Ontwikkeling van den landbouw. VERLAAGDE TARIEVEN VAN HET BADHUIS. BOLLENDAG IN ALKMAAR. Land- en Tuinbouw Voorjaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Rede van den voorzitter. Openingsrede. KIND TE NOORDSCHARWOUDE TE WATER GEVALLEN. Het vierjarig zoontje van den heer Hink hii de gasfabriek .te Noordscharwoude ge raakte Zaterdagmiddag achter het huis te WDe'moeder, die het ongeval zal gebeuren, sorong pardoes achter haar kind aan en wist het van den verdrinkingsdood te redden. Met ingang van 1 Mei zijn de tarieven van kuip- en regenbaden aan het badhuis Het Witte Kruis aan het Kweerenpad be langrijk verlaagd. BEEN GEBROKEN. Zondagmiddag reed te Schermerhorn één der wielrenners van den uitgeschreven wie lerwedstrijd, de heer London uit Amster dam, op het rijwielpad aan de Noordervaart tegen een voor afbakening van het pad ge plaatste hardsteenen paal. In bewusteloozen toestand bleef hij aan den weg liggen, waarna dadelijk aan het hulppostkantoór kennis van het ongeval werd gegeven. De kantoorhouder belde direct dr. Heringa op, die spoedig ter plaatse verscheen en het been van den ongelukkige spalkte, waarna hij per auto werd vervoerd naar Midden-Beemster, alwaar een wagen voor eerste hulp bij on- felukken van den wielerbond was geplaatst, ater is hij naar Amsterdam vervoerd. DE MEDEMBLIKKER ZAAK. De jfooge Raad heeft heden verworpen de beroepen van B. E.. directeur eener handels avondschool te Medemblik, die door het Hof te Amsterdam was veroordeeld wegens op lichting tot een maand gevangenisstraf en wegens eenvoudige beleediging tot 100 boete. BRAND TE NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag brak brand uit in het dubbel woonhuis, eigendom van den heer J. Stammes, staande te Terdiek, bewoond door 2 gezinnen. De brand was ontstaan bij den bewoner P. Wit, die met zijn gezin af wezig was. De brandspuit was spoedig aanwezig, doch doordat men nota bene de sfraalpijp in de haast haG vergeten, zag het er naar uit, dat het geheele perceel zou afbranden. In allerijl werd hierop de straalpijp van het dorp gehaald, waarop men er tenslotte toch nog in geslaagd is, net gedeelte, bewöond door den heer Schaafsma, voor verbranding te behoeden. Van den inboedel van den heer Wit is niets gered. De inboedel van den heer Schaafsma, die grootendeels reeds naar buiten was gedrvgen, bleef geheel gespaard, behoudens wat waterschade. Verzekering dekt de schade, Over de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Het crisiscomité verzoekt ons de routes te willen vermelden van de wagens met olie bollen, welke morgen om 9 uur door de stad zullen rijden. Auto A rijdt de volgende route: Oudegracht, oneven zijde tot aan Ooster burgstraat, Oudegracht, even zijde, Koor straat, Laat, eind keeren, Laat terug, Koor straat, Langestraat, Mient, Kaasmarkt, Marktstraat, Ged. Nieuwesloot, St. Laurens- straat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zevenhui zen, Bergerbrug, Geesterweg, Scharloa, Stationsweg, Snaarmanslaan, Tuinstraat, v Auto B rijdt als volgt: Nieuwlandersingel, Emmastraat, Stein- straat, Mr. Troelstrakade, K. van 't Veer tel Bkdrerskade, v. Houtenkade, Juliana van Stolberglaan heen, Verdoesstraat terug, claine Pontstraat, Palingstraat, Juliana van Stolberglaan, Fontein Verschuirstraat, aerdendelstraat, Van Houtenkade, Rip- P'ngstraat, Kennemerstraatweg, Reguliers- j°an, Nieuwpoortslaan, Vierstaten, Kenne merstraatweg, v. Everdingenstraat Emma- ia Kennemerstraatweg, Wilhelmina- tfil' Kruislaan, links af Westerweg tot •vaiksovensweg, terug naar stadhuis, route* Paar(*enwaf>en neemt de volgende J^'jklniinalaan, Metiusgracht, Metius- raat, Lindenlaan, Houtweg, Westerweg, uinvisstraat, Asterstraat, Boomkamp /aa|» Dahliastraat, links in, Eijkelenberg- w/»* Dreensstraat, van der Woudestraat, esterweg Lamoraalstraat, Nassauplein, .