ABDUSHHM *n Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest- Griep -Bronchitis-Asthma Wethouder Klaver, Stationneeren verboden! O0OOOOOOOO Weth. Bonsema jiooging van welstand voor do midden standers. De voorzitter schorste hierop om 5 uur de vergadering tot 7 uur. Avondvergadering. Om 7 uur heropende de voorzitter met een hamerslag de vergadering, met de opmer- jong, dat hij het op prijs stelde hedenavond de begroeting af te doen, zoodat hij in twee de instantie op kortheid aandrong. Wethouder Bonsema was de eerste, die namens het college antwoordde en consta teerde, dat de geringe critiek een lof was voor het college. Spr. aanvaardde de volle verant woordelijkheid voor wat gebeurd was, toen de vroe gere wethouder in het college zat. Deze had er steeds voor ge waarschuwd om den kapitaaldienst niet te verhoogen. Men zal met be wijzen moeten ko men als men beweert, dat hij de lasten naar den kapitaaldienst verwees. Men vroeg openbaarheid over het radio- distributiebearijf, maar ook daarmede wordt in het gemeenteverslag de openbaarheid be tracht. Berust die vraag soms op de bewe ring van een weekblad? Een enkel woord over die schrijverij ten aanzien van de be grooting oordeelde spr. wel noodig. Beweerd wordt, aat op last van Ged. St. 26.000 van 't gasbedrijf zijn geschrapt. Wist men niet, dat die 26000 geofferd moeten worden door de invoering van het vastrecht, waarvan spr. mededeeling heeft gedaan? In dat weekblaadje deelde men mede, dat het grondbedrijf een tekort heeft van 32.000.000. (Hilariteit.) Spr. hoopte, dat die schrijver in het open baar die nonsens zal durven verdedigen. Spr. is nog niet in staat het vermin derde gasverbruik over de eerste maanden mede te deelen. Zoodra dit bekend is zal dit aan de commissie worden medegedeeld en worden besproken. Wij zijn waakzaam en zulen niet aarzelen om zoo noodig met voor stellen te komen. Dat maatregelen worden genomen buiten het college om is onjuist. Toen het verminderde gasverbruik onder de oogen moest worden gezien, is dit in het col lege bekeken en doelbewust stelde het college zich op het standpunt, dat de 26.000 min der winst geaccepteerd moesten worden. Eenige maanden waren daarvoor noodig en er is geen sprake van dat spr. dit individueel op stapel heeft gezet. De vraag kwam over invloed, dien spreker voor interpellaties wil uitoefenen. Spr. had geen invloed uitgeoefend, maar toen de interpellatie was gehouden heeft hij ook eenige woorden gezegd. Spre ker was van oordeel, dat de heer Vogelaar goed zou hebben gedaan iets meer voor te lezen. Als hij zich het recht aanmatigt om te zeggen, dat B. en W. voor de loonkorting van 7.4 pCt. een tip van de bladen hebben gekregen, dan neemt spr. de vrijheid te zeg gen. dat de bladen den heer Vogelaar een tip voor zijn interpellatie hebben gegeven. De heer Vogelaar: U mag uw woor den wel beter wegen. U zeide ook dat door mijn mond iemand sprak die geen verant woordelijkheid heeft gedragen. Weth. Bonsema: Het ging er om of de heer Vogelaar zijn interpelatie heeft ge put uit het insinueerende weekblad. Spr. nam aan, dat de heer Vogelaar beoogde een verkeerde stemming weg te nemen. Voorts be toogde spr., dat de interpelatie van den heer Hoytink over het gas, niet in het voordeel van de stad was geweest en ten nadeele van het bedrijf. Velen trokken hun vastreehtverbinte- nis weer in. Voor raadsleden zijn er andere wegen om zich te laten inlichten. Ten aanzien van de verrichtingen van den Geneeskundigen Dienst met het oog op het laatste ongeval betoogde spr., dat de ge geven cijfers, ook over de ziekenhuisopname, juist zijn. Slechts 15 ongevallen waren van d.'