£uchtuaact Burgem. v. Kinschot Replieken. ZELDZAAM HUWELIJKSFEEST. Wethouders in 2e instantie. EEN VLIEGENDE RUS. Met behulp van vleugels legde hij een afstand van 1200 M. aL EEN GOEDKOOP VLIEGTUIG. De voorz., bur gemeester van Kinschot, be antwoordde in de eerste plaats het uitwonen van 9 ambtenaren. De toestemming is verleend in drie gevallen om ge zondheidsredenen. Gebleken is, dat er geen redenen zijn, er een eind aan te maken. In 4 gevallen wonen jonge ambtenaren bij hun ouders in en spr. wil dit niet veranderen. In een ander geval werd toestemming ver leend voor 13 jaar aan een ambtenaar, om buiten te wonen, in verband met het bouwen van een huis. B. en W. zijn van oordeel, dat de 9 gevallen gehandhaafd moeten blijven, doch dat er verder op moet worden toege- zien. Spr. -was voorts van oordeel, dat de cijfers leeren, dat de V. V. V. behoorlijk voor de naam van Alkmaar in het buitenland zorgt, doch hij is bereid, goede wenken te over wegen. Het antwoord inzake het parkeeren in de Langestraat, was vaag, omdat niet vergeten mag worden, dat de middenstand er groot belang bij heeft, dat daar geen absoluut verbod komt. B. en W. hebben echter geen bezwaar, om te nemen maatregelen nog nader te overwegen. Wat de standplaatsen voor de taxi's be treft, was spr. van oordeel, dat de autobus niet naast de taxi's kan bestaan. B. en W. zijn van oordeel, dat de subsidie aan den autobusdienst door vrije standplaatsen van taxi's zal moeten stijgen. De standplaatsen voor bussen in den Ber gerhout oordeelt spr. ook voor den Hout geen verfraaiing, doch de raad besloot er een autobuspark te maken en spr. oordeelde het nog geen tijd, om op dit genomen besluit te rug te komen. Ged. Staten hebben vastgesteld, dat de bussen van de Naco bij het station een standplaats krijgen en spr. heeft order ge geven, daarop te letten. Het rijden van de bussen door de Spoorstraat is opgeheven op verzoek van bewoners. Als die daarover nu anders denken, dan heeft spr. geen bezwaar en lijn 2 zal door de Spoorstraat rijden. De heer Woldendorp: Daaraan heb ben de menschen toch niets. (Gelach). De voorzitter oordeelde diverse pun ten voor de autobussen beter dan cen tralisatie. Als men alles op het Stationsplein wil hebben, dan krijgt men een chaos. Niet alleen in Alkmaar, maar ook elders rijden de agenten zonder licht en de wet geeft daarvoor de bevoegdheid. De motorrijwielen, waarvan het laatste in 1930 werd aange schaft, bewijzen uitstekende diensten. Voor de levering van de rijwielen worden ver schillende leveranciers van goede zaken in de gelegenheid' gesteld. Spr. gaf het verschil aan in de verpleging in het Centraal ziekenhuis, waarin hij een le en 2e klas voor den naam van het ziekenhuis moodig oordeelde. Ook volgens het legaat van wijlen mevr. v. d. Oord moet er klasse- verpleging zijn. Voorts betoogde spr., dat de le en 2e klas patiënten een winst opleveren. Van de 2e klas patiënten wordt 5.37 per verpleegdag ontvangen. 56000 is als subsidie voor het ziekenhuis geraamd, 4000 zal echter door salaris verlaging gevonden worden, zoodat 52000 voldoende zullen zijn. B. en W. kunnen moeilijk aangeven waar om er meer patiënten in het Centraal Zie kenhuis verpleegd worden dan in het R.K. Ziekenhuis. Wel blijkt, dat de buitengemeen ten hun patiënten meer naar het Centraal Ziekenhuis zenden. De verschillen door den heer Keijsper genoemd houden verband met het feit, dat administratief de jaren dooreen l<»open. Verandering is hierin niet mogelijk. Vooruitgang in de subsidievermindering is mogelijk. Voorts was spr. van oordeel dat voor de groote inkoopen in het Centraal