««onderstaat, Westerweg, Bergerhout, 1 £s gerechtshof, Kennemersingel, Nassau- Nassaulaan terug, Kennemer- minal'a nzang, Varnebroek, Wilhel- V£RJAARDAG PRINSES JULIANA. Cen^- '>estur€n der beide Oranjevereenigin- .Vej"zoeken opname van het volgende: u'; het aantal leden van ons Koninklijk Wee® 2°°,klein is geworden en Nederland Prinsi wJ! j00 Klein is geworden en Nederland Prjn ^nkbaar mag herdenken, dat H.K'.H ven v Juliana een jaar is gespaard geble- aan r Koningin en vaderland, verdient een ffpclrlarr oio A«a von 'Vl Afiril tn^Pr spreken over de beteeken is van den 30sten April voor het Nederlandsche volk. De Alk maarsche Oranjevereeniging heeft haar her denkingsavond in de Harmonie, waar Neer- lands Oranjefilm zal worden gegeven en mr Th. M. Bautz van Den Haag een rede zal houden over „wat Oranje voor ons deed en wat wij voor Oranje moeten doen''. De besturen van beide vereenigingen ver trouwen, dat hun streven om de viering van Julianadag meer algemeen te maken door de Alkmaarsche ingezetenen zal worden ge waardeerd, dat de verschillende herdenkings samenkomsten zich in een druk bezoek zullen mogen verheugen en de viering van den ver jaardag van onze Prinses in alle opzichten moge slagen. In dit verband verzoeken zij tevens aan de Alkmaarsche burgerij om morgen zooveel mogelijk door het uitstekend der vlaggen mede te werken om aan de viering van Julianadag meer dan gewone luister bij te zetten. Laat ieder, die in deze moeilijke tijden de beteekenis van de nationale waarden en de saamhoorigheid van ons volk beseft, de vlag uitstekend. Aangezien de vlaggen thans in de bekende eenheidsformaten ook bij de verschillende Alkmaarsche winkeliers zijn te verkrijgen, behoeft het vlaggen niet meer af te stuiten op het kostenbezwaar. Laten daar om de Alkmaarders èn door het uitsteken der nationale vlaggen èn door het dragen van Oranje toonen, dat zij medeleven met ons Vorstenhuis en zij in liefde en verknochtheid aan ons Oranjehuis niet onderdoen voor hun mede-landgenooten. VEREENIGING WESTERLICHT. Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen hare algemeene vergadering. Ver tegenwoordigd waren 17 diaconieën. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer G. J. van Leersum, dat tot de vereeni-, ging is toegetreden de diaconie van St. Maarten, zoodat zij nu 35 leden heeft. Uit het jaarverslag over 1934 van den secretaris vermelden wij, dat gehouden zijn 3 algemeene en 15 bestuursvergaderingen Per 31 December bedroeg het aantal aanvra gen voor plaatsing 125 personen en 41 echt paren, totaal 207 personen. Opgenomen zijn 37 personen, 24 vrouwen en 13 mannen, waarvan 4 echtparen. Gestorven zijn IS vrouwen en 5 mannen. Het aantal inwoners bedroeg per 31 Dec. 160, n.1. 104 vrouwen en 56 mannen, waarvan 20 echtparen. Van deze personen zijn 144 Ned. herv., 9 doopsge zind, 5 luthersch, 1 remonstrant en 1 Waalsch. De gemiddelde leeftijd is ruim 71 jaar. In herinnering werd gebracht het ver trek van burgemeester mr. W. C. Wende- laar, die veel voor Westerlicht voelde, omdat hij het groote belang van dit tehuis voor de stad begreep. In het begin van het jaar leed de vereeniging een zwaar verlies door het overlijden van haar voorzitter, ds. J. Rooker, van de oprichting af bestuurslid. Woorden van waardeering worden in het jaarverslag gewijd aan zijne nagedachtenis, die bij allen in dankbare herinnering zal blijven Door het bestuur werd in de vacature van voorzitter gekozen de heer G. J. van Leer