.en aard, dat ziekenhuisopname noodzake lijk was, Spr. betreurde het. dat bij het laat ste ongeval zoo laat een dokter verscheen oen het ziekenhuis werd opgebeld en ge zegd werd, de zusters kunnen wel thuis blij- er "toet een dokter komen, is daaraan gevolg geven. In de toekomst gaan de zusters er desondanks op af. Pr- verzekerde voorts, dat op een winstuit kering yan het gasbedrijf van f 71.000 wel filfufi!1'can worden. Het geld voor het achthuis wilde spr. wel behouden, maar Roeten ze anders vandaan komen? Spr J® dlj niet en daarom ging hij er mede en r°wl 0m '0.000 extra van het G.E.B n kL°°0 van slachthuis te nemen. e bezuinigingen door de oppositie aange geven wees spr. niet af, doch ze beteekenen ln'g en daartegenover vraagt men dingen, ote meer geld kosten. j Toppositie is niet hecht en minder hecht van van regeerblok. Spr. was voorts ziin J^eel, dat de heer Sietsma krachtens ter w ^'.nse' bij het regeerblok behoorde. Bit- ODDnv1'^ 's er verworpen van hetgeen de het rf voorstelde te schrappen. Steeds was en hl ?ubsiclie aan de deakonale jeugdraad Van Uj?stituut voor arbeidsontwikkeling. kon is geen sprake geweest en spr. het si <0.000 dan ook niet aan de kas van ®lachthuis laten, zoolang men niet aan- n Waar men dit bedrag elders kan halen hon amc van don electrischen stroom is om wo u gegaan en kon 5000 hooger geraamd ten f s', terwij' ook van de benoodigde kos- nm oOOO bespaard kon worden. Voor de ra klasting gas en electra was 30.000 konn de omzetbelasting van den in- bP geheven zal worden, kan daarop Respaard worden. Hiervoor was o"5Il kunn bedri, ®gen winsten uit de bedrijven f 20.000 kiml COmm'ssievergadering noodig om te bedrifi1 5eKgen, dat er meer was uit het teoJ, bP^ker kon aanvaarden, dat men eisotir un uc uiruujvcii is, maar brsiiofi. men dan dekking aanwijst. Met do rifj ontkende spr., dat ten koste van dooia ri)V!n maar winst gemaakt ts. Spr 40 nrwAe^e' biï bet gasbedrijf in 1929 leder, wiens kinaeren aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bijt AKKER'S f zo uai D|] net gasoeurijt in ïvzv In iota !s ^geschreven en extra 34.000 i ISJ 44 000 en extra 50.0°°, 1931 - 00° extra f_ 14.000, 1932 14.000 extra en 1933 ook extra 10.000 In de laat ste vijf jaren is er op het bedrijf meer afge schreven dan in de tijden van hoogconjunc tuur. Ten opzichte van het electrisch bedrijf gel den dezelfde cijfers. De afschrijvingen wer den met 200 en 300 verhoogd. De positie van de bedrijven is door de politiek van dit college versterkt en dit jaar is het G.E.B. ge heel afgeschreven ten bedrage van 1 millioen. Spr. vroeg den heer Grondsma of er niets voor het behoud van de kaasmarkt ie gedaan. Hij wijst op de raclame voor de kaasmarkt als atractie voor de stad „evoerd. Toch zal thans achterwege moeten blijven, wat men in betere tijden zou doen. De heer Grondsma had gevraagd of het niet intensief kan gebeuren. Weth. Bonsema heeft geen be zwaar, mits de oude traditie van de markt blijft. Er mag geen post in in komsten en uitgaven meer worden ge- maaki. De boeren mag men geen meer dere lasten opleggen. Laat men de kwestie bij de begrooting 1936 bespre ken. Het verwijt van den heer Hoytink dat met geld was gesmeten, meende spr. ook te moeten bestrijden. Aan de garan tie voor het zwembad 50.000) had de heer Hoytink medegewerkt en het in het ra..io-distributiebedrijf 377.500.ver hoogd met 80 000 kapitaal kon de heer Hoytink niet gebruiken. Hij ziet nu wel idat men de raadsmeerderheid moet zegenen die dit bedrijf in stelde. Het schoolzwemmen van den heer Langeveld kan niet worden verwezen lijkt. Dit kost 30.000 en daarvoor dient mr. Langeveld dekking aan te wijzen. Spr. verklaarde zich voorts