iZekenhuis zeker niet de 25 pCt. verlaging der voedingsmiddelen geldt, door den heer Keijsper genoemd. Ten aanzien van het onderwijs zeide spr., dat het zeker niet de bedoeling van B. en W. is om alle boventallige leerkrachten door kweekelingen met akten te vervangen. Bo vendien zal spoedig de reorganisatie bij het onderwijs onder de loupe moeten worden ge nomen en daar zullen de boventallige leer krachten moeten worden weggewerkt. Bin nenkort zullen aan den raad daarover mede- deelingen worden verstrekt. Ten aanzien van het rentepercentage van de verschillende gebouwen verheugde spr. zich over het gerucht, waarvan de heer Vo gelaar mededéeling deed. Juist met het oog hierop achtte spr. het niet noodig reeds thans overleg te plegen met de schoolbestu ren. De kosten van de bijzondere schoolbe sturen zullen meevallen, doordat zij niet al les nemen. Het zuurstof-apparaat in de Han delsschool achtte spr. niet zoo gevaarlijk, doch een onderzoek wordt ingesteld. Ontoe laatbaar oordeelen deskundigen het niet en direct gevaar bestaat er niet. Spr. betreurde het, dat op de Handelsschool nog slechts 75 leerlingen gaan, doch het behoud achtte ook spreker nog wenschelijk. Spr. verleende hierop den raad gelegen heid voor repliek. De heer v. d. V a 11 vroeg of het niet mo gelijk was, dat voor ieder fractie een of twee woordvoerders sprak, aangezien men toch niet tot in den nacht kon vergaderen. De voorzitter vond dit wenschelijk en stelde een vragenrepliek beschikbaar. Na een kwartier schorsing verkreeg de heer Go vers om kwart voor elf voor een kwartier het woord. Spr. ging in op het be toog van den wethouder van de bedrijven en hij verzekerde met geen enkele pers over de begrooting te hebben gesproken. Weth. Bonsetna: Dat is een misver- stand. De heer G overs had over den heer Wes- ferhof moeten spreken, omdat hij voor den langsten tijd wethouder van financiën was geweest. Hij bleef van oordeel, dat de Von delschool 'n overbodige daad was geweest. Ook oordeelde by wxsfihjMs grondaanr koopen te dtiur en hij handhaafde, dat de heer Westerhof steeds had betoogd, dat het maar een kapitaaldienst betrof eij steeds had gezegd, dat de Alkmaarsche financiën kerngezond waren. Tegenover den heer v. d. Vall betoogde hij, dat hij met de reorga nisatie was opgehouden omdat de stukken zoek waren geraakt. Spr. was in vijf minuten klaar, waarop het woord was aan Mr. L a n g e ve 1 d ten aanzien van de kwestie over het aanzien van den raad. Hij heeft er voor willen waarschuwen, dat wij het aanzien moeten herwinnen bij de bur gers door af te zien van het elkander vlie gen af vangen. Den heer Keijsper wensch- te hij herstel toe en hij betreurde het, dat de ze een achtbaar man in het geding had ge bracht, die zich niet kon verdedigen en gaf in overweging den strijdbijl te begraven in zake het ziekenhuis. Ook spr. gevoelde me delijden met de werkloozen. De laatste 5 minuten van het 1/4 uur van de fractie bezette de heer Stout jes dij k, die nog een en ander opmerkte over de eerste hulp bij ongelukken en de verschillende ant woorden, in den loop der jaren gegeven, ci teerde. Spr. was van oordeel, dat er in afwijking van die antwoorden is gehandeld. Spr. had het laatste geval behandeld en eerst het ziekenhuis opgebeld. De dokter was er niet en zonder meer werd medegedeeld, dat de dokter niet thuis was. Toen hij het huis op belde vernam hij, dat de dokter met den hond wandelde. Achtereenvolgens belde spreker nog drie doktoren op en pas 10 over 7 kreeg hij contact met den dokter. Dit is fout. Spr. vroeg bij ongevallen steeds naar welk ziekenhuis de patiënt