sum te Winkel. Door de vele aanvragen om dan !fn fe^dag als die van 30 April meer beiri v^on€ aandacht te worden gewijd. De rmtT Dranjevereenigingen hebben een vie- 8 van dezen dag georganiseerd, bestaande V|:„^ea middagvoorstelling in het Gulden fi-^voor de jeugd van Neerlands Oranje- in en twee avondvoorstellingen van dezelf- r\ voor volwassenen. De Christelijke „mijevereenigmg zal haar feestelijke bij- ih?uden in het Gulden Vlies, waar C «e w za' worden vertoond en ds. v°n Meijenfeldt, alhier, een rede zal uit plaatsing werd in de algemeene vergadering van 26 Februari tot uitbreiding büloten. In Mei werd het werk aanbesteed en voor 116.844 gegund aan den heer W. Visser te Leeuwarden en het schilder- en glaswerk aan den heer D. Reek te Twisk. De uitge schreven obligatieleening was op 24 Augus tus geheel volteekend. In den loop van het jaar bedankte ds. K. Nobel als geestelijk ver zorger. In die functie gaf ds. Nobel zich ge heel, zoodat hij zeer gemist wordt, wat de mooiste waardeering voor zijn werk is. Het bestuur benoemde tot opvolger ds. Bioetn- hoff te Heiloo. Een onderdeel van de geestelijke verzor ging is de leesbibliotheek. Geopend met 506 boeken en 25 lezers, waren er nu in één jaar 836 boeken en 50 lezers. Uitgegeven zijn 1362 boeken. Bibliothecaris is de heer D. Smeding, één der bewoners, wien een woord van hartelijken dank wordt gebracht voor de keurige wijze, waarop hij belangeloos deze functie waarneemt. In de vacature ds. Roo ker werd in Mei tot bestuurslid gekozen ds F. W. J. v. d. Kieboom te Bergen, terwijl in November de aftredende bestuursleden, de heeren G. J. van Leersum, G. J. Lovink en J. Dokter, werden herkozen. Tot lid der financieele commissie werd toen in de plaats van den heer K. Zuurbier (niet herkiesbaar) gekozen de heer P. Pluister te N. Niedorp Over het interne van het tehuis, de Kerst feestviering enz. werd nog het een en ander medegedeeld, waarna het verslag eindigde met clen wensch, dat allen de kracht moge worden gegeven om gezamenlijk te blijven werken in het belang der mooie stichting, welker uitbreiding in 1935 tot stand geko men zal zijn, zooqdat dan inwoning kan wor den geboden aan 240 a 250 menschen. Be grepen alle protestanten, hoe zegenrijk ons tehuis voor velen is en wélk een groot p,w testantsch belang, dan nam het aantal dona teurs, ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden, beslist toe! Uit het jaarverslag van den penning meester bleek o.a., dat ook uit een financieele oogpunt over een bevredigend verloop der zaken gesproken kan worden. Uit het feit, dat de obligatieleening zoo spoedig geplaatst was, mag worden aangenomen, dat de stich ting ook buiten hare. locale grenzen finan cieel goed beoordeeld wordt. De balans sloot in debet en credet met 666.087,95, de ver- lies- en winstrekening met 141.105,72. Besloten werd het batig saldo geheel af te schrijven, ruim 2 op gebouwen, 10 op den inventaris. De financieele commissie deelde mede. alles in orde te hebben bevonden. Haar werd dank gebracht voor de serieuze wijze, waar op zij haar verrichtte. De aangeboden suppletoire begrooting voor de exploitatie van het nieuw gebouwde gedeelte over het tijdvak 1 Juli31 Dec 1935 werd met algemeene stemmen goedge keurd. Voor het eerst werden eenige stukken van de obligatieleening uitgeloot. Bij de rondvraag werden nog eenige mede- deelingen gedaan betreffende de opening van het nieuwe gedeelte, waarna de voorzitter sloot met dank aan allen voor de aangename besprekingen. Heden werd in hotel „De Beurs" te Schagen de voorjaarsvergadering ge houden van de Vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De vergadering