bereid te on derzoeken of inderdaad op de markt menschen met minderwaardige kaas verschijnen, zooals de heer Stoutjesdijk mededeelde. De parelcokes die het gas bedrijf aan de werkloozen levert, wilde ipreker hen laten halen en daarvoor wil hij hen niet naar den brand- stoffenhandelaar verwijzen. Aan an dere particulieren wordt niet verkoc t. De vragen van den heer Keijsper over den geneeskundigen dienst gaven spr. aanleiding mede te deelen, dat ook her haaldelijk aangedrongen is op controle van de patiënten van M. H. in het cen traal ziekenhuis. Deze patiënten worden, evenals in het r. k. ziekenhuis, alleen op een dokters verklaring opgenomen en ook daar moet de directeur er zich van overtuigen, dat g-en patiënt langer blijft dan absoluut noodzakelijk is. Van 265 ongevallen op straat zijn slechts 15 patiënten opgenomen. In gevallen wanneer te zien is, dat er verpleging op moet volgen, wordt ge vraagd waar men verpleegd wil worden. De p? tiënten gingen absoluut naar het ziekenhuis dat zij verkozen. Bij kleine verwondingen gaat men naar het Cen traal ziekenhuis. Spr. noch de directeur noch B. en W. ontvingen in deze ooit één klacht. Wat de samenwerking van vereeni- gingen door den heer Bulens aange voerd, betreft, verklaarde spr. dat B en W. gaarne de samenwerking zullen be vorderen. Er is contact met bet Roode Kruis. Een poos lang zat er iemand van het Roode Kruis Zondags in het zieken huis op ongevallen te wachten. Dit is komen te vervallen, maar bij den dienst zijn de telefoonnummers van de betref fende menschen bekend en spr. hoopte de doctoren daarmede ook bekend te maken. Voorts constateerde spr., dat niemand de vraag in het voorloopig verslag over het radio-distributiebedrijf naar voren heeft gebracht. AI het pessimisme is overdreven gebleken. Onze bouwreke- ning leek volgens de critiek naar niets volgens de fractiegenoot van den heer V >gelaar. Spr. stelde er daarom prijs op mede te deelen dat de kosten voor het bedrijf geraamd waren op 277.500.uitgege ven is 229.463.96, zoodat de bouwkos ten onder de raming gebleven zijn tot een bedrag van 48.036.04. Bij deze bouwkosten zijn inbegrepen: 1. de aanleg in de nieuwe woningkwar tieren langs den Bergerweg; 2. de aanleg in het Lyceumkwartier; 3. de aanleg in de Uitenboschstraat; 4. de aanleg in het Zeglis met de Ruy- terstraat en Trompstraat, waarop bij den opzet niet was of kon worden gerekend, daar deze woonwijken toen nog niet bestonden. "v Van de 229.403.96 is met inbegrip van 1934, in 2 jaar en 3 maanden reeds afgeschreven 115.761.47, dat is meer dan de helft. Er staat nu nog als schuld bijna f 114.000. I11 1937 is met handhaving der be staande abonnementsgelden het bedrijf totaal afgeschreven. Dat is nu het gewaagde experiment. Spr. is overtuigd, dat de tegenstanders hunkeren naar de winst om daarmede gewilde instellingen te behouden. De heer H o ij t i n k: Hulde. Weth. Bonsema: Wij hebben dit voorspeld. Het college wilde voor 0.25 per week de aansluiting aan de werkloozen geven. De minister belette ons dit. Het is verla ging van steun. Eind 1937 is noodig om het bedrijf ge heel afgeschreven te hebben. Als men zoover is, moet de prijs absoluut naar beneden. Als de omstandigheden het noodzakelijk maken het volgend jaar te verlagen, dan wil spr. dit onder de oogen zien. Beter is dit echter als het be drijf geheel is afgeschreven. Vast staat, dat de bedrijven dit jaar nog met overschotten zullen komen. De positie der bedrijven is goed. Niet meer wordt gehaald dan noodig is. Weth. v. Slin gerland (finan- ciën) ving aan f met een woord van waardee ring voor de ge uite erkente lijkheid, die hij met den voor zitter deelt. Spr. wilde