5. 38—33 5. 50:28 6. 32: 5! (beter dan 32:1). In den volgenden stand deed zwart mooi werk. 00Z0' 976'h> °P: 3' 4' 6' 8' 12) 13' U' 18' ivO) K> I W. 11 sch. op: 16, 29, 30, 35, 37/42, 46. Zw. was aan zet en speelde 27—31 Daarmee dwong hij wit tot 41—36, daar 31 36 dreigde. Na 4136 van wit volgde zw. 18—23 Wit 36 20. Zw 23 41 Wit 46 37. Zw. 6—11, Wit 16 18. Zw.'8-13. Wit 18 9. Zw. 3 45. Heel mooi! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1382 van G. Woonijk te Alkmaar. Zw. 12 sch. op: 7, 8, 9, 11, 13, 18, 19, 20, 24, 25, 36, 40. W. 12 sch. op: 22, 26, 28, 29, 32, 33, 34, 45. 47, 48, 49, 50. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Probleem 542. J. V. Ulehla, Weenen. abtdelgb Tweezet. Oplossing probleem 542. 1. Pf4. Eindspel 878. H. Max. G. Slawtschew. abcdefgh Zwart aan zet. Oplossing. 19Dh3 20 fg5 Dh2f 21. Kf2 Dh4f 22. g3 (of 23. Kf3 Pe4 24. Pf4. Lf4 25. ef4 Dg3f naa6t Dg2f en Pg3!) 22Lg3t 23. Kf3 (beter 23. Pg3 Pe4f 24. Kei Dg3f 25 Kddl (wit dreigt Tf7!) 23Dg4f 24. Kg2. Lelf 25. Kh2 (of 25. Khl Dh5f 26. Kgl Pg4 27. Tf3 Dh2f naast Lf2!) 25. De2f 26. Kgl Lg3 27. Tf6 gf6 en wit geeft op. Eindspel 879. J. G. Sampbell 1863. '"/Aft a e f g b Zelfpat. In de W. S. geeft de heer Th. C. L. Kok een zeer mooie studie over zelfpat. De oplossing verloopt zoo dat wit zich zelf pat zet om remise af te dwingen. In de meeste gevallen kan zwart dat niet ver hinderen. Doch er zijn wel stellingen waar zwart dit wel kan voorkomen, maar dan de sterkere partij toch niet meer winnen. De oplossing is zeer eenvoudig. Hier is ze: 1 Ld2 2. La5 3. b4. en nu is wit pat, wat zwart ook speelt. De volgende partij werd gespeeld in het nationale tournooi op de 2e Paasch- dag te Amsterdam door de heeren Gortlever (wit) en Landau (zwart). 1. Ö4 d5 2. c4 e6 3. Pc3 Pf6 4. Lg5 Le7 5. e3 Pbd7 6. Pf3 0—0 7. Tel c6 8. Ld3 dc4 9- Lc4 Pdd5 10. Le7 De7 11 0—0 Pc3 12 Tc3 o5 13. Dc2 e4 Deze zet is minder goed daar fó niet gespeeld kan worden. 14. Pd2 Pf6 1". a3 om de L. te knnnen terug trekken. 1 5a5 16 La2 Tfd8 17. Tc5 Pd7 18. Tf5 Pf6 19. Te5 Dc7. 20. 14 Waarom? Wit ha l niet best kunnen spelen Pe4 want dan volgt 20 Pg4 21. Th5 g6 22. Th4 Wit laat dus de pion staan om zwart geen aanval te geven. 2 0Pg4 21 Pe4 Pe3 Na Pe5 22. fe5 krijgt wit aanval»

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10