werd ditmaal geleid door den nieuwen voorzitter, den heer P. Burmann, van Groot-Schermer, die de volgende inleiding uitsprak: In deze moeilijke tijden is het voor het bestuur eener vereeniging geen ge makkelijke taak stuwkracht ten goede te geven ter verbetering van den vrijwel hopeloozen toestand waarin het land bouwbedrijf zich thans bevindt. Evenmin is dit een gemakkelijke taak voor den voorzitter van een zoo belang rijke vereeniging als Noorderkwartier, daar men om die noodige leiding te ge ven, op de hoogte moet zijn met vele vraagstukken van landbouwtechni- schen, economischen alsook van politie- ken aard. Toen ik op de voorjaarsvergadering tot voorzitter Uwer vereeniging werd gekozen, heb ik dit aanvaard met ge mengde gevoelens, en wel omdat ik mij zelf. niet voldoende onderlegd achtte om Uwe vereeniging te besturen. Ander zijds meende ik toch voor deze eer niet te moeten bedanken, omdat ik hierin ec middel zag vooral de jongere land bouwers op te wekken zich aan het landbouworganisatieleven te geven. Voor het vertrouwen dat de leden in mij hebben gesteld wil ik dan ook mijn dank betuigen, terwijl ik U verzeker dat ik zal trachten ervoor te zorgen dat dit vertrouwen niet beschaamd wordt. Het zal mij een plicht zijn Noorderkwartier op hetzelfde hooge peil te handhaven, zooals de aftredende voorzitter, de heer de Veer, dit ook gedaan heeft. Hier past een woord van erkentelijkheid voor de vele goede zorgen door den heer de Veer aan Noorderkwartier besteed. In dezen tijd is het van groot belang dat de landbouw uit haar midden per sonen naar voren brengt die in staat zijn hare belangen te behartigen en daarvoor te strijden. Men is echter niet direct op de. hoogte met de zeer vele problemen. Mede uit dien hoofde acht ik een lid maatschap van een zoo hoog staande vereeniging als Noordkwartier van groot belang voor de opleiding van de jongere krachten uit den landbouw, die ervoor moeten waken dat er niet zonder hen over hen beschikt wordt Om de jongere landbouwers fn de ge legenheid te stellen reeds thans zich voor hun taak te bekwamen, heeft het bestuur samenwerking gezocht met de Vereen, van Oudleerlingen te Schagen, mede omdat deze vereeniging de aange wezen organisatie is om uit haar mid den jonge ontwikkelde krachten te leveren, die in de volle landbouwprac- tijk staan en tevens ver uitsteken boven het gemiddelde door hun onderwijs aan de R. L. W. S. genoten. Noorderkwartier moet hand aan hand gaan met haar zustervereeniging, want beiden streven hetzelfde doel na, n.1. verheffing van den landbouw. Aangezien ik thans voor de eerste maal als voorzitter der ledenvergade ring optreedt, neem ik de vrijheid eenige persoonlijke inzichten naar voren te brengen. Men hoort wel eens stemmen alsof Noorderkwartier geen bestaansrecht meer zou hebben. Ik wil deze gedachte met kracht bestrijden daar juist nu, nu de meeste zusterorganisaties overbelast zijn met crisiswerkzaamheden, Noor derkwartier de handen vrij heeft om studievraagstukken ten behoeve van den landbouw in behandeling te nemen. Noorderkwartier heeft steeds getracht om vrij van politiek de problemen ob jectief te beschouwen, en moet ook in deze richting verder gaan. Ik verwijs naar de werkzaamheden der wegen-, kanalen-, werktuigen- en bieten-alcoholcommissie, evenals naar de comm. voor kalvertoewijzing samen met de H. M. v. L. en de Vereen, van Oudleerlingen. Via deze commissies wordt contact gevonden met verschillende regeerings- instanties, die van hun kant blijk geven de adviezen van Noorderkwartier te waardeeren, getuige o. a. het reit dat mede naar aanleiding van het door de bieten-alcoholcomm. uitgebrachte rap