be ginnen waarme de de heer Vo gelaar eindigde, n.1. „geef mij goede financiën ven"1 een' goedé W®th. v* Slingerland. politiek". Voor een goede politiek zijn financiën noodig. Spr. kon niet beweren, dat de kas ge vuld is. Dat dit een gevolg is van onjuist beheer betwistte spr. Wijs mij een ge meente aan, waar men in het geld zwemt. Wij hebben te zorgen, maar kun nen onze zelfstandigheid bewaren. Ge vraagd is een strenge controle op de uit- keeringen van M. H. Die is aanwezig. Spr. vond het onjuist om het odium op den heer Westerhof te leggen. Er zijn fouten gemaakt, maar daarvoor was het geheele college aansprakelijk. Op verla ging van wethouderspensioenen zal spr. niet ingaan. Spr. zal met een wijziging komen, omdat hij meent, dat het ver keerd is, dat een wethouder die om per soonlijke redenen heen gaat recht heeft op 2 jaar wachtgeld. Overigens heeft het Seniorenconvent deze regeling getrof fen. Beleedigend was de insinuatie in een weekblaadje, dat B. en W. met opzet de begrooting hebben achter gehouden. Dit is geen critiek meer. Een lichtstraal voor de late 'behande ling is, dat men nu juistere cijfers heeft. Met den heer Vogelaar is spr. het eens, dat het college eerder had behooren te weten dat er voor M. H. 40.000 meer noodig was. Zoolang spr. hier zit, zal dit niet voorkomen. In dezen tijd is het niet te verwezenlij ken ,zonder de overschotten te gebrui ken, de begrootingen sluitend te maken. Achteraf is het gemakkelijk te zeggen, dat het college te optimistisch is ge weest. Wel erkent hij, dat als men nu nog had te besluiten over voorstellen die voor drie jaren zijn genomen, men an ders zou handelen. Wij zijn overtuigd dat wij uit moeten kijken en geen din gen mogen doen die riskant zijn. De een wil bezuinigen en de ander wil dat men aan deze of die post niet komt. Spr. is voor soepelheid, die hij beter oor deelt den autoritair optreden. Met den heer Vogelaar geloofde spr. dat Ged. Staten met de 10.000 van het slachthuis een andere bedoeling hebben gehad. Er was echter geen andere rich ting. Spr. verdedigde de begrooting van de schoolgelden aan de hand van de cijfers uit het verleden. De ramingen lichtte hij nader toe, waarbij hij de noodzakelijkheid betoog- d om den post „onvoorrzien" zoo hoog mogelijk te houden. Hoe de uitslag over i934 zal zijn kon spr. nog niet zeggen. De contributie aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten is reglemen tair geregeld. Over 1934 kreeg de ge meente 10 terug. Spr. heeft er bezwaar tegen om de begrooting nog eens in han den te stellen van een commissie ad-hoc. De financieele commissie stelde reeds een sectieonderzoek in. De sigaren voor de commissieverga deringen, waarvoor geen presentiegeld wordt geheven, wilde spr handhaven. Voor 1935 zou het niet fair zijn om de autobus-exploitanten minder te geven. Voor 1936 wilde hij er rekening mede houden. Ook ontkende spr. dat met de oppositie geen rekening is gehouden. In J commissie was spr. allen welwillend. Ai'een de heer Sietsma mag hierover spreken. Die was ook tegen het elftal, w ai het erger toe ging en waartoe men spr. niet meer krijgt. Door de arnb- te ïaren van M. II. wordt onder hoogen druk gewerkt, door de regeeringsvoor- schriften. Men kon dit niet met het B. A. ve;gelijken. Herhaaldelijk wordt er over gewerkt. Voor een jaar moest er, vol gens rijksaccontants een kaartsysteem worden opgezet en thans zegt de rijks accountant dat dit een idioot syGteem is en moet men weer tot de methode, die er reeds was, terugkeeren. Dit kost de gemeente geld. Spreker stelde de om vangrijkheid van het werk bij de armen- z i 'g aan het licht en hij was aan het pnzzlen hoe men daar uit