wil. Spr. zegde dank voor het toegezegde onderzoek naaf de kaas geschiedenis en verzocht bij de cokesge schiedenis den handel niet uit te sluiten. De heer Vogelaar kon het grootste deel van het debat wel laten rusten. Hij merkte op, dat de wethouder niet had voor gelezen zijn bewering als zou spr. zich la ten gebruiken als spreektrompet voor hen die geen verantwoordelijkheid dragen. Ten aanzien van het parkeeren in de Langestraat was spreker niet bevredigd'. Met dat over de taxi's was hij niet bevredigd en spr. diende mede namens vele leden een motie in om in overleg te treden met taxi-ondernemers over het parkeeren op vaste standplaatsen. Thans had de wethouder van financiën volkomen eerlijke inlichtingen gegeven en spreker kon dit niet anders dan waardeeren. Spr. vroeg of er over de leermiddelen nog voorstellen komen om het bedrag te verla gen. De voorzitter bevestigde dit. De heer Vogelaar nam hiermede ge noegen en vroeg of het college al zijn aan dacht heeft geschonken aan de kosten van het vakonderwijs. De aanschaffing van klap- stoelen wilde spr. op andere wijze regelen. Voorts meende spreker nog, dat de organi satie te groot was opgezet en hij diende, na mens de oppositie een voorstel is om B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen tot reorganisatie van den dienst van gemeente werken. Versterking van de middelen voor 1935 blijkt, na het beeld dat de wethouder van financiën gaf, wel noodzakelijk en spr. oor deelde het daarom verstandig om voor 1935 reeds dingen los te laten, die men in 1936 niet kan handhaven. Spr. had het oog op het bewaarschoolonderwijs en merkte op, dat in 1936 112.000 meer gedekt moet wor den dan in 1935. De reorganisatie van den dienst voor de gemeentereiniging door beperking van den ophaaldienst wilde spr. onder de oogen zien voor 1936. Spr. bleef handhaven, dat de kosten van com.-vergaderingen met 300 kun nen worden verhoogd. De subsidie voor een rijwielpadvereen. wil spr. schrappen. Voorts vroeg hij hoe het staat met de school voor buitengewoon lager onder wijs. Hoe is er in andere plaatsen ten dien aanzien beslist. De heer S i e t s m a ging in op de op hem uitgeoefende critiek door den heer v. d. Vall en zeide den indruk te hebben gekregen, dat men niet verder zal gaan met de reorganisatie. Spr. is benieuwd daarover meer te hooren. Dat men niet om de belastingen naar Heiloo gaat, be twistte spr., al is spr. overtuigd, dat men zich vergist als men verwacht in dat ge deelte van Heiloo lagere belasting te krijgen, omdat dat wel in de 7e klasse is gebracht, zoodat men daar geen kin deraftrek krijgt. Toen spr. den woningbouw besprak, had hij „Goed Wonen" op het oog, waarvan vele woningen leeg staan. Ordening is noodig, ook ten aanzien van den parti culieren woningbouw. Ten aanzien van het werkprogram ging «spr. nog nader in op zijn tegenvoe ters, volhoudende, dat de overzijde het beginsel van draagkracht in den steek had gelaten. Spr. zou steeds aan goede voorstellen medewerken, en hij voerde tegen wet houder Bonsema aan dat hij steeds eeri eerlijke politiek heeft gevoerd en nim mer zich gedrongen heeft gevoeld om tegen iets te stemmen waar hij voor was. Spr. had zich nooit tegen een matige winst uit de bedrijven verzet en wan neer bij de andere bedrijven de poli tiek van het radiodistributiebedrijf zal worden toegepast, dan zal men spr. aan zijn zijde vinden. Spr. diende, evenals de fractievoorzit ters een motie in, waarin B. en W. ver zocht worden waterbouwkundigen den toestand aan de Steinstraat te laten on derzoeken. Met nadruk vroeg spr. of Ged. Staten den toestand daar hebben