port, thans door de regeering een com missie is ingesteld om dit vraagstuk nader te onderzoeken. Juist bij het samenstellen van dit voorwoord kreeg ik het bericht onder oogen dat de regecring van den Ierschen Vrijstaat vijf fabrieken laat bouwen om aardappelen te verwerken op spiritus, welke laatst na vermenging met benzine dienst moet doen als motorbrandstof. Dit is dus dezelfde opzet als de bedoe ling weergegeven in ons rapport, alleen met dit verschil dat de alcohol niet uit bieten maar uit aardappelen zal worden vervaardigd. Moge dit een aanwijzing zijn voor de door de regeering ingestel de commissie. In beknopten vorm heb ik het be staansrecht van Noorderkwartier gemo- tiveer, ik verzoek dan ook om de krach tige medewerking van de bestuursleden, adviseerende leden en van de leden, om de ruim êO jaar bestaande vereeniging krachtig in stand te helpen houden, in het belang van den landbouw. De mede werking van den heer Nobel, die reeds ruim 20 jaar secretaris der vereeniging is, is vanzelfsprekend, omdat de heer Nobel de vereeniging een warm hart toedraagt. Thans wil ik nog iets zeggen over enkele regeeringsbemoeiïngen ten op zichte van den landbouw, hoewel ik daarbij niet uit het oog wil verliezen dat wij onredelijke kritiek moeten ver mijden. Wij willen ons niet scharen onder diegenen die alleen maar kunnen afbre ken zonder te zeggen hoe het wèl kan en moet. Waar de toestanden over de geheele wereld zeer ingewikkeld zijn, in Amerika heeft men zelfs ter oplossing der problemen een z.g. Braintrust inge steld, ligt het voor de hand dat de oplossing der moeilijkheden niet zoo eenvoudig is als door velen wordt voor gesteld. Echter wil ik als eerste punt naar voren brengen dat de regeering aan dringt op verlaging der kosten en op nivelleering van de uitkomsten van het akkerbouw- en veeteeltbedrijf. Deze ni velleering zou zeer zijn toe te juichen indien werd uitgegaan van het stand punt dat de veeteelt moet worden opge trokken tot hetzelfde peil als dat van den akkerbouw en niet omgekeerd. Hiermede is niet gezegd dat de akker bouw er zoo rooskleurig voor staat, dit allerminst, maar het veehoudersbedrijf met een melkprijs van 3 cent en een kaasprijs van 12 cent, steun inbegrepen, is zoo ruïneus, dat het ergste is te vree zén, indien hierin niet spoedig verbete ring komt. De akkerbouwers hebben dank zij eenige goede oogsten het hoofd eenigs- zins boven water kunnen houden, hoe wel de hypotheekboeren onder hen er niet veel beter aan toe zijn dan hun collega's de veehouders. Vervolgens is het voor het platteland zeer nadeelig dat de regeering het groote verschil tusschen stad en platte land stimuleert. Dit blijkt o.a. uit de instelling van het werkfonds waarbij de stedelijke arbei der zooveel hooger wordt uitbetaald dan de landarbeider, terwijl het mij toch wil voorkomen dat juist de landarbeider meer geschikt is voor het aanleggen van wegen en het graven van kanalen dan b.v. een werklooze sigarenmaker of koekbakker uit de stad. Bij het maken van een weg naar Zuidlaren waren arbeiders uit de stad en landarbeiders tewerkgesteld aan het zelfde werk. De stadsman kreeg 50 en de landman 23 cent per uur. Er heerscht thans op het platte land een zeer ernstige geest van verzet en ontevredenheid, die te verklaren is door de steeds lager wordende inkomsten, waardoor velen tot den bedelstaf zijn ge bracht en nog meerdere zullen volgen, terwijl er in het minst geen uitzicht schijnt te bestaan op een spoedige ver betering. Deze geest van ontevredenheid moge een ernstige waarschuwing aan de re geering zijn. Het is te wenschen dat door de regee ring ingezien wordt dat het een groot staatsbelang is dat de productie op het platte land in rustige banen wordt ge leid tegen eenigszins loonende prijzen, terwijl zoo veel mogelijk het gevoel van ambtenarij achterwege moet blijven en het aanbeveling verdient het ingewik keld samenstel van maatregelen voor de steunregeling zoo veel mogelijk vereen voudigd wordt. In het feit dat door de regeering we derom is aangesteld een dir.