moet komen Hij hoopte dat bij vereenvoudiging met het personeel te kunnen volbrengen An ti ts moet er iemand bij, want dat voort durend overwerken heeft zijn instem ming niet. Spr. zal ook aandacht schenken aan d* mogelijkheid om de i dminisiratie- kosten te verminderen en de 100 voor de leestafel van de raadsleden die er niet. is. De heer Sietsma wil bezuinigen maar wil niet komen aan het bewaar- schoolonderwijs en de volksuniversiteit. Als er bezuinigd moet worden dan kent spr. geen heilige hu'sjes. Het bewaar- schoolonderwijs wil ook spr. wel het laatst aantasten, doch hij ziet dit niet anders of ook in 1936 zal dit een belang rijke veer moeten laten. Ieder wil be zuinigen bij zijn buurman en niet bij zich zelf. Spr. moet maar een beetje doen of hij doof is. Tegen den heer Hoy tink betoogde ook spr. dat de door hem gewraakte scholen wel noodzakelijk waren. Spr. ontkent dat gebleken is, dat de Kinde'rbewaarplaats niet noodig is gebleken. Zeker waren de arbeiders en de middenstand er niet bij gebaat als de verlagingen en de belastingverhoogingen eerder waren ingevoerd. Hoofdzaak is, dat men er nu van overtuigd is, dat noo- delooze uitgaven achterwege moeten blijven. Spreker meent met den heer Hoytink, dat als de werkloosheid zoo blijft voor het M H. een suppletoire begrooting noodig zal zijn. Het college zal tijdig op do hoogte worden gebracht. Om ook naast de personeele belastingen de andere lager te ramen, oordeelde spr. niet noodig, omdat men zeilt op het compas van den inspecteur der directe beiastjngen. Ook wij weten dat de be- lastingvedhooging den kleinen man drukt en dat er te kort werverschaffing is. Er is echter geen geld en spr. wilde het onbeweegbare deel van de begroo ting niet verhoogen. Nu hoopt het col lege nog wat te krijgen uit het werk fonds. Spr. ging hierna op het betoog van den heer Langeveld in. Het doet niet prettig aan, als hij zegt, dat het aanzien van den raad er niet beter op is geworden. Ook de heer Lan geveld is er één van de laatste jaren en een groot aantal juristen in den zaal is ook zoo lekker niet. De oppositie gaf een bezuiniging van 1000 aan, doch drong er op aan, de café- en restauranthouders met winkels ge lijk te stellen en de biljardbelasting af te schaffen, wat 12.000 zal kosten. Daardoor is voor dit jaar geen dekking aan te geven. Spr. wilde er voor 1936 aan denken. Ten aanzien van de presentiegelden betoogde spr., dat hij met velen geen werkverzuim heeft Er zijn er echter wel, waarbij dit het geval is. 6 voor een vergadering is niet hoog en bovendien wordt er geen presentiegeld voor commissievergadering geheven. Spr. was bereid de baatbelasting en de assurantiebe lasting te bekijken. Dat er bij M. H. met het ontslag van een hulpcontroleur onrecht zou zijn geschied, betwistte spr. Geen oogenblik heeft spr. er aan gedacht den man te ont slaan, omdat hij soc.-dem. was. Spr. heeft het niet voorbereid. Dit geschiedde door het dagelijksch bestuur. Over het werk van den man had spr. geen klacht gehoord, doch de meening was, dat men aan hem te zeer vast geraakte, omdat hij te lang in lossen dienst was. Het werk kan ook door een ander wor den verricht. Het hoofdbestuur van den bond diende een verzoek in voor schadevergoeding, doch trok den brief in. De gedachte van een vergoeding leefde dus reeds. De geruchten over de verhouding bij M. H. zijn niet ple zierig. Nu een der ambtenaren naar een an deren dienst is overgeplaatst, hoopte spr. op beter. Hij meende, dat van beide kanten groo te fouten zijn gemaakt. Een commissie achtte spr. niet noodig. Het ontslag van den adjunct-archivaris wilde spr. onderzoeken. Als het kan, wilde hij daaraan medewerken. De