goedgekeurd. Spr. verzocht nogmaals de Spoorstraat niet te verwaarloozen. De heer H o ij t i n k sloot zich aan bij de woorden van den heer Venneker over de opmerking van Mr. Langeveld over concentratie bij het onderwijs. Dat het geheele college en de geheele overzijde fulmineerde over zijn bewering, dat er met geld is gesmeten, bewijst dat die klap raak was. (Gelach). Spr. betoogde dat zijn bezwaren ten aan zien van de scholen het tevreden stellen SQld aa het bleef hem .vreemd aan doen, dat men na de totstandkoming van dit blok, na zes jaar de gelden nog geeft voor het gymnastieklokaal aan de Ko renlaan. Voorts oordeelde spr. dat voor uitzien een eigenschap is, die geen raadslid mist. Neen hoor, dit verwijt hoort in den raad niet thuis. (Gelach). De legende dat de overzijde alleen een warm hart voor de werkloozen heeft moet maar eens uit zijn. Ook wij gevoe len voor die nooden en bewijzen <Jit- Wegens gebrek aan geld kan er geen werkverschaffing zijn. Spr. weet dat er een vast bezuinigingsplan moet komen waarin ook het ziekenhuis, het wees huis, de autobusdienst en de diensten moeten worden betrokken. Het Soc.-Dem. crisisprogram hoort in den raad niet thuis. De verschillende plannen van de heeren kwamen in het archief terecht en dit plan is alleen maar dienstbaar voor 19 Juni en zal dan ook wel worden opgeborgen. De Soc.- Dem. zijn bij storm op zee menschen die men zoo gauw mogelijk in de kajuit moet sturen, en spr. hoopt dat Alkmaar aan het Roomsch-Roode blok een einde zal maken. De heer v. d. V a 11 begroette met te vredenheid de toezegging over de te werkstelling voor jeugdige werkloozen. Ten aanzien van de centralisatie van vereenigingen, werkende op het gebied van de volksgezondheid werd beoogd een initiatief van den directeur om meer eenheid tot stand te brengen in het be lang van de gemeente. Pijnlijk had spr. het woord van den heer Keijsper tegenover een niet aanwe zige getroffen, die met groote liefde had gewerkt aan het tot stand brengen van groote bedragen voor het ziekenhuis. Spr. betreurde het intusschen om den heer Keijsper. Voor M. H. heeft spr. een commissie gewild om den raad een juist beeld te geven van de werkwijze en daarmede wordt niet anders beoogd dan gerustheid te krijgen. Spr. heeft vertrouwen in den wethouder, doch verwacht goede resul taten van een deskundige raadscommis sie, en doet het voorstel die commissie in te stellen. Ook bleef zijn fractie van meening, dat de 400 op den adjunct-archivaris be spaard moeten worden, omdat de be trokkene er geen schade van zal onder vinden. Ook voor de afschaffing van de subsi die aan de Rijwielpadvereeniging zal spr.'s fractie stemmen. De eigengereide toon van den a. r. heer Hoytink kan spr. niet bewonderen, maar het is leelijk te lanceeren, dat sprekers partij met het oog op de verkiezingen p: ogrampunten publiceert. Spr. wijst op het algemeen kiesrecht. De soc.-dem. zijn geen lafaards die bij st^rm in de kajuit moeten gaan. Van waar dan de verbodsbepalingen tegen hen. Hoe de heer Hoytink denkt kan ons koud laten. Voor ons is het taak hoe de kiezers oordeelen. Hoe zij over de a. r. oordeelen is bij de laatste verkiezingen gebleken. De heer K e ij s p e r zou tot Mr. Lange veld anders hebben gesproken als deze een uitleg had gegeven als hij nader had gedaan. Spr. zal voortaan afwezigen niet meer in de discussie betrekken, doch verwacht dat deze, als zij de r. k. beleedigen gelegenheid zullen geven hen van. antwoord te dienen. Voorts betoogde spr. dat het St. Elisa- bethziekenhuis pogingen heeft aange wend om elkander in de prijzen niet te boconcurreeren. Pogingen