-gen. van Landbouw, waarvoor ook Noorderkwar tier steeds heeft geijverd, zie ik een symptoom van meerdere waardeering voor den landbouw. Den heer Roebroek kennende, zijn wij ervan overtuigd dat hij al zijn invloed zal aanwenden om ook de organisatie der crisisinstellingen in goede banen te leiden. Alvorens deze vergadering voor ge opend te verklaren, heet ik ook de pers nog welkom en verzoek om een hechte samenwerking in wederzijds belang. Namens de kanalencommissie deelde de heer G. Nobel mede, dat het plan voor het kanaal MedemblikHoorn op nieuw in studie is genomen. Voor het doortrekken van het kanaal Rusten burgAvenhorn zijn ook nog geen defi nitieve plannen vastgelegd. Namens de wegencommissie werd medegedeeld dat het groote plan voor een wegennet voor doorgaand verkeer, gelegen tusschen het rijksnet en provinciaalnet, groot 450 K.M., waarvan 195 K.M. gereed is, be zwaren met zich brengt, zoodat de uit voering gewijzigd is, door aan de wegen beheerders te adviseeren de wegen on der hun beheer te verbeteren met behulp van het werkfonds en de werkverschaf fing. Een commissie adviseerde gebruik te maken van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Voorts werd medegedeeld dat het be stuur had besloten de leden van oud leerlingen van de Rijkslandbouwwinter- school te laten toetreden voor 7.50. Van het veevoederbureau was bericht ingekomen dat de inspecteur van den landbouw een voorstel zal doen tot sub- sidieering van het Noordhollandsch Veevoederbureau. Het wil hiervoor een zelfstandige organisatie maken. Medegedeeld werd dat de „melkbrood- actie" gesteund zal worden. Aan het Kon. Ned. Landbouwcomitó was een schrijven gezonden, waarin be zwaar gemaakt werd tegen de verlaging van den prijs der regeeringstarwe, zon der daarbij voldoende overleg te plegen met de drie centrale landbouworganisa ties. Een proef met een middel tegen ratten zal worden genomen. Medegedeeld werd dat omtrent de overplaatsing van het Rijkslandbouw proefstation van Hoorn naar Wagenin- gen nog niets bekend is. Ir. Lienesch deelde als Rijksconsulent mede, dat een plan in bewerking is om te komen tot vruchtbaarder samenwer king van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst met de drie groote organisa ties in Noordholland. Hierbij moet nog worden afgewacht wat de opvatting is van de regeering. Dit jaar wordt op de oude wijze doorgewerkt Spr. gaf hierna een opsomming van de proefvelden in exploitatie en van de proeven inzake grasland. De belangstel ling voor het graskuilen is sterk toege nomen. Wat het gebruik van zure wei betreft, wees hij erop dat men hierbij voor alles dient te letten op zorgvuldig werken bij het optassen van het gras en het be sproeien. Dit jaar wordt de bedrijfsproef geëx ploiteerd te Sint-Pancras bij den heer Blom. T. z. t. zullen hierover mededee- lingen in de pers verschijnen. Hoewel het bezoek aan de Landbouw school te Schagen zich in stijgende lijn beweegt, verdiende het toch aanbeveling het bezoek te bevorderen. Spr. wil het daarheen leiden, dat er een voorbereidende klasse wordt ge vormd, met één lesdag per week, terwijl dan de eigenlijke eerste klasse nog maar vier dagen per week les zou ontvangen. Vanuit den Haag is voor deze reorgani satie nog geen goedkeuring ontvangen. Bietenalcohol. Namens