subsidie aan de rijwielpadvereeniging wilde spr. over 1936 intrekken. Voor 1935 wilde hij die handhaven. Spr. deed nog uit komen, welke moeilijkheden B. en W. hebben gehad door de massa regeeringsmissieves om de begrooting sluitend te maken. Ook spr. schrapt noode subisdies voor cultureele doel einden. Op dit oogenblik vond spr. geen vrijheid om de subsidies voor het instituut voor arbeidsontwikkeling en de deakonale jeugdraad en de muziekgezelschappen te handhaven. Verandering in de verpleging voor de weezen wilde hij niet brengen. Wel geven de R.K de voorkeur aan verple ging in gezinnen. De heer v. d. V a 1 1: Wij niet. Weth. v. Slingerland: Voor de R.K. is het gemakkelijker te overzien, waar de kinderen terecht komen en hoewel spr toe gaf, dat de verpleging een hoog bedrag vor dert, wilde hij nog geen verandering voor stellen. De f 1000 op ondewiis, die volgens den heer Keesom bezuinigd kunnen worden, wil de spr. gaarne incasseeren. Een enkele maal is het voorgekomen, dat iemand zijn steun in de kroeg bracht. Het gewraakte schrijven ging alleen uit naar den dienst, om dit te voorkomen. Zeker is niet bedoeld in deze de arbeiders over een kam te scheren. Voor de jeugdige werkloozen gevoelde ook spr. en hij watertandt, als men ziet, wat men in deze Schiedam doet. Spr. is bereid daar een onderzoek in te stellen. Als men hier echter het boschplan met jeugdige werklcuzen uitvoerde, dan ont houdt men weer werk aan volwassen werk loozen. Als spr. zich niet vergist dan is Schiedam een gesaneerde gemeente en die krijgt vermoedelijk van het njk iets meer ge daan. Spr. betreurde het dat hij den heer Geels teleur moest stellen in zijn wenschen van de café-restauranthouders. Tegen den heer van Drunen zeide spr., dat den Haag zich op het standpunt stelt, dat het boschplan in zich zelf rendabel is en spr. verwacht dus niet, dat dit uit het werkplan gefinancierd kan morden. Het is echter te probecren. Ook spr. was verbaasd over de door den heer van Drunen gewraakte kor ting op den steun. Spr. heeft daarover een vraag tot den Haag gericht. Ook spr. was voor aanstelling van controleurs. Voorzich tigheid is echter noodig, omdat voorkomen moet worden dat dmenseden *egen de lamp loopen. Spr. eindigde met een woord van I dank van de opbouwende critiek, waarin z.i de chef, de heer Faber, moest deelen. (Ap plaus). Weth. Klaver zou eveneens kort zijn, met het oog op het gevorderde uur. OeTukkig had spr. niet veel te beantwoorden. Voor alles wilde ook hij vanavond klaar komen. De klachten over de minder goede toestand van stra ten en wegen had aanleiding gege ven tot de vraag of hiervoor geen voorschot ge vraagd kon worden en het antwoord van B. en W., dat Alkmaar daaraan geen behoefte heeft. B. en W. zijn van oordeel, dat dit uit den gewonen dienst bestreden moet wor den. Doet men dit met voorschotten van het rijk, dan belast men daarvoor den kapitaal dienst en dit willen B. en W. niet. Over de toestand van de Steinstraat, door den heer Sietsma aangevoerd, las spr. nog eens het antwoord van B. en W. voor. Na herhaald onderzoek handhaaft spr. dit antwoord De duiker kan geen oorzaak zijn van de toestan den die daar heerschen, omdat deze alleen was bij een geleidingsriool. De heer Sietsma handhaafde zijn be wering. Weth. Klaver was van oordeel, dat een natte periode op de lager gelegen terreinen achter de huizen lang heeft nageweekt. Voorts wees spr. er op dat men regelmatig een post voor niet uitgevoerde werken op de begrooting plaatst en gaf dit nader aan. Wor den de 12000 niet gebruikt, dan is het uit gesloten, dat zij voor wat anders worden ge bruikt. Ten aanzien van het boschplan sloot spr. zich