van de overste bü den directeur van het centraal zie kenhuis hadden geen succes. Heerhugo- waard en Tuitjehorn en Heiloo hebben geprofiteerd van een korting in totaal van 35 dat is toch geen deloyale con currentie. In het korte bestek spr. toege meten kan hij niet op alles ingaan, maar het antwoord was onbevredigend. Boek houdkundig is de zaak onjuist. Spr. verzocht den voorzitter om bin nen twee maanden met regenten dieper op de ter sprake gebrachte zaken in te gaan. De zijnen zullen voor de begroo ting stemmen, al wil dit niet zeggen, dat zij met de cijfers voor het ziekenhuis accoord gaan. De heer Bakker oordeelde het een blamage als men zegt, dat gemeente- personeel het centraal ziekenhuis be voordeelt. Spr. had gesproken niet over v reenigingen, maar over burgerlijke armbesturen, die brieven toonden van het St. Elisabethgesticht waarin werd bericht dat de tarieven worden ver laagd. Spr. was voorts van oordeel dat de heer Vogelaar te ver was gegaan door den indruk te vestigen, dat hij van oor deel was dat de vorige wethouder geen eerlijke antwoorden gaf. Ten aanzien van het voortbestaan van de Handels school is spreker geen optimist. Hij gaf in overweging het met het gymnasium tot een lyceum samen te voegen. Voorts bleef hij pleiten voor de sub sidies van het instituut voor arbei *s- ontwikkeling, de dekanale jeugdraad en de muziekverenigingen. Voorts wilde spr. de subsidie voor de Volksuniversiteit, en de speeltuinen en voor drankbestrijding handhaven en brengen op 25 lager dan daarvoor het vorig jaar werd uitgetrokken. De heer Geels was niet bevredigd over iet antwoord inzake het belasten van café- en koffiehuishouders, die in moeilijke omstan digheden verkeeren. In Bergen schafte men de belasting op biljarten af. Dit jaar is dit niet mogelijk, doch mede namens de V.B. en den heer Keesom diende spr. een motie in om bij de begrooting van 1936 deze zaken met winkels gelijk te stellen. Ten aanzien van de belasting op de bil jarten ondeelde spr. ook die belasting onbil lijk en te dien aanzien diende spr. een motie in, om ook deze belasting als grondslag voor de personeele belasting voor 1936 te laten vervallen. De heer Keesom bracht hulde aan den wethouder van de bedrijven, die wel duidelijk had gemaakt, dat de toestand van de bedrij- ïch gezond is, - Het echtpaar P. Pluister en T. PluisterBoots te Winkel herdenkt heden zijn 73 jarig huwelijksfeest. De bruidegom is 95 jaar en de bruid 94. Zij verheugen zich beiden nog in een goede gezondheid en de bruidegom is nog in alle opzichten actief en neemt dagelijks kennis van den inhoud van onze courant. Spr. gaf voorts in overweging de attesten van geneesheeren inzake het buiten wonen van ambtenaren nauwkeurig te overwegen. Ook spr. was mr. Langeveld dankbaar voor zijn verdere verklaring over het peil van den raad. Om het college op te dragen de reorga nisatie van G. W. tot stand te brengen, ging naar sprekers oordeel te ver. De hooge kosten per leerling aan de Handelsschool maakten ook spr. bezorgd. De leerlingen uit de bui tengemeenten zullen in ieder geval meer moe ten betalen. De motie afschaffing adjunct-archivaris oordeelde spr. na de toezegging van den wethouder niet noodig en ten aanzien van de motie behoud subsidie aan vereenigingen, wilde spr. zich releveeren aan het oordeel van het college. De moties van den heer Geels oordeelde hij buitengewoon moeilijk, zoodat hij daar voor niet kan stemmen. De voorzitter schorste hierna de vergade ring om 12 uur. Om 5 voor half één heropende de voor zitter de vergadering en verleende het woord aan den heer Bonsema, die