de bietenalcoholcommissie wenschte Ir. Lienesch Hollands Noor derkwartier geluk met het bereiken van het doel dat zij met de instelling van die commissie beoogde. Het doel is thans bereikt, doordat er een regeeringscommissie over het vraagstuk is ingesteld. Een objectief on derzoek staat te wachten en het beste is het rapport af te wachten. In verband met een ingekomen pro test van een viertal kranten in Noord holland tegen een bevoorrechting van de Schager Courant met het publiceeren van het rapport van de commissie tot bestudeering van de regeeringsmaat- regelen inzake de veebeperking en de kalverentoewijzing, deelde de secre taris mede, dat dit rapport gedrukt was bij den heer Trapman, om aan de leden te worden toegezonden. De heer Trapman had verzocht, om het ook in zijn krant te mogen afdrukken, en spr. had daarvoor toestemming gegeven, en daarbij niet gedacht aan de andere bla den. Spr. verzekerde, dat het niet meer ge beuren zou, omdat hij zich kon inden ken, dat de andere kranten daartegen bezwaren hebben. Hij bood dan ook zijn verontschuldigingen aan, hoewel het niet met opzet was geschied. De voorzitter vertrouwde er op, dat de pers met deze verklaring genoe gen zou nemen en verzekerde, dat in de toekomst met de berichtgeving de grootst mogelijke onpartijdigheid zal worden betracht In antwoord op een vraag van den voorzitter zeide ir. L I e n e s c h, dat voor de ziektebestrijding bij de bieten borax-proeven genomen zullen worden, waarmede men in Duitschland en in de Haarlemmermeer reeds goede resulta ten geboekt had. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Alkmaar aangewezen. De rekening over 1934 bedroeg in ont vangst en uitgaaf 2074,96 met een batig saldo van 419,26. De begrooting 1935 gaf in ontvangst en uitgaaf aan 1714.26 en werd conform vastgesteld. De voorzitter bracht den secre taris dank voor diens bereidwilligheid, om zijn salaris van 200 tot 100 terug te brengen, en dit vooral, omdat dit met het oog op de financieele omstandig heden der vereeniging door den secreta ris zelf was voorgesteld. De heer V i s e r (Santpoort) gaf uit buitenlandsche bladen een verzameling citaten over fabrieksalcohol uit bieten. Daaruit bleek, dat een mengsel van 25 besparing geeft en dat motoren, ook van vliegtuigen en schepen, bij sto ken met alcohol beter werken. De heer P. S t a p e 1, voorzitter van de Holl. Mtij. van Landbouw, constateer de, dat het H. Noorderkwartier groote voldoening geeft, dat over het vraagstuk een regeeringscommissie is ingesteld, al betreurde hij het, dat geen lid van Holl. Noorderkwartier daarin zitting heeft. Hij hoopte, dat dit alsnog zou ge beuren, als de commissie werd uitge breid. De secretaris deelde mede, dat de regeeringcommissie een economi schen inslag heeft, maar dat er ook een technische commissie wordt ingesteld. Hij was er van overtuigd, dat hierin ook een lid van Holl. Noorderkwartier zal worden opgenomen. Slot verslag. De contributieverlaging van f 10 op 7.50 voor leden van de Vereen, van oud-leerlingen is goedgekeurd. Aangehouden werd een voorstel van ir. Lienesch om de contributie 10 te verlagen en een voorstel-Rezelman om ook voor andere Vereen.cursussen de contributie op 7.50 te stellen. Dit zal in het bestuur worden voorbereid, waarom de aanvrage van de Kon. goedkeuring der gewijzigde statuten werd aangehou den. In het bestuur werden gekozen de hee ren Joh. de Veer te Schagen, D. Nobel te Beemster en J. M. Blauwboer Gzn. te Kolhorn. In de middagvergadering hield ir. C. Nobel uit Haarlem een inleiding over de crisis en de middelen tot herstel.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3