bij het antwoord van weth. van Slingerland aan en ook hij betwiste de juistheid van de bewering van den heer Hoii- tink, dat door de bestuurswijze van het col lege er nu geen geld is voor werkverschaf fing. Dat men hiervoor geen objecten heeft is de schuld aan het rijk, dat alle plannen van Alkmaar afwees, hoewel becijferd wenf, dat uitvoering van die objecten, ook voor het rijk een bezuiniging van 10Ó.000 op de werkloozenuitkeering zou bezorgen. Op de vraag van den heer Bulens over de betaling van administratiekosten door jeug dige werkloozen, die eenige planken noodig hadden, deelde spr. mede, dat de commissie 30 had aangevraagd voor veranderingen in de Nieuwe Doelen. Het bedrag bleek on voldoende. 40 was noodig en Gemeente werken gaf vrijheid te trachten het bij parti culieren goedkooper te krijgen, doen men kwam bij Gemeentewerken, omdat bleek dat dit goedkooper was. De gemeente heeft nog 7 noodwoningen waarvan er 4 bewoond worden. Enkele moet men er behouden om gezinnen, die op straat worden gezet, onder te brengen. Voor de ge meente vormen ze een dure post, doch ze worden zoo gehouden, dat ze goed bewoon baar zijn. Mevr. Jorritsma: Heeft U ze wel eens gezien? Weth. Klaver: Ik kom er wel eens voorbij. Het zijn echte noodwoningen. Ten aanzien van de woningpolitiek had men zi. den heer Sietsma niet juist begrepen. Men moet hierbij scherp onderscheiden. Bij meer deren komt de vraag naar voren, of men den particulieren woningbouw wel kan hand haven. Vele blokken staan in naburige ge meenten leeg en rustig bouwt men er nieuwe blokken bij. Kunnen wij wel doorgaan met grond te verkoopen voor den bouw van woningen, die niet worden betrokken? Straat verlichting en rioleering is daar noodig, evenals toezicht. In Alkmaar is men nog niet zoo ver doch spr. wil niet ontkennen, dat men ook hier zoover komt. Aan het grondbedrijf werd een terrein voor indu- strieele doeleinden te koop gevraagd, uit grondspeculatie. Spr. veroordeelt dit. Ten aanzien van de vereenigingswoningbouw staat het anders. De raad besloot tot ver koop van eer stuk grond aar. „Goed Wonen'' aan den Bergerweg, doch tot op dit oogen blik weet het college niet, of er goed- of afkeuring zal komen van Ged. Staten. De krotwoningen bestaan in Alkmaar vol gens de letter niet meer. Dit is het oordeel van de wettelijk bevoegden. Bovendien gaat de bevordeiing van de vereenigingswoning bouw en het opruimen van krotwoningen niet op. Als de eigenaren in beroep komen tegen besluiten om perceelen tot krotwonin- fen te verklaren, dan wordt de gemeente in et ongelijk gesield. Spr. deed hierover nadere mededeelingen, al was ook hij per soonlijk van oordeel, dat er in Alkmaar nog vele krotwoningen zijn. De meening, dat men door opschuiving zal bereiken, dat de krotwoningen overbodig worden, deelde spr. niet. De ervaring met den woningbouw van Rochdale en Volkshuisvesting leert dit. Het gevolg is, dat minderwaardige woningen, die leeg komen, door menschen van bui ten worden betrokken en ook dat woningen van andere woningbot'wvereenigingen er door leeg komen te staan. Alleen als de ge meente krotwoningen kcopt en afbreekt, zou er iets te bereiken zijn, doch met het op schuifsysteem komt men er niet. In Alkmaar staan reeds 116 woningen beneden 6 leeg. Ten aanzien van de reorganisatie bij ge meentewerken, herinnerde spr aan de ver schillende commissies, daarvoor ingesteld. Spr. was van oordeel, dat, zoolang men zit met het vaste personeel, er niet aan gedacht kan worden Van een overcompleet kan niet gesproken worden. (Niet langer stil staan dan noo dig voor on- middellijk in- en uitstappen)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7