allereerst de Von- d lschool besprak en het verkoopen van gron den door den heer Govers genoemd, er op wijzende, dat ook de raad daarvoor verant woordelijk is. Aan den heer Stoutjesdijk zei de spr., dat voortaan als er geen dokter is, de zusters bij ongevallen zullen komen. Spr. zegde toe, geen cokes aan particulieren te zullen leveren. Voorts had spr. niet de be doeling gehad, dat de heer Vogelaar anderen napraatte. Wel bedoelde hij, dat de in terpellatie door critiek van een weekblad, dat er naast was, was ontstaan. Reorganisatie van de reiniging zal spreker onder de oogen zien. De heer Sietsma moest niet alles op een goudschaaltje wegen en spr. bleef er bij, dat de heer Sietsma zich beter thuis moet gevoe len aan deze zijde. Wat hij zeide over de be- drijfspolitiek, bewees, dat de heer Sietsma vergat, dat de gevreesde bedrijfspolitiek door allen wordt ondersteund. Dit college schafte de meterhuur af, ver laagde de electriciteitstarieven en voerde het vastrecht zelf in. Wij zijn niet aan den hoo- gen kant. Zelfs de grootste gemeenten staan boven ons. De heer Sietsma sprak over ver sobering, maar gaf zijn denkbeelden alleen in de commissie. Weth. v. Slingerland was verlegen door de lofuitingen. De vorige wethouder deed al verschillende dingen met een bloe dend hart. Er is geen reden om uitsluitend hoera te roepen over zijn opvolger. Ten aanzien van de moties zeide spr. dat de motie, opheffing adjunct-archivaris, door het college bij de begrooting van 1936 onder de oogen wordt gezien. De motie benoeming commissie-onderzoek M. H., wil het college aan de beslissing van den raad over laten. De motie-Geels, verlaging café en koffie huizen, wil het college in 1936 onder de oogen zien. Om de motie afschaffing billartbelasting, in 1936 onder de oogen zien, daartegen heeft het college geen bezwaar. Bij wijze van overgangsmaatregel wil het college de subsidies van Volksuniversiteit, Dekenale Jeugdraad, Insbtuut voor Arbei dersontwikkeling en muziekgezelschappen op 50 pCt. minder handhaven, mits deze op de begrooting van 1936 niet zullen voorko men. De heer Bakker zeide dat zijn fractie hiermede accoord ging. Weth. Klaver verklaarde dat het col lege voor de reorganisatie van Gemeente werken het advies wil inwinnen van het Bu reau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De motie over de Steinstraat achtte het college overbodig. De voorzitter oordeelde de kwestie- mr. Langeveld over het aanzien van den Raad opgelost, evenals de kwestie-mr. Lede- boer, na de nadere woorden van den heer Keijsper. De klapstoelen voor de oudercommissies wel het college behouden. Ten aanzien van het buitengewoon lager onderwijs, gaf spr nog nadere inlichtingen. B. en W. vonden geen aanleiding deze on derwijzers meer af te nemen. Spr. heeft geen bezwaar, de vragen van den heer Keysper bij de regenten van het C. Z. aanhangig te maken. Spr. wees er voorts op, dat de ge meenten voor buitenleerlingen dier handels school ook betalen, zoodat er geen aanleiding is, om de schoolgelden te verhoogen. De motie inzake de taxi standplaatsen nemen B. en W. in prae-advies. De heer v. d. V a 11 deelde mede, dat na de toezegging van den wethouder de motie opheffing adjunct-archivaris wordt inge trokken. De motie van subsidie vereenigingen 50 >ct. werd aangenomen met 14 tegen 6 stem men. Tegen de heeren mr. Langeveld, Vogelaar, Stoutjesdijk, Govers, Grondsma en Hoytink. De heet Geels yroeg oyer de toezegging van het college geen stemming van de motie inzake de koffiehuizen. De motie-commissie M. H. werd verwoi> pen met 9 tegen 6 stemmen. Voor soc.-dem. en de heer Grondsma. De motie-Steynstraat werd aangenomen net alleen de stemmen van de wethouders en den heer Woldendorp tegen. Die van reorganisatie gemeentewerken zal om advies worden gezonden aan het Bureau van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Artikelsgewijze behandeling. Om 1 uur werd aangevangen met de ar tikelsgewijze behandeling van de begrooting. De heer Govers oordeelde, dat de be strating van het Varnebroek noodzakelijk verbeterd moet worden en wilde dat dit jaar tot stand' brengen. De heer Sietsma wilde hiervoor het reservefonds van 20.000 gebruiken. Bet potje is met dat doel gevormd. De heer Grondsma wilde ook de Lin delaan verbeteren. Weth. Klaver maakte bezwaren en wil de het in 1936 bekijken. De heer Sietsma wilde bij Ged. Staten informeeren hoe deze er tegenover staan. Het voorstel-S i e t s m a om te vragen aan Ged. Staten of hiervoor 2200 uit dit potje genomen mag worden, in stemming gebracht werd verworpen met de stemmen van de hee ren Govers, mr. Langeveld, Sietsma, Stout jesdijk, Keesom en Geels tegen. Over den post 250 subsidie rijwielpad vereeniging werd stemming gevraagd door den heer Vogelaar. De heer v. d. Vall wees er op, dat geen rekening en verantwoording was ingediend en daarom wilde hij de subsidie weigeren. De voorzitter betreurde het voorstel, dat werd aangenomen met de stemmen van de heeren v. Slingerland, v. Drunen, Bon sema en Klaver tegen. Bij den post kindervoeding zeide de heer Woldendorp, dat de daar betaalde loonen niet overdreven zijn. Spreker stelde voor de subsidie volledig te verleenen. Z.h.st. werd daartoe besloten. De post voor het Weeshuis werd na de verklaring van het college, waarmede <te heer Venneker verklaarde genoegen te ne men, z.h.st. aangenomen. De heer Vogelaar stelde voor om de subsidie voor de autobus met 1000 te ver lagen. De voorzitter oordeelde dit moeilijk, omdat het een subsidie over 1934 betreft. Voor 1935 zal niet meer dan 2000 gege ven worden. De heer Grondsma begreep niet waar om men zooveel wil geven, als een ander het zonder subsidie wil doen. De voorzitter: Als men lager komt dan 160.000 passagiers, dan moet men sub sidie geven. Er is toch een reorganisatie mo gelijk. De heer K e ij s p e r vond' het loyaal om genoegen te nemen met de toezegging dat voor 1936 verminderd zal worden. De heeren Vogelaar en Grondsma wenschten aanteekening tegen den post te hebben gestemd. De bedrijfsbegrootingen werden hierna conform vastgesteld, waarop de begrooting werd vastgesteld. Over de nieuwe subsidie-aanvragen werd conform de voorstellen van B. en W. be slist. De voorzitter sloot tegen half twee 's nachts met een woord van dank aan den heer Faber. (Applaus.) De bekende Russische parachutist Khara- khorof heeft op een hoogte van 3000 Meter boven Rostof in horizontale richting een af stand van 1200 Meter afgelegd, alleen met behulp van vleugels aan zijn armen en bee- nen. Na deze vlucht opende hij zijn parachute en kwam zonder moeite op den grond neer, nog steeds met zijn vleugels aan. Dit is de vierde tocht van deze soort ter wereld en de tweede geslaagde poging in Rusland. Binnenkort zullen te Marshall (Missouri) proeven genomen worden met een vliegtuig, dat in opdracht van het departement van handel is gebouwd en nog geen 3000 zal kosten. Het toestel is een eendekker met een 6-cy- linder automobiel-motor en de kruissnelheid bedraagt 160 K.M. per uur, terwijl de maxi mumsnelheid 184 K.M. per uur bedraagt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan twee personen, is ingericht voor dubbele bestu ring.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8